UIT ZEELAND. Ib ferouck, en van den regeeringscommissa- ris voor het vluchtoord, den heer Wilhelm. Bij den houw en de inrichting is het nuttige en practische met het geriefelijk» vereenigdDe ligging van het vluchtoord is zeer gunstig, aan de lijn BokstelWe zel, drie minuten van het dorp, op de heide, in het Noorden beschut door bos- schen. Het vluchtoord wordt thans geleidelijk bevolkt van uit Baarle-Nassau en uit Zee land Dagelijks komen er ongeveer 300 vluchtelingen aan. Op niet genoeg te waardeeren wijze heeft een Amerikaan, de heer Jenkinson, vani de Rockefeller Foundation, zorg gedra gen voor de zending van een grooten voor raad kleederen en levensmiddelen voor de bewoners van het vluchtoord. „N. R. Ct." Invoer van Patentkali. Naan do „Mshd." verneemt, is de uit voer van patentkali uit Duitschland we der toegestaan. De lichting 1916 en de meerdere landstorm. Men meldde ons Zaterdag uit den Haag: De wetsontwerpen betreffende de mili tielichting 191(1 en den landstorm zullen vermoedelijk de volgende week hij1 de Tweede Kamer worden ingediend. Allo ingeschreven van de lichting 191G zul len hij do militie worden ingelijfd, behal ve degenen die ongeschikt bevonden wor den, dio voor goed of tijdelijk vrijgesteld zijn en die uitgesloten zijn volgens de wettelijke bepalingen. De uitbreiding van den landstorm be oogt daarbij ook in te lijven degenen, die in 1911, 1912 en voor 24 Mei 1913 den vrijwilligen of verplichten dienst hij do zeemacht het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten. Een en ander is niet toepasselijk op hen dio voor 1911 van hun verplichtin gen van den landstorm werden ontslagen. Het misbruik der neutrale vlag. Op een onlangs gehouden vergadering van Nederlandsche reeders, waar alle hier te lande bestaande reederijen vertegen woordigd waren, werd betreurd, dat de Ilritsche regcoring door haar bekenden' raad aan de Engelsche koopvaarders het misbruik der onzijdige vlag heeft gewet- tigden werd instemming betuigd met het protest, daaromtrent door de Nederland sche regeering te Londen ingediend. De hoop werd uitgesproken, dat het En gelsche gouvernement spoedig op dicpi maatregel zal terugkomen. Geen Duitsch luchtvaertuig. Naar aanleiding van het vermoeden van de Nederlandsche regeering, dat in den nacht van 19 op 20 Januari j.l. Duit- sche luchtvaartuigen zich over Neder- iandsch grondgebied hadden bewogen, is hij onderzoek gebleken, dat de juistheid van bedoeld vermoeden geheel uitgeslo ten is. Zondagsrust. Men meldt aan het Centr.: Aan de tarwemeelfabrikanten, die thans voor rijksrekening tarwebloem fabricee- ren, is door den minister van landbouw de wensch te kennen gegeven, om voortaan des Zondags in afwijking van den in den laatsten tijd gevolgden regel niet te malen, tenzij bijzondere omstandigheden dit noodzakelijk mochten maken. W. Hovy. f Zaterdag seinde men ons, dat het Eerste Kamerlid voor Zeeland, de heer W. Hovy dien middag te Zeist was overleden. De volgende levensbijzonderheden ont- leenen wij aan „De Zeeuw": Willem Hovy, geboren 17 Juli 1840 te Beverwijk, heeft zijn hoofdopleiding geno ten aan de Technische school te Utrecht., waar hij tot zijn 18de jaar bleef. Daarna heeft hij zich door eigen studie en prak tische vorming verder bekwaamd. Sedert 1858 was hij verbondon aan de Bierbrouwerij en Azijnmaker^ in .