De Groote Oorlog. ibruari 1915, io ci nu, No. 13. Zaterdag 30 Januari 1915. Elfde Jaargang. ElRundvet oop Hofstede, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. iVU Of oog; i v U duim; W wijsvinger. Wm W UIlT ZEELAND. rkoopen: ir om Dienstbode f» BREDA. »EN. BUITENLAND. BINNENLAND. VAN DISSEL 13 uur te Goes, in j ten verzoeke van BURGER teKloetinge, tendijke, I nabij het dorp, a/d H. JMinnaar. I J. van Waarde. leien en combinatie de betaling, bmen bij den Notaris. 3M, Kreukelmarkt, ooktabak voor 15 leent per half pond. (zeer lage prijzen. pCt. korting. f0,92 per K.G. 10,90 f 0,96 |k f 0,95 f 0,95 pine" f0,75 10,72 f 0,72 fO,5ü bekend Rembours orting. Iten 8 cent per doos, I per flench. Kloosterbalsem 35, 30, Wormpatronen 5, goede 25, beste 35, 6t 10 cent per flacon, ent per ons. Koninginnedrop 10 ar bij E. VERBEEM, IVERBEEM, 'slleer Ik, te Kattendijke bij (EN. 30 H.A. Grond, ;n. bevragen bij P. B. kweeker te Hilvaren- t Mei ouw MES, Burg C 97, L Maart kunnende werken, in er goede getuigen on- melden. Adres Mevr. v. d. BURG, Gist- rg ihout, Kerkbanken, oolbanken enz enz. Middelburg. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering PS gulden bij J gulden bij gulden bij j» jfij H B verlies van een C 1 IJ i verlies M verlies van Jf B^ I B I I hand, voet I B B B B van een HTO B een M I gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens de vele nieuwsberichten heden geen feuilleton. De toestand. Er viel in de laatste dagen een ver hoogde activiteit bij de Duitschers waar te nemen en vooral op den 27en Janu ari, 's keizers verjaardag. Wellicht hoopte men den keizer met een enorm krijgs- succes te verrassen. Dit nu is niet ge schied, al hebben de Duitschers werkelijk bier en daar terrein gewonnen, vooral teil westen van Craonue. Doch ook daar gelijk elders schijuen zij nogal verliezen ie liebben geleden. De Fransche generale staf toch meldt De Duitschers hadden een groote kraclit- poging aangekondigd tegen 's keizers verjaardag, zhj hebben die inderdaad toeu ondernomen, doch zij deden bet niet tot eigen voordeel. De dag verliep langs heel liet iront goed voor ons. Alle Duitsche aanvallen mislukten en al de onze maak ten voortgang. In de streek van Craonne bedroegen de lotale verhezen van den vijand op Zó en 2ö dezer zeker een brigade. De Duitsche gevangenen hadden allen den indruk gekregen, dat zij een ernstige nederlaag hadden geleden. Unze verliezen bedroegen op dezelfde twee dagen onge veer 3UU mau, hetgeen te wijten is aan den ernst van het gevecht en het inzak ken van een oude verschansing, waarin twee onzer compagnieën dekking gezocht hadden. Zij zijn ongetwijfeld in handen van den vijand gevallen. Alle aanvallen der Duitschers te Fon taine Madame en in het Bois d'Aiily werden afgeslagen. In de Vogezen maakten wij een noe- menswaardigen voortgang. Ten Noorden van Senones wonnen wij ongeveer 400 meter terrein. Te Ban-de-Sapt bij Launois wonnen wij terrein en beschadigden de vijandelijke hulp-verdedigingswerken. Ook maakten wijvoortgangindenElzas. Naar uit het aantal doouea blijkt, die op 25, 26 en 27 dezer ten Oosten van Yperen, bij La Bassée, Craonne, in de Argonue, Woevre en de Vogezen gevon den werden, bedroegen de verhezen van den vijand 111 die drie dagen meer dan 20.000 man. De Oostenrijkers hebben een mooi succes behaald door de lieiovering van de Uszokpas m de Karpathen waarvoor zij de positie der Russen ernstig kunnen gaan verzwakken. Overigens heerscht ongerustheid in Oostenrijk over de houding van Rumenië, dat dank zij de Triple Entente zijn staatsleening geplaatst zag. Een deel der Oostenrijkscüe strijdmacht voor Servië wordt thans naar Traussylvanië gediri geerd. De berichten over staking der scheep vaart in het Suezkauaal staan ongetwij feld in verband met het plotseling op rukken van 'i'urksche troepen ten oosten van Kantara. Is dit soms de vourhoede van het groote leger dat Egypte moet gaan veroveren? Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van 28 Januari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het „Berliner Tageblatt" ver neemt uit Constantinopel, dat aldaar aan gekomen reizigers mededeelen, dat te Pa tras een revolveraanslag zou zijn ge pleegd op den Koning van Griekenland, die echter niet getrolfen zou zijn. Petersburg. (Van het Kaukasisohe Iront.) In het Tjoroegebied begonnen de Turken in den morgen van den 26 heftige aanvallen, die echter door ons werden af geslagen. In de streek van Olty traden de 'l'urken in de laatste dagen offensief op. Zij trachtten in omtrekkende colonnes op te rukken, maar werden onder voor hen zware verliezen teruggeslagen. In Azer- beidsjan neemt de activiteit van den vijand toe. In het gebied van Khoi namen de Turken het oftensief, doch werden terugge slagen. Op de andore fronten bleef de ac tiviteit beperkt tot een wederzijdsche be schieting. Berlijn. (Off.) Het groote hoofdkwar tier meldt: Aan de Vlaamsohe kust wer den de plaatsen Middelkerk en Slijpe door vijandelijke artillerie beschoten. Op de heu vels van Craonne werden de op den vijand veroverde posten niet een loopgra- venterrein van 500 M. uitgebreid. Fran sche tegenaanvallen werden z'onder moeite afgeslagen. De vijand leed in de gevechten van 25 tot 27 Januari zware verliezen; 1500 gedoode Franschen bleven op het slagveld achter, terwijl 1100 gevangenen werden gemaakt, inclusief die op 21 Ja nuari. in de Vogezen werden verschillende Fransche aanvallen onder ziware verliezen voor hen teruggeslagen. Een officier en 50 soldaten werden krijgsgevangen door ons gemaakt. Onze verliezen waren gering. In den Boven-Elzas vielen de Franschen onze posten aan, doch zij werden overal onder zware verliezen afgeslagen. Onbeduidende vijandelijke Russische aanvallen ten 'N.O. van Gumbinneti wer den afgeslagen. Bij1 Wisur, ten N.O. van Suerte, werden aanvallen der .Russen afgeslagen. In Polen niets nieuws. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). In het bosoh St. Mé- dard heeft de vijand gisteren getracht in heftige aanvallen een overval te doen; hij deed mijnen ontploffen, die de loopgra ven vernielden. Die loopgraven werden door ons bezet. Ten westen van Craonne heeft de vijand zeer groote verliezen ge leden in gevechten waarmede wij vroe ger verloren terrein heroverden. De vijand liet 1000 dooden achter. Vier Duitsche aanvallen hij St. Huibert zijn mislukt. Ver der alles rustig. Den haaj. Uit het interneeringsdepöt te Zwolle zijn 3 Belgische militairen ont vlucht. UbmClH/AN». De verjaardag van den Duit schen Keizer. De geboortedag van den keizer werd Woensdag op bijzonder plechtige wijze gevierd. Geheel Berlijn prijkte in vlaggentooi. Aan de godsdienstige plechtigheid in den dom namen deel de leden van het hot' en van het corps diplomatique. Verder waren tegenwoordig rijks- staats- en ge meente-beambten met hun gezamelijke overheidspersonen. Over de viering van 's keizers verjaar dag in het groote hoofdkwartier, melden de oorlogcorrespondenten van het „Borl. Tagebl." en de „Lokai Anz.": De viering had in alien eenvoud plaats en bestond vooral in een veld-godsdienstoefe- ning. Daarbij waren tegenwoordig de kei zer, prms Oscar, die in 