lark" IMS De Groote Oorlog. No. 25. Zaterdag 27 Februari 1915. Klfde Jaargang. 1915, ran, *opin$ 1915, Irsknecht IODE Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VBUMMVOHD. 6 Haizltn. EERSTE BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Landbouw en Veeteelt Sestr. tburg, den lotaris Dome- [in heer lede in in de bh ras, weulen- bruine Ir, vos- Merrie, jaar. als4 :koeien, e reke- kalvers. oden, 4 2 Men- jvermo- (draag- 1 Wiel erploeg, lc soorten, sleeper, Meter), v%C >t aard- k, Mol- Bascule Cl selstcen Kikist, 40 t Water- 1 Fornuis Schop- flstrieken, Bi dubbele 1, Rijtuig- 1, Ladder, 1st in den en Rogge- iHuisraad, len gepre- fcstiaal om 1 uiterlijk 1-Beveland Sant. [nheid tot en, muziek rabbendijke, Dor Jacs. an Notaris aan de 49 c.A. van 2 A. koop. vast werk. |z. Hansweert. 3d of 1 Maart, In dragende, "h en verval, aren van dit lerkbanken, n enz enz. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de S» gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: IWWW verstandsverbijstering; |yy of oog; IWW dulm; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. RB gulden bij J 4* 4R gulden bij A A gulden bij gR jk fl I verlies van een fl I 11 I verlies I fl verlies van fl 1 I B hand, voet 1 I I fl I van een I I een m V I 1^ of oog; 1^#^# duim%fl wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 25 Februari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. In Champagne zetten gisteren onze tegenstanders hun vertwijfelde aan vallen voort, nochthans zonder het ge ringste succes. De gevechten aan de Njemen, de Bobr en de Narew duren voort. De stad Prog- nitz werd gisteren door Oost-Pruisische reserve-troepen in storm genomen. Meer dan 10.000 gevangenen, 20 stukken ge- Schut en een groot aantal machinegewe ren vielen in onze handen. In de gevech ten ten N. van den Weichsel zijn in de laatste dagen 5000 gevangenen gemaakt. In Polen, ten Z. van den Weichsel bezetten do Russen het voorwerk Mogelly. Londen. Het s.s. „Deptford" uit Lon den is gisteren door een mijn of torpedo bij Scarborough tot zinken gebracht. De bemanning werd op één man na gered en te Shield aan land gezet. Londen. De s.s. „Rio Parana" op weg naar Porta Ferajo en „Harpalion" op weg naar New Port zijn getorpedeerd en bij Beaychy Head aan land gezet. De beman ning werd gered op 3 man na. ParlJ». (Off. com. van gisterenavond 11 uur). Tusschen de Aisne en de Leye hadden eenige artilleriegevechten plaats, die in ons voordeel verliepen. In Cham pagne ten N. van Mesnil maakten wij opnieuw vorderingen en sloegen verschil lende aanvallen af. Onze artillerie bracht verscheidene Duitsche batterijen ter hoogte van de Maas tot zwijgen. Later ingekomen berichten wijzen op het succes, dat onze troepen behaalden bij Eparges en op de groote verliezen welke de vijand leed. Wij telden reeds (500 gesneuvelde Duit- schers. Door gevangenen vernamen wij, dat 2 regimenten der Duitschers uit hun stellingen verdreven, meer dan 3000 man verloren. In het Bois-Brülé en het bosch van Aprémont hebben wij vorderingen ge maakt. BGLU IË. Het Belgische Ministerie. Het blad „La Belgique" meldt, dat de Belgische minister-president Broqueville zijn functie als minister van oorlog neder- legt en als zoodanig door den vroegeren commandant der vesting Namen, generaal Michel, wordt vervangen. Broqueville zelf wordt minister van buitenlandsche zaken. De minister van justitie. Carton de Wiart, treedt uit het kabinet en gaat als gezant naar Rome. Tweede Kamer. Wetsontwerpen. Ingediend zijn wetsontwerpen aangaande molestverzeke