No. 42 Zaterdag 10 April 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nimmer hestaat nit 6 hladziiden. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering f P" Sulden biJ I gulden bij A gulden bij mm 11 B R verlies van een M M B m I verlies M I I verlies van j^' gL_ W V I 6 hand, voet 1 I 11 van een I I een Jt of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De verjaardag van Koning Albert. In de groote steden van ons land, waar veel Belgische vluchtelingen verblijven: Den Haag, Amsterdam, 's Hertogenbosch, Breda enz., is. Donderdag de verjaardag van koning Albert door de Belgen met opgewektheid, zoowel kerkelijk als wereld lijk, gevierd en werden telegraphische hul debetuigingen den Belgischen vorst toege zonden. Meer licht wenschen verschillende bladen over het tot stand komen der Indische leening van 621/2 millioen. Die toch zou reeds van te voren door een vereeniging van bankiers zijn aangenomen en gegarandeerd tegen den koers van 95 pCt. Een en ander in afspraak met den minister. Deze plaatste haar echter tegen den koers van 97 pCt., zoodat het verschil na aftrek van on kosten als een zoet winstje, men spreekt van anderhalf millioen, in de zakken der bankiers is verdwenen. Van deze financieele manipulatie heeft de minister de Kamer onkundig gelaten. Begrijpelijker wijze heerscht hierover mis noegen in wijden kring. Reeds heeft de heer Van Vuuren den minister geïnter- peleerd en men kan er zeker van zijn, dat dit muisje nog een staartje zal hebben. Goes. De Belgische vluchtelingen hier ter stede, die vanwege het comité wor den ondersteund, zullen, voor zoover zij in den loop der volgende week niet naai België zijn teruggekeerd, den leen of 1 ten dezer maand naar het vluchtelingenkamp te Ede (Gelderland) worden overge bracht. - Heden werd alhier een vergadering gehouden van ingelanden van „de Bree de Watering bewesten lerseke". üp de vergadering zijn tegenwoordig 73 personen, uitbrengende 123 stemmen. Worden met goedkeuring der vergade ring door den voorzitter verschillende commissies benoemd. Het voorstel van het bestuur om, naar aanleiding van het voorstel van den heer Pilaar, Ged. Staten te verzoeken bij de Provinciale Stalen een vourstel te. doen tot wijziging van art. 101 van het Al gemeen Reglement, wordt verdedigd dooi den heer Pilaar en de voorzitter, en be streden door de heeren A. Dekker, Holl; mann en Putte. De belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen bedraagt in het wa terschap f392.000, en zou volgens mee ning van het bestuur bij een heffing van 5 opcenten opbrengen f20.000. Van een gebouw ter waarde van f'2500 zou als dan betaald worden 7 a 8 gulden. Het voorstel wordt aangenomen met 101 voor, 21 tegen, 1 blanco. Voor het opnemen en plaatsen van kasgelden zal een regeling worden ge troffen met de Credietvereeniging te Am sterdam, agentschap H. Dronkexs. Het voorstel van het bestuur inzake een vaste regeling in de jaarwedden der opzichters, wordt na te zijn bestreden- door den beer Arnoldi, die niet alleen éen vaste regeling van jaarwedden yer- langd voor de opzichters, maai- voor al de ambtenaren, ingetrokken. Het vernieuwen en onderhouden van heulen voor rekening van het waterschap wordt door allen goedgevonden. De post op de begrooting is dit jaar dan ook wat betreft heulen enz. f 2000 hoogett1. Naar aanleiding van het rapport van den waterbouwkundigen ambtenaar zal er een verbreeding en versterking van den vooroever worden aangebracht, waarvoor uitgetrokken is £28.500. De begrooting wordt vastgesteld op een inkomst en uitgaaf groot f 182.221.961/2, post .onvoorziene uitgaven f 12.155.70. Dijkgeschot f 16 per H.A. De vergadering wordt, daar er niets meer aan de orde is, gesloten. In de bereiding der spijzen is in de laatste jaren groote verandering' geko men door het gebruik van stolfen, n.l. oliën e-n plantenvetten die vroeger ge acht werden niet tot het gereedmaken van smakelijke gerechten geschikt te zijn. Het tegendeel zal ons de kok van de olie- fabrieken Calvé te Delft leeren, die Maan dag en Dinsdag a.s. in de Sociëteit V.O.V. kookproeven zal geven met de Delftsche slaolie %en het plantenvet „Delfia" der fabriek. Zoo juist is een nieuwe uitgaaf van de recepten voor het gebruik van het Delflsch Plantenvet „Delfia" verschenen. Deze bijlage