ker te Goes. Imarkf, Goes. IAIVO NBOD. 1 p n „rrL 1 n n c n o a IDU 1UU DU Zu De Groote Oorlog. Zaterdag 20 Maart 1945. Elfde Jaargang. KOOPEN. l/0 korting en nog meer. "9K Dit nummer bestaat nit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. No. 34 K VAN INDAEL BREDA. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND^ speciaal in Eikenhout, Kerkbanken, Kerkstoelen, Schoolbanken enz enz. >emde (kunstspel) jen verkrijgbaar bij PLATEN, ENZ. Hendrik Conscience, Kollewijn, Goeverneur, Mesdag. sprookjes van Moeder de Gans. Klein Duimpje enz. Met 50 pl. van Doré. In fraaien band slechts 94 cent. 3(5. Muziek. 40 groote stukken van Wagner, Mendelssohn en verder van de voornaamste Componisten, groote mu ziekstukken; fonkelnieuw, allerlei dan sen, aria's, opera's, marscuen, enz, Ook met zang. Vroeger f20, nu slechts f2.24. 40. Mauve. „Schapen op de heide" en „Ploegen", 2 artistieke gravures naar de beroemde Schilderijen van A. Mauve. Formaat 78 X 58 c.M. Tijdelijk samen voor f 1.47. 41 Mesdag. Twee zeer kunstvolle platen naar de wereldbek. Schilderijen „Kalme Zee" en „Woelige Zee". Formaat 78 X 68 c.M. Het geheele stel sl. f 1.46. 42. A. Neuhuys. Ken verrassend fraai stel gravures, hoogst artistiek en aan trekkel. „Bij de Wieg" en „Middagmaal'' Geautoriseerde uitg. Form. 87 X 61 c.M De twee schoone platen samen sl. f 1.43 44. Robinson Crusoë, heel zijn leven en al zijn wonderbare lotgevallen, door Daniël Defoe, met het vervolg. Geïll. is prachtb. nu voor 97 cent. 45. Prentenboeken met mooie ge'1 en tiniplaten. 5 pr. Kinderboeken. pl. en m. aardigen tekst, te zamen sl. 41' 47. Caldine. Jeanne d Arc, de heldin v. Frankrijk, 24UU kolomm. druks, rijk geïliusireerd. Volledige edv. sl. flW» 41. Groot Correspondentieboek voor iedereen. Vr. f 1.5U, voor 48 cent. >oeken tegen taxatieprijzen. Zie b.v. no. 33 nu slechts 12.24 enz. Up den te zendei mers. Alles is fonkelnieuw en wordt franco e Amsterdam. Telefoon 5775. [1 den „achtvoudige" roepen,, of het valscl- muntende kind, dat dolksteken in d'i hals en dergelijke'als een onschuldig tijd verdrijf beschouwt? Gijl zijt toch allen f»er bijeen; de Bloedige Christoffel en de Zwarte Jan zullen ook wel niet ontbre ken...." „Genoeg mijnheer," gebood fier opg«' richt de jonge man, terwijl de dochter des huizes, bleek, over al hare leden bevende» tusschen de b©ide mannen stond, „pi' moet thans aan de zaak een einde ma ken. Onder mannen mag een eenvoudig6 grap geoorloofd zijn, ivooral als daarmede een goede les voor do toekomst verbonded is gelijk bjj <u het geval wasmaar vergeel niet, dat het'hiervoor de geschikte plaats niet is. Ik raad ,u aan, geen woord meet van deze aangelegenheid te reppen." Hij was zoo sprekend© den heer Sim jpelman genaderd; maar deze had het raadzaam geacht een paar schreden ach teruit te gaan. Aan den ingang van den wintertuin vet scheen op dit kritiek oogenblik de he&' des buizes, door zijn zoon en de valse' muntende onschuld vergezeld. (Woplt vervolgd.j Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën. worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J>< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloed van nieuws berichten heden geen feuilleton en oorlogsoverzicht. Red. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 18 Maart, 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Ambtelijk). Een Fransch vlieg- tuig wierp op de open stad Schlettstawt i in den Elzas bommen, waarvan slechts, één ontplofte, die in een kweekschool voor- Si onderwijzeressen was geslagen en er 2 kinderen doodde en 10 zwaar verwondde. Ter vergelding werden hedenmorgen door onze vliegers bommen van zwaar kaliber op Calais geworpen. Ten westen van de Schkwa maakten wij i» 900, ten oosten van de Schkwa 1000 man. krijgsgevangen en veroverden 4 ma- f chinegeweren en eenige batterijen. Een vrij belangrijk succes hebben de Russen behaald bij hun aanval in den noordelijken top van Oost-Pruisen in de richting van den Mernet. Zij staken de dorpen