mann, GOES. De Groote Oorlog. No. 27, Donderdag 4 Maart 1915. Elfde Jaargang. ierhemden. IJ p BREDA. >TE ZENDING >OR MAAT lelsch Piqué in wit hemd prima Borst. 210, 240 ct. i9 35 cent. i71/,— 55 cent. f70 80 cent. Tricot Heeren Broeken en Borstrokken. 75,115,150 ct. G Versdiijnl eiken MAkHBAG-, WOENSOAE- tn VRUOkEAVDHD I f®* A gulden bij 1 A A gulden bij A A gulden A f" De ziel van Vlaanderen. 1 Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben enhoui, Kerkbanken, hoolbanken enz enz. van den oorlog |loen lage prijzen, veer aangeboden. |fd zijn. N |iik van de Wortelboer's tela tegen de influenza, (svertering, maagkwalen, eugen of bedrog. Vraagt Jdat is het beste bewijs, ïinkeliers verkrijgbaar. >n zijn van portret en rtret en handteekening echt. 2736, 45, 57'/2, 70, 80, cent. j'erstond gevraagd nih mum couwt Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de mm A gulden bij verlies van beide J H A gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de 1 L I 11 I banden, voeten of oogen. j| L g verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I I li I Voorts bij ongeneeselijke I 9 9 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' M B. 9 9 verlies van een (99999 verlies 9_ 9 9 verlies van M BUu I H1 1 band, voet I I 9 9 van een I 9 een M p U of oogg duimwijsvinger te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. In inwoning, voor by M. VAN STEE, O*»»"' „Veurno is steeds nog het doel der vijandelijke obussen, die er met regel maat bij tusschenpoozan op neerhage- len.... Rn hot oude Vlaamsche schoon yan dit lieve stedeke heett er zwaar onder te lijden. De een na den ander ■worden die mooie, karakteristiek 17e eeuwsche geveltjes getroffen, dfe rond degroote markt samenhokken. De fraaie Gothische Sint-Walburgiskerk is ook al geraakt op verschillende plaatsen en een der kostelijke gebrandschilderde ra men ligt in gruizelen." Zoo luidt het in een brief, uit De Panne, in den Zuidwestelijken uithoek van België, aan „De Tijd" geschreven en het klinkt, voor wie kunst en schoonheid mint, als een noodgeschrei over den gruwel der verwoesting, die sinds vijf maanden in het schoone, ons stamverwante Vlaan deren een helschen sabbath viert. Voorzeker past het niet, in een al te eenzijdige bewondering voor wat penseel en beitel wrochtten, het hart te sluiten voor mededoogen en deernis over het ver lies van zoo tal van kostbare menschen- levens, over zooveel vergoten menschen- tloed, over zooveel verwoest geluk, over zooveel gebroken welvaart, die deze ramp zalige krijg over België deed komen. Maar toch, wie kan zonder droefheid de vernie ling aanzien zooveler kunstgewrochten in hel schoone Vlaamsche land, als hij over denkt, hoe daarmede als het ware een stuk van Vlaanderen's ziel wordt weg gesneden. Want zoowel de prachtige kerken 1) te Leuven, Lier, Gent, Antwer pen, Mechelen, Yperen, Brugge als de trotsche belforten, hallen en stadhuizen te Oudenaarde, Leuven, Brussel, Antwer pen, Yperen, enz. vertolken zoowel den bloei en luister des verledens als het karakter en de geaardheid van het volk, dat ze schiep en zijn daardoor monumen ten in den waren zin des woords. En de treffende bijzonderheid, dat zoo wel de profane als de gewijde Vlaamsche bouwwerken, wier loem de wereld ver vult, dien overheedijken spitsboogstiji vertoonen, welke zoo bij uitstek geschikt is het gemoed religieus te stemmen, spreekt voor de waarheid, dat de stoere Vlaamsche natie der middeleeuwen haar dubbelen aard van geloovig en arbeid zaam volk in steen