G De Groote Oorlog. No. 38 Dinsdag 30 Maart 1915. Elfde Jaargang. i 1% I I VerheS V8n een i I 11 I verlies LTI I verlies van WD >0ND Sak en tekst Bil! iet Stukjes- en heele >rde Appels, (renten, Rozijnen, ide, Vijgen, zen, enz. enz. SEEM, GOES. Mijnt eiken IIAtNDlG-.JKIENSDAG- in VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. nen het best bij ai 1 Mei a.s. Aanbiedingen jon, bij H. J. STIEGER, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering iP #1 f.ulden biJ IA A guidenjiij. A gulden bij inil ha"d'Voet II III vaneen Kil een K I of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. De val van de Oostenrijksch-Galicische vesting mot den onmogelijken naam Przemysl (spreek uit: „Psjemiesj") is het groote hieuws van de week. Vier en een halve maand werd zij belegerd en hare bezetting gaf de Russen door herhaalde dappere uitvallen de handen vol werks, zoodat bet vrijkomen van het Russische belegeringsleger, dat men veilig op een 80.000 man kan schatten, een der groote nadoelen is, welke aan het verlies dezer vesting voor Oostenrijk zijn verbonden. In October wist het Oostenrijksche leger de vesting te ontzetten, maar juist die ont zetting blijkt achteraf de vesting nood lottig te zijn geworden. Want, daar de slechte toestand der wegen een voldoende proviandeering van het ontzettingsleger be lette, werden de voorraden van de vesting aangesproken. Toen echter in November do Russen ten tweede male het beleg om Przemysl sloegen, bleek weldra dat gebrek aan levensmiddelen op den duur tot overgave zou noodzaken van de sterk te, die met haar talrijke forten en krach tig geschut, dat straalsgewijze 40 K.M. bestreek, wellicht nimmer door de Russen ware te nemen geweest. De vesting is dan ook inet eere gevallen en zelfs, de Russen spreken met waardeering over den moed van generaal Kusmanek en diens dapper bezettingsleger. Uit Weenen wordt aan 'tVad. geseind: Na vier maanden lange insluiting is de vesting Przemysl heden met eere geval len. Daar de uiterste zuinigheid in ver- plegingsrantsoenen op het oogenblik van den uitval nog slechts een tegenstand van drie dagen veroorloofde, ontving de com mandant der vesting bevel na afloop van dit tijdperk en na vernietiging van het materieel de plaats aan den vijand over te laten. Het gelukte nog de vesting met de kanonnen en de ammunitie benevens de bevestigde buitenstellingen te rechter tijd te vernielen. De val der vesting, waar mede het oppercommando van het leger sinds langen tijd had. moeten rekenen, heeft geen invloed op den toestand in het algemeen. De oorlogscorrespondent van de „Neue Freie Presse" meldt: De twee laatste vliegers, die uit Przemysl zijn ontkomen, verteilen de vol gende treffende bijzonderheden over de laatste oogenblikken van de vesting. De gezondheidstoestand van de bezet ting kon, wanneer men rekening houdt met de buitengewone omstandigheden, gunstig genoemd worden. In de laatste weken vulden de hospitalen zich echter steeds meer met door den honger uitge putte lieden, tengevolge van de vreeselijke ontberingen. Bijna de helft lag in het hospitaal. Vóór den laatsten uitval op Vrijdag deel de men aan alle manschappen een dubbel rantsoen uit. Zij vielen er uitgehongerd op aan. Menige leege maag kon de onge wone hoeveelheid voedsel niet verdragen. Er deden zich ziekte- en zelfs sterfge vallen voor. Alle paarden waren reeds geslacht en opgegeten. Het laatst kwa men die van de generaals aan de beurt beurt. De laatste haver werd fijngemalen en tegelijk met het paardenvleesch onder de hongerlijdenden