ft' KERKNIEUWS. ONDERWIJS Rechtszaken. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Bur£ Mai AD VEI Dinsdag publiel 1 rüinp Ründers, Vaars, 1 am anderlialfjari. Os, 1 eenjari van 10 maai 10 maanden e staan ingeschreven. Er worden dagelijks maar een beperkt aantal reizigers, ver voerd. Dinsdagavond kwamen slechts 8 passagiers mee. Op den St. Jacobstoren alhier heeft men, waar de vlaggen telkens stuk waai en, ©en groote in rood, wit en blauw ge schilderde vlag van plaatij'zer geplaatst. (VI. Ct.) Het stoomschip „Tjisondari" voor rekening van de JavaChinaJa- panlijn te Amsterdam, gebouwd op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, zal 29 Maart van daar naar Rotterdam vertrekken tot het houden van den officieelen proeftocht. Het schip zal, alvorens zijnen dienst in de tropen aan te vangen, naar Noord-Amerika gaan tot het laden van graan voor de Ne- derlandsche regeering. Waar het de bedoeling is hier weer een militaire strafinrichting te vestigen, hoofdzakelijk voor zwaargestrafte geïn terneerden, zal voor dit doet de bom vrije kazerne gebruikt worden, waar ook do vroegere klas van discipline was. De kazerne wordt, naar het persbu reau Vaz Dias ons mededeelt, dezer dagen ontruimd; dei militairen zullen in de beide andere kazernes worden onder gebracht. Hoedekenskerke. Woensdagavond werd door een voorbijganger brand ontdekt, bijl de woning van G. B„ alhier. Bij on derzoek bleek een klamp hooi, staande in de onmiddelijke nabijheid van de schuur in brand stond. Door spoedig optreden van de bewoners kon men het vuur meester worden, zoo dat alles zeer goed afliep. Verzekering dekt de schade Heinkenszand. Toen Donderdagmorgen de voerman L. met zijn wagen een helling afreed kwam de wagen in aanraking met de paarden waardoor deze schrokken en op iiol sloegen. De voerman trok de leid sels af waardoor alle bedwang over paar den en wagen verloren was. Na een eind voortgehold te zijn liep de wagen tegen een boom. De paarden werden daarna gepakt. De wagen was tamelijk beschadigd overigens liep het ongeval zonder onge lukken af. 's Gravenpolder. In tegenwoordigheid van den heer Stevens, adspirant land- ij ouwieeraar te Goes, en vele belangstel lenden is Woensdag de laatste les ge geven van den winterlandbouwcursus, die onder leiding van de hoeren Poldermans alhier en Blok te Kloetinge is gehouden. Aan 10 leerlingen werd een diploma uitge reikt ten bewijze dat zij met vrucht het onderwijs hadden gevolgd. Den leerlingejn werd door den heer Stevens en de leeraren nog eens op het hart gedrukt op den ingeslagen weg voort te gaan en te trachten hun kennis op landbouw gebied te vermeerderen. Dhr. J. Cor- stanje dankte ook namens de andere leer lingen voor het genoten onderwijs en bood aan dhr. Poldermans een prachtige sigarenkoker en aan dhr. Blok een inkt- stel ter herinnering aan. (Z.) Schore. Donderdagmiddag had K. d. K., de knecht van den burgemeester, het on geluk in den stal een klap van een paard tegen het hoofd te krijgen, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Per ziekenwagen is de K. naar de ouderlijke woning te Bie- zelinge vervoerd. Zijn toestand moet ernstig zijn. (Z.) Prov. Staten van Zeeland Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin, in de provincie Zeeland, tot het bijeenroepen, van de Staten dier provincie in buiten gewone zitting, op Vrijdag 26 Maart, ten einde alsdan aan de orde te stellein: lo. de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal ter voorziening in dei