De Groote Oorl No. 49 Rechtszaken. Openbare Verkooplnjen. Aanbestedingen. Maar de Goesche polder, om wiens toe stemming werd gevraagd, maakte een voor de gemeente wel wat al te bezwa rende conditie n.l. den dijk te verlengen tot aan de gasfabriek, dus over een ge deelte, dat bij menschenheugenis niet heeft bestaan, llierop hebben B. en W hun bezwaren ingediend bij Gedep. Staten en zij hopen dat in het belang der werk loozen het antwoord bevredigend zal uit vallen. De heer Von Schmidt dankte llierop voor de verkregen inlichtingen. De heer Donner, ofschoon vol lof voor wat B. en \V. in het belang der werk loozen doen, wier lot zeer zeker ons moet ter harte gaan, had toch liever ge zien, dat B. en W. in plaats van e 11 collecte te ondernemen, een tijdelijke leening hadden gesloten, zijnde het laatste heel wat doeltreffender. De voorzitter merkte op, dat dit altijd nog kan gedaan worden, maar dat de col lecte bij de burgerij was ondernomen om aan de voorwaarde te kunnen vol doen, die het Algemeen Nationaal Steun comité zou stellen, zoodra men bij dat comité om ondersteuning aankomt. De heer Donner verklaarde zich over het antwoord voldaan. De heer Hollmann vroeg of er wel werk- loozen waren en of het niet goed was een oproep te doen. De voorzitter zeide dat dit niet noodig was, daar de werk loozen zich goed aanmelden en B. en \V. in overleg met den stadsarchitect voor ondersteuning en distrubutie van werk zorgen. De heer Dekker vroeg of hangende het request der mestvaalhouders de straffen niet zouden worden toegepast. De voorzitter antwoordde, dat zoolang deze kwestie niet door den raad is be slist, zeer indulgent tegen mogelijke overtreders zal worden opgetreden. Dezelfde spreker maakt ook aanmer king op een kantteekening op de balans van de Waterleidingmaatschappij wat door den lieer Pilaar en Fransen v. d, Putte verklaard wordt een drukfout te zijn. De heer Kakebeeke gaf in overwegin 0111 hangende het geschil met den Goc- schen Polder, ten bate der werkloozen het Haventerrein om te doen werken, welks helling te steil is en reeds meer malen tot klachten bij de landbouwers aanleiding heeft gegeven. Ook daar valt wit zand uit den grond te halen gelijk op het dijkje. De voorzitter zegt overwe ging toe. Bij punt 2 verzoekt de heer Dekker 0111 uit de verordening op de schoolgeld heffing weg te nemen de onbillijke be paling, dat wanneer een leerling de school verlaat 0111 naar een andere inrichting van onderwijs over te gaan, geen onthefling van schoolgeld kan worden verleend. De voorzitter zeide namens B. en W. overweging toe. Bij punt 3 ging de raad eerst over in besloten vergadering. De vergadering heropend zijnde, werd punt 3 in behandeling genomen, het verleenen van eervol ontslag aan het navolgende personeel van de O. L school C met ingang van 1 Mei 1915 Mej. L. J. Baardolf en de heeren G. V. Penning?, J. Ruisaard, A. M. Overhoff en P. G. C. Kousemaker. De raad had hiertegen geen bezwaar. Punt 4 der agenda vroeg het benoemen van 5 leerkrachten aan de O. Ij. School met ingang van 1 Mei 1915. De voordrachten luidden als volgt: A. 1, A. M. van de Linde, 2, A. M. Overhoff, 3, G. V. Pennings, 4, J. Ruisaard, 5, F. J. J. van Tol. B. 1, A. M. Overhoff, 2, G. V. Pen nings. 2, J. Ruisaard, 4, F. J. J. van Tol, 5, A. M. van de'Linde. C. 1, G. V. Pennings, 2, J. Ruisaard, 3, F. J. J. Tol, 4, A. M. van de Linde, 5, A. M. Overhoff. D. 1. J. Ruisaard, 2, F. J. J. van Tol, 3, A. M. van de Linde, 4, A. M. Over hoff, 5, G. N. Pennings. E. 1, F. J. J. van Tol, 2, A. M. van de Linde, 3, A. M. Overhoff', 4, G. V. Pennings. 5, J. Ruisaard. Besloten werd de benoeming E. aan te houden tot de volgende raadsverga dering en werden thans door den raad benoemd; Mejuffrouw A. M. van de Linde (11 st.) en de heeren A. M. Over hoff' (10 st.), G. V. Pennings (11 st,), en J. Ruisaard (10 st.). Als hoofd van de M.U.L.O.