BUITENLAND. BINNENLAND. I Naar uit Washington aan de „Daily Telegraph" wordt geseind, overweegt president Wilson het zenden van een nota aan de Amerikaansche vertegen woordigers in de oorlogvoerende staten, met opdracht officieus te protesteeren tegen aanvallen uit de lucht op onverster te steden. Het is echter nog niet zeker, dat de nota verzonden wordt, omdat verscheidene leden der regeeringspartij er tegen zijn. Inmiddels wordt de openbare meening in de Ver. Staten door de Zeppelin toch ten weer sterker anti-Dnitsch, waardoor de kans om een uitvoerverbod voor oor logsmateriaal te verkrijgen, wordt ver kleind. De „New York Sun" zegt Een luchtaanval op niet versterkte plaatsen heeft geen militaire waarde. Er is geen roem mee te behalen, het prikkelt de getergde bevolking tot dienst- nemen, beleedigt het moreele gevoel der neutralen in alle landen en vervreemdt lien van elkaar. Het is een verbazing wekkend domme en barbaarschc oorlog voering en de pogingen om haar te rechtvaardigen beleedigen het begrip van de geheele beschaafde wereld. ITALIË. De aardbevingen. Naar de „Times" meldt zijn Zaterdag meer dan 600 vluchtelingen en een hon derdtal gewonden te Rome aangekomen. Vrijdag zou weder een aardschok te Sora waargenomen zijn. Té Avezzano zijn oen vrouw en een kind gered, nadat zij negen dagen onder de puinhoopen gelegen hadden. Gedurende al dien tijd hadden zij niets te eten -of te drinken gehad, en het kind vooral had ontzettend van de dorst geleden. Eenige minuten voor de redding meende de moe der geconstateerd te hebben, dat het hart van haar kindje niet meer klopte. Zoowel de vrouw als het kind zijn nu aan de beterhand. (Msbd.J Tweede Kamer. Zitting van Maandag. Wetsontwerp tot langer in dienst hou den van dienstplichtingen bij de Landweer Dhr. Eerdinans betoogt, dat de oudste Landweerlichting geheel of ge deeltelijk naar de Landstorm kan over gaan, of met verlof gezonden wordi-n, waar de govechtswaarde van liet geheele leger is toegenomen. Dhr Ter Laan wensclit tegenover de wijzigingen van den minister nadere inlichtingen te verstrekken op de niet minder zwaar drukkende verantwoorde lijkheid der volksvertegenwoordiging. Spr. drong aan op nadere mededeelde gen in comité generaal en op nader overleg tusschen de Kamer en de Regee ring omtrent het naar huis zenden van de oud>te Landweerlichting. Spr. wordt herhaalde malen door den Voorz tot de orde geroepen, omdat hij een punt bespreekt (vergoedingen) dat eerst bij de credietwetten kan besproken worden. Spreker dringt er op aan, dat de autoriteiten meer rekening zullen houden met de burgeilijke en maatschap pelijke belangen en dat zij niet delanu- weer naar de grenzen zullen zenden, terwijl de militie in de steden gehouden wordt. Dhr. De Jong meende dat de Re geering de Kamer in het vertrouwen had kunnen nemen. Als bezwaren noemde de Regeering den indruk in binnen- en buitenland, doch de Regeering blies zicli daarbij naar spr. meening te veel op. Ilij betoogde dat om de drie dagen verlof kon worden gegeven aan hen die door de mobilisatie met ondergang worden be dreigd. De Minister verwijst naar het Steuncomité, doch geeft daardoor blijk de maatschappij niet te kennen. Hij wijst wijst op de kleine- en middenstandsbe- drijven en op de vele klachten uit het Westland en hoopt dat de Minister de bezwaren nog eens ernstig onder de oogeri zal zien. Dhr. D u y m a e r maakt eenige opmer kingen in verband met het landsbelang en het belang der particulieren en vraagt hoe het te verklaren is, dat de Minister, verklarende al zijn aandacht te wijden om een ontwrichten der maatschappij te voorkomen, toch de oudste lichting onder de wapenen hield? Had men met spoed de opleiding der lichtingen 1914 en 1915 ter hand genomen, dan had men de oud ste lichting landweer niet nog een half jaar onder de wapenen te houden. Spr. kent honderden lieden die