Voorjaars-Veeinarkt Huiseigenaren, op Woensdag 21 April 1915. Kerpachtiiii bij Inschrijving. BOUWLAND Barnes Onderrokken een Dienstbode een tste of 2de Slagersbediende DAMES ROKKEN vervangt CHBLISALPETER volkomen Openbare Verkooplngen. advertentien" VERGADERING op Vrijdag 23 April a. s., ICT Alle huiseigenaren worden dringend verzocht tegenwoordig te zijn. 's-HEERENHOEK. TE VERPACHTEN Openbare Verkooping. Dinsdag 20 April 1915, verkoopen: Ontvangen de nieuwste soorten en modellen 60 cent per kilo. 30 cent per pond. 15 cent per hall pond. FIRIV IA J. VAN VIJVEN Gz., Wit Katoenen Enorme sorteering elegantste modellen DAMES COMBINATIONS MIDDELBURG. Zendt tijdig Uw orders aan de Kantoor: HANSWEERD. H.H. WINKELIERS!! Om te kunnen aansluiten, dienen de veneenigingen rechtspersoonlijkheid te be zitten. 'Zij moeten dus de Kon. goedkeuring op haar statuten vragen of hun vereent gingen coöperatief maken. Het beste is, met een en ander zoo spoedig mogelijk te beginnen. In Augusi- tus kan men wel met de organisatie klaar zijn en dan zoo spoedig mogelijk de H. V. in het leven roepen. Als de vrede er is moet ook de fabriek werken e:n de II. V. er zijn, opdat de landbouwers niet meeo* de dupe worden van allerlei combinaties' en 'het slachtoffer zijn van de eene te leurstelling na de andere. Bij de discussie merkte de voorzitten nog op, dat het kapitaal er geheel moeit zijn, 30.000 aandeelen a f 10 of 20.000 aandeelen a f 15. Worden deze aandeden niet geplaatst dan wordt de. fabriek niet gesticht. Met een kleinere fabriek Iran men niet beginnen. Spreker stelde vervolgens voor, dat alle vereenigingen, welke Later willen toer treden f 10 storten als aandeel in do voorloopige onkosten, welke aan den heer Van der Slikke, den secretaris-penning meester der commissie kunnen worden toegezonden. Als vijfde lid der commissie stelde spre ker voor te benoemen den heer Van den Dries, een man nit Zuid-Beveland met uitgestrekte ondervinding. (Applaus). Deze commissie zal nu verder de zaak ter hand nemen en statuten voor de Coö peratieve Superpbosphaatfabriek en de H. V. ontwerpen. N.B. Blijkens het verslag in de „Midd. Cl't." zeide de heer Vorsterman van Oyen, dat hij geen verslaggevers of cor respondenten had genoodigd, omdat hij hen niet vertrouwde en dat hij het be ter achtte de couranten het verslag van den heer Van der Slikke toe te zenden. De heer Vorsterman zal begrijpen, dat do eene vriendelijkheid de andere waard is. Waar hij zoo beleefd is de vertegen woordigers der pers te wantrouwen, zullen wij zoo beleefd zijn het verslag te wan trouwen, dat hij ons heeft toebedacht en zullen wij het bij ontvangst beleefdelijk naar de prullemand verwijzen. Stand Wintergewassen. Wij ontvingen van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, (Directie van den Landbouw) de navolgende me- dedeeling over den stand der winter gewassen op 9 April 1915, zooals het onder medewerking der Itijkslandbouw- lceraren is samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. In den herfst van 1914 had het zaai en der wintergewassen onder gunstige weersomstandigheden plaats. De winter was zeer zacht, zoodat de planten daar van niet te lijden hadden. De nawin- ter kenmerkte zich echter door grooten regenval, waardoor, speciaal in streken waar de af watering t e wensehen overlaat, nogal nadeel aan de te velde staande ge