De Groote Oorlog. No. 31 Z-iterdag 13 Maart 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit mm bestaat Dit 6 WMM. EERSTE BLAD. BUITENLAND. Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentien worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganiepoorlsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Eedactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentien van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I F* gulden bi-> I ft ft gulden bij' ft gulden bij |73 M I verlies van een M M 11 I verlies I I verlies van JR I B hand, voet B 11 I van een Bb B een M m Sj of oogJ iA Jl O duimU O wijsvingerU gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DtmCHLAIV». De Duitsche Rijksdag is Woens dag weer bijeengekomen. De voorzitter hield een patriottische redevoering. De- Staatssecretaris van Financiën Helfferich verzocht den Rijksdag een nieuw oorlogs- crediet toe te staan van 10 'milliard Mark teneinde de voortzetting van den oorlog tot den herfst financieel te kunnen waar borgen. Ka de rede- van den minister van Fi nanciën nam de sociaal-democraat Haase het woord. Hij1 wenscht de afschaffing van de uitzonderingswetten nog gedurende den oorlog en verklaarde zich voor een duurzamen vrede, die niet kon worden bereikt, wanneer het eene volk het andere vermeesterde, maar wanneer de volkeren hun „Kulturgoederen" vreedzaam uitwis selden. Spahn (centrum) stelde hier namens de burgerlijke partijen tegenover, dat de oorlog niet om der wille van den oorlog, maar om der wille van den vrede wordt gevoerd, die den Duitschen arbeiders vrije mededinging zal brengen en heel het land bescherming tegen misdadige aanslagen. Dit zal bereikt worden, wan neer wiji zegevierend tot het einde toe doorvechten, zeide Spahn. K X <3 JE V IV I» Engeland en de onzijdigen. LONDEN, 11 Maart. (Reuter). In het Lagerhuis 'heeft Jowett gevraagd, hoe op het oogenblik de betrekkingen tuisschen de Engelsche regeering ien die van Bul garije, Nederland, Spanje, Zweden, Noorwegen, Denemarken en China zijin. Grey antwoordde: Het verheugt miji te kunnen verklaren, dat onze betrekkingen met de regeering van alle genoemde sta ten vriendschappelijk zijn (toejuichingen.) Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van II Maart, 5 uur 's namiddags. Petersburg In het Transsjorocgebied hebben de Russen 2 kanonnen veroverd. In het gevecht hij Dilman werden 1 kanon en 3 caissons op de Turken veroverd. Londen. (Handelsbl.) Aan de „Morning post" wordt uit Alexandrië gemeld, dat gisteren een Italiaansche stoomboot, van Syrië komende, rapporteerde, dat de Duit schers daar bezig zijn met den aanleg van een spoorweg van Egypte, waaruit blijkt, dat een aanval op Egypte nog niet is opgegeven. Het hoofdleger is geconcen treerd te Jeruzalem en op andere plaatsen. Niemand mag in Syrië aan wal gaan. Het heet, dat de Duitsche commandant te Jeruzalem bij een auto-ongeluk te Da mascus is omgekomen. De bladen van Beyrouth (Syrië) bevatten allerlei sen- sationeele mededeelingen over Turksche overwinningen aan het Suezkanaal en in Egypte. De Egyptische regeering zou vol gens die bladen van Caïro naar Alexan drië zijn verplaatst. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). De Duitschers bom bardeerden Nieuwpoort met een 42 c.M. kanon. Tusschen de Lije en La Bassée behaalden de Engelschen een belangrijk succes. Neufchapelle werd door hen ge nomen, terwijl zij vorderingen maakten ten noordoosten en ten zuidoosten van dat dorp. De Duitschers leden zware ver liezen en lieten 1000 krijgsgevangenen in handen der Engelschen achter. In Cham pagne deed de vijand herhaaldelijk aan vallen, zonder een duimbreed gronds te Winnen; hij. leed Zware verliezen. Op de Maashoogte vernielde onze artillerie een aantal vijandelijke loopgraven. Berlijn. (Ambtelijk). Het groote hoofd kwartier meldt: Engelsche vliegers wier pen bommen op Meenen (België). Slechts één bom had uitwerking, die 7 Belgen doodde en 10 verwondde. De Engelschen vielen gisteren onze stelling bij Neufcha pelle aan en slaagden erin op enkele punten door te dringen en in het dorp te komen. De strijd duurt daar- nog voort. Een Engelsche aanval op Chivency