O 8. oes. :da. ering ;enaren buitenland. binnenland. uit zeeland. No. 51 Zaterdag 1 Mei 1915. Elfde Jaargaug. ind. JEEM, Goes Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in VRIIDAGAVOND. 10 April a.s erjongen Ovezand. ileidingen, dat gelegenheid, van Oran|e"j R ADIG: Bij de viering van den zesden Jaardag van Prinses Juliana. jii, Kerkbanken, ianken enz enz. Kerkorgelfabriek Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advèrtentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. irborgsommen riek. der Gasfabiiek, [HUIS, Goes. i'an den com.uandaii! Is 8 uur, de te nemen maal besluit van ingf Watering bewesfc belastingheffing v» rmen. eigenaren wordt» lit tegenwoordig I' De abonné's op dit blad, in het bezit der door de E0 gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I 11 I banden, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; I verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' Wm gulden bij J A gulden bij gulden bij JSB jl I I verlies van een jl I 11 H verlies I I verlies van S3 I I hand, voet I 11 I van een I I een M of oog; I bjt duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. 'tVolk van Neerland juiclit eenparig, Want zijn Kroonprinses is jarig, Juliana, 't koningskind, Dat gestaag de harten wint. Heer, behoed dit jonge leven, Wil het met Uw schutse omgeven, Sla deez' jonge bloeme ga, Met het oog van Uw genfu Laat nog lang naar Uw bestieren, Ons in vreê Haar jaardag vieren; Spaar het Vorstiijk oudreopaar, Haar ten heil nog menig jaar. Volk van Neerland, juich eenparig, Want uw Kroonprinses is jarig. Haar zij onze trouw verpand, Leve Oranje en Nederland! Italië en Oostenrijk. ZURICH. (V. D.) De „Zuricher Morgen- S; zeitung" meldt uit Rome: De Oostenrijk- sche gezant heeft gisteravond bij den mi nister van binneniandsche zaken gedi- - neerd. De onderhandelingen tusschen Oos- V tenrijk en Italië staan voor een bevredi gende afsluiting. Eerste Kamer. De Min. v. Financiën, beantwoordend het afd.-verslag der Eerste Kamer, nopens het wetsontwerp tot wijziging van de wet op1 de vermogensbelasting, zegt naar aanleiding eener desbetreffende vraag, dat voor het geheel vrijlaten van den fondsen handel het oogenblik nog, niet is aange broken. Dat zou, zegt de Minister, thans voor tal van belanghebbenden bijl den fondsenhandel vooral voor vele kleinere onder hen, hoogst schadelijke gevolgeif hebben. tarde. biecht, mijn wa: iet geraden had, z#' salig gevoelen." lisschien meer van I' ,r juist op dat oof^_ ■quipage met tweev_ annen den hoek mam-desiPrès om ïen van het hotel s nog niet geheel ge^ oonverpen vertoon wafelachtig halfdonK« itig span," riep Xav te kunnen afbreken- te antwoorden veeg achtigen haast de 6 ion af, dat hij °P oets vestigde, tterde hjji om naar de kor"k ivier op, die den liet gehoord had- en adellijk bezoek kleur veranderd en ZS zijne hand. n, daar gij niets m vé- koets ging open- dit! eer voorname nou jek het hotel. v (W.ordt vervolg®' Tweede Kamer. (Zitting van Dondprdag.) Voortzetting tter behandeling van het wetsvoorstel tot bestrijding van de oneer lijke concurrentie. Dhr. Aalherse geeft een groot aantal voorbeelden van oneerlijk© concurrentie!, ontleend aan jurisprudentie en eigen er varing, ten betooge van de urgentie van het wetsontwerp-. Spr. verwacht veel van de repressieve werking van. het wets- i voorstel. Het chantage-bezwaar is bij de uitvoering van de wfet in Duitschland nagenoeg niet gevoeld. Spr. betoogde het goed recht van den wetgever .om maatregelen te nemen tegen oneerlijke mededinging ter bescherming niet van particuliere belangen, maar van den goeden naam in het openbaar leven. Hij! zette uiteen hoe weinig succes he|t gteding op grond van onrechtmatige daad heeft eu waarom aan de algemeene bepa ling: d© voorkeur -dient gegeven boven bijzondere voorschriften. iSpr. neemt de door dhr. v. Hamel voor gestelde wijzigingen over, opdat dira> teuren van Vennootschappen, handelsrei zigers, -enz. ouder het voorstel zullen vallen. (Bravo's weerklonken aan het slot van de rede.) Het wetsontwerp- werd aan genomen met 64 tegen 6 stem men. Do Levensmiddelen-Circulaire. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft dezer dagen aan de burgemeesters een circulaire met bijlagen Win Waaraaa Wij het volgende ont- In verband met mijne, naar aanleiding I van mijne circulaire van 20 Maart 1.1. no. 330, kenbaar gemaakte wenschen heb ik de eer U med© te deelen, dat ik besloten heb- de gelegenheid te openen om overal in den lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijgbaar te stellen, op de wijze hieronder omschreven. Tarwebrood. On gebuild tarwemeel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaar worden gesteld tegen een door mij- te bepalen prijs, welken ik mij' voorstel voorloopig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G. voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Het ligt in mijne bedoeling aan de ge meenten ongebuild tarwemeel te verstrek ken tegen eenen prijs, die gelet op de plaatselijke omstandigheden toelaat den. verkoopprijs van ongebuild tarwebrood voorloopig te stellen op 12 cents per K.G. Dit meel en het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen die nen voor menschelijk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anderszins worden aangewend dan voor het bakken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. De verkrijgbaarstelling van ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs) wordt niet beperkt tot on- en min-vermo- genden. Roggebrood. De rogge zal, voor zoover zij voor Rijksrekening in bezit genomen werd, door de rogge-conunissie, ingaande 1 Mei a.s, aan de gemeenten geleverd worden tegen een prijs van f9 per 100 K.G. Voor zoo ver de rogge niet voor Rijksrekening, doch voor gemeente-rekening in beslag geno men werd, kan zij alsnog aan mij voor de daarvoor tot heden geldende prijs wor den aangeboden. Nadat dit is geschied, knunen de rogge-commissies, die dan de beschikking ook over die rogge verkrijgen, dez© voor genoemd© prijs aan de gemeen ten afgeven. De broodprijs zal voor iedere provin cie door mij worden vastgesteld in ver band imet de samenstelling van het rogge brood en volgens advies der rogge-com missies. De prijs is geen maximum-prijs, doch de prijs, waarvoor het roggebrood verkocht moet worden. Tevens zijn de volgende modellen over gelegd: Broodkaart. Ieder hoofd van een huisgezin of al- leenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte aan den burgemeester. De burgemeester verstrekt een brood kaart. Op de broodkaart kan, op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijdvak, tot een maximum van gemid deld een-halve kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van 6 ct. per halve K.G., uitsluitena ongebuild tarwebrood worden betrokken bij den daarop vermelden brood bakker. Op den laatsten dag van den op de broodkaart gestelden termijn kan door den afnemer, tegen inlevering van zijne broodkaart, bij den burgemeester een nieuwe broodkaart worden verkregen. Meelkaart. Ieder hoofd van een huisgezin of alleen loopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwemeel tegen verminderden prijs te koopen, doet daarvan aangifte bij den burgemeester. De burgemeester verstrekt een meel kaart. Op de meelkaart kan op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijdvak tot een maximum van gemiddeld drie en een halve hectogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leef tijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van acht cent per halve kilogram, uitsluitend ongebuild tarwemeel worden betrokken bij den daar op vermelden meelhandelaar. Op den laatsten dag van den op de meelkaart gestelden termijn, kan door den afnemer tegen inlevering van zijne meel kaart, bij den burgemeester een nieuwe meelkaart worden verkregen. Uitvoerprijzen aardappelen. De Min. v. Landbouw, Nijverheid en Handel beeft bepaald, dat voor alle soor ten van witvleeziga aardappelen, die voor .uitvoer in aanmerking komen, naar hei buitenland, met de afnemers is overeen gekomen, dat de maximumprijzen voor aardappelen zijn gesteld op f4 per 70 K.G. voor kleiaardappelen en f3.50 voor zand en veenaardappelen, een en ander franco wagon of feohip. Juliana-dag te Rome. Naar de C-correspondent van „De Maas bode" te Rome seint, zal de Nederland- seh© gezant aldaar, die verleden jaar o-p Julianadag de Nederlandsche kolonie, waaronder vele geestelijken, te- zij|neni uitnoodigde, ditmaal op verlangen van H. M. de Koningin, met het oog op da ernstige tijden, van eeh officieel© ont-' vangst afzien. De zending van Mgr. Nolens. De C-correspondent van „De Maasbode" seint dt. 28 April uit Rome: Naar ik verneem, is Mgr. Nolens, die men in het Vaticaan met bijzondere wel willendheid ^ontving en dje op de b'ij het aanhangige vraagstuk betrokken krin gen een uitnemend-en. indruk maakte, over het verloop- zijner zending volkomen te vreden. Hij heeft het vraagstuk met den kardi naalstaatssecretaris en den, Paus uitvoerig besprokenzoodat men dezerzijlds de hoop koesteren mag, dat de aangelegenheid tot stand komen zal. Mgr. Notens, di© dezer dagen Rome ver laat, komt dus niet voor den betreffende© post in aanmerking, Alg. Bond van R. K. Kiesverenigingen. Een dertiental punten komen voorop de agenda der jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesverenigingen, welke, gelijk reeds is gemeld, op Maandag 17 Alei te half één te Utrecht gehouden wordt. Omtrent de periodieke verkiezing van bestuursleden en hun plaatsvervangers, valt te vermelden, dat aan de beurt van aftreden zijn, de heeren W. Fransen Jzn. en A. v. d. Meer (Friesland), mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en P. Bos (Noord-Holland II) J. Vroome en B. G. Lamberts (Zeeland). Voorzien moet worden in de vacatures van de heeren mr. dr. O. A. P. N. Kooien, bestuurslid voor Utrecht, (voorzitter van den Bond), die zich niet herkiesbaar stelt, J. A. Geertman, plaatsverv. lid voor Overijsel, die overleden is, en pastoor C. J. W. v. Winkel plaatsverv. lid voor N. Brabant, die zich niet herkiesbaar stelt. De agenda bevat voorts een elftal voor stellen van aangesloten kiesverenigin gen, die wij in ons volgend nummer zullen afdrukken. Inwisseling Zilverbons. In de „Staatscourant" wordt nogmaals herinnerd, dat de ingetrokken zilverbons van fl, f 2.50 (ouden vorm) en f5 alsnog tot en met 31 Dec., ter inwisseling kun nen worden aangeboden bij het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van eene spoedige aldoeniug zullen de inzen ders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zeiven geadresseerd formulier van een postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden bons. Minister Poullet te Breda. De Belgische minister Poullet bracht Dinsdag een bezoek aan Breda en Baarle- Hertog en sprak in laatstgenoemde plaats de vluchtelingen toe. Uit zijn rede lichten wij het volgende Spr. gaf een korte uiteenzetting van den huidigen toestand, en wees op de verplichtingen, die de toekomst van België den Belgen oplegt. Spr. is overtuigd, dat liet vaderland zal herleven eu een groote toekomst tegemoet gaat. Tenslotte wees spr. op de bewonderens waardige wijze, waarop ons vaderland zijn neutraliteit heeft gehandhaafd en tegelijkertijd de gelegenheid heeft ge vonden om de ongelukkige Belgische vluchtelingen op de meest gastvrije wijze te ontvangen. België kan dat nooit ver geten en ongetwijfeld zal deze Holland sche grootmoedigheid er toe bijdragen, om na den oorlog de hechte banden van vriendschap tusschen deze natie en België nog meer te bevestigen en te stevigen. (Applaus). Men meldt ons uit Maastricht De Belgische grenzen zijn weer ge opend. De spoorwegdienst van Maastricht naar Luik via Canue, van Maastricht naar Brussel, naar Namen en naar Char leroi is weer geregeld hernomen. Ds heer Kellenaers Een onzer lezers, die 10 (dagen in België Was vastgehouden en eerst gisteren een pas kon krijgen o-m huiswaarts te keeren, deelde ons mede, dat hiji het genoegen had eten heer Kellenaers uit Leiden, die namens het R. K. Huisvestingcomité in België was om behoeftige Belgische kin dertjes op te halen, te Antwerpen tei ontmoeten met 15 Belgische kinderen^ Verschillende dagen was hiji al wachtende op een pas, want absoluut niemand mocht Bielgië uit. De heer Kellenaers verdient, voor zijn op-offerend streven, wel den dank der Belgen. Hij is nu naar Leiden mogen terugkeeren, maar volgens onzen zegsman zijln nog vele Nederlanders in België zonder pas achtergebleven. Goes. Een jubelaris. Dhr. Chr. Kor- stanje, thans voorman op de drukkerij der firma Oosterbaan Le Cointre, her denkt a.s. Maandag 3 Alei den dag waarop hij voor 30 jaren ais leerling op deze drukkerij in dienst trad. Ons geacht Eerste Kamerlid, den heer mr. C. Lucasse, trof Woensdag het ongeluk, toen hiji op weg was naar zijn hofstede onder 's-Heer Arendskerke, dat op een draai van den weg het rijtuig, waarin de heer L. zat, kantelde. D© heer L., die ;er tijdig wist uit te springen, bezeerde