AND. Van het Oorlogsveld. Laatste Berichten. Jacht. posterijen en Telegrafie. SpORT. KERKNIEUWS. Afloop verkoopingen, aanbestedingen enz Marktberichten. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Ijze tegen te 1 censuur ofli- den Neder- dienst, of op |en van brie- nsor is alleen gedeeltelijk lieeft moeten llisatie, waar- Irieven soms lelit kwamen, lok in andere len genomen lorkomen. ||er. hdentiebureau een vreemde worden mee- pen eendekker Parasol. Er in aanwezig. Srgebracht. Pgeslaigd den adat men bem had aango- kinsdien spoor- Ion een vlieger lit Dinsdag een (r het Engelsche )moet volgens Jn betrouwbare Illusie berusten, ie boven Zuid- liegmachine niet fis geweest. (Z.) zal Donderdag- Openbare verga lt e u n c o m i t voor extra uit- |0 in de brieven- 11. M. Stieger. Penningmeester. ld zagen twee sol- Irovooststraf had- I Eenigen tijd later pen in een café door twee mj- l troffen, die hen overbrengen. Dit wat nieuwsgie- ii herrie steeg ten Jtairen het in de In zette; alles liol- |iide: „houdt hem, van politie, die Markt stond, wist, fcen. Door het af lat door de politie, liaakt verder zon- 1 soldaten naar de Igen. hreikte bons voor Peren 1117, en van- oriale bevelhebber laid dat de viering pillier verboden is. nag dit feest niet (Vb Crt.) Ineraal der Staats- Iren een bezoek ge le vluchtelingen jn- 1 zoover die aan de (bied van oesters in en Brussel in aan wenden er per kim 400.000 oesters ragen hoe groot de (Prijzen zijn gedaald, soort 30 frcs., 3e fr. ii 44 a 45 ct. (Z.) heffing van haven- gehouden lier-ver ven door Mej. M. |e vorige keer voor Raad ook nu niet j bij onderhandsche rond aan M. Huijzen 126.--. Secretaris der Corn- van Schoolverzuim |.h. P. Bruggeman en 'iteveldwachter werd If 10.aan den Rijks ban f5.toegekend. agavond vergaderde :hte kok-nvereeniging. j den penningmeester (haft waren 1280 H.L. nl.L. nootjes en 198 b, op een 40 H.L. na, is bezorgd waren, tot Ideld 90 ct., behoudens 'an 12'ja ct. Er bleek jijn van ruim 100 gkl., jnwoordige omstandig- as zal komen, ras zeer bevredigend. 1 aangevuld niet twee Gessel en C. Rijk Wz- luwe leden tot de ver- len. Hoedekenskerke. Vergadering van den raad <ld. 22 Jan. 1915 des namiddags 3yg uur in het gemeentehuis. Tegenwoordig alle leden. voorzitter opent deze eerste verga dering in het nieuwe jaar met een toe spraak, waarin hij den toestand van ons land in het algemeen en dien van onze gemeente in het bijzonder schetst met be trekking tot het afgeloopen jaar. Hij wenscht de raadsleden en de gem.-secre- taris een gelukkig en voorspoedig jaar 1915 toe en beveelt zich opnieuw voor hunne medewerking in het belang .der gemeente aan. De beide wethouders, danken namens den raad voor de gesproken woorden en wenschen wederkeerig de voorzitter alle goeds toe. Daarna worden de notulen van het ver handelde in de voorgaande vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De verslagen van de commission tot we ring van schoolverzuim voor de wijken A en C en voor de wijk Bi van hare verrichte werkzaamheden over 1914 wor den na overleg voor kennisgeving; aange nomen. Eveneens wordt voor kennisgeving1 aan genomen, het ingekomen bericht van dhr. A. C. van der Linde, dat hij zijne her benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur heeft aangenomen. Voorts deelt de voorzitter mede dat Ged. Staten hunne beslissing over 'de goed keuring der gemeentebegrooling dienst 1915 hebben verdaagd tot 1 April. De voorzitter zegt op