BUITENLAND BINNENLAND. 406e Slaafslofe Laaïsfe Berich worden, öf de inbeslagneming van alle tarwe voorraden, en de verdei-ling er van onder de gemeenten in verhouding tot het bevolkingscijfer. De regeeriugen kozen den tweeden weg. Aldus hebben wij de zekerheid, dat het plan van d-n vijand 0111 Duitschland uit te hongeren mislukt is. l)e door deze maatregelen tot aan den oogsttijd ver/.ekerde brood voeding maakt ons ook in den economi-chen strijd ouoverwinbaar. Gelijk ■•nze troepen buiten in het veld willen ook wij die thuisgebleven zijn, d'n groot' n strijd om het bestaan en de eer ran het rijk zegevierend door zetten. I' K t ll K IJ U. Bommenvrees. De „Nouvelliste' verneemt uh Parijs, dat gedurende de zitting van liet Fraiische parlement, zes vlieg- uiers boven het Kamergebouw zul Ion vliegen om eventueels aanvallen van Duitsehe vliegers af te weren! Knoeierij bij de Fransche in tendance. Naar aanleiding van de ar restatie van den Franschen betaalmeester majoor Desclaux, ridder van het Legioen van Eer, oud-chef van het kabinet van den minister van finantien, deelt de Parijsche „Matin" het volgende mede: Onlang ontving de militaire autoriteit bericht dat elk oogenblik groote balen met voedingsmiddelen of andere voorwer pen, bestemd voor de intendance, naar Parijs werden gestuurd door den betaal meester Desclaux. Een onderzoek werd ingesteld en de recherche er op afge zonden. Weldra vernam men, dat deze pakken door soldaten gedragen werden naar de woning van een dame. die met Desclaux bevriend was. Dinsdag 19 Januari stonden twee mare- chaussées op den uitkijk bij bedoelde wo ning. Spoedig verscheen een soldaat, beladen met een baal. De politieagenten traden op hem toe en vroegen waarheen hij gingen van waar hij kwam. Het antwoord luidde: Ik naar mevrouw X. en ben gezonden door majoor Desclaux. Sinds het uitbreken van den oorlog breng ik twee of drie keer per week hier pakken. Spoedig daarop was majoor Desclaux opgeborgen in de Santégevangenis. Zijn correspondentie is in beslag geno men; de zaak is ter onderzoek bij de militaire autoriteiten. De Koningin heeft ter gelegenheid van Haar bezoek aan de Steun-tentoonstelling van oudheden en schilderijen te Amster dam ten bate van het Amsterdamsche Steuncomité een bijdrage van f 200 aan het tentoonstellingsbestuur geschonken. Minister van Staat Cort van der Linden De benoeming van minister Cort van der Linden tot minister van staat is de zeld- zaamsten koninklijke onderscheiding, die in ons land toegekend wordt. Onder de thans levenden mochten tot dusver slechts dr. A. Kuvper (benoemd in 1908) jhr. mr. A. P. C. van Kamebeek (benoemd in 1909) en jhr. mr. A. F. do Savornin Lohman (benoemd in 1909) zich minister van staat noemen. Voorloupiga Verslagen. Blijkens eenige voorloopige verslagen omtrent verschillende Hegrootingshoofd- stukken wordt door de Eerste Kamer ten zeerste betreurd, dat bij het onschadelijk maken van mijnen ook hier te lande slacht offers zijn gemaakt. Eene flinke organisatie wordt bepleit van den vrijwilligen landstorm en aangedron gen op ontsmetting in plaats van afma king bij mond- en klauwzeer en op bepalin gen ter voorkoming, dat de stallen voor iedereen toegankelijk zijn. Inzake den verbindingsweg tusschen Zeeland en No-ordb-rabant betreurde men in de afdeelingen der Eerste Kamer de geringe breedte van dien weg. Ook in het defensie-belang wordt groolere breedte noodig geacht. Onvervaard Aan de koelbloedigheid, noodig voor de uitoefening van haar dikwijls gevaar lijken plicht, on.breekt hel in onze Marine gelukkig niet. Het ongeluk, dat aan luitenant Luden en zijn mannen het leven kostte, gebeurde op 19 Jan. bij het lichten van één der mijnversperringen in de Wielingen, ten einde de mijnen, welke een zekeren tijd te wa er hadden gelegen, na te zien. Dle