DE No. 35 UIT DE PERS. KERKNIEUWS. Landbouw en Veeteelt Gemengd Nieuws. Ingebonden Stukken. Openbare Verkooplnjen. Verpachtingen. Aanbestedingen. Dit muffler bestaat uit EERSTE I ES „DEONDERW ij poorten geviseerd. Voor Belgen: 1. Als legitimatiepapieren worden erkend: Car tes d'identité, paspoorten, trouwboekjes, bewijzen van inschrijving eener Belgi sche gemeente, spaarbankboekjes en der gelijke. Buitendien bewijzen van den bur gemeester over den tijd, dat men in Hol land als vluchteling is ingeschreven. 2. Het is noodzakelijk zich persoonlijk al hier te vervoegen en een goed gelijkend portret uit den laatsten tijd mede te bren gen. Thans door de Belgische Consulaten of het Gezantschap afgegeven passen of „Ausweise" zijn niet noodig. Voor Nederlanders: Er moeten worden overgelegd: 1. Een buitenlandsch pas poort, voorzien van een goed gelijkend portret uit d.en laatsten tijd. Het portret moet evenals de handteekening van den houder door den Burgemeester van de domicilieplaats gelegaliseerd worden. 2. bewijs, afgegeven door den burgemeester of de politie der domicilieplaats, dat de houder van den pas een vertrouw baar persoon is. Het is noodzakelijk dat do houder van het paspoort persoonlijk verschijnt. In ieder geval heeft de houder van den pas zijn reisdoel geloofwaardig te maken en te bewijzen. De „Bescheini- gung" is slechts .voor een heenreis gel dig. De leges voor het viseeren van den pas en voor de „Bescheinigung" bedragen te zamen f6.40. Het Eedsvraagstuk. De heeren Rutgers, De Visser en Van Wijnbergen hebben op het wetsontwerp tot. nadere regeling van hot eedsvraagstuk eenige amendementen voorgesteld, waar aan de bedoeling is een principieele re geling van het eedsvraagstuk in zijn ge heel, in de buitengewone omstandig heden, waarin wij thans verkearen, niet aan de orde te stellen, maar aan het ontwerp het karakter van een noodrege- ling te geven, en het dus te beperken tot die personen, ten aanzien van wie ten gevolge van het arrest van den Hoogen Raad van 29 Juni 1914 ongele genheid is ontstaan. Goedkoop brood. Het bureau der centrale commissie uit liet Kon. Nat. Steuncomité inzake voe ding van menscli en dier heeft den volgen den brief gezonden aan de provinciale rogge,-commissies en aan den voorzitter van de Nat. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf te Amsterdam: Van den directeur van bet Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen ont vingen wij eenigen tijd geleden een brood, bereid uit 1 deel aardappels, 1 deel tar we en 1 deel rogge. Do aardappels (gebruikt werden klei- aardappels) voor dit brood gebruikt, wa ren, na terdeeg te zijn gewasschen, ge kookt en daarna met schil en al gemalen en door do rogge en tarwe verwerkt. Het daaruit bereide deeg is iets gebroeid, zooals men dat in het Noorden van ons land geregeld doet, en het bakken is ook geschied, zooals men het daar ge wend is, d.w.z. gedurende zeer langen tijd (12 a 18 uur, soms 24 uur), iu dit laatste geval in een ouderwetschen, di rect gestookten oven. Het brood was inderdaad zeer sma kelijk, geheel overeenstemmend met het Groningsche roggebrood, terwijl het zeer lang versch bleef. De directeur bovengenoemd deelt nog mede, dat men de aardappelen na het koken zou kunnen schillen, hetgeen aan den smaak van het brood nog iets zou ten goede komen. In heetelucht-ovens of in heetwater- ovens zou een dergelijk soort roggebrood minder goed te bakken zijn. Wij meenen een en ander onder uwe aandacht te moeten brengen, daar het verschaffen van een goed en goedkoop brood als volksvoedsel, vooiral in die stre ken, waar veel roggebrood gegeten wordt, in do tegenwoordige omstandigheden van groot belang moet zijn. Geen Katholiekendag. Wij vernemen, dat door Z. D. H. den Bisschop van Roermond is bepaald, dat, in verband met de tijdsomstandigheden' dit jaar in Limburg geen katholiekendag zal worden gehouden. Als plaats was bereids vastgesteld: