BIN NEK LAND. UIT ZEELAND. was, dat de pannen van de daken op do straat vlogen, lampen van de pla fonds vielen en zelfs zolderingen instort ten. Met „Germania"-beeld op den Hoogen Wal verloor een arm en op het Körner- plein vielen eenige schoorsteenen naar beneden. Vooral in het centrum der stad, waar een muur van 55 c.M. dikte scheur de, ontstond een paniek. De menschen liepen de woningen uit, eenige vrouwen, vielen in onmacht. 1TALIK De Katholieken en de oorlog. De Osservatore Romano richt zich in een hoofdartikel nóg eens op waarschuwenden toon tegen die katholieke Italiaansche bladen en tijdschriften, die in woord en beeld blijk geven van hun tegenzin tegen de handhaving van Italië's neutrali teit. Door hun aanwakkeren van de zucht naar oorlogsavonturen, zonder dringende noodzaak handelen deze bladen in strijd met het duidelijk uitgesproken verlangen van den H. Stoel. Vandaar, zegt de Osser vatore was het duidelijk en dringend noodig deze bladen en tijdschriften te wijzen op hun plicht van gehoorzaamheid aan de weiten, verschuldigd tegenover het hoogste kerkelijke gezag en zijn duidelijk uitgedrukte wenschen. „Wij koesteren'", aldus eindigt de Osser vatore, .het vaste vertrouwen, dat onze vermaning voldoende zal zijn, om deze bladen te bewegen tot het gehoorzamen aan hun plicht, zonder dat het noodig is verdere maatregelen te nemen, die zeker niet zouden uitblijven, indien dit beroep vruchteloos mocht blijven." Uit inhoud en toon van dit artikel blijkt voldoende, dat het een officieus—van hoo- gerhand geïnspireerd karakter draagt. In de Matin geeft een Parijzenaar, die, volgens dat blad, uitnemend op de hoogte is van hetgeen er op het Vaticaan gebeurt, verslag van gesprekken, die hij met aanzienlijke mannen van het Katho lieke Rome heeft gehad, o.a. met kar dinaal Gasparri, den pauselijken staatssec retaris. De kardinaal gaf nog eens de verzeke ring, dat het Vacticaan in den oorlog strikt onzijdig is. Als zijn eigen gevoelen gaf verder de kardinaal te kennen, dat hij het herstel van de betrekkingen tus- schen het Vaticaan en de Fransche regee ring zeer heugelijk zou vinden. Dat ver langen spraken ook de andere zegslieden van den schrijver uit. ZUID-AFHIKJV Kapitein Fourie, een Transvaalsche Boerencommandant, die weigerde te gaan strijden tegen Duitsch Zuid-West-Afrika is op bevel van Botha terechtgesteld. Het Vaderland schrijft hierover „Van al het ten hemel schreiende, dat deze wereldoorlog te zien gaf, dunkt ons het allerergste de fusilleering van kapitein Fourie, den Transvaalschen Boerencom mandant, die weigerde te gaan strijden, tegen Duitsch-Zuid-Westwat elders ge beurde was tenminste van vijanden tegen vijanden, al wordt het daarmee natuur lijk allerminst goedgepraat, maar dit was niet anders dan een broedermoord, en nog wel van den eenen broeder op den andere, die nog weinige jaren geleden naast elkander streden om de onafhan kelijkheid van het geliefde land. De heldhaftige wijze, waarop Fourie den dood tegemoet ging, stelt het Kaïns- teeken voor de gansche lengte der dagen op Botha's hoofd, den eerzuchtige, die thans „een voorbeeld heeft gesteld." Men huivert bij het denkbeeld, dat hij ook de Wet in zijn macht heeft, en vraagt zich met schrik af, of aau de wereld nog misdadiger schouwspel staat te wachten. Met Vondel vraagt men „Wat kan de blinde staatszucht brouwen wat is zóó schendig dat haar rouwt De opstand. Door Reuter wordt het volgende uit Pretoria geseind: Piet, Grobler, kleinzoon van den vroe- geren president Krüger, lid van de Hert zog-partij in het parlement, is, onder be schuldiging van verraad, in handen van het gerecht gesteld. Ook nog dit: De regeering ontving bericht, dat de overgave van Kemp en Maritz en hun volgelingen in den loop der week kan verwacht worden, tengevolge van een on- eenigheid met de Duitschers. AM KB IKV die met een krachtig applaus onderstreep te en haai' ingenomenheid met de zeld zame onderschei-ding betuigde. Er werden Grondwettelijke bezwaren in gebracht tegen het ontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet, zoo pas door de Tweede Kamer goedgekeurd. De oppositie, onder leiding van dein heer 't Hooft (A.