„De Bekroonde Valk" van de firma Van Vol lenhoven Co., sedert 1867 als hoofd dezer industriëele onderneming, in welke hij voor zeer velen tot rijken gee&tetij- ken en socialen zegen geweest. Voor zijn honderden knechts en arbeiders was hij een vader. Hij richtte een Ziekenfonds voor hen op, voerde het participatiestel sel in, regelde vacant.ies en vrije dagen, schonk .groote geldsommen voor de ver zekering zijner werklieden, en voor hun ouderdomspensioen. Hierin was hij zijn tijd ver vooruit. Zijn zaak werd dan ook, tot zelfs in het buitenland, ten voorbeeld gesteld. Van 18811899 was hij lid van den gemeenteraad van Amsterdam en van 1892 lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, totdat hij in 1901 gekozen werd tot lid van de Eerste Kamer voor de provincie Zeeland. De heer Hovy, die zich sedert Mei 1913 uit zaken teruggetrokken en zich te Zeist gevestigd had, was medebestuurder van onderscheidene vereeniigingen, ten doel hebbende de bevordering van het Christe lijk onderwijs, de zending en de filantro pie. Hij werkte mede tot de oprichting van het Ned. Werkliedenverbond „Patri monium" in 1876 en later ook van de Patroonsvereeniging „Boaz". Hij was se dert 1883 ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Goes. R. IC. M i d d e n s t a n d. Door het Plaatselijk Comité der IC. S. A. alhier is tegen Woensdag a.s. een tweede ver gadering bijeengeroepen waarop de on langs opgerichte af deeling van de 11. IC. Hanze zal worden geconstitueerd en in werking gezet. Alle overige Katho liek e middenstanders worden door het comité per circulaire opgeroe pen, daar aanwezig te zijn. Moge niemand ontbreken opdat het begonnen werk waar dig kan worden voortgezet. Middelburg. De Territoriale Bevelheb ber in Zeeland brengt het volgende ter algemeene kennis Op grond van artikel 35 van de- Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) wordt door mij de uitvoer van brui- ne boonen, witte boonen, groe ne erwten (kleine kookerwten) kroonerwten en schokkers uit de provincie Zeeland met ingang van heden verboden. De Territ. Bevelhebber in Zeeland enz. w.g. BROCX. Middelburg, 26 Februari 1915. B ij b c I p r o p a g a n d a. De Alge meene R. IC. Propagandaclub „S t. Paul us" a'lhicr heeft het lotfelijke voornemen opgevat om het algemeen be kende, door Roomsch en onroomscih gepre zen z.g. Bijbeltje d.w.z. liet H. Evan gelie en de Handelingen der Apostelen, in de Nederlandsche taal overgezet en bewerkt door vier R. K. priesters, ook bij onze geloofsgenooten in Zeeland's hooldstad te doen inburgeren, overtuigd als deze wakkere Propaganda- club is, dat dit Bijbeltje, door onze bis schoppen aangeprezen en verschenen on der den stempel van de Apologische Vereeniging „Petrus Can isi- u s" met groote vrucht in onze Katho lieke huisgezinnen zal worden gebruikt, overeenkomstig den wensch van Paus en episcopaat. Gisteren zijn door de Propagandaclub circulaires verspreid waarin onze ge loofsgenooten worden aangezet zich het bijbeltje aan te schaffen, dat eerstdaags door de Propagandisten van St. Paulus zal worden te koop aangeboden. Dat zij' nergens een weigering mogen ontvangen, is onze oprechte wensch. Op Vrijdag 26 Februari vergaderde de R. K. ICiesvereeniging te Mid delburg. De viee-voorzitter Mr. If. C. J. Groot, herinnerde in zijn jaarverslag aan de oprichting der 11. K. Centrale Kiesver- eeniging en aan de werkzaamheden der propagandaclub in het afgeloopen jaar. Hij wijdde eenigc warme woorden van dank aan den heer J. Vroome, die wegens drukke werkzaamheden, als voorzitter was algerreden en wren namens de vergade ring eene dankbetuiging zou gezonden worden. De minimum-contributie voor het lidmaatschap der R. IC. Kiesvereeniging werd in het afgeloopen jaar gebracht op 25 ets.; enkele leden hadden echter hunne