Gemengd Nieuws. 406e Staatsloterij. posterijen en Telegrafie. Laatste Berichten Wetenschap en Kunst Van het Oorlogsveld. Rechtszaken. Visscherij. Scheepvaarfberichten. Besluiten en benoemingen. Landbouw en Veeteelt Afloop verknopingen, aanbestedingen enz. KERKNIEUWS. Onderwijs. financieele Mededeelingen. Ossenisse. Op Donderdag 31 December 1914 des namiddags 2 uur, had alhier een. 'openbare vergadering van den ge meenteraad plaats. Afwezig dhr. PI. J. Adriaansens. Eén vacature. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering dooi den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna worden de galoofsbneivein van het gekozen raadslid J. F. Verdunnen onderzocht door de heeren G. de Waal— Stallaart en G. Hermans. De-ze heeren verklaren dat de brieven in orde zijn, adviseeren tot toelating, waartoe wordt besloten. De heer Verdunnen wordt dooi den secretaris binnengeleid, legt de vier- edschte eden af en neeinlt zitting. Froces-v-eirbaal van Icasopn-einmg' iwj uon gemeente-ontvanger. De kas werd in arde bevonden inet f46,79 aan contanten. Een paar brieven van Ged. Staten over uitbetaling. Brief van Ged. Staten, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven tot 1 Februari is uitgesteld. De begroeting over 1915 is van Ged. Staten terug ontvangen en de subsidie zal worden verlaagd. Enkele af- en over schrijvingen hadden er plaats. Bij den post onderhoud wegen z-egt de heer Watrens, dat hij er voor zou zijn dat er dit jaar een schip gewone grint werd aangekocht, wijl er zoo moeielijk maca dam te krijgen is. Er komt een monster grint ter tafel v;an f4,75 per M3., doch de heer Warrens zegt, dat e.r wel zal te krijgen zijn a f 2,75. (Wondt besloten prijsopgave te vragen van een schiip vfui 120 a 150 M3. Bij den post schoolbouw werd hesloiten iedereen zooveel mogelijk -teyreden te stellen. Alsnu had de verkiezing plaats van een wethouder ter voorziening in dfevaca ture ontstaan door "het overlijden van den hear N. J. 'Rijk. Uitgebracht werden 6 stemmen, waarvan 2 op den heer G. Hermans en 4 op den heer Jac. Serrarens. De heer Serrarens verklaart de benoeming aan te nemen. Daarna sluiting. Koewacht. In de kerk dezer gemeente zijn in het afgeloopem jaar gedoopt 92 kinderen. Overleden zijn 60 personen, zoo- dat het aantal geboorten dat der overlij dens met "32 overtreft. In den laatst;en tijd mocht onze Zeereerw. heer Pastoor niet met zijn Ne- derlandsche parochianen in aanraking ko men, hij was volgens het Duitsch© bestuur slechts pastoor over het Bel gisch gedeelte. De beide kapelaans moes ten zich maar belasten met de geeste lijke zorg der Nederlandsch-e katholieken. Dat onze beminde herder al het mogelijke deed om daarin verandering te bréngen, kan men begrijpen. Eindelijk heeft de be velhebber bepaald, dat hij een-maal peT dag naai- Nederland mag gaan om zijne parochianen te bezoeken en dat hem toe gelaten is des Zondags biecht te hooien, iets wat hem eertijds ook v-erboden was Sluis. 6 Jan. R-equisities. (Van onzen oorlogscorrespondent M.) De Duit- schers schijin-en vooral gebrek te krijgen aan hooi, stroo en hav-er. Deze artikelen worden in zoo groote hoeveelheid in alle plaatsen opgeëisc-ht, -dat -de levering er van aan de bevolking onmogelijk is. Bo vendien gaan die Duitschers, volgens be richten uit Gent en Brugge, door requi- sities tegen afgifte van bons te doen, niettegenstaande de belofte, dat voortaan steeds in geld zou betaald worden, als ide prov. raad de oorlogsschatting aannam" I (Da,Tijd.) Sluis. 