Beek. De revolutionaire club In de S. D. A. P. Het „Volk" gaat in een hoofdartikel heftig te keer tegen de door eenige leden van de afdeeling Zutphen der S. D.A.P. gestichte revolutionnaire club, welke be oogt de aaneensluiting van alle revolu tionnaire elementen in de internationale arbeidersbeweging, „teneinde de revolu tionnaire eenheid van het proletariaat te stellen tegenover de imperialistische poli* tiek der heerschende klassen". Het nationaal program van de club luidt: lOnmiddellijke demobilisatie. De club wil ter bereiking van zijn doel overal in den lande vereenigingen voor de revoluti onnaire socialistische propaganda stichten! en schijnt reeds onder bescherming te staan van Mevrouw Roland Holst. „Het Volk" waarschuwt, dat geen lid van de S. D. A. P. tegen de leiding en, naar het blad vertrouwt, straks ook te gen het congresbesluit in, een beweging mag organiseeren voor onmiddellijke de mobilisatie, noch daarvoor vereenigingen mag stichten. (Maasbode.) Onderwijs aan Prinses Juliana. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden hebben met ingang van 15 April a.s. aan mejuffrouw B. Cohen Stuart onderwijzeres aan de school van den heer Ligthart opgedragen, onderwijs te geven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe zal met eenige andere kinderen een kleine klas worden samengesteld. Eerste Kamerzetel voor Zeeland. Men verneemt, dat de heer Dimion Tak, burgemeester van Middelburg, is aange» zocht, de candidaat van vrijzinnige zijde te Willen zijn voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Zooals men weet moet 26 Maart in de vacature Hovy worden voorzien. Lijkverbranding Het Tweede Kamerlid de heer Beunier (a.r.) heeft den minister van binnenland-; sche zaken gevraagd of Z.Rxc. in het .arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 'betreffende de Begrafeniswet aan leiding ziet om een aanvulling in die wet op te nemen, waardoor het verbranden! van lijken wordt verboden. Het stoomschip „Leeuwarden" in den grond geboord. Het Engelsehe stoomschip „Leeuwar den", varende in geregeklen dienst van Londen naar Harlingen, is 4 mijlen ten Noordwesten van het lichtschip Maas door de Duitsche duikboot U 28 in den grond gehoord. De bemanning van 16 koppen (14 Engelschen en 2 Hollanders) is door de stoomloodsboot No. 9 gered én te Hoek van Holland geland. Aan de bemanning werd vijf minuten tijd gelaten om het schip te verlaten en heeft de duikboot de sloepen opgesleept tot bij het stoomloodsvaartuig. (De Leeuwarden behoorde aan de Ge neral Steam Navigation Cy. te Londen.) Met den trein van 10.23 uur kwam Woensdagavond heel de equipage van het stoomschip ongedeerd uit Hoek van Hol land aan het station I). P. te Botterdam Onze Koningin blijft voorgaan. In de „Rotterdammer" lezen wij: Onze Koningin blijft voorgaan als eene trouwe landsmoeder. Zij wekt door haar vorstelijk voorbeeld haar onderdanen op tot eeno trouwe be trachting van het bid en werk. De geestelijke toon van teere gods vrucht ontbreekt niet. Denkt slechts aan den heerlijken Kerstgroet, waarmee zijl haar volk opriep naar Bethlehems kribbe te gaan. En dan. hoe spreken hare maatschap pelijke gedragingen van hoog plichtsbesef. In alles leeft zij met haar volk mee. Bij bet Nationaal Steuncomité verraste zij door haar Koninklijk initia tief en milden zin. Bij de Staatsleening was de Koningin voor een enorm bedrag de eerste, die inschreef. Geen werk van barmhartigheid, dat. den ooriogsnood zoekt te lenigen, of Onze Koningin steunde het. Nu pas weer schonk zij aan de Na tionale Vereeniging tot steun aan mili ciens 25 mille. Waarlijk, in deze dagen van spanning zijn tusschen Neerland en Oranje nieuwe handen gelegd. Socialistische Heksen-Sabbath. De S. D. P., die haar orgaan vindt in de „Tribune", kraait thans victorie. Zij heeft een vrij gemakkelijk spel te genover de S. D. A. P., waartoe zij een maal behoorde en die haar op een be