-R.), achtte het niet over een te brengen met den geest onzer Con- stitie, dat nieuwe aanvragers van het kiesrecht, die hun belasting niet betaal den of bedeeld werden, niet op de kiezers lijst zullen worden geplaatst en dat daar entegen de kiezers van het vorige jaar, die in zulke omstandigheden verkeeren, wel op de lijst staan. Verder is de kie zerslijst van 1914 slechts voor één jaar vastgesteld en de Grondwet verzet zich naar sprekers meening tegen het doen gelden van zulk een lijst voor meerdere jaren. De heer Van der Feltz (U.-L.) wees den strijd met de Grondwet af, omdat het voorgestelde niets anders zal zijn dan een maatregel, om onder de tegenwoor dige omstandigheden kiezer te laten hen, die het ook anders volgens de Grondwet zouden zijn geweest, terwijl de heer Drucker (V.-D.) den geest boven den let ter stellende, verklaarde, dat hem het bestaan van een stellig Grondwettelijk ver bod van het voorgestelde zou moeten, worden aangetoond wat z.i. den hear 't Hooft c.s. niet was gelukt om hom te bewegen tot tegenstemmen. Minister Cort van der Linden toonde aan, dat het ontwerp niet strijdt tegen de bedoeling der Grondwet. De Grondwet, zoomin als de uit de Grondwet voort vloeiende Kieswet, heeft aan uitzonde ringstoestanden gedacht; en nu is het toch wel niet in overeenstemming met de bedoeling der Grondwet te achten, dat het in deze abnormale tijden van toeval lige plaatselijke omstandigheden zou afhan gen of iemand al dan niet kiezer blijft. Ho- vendien is de Regeering in vele gevallen door haar mobilisatiebevel zelf oorzaak van het ontnemen van het kiesrecht; iets wat toch zeker wel strijdig is met de bedoeling der constitutie. Vervolgens betoogde Z.Exc., dat geen enkele der voorgestelde bepalingen wordt getroffen door een positief ver bod van eenige bepaling der Grondwet. Deze sluit namelijk bedeelden en wan betalers alleen uit voor zoover zij be deeld werden of wanbetalers waren in het jaar, voorafgaande aan de vaststel ling der kiezerslijst; en de kiezerslijst voor 1915 wordt niet nieuw vastgesteld, doch alleen aangevuld door de supple- toire lijst. De Grondwet, zeidie Z.Exc. ten slotte, heeft buitengewone omstandigheden niet voorzien; daarom is het de plicht van den wetgever, in overeenstemming met den geest der Grondwet nieuw recht te scheppen. Dit nalaten zou juist zijn han delen tegen de Grondwettelijke bedoeling. Als men in de Grondwet slechts ziet een stel bepalingen, die op alle omstan digheden moeten passen, maakt men haar tot een dooden letter, welke door het le ven wordt gebroken. Dat dit betoog practisch effect had, bleek uit de mededeeling van den heer Bavinck (A.