werd afgeslagen. In Champagne deden de Fran- schen 2 aanvallen op den heuvel ten oosten van Souain, welken zij gisteren moesten ontruimen. Beide aanvallen wer den bloedig afgeslagen. Het gevecht bij Reichsackerkopf in de Vogeezen is giste ren hervat. r Ten oosten van Serehe namen wij de Russen 500 man af. Een vernieuwde door brekingspoging der Russen hij Augustow eindigde met de vernietiging der daar op gestelde Russische strijdkrachten. In de gevechten, noordwestelijk van Ostrolenka behaalden wij de overwinning. De Russen gieten 6 officieren, 900 man en 8 machiner geweren in onze handen. Onze aanvallen ten noorden en ten noordwesten van Pras- nitz worden voortgezet. In de gevechten, ten noordwesten van Novomiasto namen wij 1660 man gevangen. 12 Maart, 9 uur 's morgens. Parijg. Omtrent de operaties in Cham pagne wordt officiëel verklaard, dat de Pranschen een gunstig gelegen hoogte dei- vijandelijke limes in bezit namen. De Duitsche verliezen zijn zeer zwaar; twee garderegimenten zijn nagenoeg vernietigd; 10.000 Duitschers zijn gedood, 200 krijgs gevangen gemaakt. Het gewonnen terrein heeft een oppervlakte van 7 bij 2% K.M. LONDEN, (V.D.) Officieel). Het Minis terie van Oorlog deelt het volgende mede Het vierde Britsohe legercorps en een corps Engelsche troepen hebben Woensdag drie kwart mijl terrein gewonnen over een front van 3600 meter en alle stellingen en verbindingsloopgraven van den vij and veroverd. De legercorpsen op hun rechter en linkervleugel namen eveneens aan den strijd deel. Meer dan 700 Duit schers werden krijgsgevangen gemaakt. Engelsche vliegers betoonen groote activi teit en slaagden er in de Spoorwegverbin dingen tusschen Kortrijk en Meenen te- vernielen. Frankrijk an Italië. BERLIJN, 11 Maart. (W.B.) Volgens de „Frankf. Ztg." doet d-e „Temps" het voorstel aan Italië Corsica als een nood zakelijke aanvulling van Sardinië alsmede een grensdeeling in Tunis, minstens tot de Golf van lvammaneet en het Obok- gebied aan de Roode Zee aan te bieden om een overeenkomst tusschen Italië en Oostenrijk te doen mislukken. Dit kleine offer zal een groot moreel resultaat heb ben. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Voortgezet werden de algemeene be schouwingen omtrent de militaire pensi oenwetten. De minister van Marine betoogde, dat van principieele wijzigingen geen sprake kan zijn en verklaarde, dat de voorge stelde amendementen de ontwerpen slechts in gevaar kunnen brengen. Na repliek tusschen de hh. De Mees ter, Ter Laan, den Haag en Ter Laan, Rotterdam, werden de beraadslagingen ge sloten. Daarna kwam aan de orde de regeling der werkzaamheden. Besloten wordt de volgende week Woensdagavond te vergaderen. Dhr, Hugenholtz trok zijn amendement op art. 1 van het ontwerp wijzigende de militaire pensioenwetten in, na toe zegging van minister Bosboom, dat hij zal voorbereiden een nadere wijziging van de militaire pensioenwetten. Dhr. Ter Laan handhaafde zijn amen dement om pensioneering van 15-jarigen diensttijd te doen vervallen. Het werd verworpen met 49 tegen 11 stemmen. Dhr. Duijmaer van Twist trok zijn amen dement op art. 3 in. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aangenomen. Eveneens werd z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot heffing van opcenten der inkomstenbelasting ten behoeve van het leeningsfonds 1914. De wetsontwerpen tot aanvulling dei- wet, houdende regeling van het munt wezen in de kolonie Suriname en nadere wijziging en aanvulling van de wet hou dende regeling van het Curaiyaosche munt wezen werden z. h. s. aangenomen. Daarop kwam aan de orde het wets ontwerp tot wijziging van art. Ill van het Regeeringsreglement. Dhr. Bogaardt bestreed de voorgestel de afschaffing van de verbodsbepaling in dit Art. zonder meer, niet zoozeer op principieele dan wel op practische gron den en in 's lands belang. Vrijheid van vereenigen acht spr. voor Indië- niet goed. Spr. wees hierbij op het bestaan van geheime vereenigingen met revolutionair doel. Daarbij, slechts een kleine groep Europeanen, 80.000, waarvan 20,000 Ne derlanders, verlangt dit recht. Spr. zou geen bezwaar hebben tegen dit recht voor Europeanen, hoewel het toch