No. 40. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 3 April 1915. l/liddelburg, PAGNEWIjN AC. BUI T E N L A N P. heid voor weers- erandering. Otto von Bismarck. N CASTEREN. pieren Randen, eurs. Losse Oorlogsberichten. voor weersverandering i3 igheid, prikkelbaarheid, sla- srmoeidheid bij het opstaan en, en voornamelijk rugpijn' dat de nieren niet meer dé obfen uit het bloed terug, lezer stotfen, het urinezuur de weefsels en gewrichten' icweging moeilijk maken en maten, de zijden, en schou- ken (rheumatiek, heupjicht jnen) of wel het kan zich de urine vertoonen en tal len veroorzaken. Bij gebrek den de nieren steeds meer >en eenvoudige, verwaarloos- de ernstigste gevolgen met in leiden tot niersteen, water- iekte, Bright's ziekte, albu- rhalve niet spoedig genoeg >or de nieren, zoodra zich de nselen vertoonen, en des te men verschijnselen als sui- ooren, aandoeningen van irtkloppingen, koude der le- mwdheden, zwellingen on- of der ledematen erbij op- ras naderend gevaar aan- ter's Rugpijn Nieren Pillen n blaas haar gezondheid en teruggeven, dragen deze or- n volkomen zorg voor het het bloed en het afvoeren sden, waardoor de gezond- organisme verzekerd wordt, erkrijgb. bij de h.h. de te Middelburg bij dhi. Vlasmarkt K 157. Toe- dedt franco na ontvangst el 5 f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand handels- w» merk. 33 1 April 1815—1915. Het was honderd jaar geleden, 1 April 1815 toen Otto von Bismarck op het slot Schünhausen aan de Elbe het eerste levenslicht zag, evenals nu, 1 April 1915, een tijd van bloed en strijd. Zelfs op dat slot hadden destijds de Lützower-jagers gelegen en in de oude kerk van Schön hausen hadden de nieuwe officieren trouw gezworen aan het vaderland en beloofd, dat zij den vijand het land zouden uitja gen. De Duitsche Keizerskroon was nog niet gesmeed, inaar de pas geborene was er reeds, die den smeedhamer zou zwaai en en tegen de Franschen, die in 191o nog in Brandenbrug waren, een halve eeuw later zou optrekken tot zelfs in Parijs en Versailles, waar hij zijn meester een keizerskroon aanbood. Duitsch of anti-Duitscb, iedereen zal moeten erken nen, dat op dien len April daar een Duitscher geboren is, die verdient 100 jaren daarna herdacht te worden in Europa. Toch is de indruk, dien de „ijzeren kan selier" achterlaat, meer dien van een ge weldig, dan dien van een groot man. Geweldig was hij. Dat ondervond Dene marken, Hannover, Oostenrijk en Frankrijk. Toch heeft hij tegenover laatst genoemd land bij den vrede van Frank fort op 10 Mei 1871 volgens kenners der historie een groote fout begaan door vast te houden aan de strenge, voor Frankrijk vernederende vredesvoorwaarden. Hadde Bismarck tegenover Frankrijk dezelfde edelmoedigheid betoond, welke hij aan Oostenrijk in 1866 bewees, de Fransche natie zou nooit haar toevlucht hebben genomen tot een onverzoenlijke revan-' che-politiek, noch zich met Rusland en Engeland tegen Duitschland hebben ver bonden. Thans draagt Bismarck's onver zoenlijke houding haar wrange vruchten en zien de Duitschers te vergeefs uit naar een tweeden „Dollen Jonker" bijnaam die Bismarck uit zijn jonge jaren had overgehouden dien zij juist nu zoo hoog noodig hebben. Een andere fout, die Bismarck nog bij zijn leven genoodzaakt was te erkennen was de z g. „Kulturkampf", de vervolging door hem tegen de Katholieke kerk aan gespannen. Hij moest spoedig ervaren hier met een hoogere, zedelijke macht te doen te hebben, waartegen alle mid delen van Bismarckiaansch geweld bleken te falen. Serieuze geschiedschrijvers van alle partijen erkennen thans, dat Bismarck het in den strijd tegen de Roomsche Katho lieke kerk heeft moeten afleggen. e, Bitterzout, Cremartart ain expeller, Vicat, Carbol, Naltaline, Carbol- en tattenvergif, Muizentarwe Zwavel, Droespoedor, Ka- oeder, Jachtwater, Poets- Koper-, Goud- en Zilver- lijgbaar bij ERENHOEK. baar bij J DONKERS me en H. KOOpMAN nd. ME KEUZE STEENSTUKKEN, n verschillende kleuren. EN, PUNAISES, ENZ. SANDIJK, GOES. 