IF BINNENLAND. BUITENLAND. UIT ZEELAND. Rechtszaken Gemengd NiJ bod, verlangt Z.Em, voorlezing van zijn schrijden. Dat schriftelijk verbod is handig en valsch. „Noch mondeling, noch schriftelijk heb ik iets teruggeno men en ik neem niets terug van mijn vorige instructiën, en ik protesteer te gen het geweld, dat tegen de vrijheid van mijn herderlijk ambt wordt ge pleegd". Dat is het, wat de Kardinaal mij gedicteerd heeft. Hij voegde erbij„Men heeft alles gedaan om mij verzwakkingen van mijn schrijven te doen onderteeke- nen; ik heb niet onderteekend; thans tracht men mijn geestelijkheid van mij te scheiden door haar de lezing te beletten. Ik heb mijn plicht gedaan; mijn geestelijkheid moet. weten, of zij den haren zal doen. (w.g.) EVRARD. De „L. K." bevat ook den oorspron- kelijken Fransch© tekst van dit schrijven. Zooals men weet 'had Vrijheer Von Bis sing, de gouverneur-generaal, 7 dezer aan de geestelijkheid van het bisdom Meche- len een rondschrijven gericht, waarin hij zeide, dat de kardinaal hem schrifte- 1 iji k en m o n deling had verklaard, dat Z.Em, met zijm herderlijk schrijven geen.© opwinding bedoeld en die er ook niet van verwacht had, en geen' bezwaar had tegen de „verdaging" van het voor lezen en verspreiden van zijn brief, reden waarom hij, gouverneur-generaal, die voorlezing en verspreiding verbood, welke voegde hiji erbij -in strijd zou zijn met :de schriftelijk» door den kardinaal geuite bedoeling. Nog schrijft men uit Bergen op Zoom aan „De Tijd" Het plechtige protest, waarvan ik weet, dat het heden door u op een verzoek gepubliceerd zal worden, is oorspronkelijk in het Latijn vervat, en gericht aan de geestelijkheid van het Aartsbisdom ,bij wie het oen grooten indruk heeeft teweeg gebracht. Zelfs enkele katholieke priesters op af gelegen dorpen dreigden in de war te worden gebracht door de stelselmatig volgehouden onwaarheden of halve waar heden van het Wolffbureau, en do hard nekkigheid, waarmee men van Duitsch© zijde te Brussel bleef volhouden, „dat! de Kardinaal volkomen vrij was," dat er „zelfs geen schijn van vrijheidsberooving had plaats gehad, ja, dat er beeJemaal niets gebeurd was." Nu bijzondere koe riers uit Mechelen het protest van Z. Em. in alle dekenaten hebben rondbezorgd, vanwaar ze heimelijk 'naai' de pastoriën werden verzonden, doorziet men aller wegen de valscbe voorstellingen en het listige spel van het Duitse!» gouverne ment, waarvan Mgr. Evrard verklaarde: „het is handig, maar valsch." In „De Tijd" van 21 Januari publiceert de correspondent K., die te Mechelen in het aartsbisschoppelijk paleis is geweest, een bericht, door bewijzen gestaafd, dat Kardinaal Mereier Zaterdag 2 Januari in zijn paleis door drie Duitsche soldaten is bewaakt en drie Duit sche officieren des morgens om li uur dat paleis hebben betreden. Do „XXo Siècle" schrijft: „Gouverneur-Generaal Von Bissing tracht thans den indruk te wekken, dat er overeenstemming heerscht tusschen hem en den Kardinaal, met het oogmerk om in het buitenland geruchten te voor komen, dat de herderlijke macht van, den Aartsbisschop van Mechelen in haar func tie belemmerd wordt. Deze tactiek is echter verhinderd door de getrouwe ker kelijke houding van de geestelijkheid in het diocees. D© „Tijd", heeft die feiten gepubliceerd van talrijke priesters, di© wleigenen te voldoen aan het bevel van den gouverneur-generaal.Het blad gaat voort, getrouw het hoor en wederhoor toe te passen, ©n daaruit blijkt, dat het Wolff- bureau onbeschaamd de waarheid heeft gelogenstraft. De Brief van Kardinaal Mereier. De „Echo Beige" te Amsterdam, ver neemt van bevoegde zijde, dat vier.,Belgen te Neerpelt werden gearresteerd, terwijl