Aupstiniis losephus Callier, De Groote Oorlog. Dinsdag 16 Februari 1915. Elfde Jaargang, No. 20. Verschiint eiken MJHU-. WOENSDAG- en MIIDAMMD. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGaniepoorlsfraaf C 2o9> GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. ii contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 ff® 8Ulden b'J i éfa guldenbij; A gulden bij |M M 1 I verlies van een m g I i verlies B B verlies van B B B B liand, voet B ff |j 9 B van eeu B^ fl B een I of oog; B duim; wijsvinger; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens de vele nieuwsberichten heden geen feuilleton. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM, Huisprelaat van Z. H. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselijken troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom. Zaligheid in den Heer. o Verleden Zondag hebben wij, B. G. met al de Katholieken van geheel Europa ge beden, om den vrede te verkrijgen voor ons zoo vreeselijk geteisterd werelddeel. Wel zijn wij in ons land tot dusverre ge spaard gebleven voor de gruwelijke ver woestingen en slachtingen, welke de oor log, vooral een oorlog als deze met zijn millioenenlegers en met zijn volmaakte krijgsuitrusting, noodzakelijk medebrengt, maar toch heeft ook ons land reeds zwaar genoeg onder den druk van den oorlog geleden, om vurig naar het herstel van den vrede te verlangen. Doch al ware dit niét het geval, de christelijke liefde zou toch van ons vorderen, dat wij, met innig medelijden voor onzen naaste ver vuld, zooveel wij kunnen, althans door ons gebed, medewerken om een einde te maken aan de rampen, waardoor de oor logvoerende landen en volken worden ge troffen. Nog andere plichten echter legt ons deze wreede oorlog op, en wel vooreerst den plicht van dankbaarheid, burners wij. kunnen den goeden God niet genoeg dan ken, dat wij bij! een zoo algemeenen krijg tot dusverre gespaard bleven ten minste voor de gruwelijkste gevolgen van den oorlog en in zoo ruime mate de zegenin gen des vredes bleven genieten. En die plicht van dankbaarheid dringt te meer, omdat wij niet licht met een gerust ge weten een bevredigend antwoord kunnen geven op de vraag, of wij dan zooveel beter dan andere volkeren de voorschrif ten en instellingen van christelijke wijs heid hebben onderhouden, welker ver- waarloozing onze H. Vader de Paus in zijn eerste encycliek heeft aangewezen als de voornaamste oorzaak van deze wereldberoering. Deze encycliek is mis schien destijds door ons al te vluchtig gelezen, maar in ieder geval zal een korte herinnering aan de ernstige woorden des Pausen zeer nuttig zijn om bovengenoem de vraag te kunnen beantwoorden en daardoor den plicht van dankbaarheid aan te dringen. Nooit misschien zoo beklaagde zich onze H. Vader werd over broeder schap onder de menschen, zooveel als tegenwoordig gesproken en geroemd, maar in werkelijkheid is er, in strijd met de voorschriften van het Evangelie, nooit minder broederlijk dan thans onder de menschen gehandeld. Niet alleen toch wordt liet eene volk van het andere meer door naijver dan door zijne grenzen ge scheiden, maar zelfs in hetzelfde rijk, binnen dezelfde stad woedt een hittere strijd onder de burgers, en in het verkeer tusschen bijzondere personen heerscht de eigenliefde als de hoogste wet. Een tweede oorzaak der algemeene ver warring zoo vervolgt de H. Vader is deze, dat bet gezag bij het volk niet meer heilig is: een ongeregelde zucht naar vrijheid, gepaard met een hardnekkig vasthouden aan eigen meening en eigen wil, is langzamerhand overal doorgedron gen tot zelfs in het huisgezin en in het heiligdom, en