LOOP DER BEVOLKING. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. GEMEENTE 1 Januari 1914 Geboren Gevestigd t u Overleden Vertrokken 1 Januari 1915 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. 3 S3 M. Vr. Tot M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Hulst') Boschkapelle') Schore Ierseke2) 1670 602 472 2067 1803 612 464 2022 3473 1214 936 4089 54 22 9 85 38 16 17 48 92 38 26 106 104 38 30 50 97 21 42 55 201 59 72 105 13 6 7 28 37 6 5 17 43 6 7 21 80 12 12 38 54 51 20 64 85 18 37 85 139 69 57 149 1737 605 486 2094 1810 625 479 2019 3547 1230 965 4113 Ontleend aan „Zei." 2) Ontleend aan de „Midd. Crt." gegevens ontvangen heb, waarvoor ik mij thans naar België begeef. Want, dat „de zaak als afgedaan kan worden be schouwd". moge een wensch zijn van Duitsche zijde, zij is het voorshands nog niet. Met een vormelijke tegenspraak van het woord „gevangen nemen" ik wees daar reeds onmiddellijk op helpt men de zaak niet uit de wereld, nu men het te laat noodig vindt, om uit vrees voor openbaarheid de katholieke wereld gunstig te stemmen. Uit Antwerpen. Uit Antwerpen wordt aan „Het Volk" geschreven Terwijl overal armoe troef is, zijn ook de stadsinkomsten heel pover. Op het einde van het jaar moet de stadsbegroo- ting opgemaakt worden. Dit jaar was dit onmogelijk en zal enkel einde Januari het budget den gemeenteraad voorgelegd worden. Cools, wethouder van financiën, wees reeds op een tekort van 20 millioejn, op een begrooting van 35 millioen frank. De havenuitbating ga.f andere jaren al leen 14 millioen, nu, tijdens den oorlog, geen cent. Het deel der winst in de naamlooze maatschappijen en tramweg- maatschappij zal voor de stad tot op heel weinig gesionken zijn. Zoo ziet men de uitgaven door de bevoorrading der be zetting en het betalen der oorlogsschatting gevoelig stijgen en de inkomsten tot bijna op niets dalen. Tocli voldoet de stad aan hare verplichtingen en de wethouder van financiën is overtuigd, hoe groot ook de financieele ramp zijn mag, hij deze toch zal te boven komen en daarbij nog een degelijke ondersteuning voor de werk- loozen zal kunnen afzonderen. Uit de stadskas alléén wordt elke week 100,000 francs onderstand verleend; de gezinnen ontvangen nu gemiddeld 10.50 fr. per week. In de omliggende gemeenten krij gen de bedeelden niet het derde dezer ondersteuning. Een proklamatie meldt dat de bevol king b(j inbrenging van koper en ijzer van vuurwapens zal betaald worden. Voor al naar koper wordt druk gevraagd. Dat hieraan groote behoefte is blijkt wel uit het feit dat een overzetboot, die nu bui ten dienst gesteld is, ontdaan is van alle koperwerk. Tot zelfs het kleinste kraan tje is er niet opgelaten. De particuliere correspondent van „De Maasbode" meldt uit Roosendaal: Hoewel dikwijls met levensgevaar ge paard gaande komen toch nog dagelijks Belgische vluchtelingen uit België over de grens naar Nederland. In Antwerpen wordt volgens hunne ver klaringen het leven dagelijks meer onhoud baar. Zoo hebben de Duitschers daar weer nieuwe belastingen uitgevonden, n.l. voor iedere fiets fr. 1.25 per 14 dagen, voor het houden van een kip fr. 0.25( 1) per maand, een koppel postduiven fr. 6 per maand en 1 k«e fr. 2 per maand. Tarwebrood wordt niet of weinig meer gebakken, wel maïsbrood. De Duitschers in België. SLUIS, 7 Jan. (Van den bijzonderen correspondent van „De Maasbode"). Te Cadzand kan men, gewapend met een goeden kijker de krijgsverrichtingen ga deslaan die de achterhoede