[span, August» losepbiis Gallier, De Groote Oorlog. 'ALEN rtuks tNVEE, No. 21. Donderdag 18 Februari 1915. Elfde Jaargang. Wijnl eiken MAANDAG-, WOENSDAG- n VRUDAGAVOMD. ill 1915, >open paart I9I5, [open CHAP als: Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. SEP te Hein- lerberg bij A. |zoeke van den N. VAN OER [aan het Krom- I, Sectie D. n° Ite veilen in 2 Ijlen den heer [ling derkoop- DISSEL te liur, te Kloetlnge, przoeke van den de door hem aard, oud 6 jaar, rriepaard (veu- oud 7 jaar, oud 12 jaar, lendragend) oud [aard (Klepper) erriepaard, oud Ird, oud 1 jaar, lid 1 jaar. [dsch ras, als peien (de melk- 2 Kalfvaarzen, |en een halfjarige Ossen, 2 jaar- hg-Vaarzen, 10 |Schapen, Zeug oopers, 130 Kip- jonge kippen), fen en 1 Woerd- kieren, 4 Men sen, Veerwagen, |:hine (Smyth's), moor-, 1 Wied en, 6 Eggen in loihark, Dorsch- Is-, Snij-, Moes bord, Sleepbord, iGeeselsteen met leschblok, Zaad, I, 3 Zaadkleeden, I Teer vat, 2 Koe- loppen, Griepen, ïgen, Reepen en anzakken, IJzer- 5 houten Dam- t, Klaverruiters, L- en 2 Rijtuig en, 2 Korven met orven, ongeveer ooi, Harnas enz. ys), Victorikarn, 2 Melkbussen, t s: s, Tafels, Stoelen, Meelkist, Spek- op beestiaal ur. int c r e d i e t tot r 1915. van levende have t overige 10°/o. aen stalling, wel 'tsen. eerder een ide gevraagd zin. Zelfstandig kun- g.g. voorzien. Loon waschgeld. Adres jogstraat 299 Rotter- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies^ van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van nieuws berichten, heden geen oorlogsover zicht. Red. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan do Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom. Zaligheid in den Heer. o We behoeven dit onderzoek van ons zeiven niet verder voort te zetten, want waarlijk, wanneer wij ons dit alles her inneren, dan verliezen wij alle recht om te roemen, dan moeten wij den profeet Jeremias nazeggen, wat hij zich gedwon gen zag te erkennen in den naam zijns volks „misericordiae Domini, quia non sumus consumpti" het is alleen aan 'sHeeren barmhartigheid te danken, dat in zoo algemeen verderf, als de wereld ons thans te aanschouwen geeft, ook wij tot dusverre nog niet zijn medegesleept; en dan kunnen wij daarvoor Gods barm hartigheid niet genoeg danken. Maar dan volgt ook aanstonds voor ons de dure verplichting om met dien onchristolijken, onkatholieken geest voor goed te breken, of wij zouden wel eens gedwongen kunnen worden tot den smar- telijken kreet van dienzelfden godsgezant: „cum clamavore et rogavero, exclusit ora- tionem meam"; als ik God aanroep en Hem bidt, verwerpt Hij mijn gebed. En nu weten wij, wel B. G. dat van den anderen kant bij velen onder ons vooral in den laatsten tijd een heer lijke opleving van den goeden Katholieken geest valt waar te nemen, dat om slechts op een paar teekenen van die opleving te wijzen de HH. Communiën jaarlijks met honderdduizenden toenemen, en dat de Katholieke vereenigingen zij het ook al te langzaam voortdurend vooruitgaan in getal en in bloei; dit troost en verheugt ons, ja zelfs het is onze vaste overtuiging, dat de goede God, ook omwille van zooveel rechtvaardigen onder ons, bij zooveel ongerechtigheid ons barm hartigheid heeft bewezen; maar het staat evenzeer vast, dat ook onder de zoo zwaar door den oorlog getroffen volken talloos vele rechtvaardigen leven, en- toch: in Gods gerechte weegschaal schijnt hunne rechtvaardigheid niet to hebben opgewo gen tegen het al te groote en openbare bederf, of en dit willen wij nog liever aannemen ook de straf van dien wree- den oorlog is barmhartigheid van God, Die door het reinigende lijden