5 .Tan. (V. D.) Zoo juist sprak ik eenige bewoners van Korixijk, wien het n-a heel vieiel moeite gelukt is veilig en wel op iVederlandsch grond gebied te komen. Mij werd verteld, dat Kortrijk een oorlogsschatting van 12 mil- lioen was opgelegd, waarop heden, als eersten termijn, 4 millioen betaald moest worden. De stad beschikt evenwel over geen geld. Door de gemeente waren ten behoeve der inwoners reeds meer dan 8 millioen bons in circulatie gebracht. De requisitiën drukken ook ontzettend zwaar op Kortrijk. Vlees-cb, is niet meer te krijgen en vee is niet m-eer te zien. Voor ruim 20 millioen is aan wol opge- eisc-ht. In het naburige Hooghlede zijn ook lalle huizen leeggeplunderd. lAllie meu belen, als stoelen, tafels en zelfs piano's wotrden (medegenomen. Men vermoedde, dat in bet huis van een aldaar wonenden notaris waarden in den muur waren ingemetseld. Men hééft de muren opengebroken en al het inge metseld zilver en goud gerequireelrid. Was tot gisteren 'Middelburg niet door de Duitschers bezet, thans liggen ook daar militairen en is een wacht vlak bij de HolLandscbe grenzen geplaatst. Dit is gedaan oim te voorkomen, dat nog meer vee warde uitgevoerd. Aardenburg. Aan het Huisgez. wordt gemeld De Burgemeester van Belgisch Middel burg is weer vrijgelaten. Het geheele gemeentebestuur is thans naar Nederland gevlucht. Als een bewijs hoe zwaar de eischen zijn, welke de Duitschers aan de Bei- blad® bevolkinS stellen, meldt hetzelfde 7rii Mme dorp Lapscheuren, een S telenVan nog Seen 1000 zielen, moet tegen morgen opbrengen 600 koeien "00 varkens, 400.000 K. G. tarwe,200.000 haver en hooi®11 611300"000 K'G' Door den commissaris der Koningin is benoemd tot bezoldigd gemeente-veld wachter te Zaamslag J. van Westen- brugge, thans agent van politie te Zie- rikzee. Het geld had hem. In de scha mele woning van den ouden S. en diens vrouw, die dezer dagen in hun woning te Leiden dood werden gevonden, heeft men nog ruim f 3000 aan geld en papieren gevonden, zelfs effecten en loten, gouden tientjes enz., verborgen in laden, doozen, busjes en in de kleederen. De man was huisschilder en trok twee gulden ouder domsrente en was ongeveer twee maanden zonder werk. (Z.) Een buitenkansje. Een firma te Akkrum heeft uit Frankrijk een order gekregen om dadelijk 25000 paar schaat sen tie leveren. Dinsdagmorgen is te Oostarwijk gear resteerd een zekere A. de Jong, verdacht, den jon;gst©n postdiefstal te Amsterdam te hebbern gepleegd. Nader meldt men ons, dat ook nog vlrouw J. W. is gearresteerd als heelster. 3e kl.i le lijst. Trekking 4 Januari, f 1000.- 4203 18825 f 40016355 f 200: 3821 j f 1004549 f 45: 857 1269 3130 3131 4304 5623 19046 20729 3e kl., 2e lijst. f25000: 19854 f 2000: 18080 f 1500: f 1000: f 400: f 200: Trekking 5 Januari. I Postkantoor te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand December 1914. Binnenland. Brieven: Franquet, Shoon- duinen; Alfons v. d. Kruis, Leeuwarden; C. Noest, Rotterdam. Binnenland. Briefkaarten: Rurvin Lee- naart, Middelburg; M. de Prost, Den Haag; C. Westveer, Veldleger, Den Haag. Buitenland. Brieven: Gustave Delo-oz, 6e Div. arnieé Beige; Jean v. Uden, la Panne; Henri Ansens, London; Frans de Grove, Antwerpen. Hulpkantoren. Burgemeester, Wissekerke; Onthuinis Christens, Rotterdam. N.B. Aan (de afzend-ers wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze hij1 onbestelbaaxheid aan hen kunnen word-en teruggegeven. 