verdeeld voor den tijd, die nog overbleef tot de capitulatie der vesting. Een gebraden duif was al wat men den generaal-bevelhebber kon opdie nen. Hij weigerde het gebraad en zond het naar een ernstige zieke in het hospi taal. In Rusland is men natuurlijk in de wolken over den val van Przemysl. D,e Czaar heeft den opperbevelhebber grootvorst Nikolaas, de orde van St. (jeorge tweede klasse verleend en den bevelhebber van de belegeringstroepen, generaal Izowanof, dezelfde orde derde klasse. Het eerste gevolg zal natuurlijk wezen, dat er een groot aantal Russische troe pen vrij komen om naar het front te gaan en de bedoeling schijnt te .we zen, zoowel in de Karpathen als in de richting Krakau aan te vallen; Galicië moet Russisch worden, dat is het plan. In de Karpathen spant het. De oorlogsberichtgever van „Morgen" meldt uit het ooriogsperskwartier „Bij heerlijk lenteweer is in de Karpa then thans de hevigste veldslag ont brand sedert het begin van den oorlog. De Russen Hokken alle beschikbare krachten naar het front en aanval volgt op aanval. Bij Doekla, Oeszok en Soep- kow bereikten de gevechten hun hoogte punt. Onzen ongeëvenaarden troepen ge lukte het, overal de aanstormende massa's onder vreeselijke verliezen voor den vijand af te slaan. Omtrent den duur en de beslissing van deze reuzenworsteling, kan nog niets worden meegedeeld." Behoudt hier Rusland de overhand, dan staat een bezetting van Noord-Hongarije door de Russen voor de deur. Uit heel de actie der Russen blijkt thans een weloverlegd plan, waaraan het advies van den Franschen generaal Pau, die zoo pas Warschau heeft verlaten, wel niet vreemd zal zijn. Tüsschen Italië en Oostenrijk wil het nog niet boteren. Oostenrijk wil Trente afstaan na den den oorlog en niet vroeger. Italië wil onmiddellijk tevreden gesteld worden. Nu is 'voorgesteld, dat de streek, waarover onderhandeld wordt, zoolang in pand aan Duitschland gegeven worde, om na den oorlog definitief aan Italië te komen. De Italiaansche regeering schijnt dit 'voorstel niet te kunnen aannemen. Zij verkiest Trente zonder te moeten wach ten, of de verdere oorlogskansen Oosten rijk gunstig zullen zijn en dit land zich op Servië of Montenegro schadeloos zal kunnen stellen, of na den oorlog nog bij machte zal blijken zijne beloften te hand haven. Er worden voortdurend troepen in de Oostenrijksche kustplaatsen geconcen treerd, meldt de Times-correspondent to Venetië, en krachtige pogingen aange wend, om meer mannen, te krijgen, ten einde de opengevallen plaatsen in het leger aan het front aan te vullen. Zater dag werden alle mannen tot den leeftijd van 52 jaar opgeroepen, die nog in staat zijn om te dienen. Zij zullen zoo snel mogelijk geoefend worden, om in het be gin van April hun plaats in de gevechts linie in te nemen. Men heeft uitgerekend, dat er binnen enkele dagen te Triëst 40.000 man zul len zijn, onder wie goed-uitgeruste Duit- sche troepen met artillerie. De meer gefortuneerde bevolking be geeft zich naar Italië. Uit de Dardanellen wordt van Duit- ische 'zijde bericht, dat de geallieerden bij hun aanval van 18 Maart 1200 dooden hadden en 134 stukken geschut verloren. In Athene maakt het bericht van den tegenslag der geallieerden voor de Darda nellen indruk; de pers is verheugd, dat de Grieken niet deel hebben genomen aan deze actie, dan zouden zij waarschijn lijk groote verliezen hebben te betreuren. Sommige Italiaansche organen wijzen op den ie normen prijs aan goed en bloed, die een deelnemen aan den oorlog zal kosten en raden tot