ippen en Naaien. Boereninspan BOEREHIHSPAH De Groote Oorlog. No. 9. Donderdag 21 Jannari 1915. Elfde Jaargang. Vsrschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOHD. iEDA. E MINK, Aankondiging. Februari 1915. |e Aankondiging. Maart 1915. Dienstbode, R.K. Dienstbode, jvv DE PAAUW—Geldof, nge Kerkstraat, Goes. d-Huishoudster, Vs Dr. Schaepman. Losse Oorlogsberichten. De brief van Kardinaal Mercier. Welk weder zullen wij hebben Plechtig protest van Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, le Mark" lout, Kerkbanken, Ibanken enz enz. EN. pi, vindt dit verzuimde fluiten, jk niet uit L BANK, ie inlichtingen ver loos, bij voorkeur velend, j" Paris, Bruxelles. 3 hebben," merkte de buur- t is verstandig van u ge le heer. Bij geluk is onze rijk aan merkwaardighe- chatten van allerlei aard, niet over verveling zult lagen." riep de dikke uit; „ik heb en gehoord, dat mijn hoold in duizelt; zeer veel, dat n moet, omdat iedereen het zeer veel, wat ik schoon waarvan niemand notitie neen, gij zult mij uit eer", de dikke hand van er klopte vertrouwelijk op an zijn buurman „maar k een. vertrouwen in- dat ik reeds gulweg" praten dan is er nog het verblijf in de residen- mij afschrikt, eenige ken de groote vreemde stad aan rfschoon ik mij recht alleen in al die drukte gevoel. l te begrijpen," betuigde zijn der; „gij vreest, en niet ten le handen van een of ande- r of misschien nog erger Uien(Wordt vervolgd.) 'ING van den VAN EIJKEREN tc |zal plaats hebben F. VAN CLEEF, Notaris. "ING van den VSTIAAN BOONMAN sndskerke, zal plaats F VAN CLEEF, Notaris. »gd met 1 Februari a.s. 20 jaar en liefst uit den letter G aan het bureau and gevraagd lodig zich aan te meiden. der tegenwoordige wordt bvraagd BUITENDIJK, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering S gj3* gulden bij J gulden bij gulden bij ff* H gm. I 8 verlies van een 8 8 B 8 verlies 8 8 verlies van 8 I Z 8 I 8 hand, voet I 8 8 8 8 van een 8 8 een M I of oog8 duimBv wijsvinger. KM gulden bij verlies van eiken anderm vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Te Rome, door hem bezongen met een geestdrift, die vaak iets dithyrambisch had, stierf den 21 Januari 1903 dr. Sohaepman. Twaalf jaar zijn voorbijgegaan e® toch, misschien nu nog meer dan toen, gevoelt men de beteekenis van de woorden .waar mede dr, Kuyper zijn rouwbeklag over dat Verscheiden uitte: „quis non fieret", „wie zou niet weenenl" Wie treurt niet om het giemis van dezien reus in wetenschap, in welsprekendheid, in geloofsmoed, in werkkracht 1 Hoe vaak hoort men niet in onze krin gen en ook bij onze coalitiegenootenals Schaepman nu nog leefde, hoe zou hij met genialea blik onmiddellijk den toe stand overzien en een juiste oplossing aan de hand doen! Een bewijs, dat zijn heengaan in het Christelijk .Nederland, in het Katholieke kamp vooral, een nog onaangevulde leegte achterliet, een bewijs ook, dat, wat sinds dien in den nacht der vergetelheid ver zonk, Schaepman's gedachtenis voortleeft in het lage land aan de zee en zijn naam den thans levenden een voortdu rende aansporing: is, in den strijd voor de zegepraal der Christelijke beginsejen niet te versagen. Dr. Schaepman heeft zijn benijiders en bestrijders gehad, gelijk alle buitenge wone menschen. ,\Vie in talenten boven zijn natuurge- nooten uitmunt, gelijk Saul boven Israel's zonen in lichaamsgrootte, lokt kritiek uit, zoodra hij, met die talenten woekerend, in botsing komt met kleingeestigheid, halfslachtigheid en Jan Saliegeest. Doch hoe verder de tijd ons zaL ver wijderen van den datum van Schaep man's sterfdag, hoe helderder en scher per omlijnd zijn beeld voor ons zal staan als dat van een der edelste, een der veel- zijdigst ontwikkelde en meest populaire Nederlanders van de 2e helft der 19e eeuw. Dien lof blijft hem onomwonden en on voorwaardelijk gansch ons volk, in al zijn godsdienstige