G Goes. De Groote Oorlog. MODES. 4nd. DAG No. 39 Donderdag 1 April 1915. Elfde Jaargang. Verschiinl eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. IvU IUU duim; uu feuilleton. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. tOND 'OND iak en tekst VLINDER", IR—DE KEUNING. ioter „MENSUR" door I fl hand, voet B fl B B van een fl^ fl B Losse Oorlogsberichten. „DÉ ONDERWERELD". IURG, trop de garantie vermeld ri' garine-Fabrieken, -OosterhoutDen Hasfl Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bjj ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij B A gulden bij A A a I I verlies van een jfl I 11 I verlies J I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Eigen (telefonisctie en telegrafischeberichten van 30 Maart, 5 uur s namiddags. Beriljn. (Off.). Het groote hoofdkwar tier meldt: Op het Westelijk ooriogstooneel hadden alleen artillerie- en sapeursgevech- ten plaats. Urn Tauroggen, in gevechten, die tot het in bezit nemen van den vijandelijken stel ling moesten voeren, heeft de Oost-Pruis- sischo landstorm zich glansrijk gedragen en 1000 gevangenen gemaakt. Bij Krasno- pol leden de Kussen zware verliezen, o. a. 2000 dooden. Onze buit bedroeg tot gis teren 3000 gevangenen, 7 machinegewe ren, 15 stuks geschut en 3 munitiewagens. Aan de Skwa mislukte een Russische aanval en namen wij 2 Russische offi cieren en 600 man gevangen. Links van de Omoeslew werden 2 Russische nach telijke aanvallen afgeslagen. Pogingen der Russen om de beneden Basura over te trekken werden afgeslagen. Petersburg. (Off.) Ten W. van den Njemen bobben wij den Duitschers belet tegenaanvallen te doen. Een bataljon van het 21ste Duitsche legerkorps werd vernie tigd. Bij Ossowicz zwijgt de vyandelijke artillerie volkomen. Bij een aanval op het dorp Wach bemachtigden wij 7 machine geweren. In de Karpathen deden de Oos tenrijkers hardnekkige aanvallen. In de richting Baligrod aan den hoven-San won nen wij terrein, 600 Oostenrijkers namen wij gevangen en 4 machinegeweren ver overden wij. Een nieuwe aanval der Duit schers bij Kosioeska werd den 26sten dezer afgeslagen. Parijs. (Off. comm. van gisterenavond 11 uur). De vjjand heeft Nieuwpoort ge bombardeerd en onbelangrijke scnade toe gebracht aan de brug over den ïser. In Argonne, in de omgeving van Bagatelle, betoonden beide partijen groote activi teit. Conslantlnopel. (Off.) Gisteren heeft een Turksch watervliegtuig bommen ge worpen op een Engeisch oorlogsschip, dal buiten de Dardaneden kruiste. Constanlinopei. Een telegram uit Me dina meldt, dat het Engelsen oorlogsschip eenigo granaten heelt geschoten op Qe Arahische stad Musseidocne. De Engel- schen trachten manschappen te ontsche pen, doch een groot deel daarvan werd door het vuur der Arahieren gedood. Een acniii gelui jieueerd. Blijkens een uit Londen ontvangen tele gram is het stoomsemp „Eiuaha getor pedeerd. 13o overlevenden zijn te Almoin 13) (Slot). „Wat drommel 1 zullen wij dan in hel I geheel niet uit die roovergeschiedenissen, geraken?" riep Baldinger; ,„wat is er dan nu weer aan de hand en noe noemt zien het individu, de slang, die ik aan mijn boezem zou koesteren?" „Dit individu, dat mijnheer de assessor Eilers nm als een geheel onverdacht man, I een buitenman van de onnoozelsie soort F beschreef, met men: hij in het lokaal van Meier een kostelgice ,grap had, en dien ik I zelf voor een goedbtoed hield, heeft met F