sver ik l' irasetting anadaboomen [EM, GOES, No. 4. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 9 Januari 1915. I ANINO. ch le soort, jrde Haring, ACHINES, Naaimachins rd Nn. Maatschappij. O ES, »rkstraat A 120. [EM GOD •ijving te pachten. Pachten: FEUILLETON. oedePianin* EEN DOORNENKROON. SCHRIJVING TE KOOP ■HUISHOUDSTER. Jiuwde Boerenknecht BUITENLAND. BINNENLAND. OOPT: T PER POND. PER POT. [rd zegt alles, wanne' Naaimachines zijn e ;u Irikaat, dat zich reeds le eeuw voor alle huis. lustrieel werk met roem Xft. In in al onze winkels, Nan jpöts alom. irt koffieboonen voor i soort voor 52ce; H 42 |brmeel 20 ct. per pal nt per pak. 5 cent per pak. weer a 32,/1 cent p. kn." |'/j cent per knot. OLIFANT-SAJET a cent per ku Imjaard In Kloetlnje, n. pen Heer Nisseweg, jf 1. 70 cA., eigendom éJ "rulfteeltmaatschappll. larden liggen ter lezing ten J Notaris PILAAR, bij_ wiet |worden ingewacht vóór 13 llöt li y t den Grindweg in de Poel 86 A. 70 C.A. ;n te bekomen bij No tare re koop gevraagd Losse Oorlogsberichten. Over den brief ven Kardinaal Mercier schrijft een Belgisch priester o.m. Tot het laatste oogeiiblik heeft het Duit- sche bestuur den Kardinaal niet in staat geacht, om de daad te stellen, die thans zoo groot opzien baart. Men vergat ech ter, dat de Kardinaal behalve kerkelijk overheidspersoon ook vaderlander is en dat zijn vurige ascetische ziel, ook in het vervullen van haar patriottische plichten tot het uiterste, niet zou achterblijven. Hij heeft durven zeggen, dat onrecht on recht is, dat Duitschland een eed brak, dien Engeland hield en dat de wettige regeering is en blijft die van Koning Al- bert. Daarom moet hij thans boeten door de hand der predikers van de louter Duit- sche waarheid en het uitsluitend Buitsöhe recht. Deze wraak zal blijken een nieuwe domme daad te zijn, want het Belgische volk, aan hetwelk de werkelijke waarheid toch bekend is geworden, zal nog meer verbitterd worden, nu het ook zijn hoog- sten geestelijken vertegenwoordiger in het brute geweld ziet. Dat de Kardinaal tot opstand zou hebben aangespoord, kan me i hem immers niet verwijten, daar hij juist zijn onderhoorigen vermaande, onderdanig te zijn aan liet tweede-hands-recht van den overweldiger, en de verdediging des lands over te laten uitsluitend aan het leger. Juridisch bestaat er dan ook geen vat op den herderlijken brief. Uit Turnhout schrijft men aan de „Te legraaf als volgt: Wij vernemen ,dat op sommige plaatsen de voorlezing verboden werd door de Duitschers, op enkele plaatsen zelfs door de burgemeesters en op Vele plaatsen werd door de priesters slechts een korte predicatie, naar aanleiding1 van den brief gehouden. De geestelijkheid vreest be straffing door de Duitsche militaire macht. Hierin hebben die priesters, naar veler x meening ongelijk. liet tweede deel v'an 's Kardinaals vchrijven is toch niets anders, dan een Aanmaning tot kalmte en lijdzaamheid. !e Kardinaal zag', zoo goed als de Duit- -sche commandanten, in, dat in België dets vreeselijks zou gaan geschieden, wanneer niet tijdig de waarschuwende jStem werd vernomen. Onlusten worden er overal gevreesd. Men gelooft dat niet? Maar welk buitenlander kan zich een denkbeeld vormen van de eindelooz'e ver drukking waaronder ons volk gebukt gaat? Dat daarom vooral de wrevel tegen het Duitsche bestuur en de overweldigers aan merkelijk is toegenomen, kan ieder vreem deling iederen dag opnieuw vaststellen, ito