deze 'zaak straks te zullen terugkomen. Eindelijk dat is ingeko men, een verz'oek van dhr. A. Buteija c.s. te Kwadendamme, om plaatsing van een lantaarn in de omgeving van zijine woning. Wordt in handen van R. en W. gesteld om advies. Vervolgens Wordt overgegaan tot het op maken van het kohier hondenbelasting 1915. Dit wordt vastgesteld op een be drag van f137, verdeeld over 68 aang'e- slagenen. Aan de orde is punt 2 der agenda Wijziging gemeente-begrooting 1915. De voorzitter zegt, dat de gemeente-begrooting 1915 is teruggekomen van Ged. Staten met verzoek om daarop alsnog te brengen een post voor aansluiting van de onder wijzerswoning aan de Zuid-B.evelandsche drinkwaterleiding of zoo dit door den raad niet gewenscht wordt een post daar op uit te trekken, voor vergrooting tv'an do regenbak van de onderwijzerswoning. Na ingewonnen advies van de Gezond heidscommissie kring Kruiningen is hun toch gebleken, dat de onderwijzerswoning thans niet voorzien is van een voldoende hoeveelheid regenwater. De voorzitter zegt, dat zooals de raadsleden bekend is. dit een oude kwestie is, die reeds eer der in den raad behandeld is. De ver daging der goedkeuring van de gem-oente- begrooting 1915 staat volgens de mcening van spreker, met deze zaak in verband. De -zaak is in de vergadering van het college van B. en W. genoegzaam over wogen en stellen B. en W. daarom aan flen raad voor aan het verlangen Van Ged. Staten te voldoen en de onder wijzerswoning te doen aansluiten aan de drinkwaterleiding. Wanneer in die woning één kraan wordt aangebracht in de gang, zoo dicht mogelijk bij de straatloiding zullen de kosten van aanleg volgens op gaaf der directie der Waterleiding-Mijl. ongeveer f25 bedragen. Dat zal in ieder geval veel goedkooper zijn dan het plaat sen van eene nieuwe of vergrooten van de bestaande regenbak van die woning' Na nog eenige discussie over dit on derworp wordt zonder hoofdelijke stem ming het voorstel van B. en W. aange nomen. Aan de orde is de benoeming van 4 leden va.n de commission tot wering van schoolverzuim voor de wijken A en C en voor de wijk B; noodig wegens periodieke aftreding respectievelijk op 18 Deo. en 22 Dec. van dhrn. B-. de Jonge-, Raas W. Boonman en A. Walraven en ter voor ziening in de vacature ontstaan door het vertrek van dhr. J. Keij'zer, naar el ders. De aftredende leden worden hij ac clamatie herbenoemd, terwijl in de va cature van dhr. J. Keij'zer met 6 stem men wordt benoemd dhr. Th. J. de Boo; biljet is in blanco ingeleverd. Gp verzoek van Wethouder Groenewe- ge worden daarna de deuren gesloten. De vergadering' heropend zijnde, vraagt hij de gewone rondvraag door den' voor zitter dhr. A. den Dekker verbetering van het havenplateau, waarin zich volgens spreker groote gaten bevinden. De voor zitter zegt herstelling door den gémeente- ka.ntonnier toe. Dlhr. .T. Jasperse dringt aan omi de afheining bij1 den Weel bij de woning Van P. de Baar te verlengen. Ook daarin zal worden voorzien. Daarna slui- ting. Oosterland. In deze gemeente heeft zich ook een geval van mond- -en klauwzeer voorgedaan hij den landbouwer C. Dooge Fz. Het vee, hetwelk er door aangetast was en aangetast kan worden, is afge maakt. „Z. Ct." Tholen. De anti-revolutionaire kiesver- ceniging heeft candidaat gesteld voor le den van den gemeenteraad, vacature van Stapele den heer J. W. Wagtho'. burge meester; en vacature Kegge den heer H. Goossen. Retranchement. Onder deze gemeente is aan een binnendijk liet lijk gevonden van een 70-jange vrouw, die daar woonde i (Z.) Sas van Gent.Een vliegmachine. Zaterdagmorgen omstreeks acht uur vloog boven -de gemeente Assenede een vlieg machine der tondgenooten, waarschijnlijk een Engelsche. Het bewoog zich op zeer groote hoogte, buiten schot voor de Duit- sche kogels. Het vloog in Z.