0 N D ER WIJS SPORT. Correspondentie. 407e Staatsloterij. UIT DE PERS. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Rechtszaken. Maart mat 17 Maart In schoon, fden aan- voor hot ten bate en, die ge- |uringsni©rk fggebracht |hten vóór gestempeld en dat ar, Em van de |nik to ina- maten en het ijk- 19 Maart, 21 Mei, 10 Bn 30 Juli, JL2 en 1 tot Donderdag en niet op lan den ijk- en. Ihurgsch livond werd ^adering van ehouden. [an Snijders, jlde o.a. me- finanoieele bps niet zal Ir ia de te llen niet zui- zal het be- doen, doch komen. |ar zal het en het zou het juist dan |ornemen be den het toe- bestaan dit herdenken, taris, de heer over 1914 1 ontleend lergaderingen pooging van toch buiten Erhooging en- an den heer Jgen initiatief (ring dit punt "lank zjj zijne fle extra f 600 jverslag voor- Irslid Hioolen leggen. [heeft het mu- |kt en dat is tijdsomstan- |laar om veel Lnste niet na llde concerten pok vervallen. Roeringen. Het kken bedroeg voor de mu- [weest is, be groot gedeelte komen uit de Ift een nuttige ltoekomst, daar Ige leden van in en daardoor leemde metter- pn. De cursus 2 klassen, de met 2 leerlin- jtijd het zwak- Ivan het korps, aagt f687.241/a, |rd worden aan f524.61, zoo- lechts f 162.631/2 bring die op 1 Iteeron viel, is [at en de vraag of misschien It korps zoiuden nelaas niet bel t-den. Het aantal j, 1 Januari 1915 bedrag der con- f 1162.80, ter- ïnen der co(ntri« nde contribuan- |rge ven, ook al k de vermeerde- fijn, het zal toch ddelburgsch Mu- tbestaan, indien t vermeerdenep nen in, dat de digheden er nu verhooging van ten en daarom geschikte oogen- of niet voort- g te beslissen, ■dt de hoop uit blijven doen wat het korps te blij- wiji dan eenmaal n zal beslist moe- 5 zal kunnen blij- penningmeester, berts, werd goed- p f 5438.451/2 en nadeelig slot. De ier werd als be- Bevolking. In de eerste helft der maand Februari zijn in deze gemeente inge kom en: T. M. Back, werkman, Seisweg R 90, uit Terneuzen; P. C. de Hamer, kantoor bediende, Achtersingel Q 144, Zwitser land; M. Mol, metselaar, Bellinkstr. G 178, Rotterdam; mr. T. Portheine, sub. griffier rechtbank, Hofplein E le, Deven ter; A. F. L. Troll, leeraar M.O., Rotter- dam&che kade O 225, Heemstede; A. J. C. Weijens, Brakstraat O 253, Ooster hout; B. Piuijmers, bankwerker, Hout tuinen Q 36, Patterson N.-A.; A. J. Gooij- en, Zusterstraat I 216, Goes; J. Crom- bouw, Stationsstraat P 44c, Kruinin- gen; J. de Rijke, fabrieksarbeider, Seis weg R 121b, Koudekerke; mej. M- C. Hartgerink, Oude Iissingsche weg V 29, Haarlemmerliede en Spaarnwoude; J. Geeusen, arbeider, Domburgsch Schuit- vlot Q 203, Amerika. Vertrokken: B. M. van Deventer, van Korte Gort- Istraat I 340, naar Vlissingen; P. Sanders, Lange Geere K 315a, Tiel; J. W. Schuur man, Rotterdamsche kaai, 0 242, Dom burg; C. J. A. Plaizier, Wal A 7, Vlissin gen; P. J. M. Dierikx, Korte Noordstraat E 11, Zierikzee; mej. E. J. van Overbeek, Korendijk P 79, Rotterdam; mej. A. M. Verhulst, Vlasmarkt, L 23, Westkapelle; J. A. Mink, Vlissingsche straat_ I 169, 's Gravenhage; A. J. M. Triesschijn, Lan- geviele K 236, Ams.erJam; mej. wed. J. Diesel), Schuitvlotstcaat 0 2d6, Rotter dam; mej. M. M. W. Koets, Volderij- laagte M 80, Goes; W. H. Willms, Lange Noordsti-aat L 180, Enschedé; mej. A. Frederikse, Oude Arnemuidsohe pad T 90, Goes; mej. J. E. van Uden, Langeviele K 205206, Utrecht; mej. N. van Til, Bogaardstraat D 38, Leiden. (M. C.) Zondag sprak de heer W. H. Spen del uit Lelden in het R. K. Vereenigings- getouw voor 25 opgekomen Middenstan ders, om te geraken tot oprichting van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", afdeeling Middelburg. Staande do vergadering traden er twaalf leden toe. