De Groote Oorlog. Zaterdag 27 Maart 1915. Elfde Jaar^aug. No. 37 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. B hand, voet flj 8 I van een 8 M een M li» Bestaat uit 6 MIS EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jpS gulden bij verlies van beide Hl gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke I B I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: U U U verstandsverbijstering; 1^^%^ of oog; I duim; wijsvinger; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „HoIIandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I B-" gulden bij B gulden Jbij gulden bij |p& MB I I verlies van een M I 11 I verlies B I H verlies van Jf EL. of oogJ duimwijsvingerföm U gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van adverten tiën en nieuwsberichten moeten hoofdartikel, ooriogsoverzicht en vonnissen rechtbank Middelburg tot een volgend nummer worden uitgesteld Red. Eigen (telefonische en telegrafische) bei ichten van 25 Maart, 5 uur 's namiddags. Amsterdam. De directie der Holl. Stoombootmaatschappij heeft van kapitein Visser van „De Zaanstroom" (welk schip door de Duitschers naar Zeebrugge was opgebracht) een telegram omvangen, al dus luidendeVerbeurdverklaring misver stand. Voorioopig opgebracht. Wachten beslissing prijsgerecht. Heb geprotesteerd bij den consul te Brugge. Amsterdam. In verband met de mede- deeling van de „Hamburger Nachrictnen", als zou „De Zaanstroom z;ijn aangehou den, wijl er veel Belgen aan boord wa ren, die uit de concentratiekampen wa ren ontvlucht, deelt de directie der Holl. Stoombootmaatschappij, waartoe „De Zaanstroom" behoort, mede, dat het be licht van de „Hamburger Nachrichten" haar zeer pnwaaTSchijimjk, ja, onaanne melijk voorkomt, wijf hare booten, die vrachtschepen zijn, in vredestijd slechts 12 en thans niet meer dan 20 passa giers mogen vervoeren. Wel waren op „Die Zaanstroom" 11 Belgen, maar zoowel ie Amsterdam als te IJmuiden, had de po litie, die de passagiers onderzocht, geen bezwaren tegen hun vervoer ingebracht. Antwerpen. Bij den bomaanval der En- gelsch© vliegeniers op de Cockerillwerf té Hoboken, waar de Duitsche'rs duik- booten vervaardigen, zijn 4 werkliedejn gedood, 16 zwaar gewond, velen licht gewond en werd een duikboot totaal ver hield. Antwerpen. In de stad en omgeving is de bevolking op rantsoen gesteld. Gis teren werden de eerste broodkaarten uit gereikt. Roosendaal. Hedenmiddag arriveerden hier een 40-tal Engelsche vrouwen eu kinderen uit Brussel op huu doorreis naar Engeland. Parijs. Officieel communiqué van giste renavond 11 uur: Een nachtelijke aanval der Duitschers op den heuvel bij Lorettei ten noorden van Atrecht en een dito bij Beauséjour in Champagne werd afgesla gen. Washington. Staatssecretaris Bryan overweegt liet richten van een bietoog aan Duitscbland inzake den aanval van een vliegmachine op de stoomboot „Elf- land". 26 Maart, 10 uur 's voormiddags. Londen. De Engelsche admiraliteit lieeft reden om aan te nemen, dat da Duitsche onderzeeër „U 29" met de be manning is in den grond geboord. Londen. De Britsche admiraliteit meldtHet Nederlandsche Stoom schip „Medea", met sinaasappelen van Saloniki naar Londen onderweg, is 25 Maart, 's morgens 10 uur, ter hoogte van. het eiland Wighs door den Duitschen onderzeeër „U 28" in den gr ond geboord. Het schip voerde de HoI Iandsche vlag, ha,d Ifolland- Bchebemanningen het woord „A m- b ter d a m" in groote letters naast den scheepsnaam geschilderd. Het kreeg bevel de scheepspapieren naar den onderzeeër te brengen, vervolgens moest de beman ning in de