doet, men ziet de Duitschers te Knocke b.v. breken aan huizen, sleepen met palen en hoo rnen, loopgraven maken, enz. en vooral sterk patrouille loopen. Van Cadzand tot Sluis is het onmoge lijk de grens over te komen. Nog steeds wordt des nachts met zoeklichten van post tot post gelicht. Aan de brug, die bij de Nederlaudsche gemeente Retran- chement ligt en naar het Hazegras voert, kan men de Duitschers op 10 minuten afstands loopgraven en putten zien maken. Te Sluis vertelden ons inwoners uit Damme, dat de Duitschers over het ka naal Sluis-Brugge een sterken staaldraad hebben gespannen even onder de opper vlakte, zoodat men zelfs op een vlot niet door kan varen. In het begin van No vember bracht men op een paar vlotten nog al eens levensmiddelen over, wat nu natuurlijk ook niet meer kan. De spoorweg BruggeMaldeghem Eecloo wordt streng bewaakt door mili tairen. Op vele kleine plaatsen met wissels staan allerlei wagens gereed om bij een eventueelen aftocht de Duitschers snel weg te brengen. Duitsche gruwelen. Het Fransche Staatsblad van 8 Jan. pu bliceert een rapport van de commissie, be last met het onderzoek naar de Duitsche wreedheden in de bezette Fransche de partementen. Het rapport vormt een eindelooze lijst van gewelddaden, brandstichtingen en moorden, die, gelijk de commissieleden verklaren, op een verhazingvvekkenden te ruggang duiden van de Duitsche mentali teit sinds 1870. De wandaden, op vrouwen en jonge meisjes gepleegd, zijn van een ongehoor de talrijkheid. De officieren deden geen moeite om ze te beletten. Onschuldige inwoners werden op wille keurige wijze vermoord, nadat ze op even willekeurige wijze beschuldigd waren van op de Duitschers te hebben geschoten. Brandstichting werd op groote schaal bedreven om de bevolking vrees aan te jagen en stelselmatige vernieling >en ver woesting werd overal toegepast in tegen woordigheid van officieren, die er vaak aan deelnamen. De verwoestingen werden volgens een vaste methode en zoo „vol maakt" mogelijk uitgevoerd. Ten slotte bevat het rapport gevallen van vermoording van gewonden en gevan genen en van aanvallen op dokters icn dragers van de ambulance. BERLIJN (V. D.) De „Taghl. Rund schau" schrijft: In den laatsten tijd hebben de bladen, meermalen beschrijvingen ge bracht van vredelievende toenaderingspo gingen tusschen de loopgraven der Duit schers en Franschen.. Dat die verbroede ring zijn bedenkelijke zijde heeft zal ieder een duidelijk zijn. Want de oorlog is1 geen sport en men moet met leedwezen vast stellen, dat degenen, die deze toenadering uitvoerden of ondersteunden den ernst van den toestand klaarblijkelijk niet be grepen. Deze overwegingen zijn ook niet aan de aandacht van het zwaarste leger bestuur ontsnapt. Door een legerbevel van den 29sten December wordt het verbroe deren en in het algemeen iedere toenade ring tot den vijand in de loopgraven ver boden. Iedere handeling in strijd met dit bevel zal in de toekomst als landverraad worden bestraft. Onlangs berichtte de „N. R. Ct." het vol gende „Dat er bijna algemeene stilstand is in de diamantnijverheid te Antwerpen, wordt bewezen door het feit, dat er op de ongeveer 5000 molens, welke in die stad zijn, op het oogenhlik slechts rond 200 draaien." Het Weekblad van den Alg. Ned. Dia mantbewerkershond teekent hierbij aan: De zaak wordt hier nog te rooskleurig voorgesteld. Naar ons uit de best© bron wordt bericht, zijn op het oogenhlik te Antwerpen ten hoogste GO molens bezet. Tot