i Al eenige weken lang broeit er Verzet onder het volkonder het lagere volk «vvooral. Hier en daar kwamen reeds relletjes voor, omdat de Duitschers het laatste wilden hebben, wat een arm burger in huis aan voedsel had. Van Herenthals van Thienen, van Diest en andere dorpen hoorden wij voorvallen in dien geest. Ondanks dat houden de requisites niet op. Nog wordt de laatste kracht uit ons -f'volk gezogen; stelselmatig duurt de uit putting voort. De brief van den aartsbisschop van Mechelen is er op berekend, de dreigen de onlusten tegen te gaan. Diaarom richt de bisschop in zijn eerste gedeelte izioh met een vurig1 patriotisme tot de Belgen en roept hun toe, dat Belgenland hun Belgenland zal blijven; dat zij zich niet behoeven te onderwerpen aan de Duit schers, dat België geen Duitsche provincie js, enz', enz. Maar de Iverdediging van den vaderlandsc.hen grond komt al leen toe aan het leger en aan de troepen van „onze vrienden". Ziehier de wond. waarop de bisschop den ringer gaat leggen. Een groot deel van het Belgi sche volk, opgehitst door vurige patriot ten, is gaan meenen, dat het zelf eerlang voldoening voor de duldelooze onmeedoo- genheid der Duitschers kan eisohen. En het middel daartoe zou een opstand zijn. De symptomen daarvan vielen hier en (do ogen met prijsopgave en meii reau van dit blad. ior werkhout, staande op dc aan en bij de hofstede Doe fjes in te leveren vóór of P. MELIS te 's-Heerenhee Barbestein". j huwelijk der tegenwoordig A. TRÏMPE BURGER Sr. 'I egen 1 Februari een flink iodigd met 1 Maart 1915 eschikbaar, bij C. C. STOL? 'k 65) Toen de wagens aan de poort van het kerkhof gekomen wanen, namen de dood gravers de kist en droegen deze naar het open graf, waar de (geestelijke ze stil inzegende; vervolgens lieten zij ze lang zaam i!n de groef neder. Nadat do die naar der kerk de laatste gebeden gespro ken en zich Verwijdend had, knielde Bertha aan het graf neder (en liet Weenend len biddend aan hare gevoelens den vrijen loop; hare hegeleiders baden diep ont roerd "mede, totdat zij weder opstond. In eerbiedig ontzag voor haar lijden, waag den Monaldi en zijne echtgenoot® niet, haar op den terugweg aan te spreken; hun gevoel zeide hun, dat zij de treu rende met zich zelve alleen moesten laten alleen Johanna en Bianca fluisterden zacht met elkander. Terwijl Monaldi bij het uitstappen uit den wagen haar den arm bood, zag zij den trouwen wel willenden man met een langen dankbaren blik aan en sprak: „Ik dank ui van ganscher harte voor uwe liefderijke hulp; God moge u beloo- daar op te merken. Het k'almeerend woord Van den aartsbisschop kwam niet te laatmaar ook niet te v'roeg. Zóó denken zeer velen over 's kardi naals optreden en den toestand in het bezette gebied. Hier in Turnhout verluidt zelfs, dat de kardinaal zijn brief aan de goedkeuring van den gouverneur der pro vincie heeft onderworpen. Het bombardement van Zeebrugge. SLUIS, 6 Jan. (Van onzen oorlogscor respondent M.) Het jongste bombardement van Zeebrugge, waarover sommige bla den hoog opgeven, heeft hoofdzakelijk in de verbeelding van correspondenten be staan. Zaterdagmiddag verschenen een drietal Engelsche oorlogsschepen voor de haven, waarop de Duitsche batterijen be gonnen te vuren, hetwelk met een drietal schoten van een der Engelsche schepen beantwoord werd. Het geheel was echter blijkbaar meer een vertoon, of moest mis schien als verkenning dienst doen. Tot een bombardement