De Groote Oorlog. Zaterdag (4 Januari 1915 Elfde Jaargang. No. 4 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit nnHiffler bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. Een fout. Losse Oorlogsberichten. KERKNIEUWS. ij LLJ i 'x i i i i i i II Welk weder zullen wij hebben UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor d. Administratis: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor <500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I l®8 gulden bij I gulden bij gulden bij ia H verlies van een m I B 9 8 verlies B B verlies van M 1 Z flI S hand, voet I B B B B van een 8 een M I IW of oog; duim; wijsvinger. M gulden bij verlies van eiken anderen vinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Toen de hertog van Enghien op bevel van Napoleon uit zijn huis te Ettenheim was opgelicht en in de kasematten van het slot te Vincennes was gefusilleerd, vroeg men aan den sluwen staatsman Talleyraud, wat hij daarvan dacht. Deze antwoordde: c'est pire qu' un crime, c'est une faute. „Het is erger dan een misdaad, het is een fout." Deze woorden kan men toepassen op de actie, die door de Duitschers tegen kardinaal Mercier wordt ondernomen. Waar toch deze kerkvorst in zijn her derlijk schrijven zijne onderhoorigen aan spoort tot een lijdzaam aanvaarden van den bezettingstoestand van België door de Duitschers en er nadrukkelijk op wijst, dat het niet aan de bevolking maar al leen aan het leger der bondgenooten toekomt aan dezen toestand een einde te maken, daar moet het op zijn zachtst onvoorzichtig heeten, den kardinaal in de uitoefening zijner bestuursfuncties te willen bemoeielijken en hem. „manu mi- litari" te willen dwingen, zich te voegen naar de opvatiingen der Duitsche mili taire autoriteiten. Zelfs de passage van den brief, waarin Zijne Eminentie de liefde en achting der Belgen alleen opeischt voor hun ko ning en h u n regeering, kan voor loyaal denkende Duitschers geen aanleiding zijn daarover den Mechelsen kerkvorst zoo hard te vallen als de berichten daarom trent doen gelooven. Want behalve dat de bezetting van België geenszins identiek is met de op name van dat land in het Duitsche rijk dit zal de toekomst nog moeten beslis sen kan de kardinaal zich beroepen op hetgeen Von der Goltz bij zijn aan vaarding van het gouverneursambt te Brussel zeide, dat hij volstrekt niet wilde, dat de Belgen hun vaderlandslievende gevoelens zouden behoeven te verloo chenen. Houdt men verder in het oog, dat een derde deel van het Duitsche rijk Katho liek is en zijn bondgenoot Oostenrijk- Hongarije zelfs voor het grootste ge deelte Roomsch-Katholieken als onder danen heeft, dan kan het niet anders of een hardhandig optreden tegen een zoo hoog staanden kerkelijken waardigheids bekleder, omtrent wiens deugd en ge leerdheid een roep gaat tot ver buiten Europa's grenzen, zal in wijden kring droefheid en ontstemming verwekken bij de bewoners van Germanje en de Donau- monarchie, zonder nog te spreken van de gevoelens, die deze daad bij de tegen standers, de bondgenooten, zal wakker roepen en den indruk, die zoo iets teweeg zou breDgen bij het Vatikaan, waarmede keizer Wilhelm gaarne op goeden voet staat. Indien de Duitsche regeering zoo voorgaat, zal zij zelve de oorzaak zijn, dat in geheel de beschaafde wereld zich een ontstemming tegen het Duitsche rijk en al wat Duitsch is, vastzet, die aan Duitschland's in- en uitwendige groot heid en welvaart veel meer schade, tot in de verre