-R.), die zich overtuigd ver klaarde en met zijn partijgenoot Woltjer en 6 Katholieken de Linkerzijde hielp, om het ontwerp te doen aannemen met 25 tegen 16 stemmen, waaronder die van 8 Katholieken. De in de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij Landweer en Mi litie werden ook hier grif aangenomen. Het Suez Kanaal. Het Suez-kanaal blijft voor de scheep vaart geopend. Er worden alleen voorzorg maatregelen genomen voor de veiligheid van de schepen. Duitsche geïnterneerde officieren ontvlucht. Uit Bergen wordt aan de Alkm. Ct. gemeld, (dat de twee vroeger gevluchte, doch onder den drang van de Duitsche overheid in ons land teruggekeerde geïn terneerde Duitsche olficieren Philips en Hesse, Maandagmiddag opnieuw zijn ge- Vlucht. Het Eerste Kamerlid W. Hovy. Naar de „Standaard" verneemt, is de heer \V. Hovy, lid der Eerste Kamer voor Zeeland, te Zeist sedert eenige weken ernstig ongesteld. Naar de 's Hertogenb. Ct. verneemt, zal het lid Van de Eerste Kamer de heer 11. van Kol naar het Westelijk oorlogstoo neel vertrekken. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer over de ontwikkeling der Belgische vluchtelingen hier ter stede en de zorg die aan hun geestelijke belangen wordt gewijd, kunnen wij mede- deelen, dat Vrijdagavond te 8 uur do heer A. de Smet zijn landgenooten zal spreken over den oorlog, terwijl na hem de weleerwaarde heer De Leenheer een geestelijk woord van opwekking zal spre ken. Wij vertrouwen, dat de Belgische vluch telingen in grooten getale zullen aanwezig zijn. De lokaliteit waar beide lieeren zui len optreden, zal nader aan de vluchte lingen worden bekend gemaakt. Goes Het Rijkstelegraafkantoor alhier beh andelde in de maand Januari Telegrammenverz. 825, ontv. overgen. 1868, totaal 3590. Gesprekkenverz. ontv. overgen. Lokaal Totaal Voorts werden door de Hulpkantoren - - II ..U 897 Belgische vluchtelingen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, door tusschenkomst van de commis sarissen der Koningin aan de gemeente besturen een brief doen toekomen, waar aan door de N. R. Ct. het volgende wordt ontleend Aangaande de voeding van de vluchte lingen teekent de minister aan, dat de gemeenteambtenaren zich zooveel mogelijk moeten houden .aan do door de regeering vastgestelde maxima. Niet dan bij noodza kelijkheid zullen door het rijk hoogerc kosten worden vergoed. Dagelijksche ver strekking van vleesch is niet noodig Ie achten. Tweemalen per week is voldoende. Wel kan zoo nu en dan spek worden gegeven. Natuurboter mag niet worden gebruikt. Het is niet noodig, dat er steeds uitsluitend volle melk wordt verstrekt. In z.g. ondermelk is nog een hooge voe dingswaarde aanwezig. Bier mag niet in rekening worden gegeven. Huishoudelijk werk, schoonmaken van lokaliteiten, wasschen van groenten en dergelijke werkzaamheden moeien aan de vluchtelingen worden opgedragen. Kosten van toezicht moeten lot het hoogst noodzakelijke worden beperkt. Na de gemeentebesturen bij het langdurige verblijf van de vluchtelingen moeten wor den geacht de 'meer te vertrouwen ele menten te hebben leeren onderscheiden, zou het toezicht, indien dit noodig is, kunnen worden opgedragen aan degenen onder de betere elementen, die over wicht over de anderen hebben. Zoo noodi kan de gemeente-politie proefgewijs con trole uitoefenen. Zijn er geen soortgelijk personen onder de vluchtelingen, en blijft toezicht noodig, dan zal dit zooveel mogelijk door de gemeente-politie moeten worden uitgeoefend. Kleederen en schoeisel zullen door de gemeentebesturen niet meer dan hij uiter ste noodzakelijkheid worden aangeschaft Indien de verstrekking ervan noodig is moet de aanvraag geschieden aan het Nederlandsche Comité tot steun van Bel gische en andere slachtoffers te Amster dam. Kantoren. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 's Heerenlioek 'sHeer Hendriksk. Ileinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloetingc Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Het Panama-kanaal. Thans wordt weder de officiëele opening van het Pa nama-kanaal voorspeld te zullen gebeu ren in Juli. Dit in verband met de reis van President Wilson naar San Francisco in Maart, vanwaar hij naar Panama zal gaan. Eerste Kamer. VergaderingvanVrijdag 29 Jan. In deze zitting werd Minister Cort van der Linden geluk gewenscht met diens benoeming tot Minister van Staat. Voorzitter Van Voorst tot Voorst sprak kort, maar hartelijk namens de Kamer, De Minister van Waterstaat heeft een crediet van f 11.000.000 aangevraagd voor het eerste half jaar 1915. Ten behoeve van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, ten einde door het uitvoeren van verschillende werken en het aanschaffen van rollend materieel aan de heerschende werkeloosheid tegemoet te komen. De S.S. zul over 7000000, de H.IJ.S.M. over 4000000 van dit crediet kunnen be schikken. Anti-Oorlog Raad. Deze organisatie zendt ons een artikel waaraan wij ontleenen „Een vol half jaar offeren deze milli- oenen gewapenden, door het sterkst ge spannen menschelijk verstand en vernuft en door de hoogst-opgevoex-de mensehelijke arbeidsinspanning voorzien van afzich telijke vernielingswerktuigen ter eigen ver dediging, alles wat hun in den weg treedt op aan hun eischen van zelfbe houd, vernietigen geheele landstreeken en sparen ook kunstwerken niet. Wij zijn er van overtuigd, dat niemand uwer zich de gruwelen van den modernen oorlog zoo groot heeft voorgesteld als zij nu in wer kelijkheid zijn. Maar wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat er niet velen onder u zullen gevonden worden, die niet van harte verlangen, dat deze oorlog de laatste zal zijn in de geschiedenis van Europa, en die niet het hunne er toe zullen bijdra gen om te voorkomen, dat na den thans woedenden wereldoorlog een nieuwe, nog geweldiger wei-eldoorlog zal kunnen uit breken." Opgewerkt wordt daarom door een bij drage van minstens 25 cent lid van den A.O.R. te worden. Kantoren Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Ileinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Verz. Ontv. Tot 13 15 28 27 60 87 55 50 105 11 15 26 23 27 50 44 52 96 34 46 80 68 54 122 2 8 10 44 46 90 14 24 38 58 49 107 58 116 174 16 17 33 35 71 101 68 80 148 99 98 197 9 15 24 36 41 77 11 13 24 27 34 61 25 31 56 83 115 198 94 81 175 29 44 73 42 16 88 G8 82 150 e k k e n. Verz. Ontv. Loc. Tot. 12 17 29 64 67 30 161 69 68 2 139 27 19 lö 26 12 ss 97 117 214 68 82 150 62 19 81 26 29 55 35 16 51 28 36 61 84 55 139 154 108 1 263 150 129 11 290 129 76 1 197 17 13 30 61 62 1'26 22 15 37 46 6 52 23 46 69 126 110 40 276 75 46 121 158 57 215 55 29 84 76 4 2 82 Goes. Door wijlen den heer A. Mulder Kzn., overleden te Goes 29 Januari j.l., zijn de navolgende legaten gemaakt, aan de hierna te noemen instellingen: Aan do Theologische School der Geref. Kerken te Kampen f1000; aan de Buitenkan 1- sche of uitwendige zending der Geref. Kerken in Zeeland f 1000aan de Ver eeniging t.ot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, f 1000; aan de Weesinrichting te Neerbosch f 200aan de Vereeniging! tot bevordering van Christelijk meer uitge breid lager onderwijs te Goes, Wijngaard straat, 11000; aan de Geref. Kerk te Goes, Wijngaardstraat, f2000; aan de Dia conie der Geref. Kerk van Goes, Wijn gaardstraat, f 1000aan de Geref. Kerk te Baarland f1000: idem te Borselen f1000; idem te Driewegen f1000; idem te 's Gravenpolder f1000; idem te Hein kenszand f 10001; idem te Ierseke f 1000 idem te Kapelle Biezeünge f1000; idem te Kruiningen f1000; idem te Nieuw dorp f 1000; idem te Wemeldinge f1000; idem Ie Wolfertsdijk f 1000; idem te Krab bendijke f1000; idem te Rilland-Bath f1000; idem te 's Herlogenbosch voor den Evangelisatieai'beid in Noord-Brabant en Limburg f1000; aan de Vereeniging „de Kerkelijke Kas" ten behoeve van „Eudokia", stichting voor lijders aan chronische ziekten, Bergweg 323, Rot terdam, £200; aan de Vereeniging tot opvoeding van idioten en achterlijke kin- dei-en ,,'s Heerenloo", gevestigd te Utrecht, £200; aan de vereeniging tot bevorde ring van Christelijke opvoeding en on derwijs van doofstomme en blinde kinde ren en jongelieden „Effatha", gevestigd te Utrecht, f200. Een vliegtuig. Hedenmiddag trok boven deze gemeente een tweedekker voorbij, op niet zeer groote hoogte. Aan het maaksel zou men gezegd hebben eer met een Fransch dan met een Hollan l- scho aeroplaan te doen te hebben. Na een bocht boven de stal te hebben beschreven, verdween het vliegtuig ïn noordelijke richting. -Bevolking. In deze gemeente zijn in de tweede helft van Januari i n- gekomen: Ca. A. Kloeg, onderwijzeres, Stalstraat 45a, uit Etten-Leur; Aa. W. van den Ber ge, buffetjuffr., Stationsweg 29, 's Gra- venhage; M. Bartelse, bakkersknecht, Smalleg. buurt 62m, Krabhendijke. Verf rokken: M. Huige, slagersknecht, naar Roosen daal (N.-Br.); A. M. J. Sciheffers, veld- arbeidci', Kattendijke; F. van de Sande, barbiersbediende, Vlissingen; J. M. de Co- ninck, banketbakkersbedienrle, Zierikzee; J. Sohoonakker, letterzetter, Axel. (M. Ct.) Dinsdagavond vergaderde de Bouw- vereeniging „Help U Zeiven". De secre taris gaf een kort overzicht over het afgeloopen jaar, waarin hij deed uit komen, dat het jaar 1914 ondanks alle on geregeldheden van den oorlog voor de Ver eeniging nog buitengewoon gunstig is ge weest. Vi'eesde het bestuur bij hel begin van de mobilisatie, dat de leden hun aandeelen op zouden vragen, hierin wer den zij beschaamd, want in het afgeloopen jaar is nog f400 meer gecontribueerd dan opgenomen. Uit de jaarrekening bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 12428.53 en de uitgaven f 12426 09'', zoodat er een saldo was van £2.43». De gemaakte winst bedroeg het afgeloopen jaar f 732.78'. Tot penningmeester is herbenoemd M F. van den Berge niet 52 van de 55 uitgebrachte stemmen. "Verder werd P. L. den Boer tol vice-voorzitter en M. Nieuwenhuijze tot commissaris herkozen. De maximum-contributie werd be paald op fl.50 per week. Middelburg. Gisteren werden 1114 bons en heden 1110 bons voor warm eten af gegeven. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het eerste district, vaca ture ontstaan door het bedanken van den! heer P. Dumon Tak, den nieuw benoemden burgemeester, is bepaald op Maandag 15 Februari en de stemming en herstemming zoo noodig op Vrijdag 26 Februari en Vrijdag 5 Maart. De boot van den Provincialen Stoom- bootdienst, die Dinsdagmorgen nit. Zie- rikzee vertrok, is bij Veere door laag water aan den gron 1 geloopen en met ruim twee uur vertraging alhier aange komen De boot 'is niet beschadigd,. (M. Crt.) Installatie burgemeester Dumon Tak. Hedenmiddag te twee uur kwam de ge meenteraad van Middelburg bijeen in bui tengewone zitting ter installatie van den nieuw benoemden burgemeester den heer P. Dumon Tak. De vergadering werd bij den aanvang gepresideerd door den wethouder den heelr mr. J. J. Heijse. Aanwezig 12 leden, afwezig de hoeren Hioolen, De Veer en "Boogaardt. Na opening werd op verzoek van den voorzitter, den nieuw benoemden door den secretaris en twee leden, de hoeren Gra- tama en Van der Harst binnengeleid en sprak de heer Heijse den lieer Tak als volgt toe Mijnheer de Burgemeester, Ik stel het bijzonder op prijs, dat ik degeneimag z'ijn, die U in Uwe betrekking! tot de gemeente Uwer inwoning mag in- slalleeren. Alvorens daartoe over te gaan, wil ik een enkel woord tot U richten. Ik zeide, dat ik deze