heeft willen uitdruk ken, opdat nog eeuwen nadien zijn ranke belfortspitsen, zijn trotsche halletorens, zijn sierlijke stadhuisgevels en zijn mach tige kathedraalgewelven als een in arduin gehouwen „ora et labora" tot het nage slacht zouden spreken. Wel mocht de Vlaamsche dichter, waar hij zijn land be zingt, bewonderend uitroepen „Waar schittert toch De houwkunst nog Zoo heerlijk als bijl U. Wien vlecht ze een [rijker krone? Uw tempelen van hecht arduin Belaan met eeuwen op de kruin, Zijn hu» bestemming waard, waard dat [de Heer er wone, (Zij wijzen aan het oog de blijken uwer [gunst, Die hen heeft opgesierd met peerlen van [de kunst." 2) Die schoone monumenten der Vlaam sche bouwkunst zijin voor onze Zuider- taalbroedeirs en voor wie met hen mede leeft, als een spiegel, waarin zij de Vlaam sche volksziel zien weerkaatst, als eerj altijd open beek, waarin zij1 de glorie van het verleden, de roem hunner vade ren lezen en de grootheid van dien over- schoonen tijd, toen burgerdeugd en vrij heidszin, door godsdienst geadeld, op vreemden trots en dwingelandij zoo menig schoone zege wisten te behalen, met nam© in 1302, toen 't krachtig sein van een paar' [Vlaamsche woorden,3) me de overweldigers gelijk een donder [hoorden, Aan 't glorierijkste feit van Vlaanderen ['t aanzijn gaf; (En) op het wraakgeroep van (Vlaande [ren's) burgerhelden De krijgsmoed van den Lande onlblaakte [in Kortrijk's velden En schonk er Frankrijks macht een [graf I" 4) En thans? Hoe menig monument, hoe menig kunstgewrocht viel in den jong- sten tijd ten offer aan het Duitsch ge weld, zoovaak verward met Duitsche kracht I De Leuvensche hallen, hervormd tot een reuzenboekenschiijh ter bewaring der wetenschappelijke schatten eener wereld beroemde universiteit, gingen met gansch hun kostbaren inhoud in de vlammen op. De machtige St. Pieterskerk in de zelfde stad werd droevig geschonden, ge lijk de Sint-Romboutskerk in het oude Mechelen en de Sint-Martinuskerk in het schilderachtige Yperen. De eenig-mooie en indrukwekkende laken hallen van Yperen, bekroond door den' machtigen toren, symbool van Vlaam sche kracht en Viaamschen durf, gedenk zuil dier Neringen en Gilden Die elk gelijk een legerschaar Het harnas gespten in gevaar En wilden wat was recht en wonnen wat [zij wilden." 5) werden den 22en November 1914 een prooi van het alvernielend vuur. En dan zwijgen wij over de verwoesting van zooveel aantrekkelijk Vlaamsch ste denschoon in Dendermonde, Dixmuidenj, Nieuwpoort, Veurne, enz. enz. Wel wordt hier het woord van Schaepman ons op schrikkelijke wijze verduidelijkt „Daar vaart langs heel de wereld een [woeste doodsorkaan De scheppingen der menschen ver rijzen en vergaan!"6} En het Vlaamsche land zal, o, zeker welke minnaar van recht en rechtvaar digheid hoopt zulks niet! na den krijg verrijzen tot een nieuw volk, door druk geadeld, in tegenspoed gestaald, maar nog lang, zeer lang zal het treuren over den ondergang zijner kunstjuweelen als over het verlies van een stuk eigen ziel en leven. Dit bedenkende, grijpt ons, Noord- Nederlanders door stam en taal den Vla mingen nauw verwant, eenzelfde weemoed aan over de vernietiging van zooveel schoons. Maar een blik op het gelaat on zer Zuiderbroeders schenkt ons moed. Want wiji lezen daarin een veerkracht, die door geen tegenspoed wordt gebro ken, een vertrouwen, die- door geen ram pen wordt geknakt, een moed, die de ongunst der tijden braveert, gelijk in de dagen van Breijdel en De Coninck. En als wij ons soms bekommerd af vragen, of