zij den brief van den Kardinaal verkoch ten. Duizend exemplaren zijn in beslag genomen. D© verkoopers zijn naar Hasselt overgebracht en gevangen gezet. Z E. Kardinaal Mereier en de H. Stoel. ROOSENDAAL, 20 Jan. (Van den cor respondent K. van „De Tijd". Ik ben gemachtigd het volgende te verklaren: Er heeft nog geen enkele gedachtenwisseling plaats gehad tusschen den H. Stoel en Z.Em. kardinaal Mereier betreffende de gebeurtenissen te Mechelen, daar de ver binding verbroken is. Nog eens de Paus en Koning Albert. Volgens do „Gaulois" heeft Z. H. do Paus met een in hartelijke woorden ge steld schrijven geantwoord op het hekend telegram van koning Albert, om be- pro testeeren tegen de vrijheidsberooving van Z.Em. kardinaal Mereier. Men leidt uit het antwoord van Z. H. Paus Benedictus XV aan den koning der Belgen' af al dus het blad dat het Vaticaan het „in cident Mereier" volstrekt niet als gesloten beschouwt. Uit Antwerpen. Van een bijzonderen correspondent van „De Tijd" uit Antwerpen: Maandag heeft de internationale eom- nrssie ten huize van haar voorzitter, den heer Franck, een belangrijke verga dering gehouden. Behalve burgemeester en schepenen en de stadssecretaris waren er een twin tigtal leden aanwezig, o.a. ook de deken, mgr. Cleijnhens. Een uitgebreide discus sie is gevoerd over het voorstel om een extra belasting te heffen van de afwezige inwoners. In een vorige vergadering was beslo ten het voorstel te bestudeeren. Nu vond het echter een duchtige bestrijding. O. a. ook bij den voorzitter. Deze zette uiteen, dat de belasting niet mag zijn een soort straf; de voorgestelde belas ting zou in de practijk we;nig of niets opleveren hoe zou men het geld willen binnen krijgen en ze is bovendien in strijd met do vrijheid. Ieder dient vrijgelaten al dan niet terug te keeren. De correcte houding, tot nu toe aangenomen, dient gehand haafd. De groote meerderheid was het met den voorzitter eens en het voorstel werd verworpen. ROOSENDAAL, 21 Jan. (O.V.) De barones De Bonhomme, echtgenoote van den in Nederland geïnterneerden gene raal, heeft terechtgestaan voor de Duit sche militaire rechtbank, beschuldigd een Duitsch officier beleedigd te hebben. Zij zou namelijk gezegd hebben, dat hij de ambtshalve van haar geïnde gelden ten eigen bate had aangewend. De barones ontkende dit gezegd te hebben, doch Duitsche getuigen beves tigden het tegendeel. De beklaagde werd tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. (Maasb.) Hoor- en wederhoor PARIJS. De opperbevelhebber vestigt de aandacht der bevolking op het leugen achtig karakter van de offieieele eom- muniqué's van den Duitschen generalen staf. Sinds het begin van den oorlog vin den deze communique's operaties, die in het geheel niet plaats gehadjhebben, uit, ofwel zij ontwrichten de feiten, die werkelijk plaats gehad hebben geheel en al. De jongste communique's betreffende de Fransche verliezen gedurende laatste weken, zijn totaal onjuist. Onze verliezen gedurende deze periode zijn meer dan de helft kleiner dan uit de cijfers, welke door den Duitschen generalen staf uitgevonden zijn, zou blijken. De Fransche commandant heeft boven dien uit het aantal dooden, die op het terrein van de actie gevonden zijn, kun nen constateeren, dat de Duitsche ver liezen gedurende alle operaties van de laatste twee maanden, grooter geweest zijn dan de onze (Msbode.) Een nieuwe Pruisische minister van oorlog. BERLIJN, 21 Januari (Wolff.) De Nord- deutsche Allgemeine Zeitung meldt offi cieel, dat von Felkenhayn, de chef van den generalen staf van het veldleger, op zijn verzoek van zijn ambt van minister van oorlog van Pruisen is ontheven, met bevordering