mijn, die ontplofte, was de laatste, welke dien dag gelicht kon worden, daar in ve.b ind met het doorkomende getij de omstandigheden voor het verder doorgaan met lichten niet gunstig waren. Den volgenden dag, zoodra men het werk kon hervatten in verband met wind en stroom, zijn alle mannen daarmee be last, onder leiding van den luitenant ter zee le kl., R. H. v. Meerlant, kalm met den lichtingsarbeid doorgegaan en is de rest van de versperring gelicht zonder eenige aarzeling. Onverschrokken zeevolk De admiraal te Hellevoetsluis, waar onder de „Triton" ressorteert, heeft over dat feit zijn tevredenheid betuigd. (N. Ct.) Gods. De zorg vour de geeste lijke belangen der in Nederland ge vluchte Belgen liet Z Em. kardinaal Mer- cier geen rust, alvoren- hij verzekerd was, dat, dank den ijver zijner vertrouwens mannen aan die belangen met groote toe wijding werd gearbeid De stuwkracht, uitgaande van den even energieken als eerbiedwaardigen Mechel- sc.hen kerkvoogd is ook hier merkbaar geworden. De weleerwaarde heer Bruijnzeels, di recteur der Ivath. sociale werken te Ant werpen, een stoere werker in den wijn gaard des Heeren, ontving de opdracht het opzicht te houden over de beharti ging der geestelijke belangen van Bel gische vluchtelingen in Biabant en Zee land. Spoedig had hij zich van de mede werking van verschillende ijverige ambts broeders verzekerd en werd door de Ne- derlaudsche kerkelijke overheid het verlof tot uitoefening van het heilig dienstwerk gegeven. Zoo smaakten dan Zondagmorgen in de mis van 9 uur de in deze parochie vertoevende Belgen de voldoening, een priester van hunnen landaard, den wel eerwaarden heer De Leenheer van St. Nikolaas, den kansel te zien bestijgen om hem in hun eigen schoone Vlaamsche taal het Woord Gods te hooren verkondigen. En voorzeker zijn allen, ook de niet Belgische aanwezigen, getroffen geworden door het gloedvol woord van den gewij- den redenaar en bracht zijn vurige op wekking tot Godsvertrouwen en tot een eendrachtig en hartelijk gebed voor den vrede een diepen indruk bij allen teweeg. Doch niet alleen met preeken en biecht- hooren zullen de Belgische priesters on der hunne landgenooten werkzaam zijn, doch tot het doen van alles goeds en nuttigs, dat hun hand vindt om te doen ten bate der velen, die lüer en in de om streken ronddwalen zonder iets om han den te hebben. De vluchtelingen zullen ge regeld door hunne priesters worden be zocht, erzalgezorgd worden voorkath lec tuur, voor alles wat hen naar geest en ha t kan ontwikkelen, opdat nocli de wrange vrucht van den lediggang, noch die der godsdienstige onverschilligheid in hun geest en gemoed worde aangebracht en het goede verstikke Bovenal echter zal met zorg gelet wor den op de kinderen, de teedere plantjes, die de nauvvlettendste zorgen behoeven en ten bewijze, dat men de zaak goed aanpakt kan dienen, dat lieden morgen reeds het lokaal naast de R. K. kerk in een aardig schoollokaal was herschapen, waar een 40-tal Belgische kinderen uit stekend onderwijs van eigen volk zullen ontvangen. Voor de kinderen is het een buiten kans, dat zij als onderwijzer hebben den we edelen heer A. de Smet, leeraar in de paedagogie aan de Normaalschool Ie St. Nikola .s, een man, die a n uitnemende kennis der Belgische onderwijszaken een groote eruditie past. Zoowel de hoogeerwaarde heer Baede, deken en pasteor alhier, die het lokaal goedgunstig afstond, als de weledelge strenge lieer Brants, school 'pziener, die voor banken etc. zorgde, hebben recht op de erkentelijkheid der kinderen en hunne vrienden voor de hun betoonde vrijgevigheid. Gelijk te Goes, wordt ook op andere plaatsen van Zeeland op deze wijze onder de Belgen gewerkt. Wij spreken den oprechten wensch uit, dat de edelmoedige ijveraars voor het geestelijk welzijn hunner landgenoo