}rAGENS No. 34. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 20 Maart 1915. ÈP1CURE. C. Dienstbode (lelft, Middelburg compleet. Soliede afwerking, ten bezoek uit. »n. [murk, Lange Delft B 121, Middelburg, inke nette Dienstbod; Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND ■Ji ruiden- en plantenen [een vorm die gemakke- een geregelde spijsver- an alle onreine bestand- Een slaap. Duizenden in 1de Sanguinose te danken, lek of lusteloos, probeer len eetlepel is voldoende AAK. iöAM Co., Den Haag. drogisten. c ehez une petite familie bien ns enfants (qui ne tiennent pas un apartement parfaitem|'nt ïvec deux chambres a coucher 3 personnes avec pension. er:Woningbureau, Groote Mart tegen 1 Meia.s. Aanbiedingen I persoon. Mevr. DE PAAUW Gei.doF, LaDge Kerkstraat, G°e! Met 1 Mei gevraagd 1 per maand, wasch buitenshui letter M. D., Bureau van „Het vodje papier". De heer Joseph Thier te Utrecht zond, naar aanleiding van een stuk van generaal Prins in „Het Vaderland" een schrijven aan dat blad, waarin men leest: Aanleiding tot dit schrijven geeft mij de jongste brief van generaal A. .1. Prins in uw geacht blad van Vrijdag j.l., eerste Avondblad, waarin de geachte schrijver de schending1 der neutraliteit van België behandelt en aan het slot van zijn betoog tot (de conclusie komt „Von 'BethmannHollweg had o.i. wel recht, toen hij! dat verdrag: noemde als in hoofde dezes vermeld: „Het Vodje papier." Als argumenten voor die opvatting voert de generaal dan o.a. aan: „Want het moge nu al waar zijn dat dit land (Duitschland), de schending in het vooruitzicht stelde door den aanleg! van zekere spoorwegen naar België toe. een schending van de Belgische neutra liteit door Frankrijk wanneer Duitsch land daartoe niet overging was daar om vooral niet buiten gesloten, o.i. voor al niet als Frankrijk daarbij door Enge land werd gesteund. „Oorlogsnoodzaak noopte alzoo België binnen te rukken. Dat was onrecht. Von BethmannHollweg heeft het ook in den Rijksdag erkend. Maar het onrecht door België te trekken was o.i. niet veel groo- ter dan een schending van ons grondge bied zou zijn geweest. Hiermede wil ik zéggen, dat het neutraliteitsverdrag van België ook naar mijn gevoelen al sedert jaren kon worden beschouwd, zooals de Rijkskanselier het noemde: „een vodje papier." En verder: „Wanneer mijd huurman mij voor een halve eeuw plechtig schriftelijk verze kerd heeft, dat hij niet over mijn erf zal gaan en ik richt op zekeren dag een bijna onoverkomclijkon muur op om hem eventueel tegen te houden, erken ik dan daardoor zelf niet stilzwijgend maai' zichtbaar, dat die oude verzekering ook voor mij langzamerhand een vodje panier is geworden?" Neen, Excellentie, dan erken in (in verband met de door u zelf-gemaakte opmerkingen betreffende den aanleg van zekere spoorwegen) niet stilzwijgend dat die overeenkomst een vodje papier is ge worden, maar dat ik mijn buurman, dien ik allerlei verdachte toebereidselen zie maken om" over mijn erf te komen in de gaten moet houden (vergeet mij die vul gaire uitdrukking) en eventueel zijn snoo- de plannen moet trachten te verijdelen. Dat iemand, hetzij vorst, minister of gewoon onderdaan, een plechtige belofte of zijn gegeven woord mag breken, zoo dra hij veronderstelt daardoor zijn wer kelijk of vermeend belang te kunnen die nen, wil er bij mij niet in. In mijn jeugd leerde men mij' slechts: „Een man een man, een woord een woord", en dat is mij altijd bijgebleven. Misschien hen ik niet genoeg „Kultur- fahig", of niet genoeg militaristisch aan gelegd, om te snappen en in mijn een voudige hersenen te verwerken, dat woord breuk bij gelegenheid is geoorloofd. Ik sprak echter verscheidene Duitsoers die< hoewel vol enthousiasme over hun leger eveneens den inval in België afkeurden en betreurden en daarbij vreesden, dat die invasie treurige gevolgen zou hebben voor den handel met Duitschland. De