wassen is toegebracht. Ook de strenge nachtvorsten in Maart werkten nadeelig. Ten gevolge van een en ander zijn de gewassen en ook degraslanden, op lage gronden vooral, achterlijk. De vele regens werkten voorts belem merend op den voortgang der voorjaars- werkzaamheden. Men verlangt sterk naar mooi, dro.gend weer, te meer daar de weinige beschikbare arbeidskrachten het toch al moeilijk maken met den arbeid tij dig klaar te komen. T a r w e. De stand der wintertarwe is zeer goed in Friesland, en varieert van goed tot zeer goed in Groningen, Zuid- Holland alsmede op de zeeklei van N. Brabant. Overal elders is hij goed. Uit ver schillende berichten valt op te maken, dat meer tarwe is uitgezaaid dan andere ja ren. In Zeeland schat men den meer deren uitzaai zelfs op 10 pet. en de toeneming zou in die provincie nog groo- ter zijn geweest, zoo het natte weer in Januari en Februari het bij. velen bestaan de voornemen, in die maanden nog tar we te zaaien, niet had verijdeld. Gerst. De stand der wintergerst is over het algemeen goed. In Noordbrabant is hij vrij goed, in Zuidholland van goed tot zeer goed. R o g g e. De rogge staat over het alge meen goed. In Limburg 'is de stand goed fot zeer goed. Hit de meeste rogge ver bouwde streken wordt gemeld, dat op lage gronden het gewas van den velen re gen in den nawinter heeft geleden, ter wijl ook de strenge nachtvorsten in Maart er geen goed aan hebben gedaan en het ten gevolge van een en ander achterlijk is. De met rogge bezette op pervlakte verschilt vermoedelijk zeer wei nig van die in andere jaren. Omploegen in verband met de genomen regeerings- maatregelen komt, althans op eenigszins belangrijke schaal, nergens voor. In de provincie Limburg, waar meer rogge was uitgezaaid, heeft men hier en daar nogal een stuk moeten omploegen wegens be schadiging door stengelaaltjes, eene ziekte in Limburg bekend als „reub", „stock" of „dikkop". Ook in Noordbrabant komt deze ziekte hier en daar voor. Koolzaad. De stand van het kool zaad is zeer goed in Noord-Holland, waar volgens de berichten echter weinig is uitgezaaid, vrij goed in West-Noordbra- bant, vrij goed tot goed in Groningen en in andere provinciën goed. Kar wij. De karwij staat vrij goed tot goed in Groningen en. Zuidholland, vrij goed in Zeeiaud, matig tot vrij goed in Noordbrabant en matig in Noordholland. Uit de noordelijke bouwpolders van laatst genoemde provincie wordt bericht, dat in den herfst reeds veel karwij wegens den slechten stand is omgeploegd, zoodat veel minder te velde staat dan andere ja ren. Het overblijvende heeft voorts in den winter veel van slakken geleden. In Zeeland heeft de karwij hier en daar een te dunnen stand. Graslanden. De stand der gras landen varieert over het algemeen van vrij goed tot goed. Alleen plaatselijk luidt de beoordeeling iets beneden vrij goed of boven goed. Op de hoogere en goed bemalen gronden is de stand beter dan in de streken met slechte afwatering. Daar heeft het natte weer in den nawinter aan het gras veel kwaad gedaan. Zoo stonden in Friesland omstreeks 9 April vele boezeinlanden nog onder water. In het gebied van de Hollandsche Water linie hebben de militaire maatregelen veel schade aan het grasland veroorzaakt door verminderde bemaling en het hooger hou den van den waterstand in de Vecht. Be halve de vele regens hebben de nacht vorsten in