de zon daren bekeeren wilde, terwijl Hij: de recht vaardigen wel op andere wijze voor hun lijden beloonen zal. Doch hoe dit zij, wij weten niet, of en hoe lang nog onder ons het goed zal opwegen tegen het kwaad, noch of de barmhartigheid Gods ook voor ons het bittere lijden niet noo- dig zal achten om tot Hem terug te voeren de velen, die Hom en Zijne geboden al te zeer vergaten; wij weten niet, of ook onder ons niet dergelijke rampen te wach ten staan, zoo wij niet spoedig tot een algemeene opleving van den goeden ehristelijken geest worden gebracht door de aanschouwing van het lijden, dat ande ren getroffen heeft. Het zou ons echter leed doen, als dit de vrucht was alleen van vrees voor Gods straffen; die vrees moge de aanleiding zijn om eens een ernstig onderzoek in te stellen over ons eigen leven, zij mag niet zijn de voorname reden voor den terug keer tot God. Moge ook al de vrees ons gestemd hebben tot nadenken, de liefde moet ons bewegen tot handelen, de liefde tot God, Die alleen ons opperste goed en in Zich zeiven alle liefde waardig is. Eerst dan worden wij, ware christenen, wanneer wij God als onzen Vader be minnen en onze liefde bewijzen door naar Zijn woord te luisteren en het te onder houden. Deze werkdadige liefde nu brenge ons allen tot boete over de zonden en tekortkomingen van het verledene en tot grooteren ijver in den dienst van God voor de toekomst; ons allen, want een ieder, ook de vurigste christen, kan nog meer doen dan hij tot nu toe deed, naar do vermaning der II. Schrift: „die recht vaardig is, worde nog meer gerechtvaar digd, en die heilig is, worde nog meer geheiligd"; en ook de heiligste mensch kan naai' het voorbeeld van alle heiligen de boetvaardigheid paren aan de onschuld des levens en door werken van boete aan God eerherstel geven ook voor de zonden van anderen. Geen betere tijd om daar mede eens goed te beginnen dan de vas ten, waarin wij reeds door de H. Kerk verplicht worden tot grootere zelfverster- ving. Daarom: brengt in den aanstaanden vastentijd waardige vruchten van boete voort. Wie zondigde door zich to veel to veroorloven, onthoude zich nu eens ook van hetgeen geoorloofd is; onthouden wij, ons niet slechts van die vermaken, die óf in zich zondig zijn óf zoo gemakke lijk gevaar van zonde meebrengen, en die wij, dus ten allen tijde vermijden moeten, maar ook van die vermakelijkheden, die ofschoon in zich onschuldig toch bezwaar lijk te vereenigen zijn met den geest van boetvaardigheid en versterving; bannen wij Uit ons huis niet alleen alle verderfe lijke en lichtzinnige lectuur, maar nemen wij nu ook eens stichtelijke boeken ter hand als de H. Evangeliën, overwegingen over het lijden des Heeren en verhan delingen over de geloofsleer, waarvan de kennis ons misschien al te zeer ontbreekt; laat ons de zonden en tekortkomingen, begaan Uit ongeregelde begeerten naar stoffelijke goederen, uitboeten door buiten gewone aalmoezen, waarvoor overigens deze tijd van druk voor zoovelon onder onze eigen landgenooten en onder de hier heen gevluchte vreemdelingen zoo ruime gelegenheid geeft; schoten wij wel eens te kort in het heiligen van Zon- en feest dagen, laten wij dan meer bidden in deze dagen en zooveel in ons vermogen is de kerk bezoeken ook op dagen en voor godsdienstoefeningen, die niet tot de ver plichte behooren; bidden wij veel voor ons zeiven en voor anderen, vooral ook voor degenen, wier geloof in gevaar is door do onkatholieke opvoeding, die zij van hunne ouders ontvangen of die zij aan hunne kinderen geven, en gaat dan voort met veel te bidden voor het herstel van den vrede. Een bijzonder hartelijk gebed