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de navolgende heeren: L. J. Mes, J. V. Remmer en F. J. Murk, die zullen trachten meer loden aan te werven en zoo spoedig mogelijk eene nieuwe verga dering te beleggen. (Naar ons de heer Spendel mededeelde zouden 17 leden toegetreden zijn. Red.) Bij Kon. Besluit is aan mr. K. W. H. Van Lidt de Jeude, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van Regenten over het Huis van Bewaring alhier, en is benoemd tot lid van gemeld college, mr. G. F. baron thoe Schwaxtzenberg en Hohenlansberg, rech ter in de Arrondissements-Rechthank al hier. Gisterenmiddag werden op den Noordsingel alhier, drie meisjes, respec tievelijk 8, 7 en 5 jaar, aangetrof fen, die vroegen naar den weg om in de Slijkstraat te Vlissingen te komen. Het bleek dat deze drie zusjes zonder ge leide naar Middelburg wa;en gewandeld. Het vroolijke drietal is door de zorg der politie per tram naar de ouderlijke wo ning teruggebracht. Het aantal bons voor warm eten bedroeg gisteren 1099 en heden 1101. Vlissingen. De goederendienst van de mailbooten der maatschappij1 „Zeeland" naar Tilbury Docks, met welke booten ook de post wordt vervoerd, zal vanaf ook de post wordt vervoerd, zal nu zes maal per week worden uitgevoerd en wel op alle dagen, behalve des Zaterdag; Na een lezing van den heer W. H Spendel uit Leiden alhier gehouden, om te komen tot oprichting van een R. K. Mid denstandsvereeniging, is Zondag j.l. in be ginsel besloten, die vereeniging alhier to stichten. Zaterdagmorgen zijn per exfratrein 303 vluchtelingen van hier naar Ede en Nunspeet vervoerd. De volgende dagen zullen met de gewone treinen iederen dag vluchtelingen vervoerd worden, op Hat 1 Maart allen hier weg zijn. Benoemd tot Provinciaal rondreizend huisbezoekster van de Provinciale Zeeuw sche Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose, Mejuffrouw C. H. Bruyn, alhier. Men schrijft ons: In de „Telegraaf" is vermeid, dat een beambte van de „Intern. Schlafwagenge sellschaft" na 13-jarigen trouwen dienst is ontslagen, omdat hij had verklaard niet te zullen voldoen aan den oproep om in Duitsehen militairen dienst te treden. Naar wij vernemen treft in deze de Maat schappij geen blaam, daar zij onmoge lijk deserteurs in dienst kan houden, om dat haar wagens in normale tijden ook in Duitschland komen. Trouwens ook van andere naties zouden deserteurs ontslagen moeten worden. Het Deensche stoomschip „Tubirg' dat aan de werf dei' Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen van machines en ketels wordt voorzien, wordt zoowel aan stuurboord als aan bakboordzijde be schilderd met het opschrift „Tubirg Dan- mai'k" en tweemaal de nationale kleuren. Hedenmorgen zijn wederom 150 vluchtelingen naar Ede vertrokken. Alhier moet van ean heer in een hotel 2900 francs zijn gestolen, terwijl naar wij vernemen aangifte bij de po litie moet gedaan zijn. Op de kiezerslijst zijn 15 nieuwe namen geplaatst. De „Administrateur de Badts" mag niet meer naar Antwerpen. De boot moet de toestemming van den gouverneur van Brussel hebben, terwijl voor de equipage passen noodig zijn. De minister van waterstaat iieeft benoemd tot buitengewoon opzichter de heer N. Amadio, bij het maken van den onderbouw