door jarenlange noeste vlijt hun bedrijf opwerkten en dit nu ten gronde zien gaan. Spr. drong aan op ruimer verlof, vooral ook voor de landbouwers en vroeg welke maatregelen de Minister te dien aanzien denkt te nemen. Dhr. Knobel sprak de hoop uit dat recening zal worden gehouden met de belangen der nijverheid. Ook in Duitsch- land denkt men er niet aan de leiders uit hun bedrijf te rukken. Bovendien moeten in dezen tijd nieuwe afzetgebie den voor het bedrijf worden veroverd. Hij hoopt dat althans de technische leider van militairen dienst zullen worden vrij gesteld. Dhr. Nolens meent, dat men den Minister geen verwijt moet maken naar aanleiding van allerlei kleine onbillijk heden die men uit zijn omgeving kent, in verband met 's Ministers beleid. Men beseft dat de Regeering ten volle over tuigd is van de zwjre lasten, welke zij oplegt. Al geeft de Regeering geen nadere inlichtingen, dan is dit naar spr.'s oordeel nog geen reden om het vertrou wen op te zeggen. De Kamer weet, dat dezelfde omstandigheden, die in Augustus golden, nog bestaan. Alleen is de angst er bij een gedeelte der bevolking een beetje uit, doch de Regeering meent, iu het algemeen de bewuste mededeelingen niet te moeten doen. Spr. herinnert aan de verklaring van den Minister, dat hij de mannen geen dag langer onder de wapenen zal houden dan strikt noodig is. Wat betreft de verantwoordelijkheid der Kamer, wacht spr. den loop der zaken met vertrouwen af en brengt een woord van waardeering aan de personen, die liet land zoo belangrijke diensten bewij zen en dit wellicht nog langen tijd zullen moeten blijven doen, al is het dan ook niet door daden op hot oorlogsveld. Dhr. Yan Nispen wijst er op, dat hier bepleit wordt vrijstelling van be drijfsleiders. Spr. dringt aan op over plaatsingen, tenzij de Minister een non possumus zou uitspreken. Ook bepleitte spr. ruimer verlof in gezinnen, die een vermeerdering ondergaan, Ion einde te voorkomen, dat de vrouw in die om standigheden er allicht toe zou komen, te vroeg weder in het bedrijf werkzaam heden te aanvaarden. Zitting van Dinsdag. Voortgezet werd heden de behande ling van het wetsontwerp langer in dienst houden van Militie en Landweer. Dhr. Tydeman wil zeker nu niet dat de Kamer het roer in handen neme. De Kamer geve de Regeering de mid delen om de verantwoordelijkheid te dragen. Spr. is tegen het bijeenroepen in Comité generaal, tenzij op verzoek der Regeering. Indien uitbreiding der verloven en vrijstellingen mogelijk is, moet deze geheele categorieën bevatten, en niet personen. Spr. schenkt den Mi nister zijn volle vertrouwen. Dhr. De Meester uit zijn vertrou wen in de Regeering en bestrijdt liet bijeenkomen in comité generaal. Dhr. Bos verdedigt den wensch tot bijeenroeping i in Comité-generaal. De Regei-ring en andere corporaties moeten na afloop van den oorlog de door de mobilisatie geschade belangen herstel len. De Kamer is verantwoord als de Regeering verklaart voor de handhaving der neutraliteit alle lichtingen noodig te hebben. Dhr. Troelstra verklaart, dat de sociaal democraten zullen tegenstemmen, indien de Regeering inlichtingen in Co mité-generaal blijft weigeren. Spr. stelde een motie voor, waarin die',weigering wordt betreurd, niet om een conflict met de Regeering uit te lokken,' maar om eene principieele uitspraak te ver krijgen. Dhr. P a t ij n bestrijdt 's Ministers motieven voor het onder de wapens houden der oudste landweerlichting en dringt ten slotte aan op ruimere verloven in het belang van den landbouw- De Minister van Oorlog blijft mededeelingen in Comité-generaal wei geren. De oudste Landweerlichting kan niet naar huis worden gezonden, omdat thans daartoe de noodige organisatie niet kan worden gemaakt. Intusschen kan dit later overwogen worden, als de lichting 1915 is afgericht. In de mofie-Troe.lstra ziet de regeering een bewijs van