bage. appi]. cl. MUO, Cl. dito. melis, louwers De Groote Oorlog. No. 16. Zaterdag 6 Februari 1915. Elfde Jaargang. .s. „GEEF VREDE!" fl )A. schappij van 1 missie 'resident. T, Secretaris. iruari 1915, koopen: ibruari 1915, 'koopen: adig nerk „Protos", er), fen (Superfos- -tiuperf. enz grof en fijn), Wambuizen, nz. enz. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Kerkbanken, ken enz enz. AN DISSEL te uur te Goes, ia tea verzoeke van JRGER teXloetinge, ndijke, abij het dorp, a/d L J. Minnaar. van Waarde. en en combinatie le betaling. ïen bij den Notaris. VAN DISSEL, te ur, te Goes, in „de Fe erven J. Steen- irgs, wstraat, wijk D 193, t 1 Mei 1915. 'I NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MB HM HM gulden bij verlies van beide ges HM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jk ËL I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 g Voorts bij ongeneeselijke g ^g g g band, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; I verstandsverbijstering; of oog; I VU duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I I"8 SuIden biJ A gulden bij: HM gulden bij A gM A I I verlies van een jg I II I verliesverlies^van S a» g ^g g D liand, voet g I 11 I van een 1% I I een M ^g g of oogg LI duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. „Geef vrede, o Heer, in onze dagen!" Dit is de grondtoon der smeekgebeden, die aanstaanden Zondag door geheel Ka tholiek Europa voor Gods Troon zullen worden opgezonden. Overal waar een Katholiek kerkgebouw het Teeken des Heiis ten hemel beurt, hetzij in de liefelijke oorden van het schoone Spanje, het zonnige Italië, hetzij in de sombere bergstreken van het ruw© Noorden, in de majestueuze kathedraal zoowel als in het sobere dorpskerkje, bij do oorlogvoerenden en de nog in vrede levenden, overal zal den 7en Februari het geloovige Christenvolk in al zijn ver schillende leeftijden en standen en sexen en nationaliteiten, tezamen met den Vader der Christenheid, den Paus, den Heer van al wat leeft en ademt te voet vallen, om Hem in een waarlijk ootmoedig, van oprechte vermorzeling des harten getui gend gebed het herstel te vragen van den vrede. Men moet wel een hart van steen heb ben, om niet getroffen te zijn door het schouwspel van de oorlogsfurie, die, gie rend o-ver de machtigste landen van Euro pa, jeugdige levens vernietigt, huisgeziiv nen uiteenrijt, steden en dorpen verwoest, bloeiende volkeren tot uitputting en ver val brengt en met haar vloektrawanten honger en ziekte, den gruwel der verwoes ting nog grootere verschrikking bijzet. Wie zou dan niet met vreugde aan den oproep van den algemeenen vader der Christenheid gehoor geven en redding en uitkomst gaan afroepen bij den Troon van 'sHeeren oneindige ontferming, de eenige plaats, vanwaar ons redding kan genaken. Heerlijk schouwspel van eenheid des geloofs, als daar a. s. Zondag in al onze kerken, over het gansche werelddeel, de hoofden, van den paus zoowel als van den daglooner, van de vorsten der we tenschap zoowel als van de onontwikkel- den, van de rijken zoowel als van de armen, van de machtigen dezer aarde evengoed als van de stillen in den lande, in het stof zullen zijn neergebogen voor den stralenden monstrans, waarin de „God met ons" de beden der Zijnen aanhoort; als de kreet van het bewustzijn van eigen nietigheid en zwakheid zal klinken in het: Spaar Heer, spaar Uw volk, en wees niet voortdurend op ons vertoornd! Wij hebben kastijding verdiend voor onzen hoogmoed, voor onze zinnelijkheid, voor ons hangen aan het aardsche, voor onze overtalrijke verzuimenissen in het