zuiver smakende Koliieboanen ALTÖPIANO A. S. J. Dekker fe Goes. Huisvrouw! Ociaaf van dan U. Antonius Abt 11 cent per ALLE TIMMERWERKEN, No. 10. Visscherij. Land- en Tuinbouw. Kunst en Letteren. Faillissementen Marktberichten. „DE ONDERWERELD.9 ADVERTENTIE H. E. VERBEEM - GOES. 25 Januari 1915, eene groote partij droog Hout, Strobbels, Musterds, enz., ANTHRJICNIH. atalmj 3»! SO ml E. VERBEEM GOES. FABRIEK VAN ff ff JACQ VAN GROENENDAEL BREDA. ONVERZORGDE KINDEREN. Bij inschrijving te koop 18 Oimeboomen, Noordbraband. Gevestigd te WAALWIJK. Suiker 24 cent per pond. Aardappelmeel 5 ct. p. pak. Vermicelli NU 20 ct. p. pond. Olienootjes 10 ct. p. half pond. E. VERBEEM - GOES. Dienstbode gevraagd, een flinke Dienstbode, een flinke R.K. Dienstbode, Afkeurenswaar vinisme. "-*1 Philippine. In de j.l. week werden hier aangevoerd 40 ton mosselen. Naar Gent werden gevoerd '275 ton en naar Meche- len en Antwerpen 225 ton. De prijzen varieerden van 2 tot 3,25 frcs. de ton. Tentoonstelling Voorjaarszaaizaden In een der zalen van de Rijkstand- bouwwinterschool te Goes werd Dinsdag de tentoonstelling gehouden der goedge keurde Voorjaarszaaizaden. De keuring van voorjaarszaaizaden is een voor den landbouw hoogst nuttige instelling. Zij gaat in deze provincie uit van de Zeeuwse he landbouw- m a a t s c h a p p ij en wordt verricht dooi de Centrale Commissie tot keu ring van gewassen op stam (secretaris de heer J. A. van den Broek te Goes). De eerste keuring geschiedt op het veld. Op de tentoonstelling kan alleen dat gewas komen, dat een eerste keuring op het veld is gepasseerd en goedgekeurd. Nauwkeurig wordt acht ge geven op stand van het gewas, soort echtheid en ziekten, waarvoor cijfers wor den gegeven. Ook wordt bij de tentoon gestelde zaaizaden vermeld, of de lezing al dan niet te prijzen is, of het monster uitmunt door grootte, soort enz. Zoo vonden wij achter de monsters van sommige inzenders vermeld„niet mooi gelezen", „kon iets beter gelezen", „iets te klein", „kleine soortafwijking". Maar ook, zooals bij een inzending Kroonerwten van K. Janse, 's Heer Arendskerke, de vermelding„mooi mon ster" idem bij een inzending Schok- kers van G. J. K 1 o m p e te Dreischor, terwijl achter een inzending haver Mans- holt II van W. Koning Wz., te Rilland vermeld stond „diploma." Wel een bewijs dat de keuring der zaaizaden consciëntieus wordt verricht. In het geheel waren op deze belang wekkende tentoonstelling, die nog veel beter door de landbouwers kon worden bezocht, 29 monsters erwten, 1 monster paardeboonen, duiveboonen en witte boo- nen geëtaleerd. Verder 18 monsters haver, 2 monsters goudgerst, 1 monster prin- sessegerst en 1 monster Friesch Kanarie zaad. Dr. A. S. Kok f Op 83-jarigen leeftijd overleed te Zeist dr. A S. Kok, een uitstekend beoefenaar der letteren, die onze litteratuur met waardevolle vertalingen der meester werken van Calderon, Dante en Shakes peare verrijkte. Hij was indertijd leeraar aan de H. B. Scholen te Roermond en Tilburg en aan de Kon. Mil Akademie te Breda. De Vlaamsche Leeuw. Wie onzer kent niet dat heerlijke lied, het volkslied der Vlamingen, door tekst en melodie zoozeer geëigend de gevoelens van vaderlandsliefde in de Vlaamsche borst wakker te roepen? Maar wie het dichtte en toonzette De Vlaamsche