daarmede verdween de eer bied voor de wetten, daarmede ontstond de zucht om lichtvaardig te hekelen al wat bevolen wordt en om allerlei wegen te zoeken, waarlangs men zich aan de tucht kan onttrekken. Bij het wegvallen van dien dubbelen band waardoor de maatschappij als één lichaam wordt saamgehouden, den band nl. van onderlinge liefde en onderwerping aan het gezag, is het niet te verwonderen dat een zoo bittere klassenstrijd ontstond, als waardoor de tegenwoordige maatschap pij herhaaldelijk wordt geschokt. En ten slotte wijst Z. II. de Paus op een nog dieperen wortel van de bestaande wanorde met het woord van den Apostel Paulus: „do wortel van alle kwaad is de begeerlijkheid"; want goed beschouwd ko men alle kwalen, waaraan de maatschappij tegenwoordig lijdt, uit do begeerlijkheid voort; en juist in de latere tijden wordt op verderfelijke en godsdienstlooze scho len reeds aan de kinderen, en dan verder door ongeloovige en zedenbedervende schriften en op allerlei andere wijzen aan de menschen geleerd, hun geluk te zoeken in rijkdom, eer en zingenot, en te ver geten, dat zij, voor een hooger, een eeuwig geluk zijn geschapen, wat volgens de leer van Christus niet te duur gekocht kan worden, zelfs niet door armoede, door smart en door verguizing. Zietdaar B. G. in het kort saamgevat wat door den Paus in zijn encycliek werd aangewezen als de oorzaken van twist en tweedracht in de maatschappij, en van de oorlogen onder de volkeren. En als wij nu ons zeiven afvragen of ook onder ons diezelfde overtredingen van de chris telijke leeringen en voorschriften niet in verontrustende mate voorkomen, wie zal dan met de hand op het hart durven zeg gen, dat wij zooveel minder schuldig slaan, en dat wij door onze gerechtigheid hebben verdiend van die vreeselijke straffen ver schoond te blijven? Gij herinnert u toch wel B. G. hoe wij; zeiven jaar op jaar in onze vastenbrieven en telkens weer bij; allerlei gelegenheden er op moesten ■wijzen, dat ook onder ons het christelijk leven verflauwde en bij velen reeds geheel verloren is gegaan. Wij gevoelden ons gedwongen te waai-schuwen tegen dien onchristelijken, wereldschen geest, die pnze oogen en harten te veel richtend op iaardsche goederen en vermaken, ons al te gemakkelijk deed heenstappen over de god delijke en kerkelijke wetten aangaande het vieren en heiligen der zon- en feestdagen. Wij, moesten wijzen op die onchristelijke zucht naar genietingen, waardoor de evan- gelissche geest van versterving op zoo onrustwekkende wijze onder ons vermin dert en dreigt geheel te verdwijnen. Wij moesten herhaaldelijk optreden tegen die wereldsgezindheid o£ dat slaafsehe na doen van hetgeen de wereld ons vóór- doet, waardoor ook onder ons, door een onbetamelijke kleedij, al te veel vrouwen eene ergenis worden der oogen en helaas in al te veel kinderen van jongs af aan het gevoel van schaamte en zedigheid wordt gedood. Hoe dikwijls reeds moesten wij de lichtzinnigheid veroordeelen van zooveel ouders, die al te weinig bedacht op een katholieke opvoeding hunner kin deren, somtijds onder de nietigste voor wendsels, gevaarlijke of voor een katholiek kind altijd gebrekkige scholen verkiezen boven de Katholieke, welke door zoo zware offers van ware geloovigen worden gesticht en onderhouden om het op groeiend geslacht voor de kerk en voor den hemel te bewaren. Ontelbaar zijn onze waarschuwingen tegen de verderfe lijke lectuur van hoeken en dagbladen, waardoor het geloof ondermijnd en de goede zeden bedorven worden, of waar door voor 't minst onder onze hoogere standen de katholieke beginselen van han del en werkverschaffing worden verduis