en landgoederen na die geplunderd te hebben in brand. Londen. (V. D.) Een telegram uit Washington vermeldt, dat de Duitsche ge- zant heeft verklaard, dat de „Dresden" door do Engelschen in neutraal water is aangevallen. Parijs. (Officieel communiqué van gis- v 'terenavond 11 uur), De aanvallen der Duit- E schers in de buurt van Atrecht onder nomen met het doel het verloren terrein te herwinnen, zijn afgeslagen. In Cham- E pagne gingen wij voort vorderingen te g maken. Nog ondernamen de üuitschers tegen de belangrijke stellingen, die wij heb ben ingenomen op de hoogte ten noorden van Mesnil, een tegenaanval. Zij werden door ons mitrailleurvuur weggemaaid en slechts enkelen konden nog hun loopgra ven bereiken. Wij hebben onze aanwinst in Argonne en Vauquois versterkt. Petersburg. (Officieel). Ons offensief op de beide oevers van de Orisj ont- S wikkelt zich verder; het aantal gevange- nen, dat wij maken, neemt toe. Wij hebben bij Jifnorosee 17 kanonnen veroverd. Ook in de Karpathen maakten wij vorderingen en sloegen de aanvallen van Duitschers en Oostenrijkers af. Van de andere fronten niets bijzonders. Duinkerken, 18 Maart. (Part.) In Ha- zebrouck doet het gerncht de rondte, dat de Kroonprins van Beyeren zwaar gewond is door een granaatscherf, toen hij van een heuveltje langs de lijn van La Bassée naar Estaires de bewegingen van troepen volgde. Uier loopt eveneens het gerucht, dat de Koningin van België wegens gezondheidsredenen naar Parijs vertrokken is. Konstanlinopei, 18Maart. (Part.j (Offic.) Het hoofdkwartier meldt hedenavond Een deel van onze vloot bombardeerde heden vroeg de scheepswerf en de oefen plaats van de torpedo's, ten westen van Theodesia in de Krim en staat deze in brand. Heden vroeg opende de vijande- ijjke vloot een hevig vuur tegen de Dar danellen forten, die met succes antwoor den. Om 2 uur werd het Fransche pant- serschip „Bouret" in den grond geboord. Vleenen, 18 Maart, (Part.) (Officieel.) In de Karpathen werd op de heuvels ten westen van Saberczrer de aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten na bloe dige gevechten onder groote verliezen voor de tegenstandeis teruggeslagen. Ver scheidene vijandelijke couipagniën wer den hierbij vernietigd. Evenzoo mislukten in Oost-Galicie herhaalde pogingen van de Russen om door verrassend optreden van numeriek sterkere strijdkrachten een afzonderlijk steunpunt m onze posities te nemen. Bij het afwijzen van deze aan vallen, die allen op korten afstand van het vuur onzer troepen schipbreuk leden, werden 2U0 man gevangen genomen. Op de overige fronten is niets bijzon ders voorgevallen. New-york, 19 Maart. (Part.) Van de gewonde Duitsche bemanning van de „Dresden" welke met den hulpkruiser „Orama" te Valparaiso is binnengebracht, zijn er drie voor de aankomst overleden, waaronder een luitenant ter zee tweede klasse. De commandant van de „Orama" ontkent met verontwaardiging de Duit sche bewering dat de „Dresden" in neu traal wal er iu den grond geboord is. Tweede Kamer. Bij de voortzetting der behandeling van het wetsontwerp tot voorwaar- delijke veroordeeling verklaarde in de zitting van Woensdag de heer Rut gers geen bezwaar te hebüen tegen het ontwerp, indien niet de rechter, maar üe administratie, onder toezicht van den verantwoordelijken minister, het instituut zal toepassen. Dhr. Bichon verklaarde Voor te zullen stemmen. Dhr. Brunmnelkamp meende, dat door- de voorwaardelijke veroordeeling de rech ter in strijd handelt met de Grondwet het gratierecht verkracht. Dhr. Van Wijlnbergen betoogde o.a. dat de vergeldingsleer niet strijdig is met 't instituut der voorwaardeiijke veroordee ling. Voorts heioogde spr., dat het in stituut geen nieuw beginsel invoert. Reeds Thomas van Aquine verklaarde zich er voor en het kanonieke recht in de middel eeuwen leende het. Dhr. Van Idsinga zal aan het welsont- werp zijn stem geven; trots het slechte van de regeling ziet spr. wet degelijk straf. Minister Ort constateerde, dat het ont werp