opvolger van generaal Rennen- kampf, is generaal Litwinow, de bevel hebber der Russische troepen langs de Weichsel, benoemd. De Pruisische regeering heeft met hnt oog op den -ernst der tijden voor den aanstaanden karnaval alle openbare mas keraden, karnavalsvoorstellingen en ge maskerde hals verboden. Bij gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest hebben de Belgische soldaten te velde drie achtereenvolgende dagen geschenken gekregen. Den eersten dag kregen ze elk een flesch Bordeaux-wijn, den tweeden dag een doos toiletzeep en den derden dag een pijp of 50 sigaretten. Enkele dagen geleden is door geheel Frankrijk een klein Belgische vlaggetje verkocht, waarvan de opbrengst voor de Belgische vluchtelingen bestemd was. De opbrengst van dezen liefdadigheids- vlaggetjes-dag bedraagt nu reeds 2.573.688 francs. Uit 10 departementen zijn de cijfers nog niet bekend. (Maasbode) Freiherr von Bodenhausen. Naar de „XXe Siècle" meldt, is gene raal Freiherr von Bodenhausen, die eenige dagen commandant was van de stad Ant werpen, aan den Yser gesneuveld. Duitsche gruwelen. De commissie van onderzoek inzake de gruwelen, door de Duitschers in België bedreven, heeft haar werkzaamheden, voorzoover het de provincie Namen be treft, beëindigd. Uit de resultaten van het onderzoek blijkt, dat op de 300.000 inwoners, die de provincie telt, er meer dan 3000 door de Duitschers zijn gedood, dus 1 inwoner per honderd. Te Dinant alleen zijn er 700 slachtoffers gevallen, waaronder 71 vrouwen en 31 kinderen onder de 15 jaar. (Msbode.) Oostenrijksche krijgsgevangenen op Malta Servië zag zich in den laatsten tijd hoe langer hoe meer in verlegenheid ge bracht door het groote aantal Oostenrijk sche krijgsgevangenen, hetwelk het tot zijn last had. Het moest de gevangenen voe den en verplegen en Servië is niet rijk; het moest ze doen bewaken en dit vroeg vele manschappen, die anders goed voor het leger te gebruiken waren. Engeland heeft het land echter uit de verlegenheid gered door de Oostenrijksche krijgsgevangenen tot zijn last te nemen. Deze zullen binnenkort naar Malta wor den getransporteerd. De Deken van Ghee'. PUTTE, 9 Jan. (Van onzen correspon dent). Het door het perbureau Vaz Ilias verspreide bericht over de gevangenne ming van den Deken te Ciheel is slechts in zooverre waar, dat hij j.l. Zondag eenige uren door Duitsche militairen op het Deke naat werd bewaakt en als zoodanig na tuurlijk van zijn vrijheid was beroofd. Later werden de wachten ingetrokken en nog later mocht hij zich in de parochie vrij bewegen. Dergelijke incidenten zijn in verschillende plaatsen voorgekomen. Ook te Turnhout werd aan de geestelijkheid verboden, de stad te verlaten, evenals te Mec.helen met Z.Em. kardinaal Mercier het geval is geweest. („De Tijd") De requisites in de Belgische grensprovinciën. Nog een paar voorbeeldenBrugge moet vijf millioen kilo aardappelen leveren en voorioopig dertig duizend sigaren per dag. In Knocke zijn 300 koeien opgeëischt. De burgemeester van WestcapeJle moet 10 koeien leveren, een boer, Piet P., twin tig stuks, enz. enz. Te Kessenich ontving Vrijdag de bur gemeester van de Duitsche overheid te- .legraphisch bericht, dat den volgenden, dag om 10 uur voorm. 