vragen wij jn voor onzen H. Vader den Paus, opdat God zijn pogingen tot herstel van don vrede en tot verbetering der ondeugden, die de oorzaak zijn van alle tweedracht, moge zegenen en vruchtbaar maken; voor II. M. onze geliefde Koningin, die thans zoo gedrukt gaat onder de zorg, om haar volk voor den oorlog en allen nood te behoeden, voor heel haar Koninklijk Huis en voor al uwe geestelijke en wereldlijke overheden; en moge God dan al uwe ge beden goedgunstig verhooren. En zal dit ons herdelijk schrijven op den Zondag Quinquago^ia in alle tot ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze wor den voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den Febr. 1915. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, II. A. Th. v a n D a m, Secretaris. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 16 Februari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Oif.) Vijandelijke aanvallen te gen de door ons bij St. Eloy genomen Ëngelsche loopgraven werden afgeslagen. Verder valt er niets bijzonders te ver melden. De vervolgingsgevechten aan deze en gene zijde van de Oost-Pruisische gïens nemen verder een zeer gunstig verloop. In Polen, ten N. van den Weichsel, be zetten wij Bilsk en Pock. Ongeveer 1000 gevangenen vielen in onze handen. Ten zuiden van den Weichsel is niet bizonders voorgevallen. Parijs. (OH. com. van gisteravond 11 uur.) Er is niet bizonders voorgevallen, behalve eenige goedgeslaagde acties van onze artillerie. Te Poel-Kapelle, N.O. van Yperen, brachten wij oen vijandelijke bat terij tot zwijgen. Duitsche loopgraven te Beaurans, ten Z. van Atrecht, werden vernield. In de buurt van Soissons en Perthes werden vijandelijke versterkingen en troepen door ons beschoten. Petersburg De „Novoje Wreinja" ver neemt uit Tokio dat Japan 3 lichtingen van z'n leger heeft gemobiliseerd en dat Korea in staat van oorlog is verklaard. Benijn. Het „Hamburger Fremden- blatt" verneemt uit Christiania", dat de Noorsohe stoomvaartmaatschappijen op 14 Febr. besloten hebben het handelsver keer met Engeland, te beginnen 18 Febr., voorloopig stop te zetten, behalve met Postbooten en alle op Ëngelsche risico varende stoomschepen. Washington. De Duilsche ambassadeur heeft nog in z'n nota aan de Amerikaan- sc;he regeering medegedeeld, dal Duitsch- land van plan was mijnen te leggen rondom de Britsahe eilanden voor den oorlog tegen de Ëngelsche handelsvloot. Den Haag. Naar wij vernemen, is bin nenkort een verbod van uitvoer te ver wachten van alle rund-envarkens- vlee sah benevens van vlas en onder- deelen van motorrijtuigen. Den Haag. Naar „Het Volk" verneemt is de regeering voornemens dezer dagen de prijzen waarlegen zij het meel levert zoodanig te verhoogen, dat het meel f2 per 100 K.G. in prijs zal stijgen. Daar met het meel ook liet brood duurder wordt, zal een verhooging van 2 cent per K.G. op dit artikel niet te ver mijden zijn. De Duitsche Verklaring. WASHINGTON, 15 Febr. (Reuter.) Bernstorff, de Duitsche gezant, heeft een olfioieele nota overhandigd, volgens welke Duitschland bereid is zjj'11 onlangs aange kondigd plam om EngeJsche koopvaar dijschepen aan te vallen nader te over wegen, indien Engeland zijn pogingen staakt om den uitvoer van levensmiddelen voor de burgerlijke bevolking van Duitsch land te beletten. Een gift van den Paus aan de Belgische soldaten. De Paus heeft een som van 500 francs gezonden aan het comité „Les amis de la Belgique" te Le Mans, voor de zieke en gewonde Belgische soldaten. De gift was vergezeld van het volgende hartelijke briefje Vaticaan, 27 Januari 1915. Mijnheer do Voorzitter, De II. Vader heeft uw