gelegenheid mij daartoe ge geven, hijzonder waardeer. In de eerste; plaats, omdat ik mij overtuigd houd, dat II. M. de Koningin door U te benoemen, eene 'voor onze gemeente gelukkige keuzo heeft gedaan. De moeilijke, ik mag zeggen ongekende moeilijke dagen, gedurende, welke Gij in den afgeloopen zomer ge roepen waart uwen betreurden voorgan ger tijdelijk te vervangen, leggen daarvoor een 'getuigenis af, dat ik ben daarvan zeker door deze gemeente nimmer zal worden vergeten. In de tweede plaats, omdat ik m uon korten tijd, dien ik als raadslid en bovenal als wethouder met U samen heb mogen werken, eerbied heb gekregen voor UW voortreffelijke leiding der vergaderingen,- en' voor de meeslepende voortvarendheid, waarmede Gij, zoo hot pas gaf, een be sluit in een omzien in de daad wist om te zetten. Ik spreek stellig ook namens den heei secretaris,' onzen trouwen medewerker m het. dagelijksch bestuur als ik van l vraag, blijf ons dezelfde. i In de laatste, doch voor mij- met do minste plaats, omdat ik uit den heel wat langeren tijd, dien ik U als vriend ken, weet, hoezeer -de stad Uwer geboorte U ter harte gaat, hoe hoog en laag barer burgers nimmer vergeefs een beroep- op| Uw hulpvaardigheid zullen doen, le-n dat gij naast de vele len gewichtige bezighe den, die art. 126 der gemeentewet op Uw schouders .legt, nimmer zult vergeten, daj) de schoonste taak van den Burgemeester is te zijd, de handhaver van de gemeen telijke autonomie, en de vader der bur- geBurgemeester Tak, voor de vervulling van Uw taak geeft jGïji een werkkring prijs, die U zeer lief was, en dit stellig niet in de laatste plaats, omdat Gij daar in hebt gearbeid als opvolger van ©en, man, die, men gelijk thans U zielve-n, in deze zelfde zaal om zijn adviezen zoozeer heeft gewaardeerd. Mag ik met een herinnering aan dien thans voor U verlaten werkkring de hoop ik durf zeggen, het vertrouwen, uitspre ken, dat als eenmaal de geschiedschrijver dezer stad het geestelijk debet en credit van Uw bestuur zal op maken een be langrijk saldo te goed ,op- nieuwe reke ning ban worden overgebracht F>n thans overgaande tot de insta)lati verzoek ik den beer secretaris lezing td willen' geven van het proces verbaal van Uwe beëediging. De secretaris las hierop bedoeld ver baal voor, waaruit blijkt dat de beëediging Maandag heeft plaats gehad. Na de voorlezing hing de beer lleijse den nieuwbenoemd-? de ambtsketen ons en vervolgde: Dat geschied zijnde, verklaar ik L Pieter Dumon Tak te zijn geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente, en ve- zoek ik U den voor U bestemden „etel m deze vergadering wel te willen innemen. Hierna nam de nieuwe burgemeester het woord en sprak de vergadering als volgt toe: Het, is voor mij een gewichtig oogenblik nu ik voor het eerst als burgemeester tot U spreek en daarmede mijn ambt aanvaard. Mijn eerste woorden mogen eene betuiging van groote dankbaarheid zijn jegens Hare Majesteit 'de Koningin voor het vertrouwen in mij gesteld om mij te benoemen tot burgemeester van Middelburg en jegens de hoeren Minis ter van Binnenlandsche Zaken en C om missaris der Koningin om mij voor dat ambt te willen voordragen. Ik ben mij ten volle bewust van het gewicht der betrekking waartoe ik thans geroepen ben. Geboren Middelburger en, met uitzonde ring van enkele jaren, steeds inwoner van onze stad, behoef ik U niet te ver zekeren dat Middelburg mij zeer lief is- Ik wil dan ook volgaarne verklaren, dat ik mijne beste krachten zal inspannen om ten nutte der stad werkzaam te zijn- Verschillende jaren had ik de eer tol. uw college te behooren en steeds hef ik met U allen op de aangenaamste wijze