van een draaibrug over de Stadshaven te Veere. Dit jaar en wel den len November a. s., zal de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier 40 jaar bestaan. Als dan zal de heer Jos. van Raalte 40 jaar directeur, en de heer J. Janszen 40 jaar ingenieur dezer maatschappij zijn. Rilland-Bath. Vrijdagvoormiddag verga derde de raad. Voorzitter de Burgemees ter. Afwezig de heeren A. Blok, J. de Jager en J. Blok Jz. Jr. Een verzoek van den telephoonhouder P. van Bo ven, om verhooging van z;ijn jaarwedde of tot toekenning van een gratificatie werd aangehouden tot een volgende vergade ring. Adressant zeide meer wei-kzaamhe- den te hebben tengevolge der mobilisatie. Opgemerkt werd dat alle ambtenaren het in den laatsten tijd druk hebben gehad, hoeveel meer werk is er niet op de secretarie, en toch wordt door den bur gemeester of den secretaris geen verhoo ging van jaarwedde of graliiiciatie ge vraagd; bovendien heeft de telephoon houder een 4 of 5-tal militairen ter as sistentie. Aan den heer J. Waverijn, on derwijzer aan de O.L. school te Rilland werd wegens zijn benoeming tot hoofd der O.L. school te Oostdijk met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. Daarna werd het kohier van de belasting op de honden vastgesteld met 65 honden tot een bedrag van f 142.53 Ook werd opgemaakt het kohier van den hoofdelij- ken omslag met een bedrag van f5246.20 en 460 aangeslagenen. Bij de rondvraag betoogde de heer Boot, dat'het wensche- lijk ware, aan den verkoop van de afge stoken grond van de zijkanten der we gen meer publiciteit te geven, bijv. door adverteeren in het plaatselijk blaadje. De opbrengst zou dan heel wat meer kunnen zijn. De voorzitter zal hiermede reke ning houden. -, (Z.) Oostdijke. Zaterdag werd alhier door Ingenieurs de plattegrond uitg- stoken op het terrein waar de halte gemaakt zal worden. Naar wij vernemen zal nu zeer spoedig de benoodigde gronden worden untugend en met den aanleg van een los en laad lijn een aanvang worden gemaakt. Kwadindamme. Naar wij uit vertrouwbaren bron vernemen zal het hulppostkantoor alhier zoo mogelijk geopend worden 1 Maart a.s. Tot brievengaaider is aange steld dhr. Jac. Walraven mede alhier woonachtig. Hoofdplaat. Heden werd alhier gehouden de jaarlijksche algemeen© vergadering van het muziekgezelschap „Oefening baart kunst". Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, waren, inkomsten f 235.79, uitgaven f 133.06, batig saldo f 102.73. Ook werd in plaats van wijlen den heer A. J. P. Ego een nieuw bestuurslid ge kozen en wel de heer Moldij'k, Opzich ter te Hoofdplaat 'met meerderheid der stemmen. Ook werd besloten aanstaanden winter in plaats van 1 concert 2 concer ten te geven. Ossenisse. In het nummer van Zaterdag lees ik onder het hoofd Land- en 'Tuin bouw, uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen De prijs der biggen is in enkele weken buitengewoon gestegen; voor 6 wekers wordt tot f 12 betaald. In welk deel van die streek dit nu waar kan zijn, weet ik niet, in het land van Hulst is het zeker niet het geval. Integendeel is de prijs vee] lager dan in andere jaren. Varkens, die men niet dragen kon, zijn verkocht voor fS. Maandag 15 Februari werden big gen, 'die ik anders op de markt te Hulst met f 11 a f 12 betaalde, verkocht voor f 9. De week te voren werd er zelfs verkocht voor f 6.50. Hoeveel men overigens op de marktberichten kan afgaan blijkt daar uit, dat in Uw nummer van Donderdag staat dat er op 15 Februari