'E KOOP Wiedmachine met Aan- nzevoetscharren, enz., prijs. IZ. CAPP0N' n Mgr. Faulhaber aan het front. Dat was een gebeurtenis voor de sol daten, die achter Metz liggen, aldus schrijft een aalmoezenier aan de „Köln. Volkszt.", toen plotseling hekend werd, dat Mgr. Faulhaber van Speijer den vol genden dag de troepen zou komen be zoeken. In het dorp Mars-la-Tour, in het gebied der slagvelden van 1870, werd hij door do soldaten onder stormachtige toejuichin gen ontvangen. De lazaret-aalmoezenier aldaar had zjjn parochiekerk doen ver sieren en een mooi programma samen gesteld, waarop o.a.„Intocht in de kerk onder het gezang der Fransche kindeïen Ec-o© saeerdos magnus"; Soldatenkoor „Vader, ik roep tot toespraak van den bisschop. De geestdrift dor soldaten was onbe schrijfelijk. Daags daarna had een groote godsdienstige plechtigheid plaats in No- yeant. Mgr. Faulhaber droeg daar zelf de H. Mis op te midden der soldaten. ■Na liet evangelie richtte de bisschop zich tot de soldaten en hield een indruk wekkend .sc.hoone toespraak. Hij sprak ais soldaat tot de soldaten, en herinnerde eraan, hoe hij jaren geleden in het W.ürz- burger 9de Beiersche infanterieregiment den soldatenrok had gedragen. Hij bracht zijn „kameraden op het slag veld" de groeten uit het vaderland met de verzekering, dat thuis veel aan hen werd gedacht. „In de Pfalz bidden wij hij elk Lof drie Onze Vaders: het eerste is voor u te velde, het tweede voor de gewonden, het derde voor de gesneuvel den. De bisschop bracht ook een bezoek aan het Beiersche hoofdkwartier. Daar werd hij met alle eerbewijzen, een kerkvorst waardig, ontvangen. („Dc. Tjjd") De Yeer-8trljd. SLUIS, 29 Maart. (Van den oorlogscor respondent M. van „De Tijd"), Talrijke transporten met gewonden zijn gisteren Thourout weer aangekomen, doch ze niet ter verpleging daar gebleven, i» voorloopig, zoo noodig, opnieuw verbon den te zijn, worden ze in lange treinen weggevoerd. De strijd schijnt verbitterd te woeden, vooral hij Nieuwpoort. In strijd met sonsatiegeruc-hten kan ik als zekermededeelen, dat tot gisteren avond in Brugge nog geen enkele gewonde was aangekomen. In Ostende, Rousse- aere en Thourout worden dezen allen op pf?n®n 8?z^ fen wegg&v°erd naar midden- Duitschland. Het kanongebul der is op het oogenblik verstomd. Van in zijn Na nacht heeft ihet hevig gesneeuwd in Vlaan deren en op het oogenblik staat er een heftige storm. Vooral in Brugge herleeft de hoop on der de Belgen. Men rekent vast op een gunstige verandering in den toestand en verhaalt elkaar al van groote voordeelen, door de Verbondenen behaald. Daarvan is echter nog niets, al behaalde het Bel gische leger bij Nieuwpoort dan ook en kele kleinere successen. Het veroverde terrein ligt echter nog steeds tusschen de Yser-rivier en het kanaal, zoodat van een doorbraak nog gevn sprake is, daar rivier en kanaal zoodat van een doorbraak nog geen sprake is, daar rivier en kanaal door do inundatie als 't ware één geworden zijn en van