recht of ten, onrechte, wat nog onderzocht t moet worden, opgegeven Hieronymus Simpelman te heeten, en in Eckenrode 1© wonen, en heeft in het Hotel dui iVord gelogeerd, is echter urt het laatste, naar I mij heden bjji onderzoek gebleken is, sinds I eenrge dagen na, betaling zijner nota ver- I dwenen." r De eene hand van den assessor legde zich op den arm, de andere op den wijd geopenden mond van Simpelman, terwijl gearriveerd. Men vreest, dat vele opvaren den verdronken zijn. Onder de omgekome nen behooren twee stewardessen. De kapi- trein werd uit het water gehaald, maar is inmiddels overleden. De Engelsche en Amerikaansche pers schrijven er verwoede artikelen over. De „New-York Herald" wijdt slechts vier regels aan het geval, doch met deze vier regels kan. Duitschland het doen: Er heerscht groote vreugde in de hallen der „kultur". 118 non-conïbattanten, waar onder eenige vrouwen zijn onbarmhartig op de open zee vennoord. Het is „der Tag"." Van de Zeeuwsch-Belgische grens uit IJzendijke, Hulst en Sas van Gent wordt aan „De Maasbode" geschreven: De stad Gent heeft nieuwe geldbons uit gegeven van twee francs, terwijl binnen kort bons zullen Uitgegeven worden van 50 centiinen. Deze bons zullen de obli gatiecoupons vervangen van twee francs, die versleten waren. Het nieuwe geld is op stijf wit papier geplakt en gemakkelijk verhandelbaar. In de stad Lokeren is een zoogenaamd Amerikaansch huis gesticht, waar al do toegevoerde levensmiddelen uit Amerika zullen opgestapeld worden om ze daarna goedkoop aan de bevolking te verkoopen. Voor de provincie Oost-Vlaanderen is een groote partij maïs Dinsdag te Gent aangekomen. Ze zal verdeeld worden als volgt: Aalst 50.500 K.G., Oudennaarde 36.600 K.G., Eecloo 51.500 K.G., Gent- Buiten 82.910 K.G., Geeraardsbergen 34.000 K.G., Lokeren 18.300 K.G., Ronso 12.900 K.G., Dendennonde 21.600 K.G. en Hamme 30.000 K.G. De val van Przemysl. BERLIJN, 25 Maart. (Coïr. Norden). In strijd met de officieele Russische me- dedeeiingen, volgens welke te: Przemysl 117.000 gevangenen werden gemaakt, ver nemen wij uit Weenen van volkomen vertrouwbare zijde, dat het aantal gevan genen op zijn hoogst 35.000 bedraagt. Zelfs, wanneer de Russen de burgarbovol- king, die voor den oorlog 40.000 zielen bedroeg, zouden mederekenen, wordt het uit Petrograd vermelde cijfer niet bereikt. Wel hebben de Russen nog 500 spoor wagens, vele locomotieven en 4000 ton steenkolen in Przemysl gevonden. Russische aanvalsplannen. Een telegram uit Rome aan „Daily Chron." meldt, dat een nieuw Oosten- rijksch leger met Duitsche reserves wordt samengetrokken aan de oostelijke en .zui delijke hellingen der Karpathen. Alen yier- wacht, dat generaal iwanof weldra een krachtigen algemeenen aanval zal doen. de heer Baldinger als versteend stond. „Wat," bracht hij met moeite uit, „wat bedoelt gjj?" „Maar, mijn beste Gryp," vroeg de assessor, „zeg mij toch ééns wat er ge beurd is, dat gij het lam voor een tijger uitmaakt? Zou deze Hieronymus Simpel man met zijn eerlijk voorkomen werkelijk een schurk zijn?" „Ja, dat is juist het geval!" 