Maart schadelijk op het gras land gewerkt. Klaver. De klaver heelt hier en daar ook van de strenge nachtvorsten in Maart .geleden. Over het geheel is de stand goed. Op de kleT in Groningen loopt hij nogal uiteen, n.l. van vrij slecht tot uitmun tend. Besmettelijke veeziekten. De staat van gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland gedurende) Maart 1915, vermeldt uit Zeeland slechts 1 geval van mond- en klauwzeer, te Axel. In het rijft kwamen in die maand in to taal voor 4&gevallen van mond- en klauw zeer, 2 van kwade droes, 70 van schurft, 18 van rotkreuipel, 24 van vlekziekte en 20 van miltvuur. (M. Ct.) April 20 Hansweerd, 895 ton briketten, Holl- mann Verhoek. 27 Goes, heerenhuis met tuin, Pilaar. 28 Goes, inboedel, Hollmann Verhoek 's avonds 8 uur, in de „Prins van Oranje", ter bespreking van de te nemen maat regelen tegen het besluit van inge landen der Breede Watering bewesten Ierseke, terzake belastingheffing van gebouwde eigendommen. Vertrek van GOES naar ROTTERDAM. Donderdag 22 April 's morgens 3 uur. Zondag 25 April 's morgens 7 uur. Vertrek van GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van ROTTERDAM naar GOES. Vrijdag 23 April 's morgens 9 uur. Dinsdag 27 April 's morgens 11 uur. Vertrek van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 3 uur. LigplaatsRotterdam, Haring vliet, Zuidzijde. INFORMATIËN te bekomen te Goes bij den heer J. C. MONHEMIUS, te D o r d t bij de heeren BOUMAN Zn., te Amsterdam bij de heeren J. B. VERSCHURE en W. DEFAIS en te Rot terdam bij de Stoomboot-Reederij v/h J. A. VAN DER SCHUIJT. PASSAGIERSVRACHT Goes Dordt Rolt«r(l«m «nitple reis. f i. retour In Het Burgerlijk Armbestuur van Gots wenscht bij inschrijving EEN PERCEEL gemeente Kloetinge, aan den 's Graven- polderscheu Straatweg, kadastraal be kend gem Kloetinge, sectie D no. 237, groot I H.A. 0620 cA.. in pacht geweest bij Anthonie Kesselaak te Kloetinge, tot het rooven van den oogst, uiterlijk 25 November 1920. Het perceel is gedeeltelijk bezaaid met tarwe, door den nieuwen pachter tegen taxatie over te nemen en komt onmid dellijk op het gebruik. Inschrijvingen met opgaaf van de geboden pacht per Hectare en van twee borgen, worden ingewacht bij den Voorzitter van genoemd Armbestuur, den heer D. D. VAN DEN BOUT, te Go es, Dinsdag 20 April e.k., uiterlijk te 2 uren. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen des namiddags 27a uur, in het Koffiehuis van den heer J. Luijk te Hansweerd ten verzoeke van den heer E. SOMERS, Schip per aldaar, om contant geld, V v v- in Linnen, Moiree en Satinet. Prijzen59 75 1.00 1.20 1.45 1.75 2.10 2.40 2.90 3.40 3.90. gemerkt H. Z en D. T, afkomstig uit de Ruhr, zich bevindende in de rijnkast „Leonie", liggende te Hansweerd, in de derde sluis, aan den oostkant, alwaar te bezichtigen. Informaties te bekomen bij gezegde Deurwaarders. Prachtige Glansverf Prachtige Glansverf Prachtige Glansverf GANS 5EPOORTSTRAAT, JOES met strooken fijne Zwitsersche Borduursel. Prijzen: 95 1.25 1.45 1.60 195 2.10 2.25 2.50 2.75. met fijne Kanten en Broderieën. Prijzen1.35 1.70 2.25 2.75 3.40 3.90 4.40 4.75. ni s nni, TE Gevraagd 30 jaar, v. g. g. vaan een Pastorie in Zeeland. Br. fr onder no. 1232 a. li. Alg Adv. Bur. „De Maasbode", Rotterdam. Gevraagd zoo spoedig mog# Koken geen vereischle. Wasch buiteCi huis. Nièuwstraat 10, Ter