toekomst, toebrengt dan de zwaarste nederlagen op liet oorlogsveld zulks vermogen. En wie, die niet blind is voor de vele voortreffelijke eigenschappen, die de Duitsche natie ondanks alles sieren, zal zulks niet moeten betreuren Duitschland speelt in deze kwestie hoog spel, maar of het zal winnen, valt te betwijfelen. N.B. Deze driestar was geschreven in de veronderstelling, dat de berichten van „De Tijd" omtrent de gevangen houding van den kardinaal geloof ver dienen. „De Maasbode" vestigt er de aandacht op dat geen officieel bericht van de ge vangenneming was ingekomen. Inmid dels bevatte „De Tijd" van heden (Don derdagavond) weer tal van bijzonderheden over dit geval. De kardinaal zou sinds Zaterdag in zijn paleis door Duitsche soldaten worden bewaakt. Zelfs geeft het blad uitvoerige mededeelingen over het verhoor dat de Duitsche commandant Zijne Eminentie deed ondergaan. Vanmorgen evenwel drukte „De Maas bode" in zijn ochtendeditie het navol gende bericht af: Kardinaal Mercier. BRUSSEL, 7 Jan. (W.B.) Het bericht in buitenlandsche bladen als zou de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Mercier, wegens het door hem uitge vaardigde herderlijk schrijven, in zijn paleis bewaakt worden of zelfs gevan gen genomen zijn, is volkomen valsch. Ook de verdere bewering dat Bel gische priesters wegens voorlezing of verspreiding van liet herderlijk schrij ven in hechtenis werden genomen, is onjuist. Het is te hopen, dat dit bericht van het Duitsche Wolff-Bureau de waarheid bevat Niet onmogelijk is het intusschen dat inderdaad de woning van den kar dinaal in den aanvang is bewaakt, maar die vrijheidsberooving op hoog bevel gezien den enorm ongunstigen indruk, dien zij maakte is gestaakt. De Redactie. De toestand. Generaal Potiorek heeft het bij de Oos tenrijkers leelijk verkorven. Hij had de volledige onderwerping van Servië tegen Kerstmis in het vooruitzicht gesteld en werkelijk scheen het dien kant Uit te gaan toen zijn legers den 2en December Belgrado binnenrukten. Maar het blaadje keerde spoedig om uit schier gansch Servië werden de Oos tenrijkers verjaagd onder voor hen ont zaggelijke verliezen. De berichtgever van de „Daily Telegraph" te Nisj becijfert, dat na de 148,000 man, welke Oostenrijk tot medio' October in Servië aan dooden, ge wonden en zieken verloor, de verliezen sedert 1 November aanmerkelijk grooter zijn, namelijk 180.000 man, zoodat het totaal verlies-cijfer stijgt tot bijna 330.000 man, van welke er 68.900 gevangen zijn genomen. Nu wil de opvolger van generaal Po tiorek, aartshertog Eugenius, het opnieuw beproeven met een kersverschen veld tocht. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Deskundigen hebben becij ferd, dat voor zoo'n veldtocht een leger van één m i 11 i o e n manschappen noo- dig is en - zoo beweert althans de berichtgever van de „Daily Telegraph" OostenrijkHongarije beschikt thans niet over zoo'n troepenmacht, daar het in Gal- licië de handen al vol heeft Als het waar is, dan is het een leelijke tegen valler voor Oostenrijk, dat het 't kleine Servië tot heden toe nog niet afdoende heeft kunnen tuchtigen. Ook do Duitschers hebben hun aandeel in de teleurstellingen van den krijg. Toen Von Hindenburg uit Thorn op rukte, aan den ijzeren greep van het om singelende Russische leger wist te ont komen en den vijand zware slagen toe bracht, werd in Duitschland gejubeld, als ware Rusland den ondergang nabij. Weken zijn sinds dien verstreken en.Zooals op het