De Groote Oorlog No. 49 Dinsdag 27 April 1915. Elfde Jaargang. laken. edingen. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRI1DAGAVQND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. bet logement de ar de voorzitter van de lieer Jansen tar tal van BeW op hartelijke wijze inrichting van een ichtigd. (M. C.) zijn benoemd in .916) voor de P10. voorzitter van den M. J. de Jongh, nl-kolonel; tot zijn Umland, luitenant- djudant in Zeeland; li tweeden keurings! ken, gepensionneei'il zijn plaatsvervanger eerd kolonel. van 16 dezer is ring en tevredenheid ling voor monschlie. G een loffelijk getuig, ui: J. J. Versluys, het 14de regiment de door hem met te redding .van een ater van het kanaal 7 September 1914. 's-Gravenha ge, ooger beroep behan- C. P. de R., 38 j, notorschip Cornelia, tegen een vonnis Middelburg waarbij tot 1 maand gevan- rboden uitvoer, naar ■aal m r. Mazel de wezen achtend vor- het vonnis. Ila.rtog uit Berg» optredend, meende, gelegde straf niet in liet feit door held. I jk slechts van plan van straf te vragen do vraag gerezen, F v'aarding zal kunnen t bekl. de goederen geenszins staat vast, n in de richting van heeft vervoerd, isweerd uit nog ver richtingen uitvaren te gaan en waar hij c grens werd aange zegd worden, dat hij van de grens. Ai bekend, dat hij van n naar België uit Ie niet .worden veroor en uitvoeringshandc' werd de. uitspraak 1* gehouden vergade- van State, afd. Ge werd o.a. behandeld Raad der gemeente csluit van (led. Sla- 1915, waarbij goed- aan het. besluit van Oct. 1914 tot opliet- wijs in de U-uitsc-hc aan de school in df (school no. 1.) Blij- over van den Staats- 1, heeft het school- het beroep ongegrond ,1 oninkliike beslissing (Z-). een spoorkaartje. gerechtshof wees in is tegen P. v. (1. M.. Oudega, door den osch veroordeeld tot straf, ter zake datl'ii reis heen en terug lega, een militair vrij- aarop als heenreis 2: October 1914 als da- eeft vervalscht door ber in 26 October te lij van dit vervalschte gemaakt. De advo- dit vonnis in beróFP e'weken gevangen®' gerechtshof verot»' iertien dagen ge7.®' lschheid in geschrift® gebruik maken val1 chrift. erkoopingen. met tuin, Pilaar- Iollmann Verhoek onhuisen erf, Pil"81' weiland, Schram- NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van. 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f* ft gulden bij J ft ft gulden bij A ft ^gulden bij ft ggg jfl I I verlies van een jl I 11 I verlies B I I verlies van B L. 11 B hand, voet 1 I II I van een B^ B fl een M V of oog; LA duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het wetsontwerp tegen tie oneerlijke concurrentie. Bij de gulle ontvangst die tot heden in onze Tweede Kamer aan het wetsont werp Aalberse tegen de oneerlijke con currentie ten deel viel, was het voor den wakkeren afgevaardigde voor Almelo zeer zeker een tegenvaller, den leider der Christelijk-Historische partij als tegen stander van het ontwerp tegenover zich te zien. Voorop zij echter gesteld, dat de heer Lohman streven en bedoelingen van Mr. Aalberse prees en de bestrijding van Mr. Levy onbetamelijk noemde, maar het wetsontwerp zelf kon zijn goedkeuring niet wegdragen, om redenen in bet verslag der Kamerzitting (zie in dit nummer) vermeld. Nu overdrijft de heer Lohman altijd eenigszins onder den Invloed van zijn temperamennt. Want als hij vraagt: waar is de grens voor den wetgever om tus- schenbeide te komen bij oneerlijkheid, dan zou men kunnen antwoorden, dat de wet gever die grens toch wel heeft kunnen vinden ten opzichte van oneerlijkheid bij smokkelen en belastingontduiking. Het is volkomen juist, dat men met bedreiging van gevangenisstraf de men- schen niet eerlijk maakt, „maar" zegt de Kameroverzichtschrijver van „De Tijd" zeer juist, „in dat systeem zou men het heele Strafwetboek wel kunnen opdoeken. Niet om de