kwam het echter niet. Zeker is echter, dat steeds meer gevreesd wordt voor een Engelsche landing. Daar tegen zijn van Duitsche zijde alle maat regelen genomen en hebben nog steeds belangrijke versterkingen plaats. Bijzon derheden hierover kan noch mag ik mel den. In Heyst lieten de Duitschers tijdens het Engelsche vlootvertoon 11 villa's op den dijk springen, en zeker is, dat de kustplaatsen bijna geheel ondermijnd zijn. („De Tijd") Moeilijkheden met militieplichtigen in bezet België. BREE, 5 Jan. (V. D.) in Zonhoven wa ren tegen j.l. Maandag 4 Januari alle jon gelingen van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 opgeroepen, om een verklaring te teekenen in het college. Verschillende gaven aan den oproep geen gehoor en bleven thuis. Sommige vluchtten. Ziekere Sjef Bos, die eveneens poogde weg te vluchten, werd zóó deerlijk door :een sol daat met de kolf van het geweer '.mishan deld, dat hij per auto naar het;ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij spoe dig overleed. Een andere jongeman, zekere H. Leemans, werd na een 'groote worste ling overmand. Vier Duitsche soldaten zei den hem, dat hij gefusilleerd zou ivor- den. Ledmans verklaarde zich daartoe be reid en ging rechtop staan, zingende uit voile borst „De Vlaamsche Leeuw". Daar op is de man weggevoerd over Hasselt. Aangehouden. NISPEN, 3 Jan. Hedennacht trachtten een paar personen door middel van een karretje Engelsche dagbladen naar België binnen te smokkelen. De couranten, on der stroo verborgen, ontkwamen niet aan den speurzin der Duitsche wachtposten. Een der vervoerders, J. v. I„ Belg1 Van nationaliteit, werd gevangen genomen. De ander wist den dans te ontspringen, of schoon hem nog eenige geweerschoten werden nagezonden. Reeds meermalen ondervonden lieden, die de grens wilden overwippen, dat de Duitsche militairen niet spaarzaam met hun patronen zijn. Onophoudelijk konongebulder uit weste lijke richting' wordt den ganschen dag hier waargenomen. („De Tijd") Bittere waarheid voor Frankrijk Mgr. Giannini, apostolisch delegaat Van Syrië, protesteerde bij den Turkschen gou verneur tegen de verdrijving der Fransche missionarissen en de Verbeurdverklaring hunner goederen. De gouverneur ant woordde echter, dat de Turksohe re geering de Fransche missionnarissen gedu rende den oorlog met Frankrijk behandelt, zooals de Fransche regeering hen in vre destijd behandeld heeft. nen voor datgene, wat gij aan mij, mijln kind en aan mijn overleden echtgenoot bewezen hebt; mijne krachten zijn te zwak, om er u voor te beloonen." De naastvolgende dagen bracht Bertha door met voorbereidselen te maken tot hare terugreis, welke zij wilde onderne men, zoodra het regelmatige spoorweg verkeer weder hersteld zoude zijn. Doch Monaldi bewoog haar, door op de nog altijd onrustige toestanden van het schier eiland te wijaen, tot het begin van Octo ber te blijven en de afreis op Maandag den 3den dier maand vast te stellen. Den tijd, die haar nu nog restte, bracht Bertha meestal in de kerk door, in welke zij ook niet naliet tal van zielemissen voor de rust van den afgestorvene te doen lezen. Trots de innige dankbaarheid en liefde, welke ziji de familie Monaldi in haar hart toedroeg, verlangde zij nu toch zeer naar den dag, waarop zij Rome zou ver laten; het oponthoud dat daar ter plaatse deed haar godsdienstig gevoel te smar telijk aan, want de stad was niet meer gelijk vroeger; wat goed en vroom in