terd, en onder onze mindere standen de geest der verderfelijkste dwalingen onge merkt binnensluipt. Telkens en telkens weer, en helaas 1 nog altijd te vergeefs, vermaanden wij tegen die nooit te ver ontschuldigen geringschatting van ons hei lig, Katholiek geloof, waardoor de band des huwelijks aan de zegening der Kerk wordt onttrokken met het rampzalig ge volg, dat die gemengde huwelijken in zoo veel echtgenooten en in tallooze kinderen het echte geloofsleven doen kwijnen, ja zelfs het is allertreurigst het te moeten zeggen, maar het is niets dan de onver bloemde waarheid tot geheelen ge loofsafval voeren. (Slot volgt.) De toestand. De speech van den Russischen minister Sassonof in de Doema, dat „do zeker heid der eindzegepraal eiken dag naderbij komt" was nauwelijks bekoeld, of gene raal Eichhorn wierp de Russen uit Oost- Pruisen, na hun 26000 gevangenen, tal van kanonnen, munitie enz. te hebben afhandig gemaakt. Dit is nu do tweede maal, dat de Rus sen voor Hindenburg's krijgskundig genie moeten bukken. Natuurlijk beweren do Russen, dat zij vrijwillig en uit krijgs tactiek terug trekken, maar een ieder be grijpt, dat dat maar een doekje is voor het bloeden. Nu is daarmede nog niet gezegd, dat voor do Duitschers zoo maar de weg open staat naar Moskou of Petersburg; allesbehalve, maar de enorme verwach ting, die men in het begin van den oor log van Rusland's macht had, wordt door dit herhaalde terugwijken der Russen niet weinig geschokt en met name voor do bondgenooten is de krijgsprestatie der Russen niet veel meer dan een groote teleurstelling en een beletsel om binnen niet al te langen tijd Duitschland een verpletterende nederlaag toe te brengen. In de Karpathen schrijven zich de Rus sen zoowel als de Oostenrijkers successen toe; het schijnt echter, dat alles te zaam genomen, de Oostenrijkers er het best voorstaan, terwijl ook in Boekowina het voordeel beslist aan hun zijde is, al werd tot heden nog niets van do bezetting van Cernowitz door do Oostenrijkers verno men. Behalve den stoutmoedigen luchtveld- tocht van 34 Engelsche vliegeniers boven Ostende en omstreken, waarbij aan de Duitschers veel schade is berokkend, is het oorlogsnieuws aan het Westelijk front sehaarsch. Uitzicht op spoedige beëindi ging der vijandelijkheden is er nog steeds niet en onderwijl gaan de landen voort elkaar uit te moorden en af te matten. Want economisch wordt er veel geleden, ook in Duitschland, dat naar buiten het air aanneemt van in goeden welstand te verkeeren. De talrijke bepalingen, die da gelijks in de pers voorkomen omtrent het beperken van bierbrouwen, bereiden van moutkoffie, spiritus enz., teneinde toch maar zooveel mogelijk graan voor meelbe- reiding over te houden, wijzen erop, dat de nood in Duitschland nijpend wordt. En wat die oorlog aan het rijk kost leert ons de mededeeling, dat te Berlijn de belastingen met 140 pet. zullen worden verhoogd. Ook de andere oorlogvoerende landen zitten in zware zorgen. De millioenen die per dag de oorlog verslindt, tasten het Europeesch crediet geweldig aan, zoo ge weldig, dat de mogendheden al niet meer zoo stijf op hun stak staan als in October en reeds in stilte elk hunner den dag zal zegenen, waarop de oorlogs-nacht- merrie een einde neemt. Eigen (telefonisch: en telegrafische) berichten van 13 Februari, 5 uur 's namiddags. Petersburg (Oil) Tusschen den be nedenloop van de Dnjemen en den Weicih- sel had een weinig beteekenende actie plaats. Op den linker W.eichseloever hadden alleen artilleriebeschietingen plaats. In de Karpathen sloegen wij' bij de grens van Boekowina een vijandeiijken aanval af, maakten ons meester