lull h"ir 1UU DU ir ik U bouwers ine De Groole Oorlog. Dinsdag 2 Februari 1915. Elfde Jaargang. fi M IEDA. GOES. radig ffen (Superfos- k-Superf. enz k, (grof en fijn), Damhuizen, enz. enz. fl Hordij k's Bank GRIMMINCK, .ANGE BOTER. KOOP ie Hofstede, 5o. 14. Verscliijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn VRIJDAGAVDHD. Feuilleton. „DE ONDERWERELD". Losse Oorlogsberichten. out, Kerkbanken, banken enz enz. ieboonen voor f 2.60, t voor 52'/j cent. 42'/» 1 22 ct. per pak. pak. nt per pak. a 32cent p. knot ntper knot. ANT-SAJET a 47'/, cent per knot. pCt. korting. (merk „Protos", der), euwsche rg-Maatschappij 1824. te Zierikzee, ijke voorwaarden als tegen eene ;en worden gaarne ver- o ES, s voor Zuid-Beveland. nde leverde in 1911 jltaten, dit bewijzen hoogste tevredenheid. >m op tijd klaar te zijn. aagt IHf per pond. )am, Middelburg' i 30 H A. Grond, jen. r> R bevragen bij P. mkweeker te Hilvaren- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redaclie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I ff* dPk gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl jW l| handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I Z11 111 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de P* gulden bij J gulden bij j|% g verlies van een jg I B a verlies g g „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 30 Januari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: De Fransche verliezen bij Nieuw- poort in de gevechten op 28 Januari wa ren groot. Meer dan 300 Marokkanen en Algerijnen lagen dood in de duinen. De vijand werd gisteren door ons artillerie vuur verhinderd zich op de duinhoogte ten oosten van den vuurtoren te nestelen. Ten zuiden van La Bassée ontrukten heden onze troepen aan de Franschen 2 loopgraven en maakten over de 60 ge vangenen. In Westelijk Argonne deden onze troe pen gestadige aanvallen, die ons een niet onbeduidende terreinwinst bezorgden; wij maakten 12 officieren en 731 man krijgs gevangen en 12 machinegeweren en 10 kanonnen van klein kaliber buit. De vijand had zware verliezen, 400 A 500 dooden en gewonden. Het Fransche infanterie- regiment 155 schijnt vernietigd te zijn. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. Fransche nachtelijke aanvallen ten zuid oosten van Verdun werden onder zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. De Franschen werden uit het dorp An- gonunt teruggeworpen, dat door ons bezet werd. In Oost-Pruisen vielen de Russen zon der succes het bruggenhoofd ten oosten van Darkehwen aan. Zij beschoten onze bevestigingswerken ten oosten van het merenplateau en probeerden een aanval, welke mislukte. Nachtelijke aanvallen der Russen bij Borgimof werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Parijs. De „Matin" verneemt, dat de Turken opnieuw een nederlaag leden in Perzië. Hun rechtervleugel werd omge trokken door de Russen, die Tebriz bin nenrukten. Petersburg. (Off.) Van het Kaukazische front wordt gemeld: In de streek van Tsjoroc zijn de Turksche troepen, na uit het dorp Basakkoi te zijn verdreven, in haast teruggetrokken. Bij Sarikamisj is het front niet belangrijk gewijzigd. Den 28 Januari had oen hevig artillerievuur plaats zonder succes voor de Turken. In het dal van Alaskert iiad een klein ge vecht plaats. Wij maakten ons meester van Sofian en veroverden een vaandel en kanonnen en mondvoorraad. De vijand trok terug en liet verscheidene honderden dooden achter. Petersburg. (Off.). In de streek van Gumbinnen en Pilkallen wordt de strijd (Humoristische Schets.) 