'riep Grijp haastig; „reeds dien avond trok de zon derlinge vraag mijn aandacht of er in hei huis van den iheer Baldmger veel be halen was? Wie weet, zeide ik tot mij zeiven, of onder de valsche spitsboeven juist hij niet ((de eenige ware spitsboef is, die, pas in <ie aangekomen, hartelijk bigde was, zich zoo spoedig met medeplichti gen in kennis gebracht te zien?" „Zeer verplicht 1" klonk het dof achter de nog steeds op een mond gedrukte hand van den assessor. „ik had evenwel aan dat voorval niet verder gedacht," ging de inspecteur voort, „had ik niet heden het sgmalement van een individu ontvangen, aan wiens op sporing en uitlevering de Saksische re* geering een groote belooning heeft ver bonden; het telegram is eenigszins on duidelijk, zoodat wij niet weten of die langs de geheele linie in het Galiciscta grensland, intusscjien zou generaal Di- mitrief, die de troepen om Przemysl aan voerde, tegen Krakau oprukken, terwijl andere korpsen onder generaal Roeski zullen trachten de Karpathenpassen te- forceeren en de Hongaarsohe vlakte bin nen te dringen. EYSDEN, 29 Maart. Aan den nieuwen straatweg van den spoorweg AkenLuik door de gemeen.en Visé, Mouland en Ber- neau naar de lijn op Tongoren wordt druk gewerkt. Er zouden zelfs Russische krijgsgevangenen aan werkzaam zijn. D© landweg zal het traject van Aken naar Brussel en Ostende meerdere K.M. verkor ten Over dezen landweg is door de Bel gische T.egeering en de provincie Luik jarenlang van gedachten gewisseld. RttAAIHKU 11 Mgr. D'izien.f De bladen kondigen den dood aan van Mgr. Dizien, bisschop van Amiens. De overleden prelaat was geruimen tijd zieke lijk. Hij werd 69 jaar. Vrijwillige Landstorm. Te Bergen-op-Zoo:n is een afdeeling van den Vnjjvvilligen Landstorm opgericht met aanvankelijk 120 leden. Dispensatie op Goeden Vrijdag. Op last van Hunne Doorluchtige Hoog waardigheden den Aartsbisschop en Bis schoppen van Nederland, brengt de Hoofd aalmoezenier bij net Wederlandsche Leger ter konnis, dat dit jaar het gebruik van vleeschspijzen ook op Goeden Vrijdag aan )t. K. militairen is geoorloofd, indien zij zich bedienen van spijzen, welke hun volgens de militarie reglementen worden Verstrekt, of indien zij' in de" gezinnen, waar zijl zijn ingekwartierd, bezwaarlijk andere spijizen kunnen bekomen. 's Gravenhage, 29 Maart 1915. De Hoofuaalmoezenier, F. J. II. EVEKS. De „Amstel" gezonken. De admiraliteit deelt (mede, dat het Hollandsche stoomschip „Amstel", toebe- hoorende aan den heer P. R. van Es te Rotterdam, stootte hedenmorgen te vier uur op een mijn in het Duitsche mijnen veld bij Flambrough. persoon uit het tuchthuis of het krank zinnigengesticht ontsnapt is, maar hci| signalement past woord voor woord en ie tier voor letter op den voorgewenden Hieronymus Simpelman uit Eckenrode, wiens spoor, dat ik met moeite uitge vonden heb, zich in uw huis verliest." „Dat gaat te verl" Gelijk een getergde leeuw, die zijne ketenen verbleekt, slin gerde de trots van Eckenrode, die uit het tucht- of gekkenhuis ontsnapt zou zijn, den assessor van zich af en stormde op den inspecteur los: „Mijnheer!" bulderde hij, „weeg uwe woorden, ik... ik... ben Hieronymus Simpelman uit Eckenrode, en dat... dat is mijn neef van moederszijde, die zal er voor instaan, dat ik noch een ontvluchte tuchthuisboef, noch een weg- geloopen krankzinnige ben." De inspecteur was bij dien onverhoed- schen uitval een paar schreden terugge gaan; maar zich terstond weer herstel lende, antwoordde hij bedaard: „Mijnheer, ik doe eenvoudig jnijn plicht." „Wat wij ook volmondig erkennen," haastte zich de heer Baldinger tusschen- Leide te komen; „dat echter mijn goede Simpelman met den door de Saksische regeering gesignaleerde niets