van een deel der vijandelijke loopgraven, namen 1500 man gevangen en veroverden 3 mitrailleuses. Petersburg- Het Russisch blad „Novoje Wremja" meldt, dat Japan een (weede nota aan China heeft gericht in zake Tsjingtao en Chanhury met verzoek om binnen 14 dagen antwooid. De president der Chineesche republiek heeft de Par lementaire Commissie voor een buitenge wone zitting bijeengeroepen. Berlijn. (Off.) Ook gisteren werden aan de Belgische kust weaerom verscheidene bommen geworpen, die hij de burgerlijke bevolking schade hebben aangericht, doch van militair oogpunt bezien, ons, Duit schers, weinig hebben gedeerd. Aan het Westerfront werdén artillerie- hulzen gevonden van Amerikaansch maak sel. Het aantal gevangenen dat wij giste ren maakten ten Oosten van Souaiu, steeg tot 4 officieren en 478 man. Voor ons front lagen 200 dooden van den vijand, wij1 hadden slechts £0 gesneuvelden. Ten Kooiden van Massiges werd 1200 M. van de Fransche hoofdstelling door ons genomen. In do Vogeezen werd een aanval der Franse,hen afgeslagen. De operatics aan de Oost-Pruisische grens maken vooruitgang. Aan den Rech teroever van den Weichsel overschreden wij1 met onze aanvalstroepen de „Skrwa". Van het Poolse,he oorlogsveld valt niets bijzonders 'te melden. Parijs. (Communiqué van gisteravond 11 uur.) In België zoowel als in Cham pagne hadden eenige hevige artilleriege vechten plaats. In Argonne liet de vijand mijnen ontploffen en wierp met hommen. Wijl antwooidden hierop ea verontrust-en de Duitse,he infanterie. In Lotharingen sloegen wij een vijande lijken aanval af. Onze Vogeezenjagers ver overden Redge, ton Noorden van Hagt- mannsweilerkopf. Den Haag. Het Duitsche gezantschap deelt mede, dat volgens stellige berichten een groot aantal Engelsche handelssche pen zal worden bewapent! om de Duit sche onderzeeërs te beschieten of door rammen te vernielen. Daardoor verliezen die schepen hun eigenlijk karakter en worden oorlogsschepen. Duitschland ziet zich opnieuw genood zaakt alle neutrale schepen vanat 18 Fe bruari voor het bevaren der Engelsche kustwateren te waarschuwen. Van dien datum af zal Duitschland den strijd tegen de Engelsche schepen met alle middelen aanvaarden. De weg noordelijk om Schot land kan door de diepte van het vaar water en door mijnen niet in gevaar wor den gebracht. 14 Februari, 1.30 uur 's namiddags. Parijs. (Officieel communiqué van gis- trenavond 11 uur). In België hebben ai'tilleiriegevecibten plaats gehad. Bij La Boiselle hebben wij een mijn- kamer laten springen en den mijntrechter bezet. Voor Dompierre, ten zuidoosten van Péronne, heeft het springen van een on zer mijnen Beiersch© genie-soldaten ver rast. De vijand heeft de dorpen Pailly en Tracyle-Val beschoten. Onze ziware ar tillerie heeft het station Noyon bereikt. In Champagne heeft een onzer bataljons, dat zich in de streek van Souain meester had weten te maken van een bosqh vóór onze loopgraven, zich daarin niet kun nen handhaven tegenover den tegenaan val der vijandelijk© overmacht. Bovendien belette een sneeuwstorm onze artillerie krachtdadig steun te v,ea.'l©en>en. Vleenen. (Off.) De toestand in Russisch Polen en Wiest-Galicië is onveranderd. Eien gedeelte van bet eigen gevechtsfront in den Dukla-sectoir, waar d© Russen tot dusver heftige aanvallen gedaan hadden, ging zelfs tot den aanval over en wierp den vijand, n.l. Siberisch© troepen, van twee domineerende heuvels af en bestorm de een plaats bij Oizkör. Eveneens had een aanval v|an verken ners in de Midden-W'oudkarpathen suc ces. Ook "hier is den tegenstander een hoogte afgenomen, waar veel om gestre den is. In de gevechten van