IUU IUU duim; uu De Groote Oorlog. No. 52 Dinsdag 4 Mei 1915. Elfde Jaargang. mi 1915 ml, RECHT. Mijnt eiken MMIU-.NpU- tn VII1DAGAV0HD. Sip ring van de men zich tot C 47, Goes. UNDVET. Soes. Losse Oorlogsberichten. binnenland". tige linsverf ter bevordering '/eulenmarkt. ..14 per Kilo. 1.10 1-02 0.98 per Kilo. 0.80 per Kilo, prijscourant. met kamrad- en n en aanaarden en wij uit voorraad lachine oneffenheden van rordt als een zaai' rwlerf de beste roeten wedstrijd ppij van Landbouw. digers bestelling van esproeiïng lis de voorraad nog lnog niet verhoogd. Abonnemantsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voorverstandsverbijsteringof oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. S mm gulden bij J 0% A gulden bij fa fat M I I verlies van een verlies I I I hand, voet H 11 I van een I gulden bij verlies vau een wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Het groote nieuws van Vrijdag en Za terdag was het verschijnen van Duitsohq oorlogsschepen voor de Belgische kust en het bombardeeren van Duinkerken door de Duitschers. Do puzzle waswant de telegram men gaven geen oplossing is Duinker ken gebombardeerd van de land- of van de zeezijde. Thans is het vraagstuk op gelost. Een Havastelegram van 2 Mei deelt meden- Een deserteur deed mededeeling dat sinds bijna twee maanden een ingenieur van Krupp in de omstreken van Dix- muiden bezig was een marine-kanon op te stellen op een sinds ©enige maanden gereed gemaakte stelling, welk kanon op zeer langen afstand kan schieten. Wel licht is het dit kanon, dat Duinkerken, zou gebombardeerd hebben op een afstand van 30 kilometers. Slechts negen obussen werden afgeschoten bij het tweede en laatste bombardement. Er is grond te ge- looven, ofwel dat het kanon onklaar ge worden is doordat zulk soort kanonnen aan de heftige ontladingen slechts kor ten tijd kunnen weerstand bieden, dan, wel dat ;het voortdringen der Fransche troepen in deze streek het ophouden met het vuren heeft tengevolge gehad. Volgens Havas nemen de verbondenen de zaak kalm op, en beschouwen het als een ijdele bravade der Duitschers, erop gericht om bij de neutralen indruk te maken. Voor Duinkerken was het anders al lesbehalve een bravade. Aan de havenwerken en in den omtrek der stad zijn ernstige verwoestingen aan gericht. Enkele projectielen drongen tot binnen de keldergewelvien en de landings kade vertoont een breede bres. Het aan tal verwoeste huizen is 15. De branden duurden, daar de brandweer handen te kort kwam, tot Vrijdagavond voort. On der de do-oden en gewonden, wier aantal de 100 overschrijdt, bevinden zich ver scheidene Engelschen. Een paniek greep de bevolking aan. De spoortreinen van Duinkerken naar Parijs zijn propvol. Ook vele auto's met vluchtelingen zijn on derweg. Inmiddels hebben de Franschen ook niet stilgezeten, maar een der versterkin gen ten zuiden van Metz gebombardeerd. Aan den Yser staan de partijen grimmig tegenover elkaar. Dag en nacht, zoo schrijft men aan „De Tijd' van de grenzen, dondert het kanon. l>e ontzaglijKe aan- en doorvoer van gewonden drukt de men- schen neer en verspreidt opnieuw angst en vrees. Alleen j.l. Woensdag zijn in Brugge vier-en-dertig tremen met gewonden en gevangenen aangekomen. Toen in het sta tion de deuren van sommige treinen wier- den geopend, lagen vele jonge Belgen, Franschen of Engelschen dood op den bodem der wagens zij waren eenvoudig doodgebloed. Eenige andere stervenden werden nog uitgedragen en naar de nor maalschool gebracht, doch de anderen gin gen allen weer per trein verder. Van weerszijden schijnen de offers