menschheid beter te maken, 0111 misdadigers te bekeeren, is in de eer ste plaats het Strafwetboek gemaakt, maar om de zwakkere tegen de aanslagen van minder scrupueuzen te verdedigen en te beschermen. En dat de betrokkenen er prijs op stellen op die wijze beschermd te worden, nadat het B.W. daartoe on machtig is gebleken, dat kan wel blijken uit den stroom van adhaesie-adressen, sinds eenige weken bij de Kamer in komende en waarover de heer Van Hamel niet zonder pathos rapport uitbracht. De heer Lohman moge dien stroom betreuren, omdat daardoor de Kamer al te veel onder politieken invloed wordt gebracht, de meerderheid onzer vertegenwoordiging zal het toejuichen, dat de kringen 'der directbelanghebbenden zooveel teekenen van meeleven hebben gegeven." Als dan straks voor duizenden iets goeds zal worden bereikt, dan zullen zij het Mr. Aalberse in de eerste plaats dan ken. Hij moge trotsch zijn op dit succes. Hij toch heeft zich, men mag wel zeggen van zijn studentenjaren af, bezig gehou den met het vraagstuk der deloyale mede dinging. Terecht merkte de heer mr. Schim van der Loeff op, dat men niet kan spreken over het euvel der oneerlijke concurrentie zonder den naam van den heer Aalberse te noemen. Moge den Middenstand tot heil het ont werp Aalberse spoedig in het Staatsblad verschijnen. ischreven' in Bestek 49, Brecde Wat De toestand. Aller oogen zijn thans weer gevestigd op het Westelijk oorlogstooneel, waar de jongste veroveringen der Duitschers aan de Yserlinie menigeen met bange zorgen vervulde, terwijl daarentegen in Berlijn er grootelijks over werd gejubeld. Wij kunnen niet beter doen dan den toestand te beschrijven zooals de Belgische oor logscorrespondent van „De Tijd" dat doet in zijn brief va.n Zaterdag j.l.: „De toestand is zorgelijk. De Duitschers zijn er in geslaagd de Franschen een eind terug te dringen. Het geschiedde bij over rompeling door bedwelmende gassen. On middellijk hebben de Franschen revanche genomen en de vijand weer een eind teruggeslagen, alle pogingen met goed ge volg aanwendende den Duitschen voor spoed tot een enkel plaatselijk voordeel te beperken al konden zij niet al het ver lorene herwinnen. De Engelschen hebben hun geduchten strijdmacht mede vooruit geworpen om de kans te keeren. De Engelsche uiterste linkerlijn is moeten te ruggebogen worden en daardoor werd heel de Engelsche linie rond Yperen bedreigd. De linie onzer bondgenooten liep immers van af de Belgische Yserlinie, van het punt ongeveer waar de Yser het ka naal naar Yperen raakt over Bixschote, Langemarck in een grooten bocht langs Zillebeke, St. Eloy, rondom Yperen. Die bocht is nu ingekrompen. Zuidwestelijk van Bixschote is de vijand voortge stormd tot Steenstraate en Het Sas, heeft de kanaalovergangen daar bezet en kwam ten slotte over het kanaal, waar hij het gehucht Lizerne aan een vijfssprong van wegen kon bezetten. Dit is een zeer be langrijk punt, omdat het juist een samen vloeiing van. vijf wegen betreft; wegen die Zuidelijk onmiddellijk op Yperen, noorde lijk naar Noordschoten en den Yser loo- pen. Zoowel de Belgische als de Engel sche stellingen worden aldus bedreigd. Vooral Yperen komt dan in een uiterste punt te liggen. Het is de roem on zer Belgische dapperen, die de Franschen on verzaagd terhulp kwamen, dat zij met de Zouaven dit allerbelangrijkste punt in don loop van den dag weer her overd hebben. Hadden de Duitschers dezerzijds van het kanaal hun vorderingen bij Lizerne' kunnen handhaven en uitbreiden, dan ware Yperen welhaast met insluiting, en walen de Engelsche stellingen in den rug bedreigd. Dit te \voorkomen is de worsteling dezer uren. Er wordt met de grootste hardnekkigheid en doodsverach ting gevochten. Onze Belgische dapperen hebben wederom gelegenheid zich met roem voor heel de wereld te overladen. Op het oogenblik, dat ik