gisteren zijn weer negenhonderdzeyentig gevangenen ge maakt. In zuidoostelijk GGalicië en da Boekoi- wina zijn met goeden uitslag gevechten geleverd. De ten zuidwesten van Nad- worna staande vijand, die daar tot deikkirig der stad was opgesteld, is achteruit ge worpen. Ten noorden van Delatyn zijn heuvels veroverd en daarbij zijn vele ge vangenen gemaakt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 16 Febr. Krachtige tot matigen noordwestelijke tot westelijken wind. Aanvankelijk zwaarbewolkt buiig later tijdelijk opklarend en iets zachter. Petersburg. (Off.) Er hebben in de streek van Lyck gevechten plaats gehad, waarbij de aanvallen van den vlijand met succes zijn afgeslagen en hem aanzienlijke verliezen zijn toegebracht. Aan den lin ker Weichseloever heeft onze artülieirio met gunstig resultaat de posities van den vijand beschoten. In de Karpathen ba- zetten onze troepen verscheidene hoogten in de streek van den Laphofpas, aan do bovenloop van de San; wij maakten, 1000 gevangenen. Bij de Tugolkapas hebben wij de Duitschers achter uitgedreven. Bij Weissliopf hebben wij een aanval van den vijand afgeslagen. Washington. De Secretaris der Schat kist heeft d© bepaling, 28 October 'ge nomen, waarbij aan de douane gelast'W.erd geen inlichtingen te verstrekken over la ding en bestemming van schapen, die de Amerikaansche havens verlieten, totdat minstens 30 dagen na him uitvaart (ver streken waren, in te trekken. De ..Laertes". Van betrouwbare zijde wordt nog om trent het gebeurde met het stoomschip „Laertes" van de Ocean Maatschappij medegedeeld, dat het schip do Ncderland- sche'viag reeds geheschen had toen het op de hoogte van het eiland Wight en het Engelsche Kanaal voer. In elk geval is het schip IJmuiden binnengekomen onder de Engelsche vlag. De plaats waar de ontmoeting met de Duitsche boot en hetgeen daarna volgde plaats had is dit staat onomstootelijk vast gelegen ver huiten onze terri toriale wateren. Overigens heeft het incident plaats ge had in hoofdzaak op de wijze waarop het reeds in de pers is weergegeven. De zaak wordt naar aanleiding van het rapport, uitgebracht door de daartoe be noemde, gisteren vermelde commissie, ambtelijk verder behandeld. (Msb.) Een succes der Engelschen. LONDEN, 11 Febr. (R. O.). Uit Béthune wordt gemeld: De verovering der steenbakkerij van Violaines was een groot succes voor de Engelschen. De Duitschers hadden zich daar buitengewoon versterkt, maar zij wa ren verrast en gedemoraliseerd door een zeer hevig bombardement van twee kanon nen. Zij boden weinig tegenstand, en toen de Engelschen tot den aanval overgin gen, haastten de Duitschers zich om zich over te geven. Men schat, dat de vijand ongeveer 1000 dooden en gewonden had; de Engelschen verloren nauwelijks 100 man. Na een hevig gevecht veroverden de Engelschen in den nacht van Zaterdag op Zondag twee Duitsche loopgraven nabij Festabert; hierbij, maakten zij1 500 ge vangenen. Van het Oostelijk OGrlogsterrein. WEENEN, 11 Febr. (W.'B.) Het stafcom muniqué van hedenmiddag luidt: In Russisch-Polen is. de toestand on veranderd. Op het Karpathenfront werden in het gedeelte ten Westen van Uszok-pas Rus sische aanvallen en eenig© plaatselijke! opmarschen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In het woudgebergte en in Boekowina hebben wij nieuwe successen te boeken. Meerdere honderden gevangenen ©n tal rijke machine-geweren vielen in onzjei handen. BERLIJN, 11 Febr. (K.N.) Boekarester bladen bevestigen, dat de Russen in de Boekowina een ernstige nederlaag hebben geleden. Vooral hij Kimpoloeng zoui da

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1