en politieke schakee ringen, toezwaaien, gelijk het hein dien schonk, kort na zijn overlijden, bij monde van de woordvoerders der verschillende politieke partijen in de Tweede Kamer. En wij, Katholieken, Schaepman's broe ders in bet geloof, do erfgenamen zijner idealen, de uitvoerders zijner toekomst plannen, wij. brengen hem nog steeds met de oude geestdrift den cijns onzer hulde als aan onzen emancipator, die, zooals het hoofdorgaan der Nederlandsche So- ciaal-Democratie destijds niet aarzelde te verklaren, ons heeft mondig gemaakt en gevormd tot een volksdeel onzer natie, dat zijn rechtmatigen invloed in den lande steeds meer en meer herkrijgt. Schaepman heeft als alle gfloofce man nen deel gehad aan wat de Franscihman geestig „tos défauts de ses qualités" noemt. Hijzelf heeft zich dit ahermmslt ontveinsd en de harige pij, waarin hij wilde dat zijn stoffelijk omhulsel Zou wor den grafwaarts gedragen, was het sym bool van den deemoed die ook hem, den grooten en .toch in zoovele dingen kinderlijken man het „si iniquitates"l) van den Psalmist niet uit het oog deed verliezen. Men zegt, dat het monument, te zijner eere nabij het groot-seminarie van Rijsen- burg opgericht, nimmer zonder kransen is en zijn grafgesteente te Rome melt bloemen prijkt, zoo vaak een zijner vele vrienden, betzij Roomsch of on-Roomsch, de Eeuwige stad bezoekt. Leggen wij heden in den geest 'aan den voet van dat monument een krans, gevlochten uit de gevoelens van eerbied, bewondering en dankbaarheid. Van eer bied, voor de vele, schitterende en veel zijdige gaven, waarmede de Heer dezen grooten Nederlander sierde; van bewon dering, voor de wijze waarop dr. Schaep man met die gaven als een teouwe knecht van zijn Heer woekerde, Gade ter eere, zijn land ten heil; van dankbaarheid, voor al hetgeen hij tot stand bracht voor de meerdere erkenning en waardeering van den Christus in het openbare leven in ons vaderland. Wij zijn er zeker van, dat onze le zers met ons gaarne en vol poëteit heden in gedachten verwijlen op de plaats, waar het stoffelijk overschot van dr. Herman Johan Aloysius Maria Schaepman den dag der Opstanding verbeidt, in de schaduw van dat Vaticaan, dat hij als woonstede van den Paus heeft lief gehad met kinder lijke aanhankelijkheid en echt Roomscbe trouw, heel zijn leven lang. „Indien Gü, o Heer, de ongerechtigheden gadeslaat, Heer, wie zal dan nog kunnen be staan". ps. 129 3. De toestand. „Men gelooft gaarne wat men wenscht". In dit spreekwoord moet men den sleu tel zoeken voor het raadsel, dat de cor respondent van het „Central News" te Parijs een uitvoerige beschrijving seinde van de verovering van La Bassée door de Engelschen met kenschetsing van het lot der krijgsgevangen Duitschers enz. enz., terwijl er zelfs geen gevecht op dien dag heeft plaats gehad en het bericht dus een puur verzinsel is. De ,.Times"-corre- spondent in Noord-Frankrijk spreekt het uitdrukkelijk tegen. Reeds een maand lang, sedert het échec der Indische troepen op 20 Decem ber te Givenchy is de toestand daar niet belangrijk gewijzigd. De hardnekkigheid, waarmede de vij and aan zijne positie te La Bassée vast houdt, is te verklaren. Het is een punt van groot strategisch belang, dat zijne communicatie-lijnen naar de üiseAisne beheerscht. Men staat gewoon stom van verbazing over dergelijke brutale fanta- zieën van sommige Engelsche oorlogs- correspondenten en men kan hieruit concludeeren wat er te gelooven valt van hun telkens wederkeerende verzeke ring dat Rijssel in de handen der bond- genooten is. Toch is het verzinsel van La Bassée niet zonder reden in de wereld gestuurd. Het moest dienen om den indruk over den tegenslag der Franschen bij Soissons te verzachten. Het succes daar door de Duitschers behaald blijkt intusschen slechts het even opflikkeren van het smeulende oorlogsvuur te zijn aan het front, waar weinig belangrijks