booten gaan en werd daarna bet schip met kanonschoten naar den kelder gejaagd. De teruggave der scheeps papieren werd gew'eigerd. De bemanning is opgepikt door den Britsohen torpedo- Te vio-t". (Indien bovenstaand bericht juist is, .hebben wij hier te doen met een staaltje van grove willekeur van de zijde van Duitscbland jegens ons land, dat met zoo pijnlijke nauwgezetheid de neutraliteit tracht te bewaren. Bed.) Goes. De Vereeniging „Handelsbelan gen" hield Dinsdagavond j.i. haar twaalf- do jaarvergadering op „Slot Oostende". Als nieuwe leden werden geballoteerd de heeren: H. Bliek, C. Blokpoel, Joh. de Dreu, J. Groenewege, Joh. Kloosterman en J. Verhoek, Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat de Vereen, er gunstig voor staat. Ook het bestuur der „Onderlinge Glas verzekering" bracht een opgewekt jaarver slag uit. De reeds lage premie zal weldra nog verlaagd kunnen worden en op den duur weinig of niets bedragen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. A. E. Lahan en in de beide vacatures werden gekozen de heeren H. Hollestelle en J. de Jonge Mz. Besloten werd, in samenwerking met de afd. Goes van de B. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" pogingen te doen ter herstelling van de gelegenheid voor Belgische vluchtelingen tot inwisseling van Belgisch geld door het Correspondent schap van de Nederlandsche Bank. Gebruik makende van het recht om in het bestuur der Vereen, voor Handels onderwijs 2 leden aan te wijzen, werden als zoodanig gekozen de bestuursleden P. A. C. Laban en A. F. de Paauw. Tot bestuurslid van de Spaarkas, in de vacature ontstaan door vertrek van den heer A. C. Boluijt, werd gekozen de beer F. X. Mannhardt. Dinsdagavond a.s. zal in het „Slot Oostende" alhier voor allen, die er be lang in stellen door den heer Jhr. P. J. Boogaerts, le luitenant bij den Vrijwil ligen Landstorm te Domburg, een lezing worden gehouden om op te wekken tot het stichten van een aideeling Goes eu omstreken van den Vrijwilligen Land storm. Die vergadering zal worden, voorge zeten door overste A. Klontje, militie commissaris van Zeeland en waarschijnlijk worden bijgewoond door den Territorial©!! Commandant van Zeeland, den IIoogEd. Gestr. heer Brockx. Allen die in het Goesche land iets voelen voor de natio nale verdediging beliooren Dinsdagavond aanwezig te zijn en schitterend moet het getal zijn dergenen die zich voor den Vrijwilligen Landstorm aanmelden. Wij wekken dus onze jonge mannen in Zuid- Beveland opkomt Dinsdagavond half acht in grooteu getale naar het Slot Oost ende. In verhand met bovenstaande kun nen wij nog mededeelen, dat zich hier ter stede een plaatselijk comité voor den Vrijwilligen Landstorm heeft gevormd, waarvan o.a. het gemeenteraadslid de heer A. J. F. De Paauw lid is. Vlissingen. 25 Maart. (V.D.) Het stoom schip „Mecklenburg" van de Maatschapr pijl Zeeland is Dinsdag door een vaartuig van onbekende nationaliteit achtervolgd. Het vaartuig loste eenige schoten, doch wegens den grooten afstand kon niet wor den uitgemaakt of deze op de Mecklen burg waren gericht. Nader wordt aan „De Maasbode" gej- melcl; Als aanvulling op ons bericht, be treffende het schieten op de mailboot „Mecklenburg", hetwelk Dinsdagmorgen ongeveer 7 uur plaats had, kunnen wij nader melden, dat de stoomtrawler full speed kwam aanvaren, wat te zien was door het boegwater. De schoten werden gelost op ongeveer 2 mijl afstand van de „Mecklenburg", terwijl absoluut geen sei nen waren gegeven en de trawler ook geen vlag voerde. Het eerste schot kwam terecht op ongeveer 50 meter afstand van het middenschip', 't tweede schot suisde hoven de brug, terwijl het derde achter de boot in het water terecht kwam'. Toen de schoten gelost werden is de „Mecklenburg" met voile kracht doorga- gestoomd, waardoor deze door haar groo- tere snelheid spoedig: den trawler onij- loopen was. Vlissingen. 