oogenblik de zaken staan, is de positie der Duitsche troepen in Polen niet zoo gunstig als de „Leipzig-overwinning" van Von Hindenburg deed verwachten. Ofschoon de Duitschers een aantal Rus sische stellingen op den noordelijken vleu gel veroverd hebben, en de Russen zich achter de Boezra-Rawka-lijn moesten te rugtrekken, is de weg naar het Oosten nog steeds versperd. De positie der Rus sen is in deze linie een hijzonder gunstige en zij vooral trekken uit de veranderde oorlogsmethode de voordeelen. Hunne veldstellingen zjjn zeer sterk bevestigd en toegerust met alle technische hulpmid delen. Duitschland is dus nog altijd op een hooge krachtsinspanning in het Oosten aangewezen: het wqadt verhinderd daar zijn legermacht te verzwakken teneinde in het Westen hulp te bieden aan zijn troepen, die aan een steeds onstuimiger offensief der bondgenooten zijn blootge steld. Ook het weder loopt hen in het Westen tegen. Zij hadden gehoopt op strenge vorst, om zoodoende de inundatie- moeieiijkheden aan de Yser te overwin nen. Reeds waren de soldaten men moest de handigheid en het aanpassings vermogen der Germanen bewonderen van schaatsen voorzien. Maar nu regen en wind de plaats van sneeuw en ijs innemen, geven zijl zoo zegt men althans den moed op om bij de Yser te kunnen doorbreken. Doch zij, hebben nog meer koorden op hun boog. De correspondent van de „Times" te Nancy meldt, dat de berichten, door vlie gers overgebracht uit Metz, er op wijzen, dat de Duitschers op dit deel van het front een nieuwe actie voorbereiden. Zoo wel te Metz als in Straatsburg trekken zij een groote troepenmacht samen. Ver scheiden regimenten, die in het Noorden, bij Dixmuiden en Yperen hebben gevoch ten, en waarvan sommige aldaar groote verliezen hebben geleden van een was nog maar een vierde over zijn naar de grensvesting Metz gevoerd en daar op hun oorspronkelijke sterkte gebracht. Voor de stad zijn nieuwe verschansingen gegraven en er wordt een spoorweg aangelegd. Deze spoorweg is mogelijk, zoo niet waarschijnlijk, bestemd voor het transport van zwaar geschut naar St. Mihiel over Thiancoürt, en de algemeene indruk is er een van koortsachtige haast met een bepaald doel voor oogen. Aldus de correspondent van de „Times". Men herinnert zich nog, dat er indertijd veel over de omstandigheid gesproken is, dat, de Duitschers, nadat zij bij St. Mihiel het Maasfort Camp des Romains hadden veroverd, hun actie tegen de Maaslinie niet voortzetten (tengevolge waarvan het front aldaar zoo'n eigenaardigen vorm heeft behouden), maar in het Noordwesten gingen optreden. Men bracht zulks in ver band met de vervanging van von Moltke als chef van den generalen staf door von Falkenhayn. Aan de Yser hebben de Duitschers niets bereikt. Misschien willen zij het ten slotte toch nog eens tegen de Maaslinie probee- ren. Een offensief tegen die 'linie (veron dersteld dat het succes heeft) zou tevens een doorbraak van de Franschen in de zoo gevaarlijke streek ten Noorden van Verdun verijdelen. Toen wij als jongen op school les kre gen in de natuurlijke historie, vertelde de meester van den struisvogel, dat dit dier bij de nadering van een vijand den kop in het zand steekt. Ik zie den vijand niet, zoo denkt het beest, dus, conclu deert het met struisvogellogica, ziet de vijand mij ook niet. Iets dergelijks doeh de Turken, die geen woord reppen over hun nederlagen bij Saxykamysj en Ardahan en met een on- noozel gezicht over hun eigen successen (van een tiental