het tusschenliggend land slechts de hooge wegen en dijken hoven het water uit steken. Tegen de Blokkade van Zeebrugge. SLUIS, 29 Maart. (Van den oorlogscor respondent M. van „De Tij;d"). Ondanks de tegenspraak, kan ik de blokkade van Zeebrugge bevestigen van eigen aanschou wing. Er kruisen Engelsche schepen in de Noordzee. In Ramscapelle, onmiddellijk achter Zeebrugge, is vanmorgen vroeg een Duit sche ballon eaptif opgelaten. Te 8 uur stegen vier Duitsche vliegmachines om hoog, die over zee tot hoven de Engel sche schepen \rlogen, en daarna terug keerden ter plaatse van den halion captif. Nadat ze deze manoeuvre eenige malen hadden herhaald, viel te 9 um een vliege nier tusschen Heyst en Zeebrugge omlaag. Na deze lucht-verkenningen schijnen Duitsche onderzeeërs uitgevaren te zijn; althans te halfelf losten de Engelsche schepen verscheidene schoten en zag men in zee een kwartier lang op verscheidene punten hooge waterzuilen opspringen. Een Spaansch Priester over den inval In België. Voor een talrijk publiek, meerendeels sa mengesteld uit de leden der verschillende gezantschappen, sociale persoonlijkheden, mannen der politiek en schrijvers, heeft de eervv. heer Lugan, een bekend Spaansch publicist, in het Institut Francais te Ma drid een lezing gehouden in het Castil- laansch over het thema: „De Belgische neutraliteit en het christelijk recht". In deze lezing toonde de eerw. heer Lugan aan, hoe Duitschland 'het recht geschonden heeft door de Belgische neu traliteit te schenden. Hij herinnerde aan de verklaringen van Von Bet.hma.nn Iloll- weg, voor wie de nood van het volk het eenige richtsnoer is voor de rechtvaardig heid. Toen Caiphas den onschuldigen Christus deed veroordeelen, verkondigde hij geen andere leer: „Expedit unum hominem mori pro populo".1) Deze leer verkondigde Von Bethmann Hollweg vol gens Hegel, Nietzsche en Treitschkte. Als ze aannemelijk was, zou men niet behoe ven te spreken van internationaal rec.ht. De ware of veronderstelde noodzakelijk heid der sterkere natie zou het eenigo recht zijn. Om te leven mag een natie noch een individu, noch een familie, noch een natie onrechtvaardig dooden. Het is bovendien niet waar, dat de bestaansnood- zakelijkheid, ingeroepen door Duitschland, een ernstige reden was voor den Duitschen inval. („De Tijd.") Het is nuttig, dat één mensch eterft voor het (gansche) volk. De straatjongens te Brugge. De volgende streek hebben de straat jongens te Brugge uitgedacht, om „den Dutsch" te plagen: Op de borden bij de overgangen der spoorwegen stond vroe ger: „Verboden over den IJzetren weg) te gaan"; het genie der jongens maakte, er op vete horden, doo.r wegneming van, enkele letters, van„Verboden over den IJzor te gaan". Een nieuw besluit van den militairen gouverneur te Brussel maakt bekqnd, dat „alle mannen van Belgische nationaliteit, tusschen 1892 en 1897 geboren, die Brus sel of de voorsteden bewonen, zich bij het bureau voor aanmeldingenDeutsche^ Mleldeamt Gross Brussel, vervoegen moe ien". Het aanplakbiljet drukt er op, dat het „uitdrukkelijk verstaan wordt dat de, Duit sche regeering in geeb geval voornemens is Belgen in ibet Duitsche tegen 'in te lijven of gedurende den oorlog naar Duitschland te Voeren". Die zin is onderstreept. De Duitschers in België. De Duitschers hebben onlangs te Belgisch Putte weer een veertiental smok kelaars aangehouden, ook 3 personen van Belgisch Putte, die door de ijzerdraad- yersperring wilden kruipen. De Belgische vliegers. De Belgische