haar was, trok zich terug, terwijl al het slechte en gemeene zich op den voor grond stelde. Een machtigen bergstroom gelijk, trok ken immer nieuwe scharen van het wal- Vredes- neigingen. De correspondent van de „Times" te Washington meldde Zondag, dat daar groote publiciteit gegeVen wordt aan een telegram uit Londen, volgens hetwelk Duitschland thans inziet, dat het in dezen oorlog niet winnen kan. De afzender van het telegram zegt, dat hij' een brief gezien heeft v'an een Deensch bankier, waarin stond, dat de leidende kringen Van Duitschland de onmogelijkheid om te win nen inzagen. Tegelijkertijd, zoo meldt de bericht gever der „Times" verder, wordt er op nieuw veel over den vrede gesproken, vooral in financieele kringen te New-York, die Duitschland vriendelijk gezind zijn. Hoe ongerijmd dit moge klinken, het bewijst, naar 't oordeel van den correspon dent van de „Times", dat de Duitsch- Amerikaansche financiers beginnen in te zien, hoezeer hun vertrouwen op de ver zekeringen uit Berlijn, dat de oorlog slechts kort zou duren, wordt beschaamd. België's neutraliteit. Het Belgische gezantschap te Parijs.'be- etrijdt in een nota de beschuldiging van Duitsche zijde, dat België zich .reeds voor do oorlog uitbrak aan den kant van Duitschland's tegenstanders had geschaard en daardoor zelf zijn onzijdigheid 'had ge schonden. Het gezantschap deelt mede dat de Bel gische regeering, op den dag vóór den inval der Duitschers, aan alle overheids personen bevelen had gezonden om de onzijdigheid des lands zoo strikt mogelijk te handhaven (en dat deze bevelen stipt zijn opgevolgd. Enkele uren voor het Duitsche ultima tum inkwam, is op bevel van den minister van justitie Carton de Wiart, 'het dagblad „Le Petit Bleu", dat propaganda maakte voor Frankrijk, in beslag genomen. Het aantal krijgsg«vangenen. De correspondent van de „Temps" te Genève deelt mede, dat volgens de jong ste cijfers van het Roode Kruis te Genève, het geheele aantal krijgsgevangenen in dezen oorlog 1.179.800 bedraagt. De bond- gonooten hebben er nu 604,200 in hun concentratie-kampen, Duitschland en Oos tenrijk hebben er 575.600. Een keizerlijke maaltijd. De „Figaro" onthaalt zijn lezers op het volgende verhaaltje over een keizerlijk diner te Luxemburg, toen daar nog het hoofdkwartier was. Het had plaats in de eerste dagen van September, toen het succes der Duitsche wapenen zijn hoogte punt bereikt had. De keizer, met von Moltke, von Tirpitz, den Rijkskanselier en andere hoogwaardigheidsbekleeders uit zijn gevolg, dineerden in de groote zaal van hótel Brasseur, het voornaamste in de stad, Voor deze gelegenheid waren ge wone gasten verwezen naar hoekplaatsjes achter pilaren, van waar zij alles konden zien. De keizer zat aan het hoofd van een lange tafel van tachtig couverts, met von Bethmann-IIollweg aan zijn rechter hand. Midden onder het diner kwam een or donnans binnen en reikte den kanselier een enveloppe over. Von Bethmann-Holl- weg vroeg zijn keizerlijken meester verlof haar te openen, hetgeen toegestaan werd. De kanselier las het telegram, sprong toen op eu overhandigde het den keizer, die glimlachte en straalde van vreugde. Er volgde een kort gesprek tusschen den keizer en den kanselier, toen stond de laatste op en zeide na stilte verzocht te hebben, op luiden toon: „Mijne heeren, Verdun heeft zich met 100.000 man over gegeven". De mededeeling werd met donderend hoera ontvangen en men bestelde