bezwaarlijk zou zijn dit recht thans aan een der drie groepen der bevolking toe te kennen. In de zitting van Donderdag bestreed de heer Scheurer het ontwerp en ver dedigde het amendement Bogaardt. Dhr. De Meester meende dat de loyale houding in de tegenwoordige omstandig heden tot de indiening van het wetsont werp had moeten leiden indien dit nog niet was geschied. Dhr. Fok wees er op, dat de Ind. re geering meermalen de hand lichtte met de toepassing van het huidige art. Ill van het regeeringsreglement, wat bewijst, dat het artikel uit den tijd is. Dhr. Troelstra zette uiteen dat de po litiek gericht tegen het ontwerp, er eene is van het kwaad geweten. De tegen het -ontwerp gerichte bezwaren achtte spr. zeer Overdreven. IJMUIDEN. Men seinde ons gisteren: De trawler „Gerh'rig" die hier binnenliep heeft Zondag boven Terschelling een aan tal Duitsche oorlogsschepen gezien, die snel wegstoomden in Zuidwestelijke rich ting. Op de Schouwenhiank is door een ander -schip- een wrak gezien,-, Waarvan masten -en schoorsteene.n gedeeltelijk boven water uitstaken, geen ander kenteeken was te bespeuren. N. Oosterbaan. Volgens te 's Gravenhage ontvangen me de-deeling gaat de toestand van het Tweed» Kamerlid, -den heer Oosterbaan, steeds vooruit en zijh de onrustbarende berich ten omtrent diens gezondheidstoestand, onjuist. - Kalender der Week. Van 14 tot 21 Maart 1915. Zondag 14 Maart. Vierde Zondag v. d. Vasten (bl. 524); 2de gebed „A cunctis" (hl. 103); 3de gebed „Omnipotens" (bl. 104). De gebeden na de stille H. Mis op- h-1. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor -de- Koningin (h'l. 122). Vespers op- bl. 528 e-n 123. Maandag 15 Maart. Mis v. d. dag (bl. 529); 2de en 3de gebed .als gister (bl. 103 en 104). Dinsdag 16 Maart. Mis v. d. dag (hl. 533); 2de en 3de -gebed als Zondag (bl. 103 en 104). Woensdag 17 Maart. Feest v. h. H. Sacrament van Mirakel (h-1. 1* en 861); gedachtenis v. d. JI. Ge-rtruidis (hl. 49* e-n 250) en v. d. H. Patritius (h-1. 1143 en 212); 4de gebed en laatste Evangelie v. d. dag (hl. 537 en 539). Praefatie v. Kerstmis (bl. 94). [Of wel: Mis v. d. dag (bl. 537); 2de gebed v. h. II. Sacrament van Mirakel (hl. 1* en 865); -gedachte-nis v. d. II. Gertrudis (bl. 49* e-n 250) e-n v. d. II. Patritius (bl. 1143 en 212).] Donderdag 18 Maart. II. Cyrillus v Jeruzalem (h-1. 1143 -en 222); 2-de gebed en laatste Evangelie v. d. dag (h-1. 543 en 545). [Of "wel: Mis v. d. dag (bl. 543); ge dachte-nis v. d. II. Cyrillus v. Jeruzalem (bl. 1143).] Vrij'dag 19 Maart. H. Jozef (hl. 1152); 2de gebéd v. d. dag (bl. 547). Zaterdag 20 Maart. II. Wulfrannus (hl. 50* en 212); 2de -gebed en laatste Evan gelie v. d. dag (bl. 553 en 554); 3de gebed voor den Paus (bl. 102). [Of wel: Mis v. d. dag (hl. 553); ge dachtenis v. d. H. Wulfrannus (bl. 60* e-n 212); 3de gebed voor -den Paus (bl. 102).] De gewone orde der II. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwij-zen naar het -„Volledig klis- en Vesperho-ek" van Desclée. Zondag 14 Maart. Halfvasten, ook ge noemd „Laetare". Epistel: Galaten IV. 2231 Evangelie: Joh. VI. 1-15. Monument ter nagedachtenis van Paus PiusX De redactie van „Sint Bavo" ontving sinds de opening der ook door ons aange kondigde inschrijving (6 Maart) voor hei monument, dat ter nagedachtenis van den ontslapen Paus in Sint Pieter wordt op gericht, de som van f 214,45. Zij herinnert er aan, dat zij nog steeds bereid blijft giften voor hetzelfde doel in ontvangst te nemen, men zende deze aan: De redactie van „Sint Bavo", Huize Bijdorp te Voorschoten. Goes. Het eind-examen der Avond school voo-r Ambachtslieden zal plaats hebben voor wat het mondeling gedeelte betreft op 15 Maart van 68 uur, (Z.) Geslaagd voor de nuttige handwer ken te Rotterdam de dames M. IC. Zuid- weg te Krabbendijke, A. E. de Raad te Hansw-e-erd, C. J. Heijboer te 'tZand, Koudekerk-e; J. S. Kools te Aardenburg; C. M. de ICIerck te Cadzand; J. A. Jan sen te Zuidzande, A. den Otter, te Vlissingen, en S. P. Beeren en A. C. Rosendaal, b-eiden te Groede. Te 's-Gravenhage de dames S. C. Wisse te Haarlem, F. J. J. van T-oil te Goes en J. H. Pieterse te Middelburg. En te Breda mej. C. H, Ludikhuize