opvol gen van Uw wet en wil, voor onze gods dienstige onverschilligheid. Wij buigen ons hoofd onder de roede Uwer kastijding. Maar wij weten, dat Gij, O' Heer, door het boetvaardig schuldbelijden U laat ver bidden. En daarom, ach, aanziet met een barmhartig oog de wereld, die verkrimpt in de stuiptrekkingen van een allerwreed- sten krijg! Zie neder op het lijden der strijders, op de tranen der achterblijven- den, op den rouw en de droefenis zooveler duizenden van huis en haard beroofden. Aanzie ook ons Heer, zonen en dochteren van Nederland, die door een onverdiend blijk Uwer goedgunstigheid tot heden toe genadiglijk van alle directe oorlogsrampen werden gespaard, maar die toch nog on zeker zijn omtrent hetgeen de toekomst in haar schoot verbergt. Verdrijf verre en voor altijd de furie der oorlogsrazernij: en breng ons de duif met het symbool des vredes, den olijftak, weerom! Het past den nietigen, zwakken mensch nooit, doch allerminst in de huidige ure, de dingen der eeuwigheid te willen afme ten naai- onze hekrompen begrippen en de raadsbesluiten des Almachtigen te wil len doorgronden. foeh mag het vertrouwvol gemoed van den geloovigen Christen aannemen, dat een gebed, zóó dringend, zóó smeekend, zoo .algemeen als aanstaanden Zondag uit milhoenen harten zal oprijzen, Gods vaderhart zal raken, dat het, om een schriftuurwoord te gebruiken, zal opstij gen voor Zijn aanschijn als geurige wie- rooj», milde zegeningen over de Zwaar beproefde wereld, zal afroepen en den terugkeer des vredes zal verhaasten. Moge dan de toeloop tot onze kerken aanstaanden Zondag overweldigend zijn, moge den Hemel inderdaad ©en heilig; geweld worden aangedaan! Doch dat ook niemand vergete hij zijn rouwmoedig smeeken om behoud en herstel van den lieven vrede een hartgrondig gebed te voegen voor Zijne Heiligheid Benedictus XV, die in waarheid een vader is voor de zijnen, die geheel in den geest en met de liefde van Hem, Wiens onwaar- digen plaatsbekleeder hij zich noemt, alle volkeren in zijn belangstellend mededoo- gen omvat, zóó, dat het den eerbied en de bewondering wekt ook van hen, die bui ten de Roomsch-Katholieke gemeenschap staan. Schreef toch nog dezer dagen een bekend Protestant in de „Essener Zei- tung": „Wij, Christenen, ook wij, Protestanten, verheugen ons over den nieuwen bloei van de Christelijke gedachte, welke te danken is aan het. optreden van Paus Benedictus", Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 4 Februari, 5 uur 's namiddags. Oostburg. Gisteren is hier den ge- heelen dag kanongebulder gehoord tot dat de duisternis inviel. Het geluid kwam uit westelijke richting. Het schijnt, dat vliegers hoven ZeebruggeHaven zijn ge weest. Ernstige ontplojfingen werden ge hoord. Bergen op Zoom. Hier zijn 2 Belgen aangehouden verdacht van spionnage. Op hen werden verschillende papieren, waaronder vragenlijsten behoorden, ge vonden. Berlijn. (Ambtelijk.) Tusschen de Noord zee en de Leije hebben artilleriegevecih- ten plaats gehad. Nieuwe aanvallen der Franschen bij Perthes werden afgeslagen. Ten N. en N.W,. van Massiges hebben, onze troepen gisteren 3 achter elkaar ge legen loopgraven stormenderhand geno men en vas.en voet gekregen in de hoofd stelling der Franschen over een uitge strektheid van 2 K.M. 50 officieren 000 man werden gevangen genomen. 