-O. richting. (De Tijd.) Hulst. Men moet zich kunnen aanpassen aan de omstandigheden I Nu mol het smokkelen van vee naar België geen cent te verdienen is, smokkelt men er „menschen" heen. Wilt ge, niettegenstaande de scherpe sluiting, over de grenzen, da.n kunt ge daarover „gesmokkeld" worden door een geroutineerd smokkelaar, die alle binnen paden en binnenpaadjes kent en U voor den civielen prijs van 5 francs de schreef over brengt. Dezer dagen, of liever één dezer nach ten, wist zoo'n geroutineerde drie perso nen „over" te brengen ,en verdiende dus 15 francs. Breskens. Zaterdagavond we'nl boven Zeeuwsch-Vlaandoren een zeer ongewoon schouwspel waargenomen. Een drietal vliegmachines leverden blijkbaar hoog in de lucht een gevecht met felkaar. Onophou delijk zag men het zoeklicht werken. De vliegers verdwenen in Zuidelijke richting. Hoofdplaat. Door het overlijden van dhr. A. Ego is eene vacature ontstaan in onzoj gemeente voor lid van den gemeenteraad. Oostburg. Zondagavond gaf de Tooneel- vereeniging Stips weer eene uitvoering voor eeen volle zaal. Opgevoerd werd „Do giftrnengster of liet geheim van St, Lan dry", :een drama in zes bedrijven, vrij naar het Engelsch. Naast teedere tafereelen van liefde en min, kregen we -ook tooneelenj van de laagst denkbare valschheid te aanschouwen. Het spel bevatte als hoofd motief de listen en lagen van eene gift rnengster en hare handlangster, een kaart legster. Toch zegeviert ten slotte het goede over het kwade in hot stuk. Zuivere typen in het drama waren onder anderen do Creoolsche broer en zuster, de kaart legster Gagen, oen dokter, Bernioe de schijndood© en Fifine do kamenier. Als 'toegift kregen we een blijspel voor drie personen: „Wie brengt de pan wog?" De spelers hadden veel succes. Ossenisse. Zaterdagavond, had bij den herbergier J. v. d. Velpen een algemeene vergadering plaats van de Varkensver- zekeringvereeniging „St. Antonius Abt." Aanwezig waren 29 leden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. Daarna volgde de rekening van inkom sten en uitgaven van 1914. Bijgekomen waren 3 leden en afgegaan 2J zoodat liet getal leden nu bedroeg 48. De inkomsten bedroegen f778.87 de uitgaven f 83.66 dus goed slot f 695.21 De rekening werd nagezien door de heeren J. de Bruijn, Fr. de Bruijn en P. J. B. Voet, welke dezelfde in orde bevonden, en bij monde van den heer Voet tot goedkeuring adviseerden, het welk gebeurde. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J de Waal en P. van Damme. De aftreden den werden herkozen. De contributie en uitkeering ia 1915 werd op voorstel van het bestuur vast gesteld op hetzelfde bedrag als in 1914, Op voorstel van het bestuur werd het inkomgeld voor nieuwe leden, in de gemeente woonachtig, vastgesteld op f8, en voor jongehuwden en zich in de gemeente vestigende op f 1.50. Bij de rondvraag stelde de heer Jae Franse voor, de leden die in de winter maanden geen varken hielden, gedurende dien tijd van het betalen van contributie vrij te stellen Daar dit voorstel een regle mentsverandering zou noodzakelijk ma ken, en dus minstens 8 dagen te voren bij den secretaris-penningmeester