25,000 kilo- hooi diende geleverd te wonden. De raad dier gemeente, di-0| daarover vergaderdie, be sloot tot inededeeling, dat die levering; niet kon geschieden. Ook moeten vóór 15 Januari door de gemeente Kessenich 15,000 francs in handen der Duitsche overheid gesteld worden. Bovendien wer den nog opgeëischt een aantal koeiep, varkens en levensmiddelen. Voor de naburige gemeenten Geijs-tin- gen, Kinray, Opitter en Molenbeersel is het hevel tot levering van hooi. stroo en vee nog grooler. Genoemde gemeenten moeten elk nog 500 flesschen wijn op leveren. In al de dorpen in het kanton Ma-eseyck zijn de paarden opgeschreven. Voor den Vrede. Politiken meldt in een Wolff-telegra.ni uit Rome, dat een nieuwsagentschap daar verneemt, dat de Amerikaansche kardi nalen Gibbons, Farley en O'Connel zich tot president Wilson hebben gewend ten einde een gezamenlijk optreden van Ame rika en den H. 'Stoel voor den vrede te bewerken. Voorts heet het, dat president Wilson het voorstel in gunstige overweging zou nemen en waarschijnlijk een buitengewoon gezant naar Rome zou zenden om den Paus met zijn benoeming geluk te wcn- schen en over den vrede met hem te spreken. Politiken noemt het vooral merkwaar dig, dat. dit bericht door Wolff's bureau wordt verspreid. Van de grens. Men schrijft ons: Toen enkele dagen geleden een stoom boot van een Maastrichtsche onderneming van Luik op Maastricht vice-versa varen de, door de Duitsche soldaten nabij de Hollandsche grens werd gevisiteerd, (eer den een drietal Belgische jongelingen, van den leeftijd van 18 a 19 jaren, door de Duitschers in de kolenruimte der boot ont dekt. Sedert hebben de Duitschers hun werk zaamheid aan de Holi.-Belg. grens op het Kanaal Maastricht-Luik verscherpt. Sche pen mogen niet meer naar België, en de stoombooten mogen uitsluitend goe deren vervoeren. (»C.") Oostenrijk en Italië. Men seinde ons Zaterdagmiddag LONDEN. Uit Milaan wordt gemeld, dat Oostenrijk aan Italië een nota zond om te protesteeren tegen de bezetting van Walona (Albanië) door Italië. Italië antwoordde op deze nota in z'eer krach tig gestelde termen. OostenrijkHongarije. Aardbeving in Bosnië. Zaterdag morgen werden te Serajewo twee tamelijk krachtige aardschokken waargenomen. De stad heeft geen schade geleden. De Oorlogsleening. Naar verleden week algemeen te Am sterdam beweerd werd, zou Engeland voor enorme sommen ingeschreven hebben op de Nederlandsche oorlogsleening van f 275.000.000. Na onderzoek in welingelichte kringen heeft onze Ainsterdamsche correspondent daaromtrent het volgende vernomen: Zooals men weet, heeft de Kon. Pe- troleum-Mij. ook te Londen een zetel. Haar directeur woont ook daar ;en nu is liet vrij zeker, dat door die Mij. een reusachtig bedrag is of zal worden ingeschreven. Men noemde een som tusschen de twin tig en vijftig millioen gulden. Zoo is vermoedelijk het gerucht van Engelsche deelneming in de wereld ge komen. Trouwens het is bekend, dat des tijds ook voor de Integralen der Nederl. Werk. Schuld stukken zijn uitgegeven, be stemd voor Engeland, van exceptioneel hooge bedragen. Uit de directe of indirecte deelneming van Engeland in de groote leening, zijn dus volstrekt geen conclusies te trekken van politieken aard. (Tel.) Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft voor een groot bedrag op de leening inge schreven. Heden te 1 uur was de datum tot deel name aan de vrijwillige leening gesloten. (Zie verder onder laatste berichten.) Nederland en de Oorlog. Geïnterneer den. De meeste stu denten uit de verschillende inte'rneerings- kampen zijn thans te Amersfoort verza meld. Die uit Soeslerberg zullen vermoe delijk a.s. Dinsdag definitief daar komen en eveneens ondergebracht worden in de school der verlofsofficieren. Het aantal der ingeschreven studenten bedraagt thans 84; een 20-tal studenten uit Harderwijk, die in de meening ver keerden, dat zij dagelijks tusschen Soes terbe'rg en Amersfoort zouden moeten heen en weer gaan, hadden verzocht te Harderwijk te mogen 'blijven. (U. D.) Het Vluchtelingenoord te Roosendaal. Men meldt uit Roosendaal aan „De Maasbode" Bij ministerieel besluit is thans bepaald, dat de suikerfabriek „Java" alhier als definitief vluchtelingenoord ingericht moest worden. Binnen enkele dagen zal het nieuwe gedeelte der „Java" een uitstekend vlucli- telingenverblijf zijn. Op de le verdieping komt een schoollokaal, bediend door Bel gische onderwijzers benevens een kapel, waarin dagelijks de H. 'Mis zal worden gelezen en godsdienstonderricht zal ge geven worden. Voorts komt óp de tweede Verdieping een slaaplokaal uitsluitend voor vrouwen en een voor gezinnen. Ook is nog een algemeene eetzaal ingericht, ter wijl tevens gezorgd is voor verschillende badgelegenheden. Alles wordt electrisch verlicht. Het financieele Vraagstuk en de Algemeane Bond van R K. Kiesvereenigingen. Naar wij vernamen, bestaat reeds sinds eenigen tijd bij het bestuur van den Alge- meenen Bond van B. K. Kiesvereenigin gen het plan aan de algemeene vergade1- ring de samenstelling eener commissie voor te stellen, welke tot taak zal heb ben het vraagstuk van 's lands finan- cieelen toestand en wat 'zich daaraan vast knoopt in studie te nemen, teneinde daar over rapport uit te brengen. („Centrum") Goes. In de Vrijdag door den dij'kraad der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder gehouden vergadering werd de omschrijving tot onderhoud dei- werken van de zeewering, de ovórver- dediging en de sluis werken voor het dienstjaar 19151916 vastgesteld op f4442. (Z.) In de jaarvergadering van de R.-K. Propagandaclub is Zondag j.l. als volgt het bestuur samengesteld. Herkozen als voorzitter en secretaris respectievelijk do heeren A. Simons en A. van Kalmt- hout, gekozen tot vice-voorzilter de heer H. Witkam, tot penningmeester de heer Van der Does, die zijn benoeming nogi in beraad heeft gehouden. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar werden 'goedgekeurd. De secretaris bracht een jaarverslag uit over den toestand der vereeniging, die bloeiend en hoopvol voor de toekomst mag genoemd worden, terwijl de heer A. Simons een verslag uitbracht over de bibliotheek. De vereeniging telt thans 14 leden en 3 aspirantleden. Deze week wordt de muziek op het speelwerk van de torenklok veran derd. Voor heel uur komt „Kroningslied" van Scholte en voor half uur „Absehied," (Volksliedje). Middelburg. Verleden week werden hij enkele bewoners van den Ouden Vlissing- schen weg alhier konijnen gestolen. Dooi de politie is thans proces-verbaal wegens deze diefstallen opgemaakt tegen den la- jarigen C. G. P. S. uit Vlissingen. Het was Zaterdag een feestdag ten kantore van de Firma J. A. Zip en Van Teijlingen alhier. Dien dag was het juist vijftig jaar geleden, dat de heer J. A. Zip in de Molstraat een kantoor in effecten enz. vestigde, en nog steeds is hij ©en der firmanten, van deze zaak, die later naar de Dam werd overgeplaatst en waarin voor eenige jaren de heer jhr. A. A. van Teijlingen als tweede compagnon toetrad. Het kantoor was kwistig met groen en bloemen versierd, en toen de heer Zip op zijn gewoon uur het kantoor binnen kwam, vond hij' daar het personeel bijeen, waarvan de ohef de bureau, de heer