faamd geworden congres uitstiet. Onverbiddelijk zwaait zij de tucht roede. Aan de voormalige wapenbroeders wordt met name hun verandering van houding verweten in het vraagstuk der defensie, hun omzwaaien inzake de na tionale en internationale verhoudingen. Dat de S. D. A. P. met haar vroegere leer en theorieën in strijkt komt, valt bezwaarlijk te ontkennen. De tegenstellingen, de herroepingen, de bekentenissen z ij n er. En nu moge haar dit van anti-socia listisch standpunt allerminst tot grief worden aangerekend, de S. D. P. denkt daarover natuurlijk geheel anders en ver zuimt niet uit deze „bekeering" het noo- dige strijdmateriaal te smeden tegen haar mededingster, en intusschen voor de eigen „zuiver Marxistische" richting propa ganda te maken. Zoo kon uit deze crisis de S. D. P. wel eens versterkt, de S. D. A. P. ver zwakt te voorschijn komen. Wie aan de laatste ontrouw wordt, schaart zich wellicht onder de banier; der eerste, tenzij een derde groep zich vormen mocht, met bijv. D u ij s als leider. Ons kan zulk een wisseling van plaats vrij onverschillig laten. Wij strijden niet tegen een bepaald deel, maar tegen heide, legen alle fracties van het socialistisch© leger. Het eenige, wat ons welkom kan zijn. is, dal de jongste gebeurtenissen den genen, die zich door het roodo vaandel hebben laten verlokken, nu eens de oogen doen opengaan. Zij zullen dan dat vaandel, het moge verschoten zijn, of hel van kleur, den rug toekeeren en hun heil zoeken in het kamp der christelijke democratie, waar de zaak des volks wordt gediend, welke juist in den tijd, die komende is, een groot aantal s t r ij d e r s zal behoe ven. (Centrum.) Vlaamsche post Uit Gent zond men ons de twaalf eerste nummers van een nieuw Vlaamsch blad, dat sinds 21 Februari onder den titel van „De Vlaamsche Post", daar ter stede het licht zag. Ons trof in het eerste redactie-artikel de zoo stellige uitspraak: „Hoe de oorlog ook over ons lot en over Europa be slissen moge, ons doel blijft steeds het zelfde: „Vlaanderen bovenal en ons Vlaanderen Vlaamsch!" Men zal begrijpen hoeveel het kiezen van dit standpunt ons waard is. Nu de oorlog België in de armen van Frankrijk 'wierp, en de Regeering zelfs naar Le Havre uitweek, was het gevaar zoo ernstig, dat nu voor altoos de Vlaam sche actie onder zou gaan, en het Waal- sohe element voor goed tot opperheer schappij zou geraken. Dit ware ook voor Nederland een zeer ernstig verlies geweest. En juist daarom verheugen we er ons zoo van harte in, dat nu weer uit Vlaan deren een levensleehen komt, onder zoo besliste en zoo bezielende leuze. Reeds nu vindt Vlaanderen zich zelf weer. (Standaard.) Een Eeuwfeest. Op 15 April a.s. herdenkt het eerste Klein Seminarie van Nederland, n.l. het seminarie Beekvliet te St. Miehiels Gestel bij 's Bosch, zijn honderdjarig bestaan. Vanwege de tijdsomstandigheden wordt dit heugelijk feil niet met die plechtighe den herdacht als anders het geval zou zijn, maar toch gaat het niet onopgemerkt voorbij. Niet op den dag zelf, 15 April, maar hij gelegenheid der plechtige prrjsuitdee- ling op Dinsdag 10 Augustus zal hel jubilé der stichting op waardige wijze worden gevierd. Terneuzen. Inwijding nieuwe pa rochiekerk. Donderdag j.l. had met de gebruikelijke treffende ceremoniën de wijding plaats der nieuwe II. K. parochie kerk door Zijne doorluchtige Hoogwaardig heid Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda. Op verzoek van Mgr. werd er door de Katholieke ingezetenen niet gevlagd. Na de wijding der kerk werd de plech tige 11Mis opgedragen door den ZeerEenv. heer Pastoor G. G. M. Bogers, geassisteerd door den Eerw. heer kapelaan J. v. Hoof en ilen Eerw. heer A. Smet, vroeger ka pelaan alhier en nog een dertiental Eerw. heeren geestelijken. Burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid niet bij. De nieuwe kerk is een sieraad voor de gemeente en voldoet uitstekend aan de behoefden der