schrif telijk moest worden ingediend, hetgeen niet geschied was, kon het niet in behan deling komen. Daarna sluiting. Na de sluiting bleek dat verschillende leden er voor waren dat, gezien den gunstigen toestand der kas, de uitkeering bij sterfgeval zou worden verhoogd. Laat die personen er aan herinnerd worden dat ieder bet recht heeft om voorstellen in te dienen gedurende den tijd dat de vergadering duurt. Na dien tijd zijn het maar praatjes, die niet in aanmerking komen. wethouder len waarnemend burgemeester dier stad en Jhr. Mr. J. W. Schorer, zoon van wijlen den vroegoren burge meester van Middelburg, later vice-presi dent van den Raad van State. Londen. UitPretoria wordt officieel gemeld, dat 1200 rebellen met 4 kanon nen Zondag onder Kent en Maritz Uping- ton aanvielen. Zij werden teruggeslagen met een verlies van 12 dooden, 23 ge wonden en 90 krijgsgevangenen. Petersburg (Officieel). In het district Brzgi-Gumine trachtten de Duitscheïs (1e Russische stellingen aan te vallen, doch werden onder voor hen zware verliezen teruggeslagen. In Galicië vielen de Oostenrijkers op 22 en 23 Januari de Russen op het front Jasliki aan. De Oostenrijksche aanvallen werden door ons vuur tot staan gebracht. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). De Duitschers bom bardeerden de streek ten noorden van Zillebeeko hevig, terwijl ook een hevig geweervuur werd gewisseld bij het kasteel Herentag. In Atrecht vielen eenige granaten en ten noorden van die stad werd een ge weervuur onderhouden. De vijand wierp een groot aantal bommen in La Bo-iselle, doch werd door ons genoodzaakt zijn vuur te staken. In de richting van Carnoy had oen vrij hevige fusillade p'.aals. In Argonne liepen de gevechten bij Four- de-Fary ten einde. Wij behielden al onze posities, behalve een 50 M. loopgraaf, die door de bommen des vijands was vernietigd. In den Elzas worden de ge vechten bij Hartmannsweilerkopf voortge zet. Wij bereikten 'de draadversperringen! des vijands. 25 Januari, 5 uur 's namiddags. Be/lijn. (Ambtelijk). Het groote hoofd kwartier meldt: In de streek bijl Nieuw en Yperein hadden artilleriegevechten, plaats. Ten Zuidwesten van Berry-au-Bac verloren wij 'een onlangs aan de Fran- schen ontnomen loopgraaf. Het gisteren geleverde artilleriegevecht bijl het kamp van Chalons werd heden ook een infan- teriegevecht, dat nog voortduurt. In het Argonnenwoud, ten Noorden van Verdun en Toul is de artillerie hevig ibezig._ Dlei Fransche aanvallen op Hartmannswèiler- kopf zijn allo afgeslagen. De gevechten in| het woud z'ij'n voor de Franschen rijk aan verliezen; 1400 Alpenjagers sneuvel den. Het aantal krijgsgevangenen wordt steeds grooter. In Oost Pruisen hadden artilleriegevech- ten plaats en moest de vijand twee posi ties, ten Zuidoosten van Gumbinnen ont ruimen. Ten Noorden van die plaats wer den de Russen onder voor hen zware verliezen teruggeslagen. In Noordelijk Polen en ten Oofeten van do Pilica is' de toestand onveranderd. Dusseldorf. Nu pas is hekend gewor den dat vorige week Maandag hier een groote hal, bevattende een voorraad ben zine en 300 Duitsche legerauto's door brand is vernield. De Duitsche bladen mochten dit ongeluk niet melden. De troepen, die de hal bewaakten zijln aan een scherp verhoor onderworpen. Essen. Het „Handelsblad" verneemt dat de schade door een Eng'elschen vliege nier, die hommen wierp op een repara tieplaats van legerauto's to Essen, aan gericht, zeer groot is; 400 auto's wer den vernietigd. De Duitsche regeering heeft nu beslag gelegd op een autofabriek hij1 Aken. Ook te Maastricht worden werk lieden voor die fabriek geworven tegen hooge loonen. Londen. Een telegram uit Petersburg aan de „Times" meldt dat de Russische vloot het Turksche schip „Georgios" heeft doen zinken. De geheele Turksche lucht vloot (16 vliegtuigen) welke op dat schip vervoerd werd, is vernietigd. Londen. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg, dat de Russen niet naar Erzeroem zullen oprukken, omdat daar typhus heersc.ht. De Russische artillerie bestrijkt echter de wegen daarheen en kan de resten van het Turksche leger vernie tigen, zonder die stad te naderen. Londen. De „Daily News" verneemt uit Caïro dat op Von -der Goltz Pacha voor het Duitsche consulaat te Constantinopel eeu schot is gelost. De Pacha is gewond. Ook op andere officieren in die stad is een aanval gepleegd. 's Heer Abfskerke.Do raad vergaderde Zaterdag j.l. Present 5 leden. Besloten werd de hoornen op het dorpsplein nu niet to rooien. Tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werd herbe noemd dhr. G. Eckhardl. Een kohier hon denbelasting over 1915 werd opgemaakt op f44. Den Haag. Naar wij' vernemen, ligt hef in Ida bedoeling ider regeering onr dd maximum kaasprijzen, welke voor de loopende maand waren bepaald, tot Fe bruari uit te strekken. Den Haaj. Ill welingelichte kringen worden als de meest ernstige candidaten voor het burgemeestersambt van Middel burg vermeldde heer P. D u m o n Tak, Door Gedeputeerde Staten van Zee land is de sluiting der jacht als volgt bepaald lo. die op kantsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April a.s.; 2o. in Zeeuwsch-Vlaandoren waar de gewone jacht reeds gesloten is het vangen van waterwild met slagnet ten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel, met ingang van 1 April a.s.; 3o. het weispel van kwartelen zal al leen van 1 Mei tot en met 15 Juli ge oorloofd wezen 4o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of opgehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus a.s Tot plaatsvervangend kantoorhoudster van liet hulptelegraaf- en telefoonkan toor te Borssele is benoemd mej. A. Almekinders aldaar. Kruiningen. Vrijdagavond gaf de turn- vereeniging „Louis Botha" met mede werking der Zangvereeniging „Cres cendo" alhier een uitvoering in het hotel de Korenbeurs" ten bate van het Kon. Nat, Steuncomité. Voor een stampvolle zaal -werden de verschillende nummers van het program ma, hetwelk uitmuntte door zijn groote verscheidenheid, zeer verdienstelijk afge werkt. Ook de ter afwisseling gehouden voordrachten wekten in bijzondere mate den lachtlust op van jong en oud. Het mooiste van al echter was onge twijfeld het nummer .Knotszwaaien" door dames. Met rood, wit en blauwe electrische lichtjes werd onder begelei ding der piano keurig in de maat in alle richtingen op liet podium gezwaaid, wat een prachtig effect gaf in de overigens in het duister gehulde zaal. Dit nummer bezorgde den dames-leden met hun be kwamen directeur dan ook zoo'n lang durig applaus, dat het nog eens herhaald werd. Drie groepen, belicht met Bengaalsch vuur, besloten deze in alle opzichten welgeslaagde uitvoering. Goes. Men deelt ons mede, dat ingevolge daaromtrent gevoerde besprekingen, de geestelijke zorg der in deze stad ver blijvende Belgische vluchtelingen is op gedragen aan den weleerwaarden Heer P. K. dc Leenheer van St. Nikolaas, thans woonachtig alhier. Aan den wel eerwaarden heer Van Couwenbergh, mede woonachtig te dezer stede, zal de gees telijke zorg der te Hansweerd verblij vende Belgen worden opgedragen. Den pater Lazarist, die er van Mechelen thans mede belast is, is een andere werk kring aangewezen. ZEm. Kardinaal Van Rossum. Men schrijft aan „De Tijd" wit Rome d.d. 19 Jan.: Heden heeft de koorts voor de eerste maal tijdens de ziekte van Z.Em. 