ten, hetzij priesters, hetzij onderwijzers, de schoonste vruchten mogen zien van hun aibeid. Zij mogen de overtuiging hebben, dat wij, hun stam- en taalbroeder-, hun broe ders ook in het geloof, met sympathie hun arbeid gadeslaan en naar best ver mogen steunen. Steun aan vluchtelingen. In het 3© verslag van den Intendanoedienst van het Prov. vluchtelinge n-c o- mité in Zeeland, over hetgeen ten bate der vluchtelingen is verschaft van 15 October 1914 tot ion met 31 December 1914, vinden wij, wat Goes betreft, het volgende aangeteebend 240 K.G. margarine, 550 K.G. spiek, 6 kisten biscuits, 3 kisten jams, 5 kisten allerlei kruidenierswaren, 18 kisten melk, (waaronder 2 kisten melk met suiker)', 1 kist chocolade, 15 kisten allerlei vleesch- waren, 6 vaten haring, 7 schapen. 2 collies- ondergoed, 2 collies vrouwen- ondergoed, 1 collie mansonderkl-e-eren, 1 collie vrouivenbovenkleeren, 60 manshom- den, 36 maasonderbroeken, 36 paar mans- sokken, 36 vrouwenhemden, 60 vrouwen broeken, 36 paar vrouwenkousen, 36 meisjeshemden, 36 meisjesbroeken, 36 jongenshiemden, 36 jongensonderbroeken, 36 paar kinderkousen, 1 collie schoenen, 36 paar vrouwenschoenen, 36 paar kinder schoenen, 23 paar mansschoenen. 148 II.L. geklopte cokes, 51 ILL. Ruhr- kolen en 1 ÏI.L. eierkolen. Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met. dank nog ontvangen voor bijzondere extra uitgaven van X. IJ. Z. f 12.08. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester. In de Zaterdagavond op het „Slot Oostende" gehouden buitengewone verga dering van de Kolenvereeniging „De Bijen korl" is als bestuurslid herkozen dhr. J. M. Bartelse. Medegedeeld werd o.m. dat er voor de leden ruimschoots kolen in voorraad zijn, verkrijgbaar voor f 1.40 per mud, terwijl eierbrique.ten, voorloopig 1 mud per lid, verkrijgbaar zijn a fl.40 per mud. Middelburg. Zaterdagavond ontstond door liet omvallen van een petroleum lamp een begin van brand in liet pak huis van V. aan de Ververijstraat al hier. Door het spoedig hulp bieden van omwonenden was het vuur spoedig ge- bluscht, wel is er echter nog al schade door het breken van vele artikelen. V. drijft namelijk handel in glas en aarde werk. De politie was met een minimax en het personeel der stadsschuur met een slangenwagen uitgerukt doch behoef den geen dienst te doen. Zondag was het aantal bons voor warm eten 1116 en heden 1118. Vrijdagavond hield de R.-K. Pro pagandaclub „St. Paulus" haar tweede jaarvergadering. Ruim half 9 uur open- de de voorzitter, de heer Droog, dezie vergadering met een kort geb-el en ver zocht den secretaris de notulen voor te lezen. Daarna las de secretaris zijn jaar verslag voor, waarin hij in 'tkort liet uitkomen de verschillende werkzaamhe den over liet verloopen jaar en bewees daarmee, dat er in dat jaar een reeks van verschillende werkzaamheden achter den rug waren en waarhij ten zeerste uitkwam do ware ijver en offervaardig heid van ons bestuur met medewerking der leden. Vervolgens las de penningmeester zijn jaarverslag voor, wat ook in orde werd bevonden. De voorzitter bedankt© den secretaris en penningmeester voor hun uitvoerig ver slag. Verder deelde de voorzitter den uit slag mede van de laatst gevoerde actie, betreffende de kerkboekjes voor Belgi sche kinderen. Ongeveer f30 was er door- deze actie opgehaald en konden wij hier voor 330 gebedenboekjes bestellen, met een klein tekort, waarvoor wij onze kas moesten aanspreken. Onze ZeerEerw. Ad viseur, die juist ons door zijn tegenwoor digheid kwam verblijden, was zoo wel willend ons bij het verspreiden der boekjes behulpzaam te zijn. De voorzitter hield nog een kleine toe spraak over de a.s. kiezersteelt en gaf daarbij de aanwezige leden verschillende inlichtingen. Bij de rondvraag stelde onze penning meester, de heer hikman, do vergadering voor om .een actie te voeren voor het Roomsche Bijbeltje, daar hij van meening was, dnt het Bijbeltje zeer nuttig en stich tend zou wezen in onze R.