wantrouwen in haar be leid. De Min. van B inn. Zaken ver klaart, dat de regeering zooveel mogelijk aan geschade belangen zal tegemoet ko men en de gegeven wenken zal over wegen. Nadere mededeelingen in Comité- generaal zijn onmogelijk, omdat zij deels zijn van vertrouwelijken aard, die de regeering niet mag doen en deels wegens 's lands belang. Kamerleden, die de verantwoordelijk heid opeischen, moeten dan ook de re geering willen aanvaarden. Dhr. Helsdingen krijgt verlof den Min. van Koloniën te interpelleeren over de regeling van de verhouding tusschen burgerlijke en militaire autoriteiten in Indië. Afdeelingcn. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot hare voorzitters gekozen de heeren Rink, v. d. Voort v. Zijp, Pa- tijn, Nolens en De Meester. Belgische vluchtelingen in Zeeuwsch Vlaanderen. liet getal vluchtelingen in Zeeuwsch Vlaanderen begint langzamerhand te min deren. Velen keeren naar België terug, en anderen worden overgebracht naar Nunspeet. Zoo is thans door den gedele geerdevoor Zeeuwsch Vlaanderen (Weste lijk deel) besloten, Oostburg geheel van onvermogende vluchtelingen te ontlasten en zullen in de eerstvolgende dagen alleen uit die gemeente een 400 mensohen wor den weggebracht. Te Eede, een klein plaatsje vlak aan de Belgische grens stelde men de ongeveer 200 arme vluchtelingen, die daar nog verblijven, voor de keuze naar Nunspeet te gaan of naar België terug te keeren. Zij verkozen eerst noch het een noch het ander, 't Gevolg ervan was, dat de ge meente op last van hooger hand verdere voeding weigerde. Dit bleek echter geen bezwaar. Velen zijn nu bij particulieren opgenomen en zorgen voor eigen onder houd, doorsmokkelen van petro leum en meel. (Msb.) Opening Panamakanaal. Naar wij met zekerheid kunnen mee- deelen, is wegens de tijdsomstandighe den afgezien van het voornemen der Ncderlaudsche Regeering, om bij de a s. oflicieele opening van het Panamakanaal ons land to doen vertegenwoordigen door het zenden van een onzer oorlogsschepen naar San Francisco. Mobilisatie-toelage. Naar „Het Vad." verneemt zal de be paling omtrent de mobilisatie toelage met ingang van 1 Februari wederom worden gewijzigd. Goes. In de openbare vergadering van den Baad dezer gemeente te houden op Donderdag 28 Januari 1915, des avonds acht uur zullen worden behandeld: 1. Ingekomen stukken, 2. Subsidie-aan vraag N.V. Spoorweg Mij. Zuid-Beveland. 3. Vaststelling van pensioengrondslagen voor diverse beambten van de gemeente- gasfabriek. 4. Aanvragen om afschrijving (teruggaaf) van belasting. 5. Verzoek van den heer D. II. C. Ittniann, om eervol ontslag als Hoofd van de O. L. school C met ingang van 1 Mei 1915. 6. Het ver- leenen van een gratificatie aan den stads- aanplakker H. Hengstmangers, voor het verrichten van meerdere werkzaamheden in 'het jaar 1914. 7. Het verleenen van een gratilicalie aan den Congierge van de meisjesschool, wegens het verrichten van meerdere werkzaamheden in verband met de lessen van den flandelsnursus die in de lokalen van de Meisjesschool word gegeven in het jaar 1914. 8. Ver ordening regelende het pensionneer-en van gemeenteambtenaren en bedienden, die op 1 October 1913 in vasten dienst der ge meente waren en die 'niet vallen onder de bepalingen der pensioenwetten voor de gemeenteambtenaren 1913. 9. Voorstel len in verband met de reorganisatie van het O. L. onderwijs. 