waren aan gevoerd 21 varkens, verkocht 11. Hoeveel er waren aangevoerd weet ik niet, doch waarheid is dat alle varkens verkocht waren. Ik stond er zelf bij; toen de laatste verkocht werd en. (Dit marktbericht van Hulst was geno men uit „Zelantlia" Red.) vaart de heer H. L. v. d. Weijde, leer ling van de De Ruijterschool te Vlis singen. Schore. De heer Luwema, benoemd hoofd der School alhier, heeft Zaterdag voor deze benoeming bedankt. B,esmettelijke ziekten. Blij kens opgave van den central en gezond heidsraad kwamen uit Zeeland in de week van 10 tot en met 16 Februari ter ken nis 3 gevallen van typhus of febris ty- phoïdea uit Sluis, 2 uit Vlissingen (waar van 1 afkomstig uit Middelburg), 1 uit Hontenisse en 1 uit Kruiningeu; van roodvonk 2 gevallen uit Hontenisse, 1 uit Retranchement, Sas van Gent en Vlis singen, en van diphteritis 1 te Honte nisse, te Kapelle en te Sluis. (M. Ct.) Goes. Benoemd tot. volontair-onderwij1- zer aan de Chr. school Wijngaardstraat al hier, de heer C. A. de Booiji, thans in ge lijke betrekking te Kruiningen. Geslaagd voor 3en stuurman groote Hoedekenskerke. Vrijdag werd door B. en W. aanbesteed de levering van 300 M;i ouderhoudfgrint. Ingeschreven werd door de Griutmaat- schappij te Arnhem f 2.17 per M:i in biggels van J/27cM. A. Vrijlanut Utrecht t'2.44 per M3 in biggels van 16 cM. A. J. de Bok Nijmegen f 2.24 per M3 in biggels van 16 cM C. F. de Waal Werkendam f 1.88 per M;l in biggels van 16 cM. franco vóór den wal. W'. Dosse Papendrecbt f 1.79 per M3 iu biggels van lj27 cM. franco vóór den walfranco op den wal f 0.40 per M3 meer. Waar niet afzonderlijk vermeld, was ingeschreven voor levering franco op den wal. Gegund aan de grintniaatscbappij te Aruham. Alles heeft betrekking op le verantie van Hollaiidsolie grint. Westkapelle. Ten overstaan van nota ris Lo-sff zijn Zaterdag nog verkocihjt: Perc. 10 en 11 tezamen ongeveer 0.3890 H.A. bouwland en sprink, aan H. Ver hulst Azn., voor 1890; en perc. 12, bouw land en sprink 0.3018 H.A. aan A. Roel- se Jzn. voor f880. (Z.) VOETBAL. Zeeland Vooruit alhier (te Goes) ont ving gisiereu voor de Zuidelijke com petitie M.V.V.O. uit Middelburg en ver loor met 36. Te Middelburg speelden Zeiaudia i tegen Zelandia 11, mei 200 tot uitslag. liet zeer uitvoerig verslag van de ge- zoiiulieidscommissie le Middelburg moest uit gebrek aan plaatsruimte blijven lig gen.Red. 5e kl. 13e lijst. Trekking 22 Febr. f 100.000 3072 f 1000; 13979 19511 f 400: 2551 6318 6695 16597 18395 f 200: 5157 9797 18532 f 100: 2178 5351 4485 1160 6537 8855 9220 10763 11632 f 70: 1268 3101 4325 5606 5637 9424 9466 17054 20716 Nieten: 19 22 331 334 344 3088 3091 3107 3120 3127 4323 5610 5616 5695 5699 5705 5712 9423 19001 1S000 19012 20726 Bovenstaande jtrekking heeft voor zoover het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op de nummers dia in 'Zeeland zijn geplaatst. Geen excuus. „De Standaard" pchrijft: Óver de bom die op Vlissingen viel, hielden we onze critiek terug, om eerst af te wachten of er een excuus bij onzu Regeering op volgen zou. Van tweeén één toch, deze bom viel bij ongeluk of bij vergissing uit den vlie ger, of wel met opzet. In het eerste geval zou er, zoo maan den we, aanstonds excuus van de betrok ken Regeering volgen, en dam was er geen oorzaak tot verwijt, hoogstens aan leiding om op meer voorzichtigheid aan te dringen. Thans echter begint dit onhebbelijk ge val er niet te best ,uit te zien. £r komt niets. Noch Duitschland, noch