DE RUSSISCHE STAATSKERK. De Groote Oorlog No. 36 Donderdag 25 Maart 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. NIEUWE IEEUWSCHE COUMNT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes fO.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags.* Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de SM gts 4b gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de d jL. handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 9 11 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1 U U verstandsverbijstering; of oog; B duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. B gulden bij gulden bij 4% gulden bij pB L H I verlies van een jl 9 9 9 9 verlies 9_ I verlies van J§ PL^, 19 9 hand, voet I H 9 9 9 van een BT| B 9 een I W W oogB Her qUffi duimO wijsvingerfijn gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens uitvoerige gemeente raadsverslagen van Middelburg en Goes, kunnen wij heden noch feuille ton noch oorlogsoverzicht plaatsen. Red. li. Wanneer men vraagt naar het wezen van de Russische Staatskerk, is een ver wijzing naar bovenstaanden titel feite lijk voldoende. Het woord „Staatskerk" toch zegt alles; het drukt uit, dat die kerk is de slavin en dienaresse van den Staat, aan den Czaar en het Russische gouvernement met tal van ketenen zij het ook vergulde vastgeklonken, waardoor zij de voornaamste eigenschap eener universeele kerk mist, n.l. do vrijheid. Hoe gunstig onderscheidt zich van de Russische kerk de Roomsch-Katholiefce. Deze is noch Fransch, noch Duitseh, noch Spaansch, noch Amerikaanscli, noch Australisch, zij is de Kerk voor alle tijden en alle volkeren, de Algemeene Moeder aller menschenkinderen, die in haar schoot de ware leer van Christus belijden. Wel is in den loop der tijden meermalen getracht nu eens met zachtheid, dan weer met geweld ook die Kerk aan de Staatsmacht, aan het gezag eens ge- kroonden geweldenaars te onderwerpen. Doch steeds wist de Roomsch-Katholiefce Kerk zij het niet zelden slechts ten koste der pijnlijkste offers haar vrijheid en onafhankelijkheid te bewaren, gelijk de geschiedenis van Gregorius VII, Inno- centius III, Bonifacius VIII, van den heldhaftigen martelaar Thomas van Kan telberg en tal van andere onverschrokken, heilige bisschoppen en priesters bewijst. De kinderen der Roomsch-Katholieke Kerk kunnen naar waarheid met Paulus tuigen: „wij zijn geen zonen der slavin, maar der vrije vrouw, door die vrijheid, door welke Christus ons bevrijd heeft".1) Ach, mocht de Russische Kerk ook die schoone woorden op zichzelv© kun nen toepassen, doch helaas, onderwor pen aan den Czaar, die over haar den herderstaf zwaait, welken zijn voorvade ren met verkrachting der kerkelijke wet ten bemachtigden, is zij tot zwijgen ge doemd en heeft zich lijdelijk naar des Czaren oppermachtigen wil te schikken. Zij kan niet, gelijk eertijds Nathan tot David, tot Czaar en gouvernement, waar dezen Gods wet overtreden, zeggen: „Tu es ille vir"2), „gij zijt het, die onrecht pleegt", want aanstonds zal de Staat haar toevoegen: „zwijg, of ik trek mijn hand van u af". Wie dan ook de Rus sische Kerk in beeld zou willen bren gen, zou zijn model moeten zoeken in den kolossus van het boek Daniëlhet gouden hoofd, de zilveren borst de uitwendige praal, die de Russi sche kerk ten toon spreidt de ko peren buik -de macht van den Czaar de ij ze ren beenen de staatswetten, die de Russische kerk schragen de leem en voeten de inwendige verdeeldheid en ontaarding, waaraan de Russische kerk lijdt. Inderdaad, bij het bestudeeren van het wezen en de inrichting der Russische Staatskerk, blijkt dit quasi-imposante li chaam door inwendig bederf te zijn aan gevreten en van een religieuze instelling te zijn verbasterd tot een politiek instru ment in handen der Russische regeering ter verbreiding en versterking van het Slavische element in Europa. Men versta ons wel: wij spreken hier over de Russische kerk in haar ge heel, ontkennen dus geenszins, dat er in die kerk brave, godsdienstige men- schen kunnen zijn. Behalve dat Gods ge nade, door plaats noch tijd gebonden, overal en altijd in de zielen werkt, heeft de Russische kerk nog genoeg brokstuk ken van de Katholieke geloofs- en zeden leer bewaard, om de te goeder trouw dwalenden tot een