tooneelschrijver Hippoliet van Peene (1811 1864) dichtte het den 22en Juli 1847 zijn neef Karei Miry zette het op muziek. De eerste openbare uit voering geschiedde 13 Augustus 1848 ter gelegenheid van een serenade, te Gent gebracht aan den secretaris van „Broe dermin en Taalijver" op diens naamfeest. Men zong o. a. „De Vlaamsche Leeuw", die door de toegeloopen menigte met een onbeschrijfelijken geestdrift onder donderend handgeklap herhaalde malen werd toegejuicht en gebisseerd", zooals de Gentsche tooneelliefhebber Lauwers in „Mijn Gedenkboek" (gedrukt bij De SchepperPhilips te Dendermonde in 1887) beschrijft. Hullebroeok-avonden. De concerten, die Em. Hullebroeck in de afgeloopen drie maanden in verschil lende plaatsen van ons land heeft ge geven ten bate van de Belgische vluch telingen, hebben meer dan 12.000 francs opgebracht. (M. Ct.) Cadzand. De te bouwen loods voor vluchtelingen in de duinen is aanbesteed voor f 1509 aan P. Toussaint alhier. Failliet verklaard D. de Visser, land bouwer te Groede. Rechter-Commissaris mr. baron Toe Schwartzenberg. Gurator mr. H. C. J. Groot. (Humoristische Schets.) 2)- „Ja, ja, dat is het," viel de wakkere inboorling van Eckenrode hem met blij den haast in de rede en ditmaal weder zoo luid, dat een op tamelijk groeten afstand zittende oude heer, uit zijn mid dagdutje opgeschrikt, op een haar na den ledigen koffiekop van zijn tafeltje geslagen had. „Gij leest in mijn hart," ging hij zachter voort, „en ik heb allen eerbied voor uwe scherpzinnigheid ondanks uwe jeugd." „Wellicht een gevolg van mijn beroep, hoewel ik het eerst kort uitoefen," meende de ander bescheiden; „maar oprecht ge sproken, mijn beste heer, het ver wondert en verheugt mij, tegelijkertijd, dat gij met mij, een u geheel onbekende, eene uitzondering schijnt te maken." „Al verdien ik ook niet uw al te hoo- gen dunk, wil ik toch niet ontkennen, dat ik eenige menschenkennis bezit; ik heb dus toch zonder vleierij gezegd, hoe ik over u denk. Ik wil u dan ook niet verhelen, wat ik reeds in mijn dorp als geheimen wensch in het binnenste mijns harten in mij omdraag, wat mij sinds IJzendyke, 16 Jan. 1916. Ter graanmarkt van heden was de noteering als volgt: Jarige tarwe f a f nieuwe tarwe f 14.— a f 15.50jarige rogge f a f nieuwe rogge f10.af 11.nieuwe winter- gerst f 12.50 a f 14.50; nieuwe zomergerst fafhaver f 14.25 af 15.paar- denboonen' f9.a f0.—groene erwten f 10.af 11.50; kroonerwten f 13.af 13.50. Tholen, 16 Jan. 1915. Tarwe f 14.50 a f 15.Haver f 13.a f 14.Wintergerst f 12.a f 13.50, alles per 100 KG.Rogge f 9.a f 10.Bruine- boonen f 14.a f 14.50, Witteboonen f 18.af 20—,Kookerwtenf 13.50 af 14.50, Kroonerwten f 12.a f 13.50, per HL. Aardappelen f 2.50 a f 3.per HL. Karwij f a f per 50 KG. Ajuin f 4.a f 5.per 60 KG. Eieren f 5.per 100 stuks, Boter f 0.75 per halve KG. Hulst, 18 Jan. 1915. Per 100 KG. Tarwe f 14.75 a f 15.25, rogge f 12.a f 13.wintergerst f 12.50 a f 13. zomergerst f 12,50a f 12.75, haver f 13 af 13.75, erwten f 15.a f 15.50, paardenboonen f 12.- a f 12.50, duivenboonen f 12.— a f 13. witteboonen f 18.a f 19.—, bruineboonen f 15.a f 16.—, Ljjnzaad f 30.a f 32. aardappels f2.50 a f2.75. Koolzaad per zak van 106 liters f 5.a f 0.