ring en aangaande ontheffing van perso neelo belasting in verband met de mobi lisatie. Ingetrokken is het wetsontwerp, hou dende regeling inzake electriciteitvoorzie- ning. De heer Hovy. den toestand van het Eerste Kamer- ha Hovy voor Zeeland te Amsterdam, wiens ziekte een slepend karakter droeg, is, naar ons gisteren uit Den Haag werd geseind, een ongunstige wending geko men. Over den toestand van den burge meester-van Bergen op Zoom, die sinds eenigen tijd ongesteld is, meldt thans „De Zoom", dat Z.Edelachtbare zoo ver is hersteld, dat hij Zaterdag a.s. het Algemeen Burger Gasthuis alhier zal kunnen verlaten. Z.Edelachtb. zal echter in de eerste da gen nog absolute rust moeten houden. t» Tot Burgemeester van Amsterdam is ijij Kon. Besl. benoemd de heer J. W. Ir W. IC. Teilegen, directeur van het ge meentelijk houw- en woningtoezicht te Amsterdam. De lieer Teilegen werd te Groningen geboren. Markt voor Zuidvruchten. Naar de „Tel." meldt, heeft de on langs ingediende Sinaasappelen-wet ten doel in Nederland een eigen markt voor zuidvruchten te maken. G008. Gemeenteraadsverkie zing. Wanneer wij de gedragslijn na gaan, die de Antirevolutionaire en Christe- lijk-Historische Kiesvereenigingen bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing vol gen, waarbij de eerste haren geestverwan ten onthouding aanbeveelt, de tweede de kiezers vrij laat, lijkt ons die der Anti revolutionaire in de gegeven omstandig heden de. aangewezene voor de Katho lieke kiezers in deze gemeente. Waar toch de hier bestaande socia listische groep te klein is 0111 den vrij zinnigen de zege ernstig te betwisten, kan men den strijd onder deze groepen der linkerzijde door die groepen zelve laten uitvechten en bestaat er voor de Katholieke kiezers, die zich van candi- daatstelling hebben onthouden, verder geen reden zich met deze verkiezing te bemoeien. Trouwens de wijze waarop zich de vrij zinnigen te Goes jegens de Katholieken hebben gedragen, o. a. toen zij bij het heengaan van den heer Van de Ven niet nalieten den eenigen Katholieken raads- zetel aan hun Roomsche medeburgers te betwisten, is nu juist niet geschikt om tot steunen van den liberalen candidaat aan te sporen, afgezien van de princi- piëele redenen welke den Katholiek ver- bicden, de vrijzinnigheid aan de stem bus van dienst te zijn, hoezeer men ook haar candidaten als bijzondere personen kan achten. Onthouding over geheel de linie zal, dnnkt ons, de voor de Katholieken bij deze verkiezing aangewezen houding gijn. Wordt die houding algemeen aangenomen, dan zal dit ten slotte tot consolideering der Katholieke partij in deze stad niet weinig bijdragen. De heer J. Kooiman, muziek leeraar alhier, zal Zondag a.s. het nieuwe orgel in de Herv. Kerk le 's Gravenpolder, hij de ingebruikneming daarvan, bespelen. Hedenmorgen zijn met den trein,van 9.53 een 7ö-tal vluchtelingen, van 'N.-Be veland komende, van hier naar Ede (Gel derland) vertrokken, waar zij in een (vlucht oord zullen worden ondergebracht. Middelburg. Een paar weken geleden konden wij mededeelen, dat alhier ee|n comité werkzaam was voor het verschaf fen van werk aan de Belgische vrou wen in den geest van het Rockefeller- fonds en daardoor gesteund. In het ook toen reeds vermelde leeg staande huis op den Dam, waar vroeger de koperslagerij van den heer Peek was gevestigd, zijn thans iederen dag 48 naai sters werkzaam aan het vervaardigen van verschillende ondergoederen, als hemden, borstrokken, rokken, broeken enz. Van uit Rotterdam, waar het hoofdbureau voor Nederland gevestigd is, zijn 24 naaima chines gezonden en hierop worden de kleedingstukken genaaid door 24 der vrou wen, terwijl de overige knippen, afwerken en strijken. 