vacature, ontstaan door het overlijden op 27 Februari 1915 van den heer W. Hovy, lid van die Kamer; 2o. de behandeling van voorstellen van Ged. Staten tot wijziging van de besluiten der Pr-ov. Staten van 14 No vember 1913, en 17 Juli 1914, tot het aangaan van geldleeningen respectievelijk van ten hoogste f 590.000 en f 435.000, welke voorstellen strekken om de in die besluiten bepaalde rente van ten hoogste 41/2 tem honderd nader vast te stellen, op ten hoogste 51/2 ten honderd; 3o. de behandeling van een voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de be- grooting der Provinciale inkomsten en! uitgaven voor 1914, welke vereischt wordt in verhand met de noodzakelijke vei'hooging van den post Hoofdstuk II artikel 9 der uitgaven, kosten voor den stoombootdienst tusschen Zuid- en Noord- Beveland en Walcheren. Kalender der Week. Van 21 tot 28 Maart 1915. Zondag 21 Maart. Passie-Zondag (bi. 556); gedachtenis v. d. H. Benedictusl (bl. 235). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers op bl. 560 en 123. Maandag 22 Maart. Mis v. d. dag (bl. 560); 2de gebed voor Kerk of Paus Li. 101 of 102). Dinsdag 23 Maart. Mis v. d. dag (bl. 563)2de gebed als gister (bl. 101 of 102;). Woensdag 24 Maart. Mis v. d. dag (bl. 567); 2de gebed als Maandag (tl. 101 of 102). Donderdag 25 Maart. O. L. Vr. Bood schap (bl. 1155); 2de gebed en laatste Evangelie v. d. dag (bl. 571 en 573). Praefatie v. d. H. Maagd (bl. 99). Vrijdag 26 Maart De Zeven Smarten van Maria (bl. 991); 2de gebed en laat ste Evangelie v. d. dag (bl. 575 en 577). Praefatie v. d. H. Maagd (bl. 99). [Of wel: Mis v. d. dag (bl. 575); ge dachtenis v. d. Zeven Smarten van Maria (bl. 991).] Zaterdag 27 Maart. 11. Joannes Damas- cenus (bl 1159); 2de gebed en laatste Evangelie v. d. dag (bl. 578 en 579); 3de gebed voor den Paus (bl. 102). Prae fatie v. Ji. H. Kruis (hl. 96). [Of wel: Mis v. d. dag (bl. 578); ge dachtenis v. id. 11. Joannes Damascenus (bl. 1160); 3de gebed voor den Paus (bl. 102.)] N.B. Kleur der H. Mis v. d. dag. paars. De gewone orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeer!, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig! Mis- en Vespcrboe'k" van Desclée. Zondag 21 Maart. Passie-Zondag] Epistel: Hebr. IX 1115. Evangelie: Joh. VIII 46—59. Vlissingen. Aanstaanden Maandag viert de ZeerEerwaarde Heer P. G. W. van der Aa, pastoor alhier, zijn zilveren pries terfeest. Al tempert de 11. Vastentijd alle luid ruchtig feestbetoon, zoo zal toch de parochie dien dag in geestelijke blijdi schap haar hart verheffen tot den Gever aller gaven om over den beminden herder Gods rijksten zegen af te smeeken. Hoezeer dit priesterjubilée in wijden kring de aandacht trekt, mag Wijken uit onderstaand artikel dat door de .Vólks- banier" aan den eerwaarden jubilaris wordt gewijld. Pastoor P. G. W. van der Aa, de geestelijke adviseur der afd. VLIS SINGEN is daar een goede vijf jaar. Voor het algemeen Katholiek leven deed Z.Ew. zeer veel. De nieuwe (2e) O. L. V. Kerk op den Singel en het St. Jozefs-Zieken huis, het beste en ineest naar de eischien des tijds ingerichte Ziekenhuis, getui gen ook naar buiten van zijn ijver, zoomede de uitbreiding der Zuster school. Het oprichten eener congregatie der H. Familie voor mannen en eene der H. Maagd voor jonge dochters, was mede zijn werk. In de Bondsafdeeling ijverde hij sterk voor de aansluiting der Spoor- en Tramwegvereeniging „St. Raphael" en bracht deze ook tot stand. Zoo zijn gezondheidstoestand 't hem toeliet was