10. Adres van de afdeeling Botterdam der sohippersver- oeniging „Schutlevaer" houdende klach ten van M. Ossewaarde on J. Dekker, beurtschippers te Goes, inzake bevoor rechting van de sloombootdienst-onderne- ming van J. A. van der Sohuijt, met betrekking tot het bevaren van de haven te Goes. 11. Benoeming van een afge vaardigde naar de vergaderingen van aan deelhouders der N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be noemen van den beer Job. Pilaar tot lid van den Raad van beheer. Dinsdagavond vergaderde de Werkliedenvereeniging „Eigen Hulp", o.m. werd het jaarverslag der vereeniging uit gebracht. Daaruit bleek, dat de ontvang sten in het afgeloopen jaar bedroegen f2368.22, de uitgaven f2526.59. Alzoo een kwaad slot van f 158.37. Hel totaal saldo der kas op 31 Dec, 1913 1 K-droeg f 6508.72V2 en op 31 Dec. 1914 f 6350.35V2. Voor het reservefonds was ontvangen f392.41 en uitgegeven f 105.10, alzoo een goed slot van f287.31. Het totaal saldo der reservekas bedroeg op 31 Dec. 1913 f696.55 en op 31 Dec. 1914 f983.86. Aan 72 personen werd ziekengeld uitgekeerd tot een totaal bedrag van f 2023.75. Aan de nabestaanden van 'in het afgeloopen jaar overleden leden werd tot een to taal bedrag van f 100 uitgekeerd, ter wijl voor f 104.20 melk aan zieke leden werd verstrekt. Middelburg. Gistermiddag begaf zich een agent van politie, in burger, vergezeld van zijne vrouw naar den winkel van den sla ger in de Gravenstraat, en vroeg laatst genoemde om schapenvlees-eb, hetgeen haar verstrekt werd van een dier dat in den winkel hing en dat een schapen- staart had, maar Jat een geit was. Toen het vleesch afgeleverd was, nam de agent, die zich nu bekend maakte, het vleescli ■en ook het dier in beslag en deed hst door den slager zelf naar de hal brengen, waar de keurmeesters liet geitje overna men. Voor den slager zal dit z-aakje ze ker ook wel een staartje hebben, maar minder aangenaam. De schapenstaart was zeer handig aan het geitje- bevestigd. Gisteravond is door zekeren K„ al hier, op straat een portefeuille met f 185 verloren. De portefeuille werd wel, doch het geld niet terug gevonden. Voor K. is dit een lieele slag, daar het geld niet van hem, doch van eene vereeniging was. Het bestond geheel uit bankpapier. Gisteravond heeft een schoorsteen brandje plaats gehad ten huize van D. op de Bree, welk brandje met emmers water door de bewoners kon worden ge- bluscht. Veilingsvereenlging „Walcheren". ïn het Schuttershof werd gisterenmid dag te één uur de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de bovenge noemde vereeniging. De voorzitter, de heer Jan Polderdijk opende de vergadering met een woord van welkom en het uitspreken van de beste wenschen voor 1915, zoowel wat betreft de vereeniging als d-e leden.. Verder deelde de voorzitter mede, dat de secretaris, de heer C'. J. Stomps, ver hinderd was de vergadering bij te wonen en daar de heer C. den Hollander, waar nemend secretaris, overleden is, werd het secretariaat voor deze vergadering waar genomen door den heer R. C. Hat,tink. De heer Polderdijk wijdde ten slotte en kele woorden van waardeering aan de nagedachtenis van wijlen den heer Den Hollander. Na het. voorlezen en goedkeuring van de notulen werd mededeeling gedaan, dat slechts een ingekomen stuk is ingekomen dat behandeld zal worden bij punt 10 der agenda, voorstel tot wijziging van art. 18 der kleine veilingen. Vervolgens werd voorgelezen het jaar verslag van den secretaris, waaraan het volgende is ontleend Na herinnerd te hebben dat het reeds voor de negende maal is, dat do veilings- vereeniging in de jaarlijksche algemeene vergadering bijeen komt om een blik te slaan op het afgeloopen jaar, gaat de secretaris, na dat, al was er geen oorlog in de vereeniging zelf, men toch nim mer onder zulke treurige omstandigheden samen kwam als nu. Ofschoon ook ons land het nadeel van den vreeselijken oorlog heeft ondervon den kunnen wij met dankbaarheid terug zien op 1914. Niet alleen hieven wij gespaaid voor de ellende van in den oorlog gewikkeld tc worden, maar in vele takken van han del en industrie was Nederland, ondanks den oorlogstoestand gelukkig te noemen. En p.1 hebben vele veilingsvereenigingen de laatste maanden van het afgeloopen jaar ondervonden dat de oorlog op hun om zet drukt, die vereeniging kan op een gunstig jaar wijzen. De omzel was groo- ter dan