bijdragen uit eigen beweging aanmerke lijk verhoogd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dal het batig saldo f 11.65® bedroog. Met. bijna alge meene stemmen werd de heer Mr. H. C. J. de Groot tot voorzitter gekozen. Daarna hield de WelEerw. heer Pieterse een (.toespraak over de pers. Op duide lijke wijze zette hij den verderfelijken in vloed der slechte lectuur uiteen en wees tevens op de heilzame gevolgen ©ener goede pers, terwijl hij besloot met een krachtige aansporing om toch steeds de gevaarlijke lectuur uit de Katholieke ge zinnen te houden. De voorzitter dankte den Eerwaarden inleider voor de goed verzorgde toespraak cn drukte den wensch uit dat alle aanwezigen de Katholieke pers zooveel, mogelijk zouden blijven steu nen, vooral ook de „Nieuwe Zeeuwsche Courant", om daardoor het streven naar een Katholiek dagblad voor Zeeland te vergemakkelijken. 1 Met ingang van heden is door den burgemeester benoemd tot agent van po litie derde klasse de heer G. Bekke, wo nende te Losser (Overijsel). Gisteren zijn uitgereikt 1079 bons voor warm eten en vandaag 1092. Vlissingen. Door den Territorialen Be velhebber in Zeeland is aan J. J. Ver- bruggen alhier, het verblijf in Zeeland ontzegd wegens het verrichten van hande lingen strijdig met onze neutraliteit. Met de mailbooten zullen van heden af weer passagiers vervoerd worden lot een beperkt aantal. - Op 7 Juli j.l. werd door den he kendon badmeester CV. Roeting van het zeehad alhier, aan het badstrand gered een eadet, die zich te ver in zee had gewaagd en op het punt stond te verdrin ken. Deze menschlievende daad en de moed door Roeting daarbij betoond is ter kennis gebracht van het Bestuur van het Carnegie heldenfonds. Naar aanleiding daarvan is Zaterdag middag door den commissaris van politie met een toepasselijk woord aan Roeting Uitgereikt een loffelijk getuigschrift, af gegeven door het bestuur van hot Carnegie hoidenfonds, waarbij een geldelijke beloo ning was gevoegd. (VI. Crt.) Door de politie is aangehouden een Belgisch vluchteling, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van kleederen behoorende aan andere vluchtelingen. Door een Belg werd aangifte gedaan van vermissing van vijffrankstukken tot een bedrag van 150 francs. De politie stelt een onderzoek in. - In een 'kolenloods van de firma Wibaut op den Peperdijk is Zaterdagmid dag plotseling doodgevallen de werkman S„ vermoedelijk door een beroerte getrof fen. (VI. Crt.) 's Gravenpolder. In de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering waren 6 leden tegenwoordig. Afwezig dhr. L. Schouten met kennisgeving. Na mededeeling van en kele ingekomen stukken, is vastgesteld het kohier van den Hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 2000, met een factor van 21/3 pet. Daarna wordt vastgesteld het kohier van de belasting op de hon den met 42 aangeslagen tot een bedrag van f 126. Eene wijziging in de begrooting voor 1914 wordt goedgekeurd. Verder wordt een besluit genomen om leerlingen tot de openbare school toe te laten, dio tot Januari voor het tijdstip van toelating den ouderdom van 5 jaar hebben bereikt. - Zondagvoormiddag had in de. Herv. kerk de inwijding plaats van liet geheel vernieuwde orgel. Het werd bespeeld dooi den heer J. Kooiman, organist te Goes. De muziek was prachtig en de afwerking, waarbij het nieuwste op orgelgebicd was aangebracht, doet den fabrikant, dhr. A. Standaart te Rotterdam, allo eer aan. Heinkenszand. In de gehouden verga dering van aandeelhouders der weegbrug „De. Verwachting" werd de rekening over 1914 