't veldgrauw van 't front kwam, prins Friedrick Leopold, als uhlaan, prms Waldemar, als chef van het auto-corps, de rijkskanselier, groot-admi raal von Tirpitz, de nieuwe minister van oorlog, de Oostenrijk-Hongaarsche alge- vaardigde graaf Stürgkh, Zekki Pacha en oveiste Langer, commandant van de Oostenrjjk-Hougaarsche motorbaterijen in België en Frankrijk. Hofprediker Gaeus hield een toespraak naar aanleiding van het bijbelwoord; „Hij legt ons een zwaren last op, maar Hij helpt ons ook". De keizer, die zeer ernstig was, wendde de oogen niet van de predikant af. Na de velddienstoefening iiet de keizer de troepen de revue passeeren, ITALIË. Deaar dbeviilg. Naar de „Mattino" berekent, beloopt het aantal slachtoffers, dat by de aardbeving van den 13den Januari den dood gevonden heeft, meer dan 45.000. Alleen in Avezzano> zijn 11.000 menschen gedood, in het Lirisdal 1000, eenige honderdtallen in de provincie Rome en het gebied van Aguila en Sul- mano, en 30.000 in het Fucinomeer-gebied. In de zwaar beproefde streek van 66.000 vierk. K.M. zijn meer dan een half millioen menschen dakloos geworden. Tweede Kamer. Zitting van W,oensdag. Dhr. Troelstra, repliceerende, meent dat de Minister van Binnenlandsohe Za ken het in zijn rede heeft voorgesteld, alsof het ging om een wantrouwen in de Regeering. Dat is niet z-oo. Spr. wil de slechts aandringen op publicatie van de motieven der Regeering. De Kamer wordt onkundig gehouden en kan dus niet oordeelen. Spr. handhaaft zijn mo tie en indien hij tegen het wetsontwerp stemt, geldt dit niet de handhaving der neutraliteit, maar de partementaire prak tijk. Dhr. Lohman zou voor het ontwerp hebben gestemd, ook zonder behoorlijke inlichtingen, omdat men niet bereid is de Regeering -over te nemen. De rede voeringen der beide Ministers liehhen hem ten volle bevredigd en dit is de reden dat hij voor stemt. Al zijn ook de lasten zwaar, wij hebben nog geen tiende, geen honderdste gedragen van het geen de Belgen drukt. Spr. bestrijdt d© motie-Troelstra. De Regeering heeft het recht geheimen te bewaren. De Kamer is in deze niet tot oordeelen bevoegd. De heer Dirymaar zal niets zeggen van de wijze waarop de Minister hem heeft beantwoord. Hij licht nader zijn standpunt toe. Later zal een onderzoek1 volgen en spr. zal dan Üen schuldige, die aansprakelijk is voor den toestand van kadernood, niet sparen. Hij zal thans stemmen voor het ontwerp. Dhr. v. d. Voort sluit zich hierbij aan. Dhr. Bos motiveert zijn stem tegen de motie. Dhr. Ter Laan meent dat het zaak zal zijn na den oorlog te overwegen, of de dienstplicht piet door afschaffing van heel wat poespas kan worden bekort. De Regeering heeft gezegd: geen woor den, maai daden. Welnu, zegt spr., het naar huis zenden der oudste lichting is een daad. De motie-Troelstra komt daarop in stemming en wordt verworpen met 62 tegen 14 stemmen (de socialisten stem den voor). Art. 1 wordt aangenomen met 61 tegen 15 stemmen (met de socialisten stemde dhr. Biohon tegen). Het ontwerp werd daarop Zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Daarop werden, eveneens zonder hoof delijke stemming, eenige wetsontwerpen, aangenomen, als Langer in dienst houden van de in- gelijfden bij de militie. Nadere bepaling van de waard© van zaken, waarover de rechten van succes sie of van overgang bij overlijden ver schuldigd zijn. Openstelling .voor gemeente-ambtena ren van de gelegenheid om zich als nog aan de werking van de Pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren 1913 pn van de Weduwenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 