tot generaal der infanterie. Generaal-majoor Wild von Hohenborn is, met bevordering tot luitenant-generaal tot minister van oorlog van Pruisen be noemd. Aartshertog Karei Frans Joseph. BERLIJN. De Oostenrijksche troon opvolger, aartshertog Karei Frans Joseph, is gisterenmiddag om 1 uur van het sta tion Potsdam naar het groote hoofdkwar tier vertrokken. Burian naar het Duitsche hoofdkwartier. WEENEN. De bladen melden, dat de minister van Buitenlandsche zaken, fhr. Burian, morgen de aangekondigde reis naar hot Duitsche hoofdkwartier zal aan vaarden en daar den 24sten zal aankomen. ITALIË. De aardbeving. Men meldt uit RomeHet meer van Sutrina en de omliggende meren vullen zich opnieuw met water. Er dreigt zelfs een overstrooming over het geheele ge bied van de aardbeving. Nieuwe aardschokken beschadigden het prachtige pauselijke kasteel. De ko ning, die gisteren ten derden male het door de aardbeving geteisterde gebied bezocht, keerde terug met 6 kinderen, die hij onder de puinhopen had helpen terugvinden. Zij zijn ondergebracht in het kinderhospitaal, dat de koningin in liet Quirinaal heeft opgericht. Bij de aardbeving is in de plaats Sora een kind gevonden, dat in een hoeden doos geslingerd was. Het kind was geheel ongedeerd. Als een eigenaardigheid bij de aardbeving is gebleken, dat de kinde ren, hoe dieper zij bedolven waren, des te minder letsel zij bekomen hadden. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Woningwet is gisteren hijeen gekomen tot het vaststellen van haar verslag. H. M. de Koningin heeft den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht gis teren doen blijken van Harer Majesteits groote deelneming in het verlies dat de Kon. Ned. Marine getroffen heeft bij het ongeval op de Schelde en tevens Z.Exc. opgedragen de nagelaten betrekkingen der slachtoffers, die bij liet vervullen van hunnen plicht om het leven kwamen, namens H. M. deelneming te betuigen. Dinsdag werden hij enkele candidaat- stelling tot lid van den gemeenteraad van Bergen op Zoom gekozen de hoeren P. de Mijs en A. G. Kiepe. Diamantindustrie. In Bergen op Zoom zijn naar de Avond ster meldt, door enkele Belgen in de bestaande slijperij enkele molens in gang gezet. De „Ourward" getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Het Engelsche stoomschip „Durward" hetwelk een geregekleu dienst onderhoudt tusschen Leith en Rotterdam, is gisterna middag ap weg van Leith naar Rotter dam 22 mijlen ten N.W. van het vuur schip Maas door een Duitschen onder zeeër aangehouden. De commandant van den onderzeeër gaf de bemanning tien minuten tijd om de „Durward" te verlaten en liet, toen allen vim boord waren gegaan, het schip lorpedeeren. De bemanning van de „Durward" is vervolgens is eigen sloepen naar het vuur schip Maas gevaren en vandaar door een inmiddels ontboden stoomloodsboot naar Hoek van Holland gebracht en verder per trein naar Rotterdam, waar de sche pelingen hun intrek hebben genomen ia het. Zeemanshuis aan de Calandstraat. De „Durward" was een stalen schroef stoomboot van bruto 1301, netto 692, tons, in 1895 te Glasgow gebouwd en behoorde aan de reederij G. Gibson en Co. te Leith. (Maasb.) Vreemde luchtschepen boven Nederland. Naar wij van bevoegde zijide verne men heeft de Nederlanrlscho Regeering in verband met het vermoeden, dat de in den nacht van 19 op 20 Januari boven Nederlandsch grondgebied waargenomen, zich in oostelijke richting bewegende iuchtvaarders, deel uitmaakten van de Duitsche strijdkracht H. M.'s gezant te Berlijn opgedragen zulks ter kennis van de Duitsche regeering te brengen, opdat een onderzoek naar liet gebeurde worde ingesteld. Goes. Bij1 beschikking van