25 Maart (V.D.) De direc tie van de Mij. Zeeland deelt mede, dat de mailbooten onder toepassing van de voor andere afvaarten geldende passagiers-uit zonderingen, voortaan ook des Zaterdags van Vlissingen en des Zondags van Lon denTilbury vertrekken, zoodat weer een dagelijksehe .verbinding met Engeland is verkregen, uitsluitend voor passagiers en mail. De Belgische vluchtelingen heb ben gisterennamiddag van 5 tot 6 uur een bijeenkomst gehad in de O. L. Vrou- wekerk aan den Singel, Waar de Eerwaar de pater H. Willemis van de Lazaristen te Luik de vergaderden, in de Vlaamsche taal toesprak. Donderdagavond hield de Zeereerw. heer Dr. G. Piepers S.J., daartoe uitge- noodigd door de K. S. A„- in 't Concert gebouw alhier voor een stampvolle zaal een van 't begin tot 't einde boeiende lezing over de opgravingen van Pompej i. Spreker begon met eenige historische feiten te bespreken. Pompeji, in 63 na Christus door een aardbeving verwoest, werd door de inwoners weer opgebouwd, doch 16 jaar later, in 79 na Christus, door een uitbarsting van den Vesuvius onder de ascn bedolven. In de 17e eeuw begon men met op gravingen te doen, doch men deed deze meer uit winstbejag, dan om de weten schap. Eerst in de 19e eeuw begon men systematisch de bedolven stad uit te graven. De archeoloog Torelli paste in 1865 voor 't eerst zijn methode van uitgraven toe. Hij. liet eerst de straten uitgraven, ^vaarmee wel 10 jaar gemoeid waren. Eerst daarna groef hij verder. Kwam men vroe ger aan houtwerk, dan viel dit terstond in puin, zoodra, het aan de lucht werd blootgesteld. Torelli plaatste echter direct een nieuwen balk voor den ouden in de plaats, zoodat men zich thans een beter denkbeeld kan vormen van het oude Pompeji dan vroeger. In het uitgegraven deel heeft men reeds 2000 lijken gevonden, ging spreker voort. Nu kreeg het aandachtig luisterend pu bliek een groot aantal mooie afbeeldingen te zien. De krater van den Vesuvius liet ons zien, hoe het mogelijk was, dat de bij uitbarsting uitgeworpen lava met groote snelheid van de steile helling kwam ge vloeid. Herculanum, een stadje, ook aan den voet van den Vesuvius gelegen, werd on der den lavastroom bedolven. Deze stroom had zulk een kracht, dat een standbeeld van zijn voetstuk afgeworpen werd en bij de opgravingen 20 Meter verder is gevonden. Pompeji werd slechts langzamerhand be dolven. Eerst werden de wegen met een IVï M. dikke laag puimsteen bedekt; daar na viel een aschregen, die de stad ge heel bedolf. Spreker liet ook een reconstructie zien van Pompeji, zooals dit er vóór de ver woesting moet hebben uitgezien. Merkwaardige platen waren o. a. het Fo rum (de marktplaats) met openbare ge bouwen, een straat in 't verwoeste Pom peji en de plattegrond van de stad. Eigenaardig is het, zeide spreker, dat Pompeji met rechte straten is aangelegd, terwijl men dit bij andere oude steden niet aantreft. De opgravingen moeten heel voorzichtig geschieden. De asch wordt met kleine schopjes uitgegraven en in mandjes weg gevoerd. Nog kregen we een kijkje op het huis van de aanzienlijke familie de Vecchi, welk -huis reeds ten deele was ontgraven. Hoe bijvoorbeeld een lijk in zijn oor- spronkelijken vorm kan te voorschijn ge haald worden, lichtte spreker met enkele woorden heel