nieuwe hoeveelheden champagne. Den geheelen nacht liepen Duitschers, de „Wacht am Rhein" zingend, door de straten. Drie da gelijks te gepeupel, dat tot dusverre zoo wel Italië als de aangrenzende landen onveilig had gemaakt, in de stad, om aan het werk van de „bevrijding" des Romeinsehen volks mede te werken; leen© bevrijding van alle handen, die dooi' ge loof en zedelijkheid om des menschen na tuur kunnen gelegd worden. De dag voor de terugreis naar huis brak ,aan. Het was Zondag, 's Morgens reed zij na,a,r St. Pieter om van het graf van den vorst der apostelen afscheid te nemen. Monaldi had voor haar verlof gekregen, om in de krypta der confessie met Johanna eene H. Mis bij te wonen en onder deze de H. Communie te ontvangen. Diepe stilte heerschte rondom, toen zijl in de majesteuze ruimten van den tem pel trad. N,a een korte aanbidding van het H. Sacrament, richtte zij hare schreden naar den koepelpilaar der H. Veronica, waaruit zij spoedig toegang tot de grotten kreeg. Gelijk ieder, die in deze donkere ruimte afdaalt, zoo beving ook haar eene eerbiedige vrees voor de plaats, sedert 1800 jaren der katholieke wereld zoo dierbaar. In de nauwe kapel gekomen, knielde zijl met Johanna voor het kleine, van goud stralende altaar neder; het H. Misoffer begon. Te midden der diepste stilte van het heiligdom scheen zij: zich gen later hoorde men te Luxemburg, door een Fransch blad, van de overwinning der Franschen aan de Marne. 'nMooi verhaaltje 1 Voor de Fransche lezers van den „Figaro" om ervan te smullen. Maar overigens se non Vero, e bene trovato, zegt „De Tijd". Ten bate der krijgsgevangenen. Onder verwijzing naar de pogingen, die Z. H. den Paus heeft aangewend, om het lot der krijgsgevangenen te doen ver zachten, heeft Z. Em. kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, een rondschrij ven uitgevaardigd, waarin Z. Em. mede deelt, dat een Zwitsersch katholiek pries ter, nl. professor Dévaud van de univer siteit van Freiburg, de gevangen-kampen binnenkort zal bezoeken en zorg zal dra gen, dat voor de katholieke gevangenen alles gedaan wordt, wat mogelijk is, om hun lot te verzachten. Z. Em. wekt de Katholieken op, giften te zenden, opdat de Fransche en Belgische gevangenen zich het een of ander kunnen aanschaffen. Ook lectuur is zeer noodig en kerkboeken zouden eveneens welkom zijn. De baro nes Montenach zond reeds 25.000 gebe denboeken. Spoorwegverkeer in België. Het bureau Norden te Berlijn bericht: Het spoorwegverkeer in België is op 1 Jan in zijn geheelen omvang door de Duitsche overheid hervat. Ongeveer 8000 spoorwegambtenaren en beambten van het Duitsche spoorwegpersoneel zijn in de laatste dagen naar Belgie vertrokken, o. a. 1100 spoorwegbeambten uit Beieren. De stemming in Amerika. De „Morning Post" publiceert een brief van een Amerikaan, die in de geleerde wereld een belangrijke plaats inneemt, gericht tot een vriend in Engeland. In dezen brief wort gezegd, dat er in de stemming in Amerika, die in den beginne bijna algemeen tegen Duitschland was gericht thans een belangrijke omme keer is gekomen. Een der oorzaken hier- van was de krachtige weerstand, dien het Duitsche leger den Verbondenen en den Russen heeft geboden, en die, evenals zijn gebleken voortreffelijke organisatie en geschiktheid, de eerlijke bewondering voor Duitsche dapperheid wekte. Een andere grond voor den ommekeer in de stemming is de steeds groeiende overtuiging, dat een