deze meldingen op goed geluk afzend, is de strijd nog niet geëindigd, maar steeds in gang. Do Duitschers blijken geweldige strijd machten te hebben saamgetrokken op de bewuste punten en ontegensprekelijk heb ben zij door de brute kracht en het aan wenden van ongeoorloofde gassen voor- deelen bereikt die den Franschen en En gelschen een aanzienlijk aantal krijgsge vangenen, kanonnen en machinegeweren kostten. Maar enkele kanonnen zijn weer veroverd kunnen worden en andere zijn vernageld en vrijwillig achtergelaten na ze aldus onbruikbaar te hebben gemaakt, wijl de overhaaste teruglegging van de linie dit noodzakelijk maakte. Locallseerem is thans het parool der verbondenen! De mokerslag, dien de Duitschers hier toe brengen op de linie der bondgenooten in België is van groote geweldigheid. Kun nen 2ij dien weerstaan, (en wij hebben alle redenen dit te hopen en te verwach ten) dan heeft de Duitsche wanhoop een hare laatste troeven in België uitgespeeld. Aan het bovenstaande dient toegevoegd, dat volgens sommigen de mokerslag van Duitscbïand op de Yserlinie te wijten is aan de tegenwoordigheid van Von Hin denburg op het Westelijk front. Volgen^ de laatste berichten zouden de Duitschers ten noorden van Yperen standhouden en oostelijk vandaar zegevierend voortdrin- gen. Ook hij Combres zouden de Duit schers volgens hun zeggen aan de Fran schen een nederlaag hebben toegebracht. (Zie verder onder Laatste Berichten.) BERLIJN, 21 April. (W. B.) Van ver trouwbare zijde verluidt, dat bij de tocht van Zeppelins, naar de Tyne, nok een Engelsch slagschip aanmerkelijk is be schadigd. LONDEN. V. D. In het parlement heeft de ondersecretaris van de admiraliteit mede-gedeeld, dat het transportschip- „Ma- nitow" door een Turksche torpedoboot werd aangehouden, die) 8 minuten tijd gaf omidje booten uit te zetten. De torpedoboot vuurde drie torpedo'sl af, die allen misten. De torpedoboot vluchtte, toen zij door de Engelsche oorlogsschepen werd achter volgd. Bij het bezetten van fte booten gingen 51 menschenlevens verloren. Uit België. In do Quoüdien, een Brusselsch blad, vinden wij de namen van de Belgische generaals, die het bevel voeren over de zes divisies van het Belgische leger die nu te velde staan: Bernheim (vóór den oorlog overste bij het 6e linieregiment), Bridaine, Jacques (tevoren majoor bij het 13e linieregiment), Michel, Lechat eu de Ceuninck. De Belgique, een Brusselsch blad, meldt, dat Zondag te Parijs wapenschouwing is gehouden over een Belgisch korps ma chinegeweer-auto's. De wagens zijn in Frankrijk gemaakt. Het korps heeft ze uit eigen middelen bekostigd. Vele Bel gische sportslui behooren tot het korps: baron de Crawhez, baron de Liedekerke, Moens enz. Aan het hoofd staat majoor Collon. Er is ook een amhulance-auto bij, onder leiding van dr. Brassine. Uit Luykgestel, 21 April, wordt gemeld: Langs de grens, waar een streng toezicht werd gehouden, zijn nu de Duitsche ca valeristen begonnen met draadversperrin gen aan te leggen over groote afstanden. Tot nu toe was nog geen versperring aangebracht. De smokkelhandel zal daar door misschien beperkt worden. De aan houdingen zijn zeer talrijk, vooral aan Iiollandschen kant. De Duitschers hebben groote hoeveelheden waren vaii smokke laars in Lommei opgeslagen. _(H. v. A.) De Paus en België. De „Messagero" meent te weten, dat de Paus de Belgische regeering formeel heeft beloofd het volkomen herstel van België te zullen steunen, hoe ook de afloop van den oorlog moge zijn. De Paus zou deze belofte herhaald heb ben in een schrijven, dat mgr. Deplorge, hoogleeraar aan de universiteit van Leu ven, moest overbrengen aan kardinaal. Mercier. De Paus behield zich overigens voor binnenkort in een speciaal document zijn besluit publiek te maken. Antwerpen geïsoleerd. De Hollandsche grenzen zijn gesloten geweest, aldus meldt de Antw. corr. van „do Tijd", en ook Antwerpen heeft een poos geheel geïsoleerd gelegen. Geduren de acht uur mocht geen sterveling de stad in of uit. We zaten als in een muizenval. Wat dit alles te beteekonen had? Er zijn troepenverplaatsingen geschied achter het Yserfront. 