Goes. AMP'S ENEVER De Groote Oorlog. Donderdag 18 Maart 1915. Elfde Jaargang. No. 33. ASSE, Verschijnt eiken MAAHOAG-.JVQEHSOAG- en VRIJDAGAVOND. LJÉ GOES- 0TDIENST de Ruyter" en olharding". •ïette Dienstbode» Losse Oorlogsberichten. looi en berichten de SO m.M. n Luik. anbevelend, d. A. SMIT, Goes r WH mm coiirn Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I fft gulden bij B gulden bij A gulden bij BB jfl I I verlies van een fl I II I verlies fl I I verlies van M a IÉ I fl hand, voet 1 I 11 I van een fl I een M I fll^fl^P of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. 3, per 12 Kr. f 1,35 Kruik. —Rotterdam en erdam, Steomboot naar ROTTERDAM. rt. 's morgens 1 uur. "rt. 's morgens 2 uur. S naar AMSTERDAM, morgen vroeg. TERDAM naar GOES. "rt. 's morgens 6 uur. rt 's morgens 11 uur. TERDAM naar GOES, iddag 3 uur. t ter dam, HariflS' te bekomen te Go»B J. C. MONHEMIUS, t# eeren BOUMAN Zn-, n bij de heeren J. W. DEFA1S en te Bot- Stoomboot-Beederij v/n SCHUIJT. VRACHT Goe»— Oord»- rals. f 1. rafour f RECHT VAN KOOP: Heide In een stuk. Heide beste 0rO"a' Heide middelmatig- Keiweg, ged. ontgonnen. pBOOM, Ruophen. Mei gevraagd laand, wasch buitenshui^ M. D., Bureau van Artisten. Dezer dagen beklaagde iemand zich in de „Middelburgsche Courant" er over, dat door de gemeente gelegenheid werd ge geven aan een circus om vertooningen te houden. Hij achtte dit kwalijk overeen te brengen met den ernst der tijden en het geld, door het publiek aan het cir- cusvermaak geofferd, beter, besteed aan een der vele steuncomité's. De redactie der „Middelburgsche Cou rant" vroeg in een noot of de inzender wel aan de artisten had gedacht, die thans veelal in benarde omstandigheden verkeeren. Deze opmerking pleit voor het goed hart der „Middelburgsche", doch ontzenuwt geenszins het hetoog van den inzender. Want indien inderdaad met den ernst der tijdsomstandigheden het oorlogs gevaar bedreigt ons nog steeds! het organiseeren van circusvertooningen en andere publieke vermakelijkheden niet strookt, dan mag zelfs de nood der ar tisten, hoe treurig op zichzelf, de over heid nog niet bewegen die vertooningen, toe te' staan. Doch er is nog iets anders. Maar al te vaak werken de „artisten" mede aan de verlaging en het bederf van ons volk in stede van aan zijn veredeling. Werd niet laatst door tooneelrecensenten van liberale bladen te Amsterdam, lieden, die waarlijk zoo nauwgezet niet zijn van ge weten, schande gesproken over de triviale, vuile platheden, door „artisten" in stuk ken als „de ooievaar" gedebiteerd? Wie zou er dan rouwig om zijn, wan neer hiet bedrijf van zulke „artisten" wei-d stopgezet, vooral in tijden als wij nu beleven? En zoo is het niet alleen te Amsterdam. Elders is het geen haar beter. In den jongsten brief b.v. van den Haugschen correspondent van „De Tijd" lezen wij deze zinsnede: „Al siddert men van vreeze, wanneer men ziet, hoe de eerste schrik, door den geesel Gods in Augustus gewekt, ook in ons land voorbij schijnt en hoe velen weer ontspannnig zoeken in tooneel- voorstellingen enz., die het meest drieste Parijsche thea ter naar de kroon steken, zoo. zullen wij toch altijd nog hopen en bidden, dat Nederland voor den oorlog blijft ge spaard." In het door ons gespatieerde zit helt kwaad, waartegen niet genoeg kan worden geageerd en gewaarschuwd. Een drukfout. In de „Middelburgsche Courant" zagen wij medegedeeld, dat dezer dagen te Goes aan een liederenzanger een huldeblijk zou zijn aangeboden namens „de Goesche bur gerij". Dit is bepaald een drukfout en moet zijn: namens Goesche burgers. Van een collectief huldeblijk toch der g e- zamenlijke Goesche burgers is ons niets bekend en ook daarom onwaarschijn lijk, wijl, andere redenen daargelaten, de vastentijd b.v. aan de Katholieke burgers niet