minister van oorlog heeft de vliegers Crombrez en Olieslagers, die reeds ridder in de Orde van Leopold waren, tot tweede-luitenant benoemd. Generaal Delarue. f De „Progrès" verneemt uit Chalons- sur-Marne, dat generaal Delarue, die, zbo- als wij destijds meldden, bij een bezichti ging der loopgraven door een vijandelijke^, kogel in het hoofd getroffen .werd, dezer dagen aan de bekomen verwondingen is overleden. LONDEN. V. D. De Glasgow-stoomer „Crown of Castelle", die 4.505 ton in houdt, is bij de Scilly-eilandon tot zinken gebracht, hetgeen door een nader tele gram is bevestigd. Terugtocht der Duitschers verwacht. Uit Terneuzen meldt men ons: Bij een bezoek langs de Zuidergrens viel waar te nemen, dat de Duitsche posten alle in een nieuw pak waren gestoken. Overal spraken zij er over de eerste dagen naar het front van den Yser te moeten trekken. Verschillende teekenen wijzen er op, dat een dezer dagen oen ernstige poging tot doorbreken verwacht wordt. Verplaatsing van enkele bureaux van "be velvoerders van de kustplaatsen Ostende en Brugge meer naar het binnenland, b.v. te Eecloo, doen veronderstellen dat men zich op een terugtocht voorbereid houdt. Belgische vluchtelingen, welke Dinsdag over de grens te Roosendaal aankwamen, hebben verteld, dat voor het Duitsche garnizoen in Antwerpen gistermorgen plot seling alarm werd geblazen en dat dit ook geschiedde voor de Duitsche cavalerie in Calmpthout. (N. R. Crt.)1 j De helden van Przemysl. BERLIJN, 31 Maart. (E.B.) De „Cor- rierc della Sera" verneemt uit Petrogra- do, dat een aantal Oostenrijksche offi cieren te Kiew aangekomen zijn. Zij zijn bijna, alle jong en iedereen is verbaasd over hun onberispelijke houding. Generaal Kusmaneck werd in het paleis van den generalen staf geïnterneerd en heeft twee kamers ter beschikking. Hij maakt een hoogst intelligenten, doch zeer gesloten indruk. (Maasbode.) De Dardanellen-etrijd uitgesteld. WEENEN, 31 Maart. (W.B.) De Atheen- sche correspondent van de „Neue Freie Presse" seint: Uit Lemnos wordt gemeld, dat in den stafraad der geallieerden, waaraan de ad miraals en generaal d'Amade deelnamen, besloten werd, de forceering van de Dar- danellen uit te stellen, wijl tot nu toe niet meer dan 30.000 man troepen voor de Dardanellen verzameld zijn. De opera ties zijn daarom zonder eenige kans van Tot dit besluit is de raad ook gekomen door het feit, dat de eilanden voor de Dardanellen voor concentreering van zulke sterke troepenmachten wegens gebrek aan water, veevoeder en woonplaatsen, onge schikt zijn, en ook wijl de manschappen op de transportschepen veel te lijden had den, zoodat het gevaar voor epidemieën dreigde. Daarom is besloten het grootste gedeelte der troepen naar Egypte terug te zenden en slechts een klein gedeelte voor de Dardanellen te laten. Drie schepen zijn reeds naar Alexan- drië vertrokken, waarop ook generaal d'Amade met zijn staf. (Maasbode.)1. Keizer Wilhelm en prins Lichnowsky. In de „Manchester Guardin" weet iemand, die beweert goed ingelicht te zijn, het volgende mee te deelen over het laatste onderhoud, dat de Duitsche gezant te Londen zou gehad hebben met Keizer Wilhelm. Toen prins Lichnowsky in Duitschland terugkwam, was de ont vangst, die hem te beurt viel, 'zeer koel, om niet ergere te zeggen. Maar de ver nedering, die hij ondervonden hoeft in zdjtn laatste interview met zijn keizerlijke meester als dit nog een interview mag heeten was doodelïjk. Een vriend, die daarbij tegenwoordig was, heeft mij de