parochie. De oude kerk, die hoe langer zoo meer ongeschikt werd. dateerde van 't jaar 1849. Aardappelen. Voorhands worden nog geen ontheffin gen van liet. uitvoerverbod van aardappe len verleend. Misschien in April of Mei, zoo er dan een teveel voor binnonlandsch gebruik blijkt te zijn. Mond- en Klauwzeer. Sedert de- vorige opgave van 10 dezer zijn in Zeeland geen gevallen van mond en klauwzeer meer geconstateerd. Omplorgen van roggevelden. De minister van Landbouw enz. wijst in een schrijven aan de groote landbouw organisaties op de wenschelijkheid om zooveel mogelijk broodkoren te verbou wen. Indien zulks noodig mocht blijken zouden daartoe, in overleg met de voe dingscommissie, maatregelen worden ge nomen. De minister raad daarom den land bouwers aan rustig met hun bedrijf door te gaan en zich niet door speculatieve overwegingen van den gewonen weg te laten afbrengen. Een nieuwe truc? Het volgende werd aan het „Nieuws van den Dag" medegedeeld lEen IJmuider tstoonitreiler vischte. Te voren was naar gewoonte een boei uit gezet. Toen men do boei weder nader de, vertoonde zich een voorwerp, da,t wonder veel geleek op een periscoop van e©n duikboot. Naderbij bleek liet een wit boeltje te zijn. Later werd een meer geel voorwerp gezien, dat ook de indruk gal" van een periscoop te zijn. De opmerking Went gemaakt, dat men op deze wijze de Noordzee vol kan laten varen met duik- Looten en men er veel kan zien, zonder dat er veel zijn. Stroobrood. Men meldt uit Noord- Brabant aan „De Tijd": Stroo te doen dienen als voedsel voor den mensch is ook al van ouden datum. Hoogbejaarde menschen herinneren zich nog uit 'hunne prille jeugd, dat destijds, toen Jtle voedingsmiddelen fabelachtig duwf waren, reedis stroobrooden gebakken wer den. Echter werd bij de bereiding van het istroo volstrekt geen methode gevolgd als die, welke thans door dr. Friedenthal wordt toegepast. Ruw stroo werd zonder meer eenvoudig gemalen en, met meel vermengd, tot brood verwerkt. Vooral in stellingen van liefdadigheid waren doof de groote armoede, die er heerschte, ver plicht stroobrooden uit te deelen, om maar zooveel 'mogelijk den honger te stil len. Niet zoodra echter werden de tijden beter of ook de stroobrooden hadden voor goed afgedaan. En toch, ondanks de on smakelijkheid van zoo'n stroobrood, w*as het toch nog zeer welkom in zoovele gezinnen, waar vaak niets anders te nut tigen was 'dan de groote, taaie, zooge naamde paardenboonem, die uitsluitend als veevoerder werden gekend. Jacht op twee deserteurs. Men schrijft uit Groningen d.d. 10 Maart aan de „Ms'b." De stationschef van het Noorderstation alhier, \verd gisteravond door den stations chef van Sauwerd telegrafisch or mee in kennis gesteld, dat in den laatsten trein welke v.an het laatstgenoemde station juist was vertrokken, zich twee deserteurs van het korps mariniers bevonden, wier opsporing en aanhouding werd verzocht. Onmiddellijk werd de politie telefonisch gewaarschuwd en op dezelfde wijze ook kennis gegeven aan den commandant der maréchaussée, met het gevolg, dat na wei nig tijd een wachtmeester der maréchaus sée en een agent van politie op het perron aanwezig waren om den trein to inspec- teeren, teneinde de jantjes, die nog wel in uniform waren, te knippen. Zij vlogen echter niet in den val. Wien men ook uit den trein zag stappen, geen marinier of wezen dat daarop geleek was te 'bekennen. Waar men zocht, in den trein of er om heen, 't was alles te ver geefs. De vogels waren gevlogen. Misschien, dat de jantjes er de lucht van hadden gekregen, dat de Groningsche politie zou worden gemobiliseerd, om hen in te rekenen, want ze waren wijselijk niet zoover meegereden. Ongeveer ter hoogte van den eersten, wachtpost, waar gewoonlijk de trein de vaart begint te verminderen, zijin zij in het late avonddonker uit den trein ge sprongen en hebben door weilanden en slooten cii over hekken de vlucht ge nomen. Met