vroom leven in staat te stellen. Wij herinneren ons nog al tijd, uit den mond van wijlen Zijne Excellentie- Mgr. Tarnassi, pauselijk inter nuntius bij' ons Hof, die indertijd deel uitmaakte van het gezantschap des Pau sen, dat de kroning van 'Czaar Nikolaas II bijwoonde, vernomen te hebben, dat hem in Rusland de godsvrucht der een voudige zielen jegens 's Heeren onbevlekte Moeder zeer was opgevallen. „Indien Rus land met ons vereenigd wordt," zoo zei- de deze prelaat, „dan zal het te danken zijn aan zijn devotie tot Maria". Ook de vele bekeeringen tot het Katholicisme, die in alle kringen der Russische maat schappij plaats grijpen alle draconi sche wetten ten spijt bewijzen, dat de akker van het Russische schisma nog niet zóó verdord is, of hier en daar kan het zaad des waren geloofs nog ont kiemen en tot rijpheid komen.4) Hoewel de. Russische Staatskerk niet, zooals velen ten onrechte meenen, uit het Grieksche schisma is voortgekomen, knoopte zij toch al vroeg innige betrek kingen aan met de scheurmakers van Constantinopel, zoodat tot beter begrip van de inrichting der Russische kerk een enkel woord over de betreurenswaardige Grieksche scheuring dient gesproken. Gal. IV. 31. -) II Kon. XII. 7. 3) Dan. II. 31—34. 4) Zoo gingen b.v. in den loop der vorige eeuw de volgende voorname Russen tot de Roomscli-Katholieke Kerk over graaf Schot- w a 1 o f, die Barnabiet werd, prins Theodoor Galit8in, prins Nikolaas Trowbetekoi, Peter Serruolof, prins Iwan Gagarin, afstammeling van Rurik, grondlegger van het Russische koningschap. Prins Gagarin o a. werd 7 April 1842 te Parijs door pater de Ravignan in de Kerk opgenomen en stierf i i 18S3 als jezuïet. (Zie W. van Nieuwenhofï S. J. Vijf levensschetsen. TJit het dagboek van Prins Gagarin.) Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 23 Maart, 5 uur 's namiddags. Petersburg. Onze troepen veroverden Laugsargen, waar een munitiedepot, ma teriaal en krijgsgevangenen in onze han den vielen. In de Karpathen wordt hevig gevoch ten. Wij rukten met succes voorwaarts, ondanks het vuur van den vijand en diens bajonetaanvallen. Wij maakten in den loop van den dag 2500 man en 50 officieren krijgsgevangen en veroverden 4 machinegeweren. Berlijn. (Off.). De vijand wierp door middel van vliegers bommen op Ostende, die geen militaire schade aanrichtten, maar wel Belgen doodden en verwond den. Een Fransche vlieger werd ten noord westen van Verdun neergeschoten. Een met 2 Fransche onderofficieren be mand vliegtuig werd bij Freiburg tot lan ding genoodzaakt; de inzittenden werden gevangen genomen. Bij de vervolging der uit Memel verdreven Russen namen onze troepen Russisch Krotsingen en bevrijd den 3000 door de Russen daarheen ge voerde Duitschers. Russische aanvallen aan weerszijden van Ortchuez werden te ruggeslagen. Parijs. In het Oisegebied zijn 2 Zep pelin's waargenomen; een ging in de rich ting van Amiens, de andere in de rich ting van Compiègne. Om 11 uur .gisteren avond werd voor de 2e maal een Zeppe lin hoven Parijs- gesignaleerd. Direct wei den alle lichten gedoofd. Parijs. De Fransche vliegers hebben den Zeppelinraid boven Parijs beantwoordt met het werpen van bommen op 16 spoorwegstations in België, den Elzas en Freiburg en op vliegkampen, munitieberg plaatsen en kampementen van den vijand. Parijs. Maandagavond 9 uur werd een Zeppelin boven de stad gezien. Direct werden alle maatregelen genomen en de lichten gedoofd. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Op het plateau van N. Dame de Lorette zijn wij meester van alle loopgraven. De vijand trachtte de verloren stellingen bij Les Eparges te herwinnen, doch werd teruggeslagen. Ten noorden van Badons Villiers hebben wij vorderingen gemaakt. Parijs. Een Zeppelin is gezien boven do Fransche linies. Hij wierp een bom op VHliers-Cotterets, doch kwam niet bo ven Parijs. Om 10 uur 's avonds werd de speciale bewaking opgeheven. Berlijn. De „Vossische Zeitang" ver neemt uit Athene, dat de vloot in de Dardanellen zal versterkt worden met 2 Fransche super-dreadnoughts, 4 dread noughts en 5 torpedojagers. Reeds zijn 2 Engelsche linieschepen aangekomen. De val van Przemysl. WEENEN. (Ambtelijk.) Naar vier maan den lange insluiting is de vesting Przemysl in eere gevallen. Daar