-school (punt 5 der agenda) werd uit de voordracht, bestaande uit de heeren Jobs Ravenstein te Amsterdam, J. A. van Hartingsveldt te 's Gravenhage en C. Smit te Nijkerk benoemd de heer van Hartingsveldt met 9 stemmen tegen 2 stemmen op den heer Ravenstein. Punt 7 der agendaverzoek van een 7 tal agenten van politie om salarisver- hooging of toeslag op hun jaarwedde in verband met de tijdsomstandigheden, gaf aanleiding tot langdurige gedachtenwis- seling. Het begon met den heer Van der Leeuw, die vroeg wat aan de politie in andere gemeenten, ongeveer gelijk aan Goes, wordt gegeven, waarop de voor zitter antwoordde, dat daar ongeveer hetzelfde, eer minder dan iets meerder salaris aan de politieagenten wordl betaald. Op het adres zelf meenden B. en W. afwijzend te moeten beschikken, omdat de adressanten in vaste betrekking zijn, hun salaris nog niet 7.00 heel lang ge leden is verhoogd en, staat men hun verzoek toe, allerlei categorieën van ambtenaren om salarisverhooging bij den raad zullen komen aankloppen. De heer Dekker was het met de beide laatste opgegeven redenen van het advies van B. en W. oneens. Hij was van oor deel, dat de gemeente de verplichting heeft haar ambtenaren bij te staan in bijzonder kritieke tijden, zooals wij thans beleven. De buitengewone duurte der alleen- noodzakelijkste levensbehoeften maakt, dat ambtenaren als adressanten, als ge meenteambtenaren en die van de gemeen- tereiniging met loonen van 9 13 gulden per week het zeer hard hebben. Dat mag zoo niet blijven. Op het voetspoor van andere gemeenten, die voorgingen, zoo als b.v. Middelburg, stelt spreker voor, om aan de door hem genoemde catego rieën van gemeenteambtenaren (latei- voegde hij er 11a een opmerking vanjden heer Hollmann de werklieden der gas fabriek bij) voor zoover hun loon niet hooger gaat dan f 14.'s weeks en mits zij gehuwd (of weduwnaar) zijnde, één of meer minderjarige kinderen te verzor gen hebben, een toeslag te geven van één gulden per week, zoolang de huidige kritieke toestand duurt. Bijaldien die toestand nog een half jaar zou voortduren, zal dat naar globale berekening des sprekers de gemeentekas op f360 a f400 komen te staan, voorze ker geen onoverkomelijk bezwaar. Goes volgt dan het voorbeeld veler particuliere werkgevers, die in deze dagen uit eigen beweging het loon hunner ondergeschik ten verhoogen. Rondom dit voorstel van den lieer Dekker bewogen zich de discussies, te wijdloopig 0111 ze woordelijk in de courant af te drukken. De voorzitter antwoordde er op, dat in het dure jaar 1913, bij de jongste ver hooging der salarissen, toen de raad zoo gul was voor de gemeenteambtenaren en het gouden tientjes regende, die ver- liooging juist was toegepast 0111 de amb tenaren voor komende kwade tijden te wapenen. De heer Dekker meende dat hij zich wellicht bedroog, maar dat z.i. die moti- veering toen bij den raad niet had voor gezeten. Hij verdedigde meermalen nadien krachtig zijn voorstel. „Laten wij thans beginnen en bemerken wij dat nog andere klassen van ambtenaren als de door mij genoemde verhooging noodig hebben dan zal de Raad ni.t zoo kinderachtig zijn met een aanvulliDgsvoarstel voor den dag te komen. Maar laten wij nu den eer sten stap zetten, want er wordt honger ge leden. Laat ons toch niet te formeel zijn." Aldus luidde ongeveer het betoog van den heer Dekker. Inmiddels was door de heeren Von Schmidt en Donner een voorstel inge diend om allen ambtenaren een salaris verhooging te geven. Beide heeren druk ten bijzonder op den nood der tijden en vooral op de duurte van het brood. De heer Van Dissel vroeg, wat verstaat u onder alle ambtenaren; ook de secretaris, de wethouders De heer Pilaar vindt, bijaldien