— Rundvee 17, verkocht 12. Varkens 33, ver kocht 25. Boter per kilo f 1.50 a f 0. Eieren per 26 stuks f 1.30 Op de veiling van de V. P. N. waren aan gevoerd ruim 2000 eieren. Poelieeieren f 0.C0. (Zei.) Veilingsvereeni'ging „Walcheren". Middelburg, 19 Jan. Goudreinette 18, Reinette Monstrieuse 15V2, Champagnezoet 12, Hondsmuil 10, grauwzoet 12Vï, roodbakker 15, zoete Bel lefleur 12, reine d'or 1516, paradijs 16, Bijenkorf 12, kleipeer 79, spruiten 510, peen 23, koolrapen ïyj, wit lof 615, alles per K.G., bruine boonen 70 per 5 liter, bloemkool 210, roode 2 7, savoye 1/23'/2, boerenkool 12, andijvie 1U/2, alles per stuk, spinazie 1428, molsla 39-55, veldsla 2932, broeisla 26, Fransche postelein 16, ster- rekes 12, alles por mandje, peen 21/2 3, prei 46 V2, rapen 3, schorseneer 8 9, selderij D/23, knolselderij 14—15, pieterselie I1/2, alles per bos. Goes, 19 Januari 1915. Matige aanvoer. Nieuwe Tarwe f 15.a f16.Nieuwe Rogge fa fWintergerst per 100 K.G. f 13.-a f 13.50. Haver per 100 K.G. f 14.a f 15.Winter-Koolzaad a Maanzaad f a f 0.—. Mosterdzaad f a f 0.Kroonerwten f 13.— a f 13.25, Kook- erwten f 13.a f 13.25, Bruine Boonen f 12. a f 14.Karwjjzaad f a f Zomer gerst per 100 K.G. f 12.a f Opgaaf van de marktzetters der gemeente. Eieren per 100 stuks f5.60 a f 6.Mid- denprys per 25 stuks fl.45. Aan particulie ren verkocht tO. Boter per kilo f 1.30 a f 1.44. Middenpr(|s per halve kilo f0.68. Aan particulieren ver kocht f0.—Afwijkende boter f0.per kilo. jaren met huivering en begeerte tegelijk vervult, en waarnaar het verlangen steeds aangegroeid is, sinds ik mijl lner in het hrandpumt, zoo juist aan de bron bevind. Veel merkwaardigs heb ik reeds in mijn geheugen gegrifd, zoodat ik daarop thuis jarenlang teren kan en nog veel belang rijks hoop ik te zien; een ding echter zal mij wel ontzegd blijven, dat mij met een romantisch waas zou omgeven: het zou zijn een soort van nachtelijken zwerftocht, natuurlijk in veilig gezelschap, maar er zou toch in ieder geval eene zekere koen heid toe behooren nu gij verstaat mij, jongeheer Daniël in den leeuwen kuil.... Hebt gij nooit eene geheime be geerte in u bespeurd, zoo'n verborgen lokaal, wat het daglicht te schuwen heeft, met zijne gasten met eigene oogen te aanschouwen?" „Ik beken, dat de rechtspleging reeds sinds mijne jeugd mijne lievelingsstudie was," antwoordde hij lachende. „Wel, dat treft overheerlijk," meende de dikke heer, steeds opgeruimder worden de; „ik bemerkte het terstond aan u, dat ik geen allodaagsch mensch voor mij heb. Mogelijk een jong advocaat met wien ik de eer heb?...." „Mjjln naam is Eilers; ik ben in het politievak werkzaam." „In het politievak ja, dat is het de bijzondere blik, dien gij hebt, moest Minderwaardige boter verkocht a ct. Aanvoer eieren 600 stuks. Aanvoer boter 600 pond. Opgaaf van de Landbouw-Maatsehappy. Boter f 1.30af 1.44. Rekenprijs fl.40. Aan particulieren verkocht f0.— per K.G. Eieren f6.60 a f6.50. Rekenprfjs f0. Aan particulieren verkocht f 0.— p. 100 stuks. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Bev. V.P.N. Aanvoer 4220 eieren. Pr(js f5.60 a f6.50 per 100 stuks. Aanvoer buiten de V. P. N. stuks. Aardappelen bonte f3.a f0.blauwe f3.a f0.