100: 45: 188 7025 11293 696 4454 20834 967 2627 3174 5770 7237 11912 862 3003 3045 3055 5630 5672 9407 9457 9476 17007 17014 17026 17033 19032 19041 Trekking1 6 Januari, 3e kl. 3e lijst, f 5000: 7188 f 1500: 20772 f 1000: 19838 f 40017535 f 200: 5031 7629 f 100: 2951 6151 10864 11713 12305 13645 16804 17447 20413 45: 21 1381 1772 3020 3063 3075 3084 3090 3092 3113 5655 9412 9458 19005 19020 Bovenstaande (trekking heeft voor zoovel1 het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op; de nummers dia in Zeeland zijn geplaatst. Den Haeg, D-e Boll. IJzeren Spoor wegmaatschappij' wil haar personeel een contract laten teeken-en van 3 jaar, om dat zij vreest, dat na dien vrede velen van haar personeel naar België zullen gaan -om -er bij de spoorwegen te arbei den, waardoor ziji van haar beste krachten z-ou worden beroofd evenals in 1896, toen velen zieh naar Zuid-Afrika begaven. 7 Januari, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: De Engielschen en Franscben zet ten de vernieling der plaatsen ac.hter ons front met hunn-e beschieting voort. Ten Noorden van Arras hebben op dit oogen- h-lik verbitterde gevechten plaats, om de gisteren door ons bestormde loopgraven. In het Westelijk gedeelte van het Ar- gonnenwoud drongen onze troepen verder door. De. op- 5 Januari in bet Oostelijk deel van bet Argonnenwouid plaats gehad hebbend© aanvallen reikten tot aan onze loopgraven. Onz-e tegenstanders werden de geheele linie onder voor hen zware verliezen teruggeslagen. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. i Ten Westen van Sennheim probeerden de Franschen gisterenavond wederom on ze stellingen op de hoogte 425 tei nemen. De aanval mislukte echter in ons vuur. De hoogte is nog in onz-e handen,-'In het Oosten is geen verandering. De- voortzet ting -onzer operaties leed door bat meest denkbaar ongunstig© w-eer. Parijs. (Officieel communiqué van gisterenavond 11 uur). Bij Zillebeeke had een vriji hevig artilleriegevecht plaats. Wijl behielden onze posities in de Argon- nen en maakten vorderingen bijl Altkirch. Constanfinopel. Na een onbeslist ge bleven gevecht tusschen de Russische vloot -en Turksche kruisers in de Zwarte Zee, hebben de Russen een Italiaansch koopvaardijschip- in den grond geboord, ofschoon het d-e vlag van zijn land,voerde. Londen. De Times verneemt uit Vlaan deren, dat gisteren in de vroegte 3 Zeppe lins zich hebben vertoond tusschen Ca lais en Grev-elingen. (Bij St. Quentin en Grevelingen werd in de 16e eeuw een fameuze overwin ning bevochten op de Franschen -door onzen graaf Lamoraal- van Eg-mond voor den Koning yan Spanje. R<ed.)' Belfort. D-e gevechten in den Boven- El'zas zijn zeer moorddadig voor de Duit schers. Rotterdam. De officier van Justitie te Rotterdam heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vrij'sprekend vonnis van den Directeur der Gasfabriek te Oude Tonge. Diepzee-onderzoek Maandagavond te Middelburg en Dins dagavond te Goes (in laatstgeoioemdé plaats voor de Vereeniging voo;r Weten schappelijke Belangen) behandelde prof. dr. J. Boeke te Leiden het interessante vraagstuk van het diepzee-onderzoeik en toonde aan hoe de, oude theorie, volgens welke op den bodem, der zee geen plant aardig of dierlijk leven kan gedijen, voor de resultaten der latere wetenschappelijke onderzoekingen als