verhoo ging moet worden gegeven liet voorstel van de heeren Von Schmidt en Donner logischer dan dat van den heer Dekker, maar de voorstellen zijn hem te vaag, waar gaan wij naar toe, zoo vraagt hij. De heer liollmann die eerst met het voorstel van den heer Dekker meeging breidde het later uit tot verschillende andere ambtenaren,de onderwijzersincluis, tot een maximum-jaarwedde van f700 a f800. De heer wethouder Fransen van de Putte achtte het voorstel van den heer Dekker aantrekkelijk van bedoeling maar het gansche stelsel door de ongewisheid van een bepaald cijfer reeds veroordeeld. Den heer Dekker die de toelichting van B. en W. op het adres der politie-agenten onvoldoende had gevonden en te beknopt, meende hij te moeten antwoorden dat de toelichting correct was en de bezwaren van B. en \V. principieel ontwikkelde. De heer Van den Bout betwijfelde of de door den heer Dekker gemaakte raming van kosten (f360) wel juist was, z. i. moesten de brugwachter, sasknecht, klok luider, omroeper toch ook in aanmerking komen. Hoe dan echter te handelen met den klokluider die f40 's jaars verdient. Moet die ook per week f 1 verhooging hebben De heer Van Dissel viel hierin den heer v. d. Bout bij en stelde voor, wat de heeren Von Schmidt en Donner goed vonden om de voorgestelde verhooging van f 1 te formuleeren hoogstens f 1Ook vroeg de heer Van Dissel of er gelden voor deze verhooging waren te vinden. Terwijl de voorzitter in zijn ant woord aarzelde, interrumpeerde de heer Dekker: „best, ik wil u direct eenige posten aanwijzen waaruit hetgeen ik voor salarisverhooging wil gevoteerd zien, te nemen is." De heer Van den Bout besprak nog den regeeringsmaatregel om het graan tegen zoo'n civielen prijs aan de gemeente te verkoopen, dat daardoor het brood niet veel duurder zal zijn dan vóór den oorlog. Komt dit tot stand dan, zoo zei spreker, is een van de motieven waarom de heeren thans toeslag op liet loon willen geven, vervallen. De heeren Hollman en Pilaar waren er ten laatste sterk voor, de zaak aan te houden tot een volgende vergadering en geformuleerde voorstellen van B. en W. af te wachten. Do heeren Van de Putte en Dekker verzetten zich hier tegen, ofschoon op verschillende gronden. De heer Dekker wilde een begin gemaakt zien met wat z i. thans hoog noodig wasondersten ning van gemeenteambtenaren in nood stand. De heer Van de Putte meende, dat de raad B. en W. niet kunnen dwin gen met voorstellen voor den dag te komen, waartegen zij principieele bezwa ren hebben Ten slotte werd besloten niets aan te houden, maar over de ver schillende voorstellen te stemmen. Eerst kwam in stemming het voorstel Dekker, aangevuld met de mededeeling dat deze heer zoo noodig in een volgende vergadering met aanvullingsvoorstellen zal komen. Het voorstel werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen (vóór stemden Holl mann, vonASchniidt, Kakebeeke en Dek ker) Het voorstel Von Schmidt-Donner (toe slag van f 1.hoogstens per week aan alle gemeenteambtenaren met weekloo- nen van hoogstens f 14.viel met 9 tegen 2 stemmen (vóór Donner en Von Schmidt). Het voorstel van B. en W. (afwijzend te beschikken op het adres der politie agenten werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen (tegen Dekker, Von Schmidt, Kakebeeke en Hollmann). De ,'heer Dekker).zeide in een volgend vergadering nieuwe voorstellen te zullen indienen over deze zaak. Daarna 'hadden eenige benoemingen plaats (punten 8, 9, 10 en 11 der agenda). In de finantieele commissie werd benoemd de heer Van Dissel,Vin jde gascommissie de heer Dekker, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer Fransen van de Putte,''als afgevaardigde naar de ver gadering der N. Venn. Zuid-Bevel. Wa terleiding. 