goedgekeurd. Aan de aandeelhouders werd na aftrek van een post voor bestra ting van f 500 nog 36 pel, uitgekeerd. Dhr. P. de Jager werd als bestuurslid herkozen. lerseke. De behandeling 'der kwestie gebroeders De Rooy 111 Brussel heeft een eigenaardigen loop genomen. Er is in- plaats van de gewone straf (opzending naar Duitschland voor .twee jaar) tegen hen geëischt 12 dagen gevangenisstraf, welke nu zeker reeds achter den rug zijn. Dat de Duitsche soldaten streng toe zien bleek wel uit de gevangenneming Maandag 1.1. van schipper Wolfert Jume- let en zijn zoon van Bruinisse, „Br. 71". Zij hadden aan boord van hun vaartuig een karabijn met patronen. Do geheele lading mossels is toen publiek verkocht en zij zitten nog gevangen. (Z.) De Groene Kruisvereeniiging „Zie kenzorg" hield Vrijdagavond haar ge wone jaarvergadering, waarin o.in. do secretaris, do heer M. de Korte, verslag uitbracht van den toestand en do ver richtingen der vereeniging. Uit dit verslag halen wij het volgende aan: Het aantal leden bedroeg 135, de totale ontvangst f713.24 (waarbij goed slot 1913 f419.14 en contributie f 228.50), uitgaven f 476.48, goed slot f236.76. Aangeschaft, werden twee ziekenstoelen en een lig,hal, samen kostende f 199.45. (De lighal is deze week voor 't eerst noodig geweest). Aan zwak ken en herstellende zieken werden ver strekt 2499 liter molk en 22 K.G. rund- vleesch, s amen kostende f 225.24. De heer M. de Korte 'werd benoemd als afge vaardigde der vereeniging naar een ver gadering op 7 April te Middelburg te houden, waar de samensmelting van de Zuid-Bevelandsche met de Provinciale Kruisvereeniging, waartoe verleden jaar te Goes werd besloten, afgewerkt zal worden. (Z.) Vrijdagnamiddag is een ijzeren scheepje, met kolen geladen voor de firma Kakebeeke uit deze gemeente bij hoog water op den berm (stroombreker) bij Kijkuit vastgevaren. Een 10-tal visschersvaartuigen tracht ten bet schip in vlot water te brengen, maar tevergeefs. Men is toen begonnen het schip te lichten, door de lading In dezelfde vaartuigen over te brengen. (M. Crt.) Kruidingen. Zaterdagmorgen is alhier in den ouderdom van 62 jaren overleden de heer C. van Iwaarden, rustend land- houwer en gezworene van den Polder Kruiningen. 'sHeer Arendskerke. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" afd. 's Heer Arendskerke hare gewone voor jaarsvergadering. Tegenwoordig 32 leden. Voorzitter dhr. II. van Iwaarden. Na ope ning der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt voorlezing gedaan van het jaarverslag van den secretaris over 1914, waaruit o.m. blijkt dat de vereeniging zich nog steeds in een bloeienden toestand mag verheugen. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat in 1914 de> ontvangsten hebben bedragen 1716.43, de uitgaven 1523.81s, zooda.t het goed slot bedraagt f 192.61s. Op advies van de commiss-e van onder zoek wordt deze rekening met algemeene stemmen op bovengenoemde bedragen vastgesteld. Aangezien het onderzoek dor rekening, staande de vergadering, veel tijd in beslag neemt, wordt op voorstel van den heer Mullié besloten, 0111 voortaan de rekening te laten onderzoeken door een door de algemeene vergadering aan te wijzen commissie, welke gehouden zal zijn in de volgende vergadering van hare bevindingen verslag uit te brengen. Uit het jaarverslag van den diaconessenarbeid over 1914 blijkt dat ook weder in dit jaar vele bezoeken zijn afgelegd door de wijk verpleegster. Voor de wijze waarop deze haar taak vervult, wordt haar een woord van dank gebracht. De afgevaardigde naai de op 