overwinning van Rusland, wanneer daarmede de annexatie van belangrijke deelen van het Duitsche gebied gepaard zou gaan, een beslist na deel voor den Enropeeschen vooruitgang zou zijn. De Russen bij Sarykamysj. PETROGRAD, 6 Jan. Naarmate de o(ficieele en particuliere telegrammen over de jongste Russische overwinningen in komen, neemt het vertrouwen in de Rus sische „Stoomwals" weder toe. Bewonderenswaardig was in het ge- vecht de prachtige volharding der Rus sische troepen. In het begin van het gevecht bij Sarykamysj was de verhou ding van de Russen tot de Turken im mers 1 tegen 10. De Turken hadden de gewone. Duitsche taktiek aangenomen en deden tegelijkertijd aanvallen op het front en de flanken Gehypnotiseerd door hun Duitsche leiders stortten zij zich in een zeker verderf. Zij zwermden bergkloven af, die aan Zwitsersclie bergbeklimmers vrees zouden hebben ingeboezemd en vielen, halverwege weggezonken in de sneeuw, gehuld in lompen en half be vroren, de Russen aan, die een vernie lend vuur uit hun snelvuurkanonnen openden. De Russen trokken later voor den schijn terug, met de niets kwaads vermoedende Turken achter zich aan tot enkele mijlen van Sarykamysj. Hier ech ter veranderde de zaak en begon de ne derlaag der Turken. („Handelsblad".) zelve als een van het lichaam geschei den geest toe, die uit den afgrond van zijn niet, tot den Heer der heerscharen om hulp roept. Vurig stegen hare gebeden ten hemel, waarin zij voor hare ouders, voor ha,ar echtgenoot en oom om rust in God, voor zich en haar kind om be scherming en genade, onschuld en rein heid, had. Alles voor God en voor Hem alleen, dat was de innigste ivensch van haar in het vuur van tegenspoed gelou terd hart. De communie offerde zij, voor hare dierbare overledenen op. Na het eindigen van den H. dienst bleef zij nog tijdlang in stille overweging neerknielen. De heiligheid -en verhevenheid van de plaats kluisterde haar met geweld vast. Daar klonken op eenmaal als uit de verte heldere stemmen door de donkere kapel; het klonk ,zoo zoet, zoo liefelijk, zoo ver- trouwvol1 jubelend door de stilte, dat zij in heilige ontroering met Johanna bleef luisteren. Het kapittel van St. Pieter was in de Chrysosfomus-kapel zijn koordienst begonnen. „Gloria in excelsis Deo" klonk het weldra in hare ooren, „et in terra pax hominibuis, bonse voluntatis." „Eere zij: God in den hooge en vrede op aarde den menschen van goeden wil." Ja vrede, kalmtevolle, hemelsche vrede in God had Bertha, na ai het lijden, dat ze verduurd ALBANIË. De opstand. Uit Albanië komt het bericht, dat de revolutie aldaar steeds verder om haar heen grijpt Het grootste deel van het land is thans in handen der rebellen en de val van Durazzo staat, zoo heet het, voor de deur. Zondag jl. zijn naar de „Vossische Zeitung" meldt bij een gevecht op de heuvels van Sasboerti de troepen van Essad pasja verslagen. Essad liet te Durazzo den staat van beleg afkondigen. Te Valona loopt het gerucht, dat de rebellen ook te Berat de overhand hebben en de gehuchten, welke zich voor Essad hadden verlaard, plunderden. De onrust onder de vreemdelingen te Durazzo neemt toe. ZFIB-AFB1KA. Nóg rebellen! De opstand in Zuid- Afrika is wel dood, doch de opstande lingen leven nog. Maritz heeft zelf aan het hoofd van een commando van 800 man, voor het grootste gedeelte rebellen, met vier veldkanonnen en vier mitrail- en met Kemp als onderbevelhebber een aanval gedaan op een