toeliet zich voor de praestaties van den liederenzanger, Iaat staan voor een huldeblijk op den liederenavond te intetes- seeren. De toestand. Wie zal het eerst Constantinopel be reiken en de halve Maan neerhalen van de Aya Sofiakerk, Engeland of Busland? In 1453 viel Constantinopel in handen der Turken; de oude hoofdstad van het Grieksche keizerrijk werd de hoofdstad van het rijk der Muzelmannen in Europa. Zoowel onder Turken als onder Christe nen heerscht echter de standvastige mee ning, dat avond of morgen het oude By zantium, zooals Constantinopel ook wel wordt genoemd, weer in de macht der christenen zal terugkeeren. Onder de landen die het bezit dier stad heftig begeeren, neemt Rusland een eerste plaats in. Sinds Peter de Groote is het bezit van Byzantium eon der programma punten van Bus-land's buitenlandsche poli tiek. Wel eigenaardig intusschen, dat het zelfde Engeland, dat thans met Rusland medestrijd!, meermalen al zijn krachten van zwaard en diplomatie inspande om den Russen den toegang tot Constanti nopel te versperren. Het hielp o. a. mede de Dardanellen te sluiten voor een vreem de oorlogsvloot, waarmede dan voorname lijk de Russische vloot werd bedoeld. In den Krimoorlog streed het met Frankrijk en Turkije tegen Rusland en na den Rus- sisch-Turksehen oorlog (187778) zond Albion een vloot tot bij Constantinopel om den Russen te beletten te veel vruch ten te plukken van hun overwinning op de Turken. Zal Engeland thans Rusland helpen Constantinopel in te nemen of wil het door de Dardanellen te forceeren het Cza- renrijk voor zijn? Het eerste is haast niet aan te nemen, tenzij Engeland een ruime schadeloosstelling voor zich heeft weten te bedingen. De spreuk: „voor wat hoort wat" was- Engeland altijd zeer ge liefd. Intusschen gaat het forceeren van de DardanSlen zoo maar niet van een leien dakje. De Turksche forten aan weerskan- ten doen ook hun plicht. Zij hebben de zer delgen een van Engeland's zwaarste slagschepen, de „Queen Elisabeth" zoo bepoeierd met granaten, dat het schip zich slechts met moeite uit het schietveld der forten heeft kunnen terugtrekken en zware schade heeft beloopen. In den jongsten tijd doken meermalen geruchten -op van gebiedsafstand aan Italië door Oostenrijk-Hongarije. De Donaumo narchie zou zich door den afstand van Trente en Triest het welgewapende Italië van het lijï kunnen houden. Duitschland, zoo heette het, oefende in deze een zachten drang uit op zïjln Oosten- rijkschen bondgenoot. Thans verneemt echter de „Daily News" uit Triest dat Keizer Frans Jozef, Vrijldag, minister Burrian in gehoor heeft ontvangen. De minister deelde den keizer een voorstel mede van ambassadeur Von Bülow, dat bedoelt het ingrijpen van Italië te voorkomen door den onmiddel- lijken afstand van Trente en een herzie ning v an de i ta I i a an sc h - C o s t en r ij k s che grens. Ondanks het dringend beroep1 van keizer Wilhelm, wteigarde de keizer van Oostenrijk beslist toe te stemmen in eeni- gen afstand van gebied aan Italië en verlangde hij, dat de onderhandelingen van Von Bülow met de Italiaansche re geering zouden worden afgebroken. Dit besluit is onherroepelijk en wordt door alle ministers, ook door minis beir Burrian, goedgekeurd. Een bijzondere koerier is nu naar Rome gezonden, om 's keizers weigering over te brengen. In tusschen is tot Duitschland het verzoek gericht, om Beiersche troepen naar Tyrol te zenden, waar de troepenconcentratie is begonnen. Men verwacht, dat de ver sterkingen in Trente de volgende week volledig uitgerust en van garnizoen voor zien zullen zijn. De publieke opinie in Italië, zegt de „Times", is nog steeds weifelend. Een groote groep wil, dat Italië zijn volle ge wicht in de schaal der entente legt. Een kleinere groep blijft voof de handhaving van de neutraliteit. De