voorzichtigheid aan. Ten slotte nog iets over Memel. De 'Russen die door de Duitschers uit Memel zijn verjaagd, hebben hun vlucht uit die stad trachten te verbloemen, door mede te deelen, dat de afdeeling, die een „verkenning" 'naar Memel deed, is terug getrokken. Van Duitsche zijde wordt meegedeeld, dat de vloot bij de verdrijving der Rus sen uit de buurt van Memel heeft mede gewerkt. Hindenburg 'heeft tot straf voor den Russischen inval in Memel en de plunde ringen, die daarbij hebben plaats gehad, aan het gouvernement Suwaiki en andere gedeelten van het door hem bezette Rus sische gebied, schattingen opgelegd. Lodz (noet, volgens de „Korr. Norden", een half millioen hetalen. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 27 Maart, 5 uur 'e namiddags. Berlijn. (Off.) In de Vogeezen stelden do franschen zich gisteren in bezit van den top van Hartmannsweilerkopf. Den rand van den top houden onze troepen bezet. Fransche vliegers wierpen bommen op Bapaume en Straatsburg zonder mili taire schade aan te richten. Te Bapaume werden een Franschman gedood en 2 f ranschen zwaar gewond. Mij dwongen een vijandelijk en vlieger nabij Airecht te landen en wierpen bom men op Calais. Parijs. Zes vliegers wierpen hommen op do vhegloodsen en het station te Metz en Veroorzaakten een paniek. Niettegen staande zij hevig beschoten werden wis ten zij ongedeerd te ontkomen. Ook 'op de kazernen in het oosten van Straatsburg werden bommen geworpen. u,Pe,e^o"'f (°ff'j WiJ maakten op 24 Maait 1/00 Krijgsgevangenen en verover den z kanonnen. Petersburg. Van het ICaukasische front wordt gemeld, dat weinig belangrijke ge vechten plaats grepen in het Transsjoroch- geiuea en in de richting van Olti. Ove rigens is de toestand onveranderd. Londen. De „Times" zegt in een hoofd artikel, dat de Nederlanders de buiten- gewoon moeiehjkc positie, waarin zij dooi den Duitschen onderzeeër zijn gebracht kalm onder de oogen zullen zien en dat' noe groot ook de provocatie (uittarting) van Duitschen kant zij, zij zuilen volhar- en in de waardige en tevens voorzichtige verdediging van hun rechten. Den Haag. Heden ten 4 ure is de ministerraad wederom bij elkaar gekomen. Putte, (Noord-Brabant). Zooeven ver- nemen wij van vertrouwbare zijde, dat de Duitsche Zeppelinloods te Berchem door bommen, weJke vliegeniers wierpen is vermeld. r Londen. De Times verneemt uit Buenos Ayres, dat de Italiaansche consul-generaal aldaar aan do agenten van Italiaansche stoomvaartmaatschappijen heett medege deeld, dat zij zich gereed moeten houden voor het vervoer van 60.000 reservisten. Parijs. 'Officieel communiqué van ais- terenavond 11 uur), in de streek van Nieuwpooit hadden artillerieduels plaats. Tegenover onze liniën ten noorden van St. Georges hebben de Duitschers zonder succes onze loopgraven bij Keichsacker- kopf met een brandende vloeistof be spoten. 28 Maart, I 30 uur 's namiddags. Parijs. (Officieel communiqué van ais- terenavond elf uur). Het is overal rustig aan het front. Te Manon-Vfilers is een Duitsche aeroplane naar beneden ge schoten. 