9 ma chinegeweren en 9 kanonnen van klein caliber werden .veroverd. In de Midden- Vogezen hadden slechts schermutselingen plaats. Aan de Bsoera werden de Russen bij hun nachtelijke aanvallen onder g;ware verliezen teruggeslagen. Ten O. van Bo- limof maakten wij vorderingen. Buenos-Ayres. Die bladen melden, dat bij Pathagonië een Duitsche kruiser door den kruiser „Australia" in den grond ge boord is. Petersburg. (Off.) In O. Pruisen ver sterken onze troepen zich en hebben stor menderhand Skempen veroverd. We na men 4 officieren en 100 mangevangen. Aan den linker Weichseloever wordt de strijd voortgezet. Hoek van Holland. Het stoomschip Telegraaf 18 rapporteerd, dat ten N.W. van het vuurschip „Maas" zich een onder water zittend wrak bevind. 2 masten ste ken 6 M. boven het water uit. Het is het wrak van het Engelsche stoomschip „Bur- ward". Parijs. (Off. comm. van gisteravond 11 uur). Er valt niets bijzonders te ver melden behalve het afslaan van 3 vijan delijke aanvallen in Champagne en van een Duitschen aanval Dinsdagavond bij Bagatelle. Caïro. Be vijand heeft een poging ge daan om bij Ismaïla het Suezkanaal over te trekken, doch de Britsche troepen over vielen den vijand, die vluchten moest met achterlating van bruggenmateriaal. Be vijand viel het front bij Elcantara aan, doch werd teruggeslagen. Johannesburg. Generaal Kemp en Van Hensburg hebben zich met 600 rebellen overgegeven. Berlijn. Een Engelsch stoomschip „Pe- taro", op reis naar Zuid-Amerika is door een Buitschen kruiser „Kroonprins Wil helm" in den grond geboord. Petersburg. Een Duitsche torpedoboot is op 29 Jan. door een Russische onder zeeboot bij Kapoen in den grond gehoord. Beilijn. Be „Reichs-Anzeiger" bevat in het ©fücieele gedeelte de volgende van heden gedagteekemde bekendmaking van den chef van den Buitschen marinestaf: le. Be wateren rondom Groot-Brittan- nië en Ierland met inbegrip van het ge- heele Engelsche Kanaal worden hierbij tot oorlogsgebied verklaard. Van 18 Fe bruari af zal ieder in dit gebied aange troffen vijandelijk koopvaardijschip wor den vernietigd zonder dat het steeds mo gelijk zal zijn daarbij de gevaren, die be manning en passagiers dreigen af te wen den. 2e. Ook onzijdige schepen loopen in het oorlogsgebied gevaar, daar met liet oog op het door de Engelsche Regeering op 31 Januari bevolen misbruik van on zijdige vlaggen en de toevalligheden van den zeeoorlog niet altijd kan worden ver meden dat een aanval, op een vijandelijk schip gericht, ook onzijdige schepen treft. 3e. Be scheepvaart om de Noord langs de Shetlandsche eilanden, in het ooste lijke gedeelte van de Noordzee en in een strook van ten minste 30 zeemijlen breedte langs de Nederlandse he kust is niet gevaarlijk. Een geheime Engelsche order. Uit Berlijn. Uit betrouwbare bron ver neemt men, dat de volgende geheime order is gegeven door de Engelsche ad miraliteit Wegens het optreden van Bnitsehe on derzeebooten in het Engelsche en Iersche Kanaal moeten onmiddellijk alle Engel sche handelsschepen een neutrale vlag hijschen en alle kenteekenen als reederij- kenmerken, namen, enz. bedekken. Be firmavlag mag niet worden gevoerd. Deze order moet worden geheim gehou den. Het Hhl. teekent hierbij aan: Het lijkt niet waarschijnlijk, dat een dergelijke order gegeven wordt en nog onwaarschijnlijker, dat deze dadelijk in Duitschland bekend zon zijn. Uit Londen wordt bericht, dat daar de verjaardag van den Duitschen Keizer in de gevangenkampen te Dorchester lus tig gevierd is. De Duitsche solda ten werden onthaald en trokken des middags door de stad, hun nationale liederen zingende. Ziedaar een typisch onderscheid tus schen de Engelschen en den Duitschen. geest; op den verjaardag van den En gelschen Koning zullen de Engelsche ge vangenen in Duitschland wel niet «'or den getracteerd. Een waarschuwing aan de koopvaardij. BERLIJN, 2 