11a eenige stemmingen de heer Dekker (bij herstemming met den heer Donner kreeg de heer (Dekker 7, de heer Donner 2 stemmen). De heer Dekker zeide zijn',,benoemingen in overweging te houden, de andere heeren namen de benoeming aan. Wijl de heeren Donner en Hollmann aanmerkingen maakten op de gunning der verbouwing der O. L. scholen ,C en A aan iemand, die niet de laagste inschrijver was, werd voorgesteld punt 12 en 13 der agenda het laatst te behan delen ena,door] oen 'gesloten zitting te doen voorafgaan. Punt 14. Wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van het College) van Burgemeester en Wethou ders en 15 het verzoek van P. en F. Reijerse, ter verkrijging van gemeente- g-ond in erfpacht aan den Westwal tot het plaatsenvan een broeikas, werden door den raad zonder discussie en li. s goedgekeurd Eveneens punt 16 verzoek van den lieer A. R. Breetveld. 0111 11a zijn aftreden als hoofd van de O. L. school A, het. huis," te mogen (blijven be wonen, dat hem als ambtswoning was aangewezen en zulks tegen een door den raad te bepalen, huursom nadat de voor zitter bij een opmerking van den heer Dunner had aangemerkt dat de bepaalde huursom geheel) beantwoordt aan de taxatie van het lmis,'zonder aanzien van den bewoner. Punten 17 en 18. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1914 en verzoek van den aannemer der gemeente-reiniging om schadeloosstelling in verband met het door hem geleden verlies inzake verkoop van beer passeerde zonder noemenswaar dige aanmerking den hamer. Daarna ging de raad over in geheime zitting. Bij heropening der openbare zit ting werd door den raad de gunning der bovengenoemde aanbesteding aan den heer Jacobs te Goes voor f 8820 bevestigd en het voorstel goedgekeurd tot het aan gaan eener geldleening van ten hoogste f32500, ten behoeve van de gemeente gasfabriek en de verbouwing der O. L. scholen B, C en A. De reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag 2e suppletoir kohier van 1914 werd goedgekeurd. En nadat de heer Risch bij ronds raag had ver zocht niet meer zoo lange agenda voor de raadsvergadering samen te stellen (wat is er aan te doen als er zooveel werk aan den winkel is, dat afdoening vraagt? Red.) sloot de voorzitter de openbare raadsvergadering die 3 uren geduurd had, te 11 uur. Hoe kan dat? Wij vernemen dat enkele (loesche bak kers aan Goesenaren hun brood verkoo pen voor 21 cent, en aan menschen bui ten Goes voor 19 cent. Qualiteit en ge wicht zijn eender, en toch laten zij onze fnenschen twee cent meer betalen dan die te Kloetinge, Kattendijke en Wemeldin- ge, waar bedoelde bakkers hun brood uitleveren..: Eigenaardig is ook dat waar bijvoor beeld een bakker uit Goes brood bezorgt in den Wilhelminapolder (brood van 21 cent voor 19 cent!) een bakker uit Wil- helminadorp weer brood komt leveren te Gees; en goede zaken maakt, zoodat hij er zelfs een knecht bij, moest nemen. Natuurlijk, als je ook twee oenten goed- kooper ben Wij gunnen gaarne alle leveranciers van levensmiddelen een zoet winstje, maar dan geen onderscheid maken s.v.p. Dat zal een huismoeder, die dagelijks elf of twaalf menschen te verzorgen heeft, niet lang verdragen. (Z.) Middelburg. Toen Woensdagavond ruim half zeven de van Vlissingen komende tram op den tramsingel alhier stond te wachten O]) de tram uit Middelburg, liep de 61- jarige vrouw G. IC., vrouw van .1. G. voor den motorwagen 0111; zij had niet gemerkt, dat een auto van Vlissingen aan kwam en liep daartegen aan. De onge lukkige bleef bewusteloos liggen en werd in de auto naar de Ziekenverpleging in de Langcviele gebracht, en later op last van een dokter naar het Gasthuis. Daar is zij nog denzelfden avond overleden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch nu staat reeds vast, dat do chauffeur geen schuld heeft. (Z.) - De Militieraad