de Vlaamsche Leeuw, getemd en onmachtig, voortaan zal nemen wat de Duitscho hand hem geelt, dan ant woordt ons de strofe van het Vlaamsche Volkslied Hij 7) strijdt nu duizend jaren Voor vrijheid, land en God En nog zijn zijde krachten In al haar jeugdgenot. Als ziji hem macht'loos denken En tergen met een schop, Dan richt hij zich bedreigend En vrees'lijk voor hen op!" En wij begrijpen de geestdrift waarmede de Vlaming het refrein zingt van „De Vlaamsche Leeuw": „Zij zullen hem niet temmen Zoolang een Vlaming leeft, Zoolang de Leeuw kan klauwen, Zoolang hij tanden heeft!" Prof. Leo va:i Puijvelde uit Gent moet onlangs te Amsterdam gezegd hebben dat Bel, ii, bij gebrek aan koningen en bisschoppen geen grootscbe kathedralen heeft als Frankrijk b.v met sjjn gotbiscbe tempels le Parijs, Reims, Amiens, Chartres, enz. Wat niet wfgneemt, dat b.v. de Onze Lieve Vrouwekerk te Antwer pen vóór de Reformatie, toen de Beeldenstorm hsar nog niet had onttakeld, een der schoonste kerken der Christenheid was en nu nog ên doo,* zijn prachtigen toren ên door zijn zeven benken eenig is in Europa. 2) H. L. Ledegacck, „De drie Zustersteden" (Gent) 3) Bij den Viaamschen opstand te Brugge in 1302 werden de Franschen gedwongen de woor den „schilt ende vriendt" uit te spreken Wie zulks niet kon, werd gedood. Ledeganek, t. a. pl. (Brugge). 6) Ledeganek, t. a. pi. (Gent). 6) tya Sofia", inleiding 7) Elij d.w.z. de Vlaamsche Leeuw. De toestand. Bij het zeer geringe nieuws, dat ons van de onderscheiden oorlogsvelden be reikt, is aller aandacht gevestigd op En- geland's tegenmaatregel tegen Duitscih- land's duikbootenblokkade, zooals minis ter Asquith's verklaring dit aan het Pare ment heeft blootgelegd en op de nota van Amerika aan Duitschland en Enge land. In die nota van 22 Februari drukt de regeering der Vereenigde Staten de hoop uit, dat Duitschland en Engeland door wederzijdsche concessies een grond slag voor een overeenkomst zullen vin den, om den vreeizamen neutra'en han del van de grootste gevaren te bevrij den, waaraan zijn schepen bij de vaart d'oor de kustwateren der oorlogvoerende landen zijn bloot gesteld. Deze aansporing kan geenszins als een voorstel der Amenikaansohe regeering gel den, die natuurlijk niet het recht bezit; om voorwaarden Voor zulk een overeen komst voor te stellen, ofschoon zij zelf en de bevolking der Vereen'gde Statcïi rechtstreeks en in groote mate bij deze kwestie geïnteresseerd zijn. Zij neemt slechts die vrijheid, welke naaT haar meening aan een oprechten vriend, die den vurigen wens,oh koes tert om geen van beide naties in moei lijkheden te brengen, en toch de gemeen schappelijke belangen der mensehheid te kunnen dienen, toegestaan is. Deze aansporing dient dan om tussohen Engeland en Duitschland een overeen komst te doen sluiten, waardooir: lo. besloten wordt, geen drijvende mij nen zonder meer uit te strooien. Die ver ankerde mijnen zullen uitsluitend voor oorlogsdoeleinden dienen, en niet verder in zee gelegd worden, dan de draag wijdte van een kanon vanaf de kust be draagt. Alle mijnen zullen een officieel kenteeken dragen en zoo geconstrueerd worden, dat zij onschadelijk worden, zoo dra zij van de verankering losslaan. 2o. Er wordt besloten, dat geen on derzeeërs der beide regeeringen een aan val zullen ondernemen op handelsschepen van welke nationaliteit dan ook, tenzij om het recht van aanhouding en onder zoek te kunnen uitoefenen. 3o. Men komt overeen, dat de schepen van geen van beide naties op haar han delsschepen de neutrale vlag zullen ge bruiken als krijgslist of om onkenbaar te worden. 