'Nadat de beide eerste weken slechts met halve kracht gewerkt is, om dat er niet genoeg flanel, keper enz. werd toegezonden, is dit nu verbeterd en sinds Maandag wordt met volle kracht gearbeid. Toch zijn reeds totaal 2118 el goed ontvangen en 671 stuks ondergoed afgewerkt. Zooals reeds vroeger gemeld is 2/s van 'iet vervaardigde bestemd voor de geïnterneerden, en 1/3 voor het Pro vinciaal vluchtelingencomité. De vrouwen werken in groepen van vijf en één is aan gewezen als „opperste", zij houdt toe zicht op de anderen. Aan het hoofd van heel het bedrijf staat een naaister, die vroeger in betrekking stond tot het be kende magazijn van Hirsch in Brussel. Nu alles goed geregeld is denkt men 500 stuks kleederen per week te kunnen ver vaardigen. De vrouwen verdienen f 1 per week en mogen bovendien iedere week een kleedingstuk medenemen voor zichzelf oL een der hunnen. De afval van het werk wordt bewaard en de bedoeling is hier later dekens mede te vullen. Dat ook sommige winkeliers nog wat aan deze inrichting verdienen blijkt daaruit, dat garen, knoopen, enz. hier in de stad gekocht worden. Behalve dit werk, wordt ook voor huis arbeid gezorgd voor 204 vrouwen, die sajet mede naar huis krijgeu om sok ken te breien en die voor ieder K.G. afgewerkte sokken f2 krijgen. De stemming onder do werksters is uitstekend, zij zijn opgeruimd en maken een netten indruk. In den winkel zelf liggen de afgewerkte goederen ter ver zending gereed. Het zal wel niet noodig zijn te verzekeren, dat een en ander een vrij omvangrijke administratie met zich brengt. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1106. Vlissingen. De alhier op te richten tucht school voor militairen zal niét alleen be stemd zijn voor Nederlandscdie militairen, maar casu quo ook voor geïnterneerde militairen, in verband met de wet no pens de straf- en tuchtrechtelijke voor zieningen betreffende geïnterneerden. (Z.) Die B om. De Parijsche correspon dent van de „Tel." meldt: Op verzoek van de Fransche regeering heeft generaal Joftre een onderzoek inge steld om vast te stellen, of het een Fran sche vlieger geweest is, die 11 Febt'i een hom te Vlissingen heeft laten vallen. Het is gebleken, dat dien dag geen enkele Fransche of Engelsche vlieger zich be vonden heeft in de streek ten Noorden van Vlaanderen. Het is dus volstrekt zeker, dat het geen Fransche vlieger geweest is die dien dag over Vlissingen gevlogen.1 heeft. Te Parijs is men van meening, dat men in dit geval te doen heeft met een Duit sche intrige om verwikkelingen tusschen Nederland en Frankrijk in het leven te roepen. Waarschijnlijk heeft een Duitsche vlieger, gebruik makend van een Fran sche vliegmachine, die zich in Duitsche handen bevindt, hoven Vlissingen gewaagd om in Nederland het vermoeden te ver wekken ,dat een Fransche vliegmachine de Nederlandsche neutraliteit schond. Nader meldt onze correspondent te Vlis singen In verband met het vallen van bom men op Vlissingen op 11 dezer en met hetgeen daarover vau Fransche zijde is medegedeeld, vernemen wij hoe een twee tal heeren uit Enschedé, die Woensdag 10 Februari dus juist den dag voor dat bedoeld feit voorviel naar Hen gelo reisden, in den trein een gesprek bijwoonden, waarbij een der mede reizigers, vermoedelijk een Duitscher, de vraag stelde of er geen bommen op Vlissingen waren geworpen. Eerst werd er minder acht op geslagen, maar toen den