in 1913 en wel met £4587.61 en na alle exploitatiekosten, aflossing en rentebetaling der obligatieleening is er nog een goed slot van ongeveer f 140. Voorwaar aldus het verslag is dit in deze tijdsomstandigheden voor onze vereeniging schitterend te noemen. De verhouding tusschen bestuur en le den, leden onderling, kooplieden en kwee kers, was zoo goed als haast nooit te voren. Met den wensch dat spoedig overal vrede moge intreden eindigde de secre taris. De rekening van den penningmeester aanwijzende in ontvangst f3403.85 en in uitgaaf f 3314.231/2, (voordeelig slot f89.61i/2, over 1913 nadeelig slot f51) werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. K. Mesu, bracht verslag uit, waaruit blijkt, dat ont vangen werd £3403.85 en uitgegeven f 3314.231/2, zoodal er een voo-xvleelig saldo is van f89.61. Onder de uitgaven is een tekort over '1913 van f51. De commissie van onderzoek heeft her haaldelijk de hoeken van den administra teur en ook bovengenoemde rekening na gezien en accoord bevonden. De rekening werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren R. E. Hattink, J. K. Mesu en P. Br-eel en in de vacature wijlen dhr. 0. den Hollander gekozen dhr. C. San- derse. Tot leden der commissie van onderzoek werden herkozen bij -acclamatie de heeren C. Schout, B. E. Hattink en P. Va der Hz. Alsnu werd dooi' den heer Leijnse, vei lingmeester, eenige inlichtingen gevraagd over de veiling van zwarte bessen, waar bij moeilijkheden ontstaan zijn wat be treft het gewicht. Vooral door tijdelijk gebrek aan manden met het goeie gewicht ontstonden moeilijkheden. Spr. dringt aan op goede, tijdige in zending van manden en het geven van goede wicht van de hessen zelf. De voorzitter sprak ook de wenschelijk- heid uit van deze beide verbeteringen. De heer C. Polderman erkent de moei lijkheden, maar het gebeurt ook, dat man den door lang in den regen liggen zwaar der zijn geworden; hij gelooft, dat de boeren het met het gewicht niet al te nauw nemen. Alsnu was aan de orde het voorstel tot wijziging van art. 18 dor kleine vei lingen. Tot nu toe wordt 21/2 pft. geheven van goederen, die hij veiling opgehouden worden; de koopmansbonrl had nu voor gesteld dit op 1 pCt. te brengen. Het bestuur meende niet nu reeds weder tot wijziging van het reglement te moeten overgaan, daar eerst verleden jaar wijzi gingen werden aangebracht. De heer De Lange meent, dat het Ver minderde percentage hef inbrengen van goederen zal bevorderen, en dat indirect do kooplieden hier ook voordeel bij heb ben. De voorzitter meent, dat hij een laag percentage het veilings,gebouw een pak huis zal worden; men zal de waren daar veel eerder I-aten liggen. Met 41 tegen 39 stemmen wordt, be sloten het reglement thans niet te wijzi gen. Bij de rondvraag vroeg de heer De Lange namens den Koopmanshond aan h-et. bestuur om de maatregelen tegen het zoek raken van materialen, die d-oor het bestuurslid van den Koopmanshond, die ook in het bestuur der vereeniging zit. zullen worden voorgesteld, in ernstige overweging te nemen. Ook besprak de heer De Lange het feit, dat inzenders die op de veiling lioog-a prijzen krijgen, later hij particulieren voor veel lager prijzen hun waren verknopen, waardoor zij oneerlijke concurrentie ilrij'- ven; indien hieraan geen einde komt zal de Koopmanshond, hoe ongaarne ook, machtige maatregelen moe-ten nemen. Ook verzoekt spr. steun voor de po gingen van den bond om een einde te maken aan het koopen door sommige kooplieden van afgekeurde waren teg-ert hooge prijzen, waardoor het geknoei in de hand wordt gewerkt, en de strafbepalin gen geen doel meer treffen. De voorzitter zegde overweging van een en an der toe. Door enkele heeren werden de tegen h-et wegraken van manden te nemen maat regelen besproken. Te 4 uur werd de vergadering geslo ten. Vlissingen. Men schrijft ons: Hef was Maandag j.l. aan