toedracht dor zaak verteld. Lichnowsky kwam in bet hoofdkwartier van het Duit sche leger aan, werd aangekondigd en trad de kamer binnen, waar de Keizer aan 't werk was. De keizerlijke rug was naar de deur gebeerd. En niet één keer- werd de keizerlijke rug gewend. Alles wat Lichnowsky te zien kreeg vóór hij heenging in ongenade, was de onverbid delijke keizerlijke rug. Lichnowsky is af gemaakt." Een Aroerlkaansch Nederlandsche| [overeenkomst? BERLIJN, 29 Maart (E. B.). Volgens het „Petit Journal" sloot Holland met de Vereenigde Staten een defensief ver drag tot gemeenschappelijke bescherming hunner koloniën. Welingelichte Berlijn- sche kringen willen weten, dat een derge lijk verdrag 'reeds sedert 1910 bestaat. Ontvluchte Fransche offioieren-vliegeniers aangehouden. Twee Fransche officieren-vliegeniers, die Woensdag uit het iuterneeringsdepöt te Wierickerschans ontvlucht waren, zijn te 's Hage aangehouden. Het zijn 'de officieren Coutessou en d'Humières, dezelfde wier landing inder tijd te Kats, in Zeeland, is bericht. Zij zijn gearresteerd in een particuliere woning en gistermiddag weer naar Wie rickerschans teruggebracht. (Msb.) Het leven In de duikboot. Amerikaansche Waden hebben een in terview met den gezagvoerder van de Duitsche onderzeeboot U 16, kapitein Hen- sen, gehad. Deze vertelde o.m.: „Het is een vreeselijk zenuw-moordend werk. Niet iedereen kan er tegen. Wanneer wij onder water varen heerscht een doodsche stilte in het vaartuig, want de electrische machine werkt geluidloos. Het is niets ongewoons de schroef van een boot te hooren die voor ons heen of langs ons vaart. Wij sturen voortdurend op kaart en kompas. Wordt de lucht in de boot warmer, dan wordt zij allengs bedorven en mengt zij zich met de stank van machine-olie. Dan wordt de atmosfeer af schuwelijk. Een overweldigende slaapzucht maakt zich dikwijls van de nieuwelingen meester; en het kost de uiterste wils kracht om wakker te blijven. Ik heb. man nen gehad die de eerste drie dagen niet aten, omdat zij geen oogenblikje slaap .wilden missen. Dag aan dag door te bren gen in een zoo kleine ruimte, waar ter nauwernood ruimte is om de beenen uit te strekken, en dan steeds op je hoede te moeten zijn, is een geweldige belasting voor de zenuwen. Ik heb wel acht uren aan een stuk met mijn oogen aan de periscoop gezeten en in het schitterende glas gekeken tot mijn oogen en hoofd er pijn van deden. Wanneer de bemanning uitgeput is, pak ken wij een Hinken slaap en rusten onder water uit. De boot slingert dikwijls zach tjes, met een beweging, die aan een wieg herinnert. Voor wij naar boven gaan, laat ik altijd verscheidene minuten groote stilte in acht nemen teneinde, door te luisteren aan de schelpdunne wanden van den on derzeeër, er ons van te vergewissen of er ook schroeven in de nabijheid slaan." Kapitein Hensen voorspelde nog, dat de blokkade van de Engelsche kusten een meer effectief karakter zal aannemen, zoodra de bemanningen der onderzeeërs meer met het werk vertrouwd zullen Amerikaansche couranten, zegt de N. R. Ct„ wijden den laatsten tijd weer veel aandacht aan de vraag, wanneer de oorlog gedaan zal zijn. Niet weinige beoordeelaars van den toestand ook in de New-York- sche zakenkringen verklaarden zic-h ervan overtuigd, dat tegen 15 Juni de vre desonderhandelingen goed en wel aan den gang zijn. Zwitsersch© bladen bevatten, volgens een telegram van Havas, het bericht, dat de gemeenteraad van Weenen in een bui tengewone vergadering over maatregelen