Febr. (Wolff aan de bla den). De „Reichsanzeiger" bevat de vol gende bekendmaking van den chef van den Duitschen marinestaf Engeland is op het punt aanzienlijke strijdkrachten en een groote hoeveelheid oorlogsbehoeften naar Frankrijk te ver schepen. Tegen dit transport zal met alle ten dienste staande middelen worden op getreden. De vreedzame scheepvaart wordt nadrukkelijk gewaarschuwd, de Fransche Noord- en Westkust niet te naderen, om dat haar bij verwarring met schepen, die voor oorlogsdoeleinden dienen, ernstig ge vaar zou dreigen. Aan den handel naar de Noordzee wordt de route om Schot land aanbevolen. I K V K 111.1 li. Het Pauselijk vredesgebed verboden? Er loopen geruchten van Duitsche en Fransche zijde over een re- geeringsverbod voor het houden van de Pauselijke vredesgebeden op 7 dezer, om dat men vreest, dat de oorlogsgeestdrift bij het Fransche volk daardoor zal da- len(!) „De Tijd" geeft echter de berichten slechts onder ernstig voorbehoud. Ooateni ijkHongarije. Het drama te Serajewo. Op de binnenplaats van de gevangenis zijn de zer dagen Veliko Cabrilovic, Milko Jo- vanovic en Danilo Ilic, die in het hoog- verraadsproces ter dood zijn veroordeeld, terechtgesteld. De terechtstelling werd zonder incident voltrokken. Jakov Milovic en Nedjo Kerovic, die eveneens ter dood waTen veroordeeld, zijn begenadigd. Hun straf is in levenslange, resp. 20 jaar zware tuchthuisstraf ver anderd. Princip, de moordenaar van aartsher tog Frans Ferdinand, die naar men weet wegens zijn jeugdigen leeftijd niet ter dood is veroordeeld, heeft 20 jaar tuchthuis straf gekregen. Kiezersplicht. De omstandigheden, waaronder wij door den oorlog om ons heen leven, mogen ons niet van het volbrengen van onze Staatsburgerlijke plichten afhouden. Be Regeering zag haar voorstel, 0111 van de kiezerslijst voor 1915 niet te royeeren de namen van hen, die in 1914 door de buitengewone omstandigheden hulp van een steuncomité of van een armbestuur moesten vragen of hun belasting niet kon den voldoen, aangenomen. Daardoor is het werk van de samenstelling der kie zerslijsten in zoover vereenvoudigd, dat, geen ondersteunden van de lijst 1914 wor den geroyeerd en voorts dat de loonkie- yzers, de huurkiezers, de spaarbankkie zers en de examenkiezers, die reeds op de kiezerslijst 1914 voorkomen, zich niet voor 1915 opnieuw behoeven op te geven. Die blijven er ditmaal zonder meer op staan. Maar wel moeten zij, die be- hooren tot een dezer catego rieën, en nog niet op de kiezer Sr iijst staan, zich naar gewoonte aanmelden. En dit moet ge schieden van 1 tot en met 14 F ebruari. Comité van Nederlandsche uitgewekenen uit België. De Secretaris verzoekt ons te berioli, ten, dat: 1. de belasting op de afwezigen, niet toegepast wordt op Nederlandsche onder- danen, daar de in België verschijnende bladen uitdrukkelijk vermelden, dat deze heffing niet toegepast wordt op hen, die tot de Duitsche en neutrale nationalitei ten behooren; 2. de te Antwerpen in de Bank van Leening beleende panden kunnen na af loop van den oorlog gelost worden, wijl de bepalingen over den duur van den beleeningstijd geschorst zijn; 3. bet is raadzaam zich niet naar Ant werpen te begeven tot het zoeken, van werk; aldaar is zeer groote werkloosheid en zijn reeds velen na vruchteloos zoeken teruggekeerd. Deze waarschuwing is ook voor dia mantbewerkers .4. eerlang zal een aanvang worden gemaakt met het naar ons land trans porteeren van de te Antwerpen achfce-r gelaten inboedels. Aan alle ingeschreven Nederlandsche uitgewekenen worden de noodige inlichtingen enz. toegezonden en is het dus