gemeens heeft dan de geljjkenis, daarvoor spreek De bemanning is in Humber binnen gebracht door een Grimsbytrawler. De „Medea". De bemanning van de „Medea", van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, welk schip Donderdag bij. Btwezier door de „U 28" in den grond werd geboord, is Zondag uit Engeland met de „Mecklen burg" van de Mij. „Zeeland" hier te lan de teruggekeerd. Des avonds kwam de equipage, tellende 24 koppen, via 's Gra venhage aan het CentraAl-Station te Am sterdam aan. De gezagvoerder, kapitein Van Balkom, verklaarde, zich om diplomatieke redenen niet verder over het gebeurde te kunnen uitlaten. Hij beaamde de juistheid van hetgeen tot dusver over de zaak was gepubliceerd. Zilverbons van f5.—. Naar wq uit goede bron vernemen, blijken er' veel valsche zilverbons van fö in omloop te zijn. Men zal mitsdien verstandig doen, de bons van dit bedrag met meer in betaling aan te nemen, hetgeen met ingang van heden niet meer verplichtend is. Wie exemplaren daarvan bezit, kan deze bij de betaalmeesteis, ontvangers der directe belastingen en aan de postkantoren inwisseleu tot 3 April a.s. Invoer uit België. Uit België mogen weder worden inge voerd aardwerk, beenderen, boomer, Brusselsch lof, dakpannen, glas, glaswerk, hout, houtwaren, huisraad, kalk, lompen, meststoffen, papier, planten, stearine, steen, suiker, tros, touwwerk, net, vruch ten en zuren, zonder dat het noodig is, een verklaring van herkomst er bij te voegen van den Nederlandschen consul, van het in het door Duitschland bezette gebied. Zijn de artikelen bestemd voor door voer naar Duitschland, dan wordt bij voeging der bedoelde verklaring wel vereischt. Aardappelen voor Duitschland. Men meldt uit Breskens aan „De Maas bode" In de haven alhier wordt weer een schip aardappelen geladen van 9U0 ton voor Duiischland. Daar geen consenten meer worden gegeven had de schipper een bijzondere machtiging van den Ali nister. Naar schatting kunnen thans ongeveer 3>/2 millioen kilogram aardappelen uit West-Zeeuwsch-V laanderen naar Duitsch land verzonden zijn. ik borg, ten minste voor zoover het punt van misdaad betreft. Omtrent het an dere echter...." „Neef!" viel Hieronymus uit, daar de heer des huizes met ©en bedenkelijk ge laat zweeg. „Als ik aan zekere vragen denk om trent pannekoeken, waarvan mijn zoon mij gesproken heeft, zoowel als aan 'eenige andere door mij gedane waarnemingen," ging de neef tot ontzetting van Simpel man voort, „en hierbij nog een zekeren schuwen blik, een geheime onrust...." „Ik geloof dat ik u voor het tweede punt onvoorwaardelijk borg kan spreken, mijn- neer Grijp," dus mengde de assessor zich ihans in het gesprek, terwijl Baldinger schudde van het lachen. „De heer Hiero nymus Simpelman is een zoo achtens waardig en verstandig man, dat ik oprecht vergeving verzoek voor de klein© onaan genaamheden, die hem, wel is waar ook een weinig door eigen schuld, veroorzaakt geworden zijn. Ik noodig hem uit morgen avond in hetzelfde gezelschap in het huis mijns ooms, den president von Wer ner, door te brengen, met wion hij reeds in den beruchten „De Onderwereld" ken nis gemaakt heeft: ook de Zwarte Jan, in het dagelijksche leven de koopman Ludolf, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I April. Zwakke tot matigen, noordoostelijke tot noordwestelijken, in het noorden wellicht westelijke wind, gedeeltelijk bewolkte lucht. Waarschijnlijk