brief van 15 dezer met de daarbij gevoegde circulaire ontvangen, waarin gij van zijne vaderlijke goedheid een offertje vraagt voor de arme zieke Belgische soldaten, die bij Le Mans zijn ondergebracht. Om te voldoen aan de verlangens van Zijn hart als gemeenschappelijke vader uller geloovigen en aan de gevoelens van genegenheid voor de kinderen van zijn geliefd België, heeft de Opperherder 500 franken bestemd voor de Belgische zie ken, die in het hospitaal verpleegd wor den, terwijl Hij het betreurt, dat de treu rige omstandigheden Hem niet veroorlo ven meer te doen. Het is mij een genoegen u hierbij in gesloten het offertje van Z. II, te over handigen, terwijl ik van deze gelegenheid gebruik maak om u, mijnheer de voor zitter, mijne gevoelens van hoogachting uit te drukken. (w.g.) Kardinaal GASPARRI. De toestand te Lier. De correspondent van „De Maasbode" schrijft In het begin van Januari heeft te Lier de volkstelling plaats gehad. Er waren) 17 a 18000 inwoners, bijgevolg nog 10.000 mjnder dan oorspronkelijk. Alle scholen zijn heropend. Op 1 Maart begint de nor maalschool. Mijnheer Nisters, onder-commissaris, is door de Duitschers tot postmeester be noemd. De brieven worden bezorgd door de burgerpolitie. Alle bruggen, welke stuk waren, zijn in hout hersteld. Monsieur Cuykens van Laeken is officieel door de Duitschers tot schepen benoemd. Degenen, die in Lier zijn weergekeerd, zijn tevreden en vertrekken niet meer, tenzij er een bombardement plaats heeft. Dan gaan zij maar loopen, zeide mijn zegsman, doch dezen keer niet verdei' dan Santhoven of Oostmael en zij zullen ook wel niet meer zoo lang wegblijven. Wat ihet eten betreft, dit is in voldoende hoeveelheid voorhanden: vleesch, worst,, al wat men verlangt, allerlei ingelegde waren en groenten. Alleen het brood is soms schaarsch, maar dat ligt aan den bakker. Er zijn bakkers, die hun bloem verwerken, al leen in fijn gebak en patisserie. Zelfs zijn er, die hun bloem verkoopen met 5 francs winst per zak; dan verdienen zij geld zonder werken. Zulks stuit do burgerij natuurlijk tegen de borst. Te-, recht en ten onrechte beschuldigt men, den burgemeester aangaande dezen toe^ stand en dringt er op aan dat zulke bak kers geen bloem krijgen. LONDEN, 17 Febr. (Part.) (Officieel). De luchtoperaties tegen Brugge, Ostend'a, Zeobrugg© en omgeving zijn gisterennamid dag voortgezet. Veertig vliegmachines en marinevliegtuigen bombardeerden Osten- de, Middelkerke, Ghistelles en Zee-brugge. Bommen werden geworpen op de zware batterijen aan de Oost- en Westzijde dei- haven van Ostende, op de geschutsstellin- gen te Middelkerke, op transportwagens, op den weg van Ostende naar Ghistelles en op den havendain te Zeehrugge ten einde de schade te vergrooten, welke bij vroegere anvallen aan do sluizen te Zee- brugge, de booten buiten Blankenberghq en de trawlers huiten Zeebiugge liggend, werd toegebracht. Acht Fransche vlieg, machines namen deel aan deze luchtope- ratie door een krachtigen aanval te doen op het vliegkamp te Ghistelles waardoor de Duitsche Juchtmachines met goed ge volg werden verhinderd de aanvallende vliegers af te snijden. Gemeld wordt dat gedurende dezen vliegtocht goede resultaten werden Ver kregen. Het Handelsblad van Antwerpen meldt, dat burgemeester en schepenen van St. Nikolaas, hij Luik, wegens ontvreemding hebben terecht gestaan en na oen lang durig proces zijn veroordeeld: le. de burgemeester Martiny tot 9 maanden ge vangenisstraf, 150 fr. boete en 1500 fr. schadevergoeding; 2e. de schepenen Bon- neux en Schmitz elk tot 3 maanden ge vangenisstraf, 100 fr. boete en 1'25 fr. schadevergoeding. J*|iaii