het sta tion weder -een groote drukte, de per sonen, die heden met. een extraboot zou den voorbijtrekken kwamen zich alten aanmelden 0111 te worden gekeurd en om de tijdelijke gratis bewijzen van vervoer voor andere in te ruilen. Vooa- een deel van hen, die gehoopt hadden eindelijk naar Engeland te kunnen oversteken, wachtte een groote teleurstelling. Gisteren morgen was een order gekomen, dat al leen zij die voorzien waren van een be wijs, waarop door den commissaris van politie of door den burgemeester van de plaats, waar zij in ons land vertoefd hebben, over een portret een stempel was geplaatst mochten vertrekken. Voor dege nen, die uit Vlissingen kwamen was dit nog' in orde gebracht, maar zij, die uit andere gemeenten kwamen, zooals Mid delburg, Goes, Oostburg en andere, had den wel een door genoemde autoriteiten geviseerd bewijs, docli geen stempel over een portret, daar dit hij aanbieding der bewijzen nog niet als verplichtend bekend was. Ondanks ook door invloedrijke per sonen aangewende pogingen om hen als nog te doen vertrekken, werd dit onver biddelijk verboden. De stakkers zullen nu weder goruimen tijd moeten wachten en in ons land weer onderdak moeten zoeken. Hansweerd. \V erf Z e e 1 a n d. In de Dinsdag te Middelburg gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders in de Naamlooz-e vennootschap Werf „Zee land" te Hansweerd werd overeenkomstig het voorstel van commissarissen de ba- lans, en winst- en verliesrekening goedge keurd. Daar niettegenstaande de tegen woordige crisis een zoodanige winst is ge maakt dat daarvan na gewone afschrij vingen een behoorlijk dividend kon wor den uitgekeerd, oordeelen commissarissen het een zaak van wijs beleid om onder de tegenwoordige omstandigheden geen dividend uit te keeren, doch het na extra afschrijvingen overblijvend winst-saldo te reserveeren tot het eind van het thans loopend boekjaar. Het desbetreffend voor stel werd door aandeelhouders met alge meene stemmen aangenomen. Uit het jaarverslag bleek dat gedurende het boekjaar 1 October 1913 tot 30 Sep tember 1914 werden gebouwd 4 rijnsche pen met een inhoud van respectievelijk 1330, 618, 1446 en 1500 ton, terwijl door het stoppen op 5 Aug. van de werkzaam heden een schip van ongeveer 1500 ton niet meer in het oude boekjaar kon wor den afgewerkt. Op 1 October waren nog in aanbouw of in opdracht 7 Rijnschepen, n.l. 5 van ongeveer 1500 ton, 1 van ongeveer 600 ton en 1 van ongeveer 800 ton, zoodat nog werk in handen is tot December 1915. Voor ai deze schepen is het ijzer reeds aangekocht en met het oog op mogelijke gebeurlijkheden reeds grootendeels aangevoerd. Zooals reeds opgemerkt, werd de di rectie door de tijdsomstandigheden ge noodzaakt het bedrijf op 5 Augustus stop te zetten, op 7 September d.a.v. werd dit met ongeveer 30 man hervat, ter wijl vanaf 1 November weer Volop wordt gewerkt vanaf 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur en met ploegen zelfs later. In het boekjaar 19101911 werd voor f70300, in 1911—1912 voor f98223, in 1912—1913 voor f171350, en in 1913 1914 voor f 163350 verwerkt, terwijl voor 1914 1915 reeds voor f261400 is af gesloten. In de vier genoemde boekjaren Werd aan arbeidsloon respectievelijk uitbetaald f32251.76, f34548.54, £47362.91 en f 48122.08. Waarde. Maandagavond hield de Bond van varkenshouders „Eigen hulp" alhier haar jaarlijksche vergadering onder voor zitterschap van dhr. J. J. Mol. De secre taris bracht een gunstig verslag uit over den toestand der vereeniging, die thans 67 leden telt, de rekening van den pen ningmeester bedroeg in ontvangsten f409,78 in uitgaven f394,10, alzoo een goed slot van f 15,68, zoodat er met het goede slot van het vorige dienstjaar ïn kas is f975,18'/2- Voor 10 geslachte of aigemaakte varkens werd betaald f 269,40. De aftredende bestuursleden de heeren J. J. Mol, A. Mol, G. van Harn en