-K. huisgezin nen. Alle leden stemden er mee in. zoodat het voorstel door het bestuur in be handeling werd genomen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering met gebed en bedankte den ZeerEerw. Adviseur voor zijn betoonde belangstelling in leze ver gadering. N.B. Wij meenen aan bovenstaand ver slag een woord van hulde te moeten toevoegen voor het prachtig initiatief der vereeniging inzake de verspreiding van ..het Roomsche Bijbeltje." in de Katholieke huisgezinnen. Red. De „Vitrite-Worlcs" is Zaterdag stop gezet wegens gebrek aan grondstof. De gehuwden ontvangen wekelijks nog f 5.90. De bankwerkers kunnen nog e-eni gen tijd blijven arbeiden. Aan de piano-fabriek der firma Mes is de levering van een groot aantal, men zegt 100, piano's opgedragen aan Enge land, na eerst een proef geleverd te heb ben, indien -althans onze berichtgever juist is ingelicht. Vlissingen. In d-e Vrijdagavond gehou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken werd tot Voorzitter herkozen de heer Jos. van Raalte, tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. G. van Njftrik Jr. en lot secretaris de lieer mr. Dr. F. S. Witteveen. In zijn terugblik op hot afgeloopen jaar jaar zeidie de voorzitter, dat de oorlogs toestand rondom onz-o grenzen niet na gelaten iieeft zijn invlo-ed te doen gelden op het -economische lev-en en dat ook de gemeente Vlissingen daarvan de- terugslag ondervond. Gelukkig konden alle bedrij ven voortgang hebben, al gaf de beperk te aanvo-er van materialen dikwijls tot moeilijkheden aanleiding, vooral in den scheepsbouw. De overname der hav-anexploitatie dooi de gemeente gaf aanvankelijk zeer be vredigende resultaten, waartoe voor son de-el de bijzondere tijdsomstandigheden het hunne bijdroegen. De werkloosheid, die in Augustus op trad, nam langzamerhand af en was aan het ©inde van liet jaar van geen grooton omvang meer. Met voldoening mag geconstateerd wor den, dat -die plannen tot oprichting van -een petroleum- en asphaltmaatschappij haar beslag kregen en dat 4© Kon. Kon. Maatschappij „de Schelde" zeer belangrijk uitbreidde. (Z.) Het smokkelen van b- r i e- ven naar België. De beide opvaren den van de- „Administrateur de Badts" zijin wegens het hriev-ensmokkelen in Ant werpen door de Duitsehe overheid aldaar veroordeeld lot 4 maanden gevangenis straf. 's Heer Hendrikskinderen. Vrijdigavond hield de kolenvereeniging „Eendracht maakt Macht" haar algem. jaarverga dering hij de Wed. Buize, café Oranje boom. Uil liet jaarv erslag van den penning meester bleek dat was ontvangen f 2313.85 uitgegeven f 2147.34 en aan goed slot aanwezig was 1166.51. In 't geheel wa ren aangekocht 2153 H L. kolen, die bij de leden franco waren thuis bezorgd voor 10.93 per ILL. Die voorzitter A. Zan- dee en een der Commissarissen, werden herkozen. Na de vergadering werd dooi de aanwezigen deelgenomen aan den ge- bruikelijken maaltijd. De vereeniging telt ruim 100 leden. Vrijdagmorgen konden de schoolloka len niet verwarmd worden wegens gebrek aan kolen. Het Hoofd der sc-hool achtte het 't beste, de kinderen vacantie te ge ven; bij een temperatuur beneden nul kan men ook moeilijk de vereischte am bitie verwachten van schoolkinderen. Des middags was er weer ciokes aanwezig. Het schijnt dus dat de Directie der Goe- sc-ho gasfabriek uitzondering maakt op 'naar genomen maatregel om niet m-eer buiten de gemeente te leveren. Particu lieren kunnen niet geholpen worden. Ovezand. D-e raad vergaderde 29 Janu ari 1915. Present alle leden. D-a begroo- iing voor 1915 werd gewijzigd voor u-it- keoring van vergoedingen. In die van 1914 werd af- en overgeschreven tot een bedrag