Duit8chers in België. IILLS1, 17 Maart. Uit Lokeren verne men we: Te Lede werden 67 koeien opge- eischt om naar Lokeren geluncht te wor den De koeien werden onmiddellijk he- taald met 26.277 francs. Twee dagen la ter moest Lede weer 25 koeien leveren VWeze 40, llerdersem 15 en llofslade 35'. Alles werd betaald. (Maasb.) IJZENDIJKE, 17 Maart. De Duitschers houden nog grooie schietoefeningen ten Noord-Oosten van Gent. Do streek der oefeningen wordt be grensd: ten Westen door het kanaal van Neuzen tot aan de brug van Lamterbrug- ge; ten Noorden van de brug van Lan- gerbrugge tot aan Oostaeker dorp; ten Oosten van den Kattendam tot aan hef hotel St. Jozef en ten Zuiden van bet hotel St. Jozef tot aan het Kanaal rond de havenwerken. De inwoners zijn hiervan verwittigd Zij moeten hunne huizen binnen die streek verlaten. Alle verkeer langs de wegen en op de akkers is verboden. De Duitsche schildwachten langs de grens- |yn opgesteld zullen den toegang ver- bieden. Roode vlaggen zullen gehesohen worden aan de fabriek „Agricultura" en op den toren van den heer Baron van Loo te Langerbrugge. Zoodra de -e vlaggen begin6 hot verkeer opnieuw nen0;nmn°ners blnnen de grenslijn kuil de schiptoefr.C bliD'en gedurende ze I h!v ^-ei1 0p vo°rwaarde, dat ze die huizen met verlaten, noch voor de ruiten staan of zitten. (Maasb.) Koningin Elisabeth en de Nederlanders. ons-'1 bi!zondere correspondent meldt in Brussel zamelt een vereeniging van weldadigheid voor de in België verblijven de Nederlanders geld in om de behoeftigen ter hulp te komen. Daar de Duitsohe autoriteiten ongaarne het dragen van her- kenningsteekens met een nationaal karak ter zien, kwam men op het idee als speld of broche gemonteerde Belgische nikkelstukjes van vijf centiems te ver- koopen. In het gaatje van het geldstuk werd een steentje geplaatst. De liefdadige verkoopers haalden voor de noodlijdenden reeds een mooie som op. Als een bewijs van verearing voor de koningin der Belgen, hadden eenige Neder landers de attentie haar een dergelijk kleinood ten geschenke aan te bieden. Eerst werd de broche verguld, in het midden een diamantje gezet en per speci ale bode werd het geschenk naar gezonden, waar koningin Elizabeth naast haren gemaal vertoeft. Hare Majesteit betuigde, door bemidde ling van d«> diplomatie, haren innigen dank voor het blijk yan hulde der Ne derlanders. Hoezeer de vorstin aan het juweeltje hecht, bleek dezer dagen. Op haar ge woon bezoek aan de gekwetste soldaten had H. M. het opgestoken. Aan enkele personen verklaarde zij, dat van al de geschenken, die haar tot dusver waren gedaan, het kleine nikkelstukje een der sieraden was, die haar de grootste vreug de geschonken had. Het Russische leger. BERLIJN, 16 Maart. (W.B.) Volgens het „Berl. Tageblatt" drukt de Weensclie „Korresp. Rundschau" een artikel uit de „Russki Invalid" over, waarin over het ge brek aan offensieven geest in het Russi sche leger geklaagd wordt. Bij de Rus sische troepen is volgens het blad da neiging tot het defensief nog steeds over- heerschend, hetgeen vooral moet toege schreven worden aan het onvoldoende initiatief en de tactische onbekwaamheid der leiders. De dood van Mgr. Walravens. De Parijsche „Croix" vult nog met en kele bijzonderheden de berichten onzer correspondenten over den dood van Mgr. Walravens, bisschop van Doornik, aan, schrijft „De Tijd". Den 24en Aug. j.l. werd hij door een Duitsch onderofficier gevangengenomen en over de buiten-boulevards der stad als gijzelaar gevoerd onder grove beledigin gen. 