A. Blaauwkamer werden met algemeene stemmen herkozen. (Z.) Wemeldinge. Met ingang van 15 Mei 1915 is aan P. Tjebbes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als s hij het kanaal door Zuid-Be hier. Maandagmiddag liep- lie Bijlnschip „De Ristelheuher No. binnenvaren in de kleine sclil hier op den muur, waardoor 1 rijke averij bekwam onder de Met -een noodreparatie heeft l.eij de reis voortgezet. lerseke. Maandag vergadert moenteraad. Aanwezig 10 lede: met kennisgeving de heer M. melen. Ingekomen is een schrijven •Sinke en J. M. van Oeveren, herbenoeming tot leden, en va Hartoog, dat hij zijn herben voorzitter van 't Burgerlijk 1 heeft aangenomen. Van Ged. S richt ontvangen, dat zij 't besh Gemeenteraad tot opheffing va sche en Engelsehe lessen aai niet kunnen goedkeuren, da: oogen te lerseke zulke lessei gen ontbreken. De voorzitt-e: kort, waarom deze lessen, die d jaarlijks f450 kosten, afgesoha bestrijdt aan de hand van de sti Staten en wijst aan dat ze 011] ben. Hoe het hier geen kwe: achteruitzetten der openbare sc dat voor 5 of 6 leerlingen nig animo is er voor deze le instandhouden dezer lessen g| is. Bovendien kunnen op een zondering na, de ouders dei goed privaat-lessen betalen. Met handhaving van dezen de II.O. met 4 a 5 pet. ver! den. De voorzitter mist de vrij om dit te kunnen en te mog< stelt daarom voor, ook nam W. om hij de kroon in boo te gaan. Dhr. J. L. Bom zegt, het ren, dal de Engelsehe en Di les opgeheven worden voor e leerling, die nu deze lessen 1 missen en zou daarom wille) dat meer schoolgeld geheven Dhr. I. Will-emsen s'.uit zich bij den voorzitter en zegt, met liet oog op de slechten tl zakengebied te lerseke geen I van II. O. om deze redenen gj is. Daarop brengt de voorzittel stel van H. en W. in stemmingl met algemeene stemmen aangej gekomen is een stuk van 51 J den Raad verzoekende een -f in het leven te roepen die uur winkelsluiting (Zaterdags Dit wordt gegeven in handen IV. Verder niets meer te behand wenscht de voorzitter den led recht gelukkig jaar toe. Een jongen, in dienst b tei'kweeker alhier beging bi pompen van een bus benzine' ziclitigheid een brandende luci boven do geopende bus te lie gevolg was, dat de geva irlij ontplofte en de jongen ernsi wonden in liet gelaat bekwaï! kundige hulp moest worden i Eflewoutsdijk Uit deze plai ons een R.K. militair, dat eer uit Mechelen. naar wien ook lairen gingen luisteren wijl h oorlog zou spreken, zich in z buiten ging aan bespotting vi geloof en van de instellingen lieke kerk. Onze bericlitgevi later aangeboden om de door kant gedebiteerde onjuisthede: in een openbaar debat te weerh zulks werd hem niet toegesta. drukt hij aan het einde van zi den wensch uit, dat men van zul verschoond moge blijven, vo< plaatsje als Eflewoutsdijk waa en burgers vreedzaam en i' harmonie leven Heinkenszand. In de verga leden van de kolenvereenie werd een reglement, dat doo; loopig bestuur was opgema goedkeuring der leden ouden verschillende wijzigingen werd1 en reglement vastgesteld De draagt den naam „Samemvt telt thans 154. leden. Een be gekozen bestaande uit de Kloosterman, M. de Wilde, Nz., J. Nijsse, L Moelker, II den, M. Beaufort, J. de Mol dijk. Dit bestuur verdeelde - als volgt. L. Kloosterman vo de Wilde Secretaris, J. de R ningmeester en de overige 6, van toezicht. 1 maal per wi legenheid bestaan geld op de' laten doen bijschrijven. Bes op een en ander 'de Konin' keuring te vragen. Hengstdijk. Het binnenwate: ene buitengewone h dat o. a. do Puttins; één eene buitengewone hoogte ge dat o. a. do Puttins; één plas is De Ilengstdijksche kortste kasseiweg vrn deze liggende gemeenten naar en Walsoorden, is overstroo men daarheen den grooten Kloosterzande moet maken. Hontenisse. De bewoners vd telingenkainp, ongeveer 1200 oiogen het zonder toestemmi verlaten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2