te Middel burg. Goes. Alhier zullen veemarkt-en worden gehouden den 2en en 4en Dinsdag van de maanden Februari tot en met Octo ber en op iederen Dinsdag (behalve den eersten) in November. (Z.) Een kranig stukje. Wij meld den dezer dagen, dat schipper L. P., va rende op Antwerpen, wegens het smok kelen van brieven, in België was vastge houden en dat alleen zijn knecht met het schip hier wederkeerde. Aan het „Nieuws van den Dag" wordt daaromtrent nog het volgende gemeld De schipper had met zijn motorschip, waarmede schelpen weggebracht waren, te Willebroeck een ligplaats gezocht, toen men ontdekte, dat hij in het bezit was van twee in het Fransch gestelde brieven, 1 i Verwachting tot den avond van 13 Maart: Zwakke tot matigen, Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbe wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. welke men hem voor te Goes verblij vende vluchtelingen had medegegeven. Hij werd gearresteerd en weggebracht en de 14-jarige knecht Thomas IC., uit Goes, wachtte met een 9-jarig dochtertje van den schipper tevergeefs op zijn terug komst. De jongen ging op onderzoek uit en vernam van den havencommandant te Antwerpen, voor wien men wel eens een vaatje oesters had meegebracht, dat de schipper in de eerste paar weken niet vrij gelaten zou worden. Tevens bereikte hem de waarschuwing, dat op het motorschip wel eens beslag zou kunnen gelegd worden. Hij wist zoo spoedig mogelijk van den havencomman dant verlof te krijgen, de thuisreis te aanvaarden, bracht daarna den motor op gang en waagde, geheel alleen met het kleine meisje, de reis naar Zuid-Beveland, op welke reis zij. verscheidene mijnen passeerden. Verleden week kwamen zij te Waarde aan, van waar het meisje door haar fa milie werd afgehaald. De dappere knaap bracht het motorschip behouden in de Goesche haven terug. Over een onzer vroegere stadge- nooten, den heer Brederode, wordt uit Breda aan de Nieuwe Courant geschreven: De redactie der „Bredasche Courant" ontving 6 Maart een briefkaart met het poststempel Antwerpen 7 October 1914, van den heer J. IC. Brederode, vroeger redacteur van genoemd blad, thans oor logscorrespondent der „N. II. Ct." aan het Fransche front. Do heer Brederode is intussohen door het Fransche legerbestuur gevangen ge zet wegens het zioh bevinden op een verboden terrein voor oorlogscorrespon denten. Een hier uit Antwerpen aangeko men dame was op haar reis tot Belgisch Putte gevorderd -en werd daar door lie Duitsche grenswacht en douane scherp gevisiteerd. Een vrouwelijke beambte on derzocht haar op den lijve in een wel is waar apart vertrek, maar waarvan een der wanden uit latwerk bestond, zóodat van uit het aangrenzend vertrek, een wachtkamer voor Duitsche militairen, on bescheiden blikken kunnen worden ge worpen in het visitatiekamertje, iets wat natuurlijk voor de betrokken personen uiterst gênant is. Ongelukkig had de dame in kwestie een stukje papier in een harer zakken, waaro-p- iets geschreven stond, dat ten kwade der Duitschers kon worden uitgelegd. Dit wek te den achterdocht der visiteuse, op wier aanwijzing de- dame naar lvapelle gevoerd werd en daar maakte men reeds aanstal ten haar per auto naar de Bagynenstraat te Antwérpen, waar de gevangenis staat, over te hrengen als verdacht van „gro- ber Unfug" tegen Duitschland, toen een menschlievend Duilsch officier zich door de dame van haar onschuld liet over tuigen, het papiertje vernietigde en haar per as onder vrijgeleide naar de Hol landsche grens -deed brengen. W-el is waar met vele uren vertraging maar toch be houden en wel kwam zij te Bergen op Zoom aan, om vandaar verder te reizen. Uitvoering Toonkunst. Het Programma vau de Uitvoering, door de Goesche afdeeling Toonkunst, 17 Maart a.s. te geven draagt een ernstig karakter, zooals de nummers „Tenebrae faotae sunt" (Duisternissen bedekten den af grond), „La fuibe en Egypte" (De vlucht naar Egypte), „Ave Maria", fragmenten uit een „Requiem", enz. bewijzen. Nog vermeldt liet program oud-Holiandsche en andere liederen van BrantsBuys, Loots, Hullebroeck, enz,. Het geheel waarborgt een avond van kunstgenot voor alle min-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1