van 't reeds bij velen beken de Receptenboekje der Delftsche Slaolie bevat vele recepten van den kok der Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft, betrekking hebbende op het stoven van groenten, het stoven en smoren van vleesch, het gratineeren van restanten visch en vleesch, het bereiden van gebak en pudding, het maken van gebonden soe pen, enz., alles in het Plantenvet „Del fia". Ieder, (die aan ide Afdeelingi Reclame van genoemde fabriek bet Reoeptenboekje der Delftsche Slaolie aanvraagt, ontvangt met een deze nieuwe bijlage er bij. Wie het bekende gele reoeptenboekje reeds bezit, kan ook afzonderlijk de nieuwe recepten van het Plantenvet „Delfia" aanvragen. Deze zijn niet bij de winkeliers, doch alleen bij de fabriek te Delft verkrijgbaar, die voor gratis en franco toezending zorg draagt. Huismoeders en allen, die in .de nieu were kookkuust. belang stellen kunnen wij dus aanraden: gaat Maandag of Dins dag eens kijken, men is nooit te oud om te leeren. Naar wij vernemen is heden een requtst, voorzien van ruim 6ü handtee- keuingen van houders van mestvaalten enz., verzonden aan den Raad dezer ge meente, om te protesteeren tegen de invoering van de nieuwe verordening op de mestputten. Middelburg. Door de politie zijn gister avond op heeterdaad betrapt op diefstal van bier uit de stoomboot „De Valk" A. L. V., J. L., A. v. E. en L. A. C A. Beiden laatstgenoemden werden direjt gearresteerd; beide anderen vluchtten, doch werden even later geval. Zij beken den zich meermalen aan dergelijke dief stallen te hebben schuldig gemaakt. He den zijn zij na opgemaakt proces-verbaal op vrije voeten gesteld. De jaardag van Z. M. Koning Albert is ook hier door de Belgen op gtepaste wijze gevierd, in overeenstemming met den ernst der tijden. Donderdagavond werd allereerst in het Schuttershof een Vader landslievend feest gegeven door de „Bel gische Eendracht" (l'ünion Beige). De zaal was stampvol, en tal van personen die kaarten hadden gekregen moesten terugkeeren, omdat niemand meer mocht worden toegelaten. De aanwezigen werden toegesproken door den beer J. Gevers, advocaat te Antwerpen, die in het Neder- landsch mededeelde, dat hij met het oog op de Walen, die alleen Fransch verstaan in die taal verder zou gaan. In zijn redel vond spr. gelegenheid hulde te brengen aan de Nederlanders en inzonderheid aan onze Koningin, verder werd door hemi gewezen op de sterke banden die Koning Albert aan zijn volk binden. Volk en Ko ning, Koning en Volk. Ook sprak de heer Gevers woorden van grooten eerbied en dankbaarheid aan koningin Elizabeth. Zij ne red© werd herhaaldelijk door daverend applaus onderbroken. Nog werd gesproken door een vertegen woordiger van den Consul Generaal te; Vlissingen, die zelf aldaar het feest bijl- woonde. Deze spreker bracht dank en. hulde van den consul over aan de Holland- sche natie, en hare beminnelijke vorstin', aan den Burgemeester van Middelburg' dm ook tegenwoordig was, aan de ver schillende Hollandsche en Belgische komi- teiten, aan de onderwijzers der Belgische scholen. In deze dankbaarheid en erken- telijkheid zijn aJl<e Balgen een. Dit zijn Z? j30'4" 'n eer')'e^ en bewondering voor al degenen, die blijk hebben gegeren van oprechte vaderlandsliefde, zooals burge meester Mapc, kardinaal Mercier, de solda ten aan den Yser, maar vooral Koning ji^ n zijn allen inde hoop op de emdelijKie overwinning en spr. gelooft dat het reeds daghet aan den gezichteinder. Uok deze woorden vonden algemeene instemming. De iheer dr. Aremt deelde in den loop van den avond nog mede, dat aan H M Koningin Wilhelmina en aan Z. M. Koning Albert telegrammen van hulde en geiuk- vvenschen z'jti gezonden. Op al hetgeen te zien en te hooren werd jgegeven willen wijl niet in bijzonder heden terugkomen, maar alleen vermelden wgi nog dat met' een goedgeslaagde apo- üieose de avond besloten werd, terwijl het Belpsche en het Nederlandsch© volkslied de laatste zangnummers waren. In de kerk v. d. H. II. Petrus en Paulus werd eeu plechtige H. Mis opgedragen ter eere van 's Konings jaardag. Een korte feestrede werd (uitgesproken door den Zeer- eerwaarden heer pastoor Vulling, die zoo wel in het Fransch als in het Neder landse h er op wees, dat er thans per sonen in de kerk waren die men er anders nooit ziet; hij wees