ondeugdelijk is m,oe' ten worden losgelaten. -Met vernuftige instrumenten is men er in -geslaagd de bodemtemperatuur der oceanen, die -op sommige plaatsen tot 9000 (Meter diep zijn, te bepalen, terwijl door niet minder vernuftige vang- en dreg toestellen vele waardevolle exemplaren van de zeeflora en zeefauna aan het licht zijn gebracht, zoodat men thans een vrij juist beeld heeft van hetgeen op die groote diepten zich beweegt en voedt. Men heeft, er allerlei verrassende wezens en pl-anten, sommige met lichtgevend vermogen en van verrassende kleliï- scbakeeringe-n voorzien, andere to-egeirmst met zeer eigen-aardige hulpmiddelen om zich voedsel te verschaffen. Behalve do gewone koralen en schelpdieren kent men thans de glassponsen, de zeeLeliën, de Venusmandjes, de zeevleermuis, d-e inlct- vïsch enz., terwijl ook -tot heden toe on bekende natuurgeheimen als de voort planting van d-e paling door het diep zee-onderzoek zijn opgelost. Al deze belangwekkende bijzonderheden werden door prof. Boeke -op het doek verduidelijkt en vormden tezamen e-dn hoogst leerzame voordracht. Oesters. Gedurende de maand De cember 1914 werden verz-onden van Ier seke, Wemeldinge, Krabhendijke, Tholen en Bruinisse naar: Nederland 843.000. België 1.946.000, Duitschland 1.167.000 Engeland 389.000, Frankrijk 6000, Zweden en Noorwegen 8000, totaal 4.359.000 oes ters. (N. R. Ct.) Goes. In de haven dezer gemeente zijn in het afgeloopen jaar binnengekomen 986 schepen met eene tonneninhoud yan 97095 ton en uitgevaren 990 schepen met een tonneninhoud Van 97601 ton. Ten vorigen jare bedroegen deze cijfers res pectievelijk 1232 en 1230. met eene ton neninhoud van 127891 en 127603. Nisse. Herbenoemd als voorzitter van het burgerlijk armbestuur dhr. Johs Kloosterman. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ge zworene van het waterschap Kruiningen D. Lindenbergh te Kruiningen. Voorjaarskeuringen. De Minister Van Landbouw heeft be paald, dat iu Zeeland de gewone Voor jaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen worden gehouden:: 1 Fëb-r. te Hulst, 2 Febr. te Kattendijke, 20 Febr, te Oostburg'. In de afdeeling Zierikzee der Zeeuw sche Landbouwmaatschappij is in 1914 een proef genomen met Egyptische klaver (Trifolium Alexandrum), die, naar wordt Verzekerd, goed is gelukt. Deze klaver gaf drie of vier sneden, maar ze kan niet onder dekvrucht gezaaid worden, om dat ze daarvoor te snel groeit. (Z.) Driewegen. Maandag werd ten over staan van den notaris H. W. Neervoort te 's Gravenpolder in het openbaar ver kocht: Een huis met erf en bouwland, te Driewegen, sectie C nos. 361 en 332, groot 11.58 Aren. Koopster werd de „Ver eeniging tot stichting en instandhouding van eene school miet den Bijbel te Drie wegen Z.-B., gevestigd ,te Driewegen" voor f 1265, onverminderd 8V» pCt. voor onkosten. ZEm. Kardinaal Mercier gevangen genomen. ROOSENDAAL, 5 Jan. De oorlogscor respondent K. van „De Tijd" schrijft: Naar aanleiding van het herderlijk schrijven van Z. Eminentie kardinaal Mercier is Z. Eminentie in hechtenis genomen. Door geheel België hebben politie en justitie in alle parochies een onderzoek ingesteld om het stuk -op te sporen en, zoo mogelijk, te vernietigen. Verscheidene priesters zijn in hechtenis genomen, doch vele van hen werden na eenige uren weer op vrije voeten gesteld. Zondag j.I. had in de Onze Lieve Vrou- wekerk te Antwerpen de plechtige op dracht plaats van