voorvalt door het slechte weer. Alleen de artillerie doet wederzijds van zich hooren en in Zeeland was het kanongebulder, komende uit zuidelijke richtiiig, dan ook niet van de lucht. Aan de Noordzeekust bij Heijst, Ostende, Zeebrugge, enz., schijnt weer zwaar te zijn geschoten, door Ëngtlscho schepen en Duitsche kustbatterijen. Te Sluis en omstreken liep zelfs het gerucht dat de toren van Westcapelie, zuidelijk van Sluis, was weggeschoten of, zooals anderen vertelden, vernietigd door een bom van een Engelschen vlieger. Dat gerucht is echter gebleken valsch te zijn. Het Oostenrijbsche leger heeft in dezen oorlog weinig successen te boeken. Thans schijnt bet in de Karpathen een belangrijke overwinning te hebben be haald. Een Krakausch dagblad verneemt al thans dat het eerste regiment legionaire troepen onder bevel van kolonel Zsosen- kowiski den Russen een zware nederlaag heeft toegebracht In een aantal aanvallen zou een geheel Russisch regiment ver nietigd zijn. Drieduizend Russen zijn op het slagveld gebleven; 11 officieren en 600 man werden gevangen genomen, 3 machinegeweren en veel krijgsmateriaal buitgemaakt. De bevelhebber van het le gerkorps, Aartshertog Jozef Ferdinand, heeft met de hoogste waardeering over dit wapenfeit gesproken en tal van leden van het legioen voor onderscheiding voor gedragen. Van zijn strafexpeditie naar Servië beleefde Oostenrijk niet veel pleizier. Toch geeft het den moed niet op en wil een laatste poging wagen met behulp der Duitschers. Volgens een bericht uit Boedapest aan de Morning Post wordt een aanzienlijke Duitsche troepenmacht per trein door Hongarije naar de Servische grens ver voerd, om deel te nemen aan het nieuwe offensief van Oostenrijk-Hongarije tegen Servië. In ons vorig overzicht spraken wij van het nieuwe Belgische leger dat ter sterkte van 100.000 man in 6 divisies verdeeld aan den veldtocht zal deelnemen. De „Indépendance Beige' geeft hier over nog enkele bijzonderheden. Alle divisie-generaals, zoo heet het, zijn vervangen, zelfs generaal Bertrand, die door ziekte gedwongen is het bevel, dat hij op zoo schitterende wijze voerde, over te geven. Na vijl maanden oorlogvoeren deed zich een dringende behoefte gevoe len aan jeugdige, physiek krachtigere opperoflicieren. De gemengde brigades, indertijd opgericht bij de reorganisatie, zijn weer opgeheven. De cavalerie is voorloopig tot nietsdoen gedwongen. Aangezien men echter dit wapen niet wil opheffen, heeft men een beroep gedaan op de officieren om over te gaan bij de infanterie. Naar Duitseh voorbeeld is een sectie autogeschut opgericht. Zoo ziet men de Belgen geven voor hands den moed nog niet op, gedachtig aan het; „Zij zullen hem niet temmen, enz." vaD hun volkslied. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten 19 Januari, 5 uur 's namiddags. Parijs Communiqué van elf uur. Door het ontploffen van ©en mnnitiediepót waar in een granaat was gevallen is een ge deelte van het dorp La Boisselle, dat door onze troepen bezet was, in brand geraakt en moesten wij het ontruimen. Wij veroverden dit weder in den ochtend van 18 dezer na een hevigien aanyai. De vijand beschoot St. Paul bij Sois sons. In Champagne vlogen vier vlieg machines over onze stellingen die door kanonnen en mitrailleuses beschoten wer den. Twee moesten aan den kant van Bar-loDuc binnen onze linies dalen. De machines waren in goede orde. Wij maak ten vier vliegeniers krijgsgevangen. In Ar- gonnen werd bij fusschenpoozen kanop- en geweervuur gewisseld. Van Argonne tot de Vogezen sneeuwt het en is het ;wjeer stormachtig. Petersburg. (Officieel). De generale staf van het Kaukasusleger meldt: De vervolging van het Turksche leger dat bij Karaoergan verslagen is, wordt voort gezet. Wij versloegen bij Jenikem, na een hevig gevecht gedeelten yan het 32ste Turksche divisie, die met groote verliezen overhaast terugtrokken en