7 April a.s. te Middelburg te hou den vergadering van de Groene Kruisver- eenigingen wordt benoemd do heer P. Oudkerk en tot diens plaatsvervanger de heer G. Mullié. Biezelinge. De werkliedenvereeniging ,,E. M. M." en Ziekenfonds hield j.l. Don derdagavond een algemeene vergadering. Nadat de voorzitter met een welkom aan allen de vergadering had geopend, werd door den secretaris de presentielijst afge lezen, waarna bleek, dat aanwezig waren 34 leden bn 2 donateurs. De notulen dei' vorige vergadering werden daarna voorgelezen en onveranderd gcedgckeur.l. Ingevolge een wenk op de laatstgehouden bestuursvergadering werd ditmaal dooi den secretaris een jaarverslag over 1914 uitgebracht, dat keurig verzorgd was, waarin 11a een aanhef over- den oorlog en de daarmee gepaard gaande duro tij den voor den arbeider, gewezen weird op betgeen door de vereeniging in bet afgeloopen jaar werd tot stand gebracht, met name de met succes bekroonde actie tegen het besluit van den raad van Ka- pelle-Biezelinge, dat voorzitter en secre taris-ontvanger van het Armbestuur niet to Biezelinge mochten wonen en do pogingen om in verschillende verkeerde plaatse lijke toestanden, ook op hygiënisch gebied verbetering te verkrijgen. Blijkens liet ver slag is de toestand der Vereeniging bloeiend. Na voorlezing van dit verslag zegt de voorzitter, dat de secretaris hard heeft gewerkt cn zegt namens de vergadering zijn dank voor het vele dat hij voor de vereeniging gedaan heeft, wijl dit de laatste vergadering is waar hij als secre taris fungeert. (Applaus.) Nu werd verslag gedaan van de afdee- ling „Ziekenfonds" over 1914, waax-uit bleek, dat de ontvangsten bedragen had den aan contributie der leden, donateurs en begunstigers, rente rijkspostspaarbank, plus het batig saldo over 1913, samen 442.23V2- De uitgaven bedroegen aan uitkeeringen aan leden tijdens ziekte, lo kaalhuur, salaris bode, jaarwedde voor zitter en secretaris, inleg postspaarbank enz. enz. f 294.46, zoodal. het batig saldo bedroeg f 147.771/a. Door het bestuur, raad van toezicht en in de algemeene vergade ring door twee leden onderzocht en na gezien, werd de rekening in volmaakts orde bevonden. Hierna werd door den pen- nengmeester, afd. Werkliedenvereeniging, verslag gedaan. D© ontvangsten bedroegen aan contributie enz. 1' 38.25, do uitgaven aan diversen f 15.35, goed slot f22.80. Ook deze rekening werd accoord bevon den. In de vacature als lid van den raad van toezicht werd gekozen dhr. A. J. Berman. Alsnu kwam een belangrijk punt aan de orde, n.l. bespreking Toonkwestie. De voorzitter weer er op, dat in het jaarverslag dit punt aangeraakt was en vroeg den leden of het niet op onzen weg zou liggen, om te trachten langs een billijke weg hierin verbetering te krij gen, daar toch een loon van f 1 per dag in den tegenwoordigen tijd onvol doende is. Hierop werd door een lid het idee geopperd 0111 alsdan aan de ne ringdoenden ook osn verzoek te doen 0111 rekening te houden met den tijd waarin wij verkeeren, want de prijs die door sonunige neringdoenden bedongen wordt is wel wat hoog en als het loon eenigszins verhoogd werd en wij moesten dan weer meer betalen voor onze dagelijksche be hoeften, zouden we er niet veel meto opschieten. Nog een ander lid merkte op, dat de landbouwers zoo verstandig moes ten zijn 0111 uit eigen beweging bet loon to verbeteren. Nog een ander zeide, aan zijn baas, een der grootste landbouwers, 0111 meer loon gevraagd te hebben, doch had geen gehoor gevonden, dus zullen de meesten wel niet uit eigen beweging tot loonsverhooging