duidelijk toe. Zooals gezegd is, viel tijdens de ramp een regen van vochtige asch neer op de ongelukkige stad. Dit slijk omgaf alle voorwerpen, dus ook de lijken der om gekomenen. Weldra, stolde het slijk, de lijken verteerden en er ontstond in het slijk een holte, die den vorm van het lijk had. Spr. maakte ons opmerkzaam op de smalle straten. Waarschijnlijk vonden de Romeinen deze geschikter, daar ze meer schaduw boden, dan breede straten. Dat de Romeinen balkons aan hun wo ningen maakten zagen we ook op een der vele platen. De groote steenen in de stra ten dienden, aidus spreker, om den Ro meinen gelegenheid te geven, bij. nat weer, zonder .vuile voeten, de straat te kunnen oversteken. De zin der Romeinen voor versiering| kwam vooral uit op de plaat van het Badhuis. De gaten in den muur dienden, do kleederen in te leggen. Om ons een begrip te geven van een Bom. waterleiding toonde spr. ons daj „Aqua Claudia", die aan Rome haar wa ter leverde. Pompeji was ruim voorzien van water. Waarschijnlijk was het door een zijtak met de „Aqua Claudia" verbonden. Dat de Romeinen veel van spelen hiel den, bleek uit do groote theaters en amphitheaters, die zij bouwden. Zoo kan 't klein theater van Pompeji 1600 man bevatten en 't amphitheater 20.1)00 man. Een merkwaardige plaat was die, welke een groote moordpartij in (het amphitheater voorstelde. Deze was zóó vreeselijlk dat Nero voor enkele jaren het amphitheater deed sluiten. meinen de oude Grieken na. Ze hadden Bij de (architectuur boots,teu de Ra- echter geen marmer voor huu zuilen en architraven, en maakten dezen maar van metselwerk en tufsteen. Alles werd dan wit geschilderd, om het nog iets op mar mer te doen lijken. De tufsteenen archi traven werden door balken gesteund. Bij) den tempel van Apollo merkte spr. op, dat er vóór 't gebouw een offeraltaar stond. Stond zoo''n altaar in den tempel, dan zou de rook van 't brandoffer den tempel zwartrooken. Van de offers hielden de heidenen 't beste voor zichzelf, en gaven ze o.a. de beenderen en 't vet aan de g'oden. De tempel zelf was eigenlijk slechts een museum, waarin het godenbeeld stond met de benoodigdheden voor den goden dienst. Ook liet spreker een Pompejaansche winkel zien. Boven zoo'n winkel, die 's nachts met planken wordt afgesloten, woonden gewoonlijk heel arme menschen. Toen spr. zoover gekomen was, werd er een 10 minuten gepauzeerd. Na de pauze liet spreker ons eenige graven zien. Deze geleken veel op altaren, en stonden langs den weg. De eigenlijke) urnenkamer, waar de asch werd bewaard, bevond zich heel onder aan. De groote grafsteen diende tot vermelding van naam en quaJiteit van den doode. Deze monu menten leverden geschikte schuilplaatsen voor roovers. Behalve programma's der spelen staan er op deze graven ook andere inscripties gekrast, zooals versjes en namen. Depe versjes zijn vaak van laag gehalte en getuigen weer van de groote onzedelijk heid der heidensche beschaafde wereld. Eenige zeer merkwaardige lichtbeelden werden ons daarna vertoond met betrek king tot het Ro.meinsche huis. Eenige kijkjes van verschillende Atria's of voorportaais toonden ons, hoe de Pom- pejanen met smaak hun woningen wisten te verfraaien. Ieder huis had zijn huisgoden of pe naten, de beschermers der provisieka mers. Sommige huizen hadden nog ee|n tweede verdieping of coenaculum, waar de bewoners dineerden. Huizen van drie verdiepingen zijn zeldzaam. Een mooie plaat was de tuin van 't huis De Vecchi, alsook die van de primitieve, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Maart: Meest matige, noordwestelijke