J. II. le Clercq.den geachten chief toesprak en hem een bloemenhulde overhandigde, wel ke hulde in den loopi van den dag gevolgd werd door een groot aantal andere bloem stukken en persoonlijke, telegrafische |en schriftelijke gelukwenschem. De heer Zip toonde zich niet alleen door woorden, maar ook door het zéér mild bedenken van het personeel dankbaar voor de gebrachte hulde op dezen voor hem zoo merkwaardigen dag, gezien de groote uitbreiding, die de zaak in deze halve eeuw heeft ondergaan. Het aantal bons voor warm eten bedroeg gisteren 1146 en heden 1170. Nog iederen dag bijna komen alhier enkele nieuwe vluchtelingen aan, heden morgen ontmoetten wijl een man die Vrij dag uit St. Nicolaas was gekomen en hier gisteren aankwam en een jongenman, die gisteren over Zandvliet uit Antwer pen naar Bergen op Zoom had weten te wandelen en die nu hier om ondersteu ning voor ligging en voeding kwam vra gen. Laatstgenoemde deelde ons mede dat het in Antwerpen „rustig doch droevig is." Onder de vele wandkalenders die hier met Nieuwjaar worden aangeboden, neemt nog steeds die der firma J. J. Geulen, stoomdrukkerij, magazijn van kantoorbehoeften, lederwaren enz. aan de Lange Delft alhier, een eereplaats in. Smaakvol in maandelijkschei bladen ge arrangeerd, gedrukt met kloeke letter en van handig formaat is deze kalender niet alleen een sieraad voor het kantoor maar misstaat ook geenszins in (le huiskamer. Wanneer het spreekwoord: „zoo de re clame, zoo (1e firma" waar is, getuigt deze kalender zeer zeker van de soliditeit der firma voor wie haai- nog niet kenden, want in Middelburg en omstreken is zij sinds jaren te goeder naam en faam bekend. Vlissingen. De „Tj i s o ndari". Van de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen werd Zaterdagmid dag te water gelaten het stalen sehroef- stoomschip „Tjinsondari", gebouwd voor de Java-C'hina-Japan-liju te Amsterdam. De laatste beletselen werden weggenomen door den jongeheer P. J. Boosegaards Bis schop, zoon va.n den directeur der ge noemde stoomvaartmaatschappij, 't Schip is geheel gelijk aan de „Tjikembang" die op 25 April van dezelfde werf werd te water gelaten voor dezelfde lijn. De hoofdafmetingen van dezve schepen zijn lengte over alles 310'G", lengte tusschen de loodlijnen 494'0", breedte buitenkant grootspant 38'3", holte in de zijde tot opperdek 34'0", waterverplaatsing op f 27'3", diepgang 17200 Eng. Tonnen, cn laadvermogen 11300 Eng. Tonnen. Ofschoon de schepen hoofdzakelijk voor de vrachtvaart bestemd zijn is er plaats voor 12 passagiers eerste klasse, 18 twee de klasse, 52 derde klasse cn een groot aantal tusschendekspassagiers. Die sche- hebben een bemanning van 114 kop pen. Er zijn 8 laadmasten en 18 stoom- lieren aan boord. De verlichting' is elec trisch en er is eene inrichting yoor draadlooze telegrafie aan boord. Het schip heeft 7 reddingsbooten. 1 kapiteinsgier en een vlet. (Z.) Indien de droeve tijden, waarin wij thans leven, het niet onmogelijk maakten, zou de katholieke bevolking van „De Ruy- ter-stad" dit jaar met recht een jubel- jaaT kunnen noemen. lo. is het op 15 Februari 12Vs jaar geleden, dal de Weleerw. heer Möerel tot priester werd gewijd 2o. kan (te R.-K. Leesveceeniginjj „Thomas van Rompen" op 18 Maart haar 2e lustrum vieren 3o. hoopt de Zeereepjv. heer Pastoor P. G. "W. J. van der Aa op 19 Maart zijn zilveren priesterfeest te herdenken; 4o. zal het op 1 Juni 25 jaar gelei-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2