afdeeling loyalisten, ter sterkte van 480 man, met twee mi trailleuses. De aanval had plaats op 22 Dec. bij Waterhof in de nabijheid van Schuitdrift, ten Westen van Kakamas. Krachtig werd weerstond geboden, maar ten slotte moest men enkele mijlen te rugtrekken totdat versterkingen kwamen. Herhaalde pogingen der rebellen om de loyalisten om te trekken mislukten en tegen zonsondergang trokken de rebellen naar Waterhof terug. De loyalisten had den één gesneuvelde en twee gewonden. Twee en-negentig man werden gevangen genomen en een maxim, 80.000 patronen, een ambulance en 26 leege wagens wer den buitgemaakt. Vermoedelijk al staat, dit er in het bericht niet bij door de loyalisten. (nDe Tijd' Het gebeurde te Zeist. In antwoord op de vragen van den heer Troelstra verklaart de minister van oorlog, dat hij zich wenseht te onthou den van beschouwingen over de niet aan de oppervlakte liggende oorzaken, welke kunnen hebben geleid tot de ongeregeld heden, die een krachtdadig optreden on vermijdelijk maakten. Die oorzaken zijh van psychologischen aard en liggen bui ten het invloedsbeneik der Reigpering en der met de zopg en de bewaking der geïnterneerden belaste personen. Aangaande de geuite grieven wolrdt o.a. opgemerkt, dat de bewegings vrijheid beperkt moet blijven, daar met nauwgezetheid tegen ontvluchting moe,t worden gewaakt en pogingen daar toe bij herhaling worden gedaan. He,t niet beschikken over een c a n t i n e was een gevolg van het eerst in gereedheid brengen van logiesbarakko|n met helt oog op het koude jaargetijde. De p r ij zen mogen niet te hoog worden geacht. Inderdaad werd door het ontbre ken van tochtportalen hij sterken wind uit sommige richtingen het verblijf in de barakken onaangenaam. Thans wordt hierin voorzien. Omtrent het vuren door de Nedielrj- landsche militairen wordt opgemerkt: De Minister, hoewel ten zeerste betreu rende, dat moest worden overgegaan tot dit middel waardoor onvermijdelijk slacht offers moesten vallen, heeft nochtans de overtuiging, dat het krachtige optreden niet alleen noodig, maar zelfs niet te ontgaan was, en „dat de kapitein, zoo wel als de luitenant, geheel hebben gehandeld, zooals hun plicht gebood. Al- had, gevonden. En terwijl de vredestem nog in .zoete melodie uit de hoogte door de wijlde ruimten klonk, kuste zij den H. grond, 'ivaarop zij neerknielde, ©n ver liet met Johanna de krypta en het maje stueuze Godshuis. De dag ging voorbij' onder weemoedige gesprekken met <de familie Monaldi, die zich nog volstrekt niet in hare afreis konde Isohikken. Bianca vooral was trooste loos; zoo dikwijls zij begon te spreken, kwamen haar de heldere tranen in de ■oogen, en ©erst toen haar vader haar be loofde, dat zij Johanna spoedig zoude terugzien, werd zij iets kalmer. Op den na middag brachten allen te zamen een af scheidsbezoek aan de Maria Maggiore. Bertha's innige, dankbare liefde tot de Moeder der genade drong haar tot een laatste gebed voor haar H. beeld; van daar bracht een rijtuig haar spoedig naar het kerkhof aan hot graf van Brandt, om ook van hem in God te scheiden. Toen zij na.ar de stad terugkeerden, zagen zij vele woningen verlicht; scharen van in gedrongen gepeupel trokken, van muzisk- benden vergezeld, schreeuwend en tie rend door de straten. De revolutie vierde weder hare overwinning. Bertha ademde vrijer, toen zich de huisdeur achter haar gesloten had. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 5