overgaan. De vergadering was algemeen van oordeel, dat het drin gend noodig was dat. hierin verbetering kwam en geen enkel weldenkend werk gever zal daar tegen zijn en werd, nadat nog verschillende personen hierover het woord gevoerd hadden, besloten aan alle werkgevers een beleefd schriftelijk ver zoek in dien geest te doen. Een donateur maakte de opmerking of het niet heler was, dat een lid-arbeidelr het verzoek zelf aan zijn baas overhan digde, 'hij zag daarin een betere verstand houding tusschen werkgever en -nemer. Hierbij werd door een lid opgemerkt, dat er wel werklieden zullen zijn die daar bezwaar tegen hebben en zag het besluit liefst gehandhaafd, n.l. dat. het uitgaat van de vereeniging. De voorzitter wijst nog op een vroeger gedaan verzoek aan de werkgevers, in zake het om 6 uur 's avonds naar huis gaan in den zomer van de gehuwde vrou wen, helwelk met succes beloond werd, en verwacht wel, dat de vereeniging weel- verhoor vinden zal. Een niel minder gewichtig punt kwam nu te berde, 11.I. woningnood en woning toestanden. Nadat de voorzitter eenige wan toestanden opgesomd had, werd het woord gevraagd door den heer Van der Graaff, die over dit onderwerp een zeer uitvoe rige en leerrijke rede ten beste gal, welke met gespannen aandacht gevolgd werd en zeer in den smaak der vergadering viel. Na niloop dezer uiteenzetting wer den de leden aangespoord om te trachten langs ordelijken en wettigen weg do zoo hoog gewenschte verbeteringen te verkrij gen en de bestaande wantoestanden te doen verdwijnen. (Vervolgens werd met algemeene stem men besloten wanneer een lid, die hot ongeluk treft naar de. een of andere kli niek of ziekenhuis moet ter operatie of iets dergelijks, de reiskosten te vergoeden, Nadat er nog verschillende onderlinge be sprekingen waren gevoerd, werd de ver gadering door den voorzitter onder dank zegging aan de leden voor hun opkomst gesloten. 's Heerenhoek. Zaterdag hield de afdee- ling van het Groene Kruis alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter opende de vergadering, betuig de zijne tevredenheid over de trouwe op komst, ondanks het ongunstige weder en heette hen allen welkom. De secretaris las de notulen, de penning meester deed verslag over den financieelen toestand, die bepaald gunstig genoemd mag worden, waarna de secretaris ver slag uitbracht over het ontstaan, '1 groei en en bloeien van het Groene Kruis. Op uitnoodiging van het bestuur gat 'Dr. Fol- mer van Driewegen een aangename en leerrijke voordracht over de woningwet en de hiermede in verband staande ge zondheidscommissie. Op boeiende en pit tige wijze wist hij zijn hoorders het groote nut. van bovengenoemde wet uiteen te zetten, vooral met hei oog op volksgezond heid en volkshuisvesting. Ook hesprak hij in 't bijzonder do oprichting van de in deze wet genoemde bouwvereeniging, dio ten doel stelt „de minvermogenden in vereeniging" aan geld te helpen, 0111 1e bouwen, voor welke vereeniging hij hier op 's Heerenhoek zeer gaarne het initiatief zag nemen. Op een desbetreffende vraag van een der leden zou het bestuur van hot Groe ne Kruis gaarne de noodige hulp ver- leenen tot het oprichten van zulk een bouwvereeniging. Ieder der leden was wel voldaan over de lezing van Dr. Folmer en dankte hein bij monde van den voor zitter voor zijn aangename en leerrijke lezing en hoopte hem nog meermalen in hun midden te mogen hooron. Daarna sloot de voorzitter de verga dering. IJzendijke. De Duitschers zijn heden be gonnen om een nieuwe brug te maken over de Leopoidsvaart nabij de gemeente Sint