'Kardinaal Van Rossum den hoogen lijlder verlaten. De ziekte hoeft het gestel van Z-Em'. zeer verzwakt, maar men vertrouwt, dat hij' binnen een paar weken geheel her steld zal zijn. Hulst. Bij de aanbesteding van mest en voederstoffen door de aankoopcom missie van den R. K. Boerenbond werd ingeschreven' voor amm. superpbosphaat, leveren Walsoorden, door de Dordsche Kunstmestmaatsch. f9.30, voor kali-be- mestiugszout, leveren Walsoorden, door P. J. v. Aardenne te Dordrecht voor f 6.69, de Internationale Superpbosphaat fabriek te Zwijndrecht voor f 6 68, en de Dordsche Kunstmestmij. te Dordrecht voor f 6.64. Voor turfstrooisel werd ingeschreven door de Griendtsveenmij. te Rotterdam a f 1.35, alles per 100 K G. Alleen het turfstrooisel is gegund. IJzendijke, 23 Jan. 1915. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. Gerst en haver waren 25 en 50 cent lager dan vorigen Zaterdag. Tarwe en rogge zooveel hoogeralles met goeden omzet. Men besteedde voor: Nieuwe Tarwe f 15.a f 16. Nieuwe Rogge 13.25 a 13.75 Nieuwe Wintergerst 13.25 a 13.75 Haver14.25 a 11.75 Paardenboonen 0.a 0. Groene erwten 12.— a 13. Kroonerwten 12.a 13. Per 100 kilo. Rotterdam, 25 Jan. 1915 Binnenlandsche granen. Gerst hooger betaald; flauw ter markt .Winter- en Zomergerst f 14 a f 14.25, ruim getoond f 15 k f 15.25, Tarwe ruim aan geboden, prijshoudend verkocht 16 f 16,50, uitgezochte partijen daarboven Bruine boonen zeer matig ter markt f12 a f 14. Eieren. Zeeuwsche f6.25 a f6.50, Overmaasc-he f'6.50 a £6.75 per 100 si Varkens. Aanvoer 1252. Prijs 35 ii 37 ct. Lichte voor export 28 a 29!/2 ct. van 100 K.G. 33 a 34i/2 ct. Aard appelen. Zeeuwsche blauwe f 3.20 h f 3.30, Zeeuwsche eigenheimers f2.40 a f2.50, Zeeuwsche bonte f3.20 a f3.30, Zeeuwsche bravo's f2.90 f3.10; Spuische eigenheimers f2.50 f 2.75, Poters f 2.10 k f 2.30. Meer aanvoer, meer vraag. Ajuin. Aanvoer 4000 K.L. prijs f 5.25 stroogele en groote bruine. Vlas. Aanvoer 14100 st. blauw, 1217 st. Holl. geel, 2100 st. Gron. 1116 st wit Zeeuwsch. Van 23 tot en met 25 Jan. GOES. Geboren: 22, Jacob Marinus, z. Pieter Kribbe en Maria Catharina Huizer; 23, Adriaan Marinus, z. v. Johan- nis Jan van Sahben en Maria Post; 24, Jan Marinus, z. v. Anthony van der Vliet en Pieternella Verburg. Levenloos aangegeven: 22, een vrouwel. Kind van Pieter Kribbe en Maria Catha rina Huizer. MIDDELBURG. Bevallen: A. M. C. Maas, geb. Maes, z.; A. van Keulen, geb. Ahrahamse, d.; J. C. van Luijck, geb. Henderickx, d. Overleden: W. Izeboud, ongteh. d. 26 j.; C. Hehdrikse, wed. van A. Kooman, 85 j. Van 19 tot 23 Jan. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Geel hoed, jm. 26 j. en H. H. Gijzeis, jd. 26 j. Getrouwd: J. G. Brauers, jm. 24 j. en A. C. Lenaerts, jd. 31 j.; J. J. Vanden- kerkhovq, 'jm. 26 j. en J. M. E. Willems, jd. 37 j.; C. J. Jansen, jm. 25 j. en P. Daalhuizen, jd. 24 j. Bevallen: M. C- S. Mertens, geb. Vaes, d.; S. Nagelkerke, geb. Jansen, z.; A. F. Maertens, geb. Blommaert, z.; G. A. van Oorschot, geb. Blondé, z.; A. S. Legein, geb. Van Houtte, d.; W. M. Bok, geb. Weug, d.; G. de Coninck, geb'. Jochems, z.; E. Goossens, geb. Meersman, d. Overleden: P. Louws, z. 22 m'.; M. E. van der Hout, d. 2 j.; E. Dekeijzer, z. 17 j.; S, A. Luitwieler, man van C. de Vos, 52 j.A. H. van den Bovenkamp, man van S. Eijgel, 67 j.; J. Venema, ongeh. z., 40 j.; P. J. Spinnaaij', longeh. z., 44 j.; M. Nieu- wenhuijfee, z. 7 m. Van 1521 Jan. KRUININGEN. Gehuwd: Franciscus Jo- sephus van Ruyssevelt, 26 j. jm. te Krui ningen en Maria Elisa Mes Landouw, 22 j. jd. te Merxem. Geboren: Hubertha, d. v. Paulus Sinke en Dingena Christiana Commee; Jacob Jacobus, z. v. Paulus Penne en Huberdina Lindhout; Helena Clementina, d. v. Gusta- vus Vermont en Johanna Menheere; Ca tharina, d. v. Sarei Westveer en Catha rina Maria Stokman; Francina d.v. Ju- docus Verhagen en Adriana Brouwer. Overleden: Matthieu Penott, 51 j. jm. te Antwerpen; Jacob, 13 j., z. v. Gerard Schriel' en Krina Margrieta Schouwenaar; Digna Franse, 80 j. wed. van Lucas van Liere. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak welke heden voor de rechtbank behandeld werd, was die tegen ïde 21-jarige R. Schn., een Duitscher van geboorte, die geen ouders meer heeft en die thans te Eede woont. De eerste getuige M. Mostaard te Eede heeft een doosje uit haar woning gemist waarin 4 a 5 francs zat. De btekl. békende het doosje met geld te hebben weggenomen en het in zijn portemonnaie te hebben giedaan. Eisch drie maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Cleveringa, Vroeg' clementie voor bekl., terwijl bekl. zéide hét nooit meer te zullen doen. De volgende beklaagde was de Belg L. B. C., die vier dekens wegnam uit het airestantenlokaal te Rilland-Bath. In dit lokaal waren een drietal mili tairen opgesloten, die echter kans zagen nit te breken en in een café in de buurt wat te gaan drinken, aldus verklaarde de eerste getuige, de landweerman G. Kommers. Van deze gelegenheid, heeft 'Bekl. ge bruik gemaakt om de 'dekens weg te nemen; hij wil het echter doen voorkomen alsof het hier slechts een dronkemans aardigheid betrof. De tweede getuige, de gemeenteveld wachter E. Tange, naim de dekens in be slag, die achter een stapel hout waren verborgen. De man bekende hem direct en sprak ook over een aardigheid. Bekl. was op den bewusten avond onder den invloed van sterken drank. Do eisch luidde drie maanden gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. Adriaans©, wilde niet gelooven, dat de bedoeling bestond de dekens toe te eigenen, hij heeft een grap willen uithalen. Pleiter vraagt vrij spraak of althans een lichtere straf. Voor dit laatste wees spr. erop, dat de bekl. een zéér goed bestaan heeft gehad, eh. de tegenslag, ook den tegenstand tegen kwade plannen heeft verminderd. Behandeld werd bij verstek de zaak tegen A. Z. en D. v. d. Bi. uit Clihge, beklaagd van mishandeling. Getuige Th. J. Weemoes zeide o.a. door bekl. aan zijn hoofd te zijn gewond, ter wijl de arts D. C. J. van Rompu in lichtingen over de verwondingen gaf. Reeds vroeger waren in deze zaak twee getuigen, J. Claus en F. van Couteren, gehoord. Het O. M. eischte vrijspraak en voor v. d. B. twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Adriaanse, be pleitte ook voor den tweeden bekl. vrij spraak, vooral omdat Weemaes niet gun stig bekend staat en het bewijs uiterst zwak is. Niet verschenen was A. D. nit Axel, beklaagd van mishandeling van A. Die- •W

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3