den Minister van Landbouw is benoemd tot lid''van de Commissie van Toezicht op de Rijksland- touw-winterschool alhier, de heer W. P. Verplanke te Biervliet. (Z.) Met ingang van 1 Januari 1915 is bevorderd tot commies 2e klasse de heer W. de Beste Lz., werkzaam op liet Inspectiebureau der H. IJ. S. M. te Amers foort. (Z.) Middelburg. In de gemeenteraad,'s-verga- gadering van aanstaanden Woensdag is o.m. aan de orde een voorstel tot aan sluiting aan den werkeloosheidraad jen verschillende ontslagaanvragen van Jhr. van den Brandeler. Heden werden 1150 bons voor warm eten afgegeven. Gisteravond heeft een begin van brand plaats gehad in de bovenwoning van perceel F 73 aan de Spanjaardstraat, welke woning aan Belgen is afgestaan, die tijdens tijdelijke afwezigheid hout hij de kachel te drogen hadden gelegd. Een der omwonenden wist het vuur in den aanvang te stuiten. Vlissingen. Diefstallen. Door een jongen die met chocolade ventte, is aan gifte gedaan dat Woensdagavond ten zijnen nadeele, vermoedelijk door een Belgischen vluchteling, een kistje Kwatta- chocolade is ontvreemd. De politie heeft een 15-jarig meisje aangehouden dat, dienende bij een bak ker, zich had schuldig gemaakt aan dief stal van brood. Van een reiziger, die in een der hotels alhier logeerde, is zijn rijwiel ontvreemd dat hij eenige oogenblikken onbeheerd voor het hotel had neergezet. De politie doet onderzoek. (VI. Crt.) Door den raad der gemeente Mole naarsgraaf is met algemeene stemmen benoemd tot gemeente arts, de heer J. de Kouink, alhier. Kloetinge. Woensdag werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de vereeniging „Landbouw belang". Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging in bioeienden staat verkeert, en thans 187 leden telt. In 1914 was voor ruim vijf en dertig duizend gulden kunstmest en veevoeder aange kocht. De rekening sloot met een batig saldo, met inbegrip van vorige jaren, groot ruim 400 gulden. Als bestuurslid werd met 83 van de 88 uitgebrachte stemmen herbenoemd dhr. Joz. van Liere Wz. Het voorstel van het bestuur om de vereeniging in te schrijven als lid van de Boerenleenbank alhier, werd met 80 van de 88 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten om geen superphosphaat aan te koopen an- waarden". (ZO Kapelle. De toch al reeds zwaar getrof fene wed. Lavooy werd wederom, Dins dagavond zwaar getroffen, door 'tafster- ven van twee meisjes, die reeds al be hulpzaam waren in het verdienen van een schamel stukje brood. De deelneming in de twee sterfgevallen, in één gezin, op één «avond, is algemeen. Moge dit ook spoedig blijken door het verieenen van steun in dit ongelukkige gezin. Rifland-Bath. Het grondwerk aan den verbindingsweg tusschen Zeeland en N. Brabant is afgeloopcn. Onder leiding van den opzichter dhr. J. Nieuwdorp alhier, kwam het werk in belrekkelijk zeer kor ten tijd tot stand. De nieuwe weg, wel ke 8- M. breed is, sluit op den derden weg alhier aan, en loopt evenwijdig met de spoorbaan door den nieuwen polder naar het station Woensdrecht. 1 lij zal tot een breedte van 4.30 M. worden ver hard, en daarnaast zal nog een rijwiel pad van 1 M. breedte worden aange legd. Met de bestraling zal dit voorjaar worden aangevangen, zoodat verwacht mag worden, dat de weg dezen zomer nog voor het verkeer zal worden open gesteld, hetgeen zeer zeker het algemeen belang ten goeie zal komen, en vooral met het oog op de toeneming van het automobiel en rijtuigverkeer der laatste jaren, van groot belang voor geheel Zee land zal zijn. Met de openstelling van dezen weg, zal in een reeds lang gevoelde behoefte worden voorzien, en een vurige wensch van velen in vervulling komen. Wij