zich jn veler sympathie mag ver heugen. Üe Minister beantwoordde daar op do gemaakte bedenkingen. De Min, ziet geen reden voor het doen wegvallen van het strafmaximum van een jaar. De minister vindt de naam „voorwaar delijke veroordeeling" niet juist en acht "daarom de opneming van dezen term in de wet ongewenscht. Die proeltijü voor overtredingen acht de Minister niet te lang. Spr. sloot zich ten slotte aan bij de hulde, gebracht aan zijn voorgangers, die aan deze regeling gearbeid hadden. (O.a. de Katholieke mi nisters E. Regout en Loeff.) Avondvergadering. In de avondvergadering werden de al gemeene beraadslagingen voortgezet. Dhr. Lohman hield eene uitvoerige repliek, waarin hijl zijn standpunt nader verdedigde. Spr. zon als lichtste straf wenschen onüer toezichtstelhng en be risping. Voorts voorwaardelijke veroordee ling in dien zin, dat een straf ,yan hech tenis of gevangenis bij goed gedrag zou kunnen worden vervangen door een ze kere boete. De niet-toepassing moet ech ter niet afhangen van de vraag of de man zich aan een tweede misdrijf schul dig maakt. Moordaanslag, diefstal, brand stichting zon echter nimmer voorwaarde lijk mogen worden gestraft. Deze misdrij ven dienen dus van het stelsel te wor den uitgesloten. Breedvoerig betoogde spr. dat de hier voorgestelde voorwaardelijke veroordeeling niet is een straf, maar een ontheffing van straf. Spr. zal dus tegen stemmen. Verschillende andere sprekers repliceer den. De Minister beantwoordde ook deze sprekers nog, waarna de algemeene be raadslagingen werden gesloten en de ar tikelen in behandeling kwamen. Op Art. 14a, had dhr. Limburg een amendement, om de grens van gevangenis straf van ten hoogste een jaar voor toe passing van de voorwaardelijke veroor deeling te doen vervallen. Dhr. v. 'Sasse v. Ysselt bestrijdt het amendement, dat door dhr. de Wijker- slooth wordt verdedigd, terwijl de Mi nister 't onaannemelijk verklaarde. Het amendement wordt daarop inge trokken. Hetzelfde .gebeurde met een amende ment De Wijkerslooth op Art. 14c. Artt. 14c-k aangenomen. Dhr. Hugenholtz, lichtte een amende- ment-Mendels-Kleerekoojier toe, op art. 6, ten doel hebbende den overtreder in kennis te doen stellen van den termijn, voor de betaling van de boete gesteld. Do Min. achtte het amendement prac- tisch onuitvoerbaar en ook onnoodig. Het amendement werd daarop ingetrok ken. De vergadering werd hierop wegens 't vergevorderd uur (halttwaalf) verdaagd tot )Donderdag voorm. half twaalf. Zitting van Donderdag. Minister Gort van der Linden deelde aan de Kamer mede, dat het resultaat der Indische leening de verwachting ver heeft overtroffen. in lndië werd voor 64, in Nederland voor 66 millioen ingeieekend. De minister van koloniën is wegens lichte ongesteld heid verhinderd, zelf deze rnededeeling te doen. Spr. vertrouwt dat de Kamer dit bewijs van linancieele kracht met blijdschap en belangstelling zal verne men. (applaus en bijvalsbetuigingen). De voorzitter dankte namens de Kamer voor deze rnededeeling. Daarna werd voortgegaan met behan deling van het wetsontwerp betreffende voorwaardelijke veroordeeiing. Het amendement Mendels-Kleerekoo- per, beoogende de voorwaardelijke invrij heidstelling mogelijk te maken voor allen, die tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld werden werd verworpen met 43 tegen 18 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna aangeno men met 54 tegen 9 stemmen. Alsnu werd overgegaan tot behandeling van do wijziging der vermogensbelasting (wijziging waardeschatting). Dhr. Monté Verloren heeft bezwaar te gen den aanslag wegens eigendom van met schriftgebrmk bezwaarde goederen en tegen de herschatting van ongebouwde eigendommen naar de werkelijke verkoops- waarde. Na de pauze werd besloten Dinsdag het wetsontwerp betreffende het vee- artsenijkundig staatstoezicht te behan delen. Dhr. Monté Ver Loren, zijn rede voort zettende, betoogde de moeilijkheid voor de grondeigenaars om zelf aangifte van de waarde te doen, hetgeen