België aan het H. Hart van Jezus, welke plechtigheid oorspronke lijk door Z. Em. Kardinaal Mercier zou geleid worden. Duizenden konden geen pl.ia.lu vinden in de overvolle kerk. Het lof kon tot veler verrassing niet door Z. Em. Kardinaal worden gecelebreerd. Dit geschiedde door den Hoogeerw. Deken van Antwerpen. De Deken hield een sermoen, waarin zinspelingen op het schrijven van kardi naal Mercier voorkwamen en betuigingen van trouw. Na het sermoen hield ook de bekende socioloog en geliefde volksredenaar, pater Rutten O. P., -eene toespraak, waarin hij o. a. zeide„Antwerpen heeft altijd be hoord aan de Antwerpenaren en zal ook in de toekomst aan de Antwerpenaren blijven. Eigenlijk zou Z.Em. onze geëer biedigde en veelbeminde Kardinaal op de plaats moeten staan, van waar ik thans het woord tot u richt, maar door een buitengewone -omstandigheid is Zijne Eminentie belet, in ons midden aanwezig te zijn. De redevoeringen van den Deken van Antwerpen -en pater Rutten maakten die pen indruk. Vele Duitsche soldaten waren in de kerk aanwezig, de voorste banken werden ingenomen door Duitsche officieren. Om geen nog grooter opzien te baren (dan reeds geschiedt door de Duitsche actie tegen het rondschrijven van Kardi naal Mercier, wordt deze gevangen gehou den en bewaakt in het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen. Tot zoover „D-e Tijd". Volgens latere berichten van „De Maas bode" is de Kardinaal naar Brussel ont boden en daar geconsigneerd. Ook z-ou volgens dat blad een officieele bevesti ging van -d-e gevangenneming des kar dinaals nog niet zijn -vernomen. Vandaag (6 Januari) meldt „De Tijd", dat de kardinaal niet te Brussel maar te Mechelen is en in zijn* paleis door de Duitschers wordt geïsoleerd gehouden van het verkeer der buitenwerald. D-e com mandant van Brussel nam Z.E-ni. in ver hoor. ;0ok de drukker van dm brief, d-e he-eif Dessain, is gearresteerd, maar, later weetr Losgelaten. In alle parochiën rondom Mechelen en Antwerpen zijn schildwachten geposteerd voor -de pastorieën, in sommige kerken stonden Zondag ook schildwachten bij den preekstoel. Te Antwerpen kon alleen in do St. Amandustark do voorlezing van den brief regelmatig geschieden. „D-e Tijd' bevat -ook een protest van Duitsobe zijde tegen de handelwijze van 'den kardinaal, die, zooals de schrijver zegt, zich niet had -moeten mengen in den politieken strijd der naties. Inmiddels is -op het Vatikaan mgr. De- ploije aangekomen, door kardinaal Mercier met een bijzondere zending belast. Zijn miededeelingen zouden daar een pijnlijken indruk hebben gemaakt. De Brief van Kardinaal Mercier. N-og een treffende passage uit kardinaal Mercier's brief 'is de volgende opwekking: tot verootmoediging Het zou wreed zijri den nadruk te leggen op onze ongerechtigheden, op het oogenblik, dat wij1 ze zoo duur betalen. Maar moeten wij niet bekennen, dat wij- iets uit te boeten hebben? Aan wien Hij veel gegeven heeft, van hem heeft God 'trecht veel te vragen: „En wien veel gegeven is, van dien zal veel gevorderd worden". Steeg het zedelijk en godsdienstig peil van het land gelijkelijk met zijn. economischen voorspoed? Hoe stond het met de Zon dagsrust, het Mis-hooren op Zondag, den eerbied voor het huwelijk, de Wetten der zedigheid Wat was er, zelfs in de Christelijke huisgezinnen, gewor den van -den eenvoud van onze vade ren, den geest van boetvaardigheid, het vertrouwen in het gezag? En