droog weer. Mogelijk nacht vorst. Iets zachter overdag. Goes. Vr ij w i 11 i ge Landstorm. De groote zaal van het „Slot Oostende" was Dinsdagavond eivol, toen tegen 8 uur de HoogEdelgestrengen heer A. Klon tje, Luitenant-Kolonel en militiecommis saris te Aliddelburg, de Weledelgestrenge heer Jhr. P. J. Bogaerts, le luitenant van den vrijwilligen Landstorm te Dom burg en de heeren van het plaatselijk! comité voor de organiseering van den Landstorm te Goes hier binnentraden en met den Edelachtbaren heer Burgemeester aan de bestuurstafel plaats namen. Na het spelen Van het „Wilhelmus", dat meerendeels staande en met ontblooten hoofde er zijn natuurlijk altijd man nen bij wie de pet op het hoofd schijnt vastgeroest werd aangehoord, zette de heer Klontje in een openingsrede de be- teekenis van den avond uiteen. Hoe dei reusachtige, om ons heen woedende krijg voor ons land nog steeds het gevaar me debrengt dat wij erin betrokken zouden kunnen worden. Niet om veroveringsoor logen te voeren, maar om onz© hoogge roemde vrijheid en onathankelijkheid te verdedigen moeten wij ten allen tijde klaar staan, gelijk onze voorvaderen, waaron der niet het minst de Zeeuwen, in den Spaanschen tijd en in het rampjaar 1672. Nu is ons leger van ruim. 200.000 man zonder twijfel flink en krachtig, maar het is te veel versnipperd, wijl het al lerlei diensten verricht als bewaken van bruggen, interneeringskampen enz. Hier voor nu moet de landstorm dienen, be staande uit mannen die zich daartoe vrijwilig beschikbaar s.ellen en oefenen. Komt in ons land een flinke weermacht van geoefende landstormmannen, dan kan veilig de opperbevelhebber over het eigenlijke leger naar welgevallen beschik ken om het in massa op het bedreigde punt te richten, wijl hij de zekerheid heeft dat geoefende landstormmannen in de verschillende provinciën de diensten, overnemen die thans aan het leger moeten worden toevertrouwd en daarenboven waken voor de veiligheid van have en goed en der burgers, waardoor toonee- len 'als in België zijn voorgevallen veri meden worden, wijl nu vreemde militaire indringers zich tegenover een gewapen de macht geplaatst zien, die niet zal er tegenwoordig zijn; de Bloedige Christoffel daarentegen is op1 een roof tocht tuit, gelijk ik,. helaas I bekennen moet, want nadat Hugo Gents, onze bekende landschapschilder, reeds het hart van een allerliefst meisje in D. gestolen had, is nij op weg gegaan om haar uit het huis barer ouders weg te voeren, ten eindtel haar met onverbreekbare ketenen aan zijne zijde vast te smeden. Ga nu gerust naar huis, beste Grijp, de zaak is geheel in orde en wij zijn ook weder allen met elkander verzoend. En niet waar," dus. wendde hij zich tot den heer Simpelman, den trots van Eckerode heide hanclen aan biedende, „do valsche oom zal eenmaal een goede, trouwe neef voor mij zijn?" „Van ganscher harte, ondeugende neef Snelvoetl" riep de heer Simpelman uiti In de rooskleurige stemming keerdflj de trots van Eckenrode naar zijn stadje gedurende de lange avonden van een ge- neelen 'winter wist hij aan zijne gretig luisterende toehoorders in de bierkneipi van zijne avonturen in de residentie 1o verhalen, maar van het voornaamste zweeg hij wijselijk, van dat, welker her innering nog altijd eene huiveringwekken de bekoorlijkheid voor hem had, van den avond in den „De Onderwereld."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1