eenige manschappen versterkt is daarna bet politie escorte op zoek ge gaan, echter zonder het gewensehte re sultaat te bereiken. Tot heden is het nog niet gelukt de deserteurs te vinden en in te rekenen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Rilland, Maart 1915. M. d. R., Op Maandag 1 MaartJ.l. werd alhier ten huize van den heer J. Rottier eene openbare bijeenkomst gehouden, geor ganiseerd door de Plaatselijke Commis sie van de Ned. Anti-Oorlogsraad. Als spreekster trad op Mej. Th. A. van Oegstgeest. Zij schetste in welge kozen bewoordingen de rampen en el lende, maar vooral het onmensehwaar dige van den oorlog. Mag nu echter de "groote wereldoor log van thans reden zijn, om bij de pakken neer te gaan zitten"? Geenszins. Afzonderlijke groepen, als „Vrede door Recht", dé socialisten jen anderen hebben hun doel niet kunnen bereikenwelnu, laten ze 't allen te zamen beproeven. De Ned. Anti Oorlogsraad heeft den strijd) tegen den oorlog aai gebonden en telt zijne medestanders onder alle rangen en standen en onder alle politieke en godsd'enstige richtingen. Hij stelt zich in verband met medewerkers in het bui tenland, maar vraagt den grooten rugge steun" van geheel de; bevolking. De Ned Anti-Oorlogsraad streeft naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog, door eene vrede die niet de kiem van nieuweToorlogen in [zich draagt. De Raad stelt zich voor, in samenwer king met gelijkgezinden' uit alle partijen en richtingen in alle landen, de vorming van een krachtige internationale open bare meening ten gunste dezer denkbeel den te bevorderen. Na deze rede werden door de spreek ster eenige lichtbeelden vertoond, omtrent de gewapende vrede, wat met het daarbij verslonden geld zou [kunnen worden ge daan, helden en heldinnen buiten den oorlog enz. Na afloop gaven een veertigtal aanwe- zigenjiunjie namen als medestanders op zoodat de spreeksters een goed succes had. Ook de commissie is over het resultaat van den avond voldaan maar wenscht nog meer. De) Ned. Anti Oorlogsraad lieeft de in stemming noodig van geheel de bevol- king. Ook in andere landen zal men trachten dat te bereiken Daardoor moet aanj'de regeeringeii worden getoond, dat de groote massa den oorlog niet wil. Er moet pressie tegen den oorlog worden uitgeoefend vanonder af, door ge heel de bevolking. Nu zijn er helaas nog zoo velen, die 't doel van den Ned Anti-Oorlogsraad een hersenschim noemen. Zij noemen het doel onbereikbaar en dus 't streven on zinnig. Veelden tegen de bierkaai. Dezulken zien zich naar liet ons voor komt, blind op één punt de Wereldvrede De Ned. Anti Oorlogsraad is echter niet zoo naiëf, te denken, dat deze in afzienbaren tijd te bereiken is. Doch men leze vorenstaand programma nog eens aandachtig en bedenke, dat de personen, die zich daarvoor spannen, alle mannen cn vrouwen zijn met wijd en zijd be kende namen, met mimen blik en hoo gen ern»t.))Wie zou nu durven beweren, dat zij van hun doel niets, niets zullen hereiken? Zou er b.v. niet een kansje zijn, dat) op? den duur althans iets n-reer door arbitrage wordt beslecht in plaats door de wapenen? Is 't nu absoluut onmogelijk, dat door de pogingen van den Raad, in samenwerking met dergelijke vereenigingen in andere landen, ook maar één oorlogje wordt voorkomen En is")dat niet alreeds ge noeg, om dat weinige te doen, wat men aan U vraagt. Wat men (dan vraagt Och, haast niets alleen Uw naam op te geven, waarmee ge dan zeggen wilt, „Ik zou graag zien. dat 't doel wordt bereikt". En dan daarbij nog een kwartje (of, als gij lid zijt van een aangesloten vereeni ging, zooals het Groene Kruis, een dub beltje) of wel als gij er wat meer voor over hebt, dan wat nreer. Eeuige gelde lijke middelen heeft de Ned. Anti-Oor logsraad natuurlijk noodig, b. v. voor administratie, correspondentie, propagan da, reizen naar het buitenland, om ook daar de zaak aan liet rollen te brengen enz. Men