's Nachts werd hij in een auto- weg gevoerd, onder geleide van drie bene velde soldaten, waarvan een zijn laarzen op de knieën van den Kerkvoogd leg de. In gezelschap van lieden, die van lijkenschending waren beschuldigd, werd hij van Ath naar Brussel geleid, her haaldelijk met den dood bedreigd. Zon der dekens moest hij op stroo slapen. Toen hij uit de gijzeling terugkeerde, vernam hij, dat drie priesters van zijn dioceel werden gefusilleerd en dat in de kathedraal on het groot-seminarie, zelfs in do grafzerken was gezocht naar de schatten van het bisdom. Sedert dien was hij lijdende. Een pastoor-kapitein der artillerie. Uit den brief van een Fransch onder officier vertalen wij: Rechts van ons beproefden kolonialen in tirailleurs-linie vooruit te komen oh- der een stortvloed van schroot-vuur. Zijl maakten „sprongen" van twintig meter, stonden, helaas, niet allen op en begon nen opnieuw. Het gold een punt te her nemen, dat wij! niet konden zien, doch dat van groot belang was. Het ging slecht Op eens komt eene batterij! van het 75 m.M. kanon in volle vaart aan, gecom mandeerd door een kranigen kapitein, eeen grooten vierkanten kolos, geschoren op zijn Amerikaansch en die er allesbe halve gemakkelijk uitzag. Hij klimt in een boom, blijft er drie minuten en komt naar beneden. „Pointeurs, hier!" Hij wijst de richting en geeft den stand aan. „Salvo's van drie, veranderen op 22, 2550, 2600, 2650" en roept uit: „Raak, ze zullen ons nu wel met rust laten." En inderdaad, de twee Duitsche bat terijen zwegen na een kort artilleriege vecht. Deze kapitein had prachtig gemikt. De hoopen granaten blijven weg en onze kolonialen in de verte, nui rechts, gaan altijd vooruit, maar men ziet er geen meer vallen. De strijd wordt door ons gewonnen. I En toen zagen wijl deze fantastischs gebeurtenis: de weder bespannen Krant scne batterij! keerde terug' op den weg. Wij volgen ze midden door het dorp of ten minste wat er van overbleef De paarden worden vlug onttuigd, de artil- lensten borstelen zich en verdwijnen in een geruïneerde schuur. Wat gaan ze doen? Wijl volgen hen en wat zien we? Men leg een steen op enkele leege pa, tioon-kisten en de kapitein van straks... gaat de H. Mis opdragen. Hij trekt de Mis-kleeren aan en hij ziet er zonder- ling uit deze pastoor, die in plaats van een steek, een muts draagt met drie strepen. Niets ontbreekt overigfens aaai de H. Mis; noch de godsvrucht, noch de predicatie. He kapitein-priester vermaant zijn ge hoor, vurig te bidden voor allen, voor wie hij de H. Mjs gaat lezen. „Ik beveel bijzonder in uwe gebeden aan de Duit sche artilleristen, die wijl daar zooevert ter wille van het oorlogsdoel moesten vernietigen." fin hij! bidt een „De Pro- fundis". U den indruk vertellen van deze H. Mis, den indruk van het „Credo", door de soldaten gezongen onder het kanon vuur, het gezicht van dezen pastoor, die zegende, nadat een half uur vroeger op zijii kapiteinsbevel door het schroot meer Han honderd Duitsche artilleristen ge troffen zijn, dat kan ik niet. Maar toen wijl uit de schuur kwamen, vlak hij! de arme, verwoeste kerk, welke dezelfde kapitein-pastoor, om! er de Duit schers uit te verjagen, had moeten neer schieten, konden wij! de oogeïi niet droog houden. (MsbOde.) De ellende in België. Aan een particulier schrijven uit Drae- kenhof (België) ontleenen wij het vol gende, dat wel een goed beeld geeft van den treurigen toestand, die op het oogen- blik in het zwaar geteisterde Belgenlandi land heerscht. ....„Wanneer zal het einde vau den oorlog daar zijn? Als het nog een tijdje duurt zullen er menschen van ellende en honger omkomen. Weinig brood, geen vuur, geen licht; ziedaar hot lot van het arme kleine België! Het meerendeel der werklieden gaat met het ondergaan der zon naar bed om de kosten van vuiur en licht uit te sparen en tegelijk den nijpenden honger te kee- ren. De petroleum kost reeds frs. 1.15 de Liter 1 De armen némen voortdurend in aan tal toe en onder hen bevinden zich menschen, die vroeger steeds eerlijk en netjes in hun onderhoud hebben voor zien, doch die thans sinds 7 maanden zonder werk zijd. De beurzen worden plat, de huizen zijn leeggehaald en niettemin heeft men de menschen nimmer zoo veel zien ge ven, als nu. Men leeft zeer sober en