door dtirn. Van den Berg en Van Heemstede zeds onmo gelijk wordt geacht. Dhr. Kooien achtte belasting van met vruchtgebruik bezwaarde vermogensbe- standdeelen in strijd met het rechtsgevoel van het volk en onderschreef de ge noemde bezwaren der beide vorige spie kers. Naar wij vernemen is hetsteenkool- uitvoerverbod door Duitschland al weer opgeheven. Bij Elten kwiam Donder dag een belangrijke hoeveelheid over de grens, terwijl te Arnhem o.a.. 1500 ton steenkool fiankwam. Een kreet om hulp. Te Lier is het missiehuis van de Paters van den H. Geest totaal verwoest. Zestig personen zijn naar Nederland komen vluchten en hebben onderdak gevraagd. Dit is hun niet geweigerd en ze vonUen een plaats in de R.-K. Vacautiekoloine te Egmond aan Zee, waar bedden, keu kengerei enz tot huil gebruik gereed staat, duch het is een groote zorg, die men op zich genomen heeft. De legee ring heeft wel is waar 35 cent per dag voor eiken persoon toegezegd, maar dit neemt niet weg, dat men toch te kort komt. En nu bedacht het bestuur der vacantiekolonie ditWij, die gebrek aan een voorschot hebben, durven u vragen of gij ons ter hulp wildet komen door ons een driemaandelijksch renteloos voorschot van 5 gulden te ge ven, om als de Regeering voldaan heeft op vertoon van postwisselrecu deze direct terug te betalen. Daardoor zult ge vreemdelingen her bergen, liongerigeu spijzigen en mogelijk maken, dat straks de studiën hervat wor den door hen, die op het gebod van deii Christus de volkeren der aarde zullen gaan onderwijzen. Namens het Bestuur der R.-K. Vacantiekolonies, HANS SLINKERT, Administrateur. Goes. Concert Toonkunst. Het was ,geen concert „au graud style" in zooverre ©en klassiek werk van eenigen omvang op het programma ontbrak en geen solisten van naam optraden. Was heit olzoo wat huiselijker, 't was daar om niet minder interessant. W,at doen w.a ook eigenlijk met vreemde solisten, zoolang wij mevrouw Van BurenGoe- mans eai mijnheer Zweeden nog; hebben en met wat attentie werden er geluisterd naar de eenvoudige, maar toch innig- mooie liederen als „Mijne moedertaal", „Viva (Maria", „Ik ken een lied", „Mpe- derk© alleen" enz., waarvan èn melodie, èn tekst zoo geheel in de bevatting liggen van het auditorium, voor wien de klas sieke muziek trots alle schoonheid en kunstwaardie wel eens wat al te hoog gaat. Reeds meermalen waren wij in de wel kome gelegenheid de muzikale talenten der solisten van dezen avond te hul digen. Wij wenschen hunne bescheiden heid niet te kwetsen door in herhalingl te vervallen, doch alleen te constateeiien, dat beiden ook ditmaal op het voordee- li'gst met Iran stemmiddelen wisten te woekeren en Mevrouw Van Buren in het „Viva Maria", de heer Zweeden in Brandts Buys' „Moedertaal" vooral het gehoor wisten te boeien. Ook het koor kweet zich verdienstelijk van zijn niet altijd even gemakkelijke taak en hoewel de dirigent de heer O. Lies moest woekeren met zijn krachten, die niet in alle partijen even sterk waren, wist hij op de hem eigen talentvolle wijze» toch een ensemble-zang voor den dag to brengen, di,e gansoh niet onverdienste lijk, hier en daar zelfs uitmuntend klonk. Het als één man invallen liet soius nog wel eens wat te wensclien over, o.a. bij het „et inclinato capita" in Viotla's „ïenebrae factae simt" wat daar juist dubbel noodig was. Ook bleken de sopranen niet altijd even; nootvast te zijn en liet de toónzuiverbeid hier en daar wel eens iets te wenschen .over. Doch die kleine vlekjes vermogen geens zins ook m,aar iets weg te nemen van den algetneenen indruk, dat Toonkunst ons wederom een uitmuntende zanguitvoering schonk, waarvan het genot doop het su perieure klavierspel van den heer' A. A. Noske en mej. J. Hanken niet weinig werd verhoogd. D© raad der gemeente zal Dinsdag a.s., das nammiddags te half vijf uur, in openbare vergadering bijeenkomen ter behandeling van het vol gende 1. Installatie van den heer E. C. van Dissel, .als lid van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van een wethouder, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door bet overlijden van den heer Mr. J. de Witt Hamer J.Gzn. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanvragen om afschrijving van be lasting en schoolgeld. 5. Verzoek van den commies ter secretarie, den heer J. A. J. Bckaar, tot vaststelling van zijn pen- sioens-grondslag, in verband met het be paalde bij art. 19, sub. 2 der pensioen- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Maart: Matige, zuidwestelijke tot zuidoostelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, vooral des ochtends zachter. wet voor gem.-ambtenaren 1913. 6. Adres sen van de R. K. Vak-onganisatie en van de afd. Goes van den Ned. Typografen bond, houdende verzoek tot instelling Van een gemeentelijk werkeloosheidsfonds. 7. Balans-, winst- en verliesrekening v,an 'de Gem.-Gasfabriek over 1914, met daar bij behoorend jaarverslag. 8. Verzoek van het gasthuisbestuur, tot wijziging dar ver ordening, betrekkelijk het gasthuis, voor zoover betreft de verpleeggelden, ge bloemd in art. 9 en in art. 10 (voor ver pleging in de 3e klasse). 9. Verzoek van den heer A. R. Breetveit, om eervol ont slag als hoofd der O. L- School A en zulks met ingang van 1 September 1915. Woensdagavond, omstreeks kwart over acht, hoorde de agent van politie P. den Hollander te Goes, op den Joannis Antonius van der Goeskade, uit een der huizen hulpgeroep. Hij opende de gangdeur en zag daarachter een kamer vol rook. In do gang bevond zich de schipper J. v. d. Klooster, die een verlamming aan beide beenen heeft. De ongelukkige wiens vrouw hem even voor een bood schap in de stad had verlaten, had eenige kleeren bij het vuur willen drogen welke vlam vatten en een begin van brand ver oorzaakten. Toen had hij zich naar de gang gesleept en hoorde juist bijtijds dan agent van politie voorbijkomen. Deze slaagde er in, het vuur meester te wor den, zoodat bij terugkomst van de vrouw, behalve eenige materieel© schade geen verdere ongelukken te constateeren vie len. i (M. C.) Middelburg. A. s. Woensdag te 2 uur zal de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeenkomen, onder meer tot installatie van het nieuwgekozen lid dr. H. Japikse, tot het benoemen vim een wethouder, tot het benoemen van gen lid in de commissie van beheer van den Middelburg-Vlissingschen rijweg en den Middelburg-Veerschen rijweg en tot het benoemen van een lid van het burgerlijk armbestuur. Verder zal aan den raad wor den voorgelegd een verzoek van B. en W. van Culemborg om adhaesie aan hun advies aan den minister ter zake van de kosten der werkloozenverzekering. Ook nog een voorstel van B. en W. dezer gemeente tot uitbreiding van het ;iantal klerken ter secretarie der eerst© klasse. Een verordening regelende het toezicht op het gewicht van brood. En ten slotte het aangaan eener geldleening. Donderdagmorgen is op het politie bureau alhier door den commissaris aan den hoofdagent, den heer L. J. Vreke, die in September jl. 20 jaar bij de politie was, liet eereteeken uitgereikt, dat dooi den Algemeenen Nederlandschen Politie bond voor zulk een tijd van trouwen po litiedienst wordt beschikbaar gesteld. Was dit vroeger een medaille, thans is dit een zilveren kruis, hangende aan een lint met nationale en oranje-kleuren, op het kruis staat „XX jaar trouw© politiedienst". Gisterenmiddag kwam een Belgisch vluchteling, die per rijwiel reed op den hoek van de Lange Delft en de Segeer- straat in botsing met het paard van den postwagen en kwam te vallen. Hijl zelf bekwam geen letsel, doch het rijwiel was deerlijk gehavend. Heden werden 813 bons voor warm eten afgegeven. Vlissingen. De schroefboolen der Mij. „Zeeland" zullen voorloopig des mor gens 6 uur van hier naar Tilbury Docks vertrekken; de dienst met de raderboo ten is gestaakt. Menschen van Tilbury-dok teruggeko men vertellen, dat meer dan tienduizend Belgen voor de terugreis via Vlissingen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1