reus achtig groot te zijn en in |geen enkele verhouding te staan tot verkregen resul taten. Men kan zich geen denkbeeld vor men van de groote massa's gewonden en verminkten, die dagelijks in Brugge, Gent en Rousselaere aankomen. En dan krijgt men nog niets te zien van dege nen, die op het slagveld achterbleven I En nog is het niet genoeg. Met ingang van 1 Mei is van officieel toilitaire zijde in Rijnland en Westfalen bekend geïnaakt, dat de rekruten va.n de lichtingen 1916 en 1915 zich beschik haar hebben te houden en deze, naar ge lang er gebrek aan troepen isi, opgeroe pen zullen worden. Patroons en firma's wordt reeds in overweging gegeven naar plaatsvervangend kantoorpersoneel uit te zien. Verloven of uitstel van dienst zal aan deze jonge lichtingen niet meer ver leend worden. Tot hoelang nog? Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 2 Mei 2 '/4 uur 's namiddags. Maassluis. Het uit Londen binnenge komen Noorsche stoomschip „Varild" rapporteert op de Noordzee twee Duit- sche officieren te hebben gered, afkom stig van een torpedoboot, welke door een Engelsch patrouillevaartuig was in den grond gehoord. De officieren werden la ter door het patrouillevaartuig overgeno men en naar Engeland gebracht. Londen. De EngeLsche trawler „Co lumbia" is door twee Duitsche torpedo- booten in den grond gehoord; een man werd gered. De torpedobooten werden ach tervolgd door Engelsche torpedojagers, welke de twee Duitsche torpedohooten in den grond boorden. De opgaven omtrent de geredde Duit sche officieren en manschappen loopen uiteen. Het Amerikaansche stoomschip „Gul- flight" is Zaterdag getorpedeerd. Een op varende verdronk en een ander wordt ver mist. Het vaartuig wordt opgesleept. De overige leden der bemanning zijn gered. Parijs. (Off.) Duitsche oorlogsschepen aan de Belgische kust gesignaleerd, in Duinkerken 19 projectielen van zwaar ka liber geworpen, waardoor 20 personen gedood en 45 gewond en eenige huizen vernield. In Reinis 500 projectielen gewor pen, waardoor verschillende branden ont stonden. Londen. De Engelsche admiraliteit be richt omtrent voor ons raadselachtige be schieting van Duinkerken, welks aard niet nader aangegeven wordt, dat Engelsche vliegers de stellingen der Duitsche ka nonnen, welke Duinkerken beschieten, vaststellen en gisterenavond twaalf kleine en 2 groote bommen naai' de kanonnen wierpen, tevens bericht de admiraliteit, dat de vrachtvaart tusschen Engeland en Nederland hervat kan worden, g e e n r e i- zigersverkeer wordt voorloopig toe gestaan. Italië en de oorlog. Het is geen geheim, dat Italië bij het uitbreken van den oorlog vetrre van strijd vaardig was, wat de materieels ui trus ting en artillerie betreft. In het midden van October kwam het tot een ministe rieel© crisis,, naar aanleiding, van de cre- diieten, die voor het leger noodig waren. Het parlement keurde: het verstrekken van (middelen voor het strijdvaardig maken van het leger goed, en sindsdien zijn de arsenalen en regeeringsdepartementen druk in d© wieer geweest, om den v©r- lorenjb ijld in te halen. Doch of men nu al klaar is? Petersburg en de Oardanellen. FRANKFORT, 29 April. (Part. De G.). De „Frankfurter Zeitung" gaat in een hoofdartikel, waarin zij de jongste ge beurtenissen aan beide zijden der Darda nelles uitvoerig bespreekt, wat diep0r in pp de kwestie der Dardanellen en de buitengewone moeite, welke Engeland zich voor Konstantinopel geeft. Na een opsom ming van Engeiands mislukte pogingen om andere de kastanjes uit het vuur te laten halen, zegt het blad: De groote beteekenis welke men te Londen aan de