daarbij zijn been zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Met genoegen vernemen wij) dat de toestand zeer bevredigend is. (Z.) Donderdagmorgen had een vergade ring plaats van aandeelhouders der naam- looze vennootschap waterleiding-maat schappij „Zuid-Beveland", gevestigd te Goes. De balans en de winst- en verlies rekening over 1914 zijn goedgekeurd. Een voorstel om af te schrijven van huurleidingen f 237.87 en van meubilair f 300.14 werd eveneens goedgekeurd. Ver volgens had plaats de benoeming van twee leden van den raad van beheer wegens periodieke aftreding van de heeren J. N. Ëlenbaas en M. van Harmeien. De af tredenden werden herbenoemd. Aan de balans met de Winst- en Ver liesrekening en de daarbij gevoegde toe lichting is het volgende ontleend: Het reserve-kapitaal bedraagt f 65.450.82i/2i De laatste 10 pCt. van het aandeelen kapitaal is 9 Maart 1914 door de aan- Welk weder zullen wij hebben Vei wachting tot den avond van I Mei. Zwakke tot matigen, veranderlijken wind, nevelig tot halfbewolkt. Aanvankelijk nog droog weer. Weinig verandering van tempe ratuur. deelhouders gestort, zoodat de aandeeleu thans vgeheel zijn volgestort. De verkorte balans luidt als volgt: Actief. Kassa, Deposito's, Effecten f 135.534.211/2Terreinen, Werken en Buisleidingen, Kantoorgebouw, Dienstlei dingen f 1423.424.77; Uitbreiding Bui zennet, Huurleidingen, Watermeters f 11.778.641/2; Magazijnen, Inventaris, Meubilair f 17.463.251/2; Debiteuren f 12.427.27; Oprichtingskosten f 13.954.17. Totaal Actief f 1614.602.321/2., Passief. Maatschappelijk Kapitaal f 1.489.000.Reserve-Kapitaal f119.120 f 53.669.17i/2 f65.4o0.82i/2j Credi teuren f28.864.14; Diversen f30.549.35; Reserve Debiteuren en Afschrijving f738.01. Totaal Passief f 1.614.602.321/2- In de vergadering van den Raad van Beheer d.d. 1 Mei 1914 werd besloten de boekhouding der Vennootschap onder voortdurende accountantscontrole te stel len en den Directeur opgedragen daar toe de noodige stappen te doen. Als uitvloeisel van dit besluit is de thans overgelegde Balans- en Winst- en Verliesrekening mede door den Accoun tant geteekend. Aan het beredeneerde verslag omtrent den toestand der Vennootschap en hare verrichtingen gedurende het derde boek jaar is het volgende ontleend: D© .geregelde normale toenam© der aan sluitingen hield begin Augustus op. De toename in de eerste zeven maanden 684 perceelen bedragende, dus gemiddeld 9(j per maand, met een grootste hoeveelheid. van 186 aansluitingen in Mei, bedroeg in de laatste vijf maanden van het jaar, ondanks de droge periode, welke wij van ongeveer half Juli tot half October be leefden, slechts 109 aansluitingen in diet geheel. Over een tijdvak waarin normaal rond 500 aansluitingen werden aange meld, bedroeg dit aantal nu slechts ruim honderd. Men moet dan ook aannemen, dat het aantal aansluitingen door de om standigheden rond 300 a 400 stuks ten) achter bleef. Dit jaar bedroeg het verkochte water rond 164.500 Al3., terwijl rond f41750 werd ontvangen, dus gemiddeld f 0.254 per M3. Aannemende1 voor de berekening de be volking op 1 Januari 1914 van 45240 personen, dan is het verbruik per hoofd en per dag geweest rond 10 L., eene toe name per hoofd dus van 10 6.7 3.3 Liter. De Raad van beheer verklaart zich over het beheer van den directeur in het algemeen zeer voldaan. De Raad wijst er op, dat de Europeesche oorlog ook voor onze vennootschap ongunstig ge werkt heeft. De vermeerdering van het aantal aansluitingen is daardoor in 1914 niet zoo groot geweest als, gelet op de uitkomsten der eerste 7 maanden van het jaar, verwacht mocht worden. Bovendien is de Firma Carl Francke niet opgescho ten met zijn maatregelen noodig voor een betere ontijzering van het water, terwijl de vennootschap deze ook niet ter hand kon nemen, daar Francke zich beroept op overmacht tengevolge van den oor logstoestand. De onvoldoende ontijzering van het water is voor ons bedrijf na- deeliger, dan men bij oppervlakkige be schouwing wel zou meenen. Middelburg. Naar wij vernemen zal aan aandeelhouders der Zeeuwsche hypotheek bank te Middelburg worden voorgesteld over 1914 10 pCt. dividend uit te keeren. Door den Bisschop van Haarlem is benoemd lot geestelijk adviseur der „Hanze" de heer C. A. Aioons, kapelaan alhier.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1