er hen op, dat er boven alle vorsten de Vorst der vorsten troon en verzocht hen allen op te gaan m gebed voor den jarige en voor België Hierop werd op de wijze van „O, Maagd zoo rem, zoo schoon" een smeeklied ge zongen waarvan het refrein luidde: „Gief eigenland, o Heer, aan onzen koning weer! Een plechtig Te Deum werd tot IsJot gezongen. ']fden "'as het feest voor de kinderen der Belgische school. Zij werden onthaald op een bioscoopvoorstelling, die begon met de beeltenis van koning Albert, wiens veijaaidag hun dit feest bezorgde Dat deze geliefde beeltenis met blijde juich kreten werd begroet, spreekt vanzelf. Vlissingen. Woensdagmiddag 12 uur en Woensdagavond hall tien z,jn alh.er on geveer 200 Belgische jongelingen L°e- denT rT ZCKle dat Zlj alleu beneden den lcciüjd van 18 jaar waren en in zihfailén DP 1,Ubri0ken gill3en wel'hen. Zij zyn allen Donderdagmorgen met de Oranje Nassau der maatschappij Zeeland ver" tronken. (M. Ct.) Aanstaanden Zondag zal de Zeer Eerw. heer P. G. W. J. van der Aa als adviseur van den R. K. Volksbond en diens aideelingen alhier in het Concert gebouw worden gehuldigd ter gelegenheid ran zijn zilveren priesterjubilea, dat, val lende in de Vasten, (22 Maart j.l.) zich minder leende voor uitwendig feestbetoon Des morgens zullen .alle leden van den Bond in de H. Mis van 6.30 deel nemen aan de generale H. Communie ter intentie van den zeereerwaarden jubilaris. Kruiningen.Donderdag werd door den ge meenteraad een spoedeischende vergade ring gehouden, waarin tegenwoordig wa ren J leden. Afwezig wegens ziekte dhr. v. d. Ende en C. Dek. Na mededeeling van eemge ingekomen stukkien wordt met algemeene stemmen besloten met het Riik der Nederlanden een geldleaning aan te gaan van ten minste f32000, tegen een rente van 5 pet., tot betaling der aan nemingssommen voor den bouw van het gemeentehuis enz. Een begrootingswiizi- ging voor het dienstjaar 1915 wordt goedgekeurd. Aan dhr. M. E. Pruijssen wordt op zijn verzoek tegen 1 Juni as mMU verleend als onderwijzer met hoofdakte aan de school op het dorn wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Biervliet, en wordt verder be sloten een oproeping te doen voor onder- I hoofdflcte.teg6u een jaarwedde I van 151) boven t minimum. (Z Borssele. Op uilnoodiging der Schiet- vereeniging „Frank van Borsselen" hield dhr. Elout uit Domburg voor een druk bezochte vergadering' een bespreking, om te geraken tot oprichting van een afdee- ling van den Vrij,willigen Landstorm. Zeer duidelijk werd uiteengezet hoe te handelen tot het oprichten van zoo'n vereeniging. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele personen ge bruik gemaakt, welke vragen door den spreker duidelijk werden beantwoord. Staande de vergadering gaven zich voor de alhier op te richten aEdeeling 34 le den op. (Z.)' Schore. Door een 57-tal Belgische da mes, verblijvende alhier, is Donderdag de verjaardag van Koning Albert her dacht. In de pastorie der Ned. Herv. Kerk, waar do dames hun naaiwerk verrich ten, was een kamer afgestaan, die door de goede zorgen van de heeren W. Rijn hout van Hansweerd, E. de Bruin, J. de Bruin en De Belser, Belgen, keurig was versierd met de Belgische en Ne derlandsch© kleuren, opschriften enz. In tegenwoordigheid van den burgemeester, den heer W. Sterk, en de heeren van het comité Jsegon om half 3 het feest. Ver snaperingen werden rondgedeeld en aan den heer burgemeester en den heer Sterk werd door de Belgische dames een fraai bloemstuk overhandigd, versierd met lin ten in Belgische en Nederlandsch© kleu ren. Deze aanbieding ging vergezield van het reciteeren van een vers, waarin aan de gevoelens van dankbaarheid uiting werd gegeven, die de hier verblijvende vluchtelingen bezielt jegens ons land in het algemeen en Schore in het bijzonder. Na een gezellig samenzijn ging men om streeks 7 uur hoogst voldaan uiteen. Terneuzen. Jaardag Koning Al- bert van België. Donderdagmorgen om tien uur werd door den Zeereerwaar den heer Pastoor Bogers met assistentie der beide Weleerwaarde heeren Kape laans een plechtige solemneele H. Mis opgedragen ter gelegenheid van de jaar dag van Z. M. den Koning der Belgen. De Nieuwe Kerk van den H. Willi- brordus prijkte nog in volle wijdingspracht. Naast de Communiebank stond de Belgi sche vlag opgesteld. In de