Z.Ew. op bestuurs- en al gemeen© vergaderingen ipresent. In den laatsten lijd ijverde Z.Ew. met het Bestuur voor de oprichting) van een afd. van den R. K. Zeelieden- bond. En het kwam tot stand. De dankbare Vlissingers bereiden him beminden adviseur een huldigjings- feest voor, dat op 10 April zal plaats hebben. Aan Z.Ew. op den dag van zijn zilveren feest onze hartelijke geluk- wenschen. [Benoemingen in het Bisdom Gent. Z. D. II. de Bisschop van Gent heeft benoemd tot rector der Eerw. Zusters Apostolinen te Gent (Coupure) den Eerw. heer De Staercke, onderpastoor van St. Paulus te Gent; tot onderpastoor te Schel- lebelle den Eerw. heer Van Hecke, surveil lant te Dendermondetot onderpastoor te Appeiterre den Eerw. heer Vekeman, leeraar te Dendermonde;tot onderpastoor te Vracene den Eerw. heer De Maasschalck surveillant te St. Nikolaas; tot pastoor te Verrebroek den Eerw. heer de Clip- pele te Niuove. („Msb.") (Zie verder Tweede Blad.) Nisse. Dhr. ,1. F. Hol, onderwijzer aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd te Dubbeldam. Eind-examen Hoogere Burgerscholen in Zeeland. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald, dat het mondeling gedeelte van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus in Zeeland voor 1915 zal worden gehouden te Goes en zijn door hem benoemd in dio commissie voor dat examen: tot lid en voorzitter de heer J. A. de Bruijne, directeur der Bijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee: tot. lid en plaatsvervangend voorzitter de heer C. D. A. Zimmerman, directeur der II. H. Burgerschool te Mid delburg en tot leden de heerenL. van Bruggen, directeur van- en N. J. Bruigom, M. van Breen en A. K. Zweede, leeraren aan de R. H. Burgerschool te Goes; J. de Koning, dr. R. van der Laan en H. Snij ders, leeraars aan de It. H. Burgerschool te Middelburg; dr. H. G. ten Bruggen- cate, directeur van- en W. Estor en dr. M. Middelberg, leeraren aan de gemeente lijke Hoogere Burgerschool te Terneuzen; mejuffrouw J. Valaton en do heeren D. Veersema en A. Verhage, leerares en leeraren aan de 11. H. Burgerschool te Zierikzee. Geslaagd te 's Gravenhage voor de nuttige handwerken de dames C. J. Va der en P. Vader, beiden te Vlissingen; en te Utrecht mej. C. P. Leenhouts te Arnhem. En te 's Gravenhage voor 3e stuurman de heeren J. Hoekstra, W. La- gas en A. A. C. Morren. En te-Rotter dam voor -het politiediploma met aantee- kening de heer I'. Hendrikse te Middel burg. (Z.) Geslaagd te Rotterdam voor de acte nuttige handwerken de dames J. J. Talsma van Goes, E. S. de Këijl van lerseke en J. Polderman van Wemel- dinge. Allen leerlingen van de R. N. S. te Goes. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstal: A. v. d. V., 16 j., tijdelijk Hans- weert, tot 2 m. tuchtsch., de eisch was 1 m. gev.straf; C. G. P. S., 15 j., loop jongen Vlissingen, tot 4 m'. tuchtsch.do eisch was 6 m. tuchtschool, en J. F. V., 42 j., schaapherder. Axel, conform de eisch tot fö b. s. 5 d, h.; mishandeling M. L. V., 33 j., hvr. van A. v. K., Hulst, tot f 10 to. s. 10 ld. h., de eisch was de helft meer; M. K., 26 j., veekoopers- knecht, Middelburg, tot f7 b. s. 1 d. h., de eisch was f 10 to. s. 10 d. h., en L. S., 41 j., los werkman, Middelburg1, tot f3 to. s. 3 d. h., de eisch was f5 b. s. 5 d. h.; wederspannigheidH. J. C„ 26 j., kolenwerker en A. v. d. V., 26 j., fa brieksarbeider, beiden Vlissingen, ieder! tot 1 w. gev.straf, de eisch was voor ieder f 15 b. s. 15 d. h.niet voldoen bevel ambtenaar: A. d. P., 40 j., Zaam- slag en J. D., 30 j., Axel, veldarbeiders, beiden conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h., en het ten verkoop voorhanden hebben van een artikel voorzien van het embleem van hot Roode Kruis: R. M. S., winkelier, Middelburg, conform de eisch tot f50 to1, s. 1 d. h., met vernieti ging van het vonnis in eersten aanleg. Vrijgesproken conform de vordering: J. A. B„ 46 j., gemeente-opzichter, Clinge, beklaagd van diefstal, en M. A. R., 19 j., landbouwersknecht, en P. J. R., 14 j veldartoeider, Axel, en J. L., 22 j., los werkman, Arnemuiden, allen beklaagd van mishandeling. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke heden in het openbaar voor de rechtbank te Middel burg werd behandeld, was die tegen L. J. C., slager alhier, beklaagd van het verkoopen van geitenvleesch voor scha- penvleesch, van welke zaak wij destijds melding maakten. De eerste getuige C. J.Mulder, echt- genoote van A. Seys, agent van politie, heeft aan bekl. gevraagd 0111 een schapen bout van ongeveer twee kilo en zij vroeg naar prijs. Bekl. antwoordde 90 cent, per kilo, en vroeg nog van dat schaap. Toen het vleesch was afgeleverd, nam haar man alles in beslag, aan het dier zat. een staart met touw vastgemaakt. Bekl. verklaarde, dat er wel gesproken is van scha pen vleesch, doch dat hij ge zegd heeft, dat dit f 1.20 kost en men dit te duur vond. Hij heeft niet gezegd van dat schaap. Op een vraag van den verdediger, zegt getuige, dat zij 's morgens ook in den winkel is geweest, en (Lat de vrouw van bekl. gezegd heeft dat schapenvleesch f 1.20 kostte, maar dat zij het niet kon leveren, omdat zij het niet kon afsnijden. De tweede getuige, A. Seys, zeide, dat bij het eerste bezoek gesproken is met de vrouw en deze f 1,20 vroeg, later vroeg de man f 0.90ook deze getuige hield vol, dat bekl. zeide „van dat schaap". Getuige nam het dier in beslag en leverde het aan de keurmeesters over. Bekl. bekende de schapenstaart aan de geit te hebben gebonden. De president zegt, dat dit wel degelijk wijst op de poging om geitenvleesch voor schapen vleesch te verkoopen. Nogmaals op verzoek van den verdedi ger houdt bekl. vol, dat C. gezegd heeft van dat schaap. Hij erkent eir heen ge gaan te zijn, omdat hij gewaarschuwd was. De derde getuige, J. Jongepier, keur meester, heeft het dier herkend als een oude geit en zulk een dier wordt gewoon lijk voor 50 cent verkocht. De eerste getuige ii décharge, de Wit, keurmeester te Vlissingen, als deskundige gehoord, verklaart, dat zooveel schapen als geiten gewoonlijk jong worden ge slacht; het schapenvleesch kost ongeveer 45 a 50 cent per 1/2 kilo; van geiten vleesch weet hij den prijs niet; gewoonlijk zal het goede publiek geitenvleesch voor schapenvleesch eten. De tweede getuige a décharge, S. Men- dels, Israëlitisch godsdienstleeraar, ver klaart, dat bekl. met zijn medewelen nooit geiten heeft geslacht; bekl. staat bij hem bekend als iemand, die niet willens en wetens bedrog zal plegen. Hetgeen bekl. deed, gebeurt hier tel' stede meer. De officier weer erop, dat vast staat, dal geitenvleesch voor schapenvleesch is ver kocht en dat getuigen Seys en vrouw, schapenvleesch wilden koopen; ook staat bij hem vast, dat bekl. getracht heeft het publiek in den waan te brengen, dat hij schapenvleesch leverde. De officier wilt in aanmerking nemen dat bekl. nog nooit is gestraft-en hij moeilijk in zijn zaak kan worden gemist en eischte 3 dagen gevan genisstraf. De verdediger, mr. J. J. Ileyse, prees