tegen hongersnood beraadslaagd heeft. De schaarschte aan eieren en melk js zoo groot, dat de Hongaarsche regeering aan restaurants en koffiehuizen verbo den heeft, om na tien uur 's ochtends ook maar de geringste hoeveelheid melk te verkoopen. Vreemd! De correspondent K. schrijft aan „De Tijd": Een Antwerpsche politieagent, die voor het paleis van den koning op post stond, zag dezer dagen aan de overzijde, waar reeds geruimen tijd ©en huis in aanbouw is, biji de schutting rond den gevel van dit huis ©en persoon rondsluipen op een wijze, die verdenking wekte. Hij hield dezen man een poosje in 't oog en zag, dat h(j af en toe, als de gelegenheid gun stig was, de officieel© Duitsche aanplak biljetten beschadigd© en bekladde. Wetende dat de stad voor dergelijke daden met 50.000 franc was beboet, pakte de agent den op heeterdaad betrapten deugniet in den kraag en bracht hem bij! de op zeer korten afstand gelegen Kommandantur. Tot zijln verbazing ontdekte d© poli tieagent daar, een Duitscher te hebben gearresteerd, die op de Kommandantur geen vreemdeling bleek te zijln. De agent behoefde den naam van den man niet te weten, of hij mocht dezen niet kennen en proces-verbaal bleef achterwege. Jammer dat deze Duitscher niet eerst de Internationale Commissie is gepas seerd, alvorens op de Kommandantur te geraken 1 Aan het altaar gedood. DE PANNE, 24 Maart. (Van onzen cor- resipondent). Tijdens den jongsten raid der Duitsche vliegeniers boven West- Vlaanderen had een tragisch voorval plaats in Nieuwkerk, welk aardig plaatsje op 14 K.M. afstand van Yperen gelegen gelegen is. Daar werd de H. Ms opgedra gen door den weleerw. heer P. Reynaert, vroeger leeraar aan het O. L. Vrouwe college te Ostende en thans pastoor der parochie, toen het gesnor eener vliegma chine hoorbaar werd. Daar men in did streken al aan het oorlogsgevaar gewend is, ging hij rustig voort de H. Mis te lezen, toen even na de H. Communie een bom, door een vliegenier geworpen, het dak van het kerkje doorboorde en in het priesterkoor ontplofte. De officieerende priester werd bloedend van het altaar weggedragen en overleed aan de bekomen wonden. Ook een dozijn geloovigen werd door de ontploffende bom gedood. („De Tijd") Lotgevallen van oorlogscorrespondenten. Dezer dagen ontmoette ik, zoo meldt tmen ons, een der drie Hollandsche oor logscorrespondenten, die in de vorige maand op> het westelijk front door de Fran sche militaire overheid zijn gevangen ge nomen. Over him arrestatie ein gevangen houding te Duinkerken vernam ik de vol gende bijzonderheden. Zij waren met hun drieën en hadden passen van de Belgische overheid om dit gedeelte van h©t front te bezoeken wat over België uitstrekt. Doch om déar te komen moesten zij' voortdurend over Fransch grondgebied en de Fransche ge nerale staf houdt heel streng toezicht op vreemdelingen uit vrees voor Duitsche spionnen. Zoo werden zij1 op een ochtend alle drie gevangen genomen, één werd reeds den eersten dag weer vrij gelaten, de tweede 'bleef zes dagen en de derde nog tien dagen langer gevangen. De behan deling was heel slecht, zij werden als boeven behandeld, inplaats van als jour nalisten en vreemdelingen, die althans behoorlijke papieren hadden. Niet alleen het eten was slecht, ook zijl moesten in een groot lokaal verblijven, waar zich ook typhuslijlders bevonden en waar de bedden zoo krioelden van onge dierte, dat zij onbruikbaar waren. Het zelfde lokaal had blijkbaar reeds vroeger dienst gedaan journalisten te