Dardanellen hecht, komt vooral uit wan neer men nagaat, het buitengemeen groot aantal manschappen dat Groot-Brittaniei aan deze onderneming offert en desfcemeer valt dit in 't oog, waar Engeland toch waarlijk niet te dik in de mannetjes zit, getuige het gebrek aan soldaten op het Westelijk ooriogstooneel. De strategische waarde welke een 'vrije verbinding met Rusland voor de Entente heeft, is zeker niet te overschatten. Intusschen is wel licht voor het Engelsche ministerie de overweging al niet minder gewichtig dat men zich in elk geval tegenover den Russischen bondgenoot van het bezit van een waardevol onderpand te willen ver zekeren. Een overeenstemming over het toekomstige lot van Konstantinopel en van de zeeëngten is ongetwijfeld tusschen Lon den en Petersburg nog niet tot stand ge komen. Bovendien moet het bezit voor Engeland daarom van onschatbare waarde worden, omdat Engeland vroeg of laat zijne betrekkingen met Rusland toch we der op den nuchteren bodem van werke lijke belangen zal moeten stellen, doch een andere voorname reden, weegt voor de Londensche Regeering nog zwaarder. Engeland heerscht over meer Mohamme danen dan Turkije en zij begint reeds van den „Heiligen Oorlog" de nadeelige gevolgen in haar grootste en rijkste kolo niën te vreezen. Daarom moet het prestige gered worden en door een slag tegen Konstantinopel als het hoofd van het. Osmanische Rijk hoopt gij zich van den knagenden zorg over haar Mohammedaan- sche onderdanen te bevrijden. Daarom is Engeland geen offer te zwaar. Nieuws uit Brussel. BRUSSEL, 28 April (part.). Te Knocke is overleden JJr. Bareila, wel bekend in linancieeie en industrieeie kringen. BRUSSEL, 28 April (pait.). Heden heeft onder leiding van Kardinaal Mercier de mis plaats gehad voor de zielerust der advokaieu en magistraten welke op het veld van eer gevallen zijn. Het aantal dooden, behoorende tot de Belgische balie bedraagt ruim vijftig. Hunne namen staan aangeplakt aan het paleis van Justitie. BRUSSEL, 28 April (part.). De kom- mandantur heeft geweigerd paspoorten uit te reiken aan 111 België verblijf hou dende jonge Hollanders, welke naar hun land teruggeroepen zijn. Nieuws uit Gent. Gent. 29 April (Part.) De Vlaamscbe Stem bericht dat, tegen begin Mei de stad Gent ijzeren muntstukkeu zal doen slaan, namelijk 500,UUU van 50 Centiemen, 500,000 van 1 Frank, en 250,Oüu vau 2 Frank, Die stukken zullen langs den eenen kant den Vlaamschen Leeuw, langs den anderen kant het waardecijfer dragen. Zij zullen geldig blijven tot 1 Januari 1918. De „Gambetta". BERLIJN, 29 April. (Part.) Het „Ber liner Tagebiatt" seint uit Rome, dat de ontploffing van de „Léon Gambetta" zóó geweldig was, dat het aan de geheele kust werd gehoord. Ofschoon haar de aanwezigheid van een Oosterrijksch- Hongaarsche onderzeer bekend was, wa ren er toch geen zekerheidsmartregelen getroffenDe geredde Franschen werden naar Syracuse vervoerd, waar thans de zeelieden in een kazerne en de officieren in het Grand-Hotel wei den ondergebracht. Van andere zijde wordt nog gemeld: De bemanning sliep, toen de eerste torpedo het schip trof. Na weinige minuten werd het tweede torpeduschot gelost. De ad miraal Senet pleegde zelfmoord op de commandobrug. 