ten slotte komt men zelfs zóó ver, dat men van het hoog noodzakelijke nog iets af zondert om de ongelukkigen te helpen, teneinde de zegeningen Gods te doen| nederdalen op ons en ons ongelukkig vaderland 1 Meen echter niet, dat w(ji hier het hoofd laten hangen. O neen! Wat mij betreft, ik zal mij!n Belgenland niet licht meer verlaten. Ik koester de vaste hoop, dat God ons zal redden en indien een ongelukkige kogel ons moet neerleggen, soit: er ster ven er meer ver van het vaderland van zorgen, verdriet en ontbering of iets anders dan er gestorven zijd door de bommen. Hoe dank ik God, je don raad gegeven te hebben de kinderen ginder te hou den. Hoevele ouders vragen hier om de gunst, dat men hun kinderen verzorge. Men heeft hier gebrek aan alles en de sterfte onder de kinderen is groot en wat zal het, nog worden eer de vijandelijkhe den geëindigd zijn?" (Maasbode.) De houding van Nederland. Het dagblad „The New-York Times" be vat een [opmerkelijk artikel van den beken den schrijver H. G. Wells, hetwelk eigen lijk bestemd Svas voor Engeland, doch door den Engelschen censor werd verboden. Het 'is daarna opgenomen in bovenge noemd blad. De schrijver bespreekt de toekomst van Nederland, brengt (lit, land hulde voor de 'wijze, 'waarop het de crisis heeft door staan en de eerlijkheid, waarmede het de onzijdigheid beschermt. De heteekenis der houding van Holland is deze, dat het Duitschland 'aanzienlijk kan versterken, maar ook den bondgenooten een open weg kan verschaffen naar Westphalen. Do schrijver 'meent, dat ons land eenige rede nen heeft, om aan de zij'de te staan van de vijanden van Duitschland. Vooreerst kan Nederland een spoedig einde aan den oorlog maken; voorts kan het optreden als wreker van België, doch teil slotte zal het ook moeten voorbereid zijn op de verwisseling van grondgebied na den' oorlog. Indien Holland met Duitschland mee zou gaan, zou het iu de omhelzing van de goede Duitsche broederschap worden verstikt. De Duitsche taal zou de Holland- sche vervangen, de Hollandsche koloniën zouden gegermaniseerd Worden en de han delsbelangen ondergeschikt gemaakt aan Hamburg en Altona. Indien de Duitschers de onzijdigheid van Holland mochten schenden, dan houdt zich Wells overtuigd, dat 'het kleine, dappere Holland zich zal oprichten en vechten als de duivel. Met nog grooter zekerheid vermoedt de schrij ver, -dat de Nederlandsche regeering den Duitschers zal vragen, hun annexatie-plan van België te herzien. Op dat punt heeft Holland dictatoriale macht. Het kan de onafhankelijkheid van België verzekeren en Duitschland dwingen om het zusterland te ontruimen, alleen al door de operaties van zijn leger. Letterlijk zegt Wells ook nog dit: „Welke vrees men ook bij" het begin van den oorlog moge; hebben gevoeld voor de mogelijke schending van Neder land, thans is die vrees veel verminderd. Het gevaar Duitschland Nederland te aien aanvallen, vermindert naarmate de Duitsche nederlaag duidelijker wordt. De toestand van Holland ten opzichte van Duitschland is thans uiterst sterk uit een stoffelijk oogpunt, zooals hij te genover de Geallieerden zeer sterk is uit een zedelijk oogpunt. Gedurende de gansche gevaarlijke crisis heeft Holland met geduld en wijlsheid gedragen. Het heeft zekere bijkans onvermijdelijke uit tartingen met waardigheid en eerlijkheid ondergaan. Indien Duitschland het thans uitdaagde, zou Nederland, dank zij zijn voortreffelijk leger van 400.000 man, over Aken marcheeren en zijln tegenstan der een ware ramp aanbrengen." De „Prlnz Eitel". Naar uit Long Beach in Calitornië ge meld wordt, heeft Samuel Sewell, een der eigenaars van de „Frye", zich tot de regeering gewend met het verzoek, om de „Pïinz Eitel" als zeerooversschip te behandelen en haar bemanning als zee schuimers. Hij verlangt, dat krachtige vertoogen zullen worden gericht tegen Duitschland. Het New Yorksche blad de „Evening Sun" (noemt