Neuzen. Terstond benoodigd. Slagerij VAN HOVE, Goes. Ik kan IJ de plantenboter „MENSUR" als de beste aanraden. Verkoopsprijs 45 cent per po" Overal wederverkoopers gevraagd op zeer voordeelige conditie. Aanbevelend, E. VERBEEM, GOES De liedjeszanger Speenhof!' beh zich niet over te beklagen, bij zijn j' „kunstenaars"-jubilee niet ie zij teerd. Door een zeker deel vi Nederlandsche publiek is hij toegi en bespeecht als de „lyrische ar „populaire volkszanger", etc. etc., het hem aan huldeblijken, kransi niet heeft ontbroken. Nu de feestroes is weggedan lawaai der claqueurs is verstoi wierookdampen der toasten en sp zijn weggetrokken en bij het gr het pubhek, dat meeschreeuwde jubelkoor, het nuchtere besef der J is teruggekeerd, vraagt menigee] af hoe komt Speenhof!' aan al dati Zijn liederen toch zijn over het alg plat en ordinair, technisch onveil ja, slordig en bewerkt in een taa' waarover bewoners van de achterb onzer steden zelfs nog zouden blozen slechts hoogst zelden vallj dien liedjesrommel iets op te diep het gekuisclite oor niet al te zd leedigt en met eenige toegeefelï leuk en aardig kan worden geij Maar 't zijn „rari nantes" zou vad gilius zeggen, eenzame zwemmers wijden poel van liederen-,poëzie' voor een fatsoenlijk mensch deij ophaalt. Nog eens, vanwaar dat succes? De vraag is niet moeilijk te woorden. Speenhoff dankt zijn succ zijn noodlottige vaardigheid in he culeeren op de lagere instincten, volks, zooals het zich uit in het gore straatlied, waartegen vereeni; als die tot Veredeling van den Volk waartegen mannen als Willem Gall den strijd hebben aangebonden gemakkelijk en goedkoop succes, v gen als het is door den gullen eener massa, wier perverse neigjri| onkiesche sentimenten gestreeld door Speenhoff's liedeen poo waardeloos succes, dat met kuns heeft uit te staan. Kunst beoogt ii diverse uitingen allereerst en alle edele, goede en schoon e kweeken. Zonder dat is kunst eer woord, een holle klank, een begrip. En wie zal in gemoede durve: houden, dat Speenhoff met zijn 1 het goede, het edele en het scho ons volk aankweekt en versterkt? wijlen met zijn jongste gedicht] mobilisatie-„volkslied", waarvan h frein luidt: „Die daar taai voor zullen wak, G. v. d. ons, dat zijn wij Slaat men de handen niet ineen, neer men ziet, dat voor een derge, zanger de poorten onzer forten, kaz' en campsmenten wijd open staan, j' er verschenen iierlst o dicteren ir Telegraaf" dien Speenhoff tot o, „honoris causa" wilden zien beni om zijn verheffend optreden voo moreel der troepen, gelijk aalmoezi en veldpredikers tot majoor-titulai. benoemd, omwille van hun geestell arbeid Maar, zoo voegt men ons hebben niet drie ministers het zil jubiJeefeest van Speenhoff met praestaties opgeiuisteid Zeker, ma (antirev.) Rottei dammer heeft dia gaande zeer juist opgemeikt, du) ministerieele tegenwoordigheid bei was als de afdoening van een s' jegens den gangmaker der anticleri bij de pailemeutaire verkiezingen in toen De Tanefwet-Kolkman of p] je zakken" van Speenhoff als het van humor en geestigheid door v nigen van diverse pluimage werd b< derd en aangeprezen. Noch de bevordering der „Teleg officieren - zij heeft Speenhoff wi doen denken aan het rake Frai gezegde „le prince t' a fait noble te fasse honnête homme"1) ntL ministerieele presentie op Speen,]

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4