dq uiterste zuinig heid in verplegingsrantsoenen op het ipogenblik van den uitval nog slechts een tegenstand van drie dagen veroorloofde, ontving de commandant der vesting hevel na afloop van dit tijdperk en na vernieti ging van het materiaal de plaats aan den vijand over te laten. Het gelukte :,iog de vesting met de kanonnen en de ammunitie benevens de bevestigde buitenstellingen te rechtertijd te vernielen. De val der vesting, waarmede het oppercommando van het leger sinds langen tijd had moeten rekenen, heeft geen invloed op den toe stand in het algemeen. In het hoofdkwartier van den Russi- schen opperbevelhebber werd in tegen woordigheid van den tsaar, den groot vorst opperbevelhebber en geheel den ge- neralen staf een „Te Deum" gezongen. De overgave van Przemysl heeft te Pe- trogra.d algemeen vreugde veroorzaakt. Soldaten trekken zingende door de stra ten en een juichende menigte verdrong zich langs het Nevky-prospect, teneinde de overwinning te vieren. De gevangenne ming van Duitsche soldaten en drie vlieg machines doet de hoop ontstaan, dat Oostenrijks aandeel in de worsteling lang zamerhand ten einde loopt. Ondanks cle tijdelijke kalmte welke aan de andere fron ten de bovenhand heeft, worden groote gebeurtenissen verwacht. PETROGRAD, 23 Maart. (P.O.) Onder voorbehoud wordt gemeld, dat de Rus sen bij Przemysl negen generaals, 25U0 officieren en ambtenaren en 117.000, man schappen gevangen namen. PETROGRAD, 23 Maart. (Wesïnik.) Vol gens de gegevens van den vroegeren bevel hebber van Przemysl, generaal Kusmanek, bedraagt het aantal gevangenen, die zich aan de Russen overgaven negen generaals, 93 officieren van den generalen staf, 2500 officieren en ambtenaren en 117.000 solda ten. Hot aantal kanonnen en de overige buit zal nog worden vastgesteld. (Maasb.) Volgens de Tijd kruisen reeds sinds Zondagmorgen vroeg Engelsche oorlogs schepen voor de haven van Zeebrugge. Waarschijnlijk is dit een antwoord op het aanhouden en opbrengen van koopvaardij schepen cn beteekent het een blokkeering van de haven van Zeebrugge. WEENEN, 22 Maart. (Part.) Uit Athene wordt het volgende aan de „Neue Freie Presse" gemeld betreffende de verliezen der geallieerden gedurende den slag in do Dardanellen. De Verliezen van de j,Irrisistible" be droegen 700 man. Van de „Gaulois" zijn 120 man verdronken. Van den Engelschen gezonken torpedojager is niemand gered. De Duitschers In België. BRUSSEL, 22 Maart. (W.B.) In de stad Ternath trachtte een aantal Belgen tijdens de idoor de Duitseh© autoriteiten gedane aanwezigheidscontrole opstand te plegen tegen de landstormlieden, die met het toe zicht heiast waren. De laatsten waren verplicht hun wa pens te gebruiken tegen de leiders, waar van er vijf gewond werden. Twee hunner zijn aan de bekomen wonden overleden. Aan 'het even energieke als gematigde optreden der Duitsche soldaten is het te danken, dat het niet tot bedenkelijke ge beurtenissen en nadeelige gevolgen voor stad en bevolking gekomen is. Een Zeppelin verongelukt? MAASTRICHT, 21 Maart. (O.V.) Uit Luik hier aangekomen personen deelen mede, dat Zaterdag aldaar een Zeppelin is' verongelukt. (Maasbode.) De Observer spreekt van driehonderd kanonnen, waaronder waarschijnlijk do grootste, die er ooit in den ocu-log te velde zijn geweest, bij Nieuw-Kapelle den aanval der Engelschen inluidden en de linies der Duitschers volkomen ver nielden. Het blad meent ook, dat de En gelsche verliezen in de zes dagen van vechten bij Nieuw-Kapelle en St. Eloi misschien een 12,000 bedragen. Het noemt den slag hij Nieuw-Kapelle op zich zelf zwaarder dan Blenheim of Waterloo. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen aan de „N. Rot. Crt": In de paar laatste dagen is de troepen verplaatsing in België zeer groot. Volgens getuigenis van personen (Belgische, inge zetenen), die wij gisteren, Zondag, aan de grenzen spraken, komen er hcele le gers langs de groote route, dat is langs de lijn BruggeBrussel af, die in de richting Gent cn Antwerpen teruggaan. Ook langs de grenzen staan thans ge- heele nieuwe posten; naar wij vernemen, zijn de vorige manschappen in do rich ting van het front vertrokken. De grens posten bestaan nu hoofdzakelijk uit he reden manschappen en in de naburige grensgemeenten liggen ook