vraagt Uwe bijdrage niet jaar lijks, neen slechts eenmaal Ziedaar alles, l'w naam en ee.n'.kw(artje. Welnu, waarschijulijk komt binnenkort iemand namens onze commissie aan Uwe deur met de vraagmag ik U opschrijven als medestander voor den Anti-oorlogs raad Och zeg dan ja en geef een kwartje. Dan heb.ben w ijinwoners van Rilland-Bath, in onsdorp je onzen plicht gedaan. Wie dan nog anderen op w 1 wekken, ook medestander te worden), doet een goed werk. Kaarten daarvoor zijn steeds verkrijgbaar bij den secretaris der Plaat selijke Commissie, die, evenals alle leden der commissie, gaarne verdere inlichtin gen verstrekt. Ook alle vereenigingen worden bij dezen opgewekt, zich aan te sluiten, waarvoor eene bijdrage van f 2.50 (ook voor eenmaal) wordt gevraagd. Ook daarvoor zijn kaarten bij den secre- t iris te verkrijgen. De Plaatselijke Commissie, C. VAN DAMME, Voorzitter. VV. KONING Wz Secretaris. W. GRIEP, Penningmeester. -I. REYNHOUT. L. VAN DE VOORDE. W. C. BRAAT. W. M. MOREE. M. VAN LIERE. J. GOEREE. D. MOELIKER. J. DANSEN. N.B. Bovenstaand, ingezonden stuk is wegens te groote omvangrijkheid door ons moeten, verkort {worden. Red. Maart. 23 Goes, beestiaal, van Dissel, 24 Goes, nieuwe meubelen v. Dissel. 30—31 Goes, woonhuis, meub enz., van Dissel. 31 Nieuwdorp, woonhuis en erf Pilaar. Ellewoutsdijk, hoelje, bouw- en wei land, C le Nobel. April 14 RijsbergeD, bouwhoeve de Bie. 15 Kruiningen, hofstede, Schram en Gra ting. 20 Hoedekenskerke, verpachting bouw land, Neervoort. 24 Colijnsplaat, verpachting bouwlanden boumgaard, Noordijke. Mrt. 31 Middelburg, maken aanlegplaats Ge- dep Staten. April. 1 Krabbendijke," school B. en W. 6 Willielminadorp, woonhuis Best® der Waterkeenng van den CalamiF'1 zen Oostbevelandpolder. 7 Hoedekenskerke, Dijkmaterialen terschap Hoedekenskerke. Abonnementsprijs p. 3 Afzonderlijke nummer Advertentiën worden half drie en Vrijdag De abonné's op dit blo directie uitgereikte pok daarvoor vastgestelde I GRATIS verzekerd te Voor het gevoel van verdraagzamen Westerlin waarop Rusland de door volken tot zijn staatsker ongemeen stuitends. Knoet en kerker, verb straf mogen geschikte n boeven in te schuchtere ring" wordt volgens de Europeaan-niet-Pms slecl lijke middelen: lectuur, st gebed, verkregen. Met v dan ook in de bladen, li van Oostenrijksch-Polen hot Russisch wapengewe imeesterd, de bewoners1 den gedwongen het z.g. sischo kerkgeloof te on ontzetting vraagt hij ziel ons werelddeel zou moe| aldien een oppermachtig wet kon voorschrijven e met de natraka2) de ge sische rechtzinnigheid z pen. Van Russisch standpunt deze bekeeringsmethode niets anders dan een v sinds eeuwen ingeslagen sinds ruim 300 jaren lie lieken in Rusland, die er westelijke, d. i. Poolsche wonen, al de hardheid, a lijkheid van het Moscovit regiem ondervonden. Het einde der zestiende eeui gin der 17e eeuw, toe over wie in de noot hiei zich hereenigden met d< Stoel. In 1623 b.v. wei Ruthenen door de Koz hun aartsbisschop Josaf vermoord3). In dien tijd teldood van den Poolschi Andreas Bobola, wiens gaande een herrezen en in het begin van den Tijd" werd vermeld. Na de verdeeling van I land eerst voorgoed zijn, beter gezegd zijn Katholie gel. Tegen de gedane b< Russische Czarina Cathi' opheffing van liefst tie j-ochiën en 150 kloosters. 12) „Waar zijt gij toch, Lol lachende; „men vraagt meende te weten, waar ili zou kunnen aantreffen neef als duenna gekozen „Mijnheer Baldinger," sneldo op den vader vat „wilt gij, opdat ik niet tdi regelen gedwongen zij, des! wie ik ben?" I „Wie gij zijt?" lantwooi de. „Voor zoover1 mij bel besproken jongmensch va die 7.ieh assessor ferdinai „Voor zoover u beken Simpelman zegevierend u niet bekend' is, weet ik spitsboeven paradeert in deze jonge 'man, die mi zijner bende in hun mi hun opperhoofd! De poli verraden!" „Hun opperhoofd, en heeft, het u bevestigd?"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 6