Laureijns bij Moershoofdei. De brug komt bij het tolkantoor te liggen. (Msbode.) Philippine. Uitvoer van mos se 1 e n. Dezer dagen werd het bericht ont vangen dat door de Duilsche commandant te Gent weer toegestaan was, mosselen per as langs het gehucht Den Posthoorn naar België te vervoeren. Door dezen maatregel zulten weer vele Belgische plaatsen, di© per schip niet to hereiken zijn, van mosselen kunnen voor zien worden. De mosselen zullen op de grens van Hollandsche op Belgische voer tuigen moeten overgeladen worden onder toezicht der Duitsche grenswachten/ (M. Crt.) Koewacht. Verleden week was op het Belgisch gedeelte een man overleden. De begrafenisplechtigheid had Zaterdag ,op eigenaardige wijze plaats. In de kerk, waar het 'lijk werd gebracht, werd alleen de Belgische familie toegelaten. Na de kerke lijke diensten werd het lijk, gevolgd door de familie, naar de grens gebracht. Baai- namen eenige Belgische vluchtelingen het lijk van hunnen landgenoot over en brach ten het, door den pastoor alleen gevolgd, naar zijn laatste rustplaats. Aan de kinde ren werd zelfs niet toegestaan het stoffe lijk overschot van hunnen vader te vol gen naar het kerkhof, dat op HoIIandsrh grondgebied ligt. De afsluiting van de grens wordt hoe langer hoe scherper. De vorige week zijn alle vensters van de Belgische hui zen, die op Nederlandseh grondgebied uit zien, zoodanig afgesloten met luiken voor zien van prikkeldraad, dat de> bewoners van uit hunne huizen geen blik meer op Nederland kunnen richten. Ook de deu ren, die naar de Nederlandsche grens uitkomen, zijn afgesloten. Als des Zondags de Nederlanders ter kerke gaan. moeten alle deuren en vensters van de huizen in de Kerkstraat gesloten blijven, terwijl voor iedere woning een Duitsche soldaat staat. Ouderkerk a. d IJssel. In hot nieuwe kerkgebouw alhier wordt een rein pneu matisch pijporgel geplaatst. Het ontwerp der kast, die streng in den stijl van hot kerkgebouw wordt vervaardigd, belooft iets zeer moois, terwijl ook de registers met zorg zijn gekozen. Do vervaardiging van dit orgel is opgedragen aan de kerk- orgelfabriek van den heer A. S. J. Dek ker te Goes. Verkeer tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en België Het verkeer van Zceuwsch-Ylaa.nderen naar België is, naar men ons mededeelt, thans toegelaten langs Sas van Gent, Dc Glinge, Kemseke en Watervliet. Nadat eerst uitsluitend aan de elders benoemde beroepsconsuls dc bevoegdheid was toegekend de daarvoor noodige docu menten af te geven, is thans daarvoor ook weer de noodige machtiging verleend aan den heer Blankers, vice-consul te Terneuzen, waardoor een lastige en voor velen moeilijke reis naar de overzijde der Schelde onnoodig wordt. Do Belgen die naar het door de Duit schers bezette gebied willen terugkeoren, moeten in het bezit zijn van een oud identiteitsbewijs, afgegeven in hunne vroe gere woonplaats on bij de aanvrage een fotografie overleggen om op den pas a an to brengen. De Nederlanders moeten bij bet aan vragen van een pas bun buitenlandsch paspoort op het consulaat overleggen. f Maatschappij tot be v orde van Landbouw en V e et e in Zeeland. j Afdeeling Middelburg. Onder voorzitterschap van den jhr. P. J. Boogaert werd heden sociëteit „St. Joris" eene algemeen! gadering gehouden van bovengenc afdeeling. Na opening der vergadering werd den voorzitter het afdeelingsverslag] I 1914 uitgebracht, waarop wij in oei] I gend nummer terugkomen. Wij voj thans met te zeggen, dat volgens d; I slag de toestand der vereeniging] F' stig is. Na voorlezing der notulen