tot wes telijken wind. Zwaar tot halfbewolkte lucht. Waarschijnlijk regen of sneeuwbuien. Weinig verandering van temperatuur. keuken in datzelfde patriciërshuis. Nog eenige mooie platen gaven ons de olielampen uit dien tijd, benevens ver schillende bekers, allerlei vaatwerk, als sierschalen en tafelserviezen te zien. Op de bekers stonden vaak de afbeeldingen van den dood, om de Romeinen aan te manen, maar .veel te eten en te drinken, daar 't leven toch spoedig is gedaan. Ook kragen we een bakkerij met viier molensteenen te zien, die den vorm van diabolo's hebben. Typisch was 't portret van den hakker met zijn vrouw, hij éen echt Romeinsche kop, zij een Grieksche schoonheid. Hierna liet spreker eenige platen meti mozaïeken zien. Deze ieder afzonderlijk aanhalen zou te veel plaats vergen. Vermelding verdient o.m. een mozaïek tafelblad met de symbolen van den do-od, ook ial om tot lustig eten en drinken aan te sporen. De muurschilderingen hij de oude Ro meinen zijn meest nabootsingen van Grieksche, speciaal Alexandrijnsche kunst, zeide spreker. "Achtereenvolgens kregen we 5 opeenvolgende stijlen yan wand versieringen te zien. Tot slot liet de spr. nog een heel mooi mozaïek zien, voorstellende den slag tus- schen Alexander en Darius bij Ipsus. Spreker besloot zijn leerrijke rede met er nogmaals op te wijzen, hoe, ondanks de hooge beschaving der oude heidensche maatschappij, deze toch diep bedorven was, en er ons, zonder godsdienst, ook niets zou overblijven dan zooi'n uiterlijke beschaving aan te nemen. Een daverend applaus beloonde dein Eerwaarden spr. voor zijn boeiende lezing. Nieuwdorp. Hedenmorgen had in den; Sloepolder een ongeluk plaats dat wonder hoven wonder goed afliep'. Toen een mi litaire auto den o-pril Wijl het café Priester opreed, gleed deze door de glibberigheid, van den weg den dijk af 'en kantelde hals over kop met de vier inzittende militai ren naar heneden. Gelukkig rolden allg) vier uit de auto, voor dat deze te water kwam. De inzittenden bekwamen slechts eenige lichte kwetsuren, welke door dr. Bijl verbonden werden. De auto was erg beschadigd. Wcmeldinge. Benoemd tot tijdelijk di recteur der gasfabriek alhier, dhr. J. v. d. Vliet te Arnemuiden. (Z.) Ossenisse. Ook hier zijn de Engelsche vliegtuigen, waarvan een bij1 Kruiningan is geland gezien. Woensdagmorgen, om streeks halt acht vlogen er twee over deze gemeente Zij kwamen uit het N.W;. en verwijderden zicli in Z.O. richting. Omstreeks 8 uur kwam er een uit N.W. richting ,ging door het N. en vervolgens naar het Z.O., wat er op scheen te wij zen, dat het de Schelde volgde. Ook hoven andere plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen, zooals Koewacht, Boschkapelle enz, zijn de vliegmachines gezien, wijl die berichten alle op hetzelfde neerkomen is het onnoodig ze afzonder lijk te vermelden. Koewacht. Zekere G. uit de aangren zende gemeente Stekene was soldaat ge weest hij het Belgische leger, had dapper medegevochten voor zijn vaderland; doch bij het terugtrekken van het leger was hij in plaats van zich te laten intemeèren naar vrouw en kinderen gegaan. Zijn uni form en geweer had hij' op zijn erf be graven en geen haan kraaide er naar meende hij dat hij' in het Bel gische leger had gediend. Deze week stond hij ijverig zijn land te bewerken, toen hij door twee landgenooten werd aange sproken, die hem vriendelijk verzochten den besten weg naar de grens te wijzen. Goedwillig ging hij een eindje met hen mede, zich verontschuldigend, dat hij' niet

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1