De Groote Oorlog. No. 28. Zaterdag Maart 1915. Elfde Jaargang. I tafel. Verkooping Maart 1915, ionhnis ERF, gevraagd GEVRAAGD, ienstbode If BREDA. Vmbijnt ellen MAAHDAG-, WOENSDAG- en VBIIOAEAVDHD. Dit liisr Desiaat ti 6 Malaitsi. EERSTE BLAD. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Ban een tablet plan. ie Slaolie dient ooit pa" ter vervanging kan er verschil, liken en braden, vet door den kot bn voor het stoven van verschil. en restanten van het bereiden van bussen en cartons peg naar de kruide- Vonden, en verwacht |ze jongste tak der dig tot bloei zal en meer wil wc- pvengenoemde plant- eme kennis van den leptenboekje, waarin Iwenken voor het ge- Slaolie voorkomen, en afzonderlijke bij- I toegevoegd, die bi- pet gereed maken van ptcnvet „Delfia". Met blad kan men het bijlage schriftelijk ïdeeling Reclame der :-Delft, waarna het bn franco wordt toe- te voorkomen, eeld, dat deze recep- r zijln bij de kruide- Peten der fabriek ver en uitsluitend op do de fabriek in Delft, uur, te Krabbendijke, Otte, voor Jacs. bverstaan van Notaris yan: gevraagd Krabbendijke, aan de oot 3 A 49 c.A. erfpacht van 2 A. hand te koop. ng, voor geruimen N STEE, ovezani), BONNET, tandarts, en Boonen, voor voorschot. Adres, Arendskerke. bn Mei a.s. fejuffr. SCHNEIDER,St. kenhout, Kerkbanken, bhoolbanken enz enz. pleegt te doen. Maar Ik-eek de heer Simpelman gesteld© aan, terwijl hij inbare beleefdheidsformu- Ihet gelaat vaal den balgasj l'reemd waar had Dj paron dan toch -eigen# stem kwam hom bekend Bn aan de table d'höte van in een koffiehuis? bh verwijderden baron een {naar raakte weldra docq luwe waarneming geheel pen tweede jeugdige heer, Int gekleed© jonge danie [stiet Hieronymus in bel tegen den arm en keer- lichte verontschuldiging tenderling! ook dit gezien' den geest wel is w;iar gekroesden baard en een Maats van een witten. 9® dat was het, did mops' Biden -en o genade0 js wist hjj alles, mijnheer leen baron, maar de salon- hveidschie titels, met vvie'j Onderwereld" vriendschap pn -de and-ere niets mie®® in eigen persoon (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzopoorlstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. De toestand. In de Dardanellen is thans de aan vallende vloot volgens mededeelingen van do zijde der geallieerden genaderd tot het dorp Tsjanak, dat vlak bij do nauw ste engte is gelegen. De grootste moei lijkheden komen dus nog. De marine-deskundige van de „Corrière della Sera" schrijft: „De werkelijke moei; lijkbeden van de forceering der Dardanel len zullen pas beginnen wanneer de for ceering van de eigenlijke zeeëngte gepro beerd wordt. Daar zullen de kanonnen der forten een grootere uitwerking heb ben", hetgeen bevestigd wordt door de mededeelingen van de Britsche admirali teit, waarin van gewonden aan boord der Engelsche schepen wordt gesproken. De Turksche berichten gaan nog heel wat verder. Uit Konstantinopel b.v. wordt gemeld Zooals reeds werd medegedeeld heeft de vijand 600 granaten Maandag bij de beschieting der Dardanellen zonder re sultaat verschoten. De Turksche batterijen hebben den achtersten mast van een schip, dat de acbniraliteitsvlag voerde, om- vergeschoten en herhaaldelijk andere vij andelijke schepen getroffen. Vijandelijke torpedobooten hebben eergisternacht ge tracht de zeestraat binnen te komen, doch moesten door het vuur der batterijen te- rugkeeren. Een particulier telegram aan het Agentschap Milli meldt, dat een torpe doboot gezonken is. Behalve de forten bereiden de talrijke in de 65 K.M. lange zeestraat gestrooide mijnen den Engelschen en Franschen geen geringe moeielijkheden en gevaren. Wel worden deze mijnen door z.g. mijn- vegers opgeruimd, maar dit werk kan slechts met groote behoedzaaihheid en zeer