vele tot de marine hehoorende soldaten. In de om geving van Maldegems. grondgebied zijn Dngeveer 1300 soldaten ingekwartierd. Ook te Brugge is het vol met soldaten van verschillende regimenten. Auto's en ver schillende voertuigen rijden af en aan van en naar het front. Mag imen de Duitsche manschappen ge- looven, dan gaan hun troepen in de rich ting van Oostende terug. Nog sterker druk te er een zich uit, die wist mede te deelen, flat de bondgenooten op een dag van de af- geloopen week, zoo ze nog een paar uren langer hadden kunnen vechten en zij meer reserves hij de hand hadden gehad, door gebroken zouden zijn. Zij hadden binnen. Oostende kunnen zijn, maar yoor de ver- sche manschappen, die de Duitschers kon den aanvoeren, moesten de bondgenooten terug. Dat er in de laatste drie dagen hard wordt gestreden, getuigt het kanongebul der, dat geen oogenblik ophoudt. Zelfs bij nacht wordt steeds doorgeschoten. Zondag tegen den avond werd in de richting van Zeebrugge vermoedelijk nog op een vlieg machine geschoten met kanon- en salvo- vuur uit klein geweer. Er worden drukke verkenningen gedaan langs de geheele fcust. Yan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens sein de men ons gisteren: Hedenmorgen circa 9 uur is door de Duitschers een Engelsche vliegmachine te Westcapelle (België) neergeschoten. Welk weder 2ullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Maart: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid oostelijken wind. Msest zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring Kans op regen of on weersbuien. Iets warmer. i; g s: i, v li E en aanmaning tot de staken de dokwerkers in Liverpool. LONDEN, 23 Maart. (Part.) Lord Kit chener heeft op zijn inspectiereis te Li verpool den stakenden dokwerkers ge maand, weder het werk te hervatten. Im mers het welslagen van den oorlog hangt niet alleen van de mannen op het oor logsveld af, doch ook van de arbeiders. H, M. de Koningin heeft het voornemen bij haar bezoek aan Amsterdam wellicht 5 dagen aldaar te vertoeven. H. M. komt er heden aan in gezelschap; van Z. K. Hoogheid [Prins Hendrik en Prin ses Juliana. De „Zaanstroom". TERNEUZEN. Men schrijft ons Naar aanleiding van het bericht in de bladen, dat hij de directie' van de Roll. Stoomboot Mijl. niet bekend was van het schieten op de „Zaanstroom" kan ik nog berichten, dat dit door den loods van het schip aan den inspecteur van politie, tevens waterschout alhier,, is verklaard. De loods deelde daarbij' nog mede, dat do kapitein wilde trachten met zijn schip te ontkomen, doch dat de loods op- stoppen aandrong toen een gra naat voorbij den boei va» de „Zaan stroom" werd geschoten, hij wijze van' bedreiging. De Represaille-maatregelen. In aan de Tweede Kamer overgelegde diplomatieke stukken deelt de Minister van Buitenlandsche Zaken mede, dat de gezanten van Engeland on Frankrijk hen op 1 Maart schriftelijk mededeeling heb ben gedaan van de door do Britsche en Fransche regeering genomen tegen-maat regelen door do Duitsche Regeering op 4 Februari j.l. aangekondigd. Eenige da gen later hebben de gezanten van Enge land en Frankrijk namens hunne regie ringen de verzekering gegeven, dat bijl de toepassing der maatregelen in ruime mate rekening zou worden gehouden met de belangen van Nederland en zijn Over- zeescho bezittingen. In een schrijven op' 19 dezer aan de Britsche en Fransche gezanten gericht, heeft de Minister van Buitenlandsche Za ken op den voorgrond gestold, dat de Nederlandsche Regeering geen oordeel velt over de maatregelen, waarmede dq oorlogvoerende partijen elkaar pogen te benadeelen, doch, getrouw aan haar van den beginne ,af gevolgde gedragslijn, tei' bescherming van Nederland's rechten als onzijdige mogendheid en in het gemeen schappelijk belang ter handhaving van: het internationale recht opkomt tegen dia maatregelen der oorlogvoerenden, waar door op de rechten der onzijdigen in breuk wordt gemaakt. Tweede Kamer. Do Tweede Kamer heeft het ont werp aanvulling der wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, be- oogende met het oog op de bestrijding der veeziekten, pasteuriseering van melk, enz. in do zuivelfabrieken te kunnein voorschrijven, a an g e n omen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1