e» C li i 11 a. Japan moet, naar Duitsche, Italiaansohe en Russische berichten verzekeren, een ul timatum hebben gericht tot China, waarop de Japansche gezant te Peking vóór lo Febr. a.s. antwoord moet hebben. De „Russkoje Slowo" weet daarover te mel den, dat Japan aan China de eisoh heeift gesteld: verlenging der concessies voor Dulny en Port Arthuur met 9,-J jaar, een onbegrensde verlenging van het verdrag betreffende den spoorweg in Zuid-Mand- joerije, aansluiting van /.uid-Oost Mand- joerije en Mongolië bij het belangenge- bied van Japan, onbepaalde concess.e voor don Charalungspoorweg, het overdragen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Febr. Aanvankelijk krachtige tot stormachtigen, later afnemende, zuidoostelijke tot zuidweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, tijdelijk opklarend, regenbuien, hoogere och- tendtemparatuur. der instrueering van lwt Ohineesche le ger en do vloot in handen, van Japan sche officieren, benoeming van Japansche raadgevers aan de ministeries van finan- tiën, onderwijs en verkeer, alsmede in voering der Japansche taal, in die Ghi- neesche scholen waarin vreemde talen onderwijs wordt gegeven. China moet ech ter weliswaar beieid zijn tot economische concessies, maar zou weigeren een in menging van Japan in Binnenlamdsche aangelegenheden ZWÜUEIV Ontploffing. STOCKHOLM, 13 Febr. (O.V.) Het mili tair magazijn bij Dursgarden, waar groote voorraden geschut-munitie werden be waard, is gistermiddag tengevolge van een ontploffing in de lucht gevlogen. Op het oogenblik van de ramp schooit ean reus achtige vuurzuil in de hoogte. Van de 11 personen, die zich in het. gebouw be vonden, werden 7 gedood, twee zwaar en twee licht gewand. (Maasbode.) UlliUAIt IJK Een bo'm in een gemaskerd bal. Blij1 een gemaskerd bal, dat Zondag avond in het Casino te Sofia gegeven werd, beeft een ontploffing van een bom of andere heisohe .machine 2 personen, onder wie een ministersdochter, gedood, 49 gewond en groote schade aangericht. De daders zijn tot heden niet bekend. Men gelooft, dat de aanslag een poli- tieken achtergrond heeft. In de Eerste Kamer werd Dinsdag de Waterstaatsbegrooting behandeld, Posterijen en Staatsvisschers- bedrijf te Ymuiden. Dhr. II a f f m a n s drong aan op spoed met de Maaskanalisatie. Dhr. Bergs ma vroeg meer aandacht voor den wegenbouw, bepleitte het maken van proefwegen, vroeg maatregelen tegen wegenvernielendc lastanto's en drong aan op spoed met de verbinding Brabant- Zeeland. Dhr. Re gout drong aan op groote zuinigheid, wegens den zwaren last, die de huidige omstandigheden meebrengen. Het Tweede Kamerlid Oosterbaap. Naar „De Nieuwe Haagsche Courant" verneemt is de heer N. Oosierbaan, Twee de Kamerafgevaardigde voor Enkhuizen, zeer ernstig ongesteld. Hevige neusbloe dingen, die voor vier jaar zijn gezond heidstoestand geschokt hebben, zijn er thans de oorzaak van. I11 de laatste da gen was de tcesïand naar omst.indigl.eden bevredigend. 18 Februari. Met het ,oog op de 18 Februari aan gekondigde maatregelen van de Duitsche admiraliteit in de Noordzee is hier bericht ontvangen, dat vóór dien datum vele in Engeland, met name te Londen, tijdelijk gevestigde Belgen (en Belgische families, naar ons land zullen oversteken, teneinde óf naar België terug te koeren óf om bij' lateren terugkeer naar bet vasteland, ge vaar tijdens den overtocht te ontgaan. Nota's van de Nederlandsche regeering. De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de Duitsche 'regeering, naar aanleiding van de openbaar gemaak te Duitsche memorie van 4 dezer.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1