zal voor deze ge meente zitting houden op Donderdag 29 April, 1 uur nam., in het Stadhuis te Middelburg. Er zal geen keuring plaats hebben. Rilland. Men meldt ons, dat zich in deze gemeente thans 155 medestander: en 2 vereenigingen] hebben aangesloten bij den Nederlandsclien Anti Oorlogsraad Hoog Bezoek. Oostburg. Unzo correspondent schrijft ons Woensdagmiddag j.l. werd het bekend, dat Z.Exc. de lieer Poullet, Belgisch Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een bezoek zou brengen aan Oostburgs vluchtelingen. In allerijl werd de zaal van het hotel „De Een hoorn" passend met vlaggen en groen versierd voor de hooge ontvangst. Om ruim half zes kwam de hooge gast binnen in gezelschap van den Eelghchen vice- consul dhr. Mijs, den regeerings-com- missaris ds. Pattist, den kantonrechter te Oostburg mr. F. van Dam en enkele Belgische notabelen. Na het plaatsnemen werd heerlijke symphoniemuziek ten beste gegeven door dhrn. Palincken Van der Loven, leeraren aan het Conservatorium te Brugge. Toen vatte de Belgische Consul liet woord en heette den Minister welkom. Minister Poulet hield ongeveer de vol gende redevoering Dames en Heeren Met waar genoegen kom ik hier in uw midden om in naam van den Bel gisehen Koning en de Regeering enkele woorden tot u te spreken. De Koning heeft mij tot u gezonden 0111 u te troosten en te zeggen, dat de meeste beproeving is geleden. Onze soldaten aan den Yzer verkeeren in een goeden toestand, veel beter dan in het begin van den oorlog. Ze strijden dapper met het doel der eindoverwinning voor oogen. Ik zelf heb voor eenigen tijd mijn zoon bezocht aan het front en heb ondervonden, dat alle soldaten goed gekleed en uitmuntend gevoed worden. Dezer dagen kreeg ik weer twee brieven van mijn Departement, waarin alle toestanden loffelijk worden besproken. Thans past het ons ook een eeresalut te brengen aan onze gevallen helden voor de eer en de vrijheid van ons land. Maar ook een woord van diepe erken telijke hulde moet hier gebracht worden aan de Nederlandsclie regeering, die hoewel streng neutraal, toch niet geaar zeld heeft om de vluchtelingen liefderijk te helpen. Ik bedank daarom de Provin ciale Comité's, de Plaatselijke Comité's, de burgemeesters, de particulieren, kortom allen, die op eenige wiize hiertoe hebben bijgedragen. Ik eindig met te zeggen „Belgen, houdt moed, houdt moed Deze woorden werden met veel applaus begroet. Hierna sprak de gedelegeerde regee- rings-commissaris ds. Pattist Excellentie Ik heb de hooge eer gehad u het welkom toe te roepen bij Uwe komst in Zeeuwsch- Vlaanderen en doe U hier uitgeleide uit de streek, die gij bezocht hebt. Ik hoop. dat U heugelijke herinneringen zult mee dragen uit alle plaatsen, dat de betrek kingen tusschen België en Nederland in persoonlijk-vriendschappelijken zin zich mogen uitbreiden en dat'na den oorlog het rood geel-zwart zal wapperen tegen een vrije lucht als weleer. Hierna werd staande het „Wilhelmus" en de Brabanconne" gespeeld en gezongen, waarna de drukke vergadering uiteenging. Sluis. De Belgische minister Poullet vertoefde Woensdag alhier. De voorzitter van het Belgiscge steun comité heette Z.Exc. welkom in de raad zaal die eivol was door onze Zuider broeders en zusters. De minister dankte in 't Fransch en later in 't Vlaamsch, nadat de burgemees ter een kort maar gepast woord gespro ken had de Sluizenaren voor al het geen zij voor de vluchtelingen gedaan ïadden. ZExc. deelde zijne landgenooten mede, dat hun mannen of zonen of broe ders aan 't front geen gebrek leden. Toen hij hulde bracht aan koning Albert en koningin Elizabeth ontviel aan menig oog een traan. (M. C Cadzand. Woensdagnamiddag bracht de heer Poullet een bezoek aan deze gemeente. Na eerst de inwoners van/de) barak te hebben bezocht, waar