dagen geleden een gevecht waarbij de Russen 200 dooden achterlieten voortboomen. Die neder lagen zjjn echter op den duur niet dood te zwijgen en hun beteekenis is van zeer ver strekkenden aard. Geen wonder dat lord Kitchener, minister van oorlog, in het Engelsche Hoogerhuis er Woensdag j.I. bijzonder de aandacht op vestigde. De heer Franck en de Duitschers. De heer Louis Fl'anck, voorzitter der intercommunale commissie te Antwerpen, had met Nieuwjaar in de Antwerpsche bladen een stuk geplaatst, waarin hij een eeresaluut brengt aan de voor het vader land gevallen zonen en aan de Antwerp sche bevolking voor haar waardige hou ding. Om wille van dit stukje hebben de Duitschers den heer Franck twee dagen gevangen gezet. Ch. Corty f Te Antwerpen is de in handelskringen algemeen bekende president der Antwerp sche Handelskamer, de heer C h. Corty, op 73-jarigen leeftijd overleden. Kalender der Week. Van 10 tot 17 Jan. 1915. Zondag 10 Jan. Eerste Zondag na Drie koningen (hl1. 385),; 2de gebed v. Drie koningen (bi. 379). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór\de Hoogmis zegening met wijwater (bi. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122)'. Vespers op bl. 391 en 383. Maandag 11 Jan. Dag onder het Octaaf v. Driekoningen. De H. Mis op bl. 379; gedachtenis v. 'd. H. Ilyginus (bl1. 1074 ien 172}; 3do gebed v. d. II. Maagd uit de Mis der Besnijdenis des Heeran op bl. 371. Dinsdag 12 Jan. Mis als gister (bl. 379)'; 2de gebed (bl1. 371); 3de gebed voor1 Kerk of Paus (bl. 101 of 102). Woensdag 13 Jan. Octaaf van Drieko ningen (bl. 388). Donderdag 14 Jan. H. Hilarius (bl. 1074 en 222); gedachtenis v. d. H. Felix (bl. 1075). Vrijdag 15 Jan. H. Paulus (bl. 1076); gedachtenis v. d. H. Maurus (bl. 1076 en 235). Zaterdag 16 Jan. H. Marcellus (bl. 1076); 2de gebed (bl. 371); 3de gebed voor de Kerk (bl. 101); 4de gebed voor den Paus (bl1. 102). Do gewone' orde der H- Mis, die iede- rea dag terugkeert, begint op; blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzlen naar het „Volledig Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 10 Jan. Eerste Zondag na Drie koningen, Epistel1: Rom XII 15. Evan gelie Luc. II 42—52. Driekoningen is een kerkelijk feest, dat zoowel in de Oostersclie als in de Westersche Kerk sinds eeuwen met groote plechtigheid wordt gevierd. Een octaaf lang, d.w.z. 8 volle dagen wordt de gebeurtenis van het bezoek der Wijzen aan het Goddelijk Kind herdacht. Toch is dit meet het eenige feit, dat herdacht wordt. Het feest heet dan ook liturgisch niet Driekoningen, maar „Epiphania Domini", „Openbaring des Heereri'. Ook de openbaring Zijner wondervolle almacht in het mirakel op de bruiloft van Kana en de openbaring van Zijn Mes- siassehap in den doop aan den Jordaan wordt op het feest van Driekoningen her dacht, gelijk de hymne „Crudelis Herodes" aangeeft. In de Mis domineert echter de herinnering aan het bezoek der drie Oos- tersche wijzen te Bethlehem. Volgens een eerbiedwaardige overleve ring zijn de drie wijzen evenzoovele apostelen geworden van Jezus' heilige leer en zijn zij den marteldood gestorven. Hun vereerenswaardige overblijfselen wer den lang te Milaan bewaard, doch zijn in de Middeleeuwen overgebracht naar Keulen, waar zij thans rusten in den prachtrollen dom. Wie lust heeft het schoone evangelie van de Driekoningenmis te lezen vindt het in zijn Nieuw Testament bij1 Matth. II, 1—12. Of hebt ge geen Nieuw Testament. Maar schaf u dan aanstonds het z.g. „Roomsche