4o. Engeland keurt goed, dat levens- en voedingsmiddelen niet als conlrabande beschouwd worden, en dat de Britsche autoriteiten geen scheepsladingen van zul ke goederen zullen sloren of aanhouden, als zij aan firma's in Duitschland ge adresseerd zijn, welke door de Vereenigde Staten gemachtigd zijn, om deze ladin gen in ontvangst te nemen en aan de geconcessionneerde Duitsche wederver- koopers tot uitsluitende verdeeling onder de burgerlijke bevolking te leveren. 5o. Duitschland keurt goed, dat le vens en voedingsmiddelen uit de Ver eenigde Staten of uit andere neutrale landen aan zulke firma's geleverd wor den. Ten slotte protesteert de Amerikaan sche regeering tegen de opvatting alsof zij eenig rec'ht der oorlogvoerenden of neutralen, dat door de beginselen van het volkerenrecht vastgesteld is, erkent! of loochent. Zij zal veeleer deze overeen komst als een gedragslijn beschouwen, welke meer op doelmatigheid dan op wet tigheid of recht steunt. Tot dusver de nota. De oorlogs-woede blijft intussohen Euro pa verscheuren en zijne vernielingen aan richten. Hij kost ons nu 2 millioen pond per dag, zeide de Engelsohe eerste minis ter. Twee millioen pond, d.i. vier en twin tig .millioen gulden, en dat enkel voor Engeland, per dag! Geen reusachtiger en afschuwelijker ie kens om is denkbaar, dan die van de verliezen in dezen strijd geleden. En tientallen van jaren zullen noodig zijn om eenigennale te herstellen, wat thans in weinige maanden tijds werd ver woest, stuk geschoten, plat gebrand, in den grond geboord, in de lucht gebla zen, verdelgd. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 2 Maart, 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.). Van het front valt noch op het Westelijk, noch op het Oostelijk oorlogstooneel iets bijzonders te melden. Weenen. Aan het front in Gallicië viel niets bizonders voor. Aken. (Part.) Per koerier tot de grens. Hier passeerde een trein, welke verniel de auto's en eenige onbruikbaar geschoten kanonnen vervoerde. Deze kwamen van de Yzerlinie. Parijs, Communiqué van gisteren avond 11 'uur. Door de regen en sneeuw stormen werden de operaties zteer belem merd. Ten noorden van Mesnil in Cham pagne hebben wij een hevigen tegenaanval afgeslagen. Wij hebben nieuwe vorde ringen gemaakt en de terreinwinst behou den. In het Le Pretrebosch bij Pont a Mousson hebben wij een blokhuis ver overd. Te Sultzeventer ten noordwesten van Munster hebben wij Zondagnacht een hevigen aanval afgeslagen. Petersburg. (Officieel). Uit het front van Kaukasië wordt gemeld: Onze troe pen, die in de kuststreek optreden maak ten zich op 28 Februari meester van de haven van Khopa, Deze haven is voor de Turken nit een militair oogpunt van groot belang. Aan de andere fronten is de toestand ongewijzigd. New-york. Dermburg (Duitsch oud- minister van Koloniën) spreekt het ge rucht tegen, dat Graaf Bernstorff de Duitsche ambassadeur te Washington te rug geroepen zou zijn. Kardii aal Mercier en de vermoorde priesters. De Pruisische kolonel Weingers, com mandant van het district Mechelen, zond den 15on Jan. een schrijven aan kardi naal Mercier, waarin hij hem vroeg welke priesters in het diocees Mechelen on schuldig! zouden zijn gedood. De kardinaal zond dadelijk een lijst van de geestelij ken van zijn diocees, die bij' zijn weten door Duitsche troepen waren gedood en deed het voorstel een commissie van onderzoek te benoemen, bestaande, uit een gelijk aantal Duitschers