van f 130. Tot wegwerker voor het Westelijk ge deelte werd aangewezen Gerard de Jonge. Het kohier der hondenbelasting voor 1915 werd vastgesteld op f 148, zijnde 49 hon den ad f 3, en 1 hond ad f 1 Borssele. Woensdag had een ongeval plaats, waarvan zeker mag gezegd wor den, dat het een wonder is, dat er geen menscbenlevens bij te betreuren zijn. Twee boeren, die, na d-e- kerk bezocht te hebben te 's Heerenhoek huiswaarts reden, kwamen achter elkaar een oprit afrijden, toen plots-sling een hond, onder oen kar gespannen, blaffende naar het achterste rijtuig sprong, liet paard voor dit rijuig schrikte en sloeg op hol. De achterste tilbury botste tegen de voorste en het volgend© oogenblik lagen beide voertui gen met de inzittenden (in be-iden zaten man en vrouw) in de sloot, evenals de paarden, aan d-e ééne zijde van den weg het -eene, aan den and-eren kant het tweede gerij met inzittenden -en paard. Spoedig waren helpers bij de hand, die do dren keling-en op liet droge brachten. De landbouwer A. R. en zijne vrouw waren -ernstig gekwetst, vooral aan h-et gelaat, ook d-e vrouw van M. v. 't W. was gewond, doch d-eze zelf kwam ni-et een nat pak vrij. De tilbury van eerstge noemde was geheel aan stukken, terwijl van de andere slechts één der hoornen was (gebroken. Dit laatste is hieraan te dan ken ,da,t h-et paard voor dit voertuig ge makkelijk op don kant kon springen, daar oen der strengen was losgeschoten en hot beest toon kalm bleef staan, liet andere paard was weggehold, -een weide in, waar het later werd gegrepen. (Z.) (Door onattentie van den ze-Ue-r was dit bericht, voor ons vorig nummer gezet terzijde gelegd. Reel.) Kwadendamnie. Bij hel roo'en van hoo rnen aan den Leguitschendijk alhier, viel een der hoornen op een in -le nabijheid slaande woning, waardoor vrij belang ij .e schade werd aangericht. Het eigenaardige van het geval is ze ker, dat de woning werd getroffen van den persoon, die zelf met het rooien der hoornen bezig was. Biezelinge. Benoemd met 1 Februari tot postbode alhier A. J. Berreman, thans hulppostbode. 's Heer Arendskerke Zaterdagavond ver gaderde de kolenvereeniging „de Magneet Tegenwoordig 'waren 40 leden. Uit het door secretaris on penningmeester uil- gebrachte verslag bleek, dat ondanks de huidige tijdsomstandigheden de kolen te gen den prijs van f 1.05 per ILL. franco thuis, konden geleverd worden, terwijl da leden over de kwaliteit der kolen hunne algeheele tevredenheid betuigden. In IJlt werden 3615 H.L. steenkolen en 15100 K.G. sloffen verkocht, waarvoor werd ont vangen 1 4729.31. D-e uitgaven bedroegen 4193.93, zoodat. het goed slot op f535.41 kon worden vastgesteld, plus een som van f102 als reserve. Tol bestuursleden worden herkozen de heeren J. v. d. Maale Dz. en A, M. Buteijn, resp. als secretaris en penningmeester en g-ekoz n de heeren J. M. op 'tlfof en 1J. Paarde- kooper. Ten slotte brengt de heer Jac. van Hekke, het bestuur een woord van dank toe, voor de wijze waarop het in het afgeloopen jaar de zaken der vereeniging behartigde, waarna do vergadering door den voorzitter wordt gesloten. Bij den arbeider K. G. alhier zijn heden eenige bossen stroo gestolen, do politie doet onderzoek. Op de hofstede van den Weled Heer Kakebeeke, in den I'erponehortpolder al hier, kregen Zaterdag al de arbeiders een afzonderlijke gift, wegens het stijgen van prijzen voor de duro levensmiddelen Een schoon voorbeeld ter navolging. Dezer dagen is hier aangekomen een Belgisch soldaat, die vier groote veld slagen heeft meegemaakt, de man heeft ook verschillende wonden van bajonet steken opgeloopen. Hij is zeer onrustig dag en nacht en schijnt soms niet erg bij zijn zinnen, men is dan ook bezorgd voor zijn geestestoestand. Rilland. Dhr. W. van Kruiningen, thans te Arnemuiden, is met ingang van 14 