de burgemeester hem opwachtte en toesprak, heeft hij even op het gemeentehuis vertoefd, ver- Aolgcns heeft hij in het logement j Drie Koningen", waar de voorzitter het Belgisch comiteit, de heer Jans», liem toesprak en waar tal van Belg(.! aanwezig waren, hen op hartelijke vL toegesproken. Gok heeft hij de inrichting van t. Cadzandsch huis bezichtigd. (jf Hij Kon. besluit zijn benoemd don keuringsraad (1916) voor de ftl vincie Zeelandtot voorzitter van I eersten keuringsraad M. J. de Jongh, pensionneerd luitenant-kolonel; tot öjs plaatsvervanger E. A. Umland, luitenant kolonel, provinciale-adjudant in Zeeland tot voorzitter van den tweeden keuring) raad J. .1. E. Francken, gepensionneern luitenant-kolonel; tol zijn plaatsvervan?,, L. Bolle, gepensionneerd kolonel. Bij Kon. besluit van 16 dezer 1, als blijk van goedkeuring en tevredenheij do bronzen eerepenning voor monsckfc vend hulpbetoon en een loffelijk getuig- schrift toegekend aan: J. J. Verslui, milicien-soldaat bij het 14de regimen infanterie, wegens de door hem ®r levensgevaar verrichte redding ,vau ee: drenkeling uit het water van het kam; te Sas van Gent, op 7 September lilt; Gerechtshof te 's - G r a ven hagel Woensdag is het hooger beroep bek deld, ingesteld door C. P. de R., 38 j, schipper van het motorschip CorneliJ wonende te Ierseke, tegen een vonjiis van de rechtbank Ie Middelburg waart hij werd veroordeeld tot 1 maand gcvai genisstraf wegens verboden uitvoer' juj België. De advocaat-generaal mr. Mazel j> schuld van bek], bewezen achtend v«f derde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Ilartog uit Ben i op Z00111, voor bekl. optredend, mee» dat do aan bekl. opgelegde straf niet: evenredigheid is niet liet feit door Irctl gepleegd. Aanvankelijk slechts van plu zijnde vermindering van straf to vrager is bij pl. intusschon. de vraag gorezu of bekl. op deze dagvaarding zal kuur' worden veroordeeld. Het staat rast, dat bekl. de goederaj aan boord had, maar geenszins staat var!; dat bekl. do goederen in de richting va) de Belgische grens heeft vervoerd. Bekl. kon van Hansweerd uit nog ve schillende andere richtingen uitvara zonder naar België te gaan en waar t op 3 ii 4 uur van de grens werd aaum houden, kan niet gezegd worden, dut l| voer in de richting van de grens. 1 heeft bekl. dan ook bekend, dat hij plan was de goederen naar België uit; voeren, zoo kan liij niet worden ver»; dceld, omdat hij geen uitvoeringshanèl ling pleegde. Na re- en dupliek werd do uitsprei;' bepaald op 28 dezer. In de gisteren gehouden vererf- ring van den Raad van State, afd. schillen van Bestuur werd o.a. behanè' het beroep van den ltaad der genie» Ierseke, tegen het besluit van Ged. Slij ten van 8 Januari 1915, waarbij god keuring is onthouden aan het, besluit wj dien Raad van 29 Oct. 1914 tot optel fing van het onderwijs in de Duitscn en Engelse he talen aan de school in kom dier gemeente (school 110. 1.) Bi kens het verslag hierover van den Staal raad mr. Heemskerk, heeft het sel»' toezicht geadviseerd het beroep ongegroij te verklaren. Do Koninklijke beslissfc volgt later. (7 f Vervalschen van een spoorkaartje. Het boog militair gerechtshof wees' hooger beroep vonnis tegen P. v. d. 1' 20 jaar, geboren te Oudega, door krijgsraad te Den Bosch veroordeeld t één dag gevangenisstraf, ter zake dat li te Oudega voor een reis heen en ten van Weert naar Oudega, een militair'if biljet 3de klasse, waarop als heenreis? en als terugreis 25 October 1914 als (i: turn was gestold, heeft vervalsoht doff den datum 25 October in 26 October! veranderen, waarna hij van dit vervalsrf biljet heeft gebruik gemaakt. De ad' caat-fiscaal was van dit vonnis in bef gekomen en had drie) weken ge vangt straf.' gerequireerd. Het hoog militair gerechtshof ven» j deelde hem tot veertien dagen ge'.