en Belgen, onder voorzitterschap vain den vertegen woordiger van een neutraal land. De kardinaal heeft tot nu, toe geen antwoord op dit voorste] ontvangen. (MsWode De Dacia". „De Maasbode" schrijft: Zeker om hun Engelschen vrienden voor nieuwe incidenten met het „zusterland" Amerika te besparen hebben de Fran schen zich dus van de „Dacia" meester gemaakt. Het schip behoorde, gelijk men weet, vroeger tot de HamburgAmerika- lijb en werd door een Duitsch Amerikaan gekocht, die het onder Amerikaansche vlag met een lading katoen naar Bremen Verwachting tot den avond van 4 Maart: Matige tot krachtiger, Zuidelijke tot Zuid westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur. zond. Later werd do bestemming van de „Dacia" veranderd in Rotterdam. De reis werd vooral ondernomen om uit te. ma ken, of Engeland het verkoopen van Duit sche schepen aan neutrale personen er kennen of beslag op die schepen leggen zou. Een Fransche kruiser heeft nu deu knoop doorgehakt 011 de „Dacia" buit gemaakt. En komen er bezwaren of pro testen, wel dan beroept men zich slechts op de reciprociteit en de noodzaak, waar in men verkeert om uiterste maatregelen te nemen. Nader meldt men uit Brest: Op de „Dacia" is, de Fransche vlag geheschen. Omtrent de lading is nog geen beslissing genomen. De bemanning, bestaande uit Amerikaansche onderdanen en neutralen, zal worden ontscheept en naar hun eigen land worden teruggezon den. Onderscheiding. FRANKFURT, 27 Febr. (O.V.) De „Frankf. Ztg." verneemt uit Gonstanti- nopel, dat keizer Wilhelm aan den Turk- schen minister van oorlog, Enver Pascha, het IJzeren Kruis heeft geschonken. Enver Pascha dankte telegrafisch in de warmste bewoordingen. Buitendienststelling van Russische Generaals. BERLIJN, 27 Febr. (K.N.) Het „Nowoje Wremja" publiceert, met goedvinden blijk baar van de censuur, een lijst van 26 generaals, die in den laatsten tijd zijn gepensioneerd of ter beschikking gesteld. Daaronder bevinden zich 12 divisie-ge neraals. (Msbode.) Generaal Leman. Uit Zurich wordt gemeld, dat de dochter van den Belgischen gene raal Leman, den verdediger van Luik, aau het internationaal comité van hot Roode Kruis te Genève verzocht heeft er werk van te maken, dat haar vader, die niet meer loopen kan, als in valide uit zijn krijgsgevangenschap worde ontslagen. De Dardanelles KONSTANTINOPEL. (Officieel). De vij andelijke vloot ging Wijl groote tusschen- poozen voort de batterijen in Sedul Bahr te beschieten. De vijand trachtte te ver geefs verkenningstroepen te ontschepen. Vijf vijandelijke pantserschepen werden door onze granaten getroffen en den terugtocht genoodzaakt. Een bekendmaking van Von Bissing. De volgende bekendmaking is versche nen De door de verordening van 20 Janu ari 1915 (Wet en Verordeningsblad voor de bezette streken van België no. 35), tot 28 Februari 1915 verlengde termij'n voor protestheffingen en andere tot waring van regres bestemde rechtsmiddelen, wordt hierdoor tot den Slen Maart 1915 verlengd. De verordening van den koning der Belgen van 3 Augustus 1914 betref fende de terugtrekking van Bank-tegoed met de beperking, dat zij door de verorde ning van den koning der Belgen van 6 Augustus 1914 en mot de uitbreiding, die zij door de verordening van 23 Sep tember 1914 (met een verordeningsblad voor bezette streken van België, no. 4), verkregen heeft, blijft tot 31 Maait 1915 van kracht. De Gouverneur-Generaal in België, vrij heer Von Bissing, Generaal-0verste. (Maasbode.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1