Februari e.k. alhier geplaatst als tele grafist dienstdoende stationchef. IJzendijke. Onze gemeente is zoo ge legen, dat do burgemeester niet. alle doe len kan bezoeken zonder op Belgischen grond te komen. Dit is b.v. het geval bijfde buurt Maagd; van Gent, alleen over Hollandsoh ge bied to bereiken langs ongebaande we gen Om daaraan Legemoet le komen ver leende de Generale Blaf te Gent een pas, waarbij aan den burgemeester en de brandweer verlof gegeven wordt zich langs den Vrijen Dijk naar dat gedeelte te he geven. (M. Cxt.) Koewacht. Vrijdag n.m. heerschle er een groote levendigheid op het Belgisch ge deelte dezer gemeente. Niet ver vandaar onder, de wijk Kruisstraat was een Bel gisch 9 centimeterkanon gevonden met de noodige ammunitie. Aries was hegra ven in een stuk land bezaaid met winter koren. Het kanon met toebehooren werd door de Duitsehe soldaten naar de wacht alhier vervoerd. Dat een streng onder zoek wordt ingesteld, behoeft wel niet gezegd te worden. Donderdag is door de Duitsehe grens bezetting de verjaardag van den Keizer op waardige, doch stille wijze gevierd. Tegen den middag1 was er inspectie en' de overste hield een aanspraak tot de solda ten; waarin hij wees op hot feest van den dag en de mannen aanzette getrouw hun plicht aan de grenzen te doen, nie mand door te laten en zich vooral niet te laten omkoopen. Zij konden wel niet als hunne wapenbroeders tegen den vij and strijden, doch het vaderland van veel nut zijn door een trouwe bewaking der grenzen. Vrijdag zou een paartje in den trouw worden opgenomen. De ZeerEerw. heer pastoor was op Belgisch gedeelte en mocht dien dag niet meer over. En daar het paartje graag de noodige formaliteiten vervuld zag, om nog vóór den Vasten te kunnen trouwen, werd de zaak jnaar over den draad in orde gebracht; een gebeurtenis, die zeker door iien w<el nooit zal vergeten worden en nog door kinderen en kindskinderen verteld zal worden. Sluis In de Donderdagmiddag gehou den Raadsvergadering waarbij P. J. de Bruine afwezig was, werd onder mee het volgende besloten Eervol ontslag werd verleend aan L. van Dixhoorn, als keurmeester van vleesch en visch en besloten een op roeping te doen. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, mej. Feij, onderwijzeres aan de Chr. school, met 5 stemmen, 1 briefje was onleesbaar. Herbenoemd met algemeene stemmen iot leden dierzelfde commissieKerpesteiu, 11. de Grahame en A Ilubregtste. Ais leden der Godshuizen werden ge kozen P. Beun--Lako en J. C. Leenhouts, heiden verkregen 1 stem. Bij iedere stem men werden 5 b'anco's voorgelezen. Die her omringen geschieden ter vervulling in de vacatures, ontstaan door het bedan ken van de heeren J F. Hennequin en A. Beun, wegens Imogen leeftijd. De gemeeutebegrooting 1915 werd ge wijzigd, zoodat het eindcijfer nu f24139,83 is met een onvoorzien van f5.47. Begroo- ling Weeshuis met f2666,48-' en die van t gasthuis met f4839,33 als slot, werden goedgekeurd. Daar men meende, dat de omstandig heden niet gunstig waren, om booinen ie vt rkoopen, besloot men om een geld- leening van f2500 a pari tegen 5 pet, aan te gaan en in korten termijn af te lossen. De leening is reeds volt-.ekend, Krachtens de pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 is aan dan heer P. A. Baari een pensioen verleend van f500 als gemeente-secretaris en van f56 als ambtenaar van d-e-n burgerlijken stand te Graauw en Langendam. Voeding van mensch en dier. Naar aanleiding van de totstand koming der Centrale commissie voor voe ding van mensch en dier en mede in verband met de rede van den Minister van Landbouw, gehouden op de eerste vergadering dier Commissie op 4 Januari j.l. te 's Gravenhage, is voor de provincie Zeeland een subcommissie dier Cen'rale Commissie ingesteld. Het uitvoerend bu reau van de Provinciale