langzaam geschieden. In het geheel is pas een lengte van 8 K.M. van mijnen gezuiverd. De vesting Bulair of Boelairs, waarvan in de telegrammen gesproken wordt, vervulde in den Eersten Balkan oorlog een gewichtige rol en kan nu nog dienen als verzamelpunt van versterkings troepen, die het landen van Engelsch- Fransche strijdkrachten zouden kunnen be letten. In het Oosten vraagt de- hernieuwde aanvallende beweging van het Russische leger de aandacht. De Russische weer macht bezit een enorme elasticiteit. Zoo pas bij de Mazoerische meren schijnbaar verpletterend geslagen, herstelde zij zich vrij spoedig en slaagde er in den Duit- schen .opmarsch te stuiten, ja, zelfs zoo als de Duitschers zelf toegeven, de legers van Von Hindenburg hier en daar terug te werpen. Alleen bij Ossowitz blijven de Duitschers nog dreigen, terwijl zij de vesting met zwaar geschut bombardeeren. Een telegram aan de „Tim-es" is nog optimistischer voor -de Russen. Volgens den St. Petersb-urgsch-en eorr. van dit blad hadden de Duitschers min stens drie corpsen in de streek van Przas- nysz. Zij werden slecht aangevoerd, of wat waarschijnlijker is, zij behoorden tot nieuw gevormde afdeelingen, van mindere kwaliteit. Een voorbeeld van deze min derwaardigheid werd getoond door de troepen, die de Russische stellingen te Czarnew aan -de Boh-r, ten Zuiden van Augustof en twintig mijlen boven Osso- wiec aanvielen. Op dit punt vaagde de Russische artillerie een geheel nieuw-ge- vormd Duitsch corps letterlijk weg, dat, onbekend met alle- voorzorgsmaatregelen, zorgeloos marcheerde over een weg door een moerassig dal, met een groep- officie ren aan het hoofd, alsof zij1 van een parade kwamen. Toen zij onder vuur ge raakten, trachtten zij zelfs niet zich te verspreiden, en ofschoon zes Duitsche batterijen -op den rechteroever van d-<| Bobr het vuur openden, om de colonne te redden word deze bijna geheel ver nietigd; alleen -de officieren en enkehj manschappen gaven zich over. Aldus bewc-ert do „Times"-corr. In do Karpathen en in Gallicië wordt n-og altijd met groote verbittering go- streden. Bij Stanislau, in Oost-Gallicië, zijn de Oostenrijkers volgens het Russisch© be richt teruggeslagen, en zoo is do kans op hernoming van Lemberg en ontzet van Przemysl voorloopig nog zéér gering, ter wijl de Duitschers in 't Noorden, voor de Njemen- en do Nare-w-linie, dusver nog weinig fortuinlijk blijken. Alles saamge nomen, -staat wel vast, dat de Russen nog niet „murw" zijn geslagen, al ver andert hot Russisch succes wear in een nederlaag, zoodra het leger der Mosco- vieten het Duitsche spoorwegnet nadert. Op het westelijk -oorlogsveld blijft hot een loopgraaf hier, een bosch daar, een heuvel ginds, vandaag door de Duitschers, morgen door de Franschen genomen en inmiddels blijft het zooals het al maanden was en is, oen combinatie van vesting oorlog en veldslag, waarvan dat einclq niet is te voorzien! Hoe het er op 't 'oorlogsterrain, na zóó lang verbitterd worstelen, uitziet, zegt ons ,ons de „ooggetuige" bij- het Engelsche le ger: „De aanblik van de smalle strook grond tusschen de linies der tegenstan ders in de hosschon rondom Yperen is bijna niet te beschrijven. Do meeste hoo rnen zijn geveld of half doorgehakt en liggen met -de toppen tegen den grond. In den zachten, raodderigen kleigrond zijn ontelbare putten geslagen van verschei den voeten -diep. En te-midden van de doode hoornen en in do- modderige kuilen liggen duizenden lijken van Duitsche sol daten. De meeste lijken liggen daar al sinds November. Dit geeft een flauw Leela van deze vreeselijke doodenstreek tusschen ons en den vijand". En dan te bedenken, dat het straks, bij den algemeenen opmarsch, nog erger wordt! Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 4 Maart, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: Ten N.-W. van Atrecht hebben wij gisteren 1600 M. Fransche stellin gen veroverd; 8 officieren en 1600 man hebben wij gevangen genomen en 7 ma chinegeweren en 6 kanonnen veroverd. Vernieuwde Fransche aanvallen in Cham pagne werden afgeslagen, evenals bij St. Hubert. Bij een tegenaaval hebben wij een Fransche lc-opgraaf veroverd. Russische aanvallen ten N.-W. van Grodno werden door ons artillerievuui' verijdeld. T-en N.-O. van Lomscha mis lukte eveneens een Russische aanval on der zware verliezen. In de streek van Myszince en Choi-zek evenals ten N.-W. van Prasnitz hebben de Russen hun aan val hernieuwd. Parijs (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Tusschen de zee en de Aisne had een artillerieduel plaats. De Duitschers beschoten Reims met brandbommen. In Champagne hebben wij terrein gewonnen. Wij handhaven ons in de Duitsche loopgraven over een lengte van 6 K.M. en een breedte van 1 K.M. Verscheidene tegenaanvallen heb ben wij afgeslagen. Een der garde-regi menten van den vijand leed enorme ver- Rezen. Londen. De admiraliteit meldt: Drie Engelsche pantserschepen zijn Maandag de zeestraat der Dardanellen binnenge varen en deden een aanval op fort 8, dat het vuur "beantwoordde. Aan onze zijde hadden we 6 gewonden. Vier Fran sche slagschepen drongen d© golf van Saros binnen en bombard-eerden Bou- lairt. Drie andere Engelsche slagschepen beschoten Donderdag de forten 8 en 9 en brachten ze tot zwijgen. Alle drie de schepen werden getroffen. De actie wordt voortgezet. Losse Oorlogsberichten. Verstopte brieven. Door de Duitsche autoriteiten tc Ant werpen zijn thans in liet geheel reeds 18 mosselvisschers uit Philippine aange houden, die in hunne schepen brieven verstopt hadden. 0e Bisschop van Linz. Naar uit Weenen wordt gemeld, is Z. D. ,H. de bisschop van Linz, na een bezoek aan zieke Russische en Servi sche gevangenen, door vlektyphus aan getast. De toestand in Antwerpen PUTTE, 3 Maart. (Van don correspon dent van „D-e Maasbode"). De Burgemees ter van Antwerpen heeft aan de politie strenge bevelen gegeven om onverbidde lijk op 1e treden tegen huiseigenaars, die om hunne duurders in bepaalde gevallen tot verhuizen te dwingen, niets beters wisten te doen, dan de waterleiding af te sluiten, pompen onbruikbaar te maken, of op andere wijze hun perceel tijdelijk onbewoonbaar te maken. Do bevolking is den burgemeester zeer dankbaar voor dit bevel. PUTTE, 3 Maart. (Van denzellden.). Te Antwerpen is de prijs van een brood, dat een kilogram weegt, vastgesteld op 44 centiemen door „the Commission- for Relief in Belgium". Deze prijs is goedge keurd door het college van burgemeester en schepenen. Een flinke bakkerij der stad, die do vo rige week het brood tegen een hoogeren prijs had verkocht, -moet deze week de bloem, die zij gebruikt twee francs per 100 kilo meer betalen, welke straf zij met recht verdiend heeft. Eerste Kamer. Zitting v an IV oe nsdag. Ingekomen was een kennisgeving van het overlijden van den heer Ilovy, lid der Kamer. De voorzitter bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van den over ledene, 'terwijl de kennisgeving met een brief van rouwbeklag zal worden be antwoord. Besloten werd Donderdag' om elf uur een aantal wetsontwerpen in de afdeelin gen te onderzoeken, waaronder het Indi- scche leeningsontwerp. Vrijdag om elf uur zouden dan in open- bare vergadering de in staat van ge wijs-de verkeerende ontwerpen worden be handeld. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag, die ge presideerd werd door den heer O. van Nispen, wegens ongesteldheid der hee- ren Borgesius en Troelstra, beantwoordde minister Posthuma de verschillende spie kers naar aanleiding der opmerking bij de bespreking van de'regeeringsnota o-ver den economischen toestand. Hij zeide, dat geen grooter voorraden meel en tarwe zijn aan gevoerd, omdat Nederland het veiligst is, indien het matig leeft en geen groote voorraden heeft. Spr. verdedigde voorts de reg-eerings- maatregelen betreffende broodbereiding veevoederdistributie, enz. De minister, zijn rede vervolgende, zei- de, dat hij niet kon overgaan tot een uitvoerverbod van kool. Het artikel is niet bewaarbaar. De markten zouden over voerd worden met meer dan wij kunnen opeten, zoodat het artikel zou verrotten. In gewone tijden blijft slechts 5 pot. van de witte kool hier in 'tland. De Regeering verlangt volstrekt geen blind vertrouwen, doch bij critiek moet men zich niet plaatsen op het standpunt van een der partijen. Wat betreft het Steuncomité blijft spr. er "bij dat 't particulier initiatief, ges-teund door den Staat, de beste vorm is. De steun der Regeering bedraagt nooit meer dan 50 pet. Do Min. v. Financiën, dhr. Treub, meent dat na het medeg-edeeld-o door den vorigen spr. er geen reden meer is voor do klacht, dat de Regeering achterhoudend zou zijn. Hij verdedigt daarop nog eenige maatregelen, door hem genomen toen hij' nog aan het hoofd van dit Ministerie stond. Ook zeide hij, Donderdag zijn rede ver volgende, dat degene die. gisteren de rede van minister Posthuma goed gehoord heelt, .weet, dat er niet te noemen mo tieven zijn. Bij de installatie van het steuncomité sprak de minister als particulier. Beide redevoeringen komen dus niet in de Tweede Kamer ter sprake. Einnenkort zal iets dergelijks als het Nationaal Steuncomité met medewerking van den minister geschieden in het be lang van andere deelen der bevolking. Naar aanleiding van het antwoord door den Minister van Oorlog gegeven op de door het lid der Tweéde Kamer, den heer Kleerekoper, tot hem gerichte vraag nopens het stellen van voorwaarden, door den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht, voor het toestaan van het houden van openbare vergaderingen in plaatsen, waar de staat van beleg is afgekondigd, vernemen wij, dat deze zaak na dit ant woord nog niet uit zal zijn, maar zeer spoedig nader in de Kamer ter sprake zal komen. Immers binnenkort zal in openbare be handeling komen het wetsontwerp betref fende bestendiging van den staat van be leg en bij die gelegenheid zal bovenbe doelde zaak, welke ook in de afdeelingen ter sprake kwam, een onderwerp van be raadslaging uitmaken. Da hear Van Kol in Den Haag terug. Het Eerste Kamerlid Van Kol is na een bezoek van 5 weken aan -enkele dee- ien van het door Engelsche en Fransche troepen in Frankrijk bezette front waai| hij alle mogelijke hulp en voorkomenheid ondervond tengevolge van zijn bekendheid met vele Belgische en Fransche ministers te Den Haag teruggekeerd. Hij: deelde mede, voornemens te zijn nog deze maand weer terug te keeren naai' Japan ter voort zetting van -de bekende enquête welke bij afbrak bij het begin van den oorlog. Koperuitvoer verboden DEN HAAG. Met ingang van 4 Maart is verboden het uitvoeren van koper en koperlegeeringen als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan koper of koperlegeering geen hoofdbestanddeel vormt. Verbod Boteruitvosr. Naar wij: uit Den Haag vernemen zal met ingang van 8 Maart het beperkt uit voerverbod van boter hoogstwaarschijnlijk voorloopig worden opgeheven. (M. Ct.) Mr. H. Goeman Borgesius. De voorzitter van -de Tweede Kamer, mr. Goeman Borgesius, was een paar dagen door zijn lichte keelaandoening verhinderd in de vergadering der Kamer tegenwoor dig te zijn. Vermoedelijk zal hij- de vergadering van morgen weer kunnen leiden. Mr. P. J. Troelstra was Donderdag, na eenige weken -ongesteldheid, weer in de] vergadering van do Tweede Kamer aan wezig. Men seinde ons gisteren uit den Haag: Het persbureau Vas Dias verneemt, dat minister Treub tegen 13 Maart te 's-Gra- venhage een vergadering heeft bijeenge roepen van oen 100-tal vertegenwoordi gers van credietinstellingen voor de ver schillende groepen der bevolking. O. a. zijn uitgenoodigd Nutsbanken, Volksban ken en banken van Neutrale en confes- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 6 Maart: Meest matige Westelijke tot Zuidwestelij ken wind Zwaarbewolkt tot betrokken lucht. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. sioneele vercenigingen. De vergadering zal door minister Treub worden gepresideerd en door II. M. de Koningin worden toege sproken. Minister Treub deelt in de Tweede Kamer mede, dat binnenkort iets derge lijks als -de stichting van het Nationaal Steuncomité met medewerking van den minister zal geschieden in het belang van andere groepen der bevolking. In verband met bovenstaande verkla ring kan worden gemeld, dat de bedoeling is, kleine neringdoenden, wier bedrijf ten gevolge van de buitengewone tijdsomstan digheden dreigt te niet te gaan, het voort bestaan ervan te verzekeren. Goes. R.-K. Middenstand. Woens dagavond werd door het pl. coanité der K. S. A. in het „Slot Oostende" een vergadering belegd om te komen tot de finitieve constitueering der afdeeling Goes van den R.-K. Middenstandsbond,. De heer Kosters Sr. presideerde. Bij ontstentenis v-an den secretaris werd diens ambt waargenomen door mr. Joh. Stieger. De hoogeerwaarde heer Baede deelde mede, de vorige maal zeer tot zijn spijt verhinderd te zijn geweest d-e oprich tingsvergadering der R.-K.. Hanze bij te wonen. Spreker gaf zijn groote voldoe ning 'te kennen over het tot stand ge brachte werk en hoopte, dat het zou blijven bestaan, opdat volgens den wensch van Mgr. den bisschop ook hier de Ka- thoHeke middenstand niet ongeorgani seerd zou blijven. Na een korte, zakelijke uiteenzetting van het doel van een R.-K. middenstands- vereeniging, op verzoek van een der aan wezigen door den weleerw. heer v. cl. Eem gegeven, traden uit de vergadering nog 6 nieuwe leden toe, zoodat thans 18 Katholieken te Goes zich tot een af deeling hebben aaneengesloten. Niet al len echter 'waren ter vergadering aan wezig. Het samenstellen van een bestuur v,an 4 man had heel wat voeten in de aarde. De een kon geen functie accepteeren, om- dag hij nog aan andere vereenigingea gebonden zat, de andere wilde niet. Dit laatste werd en terecht door een der aanwezigen betreurd. Na 10 stemmingen kwam men einde lijk klaar met den volgenden uitslag: de heeren Chamule.au (voorzitter, die niet dan na herhaald aandringen en slechts voorloopig de benoeming heeft aangenomen), A. Simons, P. J. Sie- mons en F. Kosters Jr. Onmiddellijk na benoeming van het he- stuur legde het bestuur van het pl. co mité der K. S. A. alhier zijn taak neer, ais zijnde afgedaan: de president drukte in enkele woorden zijn grootte vreugde uit over het feit, dat hij nog had mo gen medewerken tot oprichting eener R.-K. Middenstandsvereaniging en besloot met een oprechten wensch voor clen groei en bloei der vereeniging. Nadat het eerste bestuur der afdeeling Goes van de R.-K. Hanze door den welqerw. heer kapelaan was gecompli menteerd, ging het in bestuursvergadering over en werd de vergadering gesloten. In de eerstvolgende vergadering zullen de leden worden samengeroepen om over de conceptstatuten hun oordeel uit te spreken. De raad dezer gemeente zal op 9 Maart a.s. in openbare vergadering bij eenkomen en de volgende agenda na vast stelling der notulen behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van, belasting. 3. Wijzi-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1