twee mitrail leuses en de bagage der officieren in onze handen lieten. Wij maakten een groot aantal manschappen krijgsgevangen. De verliezen der Turken bij een cavalleïfer aanval van een Siberisch kozakkenregi- ment bedroegen aan dooden en gewonden ongeveer 300 man. Op de andere fronten hadden geen gevechten van belang plaats. Petersburg. (Officieel). Uit Sebasto- pol wordt gemeld, dat het Turksehe stoom schip „Meorges" in de haai van Sinope door een Russische torpedoboot is in den grond geboord. Ook werden drie Turksche zeilschepen tot zinken gebracht maar de opvarenden gered. Weenen. (Officieel). Ten noorden van den Weiohsel hadden geen belangrijke ge beurtenissen plaats. Op de hoogten ten oosten van Zakliozyn noodzaakte onze artillerie de Russen door een concentrisch vuur eenige der voorste loopgraven te verlaten. Deze achterwaartsche beweging sloeg naar andere gedeelten van het front over, zoodat de vijand tenslotte over een afstand van 6 K.M. zijn voorste s'tedling moest ontruimen en zich onder hevig ar tillerie- en machinegeweervuur- in wan orde terugtrok naar de naaste hoogten linies, en een groot aantal geweren en munitie in zijn vroegere stelling achterliet. O.p het overige gedeelte van het front had slechts een artüteriegevëcht plaats. Inde Karpathen hadden slechts kleine pa- trouillegevecihten plaats. Berlijn. (Ambtelijk). Het groote hoofd kwartier meldt: Afgezien van eenige on beduidende schermutselingen hebben over het gansche front in België en Frankrijk slechts artilleriegqviechten plaats gehad* Het weder was zeer slecht. Ook in Oost- Pruisen viel niets bijzonders voor. Bij Razanovo, Bilzen en Sierpe weïdien de Russen met voor hen zware verlie^dn teruggeslagen en verloren ettelijke honder den gevangenen. Ten Westen van den Weichsel en ten Oosten van de Kilicza is de toestand onveranderd. Terschelling. Alhier passee d:.i heden middag 3 luchtschepen waar. an 1 in Oostelijke en 2 in Westelijke richting, ver dwenen. van 20 Januari, 9.30 uur 's namiddags. Londen. Gisteravond om half negen wierp een Zeppelin vijf bommen op; Yar mouth. Drie personen werden gedood, ver schillende huizen vernield; een man werd het hoofd afgeslagen. D© aanval duurde tien minuten. Gisteravond te elf uur wierp een andere Zeppelin zes bommen op Kingslynn. Twee huizen werden vernield, een 17-jarige jongen werd gedood, een vader onder het puin bedolven, een zuigeling en de moeder werden gewond; ook vie'.en bom men op Sheringham, Cromer en San- dringham, waar het buitenverblijf van ko ning George ligt. "Volgens een later bericht zou een Zeppe lin bij Hunstanton zijn neergeschoten.1 „De Tijd", die omtrent hetgeen zich rondom den brief van kardinaal Mercier heeft afgespeeld en 'nog afspeelt, uitmun tend blijkt ingelicht te zijn, publiceert in zijn nummer van 18 Januari de navolgende belangwekkende bijzonderheden Uit Rome wordt aan de „Temps" ge seind „Tallooze telegrammen zijn tusschen Rome en Berlijn gewisseld. Uit Berlijn schijnt de heloito Verkregen ta zijn, dat een incident, als dat der vrijheidsbeper king van Z. Em. kardinaal Mercier, niet meer zal voorkomen, en op deze wijze heeft men te Rerlijh een nota kunnen publiceeren, met de bewering, dat de dagbladverhalen onjuist waren, terwijl echter wel gewacht werd ze volkomen, te loochenen, daar het desondanks ze ker is, dat gedurende enkele uren Z.Em. kardinaal Mercier onder bewaking is gesteld, ter wijl hem verboden werd met wien ook zich in verbinding ta stellen, hetgeen gelijik staat met gevangenschap. „Men stelt hier te Rome vast, dat Z. Em. kardinaal Mercier in geen enkele zijner verplichtingen is te kort gescho ten, dat hij gesproken heeft streng geheel overeenkomstig het Europeesche publieke recht en dat 'bijgevolg elke maatregel te gen hem genomen, zelfs de eenvoudigste bewaking, is aan te merken als een daad van geweld. Men hoopt echter, dat de