—eigenheimers f0.afO, brava's f2.70 a f2.80. Vlissingen, 19 Januari. Boter per K.G. fl.40a f 1.50. Eieren per 104 stuks f 6.50 a f 7. (VI. Crt.) Rotterdam, 19 Jan. 1914. Veemarkt. Aangevoerd 76 paarden, ezel, 1410 magere runderen, 640 vette run deren, 275 vette en graskalveren, 497 nuch tere kalveren, 6 schapenoflam., 7 varkens, 74 biggen, 1 bok of geit, veulen. De pryzen waren: vette koeien le kw. 90 a 92 ct., '2kw. 88 a ct., 3e kw. 78 ct., ossen le kw. 88 a 90 ct., 2e kw. 84 a ct., 3e kw. 76 ct., stieren le kw. 78 a ct., 2e kw. 74 ct., 3e kw. 68 ct., kalveren le kw. fl.20af0. 2e kw. f 1.10 a f 0.3e kw. f 0.95, alles per kilo. Handel in koeien, ossen, stieren en kalve ren matig. Prijzen van mager vee waren Melkkoeien f170 a f285, kalf koeien f185 a f 310, stieren f130 a 1330, pinken f90 a f125, vaarzen f 100 a f 170, werkpaarden 1100 a f 250, slacht- paarden f75 a f150, hitten f a 1nuch tere kalveren f9 a f 17, fokkalveren f18 a f 28, Biggen f 7 a f 15, graskalveren f 40 a f 85. Handel over het algemeen matig. (Maasbode.) AMSTERDAM, 19 Jan. Aardappelen. De aardappelenpryzen waren heden Zeeuwsche bonte p. mud f 3.10 a 3.25 blauwe 3.10 3.25 eigenh. „2.35„2.70 Redstar„ 2.30 2.50 Aanvoer 1 lading. in de Parochiekerk van den H Antonius te Borgvliet van 17-25 Jan. Men zie de regeling der H.H. Dien sten op de groote biljetten aangegeven. De Notaris E. G. VAN DISSEL te Goes, zal op des middags om 12 uur, te Kloetinge, voor den lieer J. A. Trimpe Burger, om contant geld, publiek verkoopen liggende in den boomgaard aan den Zomerweg te Kloetinge. IN VOORRAAD le SOORT Aanbevelend, Firma I. FOKKE. GOES. EEN PARTIJTJE 45 cent per pond. gemalen 40 cent der pond. Profiteert hiervan. het mij reeds doen vermoeden. Ik heet Hieronymus Simpelman," ging de buiten man voort, „en verheug mij dubbel met uwe keiinisnunakiiig. lit. wilde eigenlijk mijn neef verzoeken, mij een vertrouwd persoon aan te hevelen, maar daar ik bet geluk heb u te leeren kennen, kan ik thans zijne tusschenkomst missen. Het mij wel wat waard zijn," fluisterde hij zijn jonge buurman in bet oor, „als gij mij iemand aan de hand zoudt kunnen doen, onder wiens begeleiding ik veilig en zonder gevaar een kykje kan gaan ne men in een of anderen geheimen sluip hoek en met eigen oogen de bedrjjvers kon zien der duistere daden, waarvan wij met huivering en afschuw lezen, kort om, wanneer ik zoo hier of daar eens een dievenhol of spelonk kon leeren kennen." Ue jonkman lachte vergenoegd. „Een gewoon dievenhol zou weinig aan trekkelijks voor u hebben, maar wel uw walging opwekken; elke slechte dievenro- man levert er do beschrijving van," ant woordde hij. „Maar," dus ging hij geheim zinnig voort, „als gij, mijnheer riimpel- man, mij beloven wilt, stom te zijn als het graf, met geen gebaar u te zullen verraden, en nog minder mij in mijn beroep, dan zou ik wed, om uwe goede meemng van mij te rechtvaardigen, iuw vurigen wensch kunnen bevredigen eer het weder dag wordt." speciaal in Eikenhout, Kerkbanken, Kerkstoelen, Schoolbanken enz enz. Wanneer kinderen onverzorgd achterblijven, vindt dit vaak zijn oorzaak in het feit, dat de Vader verzuimde tijdig een behoorlijke Levensverzekering te sluiten. Stel het sluiten eener verzekering dan ook niet uit tot het te laat is. Men vrage inlichtingen aan de H. A. V. BANK, Schiedam, en hare agenten. Prospecti gratis. KASTNER'S beroemde (kunstspel) voor Zeeland alleen verkrijgbaar