de vernietiging van de „Frye" een schending der Amerikaansche onzïjl- digheid en acht daarom het binnenkomen, van de „Prinz Eitel" Jn een Amerikaan sche 'haven van het hoogste belang. De kapitein Kiehne van de „William P. Fry©", die tot de gevangenen behoorde, verklaart, dat hijl den officier van de „Eitel Friedrich", die hijl hem aan boord kwam, mededeelde, dat de „Frye" een Amerikaansch schip was en niets anders geladen had dan tarwe. Toch bevestig den de Duitschers, toen de bemanning verwijderd Was, 'een dynamiethom aan! de zijde van het schip en lieten dit in de lucht vliegen, verklarende, dat het contrabande naar den vijiand had willen overbrengen, terwijl het toch geconsigl neerd was naar Queenstown en Falmouth. De „Eitel Friedrich" werd op zee aan de eene zijde wit en aan de andere zijde zwart geschilderd. Naar Reuter uit Newport News meldt, heeft de Amerikaansche minister van ma rina Daniels bevel gegeven, dat de kruiser „Brooklyn", thans te Boston, belast zal worden met de bewaking der haven tegen schending der neutraliteit door het Duit sche stoomschip „Kronprinzessin Cecilië", als hulpkruiser dienst doende, en dat te Boston is geïnterneerd. De kosten van den oorlog. Alle oorlogvoerende mogendheden te zamen geven wekelijks ongeveer ander half milliard Mark uit, zeide dr. Helffe- rich dezer dagen in den Rijksdag. De oorlogskosten van Oostenrijk staan ach ter bij 'de Duitsche, en Turkije verstaat het van oudsher zijn oorlogen met een minimum onkosten te voeren. Natuurlijk kan men ook daar niet geheel buiten geld. Aan de noodzakelijke medewerking zal Duitschland zich ook verder niet ont trekken. De gezamenlijke oorlogskosten onzer vijianden zijn een flink stuk groo ter klau de onze en die van onze bond- genooten. De- oorlogskosten van Engeland toonen de laatste maanden een zoo „heuglijke toeneming", dat ze nauwelijks minder bedragten dan de onze. De En- gelsche oorlogskosten zullen tot einda Maart ongeveer 9 milliard Mark gedra gen. Engeland is nu zoover dat het dage lijks ongeveer 40 niillioen moet uitgeven voor den oorlog, een cijfer, dat nog zal stijgen. De oorlogskosten van Rusland en Frankrijk zullen het dubbele bedragen van die van Engeland. Dr. Helfferich, meende nog, dat, wan neer de dag der demobilisatie is aange broken, de 'begrooting voor leger en vloot weer op gebruikelijke wijze kan worden ■samengesteld. Ik 'weet niet zeide hij wanneer die (lag aanbreekt; wij ho pen allen, dat het in den loop van het aanstaande begrootingsjaar het geval zal zijn. Tegenspraak. ROOSENDAAL, 10 Maart. (Van den oorrespondent K. van „De Tijd"). Dezer dagen hebben verscheiden Duitsche bla den geloochend, dat aan Z. E. Kardinaal Mercier ook Waar één oogenblik is be let, de Belgische Bisschoppen te bezoe ken. De „Köln. Volksz." vermeldde zelfs: „De Kardinaal heeft eenige dagen zijd auto niet kunnen gebruiken, omdat hij bij het afloopen van den termijn ver zuimd had, het autobewijs weer op tijd aan te vragen. De Kardinaal heeft dit echter gedaan, zoodra hij zijn verzuim' bemerkte." Tegenover"'deze 'perfiede wijze van be richtgeven istel ik het meest volkomen dementi. Nu de verhouding tusschen het kerkelijk en militair bestuur verbeterd is, wil ik geen oude koeien uit de sloot halen. Maar de waarheid over het i_ val met den auto-pas is deze en het aartsbisschoppelijk paleis te Meohelen bel waart de stukken, welke mijn voorstelling! van zaken bevestigen Z. Em. Kardinaal Mercier ontving: een van 3 Jan. 