overbodig mondelinge inlich tingen te vragen, daar het vervoer naar gelang van de behoeften der personen aan de inboedels zal plaats vinden en ieder wachte maar tot hem' kennis van het transport wordt gegeven; 5. uitdrukkelijk wordt men verzocht elk schrijven te richten aan het Secreta riaat Singel 334, Amsterdam', ook betref- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 6 Febr. Zwakke tot matigen, meest zuidoostelijke wind, nevelig tot lichtbewolkt, waarschijn lijk droog weer's nachts lichte vorst, dezelfde temperatuur overdag. fende verandering van tijdelijke verblijf plaats of bij vertrek naai- Antwerpen, om zich daar te vestigen. Ook de in mili tairen dienst zijnden, die te Antwerpen hunnen inboedel lieten, moeben hij ver plaatsing hiervan kennis geven. Het Suez kanaal. Hier te lande is van de Suiez-kanaal- maatschappiji de volgende mededeeling ontvangen De Suez-kanaalmaatschappiji laat we ten, dat het kanaal voor de scheepvaart geopend blijft, zooals trouwens de dage- üjksche bekendmaking van de routen be wijst. Be doorvaart heeft bij dag plaats met de voorzorgen en onder d.e beper kende bepalingen, voorgeschreven door de militarie autoriteit om die volkomen veiligheid van de schepen te waarbor gen. Voor de Belgen. Er heeft zich hier te lande een comité gevormd, dat zal trachten de Belgische plattelandsbevolking aan dekens te helpen. Be dekens zullen in ons land worden aangekocht en worden voorzien van een Hollandsch stempel. Leden van het Comité zijn de heeren jhr. W. F. H. van de Poll, opperschenker van H. M. de Koningin; jhr. L. B. D. van den Berch van Heemstede, lid van de Tweede Kamer en L. D. I. L. de Ram, oud-lid van de Tweede Kamer. Het Algemeen Comité van Ka tholiekendagen in het bisdom Haarlem zal 14 Febr. a.s. te 's-Gra- venhage bijeenkomen in Algemeene Ver gadering om o. a. het concept-reglement in behandeling te nemen. Be toestand van het Eerste Kamerlid voor Noord-Brabant, den heer Van der Biesen, die in den loop van de vorige week te 's-Gravenhage ongesteld werd, en in het R. K. ziekenhuis aldaar wordt verpleegd, is steeds vooruitgaande en geeft geen reden tot bezorgdheid. Lijst van eeniga der meest voorkomende artikelen, met daarvoor voorloopige aange nomen maximum-prijzen, volgens de jongste circulaire van den minister van Landbouw, gericht aan de burgemeesters. Deze prijzen hebben uitsluitend betrek king op de gewone kwaliteiten. De luxe- sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking. Koffie (Santos) fl.16, id. (Java) £1.40, suiker (witte geraffineerde) f 0.55, id. (bas terd ol bruine) f0.55, stroop f0.30, Rog gebloem f 0.25, Tarwebloem f 0.25, Boek- weitineel f 0.32, Witbrood a. gebuild tarwe- melkbrood 10.26, b. tarwe halfmelk- brood f0.24, c. tarwevvaterbrood f0.22, Bruinbrood 10.20, Rijst (andere dan Java) f0.25, Gort f0.32, Boekweitgrntten f0.30, Havermout f0.30, Bruine boonen f0.25, alles per K.G. Bruine 'boonen per kop of Liter f0.20, Capucijnererwten f0.30 per K.G., id. per kop of Liter f0.25, Aardappelen t'0.07, zout f0.09, Boter fl.75, Margarine fl.00, alles per K.G. Volvette Goudsche Mei- en September- kaas met Rijksmerk f0.62«, Volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas f0.60, Volvette jonge Goudsche kaas met Rijks- merk f0.525, Volvette jonge Goudsche kaas f0.50, Edammer Mei- en Septem berkaas (40 -)-) f0.55, Jonge Edammer kaas (40 -j-) f0.50, Goudsche kaas (40 -f-) fO.475, Kaas in Edammer en Goudsch model (30 -j-) f 0.40, Kaas in Edammer en Goudsch model (20 -|-) f0.35, Friesche

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1