Engeland, noch Frankrijk lieten iets van zich hooren. Toch mag wel ondersteld, dat ze van het geval-kennis droegen. En dan spreekt 't wel van zelf, dat de vlieger-autoriteit in deze drie landen zeer precies te zeg gen wist, of 't haar zelve raakte of niet. Binnen 2 X 24 uur kon alzoo vaststaan, waar de schuldige thuis hoorde. Maar neen. Men zweeg botweg. En men hoort nu alleen van achteren, dat 't ge munt was op een Duitsch schip, dat te Vlissingen in de haven lag. Nu 't excuus niet vanzelf komt, zou een nader onderzoek toch niet misplaatst zijn. Blijft 't hij de wetenschap dat er een bom viel, dan loopt men natuurlijk gevaar, dat er morgen weer zoo'n sinjeur op ons neerkomt. Terneuzen. Heden voormiddag werden in het ziekenhuis aangebracht Belgische vluchtelingen, op wie door Duitsehe pa trouilles tij Selsaete was geschoten. Amsterdam De leden der bemanning van de verschillende schepen der Hol- Jandsche stoomvaartmaatschappij, varende op Engeland, volgden het voorbeeld van de bemanning van „de Amstelstroom" en weigeren wegens het verscherpt oorlogs gevaar uit te varen. Katwijk. De bemanning van verschil lende loggers alhier, zeilz-ee liggende tel IJmuiden, weigert met het oog op het verscherpt oorlogsgevaar in zee te gaan. Tilburg. Te Alphen en Riel (N.-B.) is een landweerman, vader van 5 kinderen, toen hij uit de provoost ontvluchtte, door eeu schildwacht doodgeschoten. Schiermonnikoog. Gisteren om 12 uur dreef uit richting een Zeppelin voorbij. Enschedé. 2 Belgische vluchtelingen, echtlieden, verblijvende in het vroegere gasthuis op de Groote Markt, zijn door gas verstikking om het leven gekomen. Den Haag. De nunisterraad vergader- do gisternamiddag, iets wat op Maandag anders geen gewoonte is. 22 Februari, 5 uur 's namiddags. Beriijn. (Off.) In de omstreken van Yperen werden gisteren vijandelijke loop graven genomen; vijandelijke aanvallen op do genomen posities bleven zonder suc ces. In de Vogezen werden de plaatsen Holirod en Saosweier na gevecht geno men. In liet Oosten had de vervolging van den vijand na het wintergevecht bij! de Mazuren een normaal verloop. Nieuwe ge vechten ontwikkelen zich bij Urodno en Su- chanola. De gevechten ten N.-VV. van Ottowicz en Lowischa, zoowel als dat bij Prasjnag nemen een normaal verloop. In Polen ten Z. van den Weichsel niets nieuws. Berlijn. (Off.) In den winterslag bij do Mazuren zijn totaal gevangen genomen 7 generaals en ÏÜO.OOO man. Buhgemaakt werden 150 kanonnen en een niet te tellen hoeveelheid materieel van allerlei aard: Het 10e Russische leger van generaal baron Sievers kan als volkomen vernietigd worden beschouwd. Berlijn. De correspondent te Stokholm der „Berliner Zeitung am Mittag" ver neemt van welingelichte zijde de beves tiging dat een Engelsch transportschip op een mijn is geioopen óf getorpedeerd is. Petersburg. Uit Tokio wordt gemeld, dat de regeering van Japan in het Hooger Huis heeft verklaard den oproep van Ja- pansche vrijwilligers voor Europa niet te kunnen steunen, maar ook niet te kunnen verhinderen. Londen. Gisteren laat in den avond kwam een Duitsch vliegtuig boven ©en Braintree, Colchester en Chelmsford en wierp bommen, die weinig schade aanricht ten. 3 menscben werden gedood. De vlie ger verdween. Londen. Zondagnacht werd te Colehos- ster een bom geworpen in den tuin rler kazerne. 