betreuren het echter vooral voor onze gemeente, dat de weg niet aan den zuid kant van den spoordam ligt, want voor de ingezetenen onzer gemeente die in de Volcker-, Dames- en Anna Mariapolder wonen, blijft de toestand al even onge lukkig als voorheen, tenzij door de spoor weg-maatschappij een overweg wordt aan gelegd, wat waarschijnlijk wel niet zal gebeuren, zoodat dit deel van onze ge meente waarschijnlijk nog wel ecnigen tijd geïsoleerd zal blijven. (Z.) Wolfaartsdijk. De opbrengst van de gehouden inzameling ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité lnaaft in deze gemeente opgebracht in totaal f302, waarvan wegens verkochte loten f141. (Z.) Heinkenszand. Door de vereeniging hef musschengilde werd heden alhier hare jaarvergadering gehouden. Van d© 47 le den welke de vereeniging thans telt waren 29 tegenwoordig. Daar den heer M. Rijk liet grootst aantal musschen had ingele verd, werd hij als koning van bet gilde benoemd. Aan premiën werd uitbetaald f 6. Ingeleverd werden over 1914 3521 musschen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat w«as ontvangen f47,13 en uitgegeven f 12.15, alzoo een goed slot van f34.98. De heeren J. Wal hout en C. v. Damme werden respectie velijk als penningmeester en commissa ris herkozen. De Heinkenszandsehe fietsclub gaf Donderdagavond in de zaal van dhr. M Geus een concert. De bekende humorist C. de Bont Verleende hierbij zijn mede werking. De verschillende voordrachten vielen bijl de aanwezigen zeer in den smaak wat bleek door het gedurig applaus. De zaal was overvol, zoodat deze uit voering goed geslaagd is. Aardenburg. (V.D.) Dezen middag sprak ik eenige personen, die zooeven uit België te Aardenburg waren aangekomen. Een hunner kwam uit de streek van Rijsse! en bevestigde mij nog eens, dat deze stad zich nog in handen der Duitsohers bevond. Eenige uren ten zuiden van Rijs- sel wordt nog steeds hevig gevochten. De stad heeft verschrikkelijk geleden door het bombardement. Prachtige gebouwen van groote oudheidkundige waarde zijn vernield. Het platteland, waar langs hij trok lag stil en verlaten. Jongemannen zijn hier haast niet te zien. Beesten staan nergens op het land. De arme drommels, die overbleven weten dus niet hoe hun land te bewerken. Aan vele levensmidde len is zoowel voor mensch als dier groot (gebrek. Het kleine dorp Sysseel heeft ook 'zeer veel aan het Duitsche leger moe ten leveren. Een der rijkste hoeren aldaar met een grooten veestapel werd alles ont nomen. De man is tot den bedelstaf ge bracht. Petroleum is nergens te zien. De menschen behelpen zich met kaarsen. In Brugge wordt nog gas gestookt, maar de vrees bestaat, dat do voorradige kolen weldra zullen zijn opgebruikt. Het brood, hetwelk aan den overkant gegeten wordt, bestaat uit half rijst en half tarwe. De officieren in Brussel moeten een dag of veertien geleden hevige qneenighedeo on der elkander hebben gehad. Zelfs zouden een aantal officieren bij die vechtpar tij om het leven zijn. gekomen. Van Duit sche zijde wordt dit feit streng geheim gehouden. De redacteur van het „Ge trouwe Maldeghem" waarover ik reeds eerder schreef is een oogenhlik door de Duitschers losgelaten, doch daarna voor goed gevangen genomen en in Hannover opgeborgen. In Brugge mogen geen cou ranten gedrukt worden. In Gent verschij nen thans twee bladen. Oostburg. Donderdagmorgen is hier uit Westelijk© richting hevig kanongebulder gehoord, waarschijnlijk afkomstig van de Engelsche vloot, dicht hij Oostende, daar het geluid meer uit Zuidelijke richting komt dan de vorige malen. (Msbode) Donderdagavond werd in de Graan- beurs een concert gegeven met rijk pro gramma door dhrn. Aug. van