overvolle kerk merkten we o.a. op den Belgischen Con sul, dhr. van Cantfoort en zijne vrouw, de Engelsche, Fransohe en Amerikaansche Consuls, vele Belgische personen op we tenschappelijk en industrieel gebied en tal van vluchtelingen. Na de II. Mis werd door den Zeereerw. heer Pastoor het Ge bed voor den Vrede van Z. II. de Paus gebeden, waaronder velen van aandoening weenden. Hierna volgde een plechtig ,Te Deum, waarna de Brabani;onne en „De Leeuw van Vlaanderen" gespeeld werden, totdat de kerk langzaam leegstroomde. Om twee uur werd eeu „Matinee musicale" ge geven in de bovenzaal van het Hotel Pays Bas. Boven het podium hing het portret van Koning Albert, midden in Vlaggendrapeau's der Verbondenen, waar- tusschen Belgische, Nederlandsch© en A- merikaansche vlaggen prijkten. Door dhr. van Cantfoort werd mede deeling gedaan van een telegram van hulde en eerbied aan Z. M. Albert, welk le zen een donderend applaus uitlokte. Het keurig malinée-programma werd afgewerkt door mevr. O. Bijl eu dhrn. 'A. Saay, L. Leutdecker, J. Bierlé en E. Dyse- lynck. Het geheele feest had een prachtig verloop, waarvoor dhr. en mevr. van Canf- poort ,de inrichters van den dag, alle lof toekomt der Belgen. Des avonds werd een gratis-voorstelling gegeven aan de kinderen der arme Beige sche vluchtelingen. Sluis. Voor de vele hier vertoevende Belgen in Donderdagmorgen j.l. in de katholieke kerk een Te Deum gezongen ter gelegenheid van Koning Albert's ver- jaringsïeest. Terhole. Een paar kooplieden, die voor zaken bij den landbouwer Vereecken wa ren hadden hunne fietsen tegen den dijk nabij de hoeve gelegd. De rijwielen trokken de bijzondere aan- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 April. Aanvankelijk krachtige, later afnemende westelijke tot zuidwestelijken wind. Betrok- /en tot zwaarbewolkte lucht, tijdelijk opkla rend. Waarschijnlijk regen- of hagelbuien Iets zachter. dacht van een paar voorbijgaande gauw dieven, die er op sprongen en in de richting van den tol „Het Kraaiken" re den, waar hun eenige personen toeriepen, dat die fietsen niet hun eigendom wa ren. De een smeet zijn ijzeren ros dadelijk langs den weg en koos het hazenpad; de andere hegon een woordentwist, die al heviger werd, tot hij op eens door een der pootige kooplieden, die ongemerkt was komen aanioopen, in den ne'k werd gegre pen, en van hem zoo'n aframmeling kreeg, dat d© toeschouwers begonnen te roe pen ,dat hij meer dan zijn verdiend loon te pakken had. Toen hield de geduchte afstraffing op. Dinsdag .13 April a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Zoutelande, iWestkapelle, Domburg en Aagfcekerke. - Pensioen is verleend aan M. Verburg, weduwe van J. v. Duyne, telefoon-kantoor houder en klokkeluider te Borssele. Besmettelijke ziekten. In .de week van 31 Maart tot en met 6 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 ge val van typhus of febris typhoïdea uit Hontenisse en Middelburg, 1 geval van roodvonk uit Middelburg, 2 gevallen van diphteritis uit Kattendijke eu uit Zierik- KERKNIEUWS. Kalender der Week. Van 11 tot 18 April Zondag 11 April. Beloken Paschen (bl. 787); gedachtenis v. d. II. Leo (bl. 1167 en 215). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening, met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). V e s p e r s op bl. 791 en 123. Maandag 12 April. Mis als gister (bl. 787); 2de gebed „Concede" (bl. 105); of 102). 3de gebed voor Kerk of Paus (bl. 101 Dinsdag 13 April. H. Hermenegildus (bl. 1168 en 204); 2de en 3de gebed als gister. Woensdag 14 April. H. Liduina (bl. 53* en 248); gedachtenis v. d. Justinus (bl. 1168) en v. d. II.H. Tiburtius enz. (bl. 1169). Donderdag 15 April. Alles als Maandag. Vrijdag 16 April. Alles als Maandag. Zaterdag 17 April. Mis van 0. L. Vrouw (bl. 152 en 148); gedachtenis v. d. H. Anicetus (bl. 1176 en 175); 3do gebed v. d. H. Geest (bl. 1158); 4de gebed voor den Paus (bl. 102). Praefati© v. d. H. Maagd (bl. 99). N.B. lederen dag, behalve Zaterdag, Praefatie v. Paschen (bl. 96). De gewone orde der II. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig1; Mis- en Vesperboék" van Desclée. Zondag 11 April. Genaamd: „Dominica in albis" ,of Zondag „Quasimodo", Epis tel: I. Joh. V. 410. Evangelie: Joh. XX 19—31.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1