der I vergadering werd mededeeling geda j de ingekomen stukken waaronder d j geilde Een verzoek van het Hoofdbestu mededeeling van de gevoelens der ling over het voorstel van de 'aft Goes om de afdeelingstentoonstellii dit jaar in die afdeeling zou moeten hebben, uit te stellen tot 1916. deeling gaat hiermede accoord. Een circulaire van het Nederl Landbouwcomité inzake de besprek circulaire van den Minister van bouw betreffende de mond- en kiai - bestrijding. Een schrijven van de N.V. Zcei] Veevoeder- en Kunstmesthandel v S. M. Boogerd, waarin deze d; voor de tot nu toe ontvangen su] voor haar balans, en mededeelt, geen subsidie meer zal vragen. Ti begrip van dit niet meer aanvrage] I de directie er op, dat zij niet de subsidie heeft aangevraagd, doch dd haar op voorstel van een der lef aangeboden. Verslagen van de Rijkslandbouw] cursus te Goes en ran de Rij f stations. Een schrijven van het Centraal aan het Landbouwcomité inzake voerverbod van kalizouten uit Ten slotte was ingekomen een van de afdeeling Axel 0111 steun leenen van een adres aan den fl van Landbouw enz., waarin v wordt den landbouwers, die onder pens zijn en die aan het hoofd v] bedrijf staan, van half Maart t' April verlof te geven. Dit adres zal worden gesteund Tot afgevaardigde naar de stnursvergaderingen werd bij aor herkozen do heer jhr. P. J. Boog] bij stemming de hoer Jan Polder hij stemming tot plaatsvervangers I ren 1'. P. Polderdijk en J. Krarfl Do rekening van den penningJ werd op voorstel van de finantiee missie goedgekeurd. Uitgebracht werd het verslag commissie tot onderzoek van d bruggen, waaruit bleek, dat de be: gen ran de Loskade in orde bf zijn. Hierbij kwam weder het schrift den Kunstmesthandel ter sprake De voorzitter meende, dat de van dit schrijven is het voorstel bestu ir verleden jaar gedaan ol subsidie meer te geven. Verschillende hoeren drukten lil uit over dit besluit der vennoj De heer J. Polderdijk meende, wel mogelijk is, dat als men vennootschap f30 aanbiedt voco der controle stelten barer weegin dit zeker zal worden aangenonj maakte hier een voorstel van. Ook werd het idee geopperd eenfl door de afdeeling te floen opricll De heer Roose stelde voor J subsidie te geven met verzoek troleeren too te staan. Van andere zijden word dit krachtig bestreden. Het voorstel van den heer Ro aangenomen met 34 stemmen teg 2 blanco. Hierna werd eenigen tijd gep Daarna was aan de orde de bp van de regeeringsmaatregelen to van mond- en klauwzeer. Dit punt werd ingeleid door sisten t-zuivelconsulent don heer stra, die inzonderheid de bestrijdil regelen en het groote nut daarva band met den uitvoer uit.eenz< te komen tot hot doel en de van de commissies van waakzj Ook gaf spr. verschillende wen veehouders, waarhij o.a. er op wordt hoe de smetstof ook door veevoeder en alle mogelijke voi naar het vee kan worden overj om in tijden, dal de ziekte dr vee to koopen; geen van zuivel| afkomstige producten, waaromt. zekerheid bestaat, dat ze tot 8C verhit zijn. Na gehouden discussie werd aan het hoofdbestuur te verzool Regeering stappen te doen, dat van kalveren uit besmette stroke - land verboden worden. De heer Kielstra deelde rnedl Maart te Goes een vergaderinj den gehouden van de gezamen missies van waakzaamheid, waai lijkheid zal worden besproken geheel voor den ivoer van vee Bij de rondvraag word beslot f gen aan te wenden de paarde doen opnemen in de rij der ach geilde paardenmarkten in Zeela Ook werd besproken bet doen nemen van den aardappelenvoor

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2