4) Op den naburigen toren sloeg het kwar tier voor tienen stiptheid, de beleefd heid der koningen, was ook den heer Simpelman eigen, de geheim© was ge wis op het vastgestelde uur op de afge sproken plaats. De heer Hieronymus Sim pelman ging misschien om nimmer te rug te koeren gelijk eene inwendige stem hem scheen toe te roepen, terwijl hij uit het helder verlichte, goed verwarmde voor huis, waar de portier met blijkbare ver wondering den zoo zonderling toegetakel- den gast beschouwde, in den kouden, regenachtigen herstnacht naar buiten trad. In carnavalstjjd zou eene dergelijke ver momming zich eerder laten verklaren en minder de opmerkzaamheid der voorbij gangers getrokken hebben dan zulks dien avond het geval was. Zelfs de nacht- wachts, die juist hunne ronde begonnen, wierpen een ©enigszins wantrouwenden blik op de in het oog vallende versohij- ning, maar een verdere onder den breed- geranden hoed door op de onschuldige, goedige trekken, deed hen veronderstellen, dat zij met een verloopen vigilante-koetsier voortgezet. In de streek van Borgimof de den de Duitschers een aanval op de Rus sische stellingen, doch werden teruggewor pen. Bij een tegenaaval der onzen maak ten wij eenige machinegeweren buit. In Gallicië gaan onze operaties voorspoedig vooruit. Wij maakten in deze streek 60 officieren en 2400 man krijgsgevangen, terwijl wij 3 kanonnen en 10 machine geweren buitmaakten. Milaan. Aan de „Secoio" wordt ge seind, dat den arbeiders der Suezkanaal- maatschappij is aangezegd, zich gereed te houden, om op het eerste telefonische bericht te kunnen vertrekken. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). De Duitschers poog den tot tweemaal toe ten oosten van Soissons de Aisne over te trekken, doch werden teruggeworpen. Den 28en bom bardeerden zij Duinkerken in den nacht door vliegmachines, die bommen wierpen, Eenige personen werden gedood, doch er werd geen schade aangericht van beteeke- nis. In den nacht van 28 op 29 dezer hebben onze vliegers bommen geworpen op vijan delijke legerplaatsen, onder meer bij: Sois sons. In den morgen van 29 dezer moest een Duitsche vlieger dalen; hij werd ge- vangen genomen. Kaïro. De Turken hebben Katich bezet met voorposten te Bir-el-Dneidar. Ook nog twee andere plaatsen werden door hen met zwakke voorpostdetachementen be zet. Gisterenmorgen vertrok een Turksch verkenningsdetachement van Bir-el-Dnei- dar en viel onze voorposten (die der En- gelschen) aan, doch werd teruggeslagen. Onze verliezen bedroegen 1 Indisch offi cier, 1 soldaat gedood en 4 gewond. De vijand had 4 dooden. Bij een post bij Suez had nog een vijan delijke demonstratie plaats, die gemakke lijk werd afgeslagen. Bij luchtverkenning bleek ons, dat de vijand zijn voorposten terugneemt. De vijand kan niet veel ge noegen hebben gehad van de bommen, die wij, naar hen lieten werpen door onze vliegeniers. 31 Januari, 1.30 uur 's namiddags. Londen. De Duitsche onderzeeër „U 21" heeft het stoomschip „Ben Crua- chan" nabij Fleetwooth in den grond ge boord en des namiddags het stoomschip „Lindablanche", varende van Manchester naar Belfast, nabij Liverpool doen zinken, 's Avonds viel eenzelfde lot te beurt aan het stoomschip „Kilcoan", ook nabij Li verpool. Alle drie waren koopvaardijsche pen. De commandant van den onder zeeër gaf telkens de bemanning 10 mi- te doen hadden. Tot geluk voor den verdachte was de weg niet ver en voerde door minder ver lichte en drukke straten. De heer Simpel man stapte haastig voort, hij wilde met klokslag tien ter plaats© zijn; eene .ge heime hoop fluisterde hem toe, dat de „ge heime" mogelijk opgehouden kon zijn; in dit geval wilde hiji na eenige minuten ge wacht te hebben, heengaan en aan leen of anderen jongen last