mogen samenwerken. Ik hoop van at i plaats die ik nu voortaan zal innemen te toornen, dat de tijd dien ij lid in uw midden heb verlof beeft geleerd, dat door mij worden benuttigd. Zeer zeker zal mij ten gi liet tijdperk gedurende het waarnemend burgemeester geerd. Ik wil er toch hierbij dat veel dat in deze- bcwog) tot stand gebracht te danker algemeene medewerking, die zj ruime mate openbaarde en d:<| zooveel lichter heeft gemaals Ik behoef U niet te zeggl Uwe steun en medewerking ij ruime mate zal behoeven. blijven schenken. Laat mij ll wen, dat ik in de laatste tijd het met dankbaarheid erk< ruimschoots van U allen g> behouden. Ons aller doel is van Middelburg, zoo krach maar «enigszins kunnen, te Ik geef U van mijn kant de dat ik 'mij daaraan ten vol den. Verschil van meening zal z voordoen, maar gedachtig aa genamen toon en verhoudiiu raadszittingen steeds ken me rij do gegronde hoop, dat wij Hi ring van -elkanders meeningen len samenwerken tot bevorde; welvaart onzer stad. U, mijne lieeren, wethoude taris, mijne dagelijksche lielf besturen der gemeente, wil ir gewaardeerde steun en mede v.oii op dezelfde wijze als t dit zal zeker onze stal ten go Naast' blijdschap over mijne komt een gevoel van groote bij mij op, omdat in oniniddel] daarmede staat het aftredei lieer jhr. van den Bran deler, zal ik mij' immer de aangei herinneren, waarin ik met he gen samenwerken. Hiermede1 Mijne lieeren veris voorziterschap van den genie* aanvaarden. Na deze rede klonk appla van ile raadsleden als van de op de publieke tribun©, waar opgemerkt Z.Excoll. de ('omm Koningin. Daarna nam liet oudste liJ mr. S. Gratama liet, woord om ning uil. te drukken, die zoow als de burgerij bezielt ,over jneestersbenoeming, door II. ningin gedaan. Door de uitstel waarop de heer Dumon Tak van waarnemend burgemeester ontstond in Middelburg de wensch, dat hij de opvolger zijn van Jhr. v. vlBrandelei Gratama, sprak de hoop uit dat burgemeester, wien de Raad te gemoet treedt, (veel zou wetei te brengen voor de gemeente wat betreft de verbetering van cieelen toestand. Do heer Tak bedankte de v sprekers' voor hun woorden en aanwezigen- voor hun blijken ming. Daarnadiet hij1 een ingokome den' secretaris voorlezen, war Tak ontslag neemt als lid v meenteraad. 's Heer Arendskerke. De z.ot landbouwer O. O., alhier, ha luk, dat een wagen gelaten pelen over een zijner beenen dat geneeskundige hulp noodig verleend weid door dr. Van alhier. De Belgische soldaat, gekrenkte geestvermogens in nummer werd melding geniaa der geleide van ds. De Voof en de gemeente- en rijksveldwac liet krankzinniggestiehl „Vree Bergen op Zoom overgebrac' Heinkenszand. Benoemt a tenaar alhier dhr. Van den li- Putte. Hoedekenskerke. Voor de li der Militie zijn 15 personen se lireven. Kwadendamme. Zondagav baldadige handen bij den Buteijn, alhier, terwijl men huiselijk feestje vierde, een w gedrukt en de voor de hai goederen weggenomen. Eenig werd verbrijzeld op den wc eenig linnengoed verscheurd sneden een eind verder. Al mist was werd op den weg den, zood-at alleen aan baldad worden gedacht. De politie, een en ander aangifte is ge de daders. Koewacht. Zondagavond school aan den Ouden Molc neelvoorstelling gegeven ten v armen van de St. Vincentius Het. groote gebouw was ge met toeschouwers, zoodat vel plaats hadden. Gespeeld wei gecostumeerd drama, getiteld derwraak", voor deze voorstelt digd door een Eerw. Pater alhier. Het stuk speelt in Sir 1746. Van décor was ve< maakt, terwijl de prachtige lovord waren door den hoer pers, costumier du théatre I Als slotstukje werd gegeven

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2