bij van den heer J. A. TRIMPE BURGER te Kloetinge, zeer geschikt voor werkhout, staande onder 's Heer Arendskerke, op een boom- weidje aan „den Berg". Aanwijzing doet Maarten Goeree te 's Heer Arendskerke. Inschrijvingsbiljetten in te leveren, vóór of op 26 Januari 1915, vóór 12 uur, ten kantore van notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, alwaar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Maatschappij van Verzekering op 't leven. Oorspronkelijk opgericht 8 Maart 1843 Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 15 Juli 1885, No. 41. Volteekend maatschappelijk kapitaal f300.000. Reserve 28 O (Ulo 1S11: 1 2.C77.5S6.3 Agenten gevraagd. „Waarrlijk, dat ware overheerlijk," riep de heer Simpelman uit; maar het was hom toch, alsof het met d© vervulling van zijn hartewensch niet zulk een over- groote haast had. Eilers scheen zulks niet te bemerken. „Hebt gij wel eens van de kelder „De Onderwereld" gehoord, mijnheer Simpel- man?" fluisterde hij, alsof van het luide noemen van dezen naam het heil van het land afhing. „Neen nooit," antwoordde do heer Sim pelman, „maar het komt mij voor als moet alles in dezen kelder naar bloed smaken en rieken." „Gij hebt volkomen gelijk. In een ver trek van dat lokaal, dat de politie reeds verdacht voorkwam, al mocht het ook tot op heden niet gelukken er officieel de hand op te leggein, heeft eiken avond eene bijeenkomst van de knapste en ver metelste spitsboeven der residentie plaats; er is geen soort van misdaad, die niet door een van hun allen gepleegd is. Sinds langen tijd is het ons streven, iemand van ons aan de bijteenkomsten te doen deelnemen en biji ben binnen te smokkelen; vele pogingen leden schip breuk, de mijne gelukte, dank eene ge paste verkleeding en vertrouwen wekkend (voorkomen, zeer geschikt om onnoozelen en schelmen zonder veel moeite in het net te lokken, ik ben namelijk geheim Voor f 1,75 een geheele bezending Matten enz. om uwe woning gezellig te maken 1 prima kwal. Chineesche Vloer mat, fijne meoie kleuren, voor slaapka mer, keuken enz., 3 flinke Gangmatten, 1 sterke Deurslijkmat (80 bij 50 c.M.), 1 gekleurde zachte Bedmat, gratis 1 fraaie Wandversiering en 1 fijn Tafel matje. Wie binnen 8 dagen briefkaart zendt ontvangt dit alles en nog extra 1 fraai Stoelkussen, 1 Lampekap, 1 fijne Tafellooper, 2 Boodschm. of een fijn Tafelkleed. Naar buiten zending rem bours. Mattenfabriek Prinsengracht 146, Amsterdam. tegen Mei. Adres: M. J. WINGERDER—Küïper. Goes. Wordt gevraagd met 1 Februari a.s. niet beneden de 20 jaar en liefst uit den boerenstand, Brieven onder Ietter G aan het bureau van dit blad. Terstond gevraagd Z. g. g. onnoodig zich aan te melden. Mevrouw DE PAAUWGeloof, Lange Kerkstraat, Goes. politieagent, onder ons gezegd." „Eene eervolle betrekking, een veelbe lovende loophaan," meende mijnheer Sim- pelmas, licht buigende met een zuurzoeten glimlach; hiji had minstens een rechter of een griffier verwacht. „Wilt giji mij nu uw woord als eerlijk man geven," ging de „geheime" voort, „over alles wat gij1 zult hooren of zien een onverbreekbaar zwijgen te bewaren, door woord noch door blik, zoudt gij een van dat mooie gezelschap of mij zeiven op welke plaats het ook moge zijn ont moeten, te verraden, dat u die persoon niet onbekend