geven, den komen den of aan den ingang van het koffiehuis wachtenden heer mede te doelen, dat de „oom" er stipt op het vastgesteld© uur geweest was, maar geen tijd gehad had om langer te wachten. Helaas! hij1 zag zich in zijne verwach ting teleurgesteld: de „geheime" was nog stipter dan hij! zelf; in een mantel gehuld, ging hij reeds in de nabijheid van het koffiehuis op en neder. De heer Simpel man schikte zich derhalve in zijn onver mijdelijk lot. Nu kwam zijn gids op hem toe. „Zijt gfy" het, mijnheer," vroeg h^j ,met moeite zjjn lachen bedwingende, „wat hebt gij toch voor een zonderlinge uitrusting voor onze expeditie gekozen! Gij ziet er uit als een reusachtige vleermuis." De heer Simpelman stamelde iets van onbekend blijven en schamel gekleed zijn in een kring, waarvan de oogen mis schien al te begeerig zouden kunnen bljj- nuton tijd om het schip te verlaten. De bemanning van de „Ben Cruachan" (21 koppen) en van de „Lindablanche" (10 koppen) is te Fleetwooth geland. Fleetwoods. De overlevenden van de „Ben Cruachan" en de „Lin dablanche" verklaren, dat de Duit sche officieren tot hen zeiden: „Het spijt ons, dat wij u last hebben moeten ver oorzaken, doch wij hebben order om alle Britsohe schepen tot zinken te brengen". Parijs. Het ministerie van Marine deelt mode, dat het Britsohe stoomschip „To- komaru" door een Duitsohen onderzeeër Zaterdag om tien uur is getorpedeerd, bij Kaap Antifer. De Britsohe stoomer „Igaria" werd Za terdag te één uur bij Kaap Antifer ge torpedeerd. De „Igaria" zonk niet en werd te Havre binnengebracht. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). Bevestigd, wordt, dat de vijand door onze artillerie genoodzaakt werd terrein te ontruimen ten noorden van Lombaertsyde en La Bassee. In Ar gonne zijn wij op nieuwe liniën, ongeveer 200 M. achter de vorige, teruggetrokken. In Argonne wordt heftig gevochten. De verliezen van den vijand zijn zeer groot, de onze ernstig. Een proclamatie van den gouverneur van België. De gouverneur-generaal van België heeft het volgende manifest uitgevaardigd: in den laatsten tijd trachten herhaal delijk weerbare personen heimelijk de Nederlandsche grens over te steken, om in het vijandelijke leger dienst te ine- men. Ik bepaal daarom het volgende: lo. Alle voorrechten, die omtrent het verkeer in de grens-zöne naar Neder land gelden, worden voor weerbare Bel gen opgeheven. 2o. Belgen, die tegen dit verbod in, naar Nederland trachten over te steken, stellen zich jrloot aan het gevaar door den grenspost doodgeschoten te worden. Dienstplichtigen worden in geval van arrestatie als krijgsgevangene gestraft en naar Duitschland gevoerd. 3o. Wie, tegen het verbod in, het uit wijken van dienstplichtige Belgen naar Nederland bevordert of begunstigt, wordt volgens de oorlogswetten behandeld. Dit geldt ook voor familieleden van den dienstplichtige, die de overtreding niet verhinderen. 4o. Als dienstplichtige in den zin van deze verordening gelden alle mannelijke Belgen van 16 tot 40 jaar. Alle geruchten ven rusten op zulk© toiletartikelen, en de „geheime" lachte nog meer. „Gij. zijt een voorzichtig man," sprak liij', „dat zie ik, en daarom hen ik overtuigd, dat gij den voornaamsten maatregel der voorzichtigheid niet verzuimd hebt, dien ik u geheel vergat op- het hart te drukken bij een onderneming als de onze spreekt zijl vanzelf nameniijk u met pistolen te voorzien?" De heer Simpelman had, zoolang hij leefde, nog geen spreeuw uit een boom geschoten, hij kon niet eens een haan spannen. Maar zijne eerzucht liet hem niet toe dit aan zijn gids te bekennen, veeleer gaf hij' op hoogen toon te verstaan, dat