rest slingert heen en weer. „Het is een strijd tusschen hen, die droomen van een grooter Italië, en hen, die vreezen voor den prijs, dien Italië daarvoor zou moeten betalen. Mis schien zal die prijs te hoog schijnen. De Italiaansche regeering moet beslissen ert de last van de beslissing is zwaar." Het üuitsche oorlogsschip „Dresden" dat dezer dagen in den strijd tegen Engelsche oorlogsschepen is bezweken, was een der kleine kruisers, die in De cember bij de Falckland-eilanden met da Engelsche scheepsmacht in gevecht kwa men. Terwijl de „Leipzig en „Nümherg" het onderspit dolven, zoomede de zwaar dere Duitsche kruisers do „Scharnhorst" en „Gneisenau", wist de „Dresden", dank zij den nevel te ontsnappen. Het heet, dat de Duitsche gezant te Washington toch den spijt zijner regeering zou hebben overgebracht bijl het Ameri- kaansch -gouvernement over het in den grond boren van het Amerikaansche graanschip „William Frij'e". Is dit juist dan blijkt hieruit, dat er Duitschland toch wel wat aan gelegen is, Amerika niet noodeloos te ontstemmen. Met het oog op de niet geringe voor- deelen,die de Engelschen bij Neuve Cha- pelle behaalden, komt weer voor de zoo- veelste maal de gedachte op, of nu niet spoedig de Duitschers uit Frankrijk en België zullen worden geworpen, 't Is mogelijk, maar waarschijnlijk niet, gezien de kracht en taaiheid der D-uitschars. Op het Oostelijk oorlogstooneel hebben zij naar schatting anderhalf milli-oon in het veld om te trachten door de verovering van Prasnitz, de „poort van Warschau" en die van Ossowiec, waarmede den Rus sen voorgoed den toegang tot Oost-Pruisen wordt belet, de eindbeslissing aldaar door te drijven, om dan straks meer kracht aan het (werk op het Westelijk oorlogs terrein te besteden. Een bewijs dus dat voorloopig de Duitschers nog niet murw geslagen.zijn, hoe benauwd zij er wellicht vooral wat hun economischen toestand betreft, ook voorstaan. En dit is nu niet geschreven uit voor keur van de Duitschers of wat ook. Zelf Driitschland's vijhnden erkennen het. De v-olle waarheid is schrijft de En gelsche „Ooggetuige" uit hot Britsche hoofdkwartier dat, hoewel de troepen macht van den vijand in het Westen veel is verminderd in vergelijking met. eenige maanden geleden en onze macht grooter werd, de vijland nog een enorm front be zet houdt, terwijl hij operaties op groote schaal in 't Oosten uitvoert. En, trots deze reusachtigë inspanning bestaan er nog geen zichtbare teekenen van ver slapping in het moreel der Duitsche troe pen als een geheel. Noch bestaat er, in- t dien wijl ons in hun plaats denken, tot dusver een reden, waarom een uiterst dapper, beslist en goed georganiseerd le ger zooals het Duitsche zich ontmoedigd zou voelen. De Keizer kan naar vrije keus een Russische, Belgische of Fransche stad bestemmen voor een triomfantelijken in tocht te midden van zijln troepen. Zij vechten in vijlandelijk land. Bijl elke schatting van de huidige vecht- waarde onzer vijianden mogen we niet uit het oog, verliezen het nationaal disci pline-gevoel, dat den Duitscher van de wieg af wordt bijgebracht. Dit stelt hem in staat, successen te bereiken met on geoefende troepen, die wij pas na maan den oefening zouden kunnen verkrijgen en het houdt, zelfs bij groote verliezen, hun prestatie-vermogen op een hoog ni veau, Want gehoorzaamheid is dit volk ingeboren. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 16 Maart, 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) De Engelsche heuvel- positie bij St. Eloy ten Z. van Yperen, waarom sinds eenige dagen hevig werd gestreden is in onze handen. Zuidelijk van den Lorettenheuvel N.W. van Atrecht wordt om een vooruitspringende berg punt nog gevochten. In Champagne wer den verscheidene kleine Fransche aan vallen door ons vuur gefnuikt, onder zware verliezen voor den vijand. Ten N. van Beauséjour ontrukten onze troe pen den Franschen verscheidene loopgra ven in Argo-nne ,en aan den Oostkant daarvan kwam het tot gevechten, die nog voortduren. In de Vogezen wordt op enkele plaatsen verder gevochten. Aan beide zijden van Orsio ten N. van Pras nitz. deden de Russen een aanval, doch werden teruggeslagen. Bizonder verbit terd was het gevecht om cle Werono- rozek. 2000 Russische gevangenen vie len in onze handen. Ten Z. van den Weichsel valt niets nieuws te berichten. Berlijn. De Amerikaansche gezant te Londen heeft de opdracht van de Duit sche regeering om bij het Engelsche Gouvernement te protesteeren tegen de behandeling van de bemanning der Duit sche duikboot U 12, welke behandeling strijd tegen het volkenrecht en tegen- dwangmaatregelen noodzakelijk maakt. Schiermonnikoog- Hedenmorgen 9 uur werd kanongebulder gehoord in N.O. richting. Een tweedekker-watervliegtuig passeerde ten N. van het eiland in O. richting. Parijs. (Off. comm. van gisteravond 11 uur.) Een groot aantal gevechten z-ijn geleverd, die voor ons gunstig verlie pen. In de buurt van Lombaertsyde be schoot onze artillerie vijandelijke werken. De Engelschen, die ten Z. van Yperen. door de Duitschers genoodzaakt waren zich voorbij St. Eloy terug te trekken, heroverden het dorp en de nabijgelegen loopgraaf. Ten N. van Atreoht veroverde onze infanterie na een schitterenden aan val 3 linies loopgraven bij Notre Dame de Lorette en maakten wij 100 krijgsgevan genen. Verder naar het Zuid-en op den weg naar Rijssel lieten wiji verscheidene loopgraven in de lucht vliegen. D-e Duitschers hebben te Cernay in de buurt van Albert loopgraven ondermijnd en be zet, doch werden daaruit door onze troe pen verdreven. In de bosschen van Champagne ten, N.O. van Souain en ten N. AV. van Per thes maakten wij wederom vorderingen en sloegen N.O. van Mesnil 2 tegenaanvallen af. In de Argonnen heersc-ht groot© be drijvigheid. 2 Duitsche aanvallen in de buurt van Bagatelle werden afgeslagen en een Duitsch blokhuis werd genomen. 2 tegenaanvallen der Duitschers tus schen Four-de-Paris en Bolante misluk ten. ,Onze infanterie veroverde he( Wesle- lijk (deel van het dorp Vauquois en maak te .een groot aantal gevangenen. De Duit schers jiadden 4 vooruitgeschoven loop graven -in het bosch van Le Prêtre ten N. van Ponte-a-Mousson ondermijnd en ver nield, ,doch wij heroverden 21/2 loopgraaf. Parijs. iHet Fransche stoomschip „Au- guste Conseil" is Donderdag' j.l. 22 mij len bewesten Start Point door den Duit- schen -onderzeeër U 29 in den grond ge boord. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Maart: Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen. Betrokken tot zwaarbewolkt. Mogelijk eenige regen; later iets zachter. De Paus en de burgerlijke gevangenen. ROME, 16 Maart. (Particulier). De „Os- servatore Romano" publiceert het vol gende De Paus heeft zich thans, na door den edelmoedigheid van de souvereine en de staatshoofden een algemeen gunstig ont haal van zijn voorstel tot uitwisseling van invalide krijgsgevangenen gekregen te hebben, een uitwisseling, welke thans gelukkig reeds tot grooten troost van deze ongelukkigen en hunne families plaats vindt voorgesteld om een zelfde gunst voor 'de gevangen burgers, die voor den dienst ongeschikt zijn, te verkrijgen. Z. H. heeft vertrouwelijk aan elke oor logvoerende mogendheid gevraagd om aan verscheidene categorieën van burgerlijke gevangenen de vrijheid te geven on hen te laten repatrieeren. De H. Stoel ontving weldra verschillen de antwoorden en verwacht er nog andere, welke zijn nieuw edelmoedig en mensch- lievend voorstel gunstig gezind zijn. („Maasbode") Z. H. de Paus tn de vrede. De „Perseveranza" uit Milaan, meldt, dat Z. H. Paus