Bijbelje" aan („Het Nieuwe Testament en de Handelingen der Apostelen", in alle R. K. boekwinkels a 25 of 30 ets. verkrijg baar) en lees er vlijtig in, zoo mogelijk dagelijks. Hiermede vervult gij den wensch der Kerk. Verwachting tot den avond van 9 Jan. Meest matige, tijdelijke wellicht storm achtige, Westelijke tot Zuidelijken wind. Zwaarbewolkt tot betrokken lucht, later waarschijnlijk weer regen. Weinig verande ring van temperatuur. Toen op 27 November 1903 het Bestuur der Vereeniging tot verspreiding van het Evangelie onder het volk (onze tegen woordige paus maakte er toen deel van uit) hij Paus Pius X op audiëntie was, sprak deze paus onder meer de volgende woorden „Het Heilig Evangelie is volgens mij het veiligste middel om het geloof te be waren en te versterken. Het is 't beste en schoonste hoek der wereld. In het Evan gelie ligt alles opgesloten, het Evangelie is alles.is alles 1 Het js een geschre ven preek, heilzamer dan alle preeken, welke voor de geloovigen gehouden wor den. Het Evangelie is nuttig en noodzake lijk voor allen. Wel verre, dat het lezen.1 er van, ook den minst ontwikkelde zou kunnen schaden, kan het niet anders dan gunstig werken op het hart". Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dank ontvangen van den heer So- mer KinderkleederenVan het Provinciaal Steuncomité een zending boter, lijfgoede ren en schoenen en heden eenige vaten, zeep; tevens dank aan den heer van Melle voor het steeds verschaffen van water en het drogen der kopjesdoeken: voor het lokaal in de MelksaAon. Toezending van aardappelen zal het co mité zeer welkom zijn. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester. De kolenaanvoer alhieT is weer be gonnen. Er staan «enige wagons aan 't sta tion in lossing, zeker ten genoege yan 't publiek. Middelburg. Het is dringend noodig dat een ieder die bereid is alsnog kamers, liefst met gebruik van keuken, aan Bel gen te verhuren dit ten spoedigste op geeft aan het plaatsingsbureau in het vreemdelingenverkeer op de Markt, want men moet daar onophoudelijk menschen die adressen komen vragen, teleurstellen. Het aantal bons voor warm eten bedroeg gisteren 1194 en beden 1193. De Nieuwjaarsdonderdag had gis teren weer heel wat jong volkje naar de stad gebracht. Zij troffen het slecht met het weer. De politie moest een hoer we gens het veroorzaken van volksoploopen eenigen tijd opbergen. Zierikzee. Hier zijn Woensdag weder twee mijnen aangebracht. (M. Ort.) De hier gevestigde postduivenver- eeniging „Prins Hendrik" heeft de Ko ninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. Heinkenszand. Loop der bevol king. Den 31sten December 1913 be droeg de bevolking dezer gemeente 886 mannen en 849 vrouwen, totaal 1735 zielen. Geboren werden in den loop vtan 1914 27 m. en 19 vr„ totaal 46. Overleden zijn 8 mannen en 5 vrouwen, totaal 13. Er werden 13 huwelijken gesloten. In de gemeente kwamen 27 m. en 50 vr., totaal 77. De gemeente verlieten 50 m. en 62 vr., totaal 112. Den 31s'ten De cember 1914 bedroeg de bevolking 882 mannen en 851 vrou,wen, totaal 1733 zielen. Hoedekenskerke. Loop der bevol king. De bevolking bedroeg op 1 Ja nuari 1914 1278 zielen, te weten 640 m. en 638 vr. Door vestiging vermeerder de hij met 15 m. en 27 vr., totaal 42. Er werden 9 m. en 21 vr. geboren. Door vertrek verminderde de bevolking met 29 m. en 41 v'r., totaal 70, terwijl 12 m. en 9 vr. stierven. De bevolking op 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1