quaestie langs diplomatieken weg zai worden opgelost. Een Havas-bericht uit Rome, d.d. 12 Jan. geeft nog de volgend© bijzonder heden „Inlichtingen ingewonnen bijl de beste bronnen veroorloven vast te stellen, ten spijt van een Duitseh dementi van 9 de zer, dat Z.Em kard. Mercier wer kelijk in zijn paleis is geïnter neerd en door soldaten is be waakt. Echter, zoo voegt men er aan toe, heeft het Duitsche gouvernement tegen over de ontstane algemeene verontwaardi, ging in geheel Europa, en uit vrees do Duitsche katholieken door een zoo hate lijke daad smartelijk to treffen, in allerijl de onvoorzichtige maatregelen jegens den Verwachting tot den avond van 21 Jan.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zui delijke tot westelijken wind, betrokken lat zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, 1 te zachter. Belgischen primaat ingetrokken. Niettemin blijft het feit bestaan, dat geweld is ge bruikt jegens een prins der Kerk en do inbreuk op de kechten der Kerk wordt nog vergroot door de beslaglegging op het herderlijk schrijven, dat de kardinaal aan zijn geloovigen had gericht. BERGEN-OP-ZOOM, 18 Jan. (Van on zen correspondent). Met alle mogelijke middelen tracht men zoowel in Duitsch- land en het bezette deel van België als in het buitenland de meening te doen ingang vinden, dat het conflict van,Z.Em. Kardinaal" Mercier contra het Duitsche mi litaire gouvernement is bijgelegd in vredelievend opgelost, zoodat het inci dent gesloten zou zijn. Dit is volstrekt onwaar. De geestelijkheid van het Aartsbisdom Mechelen blijft zich met alle macht ver zetten tegen de militaire inmenging in kerkelijke aangelegenheden. Met bewon derenswaardige gehoorzaamheid blijft zij den Belgischen Primaat getrouw en wei gert de met zijne lastgevingen strijdige hevelen op te volgen. Hetgeen thans in Mechelen geschiedt, is een der belangrijkste feiten in de k r- kelijke geschiedenis van deze eeuw. Ten slotte nemen Wij nog over wat „De Tijld"-correspondent heeft vernomen over de kordate houding van pastoor Bernarts. De pastoor van de St. Caroluskerk te Antwerpen, de zeeréerw. heer Bernar's, is aan den Kommandantur ontboden, na dat hij: geweigerd had, het herderlijk isch.ijf- ven van Z.Em. den kardinaal aan de mili tairen af te geven. Generaal von ,Bodenhr u- sen gaf hein te verstaan, dat,hij: den brief moest afgeven, daar de Deken van .Ant werpen het immers ook had gedaan. (Dit was onjuist, daar het schrijven g e- welddadig uit de handen van d n Deken werd gescheurd. Corr.) Pastoor Ber narts antwoordde, dat hij, als zijn gebie. der alleen don Bisschop erkende, ain wien hij1 den priestereed had afgelegd, en geen bevelen van den Gouverneur z >u opvolgen, die voor hem (den pastoer) een eedschennis zou wezen. De gevolgen van zijn weigering zou Hij blijmoedig dra gen. Generaal von Bodenhausen repli ceerde, dat hij dan een huiszoeking zou doen instellen, waarop de pastoor be merkte, dat een huiszoeking niets zou opleveren, daar de brief zich op c n volstrekt veilige plaats bevond. Nogmaals erop opmerkzaam gemaakt, dat hij' zich aan ztvare straffen zou blootstellen, vroeg de pastoor Indien gij", generaal, een bevel krijgt van uw Keizer, wat zoudt gij1 dan doet? Gehoorzamen, was het antwoord van generaal von Bodenhausen. Awel, gij gehoorzaamt uwen Keizer, ik mijnen Bisschop. Dus u zult voortgaan met den brief te „lezen? Dat zal ik! Ondanks deze bedreiging is den pastoor geen 'leed geschied en is hij omj zijn edele stoutmoedigheid met eerbied behan deld. Wij lezen in de „Tijd" het navolgende, krachtige protest van Z. E. kardinaal Mer cier, gericht aan de geestelijkheid van het aartsbisdom Mechelen. Mechelen, Zondag 10 Jan. 1915. Zeereerw. Ileoren en Geliefde Medewer kers. Waarschijnlijk hebt gij de mededeel;ng gelezen, welke de D'uitsche Regeering van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1