hij zich onder de hoede van de wet en een hoopvollen vertegenwoordiger daar van zoo zeker voelde, dat hij bijzondere maatregelen voor zijn eigen persoon on- noodig achtte. De „man der wet" scheen niettemin niet geheel gerust. „Het was toch heter," meende hij, „onder spitsboeven is de po litie de slechtste beveiliging en men kan in geen geval weten wat er gebeuren zal. Wel is waar, als geen ongelukkig toeval mijne vermomming eerder verraadt dan de tijd daar is om de val te slui ten en mijn incognito af te leggen, dan gaat alles goed. Wat er ook gebeure, ver geet niet, dat ik Oscar Snelvoet hen, uw neef uit Wellenbach, driemaal bankroet volgens w!eike de Belgen bijl het Duitsche leger ingelijfd worden, berusten op kwaad willige verzinsels. De Belgische geestelijkheid en de Duitschers. Mogen de leden van den Belgischen clerus eventueel de betaling van hun jaar geld door het Duitsche gouvernement aan nemen? De vraag is, gelijk men weet, actueel. Na informaties genomen te hebben uit ofiicieele bron kunnen wij deze vraag bevestigend beantwoorden. D'e bezoldigingen der functionarissen, die gemachtigd zijn om hunne ambten in België voort te zetten, zijn ten laste van den bezetter, welke nu 'betaalt en ze in o e t betalen van de gewone be lastingen, welke hij int. De leden van den clerus, zonder functio narissen te zijn, staan, wat de bezoldigin gen betreft, practisch op één Iij'n. Wat de geteekende verklaring aangaat, welke men eischte van de leden de'r geestelijkheid, zij is, naar het schijnt (in tegenstelling tot een ander bericht) over eenstemmend met de voorschriften van de Haagsche conventie en gelijkluidend met die, welke geëischt is van de Belgische beambten, die betaald worden door den bezetter van het Belgisch gebied. (De Tijd.) Kapitein Casimir-Perier, De zoon van den yroegeren president der republiek, is bij Soissons door de Duitschers gevangen genomen. Jezuïeten verdienen het IJzeren Kruis. Men schrijft ons Aan de eerw. paters Jezuïeten G. Stnrm en P. Haag, uit het Bonifaoius-gesticht bij Emmerik, is voor hun betoonde dapper heid het IJzeren Kruis verleend. Verschei dene paters Jezuïeten uit genoemd kloos ter zijn voor den Dnitschen krijgsdienst opgeroepen. Kardinaal Bourne aan het front. Volgens de „Daily Chronicle" heeft zich dezer dagen kardinaal Bourne, aartsbis schop van Westminster, naar het front begeven via Saint Omes om de priesters te bezoeken, die de Engelsohe troepe|n begeleiden. Een gift van den Paus. De correspondent van de „Times" te Rome meldt, dat de Paus een bedrag van bijna 5000 gulden naar Krakau gezonden heeft voor de ondersteuning der arme Polen. ben gegaan en uit Amerika terugge keerd ben om met uwe hulp hier eene zaak op te richten; als ik van „oprichten" spreek, begrijpt gij wel, wat ik daarmede bedoel niet waar?" „Mijnheer," bruist© de oom op; „zelfs in scherts, of om wille van ©en coniedie- spel wil ik zelfs niet tegenover spits boeven grondbeginselen belijden, die strij dig zijn met...." „Ja, mijn waarde, dat is nu. te laat," en bijna met geweld vatte Eilers den arm van den „oom". „Gij moet u nu in alles schikken wat gij vrijwillig begonnen zijt. Ik verheelde u de moeilijkheden van on ze onderneming niet en liet het in uwe keuze om terug te treden. Thans moet gij medeik heb' oen der deslgenooten reeds op den „oom" voorbereid. Uw wegblij ven kon verdenking wekken en de plannen doen ontdekken, die wij beraamd hebben en met welker uitvoering ik belast ben. Vriendschappelijk bood ik, om uw ge- liefkoosden wensch te vervullen, u aan, mij te vergezellen: thans moet ik het krachtens mijn ambt eischen. Dus voor waarts naar „Do