't Is weer inde richtingen Brus sel, Leuven, Aken een druk verkeer ge weest van militaire treinen. Voor eeni- gen tijd is het passagiersvervoer op Tie nen, Aerschot en andere plaatsen geheel stop gezet geweest. De vrachtwagens, die uit de richting Gent reeds hij1 Brasschaet waren, moesten zelfs terug. Het hevel tot het isoleeren van Antwerpen werd door iden staf van, Von Bodenhausen overal heen getelefoneerd. Gelukkig heeft het, niet lang geduurd. Of alles' in verband staat met het aller- hardnekkigste gerucht, hetwelk maar aanhoudt, als zou Von Hindenburg in België vertoeven? Zou hij hier een nieu- actie ondernemen en is vandaar al het gebeurde en de troepenverplaatsing te verklaren? Men meldt ons van de Zeeuwseh- Vlaamsche grens: De etappenkommandant van Wiek te Gent maakte heden het volgende bekend: De voorraden gerst, erwten, boonen, lu pinen, wikken, alsook lijnkoeken van iede- ren aard, onverschillig of ze eigendom zijn of bewaard worden, moeten monde ling of schriftelijk aan den Kommandantur worden aahgegeven. Van de drie eerstge noemde levensmiddelen blijven 20 K.G. van elke soort en van de drie laatstge noemde hoeveelheden blijven 100 K.G. vrij voor den gebruiker. Geen nieuwe verkooping mag worden aangegaan zonder toestemming der Kom- mandatur. Uitgezonderd hiervan zijn voor raden, die bewijsbaar door het Spaansch- Amerikaansch Voedingscomité geïmpor teerd z'ijn. Voorraden, die verkeerd of niet worden aangegeven, zullen zonder vergoeding wor den in beslag genomen. Bovendien heeft iedere poging om een opgave verkeerd te doen of niet te doen een boete van 300 Mark of een gevange nisstraf van 4 maanden tengevolge. De uitvoer van petroleum buiten het gebied der Etappe blijft ten strengste ver boden. Overtredingen zullen gestraft worden met 3000 Mark boete of 6 maanden ge vangenisstraf, de petroleum, zal dan ge- contisceerd worden. Men seint ons Van de Zeeuwsch-Vlaam- sche grens: De Amerikaansche Consul bracht een officieel bezoek aan Lokeren en inspec teerde daar de Amerikaansche winkels. Een aanslag op den commandant van Lemberg. BERLIJN, 24 April (O V.) De bladen vernemen uit Kopenhagen Naar in Petrogrado verluidt, heeft voor eenige dagen in Lemberg een revolver- aanslag op den stedelijken commandant van Lemberg, Öcalon, plaats gehad. 1 V I, I Iv De „Stampa", een te Turijn verschij nend blad, publiceert een interview dat senator (Jarosa d'Andria Woensdag met Von Bülow heeft gehad. De vorst uitte zich dat hij zeer teleurgesteld zou ziju, wan neer de Oostenrijksch ltaliaansche onder handelingen niet tot een goed einde zouden voeren. Wanneer de onderhan delingen geheel zouden mislukken, zou Duitschland zijn bondgenoot Oostenrijk bijstaan en hem ondersteunen. Zulk een verwikkeling zou zeer te betreuren ziju en voor Duitschland een biltere teleur stelling beteekeuen, daar Italië en Duitsch land sedert den slag van Leguauo steeds in vriendschap met elkaar hebben geleefd. Naar de „Echo de Paris" veineumt, lieeit de Italiaansche Regeering als blijk van vriendschappelijke gezindheid ten opzichte van liet Vaucaan, de leden van de Edelgarde en van de Palatijnsche garde vrijgesteld van het vervullen hun ner militaire plichten 111 het Iialiaanscche leger. Betoogingen. Do „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Mi laan: Te Prato (ïoskane) hebben de arbei ders zonder onmiddellijke aanleiding de algemeene staking afgekondigd. Twee duizend hielden een oprecht met horden, waarop te lezen stond: „Weg met den Oorlog I" Uit Florence zijn er troepen heengezonden. To Bielia (Piemont) hebben 10CO werk- loozen een betocging gehouden en ui.ge,- roepen: „Wij willen werk, geen oorlog 1' Het Hoofdbestuur der socialistische partij wil op 1 Mei een hetooging tegen den oorlog houden. «OSÏÜ1S ik |J Oproer te. Triest. LONDON, 22 April (V.D-.) Uit Milaan wordt aan de „Daily Chronicle' geseind: Gisteren hadden opnieuw ernstige onlus ten plaats te Triest als gevolg van het oproepen der mannelijke inwoners tus- schen 18 en 50 jaar en het verschrikke lijke gebrek aan voedsel. De oproermakers werden door eenige duizenden woedende vrouwen naar het paleis van den gou verneur geveerd, onder het geschreeuw „Wij willen brood!" Geeft ons onze man nen terug] Laat ons onze zonen! Weg met de Begeering 1 Weg met den oor log! Hijsch de witte vlag!" Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 April. Zwakke tot matige, noordelijke tot noord oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, Moge lijk enaele regenbuien. Iets koeler. Toen de militaire gouverneur zich voor het venster vertoonde teneinde de be volking tot kalmte te brengen, werd hij heftig uitgejouwd. Kort hierop verscheen hij nogmaals mei zijn telephoontoestel in de hand en dreig de de hulp der troepen in te roepen. Hierop sloeg de bevolking tot baldadig heden over; zij verbrijzelden de ruiten van Oostenrijksohe winkels, kantoren en koffiehuizen ©n drong later het groo-t<| Paiace hotel binnen, dat zij- van onder tot hoven vernielden. Dokwerkers boorden een groiote stoom boot in den grond, welke op het punt stond de haven te verlaten, geladen met 800 pond voedsel voor het garnizoen van Cattaro. Het schip sloeg weldra over en zonk met zijne kostbare lading. De be manning had zich weren te redden. AZIË. Palestina is door een sprinkhanenplaag geteisterd, die veel schade veroorzaakt. onze weerbaarheid. Nederland heeft nog 600.000 krachtige mannen, die onge oefend zijn. Door den Vrij wil ligen Landstorm kan hiervan een goede reserve gevormd worden. Tweede Kamer. Zitting van V r ij1 d a g. Aan de orde is het wetsvoorstel Aalberse tegen oneerlijke con currentie. Dhr. Van Hamel, voorzitter der com missie van rapporteurs, deelt mede, dat een groote stroom adhaesiebetuigingen sedert de indiening van het ontwerp is ingekomen, voornamelijk van Midden- standbonden en -vereenigingen. Dhr. Schim van der Loeff zal voor het ontwerp stemmen, omdat hij er groote preventieve werking van verwacht. Dhr. Mendeis betoogt, dat het wets voorstel noch den uitbundigen lof, die men het "toezwaaide, noch de scherpe afkeuring, die het vond, verdient. llier wordt de behandeling van het wets ontwerp even onderbroken. In een volgende vergadering zal be slist worden over het verzoek des hee- ren Van Vuuren om den Min. van Koloniën te ijnterpeileeren over de Indische lee ning. Overeenkomstig het voorstel van de Commissie van Rapporteurs werd be sloten het ontwerp molest-risicoi op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken en wel Wpensdagochrend. Daarna werd de beraadslaging over het wetsontwerp Aalberse hervat. Dhr. Mendeis, zijn rede vervolgend, zou aan een gespeeifieerde strafbepaling voor een algemeene de voorkeur hebben ge geven. Wat den heer Lohman, den voornaam- sten bestrijder, betreft, deze hield staan de, dat de wetgever zich moet beperken tot de handelingen, die het normale in dividu als toelaatbaar beschouwt. Hier nu hebben we te. doen met bedrog. En nu bestaan in verschillende kringen ver schillende opvattingen omtrent de eer lijkheid. Onder poliiieke menschen bijv., zeide spr. tot groote vroolijkneid der Ka mer, is niisleiumg toelaatbaar als ze niet te ver gaat. Een normaal denkend niensch acht het geoorreoid de schatkist te bedrie gen en smokkelhandel vinden velen niet ongeoorloofd. Waar is nu, vroeg spr., de grens voor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1