8 Petersburg. (Off.). Ten Westen van den midden-Ajemen aan den rechteroever van de Narew en aan den linkeroever van den Weichsel zijn op 25 dezer geen be langrijke wijzigingen voorgevallen. Aan de Karpathen zijn wij belangrijk vooruitge gaanm de richting van Barifeld. De Oos tenrijkers staken op hun terugtocht het dorp lboro in brand. In de richting van Baiigrod hebben wij de versterkte hoogte ten oosten van Lavoijetz genomen. Bij Roeskidydoewa en Kosjoefka hebben wii een aanval van een sterke vijandelijke afdeeling afgeslagen. In den loop van den m8 iï"?1611 2500 Oostenrijkers met 40 officieren gevangen en bemachtigden 7 mitrailleuses. In Oost-Galicië is een vijandelijk bataljon, dat bij Jojawa over de rivier trok, teruggeslagen; het leed zware verliezen. aan'T"?01! St00,«Schip „Vosges" is aan de kust van Cornwallis door een onderzeeer met granaatvuur in den grond geboord. De hooldmachinist werd door het granaatvuur gedood en 3 man werden zwaar gewond. 30 man der equipage zijn te New Quay geland. Berlijn. Door de Duitsche censuur zijn bepalingen vastgesteld, tot bevordering der zedelijkheid. Duitsche politiebeambten zijn naar België overgekomen om die bepa lingen ook in andere steden door te voeren. Door het Nationaal (Belgisch) steun comité zijn broodkaarten ingevoerd voor geheel België, wijl de toevoer van levens middelen uit Amerika minder wordt. De Bisschop van Przemysl. Bij de inneming van Przemysl is ook de Grieksch-katholieke bisschop, Mgr. Cze- chowycz, door de Russen gevangen ge- men. Voor het lot van een groot aantal Grieksch-katholieke geestelijken wordt ge vreesd. PUTTE. Om allen twijfel weg te nemen, diat de in België uitgevaardigde wetten en voorschriften ovter het bestrijden der veeziekten van 'kracht zijn, heeft het Duitsch generaal bestuur van België efifn verordening uitgevaardigd bevelende dat allo eigenaars van vee, burgemeesters en veenartsen bij voorkomend geval van het zij welk© veeziekte dan ook, den veearts- opzichter der streek dadelijk moeten ver wittigen en gezamenlijk de noodige maat regelen dienen te nemen, welke door do wet voorgeschreven .zijn. De veearts-opzichters voor de stad en de provincie Antwerpen .zijn de heeren Firlefijn, Hertoginstraat 7, AntwerpenDe- tilleux te Meerhout, en Moens te Hasselt. (Maasbode.) 1'BlSftKlJH. Het vonnis Desclaux. De heer Desclaux, militair betaalmees ter in het begin van den oorlog, die tal van goederen aan het leger toebehoo- rende verduisterde en die bij zijn „vrien din" een zekere madame Béehoff liet bezorgen, is veroordeeld tot 7 jaar tucht huisstraf met degradatie van zijn mili tairen rang hij was kolonel en vervallen verklaring van het Legioen van Eer. Madame Béeholï is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Gapus schrijft iii de „Figaro": „De ernstige en rechtvaardige veroordeeiing van Desclaux zal bij het publiek een indruk van kracht, gerechtigheid en her nieuwing wekken. De politieke toestand heelt uesclaux geen voorrecht doen deel achtig worden. Het vonnis is een gezonde daad. ZUHI-lTillHA. KAAPSTAD, z5 Maart ^Reuter). Het parlement heelt bij de bespreking van de ïdeuiniteits-wet eenstemmig een amen dement van Smuts heelt aangenomen, waarpij de doodstraf in verband met de bestraffing der rebellen wordt uitge zonderd Koninklijk bezoek. De Koningin heeft Vrijdagavond te Amsterdam de verscliilleune militaire vereenigingen bezocht en ook de R. K. niihtaireiivereeiiigiiig (Militair Tehuis) op de hoogte Kadijk, waar Zij door pastoor Van Noort werd rondgeleid. Na een korte verwelkoming, werd H M. onmiddellijk naar d - groote lecratiezaal geleid, waar het orchestje liet „Wilhelmus" inzette. Unmiddeilijk rezen allen overeind, maar met de liaud beduidde de Koningin, dat ieder zich gewoon weer aan zijn bezigheid moest zetten. H.M. toonde zich zeer ingenomen met de vrooltjke. aange name inrichting van het gebouw, met de welgekozen ontspanuingsbeziglieden, kor tom, met heel de wijze, waarop de R.K. Militairen Vereeniging zich van haar taak kwijt. De