® 3 genisstraf wegens valschheid in geschnn en het opzettelijk gebruik maken 1 het vervalschte geschrift. April J 27 Goes, heerenhuis met tuin, Pilaar- 28 Goes/inboedel, Hollmann VtVerlw1 Mei 14 Nisse, inboedel, Pilaar 21 Krabbendijke, woonhuis en erf, Pi'®" 20 Ylake, bouw- en weiland, Schram. Mei r 10 Goes, werken omschreven' in bes No.; 46, 47/(48' en.49, Breede VV» bew. Ierseke. Abonnementsprijs p. 3 maanden Afzonderlijke nummers 5 cent, Advertentiën worden ingewacht half drie en Vrijdag vóór een De abonné's op dit blad, in liet directie uitgereikte polis, zijn, daarvoor vastgestelde Verzekf GRATIS verzekerd tegen onge) Het wetsontwerp teg oneerlijke concurrentie. Bij de gulle ontvangst die tot in onze Tweede Kamer aan het v\ werp Aalherse tegen de oneerlijk eurrentie ten deel viel, was he den wakkeren afgevaardigde voor zeer zeker een tegenvaller, den der Christelijk-Historische partij als stander van het ontwerp tegemm te zien. Voorop zij echter gesteld, heer Lohman streven en bedoeling Mr Aalberse prees en de bestrijdi Mr. Levy onbetamelijk noemde, m; wetsontwerp zelf kon zijn goedkeuri wegdragen, om redenen in bet der Kamerzitting (zie in dit ni vernield. Nu overdrijft de heer Lohman eenigszins ouder den invloed va temperamennt. Want als hij vraagt is de grens voor den wetgever ol sehenbeide te komen bij oneerlijkhe zou men kunnen antwoorden, dat c gever die grens toch wel heeft vinden ten opzichte van oneerlijkh smokkelen en belastingontduiking. Het is volkomen juist, dat me bedreiging van gevangenisstraf de schen niet eerlijk maakt, „maar' de Kameroverzichtsehrijver van „Di zeer juist, „in dat systeem zou m lieele Strafwetboek wel kunnen opd Niet om de menschheid beter te 1 0111 misdadigers te bekeeren, is in ste plaats het Strafwetboek gemaakt 0111 de zwakkere tegen de aanslage minder scrupueuzen te verdedigen beschermen. En dat de betrokken prijs op stellen op die wijze besc te worden, nadat het B.W. daartc machtig is gebleken, dat kan wel uit den stroom van adhaesie-adr sinds eenige weken bij de Kamt komende en waarover de heer Van niet zonder pathos rapport uitbracl heer Lohtnan moge dien stroom betrt omdat daardoor de Kamer al te onder politieken invloed wordt geb de meerderheid onzer vertegenwoor zal het toejuichen, dat de kringel directbelanghebbenden zooveel tee van meeleven hebben gegeven." Als dan straks voor duizendei goeds zal worden bereikt, dan zult het Mr. Aalberse in de eerste plaats ken. Hij moge trotsch zijn op dit s' Hij toch heeft zich, men mag wel z van zijn studentenjaren af, bezig g den met het vraagstuk der deloyale dinging. Terecht merkte de hee Schim van der Loeff op, dat mer kan spreken over het euvel der one concurrentie zonder den naam vai heer Aalberse te noemen. Moge den Middenstand tot heil he werp Aalberse spoedig in het Staa verschijnen. 0e toestand. Aller oogen zijn thans weer gev op het Westelijk oorlogstooneel, wa jongste veroveringen der Duitscher: de Yserlinie menigeen met bange z vervuilde, terwijl daarentegen in I er grootelijks over werd gejubeld kunnen niet beter doen dan den toe te beschrijven zooals de Belgische logscorrespondent van „De Tijd" da in zijn brief van Zaterdag j.l.: „De toestand is zorgelijk. De Duits zijn er in geslaagd de Franschen eei terug te dringen. Het geschiedde bij rompeling door bedwelmende gassei middellijk hebben de Franschen rev genomen en de vijand weer een teruggeslagen, alle pogingen met go< volg aanwendende den Duitschen spoed tot een enkel plaatselijk voc te beperken al konden zij niet al he lorene herwinnen. De Engelschen h< hun geduchten strijdmacht mede v< geworpen 0111 de kans te keeren Engelsche uiterste linkerlijn is moeti

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 6