te onttrekken, enz. .Wijziging van de regeling van de ont vangsten en uitgaven van liet pensioen fonds voor de gemeente-ambtenaren voor 1914. Overdracht in beheer en onderhoud aan den polder Helder en Huisduinen van een gedeeito van den rijksweg ge naamd Strooweg, enz. Naturalisatie van M. H. Hendrikx, we duwe van L. J. Nelissen, en 15 anderen. De Kamer is daarop uiteengegaan tot nadere bijeenroeping. Aan de orde komen dan: het eeds- vraagstuk, de, s'trafschorsing, het ont- werp-Aalberse, de pensioenwetten land en zeemacht, eenige kleinere ontwerpeln en de motie-Kleerekoper (spoorwegper soneel). Men seint ons uit Den Haag: De Eerste Kamer heeft aangenomen de suppl. begrooting van Binnenl. Zaken 1914, waarin o.a. voorkomt eene huiten- gewone onderstand aan de gemeente Nisse ten bedrage van f245 en aan de gemeente Veere ten bedrage van f 130. Nog' telefoneerde men ons: De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp- tot wijziging der Kieswet, beoogenda voorkoming van verlies van het .kiesrecht wegens d© tijdsomstandig heden, mot 26 tegen 16 stemmen. JVog werd aangenomen het wetsontwerp van (den staat van belieg en dat van het lan ger in dienst houden der miliciens |en van den landweer. De matroos le klasse II. Toering en de matroos-timmerman G. Muller, die deel uitmaakten van het Hoofd bestuur van den Bond van Minder Ma rinepersoneel, zijn op 25 Januari j.l. uit den zeedienst ontslagen wegens verre gaande plichtsverzaking als militair. Blijkens het door een© Commissie ge houden onderzoek hadden zij handelingen gepleegd, welk© beoogden een maatrege) van het Marinebestuur te ontzenuwen, door militairen der zeemacht, leden van den Bond voor Minder Marinepersoneel aan te sporen itot overtreding van het door den Minister ,van Marine uitgevaar digde voorschrift, dat 'aan boord van llr. Ms. oorlogsschepen en bij de inrich tingen der zeemacht elke handeling uit gaande van voornoemden bond, alsmede schrifturen en periodieken van dien bond, verboden zijn. Goes. Gem een teraadsvergade ring van 28 Januari 's avonds 8 uur De waarnemende voorzitter, wethouder D. D. v. d. Bout, opende de vergadering en deelde mede, dat de voorzitter, burge meester De Beaufort, wegens een sterf geval in de familie, verhinderd was aan wezig te zijn en dat de heer Pilaar bericht van verhindering had gezonden. Verder waren alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna voorlezing werd gedaan der ingekomen stukken, als volgt: a Berichten van de benoemde en herbenoemde Commissie en Bestuurs leden, dat de benoeming door hen wordt aangenomen b. Schrijven van het Dag. Bestuurder Tucht-Ume over voetballen als middel van volksopvoeding c. Uitspraak van Ged. Staten inzake reclame van E. E. M. Laane te Bergen op Zoom tegen aanslag in den hoofdei, omslag, dienst 1914 d. Goedgekeurde suppletoire kohieren van schoolgeld voor schooi A en de Meisjesschool e. Goedgekeurd 2e suppletoir kohier van den houfdelijken omslag, dienst 1914 f. V erslagen over 1914 van Gezondheidscommissie te Goes Toestand van het Lager Onderwijs; Rijkslandbouwwinterschool, cursus 1913/44 g. Schrijven van de N. V. Spoorweg maatschappij „Zuid-Beveland", houdende verzoek om een samenkomst met den gemeenteraad in Comité-generaal, hetzij ïu particuliere samenkomst, tot bespre king van de bezwaren tegen het hooi de N. V. gedaan verzoek, welke, volgens de in de dagbladen gepubliceerde ge meenteraadsverslagen, bestaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de subsidie aan deN.