'gedateerd schrijven uit Brus sel, waarin hem beleefd, maar beslist werd aangezegd, dat zijn auto-pas van 4 Jan. af tot leedwezen van den mili tairen Gouverneur moest worden inge trokken. Aldus werd Z. Em. belet, zelfs met zijln eigen bisdom in verbinding te bljjven, want een zoodanig .paspoort zou daar voor jnoodig zijn geweest. Nooit heeft de kardinaal een 'verzuim te herstellen ge had. Geheel dit eigen beweging is door het Duitsche gouvernement op het /be sluit teraggekomen, om aan Z. Em. den auto-pas te ontnemen. Op 23 Januari j.l. werd éen nieuwe pas, geldig voor 3 maan den, aan Z. Em. toegezonden. De handelsoorlog. De officieele „London Gazette" publi ceert bijzonderheden van de maatregelen, welke genomen zullen worden om te ver hinderen, dat goederen van of naar Duitschland gaan. Daarin wordt gemeld, dat geen enkel schip, dat na den len Maart met bestem ming naar Duitschland is vertrokken, zal worden toegestaan zijn reis naar Duitsch land voort te zetten en tenzij het schip een pas ontvangt om naar een neutrale haven of een haven, der bondgenooten te vertrekken, moet het zijn lading in een Engelsche haven lossen. Wanneer zij niet in beslag genomen worden door de Engelsche regeering, dan zullen de non-contrabande goederen wor den terugbetaald, op voorwaarden, door het prijzenhof bepaald. Schepen uit Duitschland of niet-Duit- sche havens, die goederen van vijandelijke oorsprong of eigenaars vervoeren, zullen op gelijke wijze behandeld worden, maar voor de inbeslaggenomen of verkochte goe deren, zal niets betaald worden dan na het sluiten van den vrede. Schepen, welke naar niet Duitsche ha vens gaan en welke goederen aan boord hebben voor den vijand bestemd, kunnen gedwongen worden in een Engelsche of een haven der bondgenooten af te laden onder gelijke condities. ITALIË. Oorlog en onzijdigheid bij de Italiannsche Katholieken. Het algemeen secretariaat van de „Unione Po- polare" (Volksbond) te Padua heeft een brochure uitgegeven, die nog eens de ge voelens der Katholieken van Italië omtrent oorlog en onzijdigheid tot uitdrukking brengt en de door dezen te volgen ge dragslijn aangeeft. Het zal in reusachtig aantal tegen een bijzonder lagen prijs over geheel Italië worden verspreid. De Paus en de Belgische kinderen in Nederland. Een dezer dagen had „Petrus", de Ro- meinsche correspondent van „De Voor hoede" het voorrecht, in particuliere audiëntie te worden ontvangen bij Z. H. Paus Benedictus XV. Het, is treffend, te vernemen, wat tij deus dat onderhoud Z. H. zeide van da arme Belgische kindertjes, die door het 14. K. Huisvestings-Comité te Leiden naar Holland gebracht, worden, waar zij tijde lijke opname en verpleging vinden in brave Katholieke gezinnen. De hier volgende woorden van den H. Vader zullen niet alleen een aanmoedi ging zijln voor bestuur en propagandisten doening voor de duizenden Katholieken van liet Comité, maar ook een ware vol- van Nederland, die het R. K. Huisvestings comité, zoowel moreel als financieel steunen. „Toen ik", aldus „Petrus", „den H. Vader vertelde wat het R. K. Iluisves- tingls-CiOmité voor de arme Belgische kin deren had gedaan, onderbrak Z. 11. niet de woorden: „Ik wou, dat ik het woord kon spreken Laat die kindertjes tot Mijl komen en ver hindert ze niet; maar het is niet mogelijk allen op te nemen." „Petrus" vertelde den Paus verder, dat het R. K. Huisvestings-Comité de kin deren in gezinnen plaatst, en niet in ge stichten of asyls, waarop de H. Vader antwoordde „dat ïs verreweg het best." En 'wederom vervolgde do Paus, spre kend over bestuur en propagandisten van het Comité, en over de families, die de kinderen liefdevol opnemen.: „Dat God hen daarvoor zegene. En dat zal Hijl zeker doen, want men wordt niet armer door het geven van aalmoezen. Van ganscher harte zegen ik dit werk. Het heeft mijn volle goedkeuring en ik Md God, dat Hij aan allen, die er voor werken ruimschoots Zijn zegen schenke." Passen voor België. Het Antwerpsch Centraalhureel voor in lichtingen aan vluchtelingen te Roosen daal deelt het volgende mede omtrent de voorwaarden waarop het Duitsche Con sulaat aldaar passen aflevert voor Bel gië. Voor de reis naar België worden onder de volgende voorwaarden „Besoheinigun- gen" en „Ausweise" afgegeven en pas-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 5