3 villa's werden gedeeltelijk ver nield. Geen menschenlevens gingen ver loren, ofschoon de familiën zich nauwe-' lijks konden redden. Het vliegmachien verdween in O. richting. Parijs. (Off. comm. van gisterenavond 11 jiur). Tusschen de Ze© en de Aisne had den nu en dan kanonnades plaats, in Champagne werd een tegenaanval van den vijand schitterend afgeslagen en gin gen wij tot vervolging over. Alle Duitscho loopgraven ten N.-O. van het bosch wer den door ons gewonnen. Ook op andere punten van het front werden gisteren Duit sehe tegenaanvallen afgeslagen. Wij maak ten vorderingen ten N. van Mesauxilles, namen 100 man gevangen en veroverden 2 mitrailleuses. De vijand deed een 7den aanval te Eparges met het doel de ver foren stellingen .te hernemen. De aanval mislukte. Kantongerecht te Middelburg. BehaRlr de Zaterdag reeds vermelde zaken word o.a. nog behandeld de zaak tegen II. v. B. te Middelburg, die bij verstok was veroordeeld tot 5 geldboetes van f3, voor het iu dienst hebben op zijn drukkerij van 5 meisjes voor zakken, plak ken, die niet gekeurd waren door een geneesheer en een boete van f10 voor het niet voldoende beschermd zijn van zijn handpers. Bekl. was van- dit vonnis in verzet gekomen en was thans zelf versohenen. Tot zijne verdediging voerde hij wat betreft het niet keuren der meis jes aan, dat do geneesheeren hem ge zegd .hadden, dat dit niet noodig, was voer de meisjes, die alleen zakken plakken. De kantonrechter en de ambtenaar merk ten echter op dat cte wet voorschrijft, dat alle die werkzaam zijn in een bedrijf waar lood of loodvel-bindingen gebruikt worden, waaronder ook drukkerijen wor den verstaan, gekeurd moeten worden om na te gaan of dit werk ook op hunne gezondheid een verkeerden invloed kan hebben. Bekl. zeide dat hij ter goede trouw was, want het keuren geschiedt gratis en dit kan dus geen bezwaar zijn. Wat betreft het niet beschermd zijn van den handafwijzer van de pers, zeide bekl. te meenen, dat dit voor de soort van pers die hij heeft niet noodig is. In ver band hiermede wordt de verdeie behan deling uitgesteld tot 6 Maart, en zal als dan de inspecteur van den arbeid, die verbaal opmaakte, worden gehoord. Rechtbank te Middelburg. D© eerste zaak, welke hedeu in liet openbaar voor de rechtbank behandeld werd was die tegen E. v. H., landbouwer te IJzendijke, beklaagd van het afleggen van een valscho verklaring onder eed© voor het Kantongerecht te Oostburg op 22 October 1914. Bekl. heeft toen ver klaard onder eede, dat hij; aan Th. J. de Rijcke, bouwkundige te IJzendijke niet heeft opgedragen het maken van teeke- ningon en bestek voor den herbouw vau een nieuwe landbouwschuur, toen een oud© afgebrand was. Ook had hij, ver klaard geen order te hebben gegeven aan de Rijcke om de schuur te herbouwen. Bekl. bekende deze verklaring te heb ben afgelegd in oen civiele zaak waar bij, hij gedaagde was. Hij ontleent dat deze verklaring vaisch was. De eerst© getuige, Th. J. de Rijcke, zeide, dat reeds op den dag van den brand in Juni 1913 gesproken is over den her bouw, een paar dagen later heeft bekl. hem opgedragen tegen 3 pet. der aan nemingssom bestek en teekening te ma ken. Later heeft getuige er niets meer van gehoord. Beid. bood hem later als schadever goeding fr. 50 aan, omdat het werk aan een ander was gegeven ter uitvoering. Bekl. ontkende, er is wel over het werk gesproken, maar ©en opdracht gaf hij niet aan getuige. D© tweede getuige, J. Ceulenaere, vrouw van de- Rijcke, verklaarde, dat bekl. o.a. had medegedeeld, dat hij volmacht had van den eigenaar, om de schuur te doen herbouwen door wien hij