136 man werden gered, vraarvau 18 gewonden. GENEVE, 29 April (Part.) De Fransche bladen melden uit St. Petersburg, dat aan de Zuidelijke helling van de Karpathen een geweldige slag aan den gang is, welke van de zijde der Russen met een hevige beschieting over de geheele lengte van het front werd ingezet. Men volgt 111 Rusland met groote spanning het resul taat, en in alle kerken van Rusland wor den gebeden voor de overwinning gehou den. Volgens de Belgische „XXe Siècle", te Havre verschijnende, is prins Von Bulow op het Vaticaan door den Paus ontvan gen en spreekt men daar druk over, aan gezien het tegen alle gebruiken is, dat een diplomaat, die bij het Quirinaal ge accrediteerd is, openbare betrekkingen onderhoudt met het Vaticaan. Een woord van Koningin Elizabeth. De „Illustration" publiceert een artikel van den bekenden schrijver Pierre Loti, waarin deze over zijn bezoek aan de koningin der Belgen verhaalt. Ik herinnerde mij, aldus Pierre Loti, dat de jonge, zoozeer beproefde koningin een Beiersche prinses was, en wees er- haar op, dat de Beieren van het Duitsche leger verontwaardigd waren over de vervolgingen tegen de koningin van België, uit hun ras gesproten. Maar de koningin hief haar kleine hand op en uret een geste, die iets on herroepelijk definitiefs aanduidde, sprak zij met zachte, maar ernstige stem dit woord uit, dal in die stilte weerklonk met de plechtigheid van een doodvonnis. „Tusschen hen en mij is alles uit een ijzeren gordijn is tusschen ons neer gevallen voor altijd". (Maasbode Onder den titel :De Duitsche oor log enhet K a t h o i i c i s m e, is, naar „de Tijd" het aangekondigde werk, van Fransche Katholieken over den oorlog verscheur n. Kardinaal Amette, deaarts- bischop van Parijs, schrijft er een aanbe veling in. Het boek bevat de volgende hoofdstukken„De Christelijke wetten van den oorlog" door kanunnik B. Gau- dau „De Geimaansche cultuur en het katholicis e", door C. Goyau „De rol van Frankrijk in de wereld", door een misï-ionaris (mgr. ie Roy); „De oor log aan de kerken en de priesters", door Frangois Veuillot; "De godsdienst en de priesters in het Fransche leger", door de kanunniken Couget, Ardant (militaire aalmoezeniers) en mgr. Haudrillart; „Pon tificale en episcopale documenten met betrekking tot den oorlog"; „Antwoord van het Katholieke Instituut van Parijs op het manifest van de vertegenwoordi gers van de Duitsche wetenschap en kunst" „Lijst van priestersenregdieuzen, gesneuveld op het slagveld". Tot dusver is alleen de Fransche uitgave (bij Hlaud et Gay, 7 place St Sulpice) verschenen De Engelsche, Italiaansche, Spaansche, Portugeesche en Duitsche uitgave is nog niet vau de pers, De houding van Italië. LondeD, 1 Mei. (R. O.) De „Morning Post" verneemt uit Petersburg Naar wij vernemen hebben de boudgenooten Italië aanbiedingen gedaan grooterdaiiDuitscli- land ooit ten koste vau Oostenrijk kan doen. Waarschijnlijk zal Ilalië zich bij de boudgenooten voegen. De biddende keizer. De in Batavia verschijnende „Deutsche Wacht" bevat een brief, welken een Duit sche dame te Batavia van haar broeder ontving, die zich in het hoofdkwartier bevindt: In de schemering!, zoo schrijft hij, zocht ik naar de kerk, de eenige, die (er in bet plaatsje was. Vóór het altaar knielde een soldaat in een mantel gehuld, die met godsvrucht bad, terwijl hij zijn handen voor het gezicht hield. Nieuws;- gierig om den vromen soldaat van nab'iji te zien, wachtte lik, tio-en ik mijfi gebed ver richt had, voor da kerk. Na een half- uur, het was al donker geworden kwjam de soldaat uit de kerk en ik zag hem recht iu het gelaat. Het was de keizer. Men zegge niet dat ik mij vergist zal hebben, want de keizer sprak mijl vrien delijk aan en onderhield zich langen tijdl met mijl. Het maaktei een overweldigende^ indruk. Bommenwerpers. De „National Zeitung", van Bazel, treedt in -polemiek met de „Temps", di«a had beweerd, dat 'det Fransche vliegtuigent, in tegenstelling met de Duitsche, slechts bommen werpen met een zuiver militair doel en zijl zich niet schuldig maken aan overvalling van burgers. Het Zwitsersche blad geeft voorbeelden de Franschen hebben bommen geworpen op het stille landstadje Kandern, op het vreedzame -dorp Westenau, op Hammer- fitein, de halte van een buurtspoortje. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 4 Mol Zwakke tot matigen, overdag wellicht toenemende wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, waarschijnlijk licht tot halfbe- wolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, warmer overdag. De Baz-elaars 'kennen 'hefi dal, waar op zijn best -eenige invaliede militairen rondstrom- pieien, te g-oed, onvniet te weten, dat hier geen militair doel bereikt kon worden. Hot gevecht bij Yperen. LONDEN 29 April. „De Engelsche oog getuige" zegt in zijn beschrijving van het gevecht bij Yperen De aanval der Duit schers kwam niet onverwacht, daar de bewegingen hunner troepen achter hun front eenige dagen tevoren reeds opge merkt waren. Hun plan was plotseling 'n hevigen aanval te doen in Zuidwestelijke richting, die, als hij slaagde hen in staat zou stellen de overgangen van het kanaal ten zuiden van Bixschooten te nemen en hen zou brengen achter den Engelschen liukervleugel in een stelling, vanwaar zij Yperen zouden bedreigen. De aanval was oorpioukelijk bepaald op 20 April, maar werd, daar alle kaus op succes afhing van het gebruik van verstikkend gas, uitgesteld wegens het ongunstige weder. Eerst op 22 April was liet weeer gun stig en brachten de Duitschers dus hun plannen tot uitvoering. Zij wachtten tot de gassen hun werking hadden gedaau, daarop marcheerde de Duitsche vuur linie opde soldaten hadden monden en neuzen beschermd door kussentjes. De verraste artillerie opende het vuur op korten aRtand en stuitte den storm aanval. Er kwam spoedig hulp opdageu van Ypereu en de officieren leidden de manschappen op eigen initiatief voor waarts, den opmarcheerendeu vijand tegemoet. t oen de avond was aangebroken, w^rd het gevecht bij maanlicht voortgezet. Unze troepen dreven den vijand door herhaalde bajonetaanvulleu terug. („,Alg. Handelsblad.") Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Voortgezet wordt de interpellatie van den heer Albarda aangaande de Rnd- bouwverloven voor gemobiliseerde arbei ders van industrie en landbouw. Dhr.de Wijkemlooth betwijfelde of het defensiebelang niet toelaat aan het verlangen der landbouwers te voldoen. Spr. gaat geheel mede met dhr. Albarda. Dhr. Smeenge acht het antwoord van den minister op des heeren Albarda's vraag niet doelmatig. Ook spr. wraakte liet onderscheid tusschen grootun en kleinen landbouw. Na de pauze werd zonder stemming aangenomen de oorlogszeeongevallenwet. Daarna werd voortgezet de interpellatie van dhr. Albarda. Dhr. Duymaer van Twist drong aan op meer gelijkheid bij verlofsveileeniiig. Dhr. Troelstra oordeelde, dat aan de verlol'sregeling veel heeft ontbroken. Spi hoopt, dat de Min. alsnog geopperde be zwaren zal willen overwegen, opdat geen uitspraak van de Kamer noodig worde. Toen de minister inbond en aan den lieer de Wijckerslooth overweging beloofde van de idee de landbouwverl wen te verlee- nen door middel van de landbouwver- eenigingen, werden een paar moties tegen den minister gericht, terzijde gelegd. Verkeer met België. Ingaande Zaterdag is het reizigersver- voer per spoor van België via Esschen weder toegestaan en loopt de aanslui tende trein weder van Antwerpen naar Roosendaal, aankomst 10 uur 's morgens.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1