der Loo- ven, violist, Gustaaf Paebnck, pianist, hei den leeraars aan het Conservatorium te Brugge en dhr. Leo van Eeghem, kunst- zanger. - Woensdagavond gaf de Tooneelver- ecniging Slips eene opvoering van het drama „de twee Weezen" in acht be drijven. Wij achten het drama genoeg bekend om den inhoud hier niet weer te geven. Naast de keurige verzorging der grimeering en der costumes viel ook de vlugge verwisseling van tooneel zeer te prijzen. De verschillende typen van het drama waren zeer juist, o.a. de twee weezen door Md. Slips en mej. II. Slips, Jacques Frochard door dhr. H. Stips, vrouw Frochard door mej. A. Stips, zonder de andere tooneelisten te na to spreken. Het vele applaus be wees, dat liet stuk diepen indruk ge maakt had. Naar we vernemen wordt a.s. Zondag gespeeld „De Giftmengster" en Maandag „Dat heeft mijnheer van Boven gedaan" en 'het „Kinderkleedje" van Faasen. Terneuzen. Naar wij vernemen is dooi den rijksveearts Boogaart mond- en klauw zeer geconstateerd op de hofstede van den landbouwer C. A. Apers, aan do Roode Sluis, gemeeente Overslag. 30 stuks hoorn vee en 9 varkens zijn afgemaakt, Dit is het eerste geval in deze streek. ■„Tern. Ct." Hulst. Onder de hier verblijvende mi litairen is een muziekkorps opgericht, dat heel wat levendigheid bijbrengt. Bij dit korps staat kranig in de voorste rij een gewiekst kereltje van een jaar of dertien en blaast dapper op eenclairon, het roodkoperen trompetje, dat zeer veel in Belgie wordt gebruikt bij 'tmarcheeren. Hij heeft een tijn politiemutsje onver schillig schuin op het hoofd hangen, draagt zwierig een soldaten jasje met disdinc- tieven, heeft heusche beenwindsels rond zijne onderdanen, in één woord, 'tis een prachtig miniatuur type van een levens lustig soldaat, waarvan boozo tongen nog beweren, want kwaadsprekers vindt men altijd en overal, dat hij hier en daar serieus informeert, hoe de gladde opper vlakte onder zijn neus wat ruwer is te krijgen. De oolijke baas is een Antwerpsche wees, met den stroom vluchtelingen, waarbij niemand was, die zich zijner aan trok, onder Clinge over de grens geko men, waar hij zoo fortuinig was, dat de dienstdoende officier hem onder zijn hoede nam, en zicli nu verder voor hem in teresseert. De jongen is de lieveling van het gar nizoen, van meerderen en minderen, en heeft alzoo wat men noemt een fijn leventje. Dezer dagen gaf de Haagsche gooche laar een voorstelling voor de militairen, de kleine Belg, zooals de jonge vluchte ling hier wordt genoemd, was natuurlijk ook tegenwoordig Koewacht. Dinsdag is hier op het Ge meentehuis in het openbaar verkocht een 4000 kilogram meel en bloem, 2500 kilogram tarwe, 8 vaten petroleum en groot aantal bussen gevuld met petro leum, wat rijst en mais, alles in beslag genomen door ambtenairen en militairen wegens verboden uitvoer. Alles werd aan hooge prijzen verkocht, de bloem tot f21 per 100 kilogram, de petroleum f20 per vat. Woensdagnacht heerschte er eene groote levendigheid onder de Duitsche bezetting op Belgisch gedeelte dezer ge meente Men was te weten gekomen, dat er ergens geweren verborgen waren. De wacht kwam in het geweer, de an dere soldaten werden gewekt en men ging aan het spitten en graven. En wer kelijk de geweren werden gevonden. Mon is nieuwsgierig, wat het gevolg zal zijn van dit vinden van vuurwapenen. Cadzand. In de duinen zal hier een barak gebouwd worden voor de Belgische vluchtelingen uit Heijst en Knocke sur Mer, die thans nog in de ongezonde schepen wonen. Ook een vijftigtal armlastigen, die nu to Retranchement verblijven, zullen naai de barakken getransporteerd worden. Voor de kinderen der vluchtelingen is inmiddels een school