wilde. Verder verklaarde deze getuige als de vorige, ook zij beeft gezien, dat b-ekl. een teeke ning van een schuur van Buis overlegde met de -mededeeling, dat de verbrande schuur zoo moest worden herbouwd. De derde getuige, C. Ceulenaere, ver klaarde, dat bekl. in zijn bijzijn gezegd heeft, hel werk aan de Rijcke te zul len opdragen; later verklaarde deze hem het werk te hebben gekregen. Hij heeft de Rijcke de teekening zien maken. De laatste getuige A. de Dobbelaere, arbeider te AVaterlandkerkje, was in Juni 1913 bij bekl. in dienst; de Rijcke kwam opmetingen doen; getuige vroeg of de Rijcke het werk moet uitvoeren, bekl. zeide daarop „ja". De substituut-officier wees erop, dat bekl. bekende, met de door de Rijcke opgemaakte teekening bij den notaris is geweest. Dit gevoegd bij de verklaringen van de getuigen, meent spr., dat het ten laste gelegde bewezen is, en eischte hij, 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. J. van Bortel, trachtte aan te t-oonen, dat de beide eerste getuigen belanghebbenden zijn, de derde slechts weinig, de vierde niets belangrijks verklaarde, verder bestreed hij de dag vaarding mede aan de hand van arresten van den hoogen raad. Uit de burgerlijke zaak voor het Kan tongerecht blijkt, dat het hier een zwakke zaak geldt. Hij meent, dat men een kwestio van meineed in een civiele procedure nooit moest vervolgen. Bekl. heeft een blanco strafregister, en nu zou hij met zulk een misdaad worden bezwaard, die niet is bewezen. De kantonrechter heeft den eisch niet toegekend, en dus ook was hij niet overtuigd, dat er een overeenkomst was. Waarom, vraagt spr., niet de getui gen gedagvaard, die ook voor het Kan tongerecht zijn gehoord en die buiten do partijen staan. D© drie hoofdgetuigen uit deze straf zaak konden in de civiele procedure niet gehoord worden door hun verwantschap met een der partijen. Als men zoo door gaat, zou men in civiele procedures maar toegeven, om vervolging wegens mein eed te voorkomen. Na in den breede de civiele kwestie te hebben nagegaan en geconstateerd te hebben, dat zeker niet bewezen is, dat hier opzettelijk een valsche verklaring is afgelegd, vertrouwde pleiter op vrijspraak. Daar slechts door één getuige verklaard is, dat V. A. de L. uit Koewacht den marechaussee ten Hake zou hebbeu ge beten, vroeg het O. M. vrijspraak voor hem. E. J. M. te Sas van Gent mishandelde den arbeider E. Wimie; deswege werd bij verstek een week gevangenisstraf ge- eischt. Wegens verzet tegen den onbezoldig- den rijksveldwachter J. F. de Kever werd bij verstek f 15 of 15 dagen geëischt te gen A. v. C. uit Axel. Wegens beleediging van den gemee)nt,3- veldwachter to Westkapelje werd tegen C. B. aldaar bij verstek f15 of 15 dagen geëischt. Vervolgens moest terecht staan D-. II. uit Hausweerd, di-e niet verschenen was. Deze bekl. heeft een ruit stuk gegooid in de herberg vian A. den Boer, doch hij heeft hem betaald. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Ook bij verstek weird tegen J. H. uit Wemeldinge wegens beleediging van den rijksveldwachter Luleijn f 15 of 30 dagen gevraagd. De volgend© beklaagde C. S. uit Oost- kapelle was ook niet yerschenen. Het bleek, dat hij iu 1912 een rijwiel van C. Rozemond te Middelburg huurde en het verkocht aan J. den Boeufft te St. Laiu-ens. Eisch f 12 of 12 dagen. Wel verschenen was S. W. uit Zoute- lande, beklaagd van mishandeling van D. Verstraete op 26 December. I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3