Koningin begaf zich naar een groepje mariniers, die aan het biljarten Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Maart: Zwakke tot matigen, oostelijke tot zuidelijken wind, later wellicht zuidwestelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag. Nachtvorst vooral in het zuidoosten. Zachter overdag. waren, liet zich een paar stooten op liet biljart demoustreeren, stelde voorts be lang in het sjoelbakken, hetwelk haar moest worden uitgelegdzij vroeg belang stellend naar de ontspaniiingsleciuur, naar de aanwezige ververseliingen (alcoholvrije dranken), naar de muzieknaar alles ging haar werkzame belangstelling uit. Pastoor Van Noort kreeg verlof Hare Majesteit met een enkel woord te danken voor Haar bezoek. Zeer voldaan verliet de Koningin het Militair Tehuis. Aanval op onze schepen. De aauval op de „Medea" in de Noord" zee, door een Duitsch oorlogsvaartuig, heeft in ons land een geweldigen schok veroorzaakt zegt „De 'lijd". Er heerschte al heet wat onrust, door hetgeen eraan was voorafgegaan, maar de laatste daad van willekeur ten opzichte van een vreed zaam schip wordt onder hel publiek, hoe zwijgzaam het ook i>, met onverholen afkeer besproken. Onze dagbladen geven de stemming terug. Het „Handelsblad" schrijft o.in. Deze daad kan, evenals het bommen werpen op Nederlaiidsclie schepen, sltchis verklaard worden, indien uien aanneemt, dat de Duitsche regeering vrijwel zeker is, dat, zoo lang sieclns geen vreemde troepen of oorlogsschepen ons land aan vallen, elke daad van willekeur en ge weld tegen Nederiaudsche onderdanen of Nederiandscli eigendom geoorloofd is. Doch wij zijn overiuigd, nat een volle dige schadevergoeding van Duitschland geëischt moet worden. Ecu schadever goeding voor schip en lading. Deze laatste daad van Duitschland zal, wij zijn er zeker van, hier te lande groote ontstemming en bitterheid veroorzaken en er niet toe bijdragen om de gevoelens tegenover Luitsclilaud vriendelijker t maken. Het „Nieuws van den Dag" schrijft: Menigeen in Duitschland heelt er zich tijdens dezen oorlog vaak over beklaagd en verbaasd, dut de Duitschers zooveel meer dan hun vijanden gehaat zijn m on zijdige lauden, maar gebeurtenissen als deze zijn toch waarlijk niet geschikt, om dat minder te maken. En nu weten wij wel, dat een deel van het publiek in Duitschland zich thans op het standpunt stelt, dat haat of waardeering van het buitenland een onverschillige zaak is geworden, doch de besten onder onze oostelij se naburen en de verantwoorde lijke personen zeker, zullen zich er toch wet van bewust zyn, dat na den oorlog de internationale banden weer aange knoopt moeten worden, met alle landen, en dat liet daar oe niet onverschillig is, hoe men het Duusche volk ui dezen lijd van beproeving is gaan beoui deelen. De „Zaanstroom", „Batavier V" en „Medea". D; Duitsche regeering heeft op het verzoek om ïiiiiclitiugeu in zake de op- breiigiijg van de „Zaanstroom" en „Bata vier V naar Zeebrugge aan onzen gezant te Berlijn verklaard, uat genoemde regee ring liog niet over voldoende gegevens ter zake beschikte. Nader is den gezant nog medegedeeld, dat een ambtenaar naar Zeebrugge was gezonden om liet onderzoek ter plaatse te leiden, en dat diens rapport wordt afgewacht. Bedoelde ambtenaar zou reeds te Zeebrugge zijn aangekomen. Anderzijds kan worden medegedeeld dat onze regeering den gezant te Berlijn lieelt opgedragen de noodige ophelderin gen te verkrijgen in zake het aanhouden en doen zinken van de „Medea".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1