opgericht. Aan het onderwijs nemen een dertig kinderen deel. Het onderwijs wordt gegeven dooi de heeren J. Meulenaar en P. Kersten, beiden gevluchte onderwijzers. (Maasbode.) Een Fransch vliegtuig gelar.d. Hedenmorgen is in de buurt van het I fort Rammekes, in. den Schorepolder, een Fransche eendekker neergekomen, bemand met een Fi-anschen aviateur. De inzittende verklaarde een verken- j ningstocht boven België te hebb nomen en door de Duitschers II beschoten, die hem aan zijn wondden. Ofschoon zijn machine het boven op den grond terecht kw er ongedeerd onderuit te voorsc anen. Hij was zeer verbaasd zi( derland te bevinden en meend België te zijn. Ilij is naar Vlissi trokken om zich onder geneeski (handeling te stellen. Zijn vliegt door militairen bewaakt. De Belgische vluchlel Men meld aan de „Msb.": I Door het Comité voor Belgis< telingen in Zeeuwsch-Vlaander volgend© beslotenDe gegoede b gebrek aan geld begint te krijgej delijk worden ondersteund. A1I| gen daarvoor moeten geschied' plaatselijk© commission. Met di van den toestand van den 1 wordt dan door het gewestel: heslist, waarbij geheimhouding wordt. Aan de armlastigen zal schaft worden, waarvoor een ■vergoeding werd toegekend lu i - leg met den Regeerings-conun over het geven van onderwijs s gische kinderen beslist word< In de „N. II. Ct." lezen we i Nu het aantal Belgisch© vh te Vlissingen eer toeneemt da heeft de regeeringsconimissari vluchtelingen in Noord-Brabar land, na overleg met de plaatsj riteiten, ©en comité ingesteld, leiding t© geven tij de verz vluchtelingen te Vlissingen. Dit Comité is samengesteld Volgende heeren: J. R. Snor mans, gedelegeerd© van den commissaris, voorzitter; J. G. lid van Ged. Staten en van b aal vluchtelLngen-com té, plaats voorzitter; H. J. Tichelman, dr. II. H. v. Eijk, speciaal af vluchtelingen ten mr. F. S. gemeente-secretaris, secretaris. Dit comité noodigde verscli derlandsche en Belgische damt uit, met het comité samen voor het stationswerk, de - van voeding en kleeding, het en de aanraking niet behoeft! gezinnen uit den meer beschai Dinsdagavond is ten stadhuizei vergadering gehouden, waarin dorheden omtrent de organi: verzorging werden geregeld steld. B e s m e 11 e 1 ij' k e z de week van 13 tot en u 1915 kwamen uit Zeeland lei den centralen gezondheidsrad len van typhus of febris tyjl Jlonfenisse, 2 uit Vlissingen, St. Maartensdijk en St. Jans vallen van roodvonk te Net val van diphtheritis te Ret Alvorens hedenmorgen strafzitting der rechtbank te aanving, werd een buitenge gehouden, waarin d© heer Wolfson als substituut officit tie en d© heer mr. Th. Pi Substituut-griffier werden gein heer mr. J. H. van Bel, vi richtte daarbij een enkel wol scheid tot iden heer mr. G. di© als substituut-griffier naa vertrekt. De rechtbank te Middi heden veroordeeld wegens: Verduistering: J. P koopman, Hoek, thans ge Middelburg, 9 maanden me het voorarrest; Th. v. C., bouwer, Clinge, drie maant nisstraf. Diefstal: E. M., 22 j., knecht, Biervliet en C. v. werkman, Schoondijke iede den gevangenisstraf, de eers van het voorarrest. Heling: B. J. C., 55 Axel, 6 weken gevangenisst Mishandeling: II. M beider, Sas van Gent, een genisstraf; F. v. S., 27 St. Jansteen en G. M. de bouwersknecht, Wolphaar of 5 dagen. Beleediging van e| naar: A.. U. O., 38 j., arbeidl f 10 subsidiair 10 dagen her Wederspannigheid:| landbouwerskuecht, OvezarJ 10 j landbouwersknecht, 'i eder 14 dagen gevangenissl (Wordt Ontspoord. Woensda: Kuurlo een goederentrein o soonlijke ongelukken kwam dot h de dienst ondervond waging. Naar ons wordt medeiged financieel» commissie uit.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2