de mildheid der gevraagde straf; er is echter geen sprake van bedrog, omdat zij, die kochten, vooraf wisten wat zij kochten. Ook staat niet vast, dat bekl. de strafbaar heid van zijn daad voelde, hij deed slechts wat ook anderen doen. De heide eerste getuigen wilden beslist hebben van dit bepaalde dier; de listige kunstgreep van het aanbinden van de staart is eerst ont dekt na den verkoop. De prijs van scha penvleesch was genoemd f 1,20; dat getui gen genoegen namen met vleesch van f0.90 was reeds een bewijs, dat zij beslist van dit dier wilden hebben. Het opzet tot bedriegen staat niet vast en hij vraagt daarom vrijspraak voor bekl. De officier repliceerde en was overtuigd dat er wel degelijk sprake is van een lis- tigen kunstgreep. De verdediger wees er nog op, dat de staart eerst na den ver koop is gezien en wijst er nog op, dat Seys gezegd heeft bij, het eerste bezoek liet dier aan de vrouw te hebben aange wezen. Pleiter 'blijft er bij dat de heide eerste getuigen verkeerde instrumenten waren om het beoogde doei, straffen van bekl. te bewerken. Wegens diefstal van aardappelen slond terecht A. L. uit Hoek. Half October heeft getuige J. F. van Kerkvoorde, werkman te Terneuzen, van bekl. een 'zak aardappelen bekomen, die eigendom waren van J. van Drongelen; getuige dacht dat bekl. en van Drongelen samen deden en dit dacht men algemeen. Getuige J. Win Drongelen zeide, dat bekl. bij hem in dienst was, nooit gaf hij bekl. verloof aardappelen te verkoopen of weg te geven. Eerst met Kerstdag kwam de eerste getuige om de aardappelen te be talen. Alleen, met een blokje ajuin deden getuige en bekl. samen. De officier wees erop, dat aangenomen moet worden, dat er tusschen beide par tijen eenige vijandschap bestaat, en nam dit in' Aanmerking. De eisch luidde 5 d. Da verdediger, mf. J. Adriaanse, wees erop',#it. J>ekl. getuige Van Drongelen eenteiviel proces heeft aangedaan en deze nu revanche wild© nemen; bekl. heeft geen cent voordeel van de aardappelen gehad, terwijl Van Kerkvoorde aan Van Drongelen wilde betalen. Er is hier geen sprake van opzet van wederrechtelijke verduistering; daarbij komt, dat de aard appelen f 1.25 waard waren en bekl. nog geld van Van Drongelen moest hebben. Ook het formeel» bewijs is niet geleverd en pleiter vraagt daarom, als de recht bank meent te moeten veiroordeelein, toch eerst een nader onderz,oek zaJ gelastiein. Was er instructie geweest, dan was bekl. zeker niet verder vervolgd. Uit eien schrij ven van getuige Van Drongelen is ge bleken, dat hij dezle z!aak zou intrekken als bekl. zijne vordering van f300 ook introk. Na re- en dupliek werd het onder zoek gesloten. Alsnu stond terecht J. C. v. L., koop man te Middelburg, beklaagd van het ver knopen van beschimmeld banket aan J. C. Legerstee. Deze als getuige gehoord zeide, dat bekl. hem vroeg of hij wat lekke'» wilde koopen; hij kocht een pond voor 5 cent. Na het eten van een stukje ervan kreeg! hij pijn in het lijf en in het hoofd.' Bekl. zeide, dat getuige verteld heeft wel een half pond te hebben opgegeten. Hij kocht het van De Keijzer aan het pakhuis der firma Van der Harst op de Groenmarkt. De getuige J. de Keijzer zeide van zijn patroon last te hebben gehad eenige blikken met banket weg te doen; tocin hij dit wilde doen kwam Van L. in het pakhuis en kocht een paar blikjesVan L. vroeg niet of het beschimmeld was. Nadat een deskundige verklaard had, dat het getoonde banket beschimmeld was, en wel nadeelig ,,voar de gezond heid is, doch niet gevaarlijk v.oor het leven. De eisch luidde f 25 of 25 dagen, om dat bekl. niet vooraf heeft gezien of de waar ook beschimmeld of bedorven was. Vervolgens werd bij verstek behandeld de zaak tegen M- de G. uit Sas van Gent, beklaagd van diefstal van 28 K.G. suiker peeën. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Eveneens was niet verschenen J. M. te Sas van Gent, beklaagd Van mishande ling van A. van Vooren door dezen met een stok zoo hevig op zijn hoofd te slaan, dat deze thans een schedelbreuk heeft. De eisch luidde zes weken gevange nisstraf. Tegen den Belg J. v. L., die te Hans- weerd zeide, dat de leden van het Bel gisch comité voor de vluchtelingen alfeï maal 'dieven waren, werd wegens belee- diging bij verstek f 10 of 10 dagen ge- eischt. Wegens beleediging van den gemeente veldwachter C. van Hoorn te Wenieldinge, werd bij verstek tegen S. K. aldaar 'f 15 of 15 dagen geëisoht. Eveneens bij verstek luidde de eisch tegen J. B. V. te G.oes, wegens het niet willen opgeven van zijn hond voor de gemeentebelasting f8 of 2 dagen. Ten slotte werd behandeld de appel zaak tegen J. de W. te Middelburg, die door den kantonrechter wegens dronken schap bij zevende herhaling veroordeeld is tot 3 dagen hechtenis en één jaar opzending. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 26 Maart. Driewegen. Benoemd met 1 April a.s. tot onderwijzer aan de O. L. School alhier, dhr. A. F. K. Brandes te Heinkenszand en tot onderwijzeres Mej. C. A. van Kavssen te Driewegen. D rlewegen.Mot ingang van denzelf den datum werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan dhr. C. Moerdijk en als onderwijzeres aan Mej. M. K. 1'. Minderhoud. Koewacht. Deze week is hier een zeer levendige handel in aardappelen gedreven. Alle soorten aardappelen, vooral industrie, werden hier opgekocht, hoofdzakelijk voor het Nederlandsche leger tegen f ,3.90 a f4.25 per 100 K.G. De opgekochte aard appelen gaan meest naar Amsterdam. Amsterdam.De commissie ter voorbe reiding Voor een 'Cent rale Bank voor hulp:, spaar-, volks- en voorschotbanken kvvam hier heden jn een vergadering hijeein. De bedoeling der commissie is ecta. ('en tral© Bank op te richten, waarbijl allo instellingen voor volkscrediet zich, kunt ne.n aansluiten met volkomen eerbiediging] van iedere onafhankelijkheid. 17 Maart, 5 uur 's namiddags. Londen. (V.D.) Uit Washington wordt gemeld, dat de Ver. Staten de Britsche nota betreffende de Duitsche blokkade nicl zullen aanvaarden, maar aan de geallieerden zullen doen weten, dat ze de maatregelen dier nota beschouwen als in strijd met de gebruikelijke wetten en de usances der praktijk. Berlijn. Ambt.) Het groote hoofd kwartier meldt: In Champagne werd een Fransche aanval noordelijk van Mesnil en van Beauséjour wederom afgeslagen 2 otl'icieren en 700 soldaten 'werden ge vangen genomen. Onder zware verliezen trok de vijand zich in zijn stellingen te rug. Z.O. van Verdun maakten de Fran- schen wat voortgang. In de Woevre- vlakte werden ze afgeslagen. Aan den Oostrand van dit gebergte wordt nog ge vochten. De toestand hij Memel is aan 'I veranderen. Vermoedelijk zijn het zwakke Russische strijdkrachten, die Memel bin nenrukten. Tegenmaatregelen worden ge troffen. Alle Russische aanvallen tus schen Pissec en Orsice, evenals die ten N. van Prasnitz, werden afgeslagen, mee- rendeels under zware verliezen voor den. vijand. De toestand ten zuiden van den Weichsel is onveranderd. Constanflnopel. (Off.) Het hoofdkwar tier deelt mede, dat