volgenden dag bekend werd, wat er gebeurd was, kwam het den heeren zoo eigenaardig voor, dat ook zij ter bevoegde plaatse kennis gaven van hunne bevin dingen. Tot directeur der Ned. Petroleum- en Asphalt-Mij. alhier is benoemd de heer mr. H. C. Beijemran en tot scheikundig ingenieur de heer M. C. Braat, directeur d»p Goudsche Waterleiding-Mij. Bij het correspondentschap der Ne derlandsche Bank alhier is tot heden fr. 1.674.000 gewisseld. (Z.) D e S. M. Zeeland en de oor- 1 o g. .Tengevolge van een tussöhen de di rectie en de gezagvoerders der booten van de Mij. Zeeland gepleegd overleg, werd Dinsdag besloten de afvaart naar Tilbury, die zou geschieden met de „Duitschland", te doen plaats hebben met de „Prinses Julia.na". Genoemd be sluit werd genomen ter meerdere ge ruststelling van de bemanning, daar 'de „Duitschland" hoewel nog een goed zee waardig schip, het oudste is dat de Maatschappij in de vaart heeft. Deze boot zou slechts een paar reizen maken en dan worden vervangen door de „Ko ningin Regentes", die nu natuurlijk de „Prinses Juliana" zal aflossen. Van een weigering der bemanning, zooals in enkele Waden werd gemeld, om met de „Duitschland" uit te varen, is geen sprake geweest. (M, Grt.) De pelroleumtanks aan de binnenha ven alhier zijn na het jongste hommen- gooien, aan de bovenzijde rood, wit en blauw overgeverfd. Jhr. Mr. A. A. van Doorn. van Kou- dekerke, burgemeester dezer gemeente, is opgenomen in de Johanniterorde. De be noeming van jhr. van Doorn werd reeds den 19en October vau het vorige jaar gemeld. Door het bestuur der vereeniging „Gemeenschappelijk belang" te Vlissingen, is, naar de „VI. Ct.' 'meldt oen adres gezonden aan den minister van binnen- landsche zaken, waarin verzocht wordt, dat de Belgische vluchtelingen aldaar mo gen blijven. Naar men aan de VI. Ct. van be voegde zijde mededeelt is het verwisse len van Belgisch geld oij1 het corres pondentschap van de Nederlandsche Bank daar ter stede, tot nader order geschorst. Hansweerd. Het met olie geladen rijn schip Vereinigung 39 van Antwerpen naar Duitschland, is op de Ooster-Schelde ge strand. Het schip zit gevaarlijk. Lichters en sleepbooten zijn aanwezig. (M. Ct.) Baarland. De tooneelver. ,,'tVroolijk Ge zelschap" van Oudelande gaf Dinsdag avond hier een uitvoering. Een achttal nummers werd aardig en vlot gespeeld. Het publiek gaf telkens door een dank baar applaus zijn goedkeuring 'te ken nen over het ten tooneele gebrachte, ter wijl de zaai meermalen daverde van hot lachen. Een zeer gezellig bal besloot de wel geslaagde vertooning. Schore. In de algemeene vergadering van de vereeniging „hot Groene Kruis", af- de-eling Schore, op Donderdagavond 8 uur, waarbij van de 570 leden 18 aan wezig waren, werd na opening door den voorzitter eerst een woord van sympathie gewijd aan het overleden bestuurslid den heer P. Molhoek. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd, en in plaats van den heer Molhoek werd tot bestuurs lid gekozen met 10 van de 18 stemmen de heer W. Sterk. Uit het verslag van de verpleegster bleek, dat door haar in 1914 ruim 1600 bezoeken waren gebracht aan zieken. Uit het verslag Lammerfonds bleek, dat dit niet vooruitgaande is; men zal trachten hiervoor meer belangstelling op te wekken. De 4 aftredende heeren Dominicus, Kolf van Oorsterwijk, A. Ste- vense en P. Kelder werden herkozen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Kruiningen. Door het Algemeen Arm bestuur alhier werden 24 Febr. j.l. ver huurd 22.19.80 H.A. bouw- en weilan den. De totale opbrengst beliep