is, verwacht mij, dan he denavond te tien uren voor dit koffiehuis, en gij zult mij naar de plaats uwer be geerte, naar „De Onderwereld" vergezel- j len. Ik geef u voor een oudien oom uit de provincie uit, als er mij naar gevraagd wordt, van wien vroeger of later iets te halen is. Op een paar flesschen Cham- 1 pagno „op mindering" moet het u natuur- lijk niet aankomen." De zuurzoete lach van mijnheer Sim- j pelman herhaalde zich nu nog ©enigszins sterker; hij antwoordde iets, maar wat wat hiji antwoordde, verstond zelfs de „ge- heime" niet. (Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs p. 3 mj Afzonderlijke nummers Advertentiën worden ind half drie en Vrijdag De abonné's op dit blad, ir directie uitgereikte polis, z daarvoor vastgestelde Vei GRATIS verzekerd tej Wegens overvloed va berichten heden geen le Een sprekend bewijs voor dat niets op dit ondermaans* is, geeft ons het feit, dat I schen edelste gevoelens nie waard van ziekelijke overdid aarding. Zoo is de wangestalte vai ijver dweepzucht, van moed vaderlandsliefde chauvinism* Aan dit laatste euvel gaa of meer alle oorlogvoerende doch wel geene zoozeer als wanneer althans wat de Fj dienaangaande openhaar maai meter mag gelden. Eigenaardig, dat in het la rianne vooral de Duitsche Ke punt is van allerlei hatelijke, lijke uitvallen. Herhaaldelijk vorst in de Fransche cour: meest ongunstige licht gepla; wordt hij hij voorgesteld als Napoleon, in grijze 'jas, rijd grijze auto met een aanstaan! als eenig werkelijk punt van d met den grooten CorsikaaJ wordt van hem verteld, datj wordt door wroeging over hij door dezen oorlog m*x gebracht te hebben over Eur[ onderdanen „barbaren" wor, en hij zelf de „Barbarenkei: vanzelf. Onlangs publiceerde een zelfs een lasterlijke aantijgi Duitsche en Oostenrijksche naam van twee Zwitsersche achteraf bleken niet eens t Nog erger wordt het, wa wijde welsprekendheid het gebruikt om valsche, over du lingen bij de menigte te dc ten en, helaas, moet wore teerd, dat een deel van de clerus hij het bespreken va; zich niet binnen de perken gematigdheid weet te houden laten wij de volgende corresp gen uit Parijs aan „De T PARIJS, 8 Januari (Va l respondent). Reeds meer ik afkeurend gewezen op chauvinistische builenspor aan zich een deel van geestelijkheid in overdreve liefde schuldig maakt, in met de Duitsche katholie heid, die zich, vooral de j den, zeer gereserveerd q lands vijanden uitlaat. Tl dweepzucht gestegen totl kan het niet anders dan lj daarvoor de stoel der chril heid in een der Parijschel de Madeleine, is misbrui! Onder de bescherming -I dinaal Amette, die er zii 'vertegenwoordigen door m< caris-generaal, had gisteren een liefdadighieidspredicati bate van het geslachtoffe het bijzonder voor de sla Mons, Doornik en Charier van België nam op de v* eene eereplaats in, en zoo en de zijbanken als de tr stampvol. De predikatie werd g< den bekenden temperamei zuïet Coubé, zeker een denaars, die de hoofdst wist werkelijk zijn geho geestdrift te brengen do galooze welsprekendheid, vond ik het te meer ja haai- niet in teugel wii i.^a' ze§' men van eer achtige en lasterlijke zins 26 n '^elm als deze De moderne Attila h< 'en gegeven. Hij "heeft ugeesel Gods'' uitgeroepe]

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4