gisterenmorgen oin half twaalf 14 vijandelijke pantsersche- pein het vuur op de Da'rdanellen-forten, openden, 's Middags tegen 3 uur trok zich een deel der schepen uil ons vuur terug, terwijl 8 pantserschepen het bom bardement voortzetten. Behalve de „Bou- vet" is een vijandelijke torpedoboot in den grond geboord, terwijl 2 Engelsche pant serschepen slechts me! moeite zich kon den verwijderen. Berlijn. De „Agence Milly" meldt uil Constantinopcl2 Engelsche pantsersche pen die reeds zwaar beschadigd waren zijn gisternacht door de Turksche batte rij in den grond gehoord. Parijs. (Officieel communique van gis terenavond 11 uur). Een Zeppelin wierp een hom op Calais, waardoor 7 stations- ambtcnaren werden gedood. In Cham pagne hebben we belangrijke vorderingen gemaakt ten kV. en O1, en ten N. Van do hbogto N.-W. van Mesnil. T)uit(sche tegen aanvallen werden afgeslagen. Wij ver overden 2 loopgraven in het bosch van Consenvoiie ten N. van Verdun. Consfanlinopel. Volgens particuliere berichten uit Bagdad zijn Turksch© troe pen na vervolging van den vijand Korma, binnengetrokken. D© Engelschen, die naar de stad gevlucht waren, trokken daarop terug naar het zuiden. In het gevecht dat hij de stad ontstond schoten de- Engel schen, bevangen door de paniek, op el kaar. De Turken leden geen verliezen. Petersburg. (Olf.) Tusschen de Szkwa en de Orzic in de omgeving van de dor pen Perafine en Tartok en in de streek ten N. van Prasnitz duren de partieel© ge vechten voort. Wij namen verscheidene dorpen en heuvels, veroverden 42 'ma chinegeweren en een aantal munitiewagens met munitie en maakten honderden krijgs gevangenen. Aan den rechteroever van den Njemen wordt gevochten bij Tau- roggen en op Duitsch gebied op de we gen van Gorsza naar Wemel. Wij ver overden 4 machinegeweren, 2 auto's met munitie en maakten tal van krijgsgevan genen. Aan den linker oever van den Weichsel hadden hevige beschietingen plaats. Westelijk Van Oposno en hij Soput- z'o werden vijandelijke troepen verdreven. In de Karpathen ©11 in Oost-Galicië is de toestand onveranderd. Bij Oradsjiz zijn 3 Duitsche compagnieën, die een aanval deden, nagenoeg vernietigd. De overleven den, 3 officieren en 93 man, werden na een bajonelgovecht door ons gevangen genomen. II Middelburg. Walcheren isl aanbesteed hJ nieuw© straat! den polder. Ra ren d© heere f449.50; D. I en A. in 'tAn Woensdag h van de verboq to Ni,sse. Inschtrijveir.s Abtskerko, f fl f 5438KorstJ ding© f5298; 1 L. Peelers, fl Kuijpers, Hednl 'De Gunning Nader meldt Bet verbou school te Niss Wethouders g« Heinkenszand Var GOES. Huv Wirtz, 27 j. jni nelia Stefess, Overleden m., d. v. Fr» Catharina de E wenhuijse, 24 MIDDELBU jm. 23 j. en Geers, jm. 25 22 j.; Mr. W. 30 j. en C. M BevallenJ. J. C. Polderm, Overleden: E 15 mnd.Hendl van C. M. de fl j., man van G Tel' graanmaril gering, handel 1 De prpzen wa f 16.— a f 17.— tergerst f— af'—.Haver l'aardeboonen f faf Witte boonen f- hoonen fa fa f O f f i c i e e 1 e m a Boter f 0.68 a f0.76 per kik Eieren 14.40. 100 stuks. Noteering v der Boter f 0.68 a, f 0.76 per kilo Eieren f4.40, x 100 stuks. Zie Tarwe f 17. a f14 75, Wint Zomergerst f f 13.a f 13.2 f-.- a f afWitt Kookerwten f f -af—,;i Aardappelen f Karwij f a per 50 K.G. Wegens uitvi erwten geen n Zie Boter f 0.70 a. f 1.12- af 1.35, k eieren f 1.37s pe Aanvoer Bote 2000 stuks. De Notaris 1 Goes, zal op des namiddags „liet Stort" act contant geld ten verzoeke va

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2