logeeren. Althans op- een der muren stond geschre ven: „Special hotel voor oorlogscorres pondenten" waaronder de naam van den correspondent van de „Daily Chronicle". Later werden z'iji door bemiddel.ng der Belgische regeering in vrijheid gesteld, doch werden voor alle zekerheid nog door Fransche militairen buiten Duinkerken op den trein naar Calais gebracht. BGLUIË. Reusachtige bankbiljetten- ver v a I's c n i n g. Men schrijft uit de grensplaats Putte aan „De Maasbode": Te Brussel zijn drie personen gevan gen genomen, die zich. schuldig hebben gemaakt aan het vervaardigen van valsche Belgische bankbiljetten. Het bedrag van biljetten moet over de drie millioen francs beloopen in brief jes van twee francs, over de vijftig mil- iioen francs in briefjes van honderd francs en vijfhonderd duizend francs in briefjes van één franc. De valsche briefjes van één franc zijn genummerd met het .getal 124 of 643, bij 't begin of 't einde is het laatste cij fer in rood gedrukt. Een fotografie-toestel, drukinkt en een gaspers zijn in beslag genomen. Een pak met 24000 briefjes van één franc werd gevonden onder de brug' der Brigittinen- straat. Een interview met Koning Albert. Henry ilall, de oorlogscorres- respondent van de „New. York Sun" had dezer dagen een onderhoud met koning Albert die hem zeer welwillend te wuord stond. In den loop van het gesprek, dat langer dan een uur duurde, zeide kouing Albert o.m. „Geen eerlijk man heeft anders kunnen handelen dan ïkdeed België hei ft steeds zijn neutraliteit strikt gehandhaafd en het was steeds een loyaal vriend van alle mogendheden, die zijn neutraliteit garan deerden. Eerst gaf Uuitsi-hland openlijk toe, dat het door België's neutraliteit te schenden, onrecht deed, maar thans tracht het bij zijn propaganda in de neutrale landen een smet op België te werpen en te doen voorkomen of België trouweloos bij de z.g. Engelsche-Belgische conventie zijn neutraal standpunt heeft verlaten. Ik kan u verklaren, dat nooit iemand in Bel gië den naam van Engelsch-Belgische con ventie heeft toegekend aan den brief van generaal Ducarne, welke aan den minister van oorlog gericht was, en waarin mede- deeling van het onderhoud met den En- gelschen militairen attaché gedaan werd. Ik wenschte zoozeer zelf den schijn van nietneutraal zijn te vermijden, dat ik de aangelegenheid, waarover thans zooveel leven wordt gemaakt, ter kennis van den Duitschen militairen attaché liet brengen. Toen de Duitschers onze archieven onder zochten, wisten zij nauwkeurig wat zij zou den vinden, en al hun verrassing en ver ontwaardiging is slechts voorgewend. Sprekend over Duitschland, zeide hij, dat hij hoopte, dat het Duitsche volk zich van het juk van het Pruisische militarisme zou bevrijden. Veel vertrouwen, dat zij zulks zouden doen, had hij echter niet, daar hij het Duitsche volk zeergoed kende. Hij wist, dat hun geleerd was te gelooven dat zij boven andere volkeren stonden en slechts een verpletterende nederlaag hun geloof in heD, die thans een Duitsche overwinning voorspellen, kan vernietigen. „Toen de crisis kwam aldus besloot de koning hoopte ik dat de internatio nale verdragen voldoende zouden zijn om België te beschermen. Maar in ieder geval viel er niet aan te twijfelen, wat het Belgische volk zou doen. De schending van ons grondgebied maakte ons één, en ofschoon wij bij verrassing werden over vallen, hebben wij allen mogelijken tegen stand geboden en ons best gedaan."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 5