Benedictus X\r onlangs een persoonlijk telegram aan keizer Wil helm heeft gericht, waarin de H. Vader, een beroep doende op het christelijk ge voel des keizers, hem verzoekt een woord te spreken om het einde voor te bereiden van het vreeselijk bloedbad. De Paus zou een tegemoetkomende houding van den keizer verwacht hebben, daar vroegere telegrammen niet zonder gevolg bleken; intusschen, schrijft het blad, is tot dus verre nog geen antwoord ingekomen. Mgr. dr. Hittmair. In hoe wijden kring de pas overleden bisschop van Linz zich door zijn mensch- lievendheid heeft bemind gemaakt, blijkt o. a. uit een brief van den Weener cor respondent van de „N. Rot. Crt.", die onder meer het volgende schrijft: „Niet ver van Linz staat nabij het dorp Mauthausen en aan den Donau een kamp, waarin Servische en Russische krijgsge vangenen zijn opgesloten. Daar wou de bisschop heen, niettegenstaande er onder de gevangenen besmettelijke ziekten heerschten. Zijn omgeving ried het hem sterk af, maar juist de ellende onder de bewoners dreef hem naar het kamp. Hij troostte de gevangenen en deelde aal moezen uit. Hij wilde alles zien, van alles op de hoogte worden gesteld, om dat er liefdezusters heen zouden gaan. Niettegenstaande hij voorzorgsmaatregelen in acht nam en zich had laten ontsmet ten en van kleeren had gewisseld, werd hij, door vlektyphus aangetast. Voor dat de ziekte zich vertoonde en zonder te vermoeden, dat hij de kiem des doods in zich had opgenomen, hielp hij. nog eiken dag in het gasthuis en als het noodig was ook des nachts. Hij was bij menige operatie tegenwoordig en 'daar hij een verplegingscursus had meege maakt, legde hij tevens verbanden aan, en droeg dikwijls de zieken naar het draagbed. De eerste vermaning van zijn naderend einde kreeg hij, toen hij: door koortsachtige rillingen werd overvallen op het oogenblik, dat hij het been vasthield van een officier, dat afgezet moest wor den. De bisschop, die, na eerst in de rechten gestudeerd te hebben, pas later zijn roe ping herkennende, tot de godgeleerdheid overging, heeft door zijn humaniteit, door zijn eenvoudig en hartelijk karakter, dat wars was van allen hoogmoed, aller har ten weten te winnen." Omtrent de uitvaart van mgr. Hittmair vernemen de bladen het volgende: De Requiemmis voor de zielerust van wijlen Mgr. Hittmair, bisschop van Lins, werd opgedragen door Z.Em. Kardinaal Piffl. De plechtigheid werd door den burge meester en voorname overheidspersonen bijgewoond. Er waren telegrammen van rouwbeklag ingekomen van den keizer, den aartshertog-troonopvolger, Kardinaal Gasparri e. a. Bovenstaande geeft ons aanleiding een paar zinstorende drukfouten in onze drie star van Zaterdag j.l. te verbeteren. lo. hing het heet verlangen zijner van liefde en zielenijver overvloeiende gemoed" moet zijn:... hing het heet verlangen zijner van liefde en zielenijver overvloeiende ziel." 2o. „Niemand heeft grooter liefde dan hij die zijn leven heeft voor zijn vrien den" moet zijn; „Niemand heeft grooter liefde dan hij, die zijn leven geeft voor zijne vrienden". Pégoud, de populaire Fransche vlieger, die het eerst in de lucht kopje gedui keld heeft, heeft iu dezeu oorlog reeds heel wat diensten aan het Fransche leger bewezen. Hij is dan ook thans gedeco reerd met de militaire medalje. Deze on derscheiding is aan Pégoud verleend, „om dat hij herhaaldelijk vijandelijke vliegers achtervolgd heeft. Den 5den Februari heeft hij een vijandelijken eendekker aangeval len en tot vallen gebracht; bijna onmid dellijk daarop kon hij twee tweedekkers aanvallen, den eene tot vallen brengen, den tweeden noodzaken te Janden". Mgr. Walravens. Een bijlzondere correspondent van „De Tijd" schrijft: Van een, vpornaam geestelijke, die de

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1