Onderwereld", het is niet ver van hier." „01 ik weiger ook in het geheel niet", riep de heer Simpelman„mijin verlangen is hetzelfde gebleven en vrees ken ik niet: dus voorwaarts onder de bescher ming van het nachtelijk duister, béste Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 2 Febr. Aanvankelijk zwakke Noordelijke, iater wellicht krimpende en toenemende wind nevelig tot zwaatuwolkt, later wellicht weer neerslag, 's nachts eenige vorstin het Oosten. Weinig verandering van temperatuur overdag. De zeeslag bij Helgoland. Londen, 23 Jan. Het voorloopig rapport rapport van Admiraal Beatty zegt, dat de „Lion" en „Tiger" aan het hoofd stoomden en de overige schepen van het eskader gedurende eenigen tijd alleen vochten en bijgevolg blootgesteld waren aan het concentrische vuur van den vij and. Alleen deze schepen kregen averij. Een defect aan Ge machines van de „Lion" was ongetwijfeld oorzaak, dat wij de overwinning niet vollediger konden ma ken. De aanwezigheid van vijandelijke on derzeeërs maakte het noodzakelijk het ge vecht te beëindigen. Volgens krijgsgevan genen zonk 'de „Kollberg". De „Kollberg" is een lichte kruiser van 4234 tons, van het zelfde type als de „Mainz" en de „Cöln", die reeds eerder verloren gingen. Deze kruisers liepen in 19081909 van stapel, liepen 27 knoopen, hadden een bewapening van 12 10.5 c.M. ien 4 5.5 c.M. kanonnen en een bemanning van 379 koppen. (Hbl.) De levensmiddelenkwestie in Duitschland. De bondsraad heeft onlangs verschil lende verordeningen voor de regeling van den handel in broodtarwe en meel alsmede voor de verzekering van vleesch- voorraden getroffen. Vanaf 1 Februari moest een begin ge maakt worden met de inbeslagneming van voorraden tarwe, rogge, haver en gerstemee). Om de inbeslagneming te kunnen doorvoeren is de plicht van aan gifte opgelegd. Voor de regeling van het verbruik zal een rijksverdeelingsbureau opgericht worden. Betreffende den vleeschvoorraad is den steden en landelijken gemeenten den plicht opgelegd om voorraden geconser veerde vleesclnvaren in te slaan. Naar aanleiding van do inbeslagneming der broodtarwe merkt bet Pruis, staats- ministerie op, dat de tot dusverre getrof fen maatregelen niet voldoende waren om het spaarzaam verbruik van de voor raden broodtarwe te verzekeren en het gebruik als veevoeder te verhinderen. Twee wegen bicven nu openeen bui tengewone verhooging van den tarwe- prijs, waardoor het brood zeer duur zou vriend, naar „De Onderwereld." Om de waarheid te zeggen was Hiero nymus Simpelman zelve niet geheel op zijn gemak op dezen weg, te meer dewijl' zijn metgezel, die des namiddags zoo jo viaal en spraakzaam geweest was, nu, terwijl het tot de uitvoering van het plan kwam, zoo ernstig en nadenkend bleef. Zoo geheel zonder gevaar moest het dan toch in „De Onderwereld" niet zijn. Maar de heer Simpelman wilde niet denken wilde niet vreezen: blindelings, manhaftig gelijk de Indianen den folterpaal, wilde hij het hem verbeidende lot te gemoet treden. Eene zenuwachtige onbezorgdheid had den dikken man aangegrepen, hij praatte en lachte in ©enen adem voort; het scheelde weinig, of hiji had op de openbare straat een lied aangeheven. Een ruim plein overstekende, hadden de heide nachtelijke zwervers een zij straat bereikt; ouderwetsche, tamelijk ver vallen huizen verhieven zich aan weers zijden en aan het eind© schemerde een roode lantaren. Dat was het doel van hun tocht. Het schijnsel1 der lantaren verlichtte eenig© trappen, die naar een gewelf voer den, waaruit den aankomenden de lucht van tabak en geestrijke dranken in den neus steeg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1