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland" slechts dan toe te kennen, als de ge meente verzekerd zou zijn dat een kortere aansluiting Wolphaartsdijk—Goes werd Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Jan.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Noord westelijke tot Noord-Oostelijken wind, zwaar bewolkt, tijdelijk wellicht opklarend waar schijnlijk nog sneeuwbuienlichte vorst in het Oosten in het Westen om het vriespunt. verkregen, dan de thans geprojecteerde, werd aangenomen met één stem meer derheid. Voor de heeren Dekker, Riscli, Von Schmidt, Van der Leeuw, Temper- man en Van den Bout eu tegen de heeren Fransen van de Putte, Hollmann, Douner, De Paauw en Kakebeeke. In een vorige zitting hadden over dat punt de stemmen gestaakt. De heer Dekker vroeg of er nog mocht worden gediscussieerd over het bewuste scnrijveii van de Spoorwegmaatschappij aan de gemeente. De heer Van den Bout antwoordde dat er over deze zaak genoeg was ge sproken maar dat, bijaldien de raad zulks goed vond, de heer Dekker er over kon spreken De heer Dekker zeide alleen te willen mededeelen, dat hij er geen bezwaar tegen heeft alsnog een onderhoud te hebben met de Naaml. Vennootschap wijl hij bereid is om overtuigd te worden, waarop de heer Van den Bout ant woordde dat B. en W. geenszins afkeerig zijn met de Spoorwegmaatschappij in onderhandeling te treden en er, nu het besluit van deu raad in liet voordeel van het voorstel van B. eu W. is gevallen, binnen kort van de maatschappij wel een antwoord zal komen. De aanvragen om afschrijving (terug gaaf) van belasting worden door deu raad goedgekeurd. De voorzitter stelt voor, het door den heer D. H. G. Ittmanii gevraagde ontslag als hoofd van de O. B. school G met ingang van 1 Mei 1915 op de meest eervolle wijze te verleunen en voegt daaraan toe een woord van warme hulde en erkentelijkheid voor de veie en ge wichtige diensten door genoemden heer in zijn veelvuldige onder wijs-betrekkin gen m dienst dezer gemeente gedurende zoo lange jaren bewezen. Hetgeen door den raad werd goedgekeurd. Aan den stadsaanplakker, den heer H. Hengstmangers werd, wegens het aanplakken van tal van biljetten, verband houdende met de mobilisatie, door den raad een gratificatie toegekend. Het verieeuen van een gratificatie aan den concierge van de meisjesschool wegens het verrichten van werkzaamhe den ten bate van den handelscursus, in die school gehouden, lokte eenig verzet uit van den heer Hollmann die zeide dat wel de meisjesschool maar niet de han- delscursus de bediening noodig had van een concierge. De voorzitter beduidde hem dat het een geldelijke vergoeding betrof voor het extra schoonhouden vau twee lokalen waarop de heer Hollmann met de overige raadsleden in het verleenen der gratifi catie berustte. De verordening inzake liet pensionee- ren van degenen die bij gasthuis, wees huis enz. op 1 October 1913 iu dienst der gemeente waren eii die niet vallen onder de bepalingen der gewone pensi oenwetten, werd goedgekeurd. Bij punt 9, Voorstellen in verband met de reorganisatie vau het O. L. onderwijs, maakte de heer Donner aanmerking op de hooge wedde, die bij de oproeping voor hoofd der nieuwe onderwijsinrich ting wordt vermeld. In plaats van 11800 had hij liever gezien f 160U niet periodieke verhoogingen. De voorzitter deelde mede, dat deze oproeping was geschied overeenkomstig het advies van den schoolopziener. Waar de nieuv/e titularis voor zijn omvangrijke taak verschillende actes in één persoon zal hebben te vereenigen, is iiet zaak een in alle opzichten bekwaam en ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1