Commissie be staat uit de heeren J. II. O. Dominious te Kruiningen, voorzitter, J. B. de Beau fort te Goes on 1. G. J. Kakebeeke te Goes, secretaris. Leden dier Commissie zijn verder de leden van het Prov. Bern. Bureau v. d. Landbouw in Zeeland de heeren W. Kakebeeke te Goes, C. A. II. Wagtho te Tholen, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, A. II. de Milliano, voorzitter van den Chr. Boerenbond te Waterlandkerkje en Jac. de Waal, voor zitter van den R. K. Boerenbond te Land waarde; de leden van de Provinciale Com missie van advies inzake tarwe en brood voorziening, de heeren Burgemeesters van Middelburg, Ter Neuzen, Zi- len en Goes. Verder een v diger van de afd. Zeeland v Slagershond, van den Ned. B; delaren in Aardappelen, denjv bond, den Ned. Coöp. Bondj Ned. vereeniging van Werkg Bakkersbedrijf. Door de Prov. subcommii verzoek van den Minister va reeds adviezen uitgebracht oi volgen van de uitvoer verbod- appelen, peulvruchten, spek veilde runderen en varkens, b en levende en geslachte hoi trent het al of' niet wensc.hei handhaving van het systeem mumprijzen, omtrent den invc en omtrent een eventueele v-e| uitvoer van cocoskoeken en ken naar België. 5e kl. le Lijst. Trekli f 1000: 3760 7637 17189 f 400 864 f 100285 2314 3628 14340 20852 f 70: 1395 5601 5671 Nieten: 15 1267 1759 3096 3125 5607 9410 9417 17012 J 19021 20688 20698 Bovenstaande trekking heel zoover het de prijzen benede treft alleen betrekking op dia in Zeeland zijn geplaatst! POLITIE. Gevonden Voarwerpe Aan het politiebureau alh^ lichtingen te bekomen omtrei werpen, die in d-e maand J gevonden zijn als volgt: een zwarte damesparapiuii merstoffer; een zwarte redici twee witte zakdoeken; een zwi, len handtaschtwee Meren] naie's en een heerenparaplui^ Goes, 1 Februari 1915. De Commissaris van E. C. WIERTS VAN C Utrech». In den afgeloopn op 54-jarigen leeftijd overleden kunstgoudsmid Jan Brom. Verscheidene- zijner werk op buitenlnndsche tentoonst Londen, Parijs, Brussel en land te Amsterdam met Goi veren medailles bekroond, vooral naar Italië, Frankrijl en de beide Amerika's. V malen is zijn werk in binm tenlandsche tijdschriften ge, overledene was gerechtigd t gen van Verschillende buiten landsche ridderorden. Zijn -r werk, dat met goud bekr (Amsterdam 1883) is de eoir in do Sl. Catharinakerk te Bekend zijn ook de door vaardigde monstrans in de O kerk te Haarlem, de goud-ei den Bisschop- van Haarlem, monstrans en de commuri Haarlem. Uit z'n vroeger tjjdperk is schrijn van de kerk te De monstrans in het groot sein Rijlsenburg- (on de keten van h| nulp'husgilde te Zwolle, doo' indertijd de Koningin aangt Tot z'n latere werken b< doopvont in den kerk van in 1900 te Parijs met goud een statuette, door Utrecht i nin-gin bij Prinses Juliana' aangeboden. Het koorhek in d kerk to Haarlem, waaraan d-c kunstenaar arbeidde van was z'n laatste werk. Re Amsterdam. Door middel va bank is wederom f 50.000 ov ten behoeve van het Ncderl. St Den Haag Sedert -eenige J heeft de aangekondigde coiifere betreffende de bestrijding vim h en klauwzeer. Minister confereert miet d-e vertegenwoo alle landb-ouwmaatschappijén, den en rundvee stamboeken. Bei den directeur-generaal van den en den gebeelen veterinairen Den Haag Gemeld wordt, een ruimen uitzaai van beetwi jaar in den weg staat. De fab schikken over ruim voldoende beetwortelzaad. Fabrikanten zu, prijzen voor beetwortelen beta danks het veel groot-ere risico kelijke voorschotten geven. Di zorgen der rege-ering valt er ni zen voor gebrek aan Chilisalp Van hel Oorlogsv I Februari, 5 uur 's na: Londen. (Telegraal). Zoowel] maru als de igaria werden gel zonder dat de bemanning voori schuwd was. La Bassée. In weerwil va® dig échec, dat de D-uitschers 2

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2