f3704.59. Hoedekenskerke. In de gisteren gehou den vergadering van aandeelhouders in de weegbrug „de Concurrent" alhier werd de rekening en verantwoording over 1914 goedgekeurd. Na behoorlijke afschrijving voor het reservefonds werd besloten ruim 16 pet. aan aandeelhouders te doen uil- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Febr.: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind. Half tot zwaarbewolkte lucht. Mogelijk nachtvorst in het Oosten, overdag iets koeler in hst Noorden, betalen. De beide aftredende commissa rissen, dhrn. J. Raas en B. Timmerman, werden met bijna algemeene stemmen her kozen. Boschkapelle. Er verblijven hier nog steeds ee.n tachtigtal Belgische vluchte lingen, waarvan er 46 onderstand genieten van het Steuncomité. Nu deze ondersteuning gaat ophouden, hebben er zich 21 opgegeven om naar het vluchtelingenkamp te Ede te worden overgebracht, nadat een bemiddeld vluch teling aldaar een kijkje was. gaan nemen. Koewacht. De Coöperatieve Boerenleen bank heeft in het vorige jaar een winst gemaakt van f719,80 tegen f 619,74 in 1913. Daardoor stijgt het reservefonds van f2550.47 op £3270.27. De rente der spaar gelden is thans bepaald op 4 percent, die der voorschotten op 5 percent. Oud-Vossemeer. Alhier circuleert een ad res om den burgemeester L. C. Brink man, die zich in dienst bevindt, even als andere burgemeesters in onze provin cie, die ingelijk geval verkeeren, een blij vend verlof te bezorgen. Stavenisse. Dat de prijzen van bouw land alhier met de mobilisatietoestanden nog niet dalende zijn, blijkt o.a. hieruit, dat alhier nog 'i.n publieke veiling ,een hofstede met ruim 60 gemeten bouw- en weiland is verkocht voor ruim f 1100 per gemet, ongerekend de onkosten. (M, Ct.) Philippine. Tot vroedvrouw alhier is benoemd inej. J. v. DijCke, thans in ge lijke betrekking te Nederhorst den Berg, provincie Noord-Holland. Zij heeft de be noeming 'aangenomen. (M. Ct.) Drijvende mijnen. Naar wij uit betrouwbare bron verne men is gisteren door Hr. Ms. „Zeehond" geen enkele drijvende mijn aangetroffen in de Noordzee tusschen de lichtschepen „Schouwenbank" en „Noordhinder". Verder wordt bericht, dat op de Ne derlandsche kust bij Zeeuwsoh-Ylaanderen sinds Woensdag drie Duitsche mijnen zijn aangespoeld (Woensdag twee èn gisteren een). (Msbode.) De Belgische vluchtelingen In Zeeland. Men schrijft uit Oostburg: Donderdagmorgen vertrokken met een tram der Mij. BreskensMaldeghem alle vluchtelingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Westelijk deel), die maar eenigszins be deeld werden. Uit .Oostburg vertrokken er 150, uit Aardenburg 200, uit Sluis 25, uit Biervliet 50, uit Eede 10, uit Groede 15 en uit IJzendijke 20. Zoo. zullen er geen vluchtelingen overblijven dan die categorie, welke geheel in haar eigen on derhoud kan voorzien. (Msbode.) Krachtens de pensioenwet voor do ge meente-ambtenaren 1913 is aan A. Klaas- sen, brandmeester te Zaamslag een pen sioen verleend van f 4 's jaars. Krachtens de pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 is aan mej. P. Paas, wed. C. Snoep, klokkenist te Krab- bendijke, een pensioen verleend van f9 's jaars. Koewacht. Door den levendigen handel in vlas gedurende de laatste weken en de hooge prijzen daarvoor betaald, krijgen vele landbouwers in deze gemeente weer genegenheid 0111 zich op den vlasteelt te gaan toeleggen, vooral omdat er in dit jaar België weinig vlas zal verbouwen, en de aanvoer uit Rusland met moeilijk heden gepaard gaat.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1