wij; reli gieuzen, priesters, bisschop, wiji vooral wier heerlijke zending' het was om ir ons leven meer nog dan in onze pre diking het Evangelie van Christus te vertolken, hebben wijl ons zelf wel ge noegzaam het recht gegeven tot ons volk het woord te herhalen van den apostel der heidenen: „Weest mijne na volgers, gelijk ik het ben van Chris tus". Wij werken, ja, wij bidden nog, ja, maar het is te weinig. Wij zijn, door -den plicht van staat, de openlijke uitboeters vaïi de werel-dzonden. Wé,- nu, wat overheerschte in ons leven, het burgerlijk welzijn of de uitboeting? In het bisdom Breda zullen dit jaar de volgende priesterujbilea gevierd wor den: 12 Oct. zilveren priesterfeest van D. H. Mgr. P. Hopmans. 50-jarig 'priesterfeest: 10 Juni, Hoog eerw. heer W. van Hees, kanunnik iea rector te Groot-Zundiért; Zeereerw. beier C. Rombouts, pastoor te Ginneken. 40-jarig- priesterfeest. 22 Mei. Zeereerw. heer Th. Wijtviiet, pastoor te Aardenhurg1; drie rustende geestelijken, de Zeereerw- heeren P. de Greef, Oosterhout; C. Wa- gemakers, Oudenbosch; en J. B-ogaarts, Standdaarbuiten. 25-jarig1 priesterfeest. 31 Mei de Zeereer- waarde heeren J. vl. d. Biesen, pastoor Groot-Zundört; J. O-omen, pastoor te Rij en; A. v. d. Noort, pastoor te Hoogerheide, 121/2-jarig priesterfeest. 9 Deo. de EerW. heeren Jos. v. Loon, kapelaan te Leur; G. Huys, aalmoezenier; A. Franpois, ka pelaan te Breda (H. Anna); Ant. Oomen (pensionaat Esschen), en F. Veraat, kape laan te Ossendreeht. Tot onderwijzer aan de Rijksleer school te Middelburg is benoemd mejuf frouw C. II. Lensz, thans te Steenbergen. (M. Crt.) Uit den staat der Insulaire Hypotheek bank te Zierikzee, per 31 December 1914 blijkt, dat in 1914 werd verkocht voor f 766300 pandbrieven, terwijl f 555300 werd teruggekocht. In 1914 werd gesloten aan Hypotheken voor f 338825 en f 162590 afgelost, geven de dus eene vermeerdering van f 176235. Op 31 December stond aan Hypotheken uit voor f 4.370193, terwijl voor f 4.313450 van Pandbrieven in omloop was. In 1914 hebben geen executies plaats gehad. De Kleine Man en de Groote Leening. Het is thans, naar het ons voorkomt boven alles zaak den „kleinen man" voor de leening te interesseeren, en te zorgen dat hij op het postkantoor of biji den naasten ontvanger inschrijft zooveel hij kan. Van zijne medewerking zal het suc ces der groote uitgifte in hooge mate afhangen. De groote, en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel van zelf komen. De veiligheid der obligatie, de hooge rente, haar gemakkelijke beieenbaarheid, zullen hun vaderlandsliefde supplementeeren. Maar de kleine man, of het vrouwtje met wat spaarcenten, zal lichtelijk in den waan komen, dat zijn of haar f 100 of f 200 bij: die f275.000.000 geen groote rol spelen. Die waan moet hem of haar worden uitgepraat; en wij doen een beroep op elk lezer, wien dit nummer, met dit stukje gemerkt, zal worden toegezonden, daar het „kleine" publiek een groote rol bij, deze nationale zaak kan spelen. Stel dat er in ons land een half millioen lieden zijn die de hand kunnen leggen op 100 a 500 gulden, dan is het mogelijk zooveel kleine inschrijvingen te krijgen, dat niet alleen het succes der leening verzekerd is, maar ook, hetgeen evenzeer telt, dat zij van meet af aan uitnemend geklasseerd zal zijn, d.w.z. in solieda -handen komt in plaats van bij- speculanten. Met het oog hierop is het van het hoogste belang', die kleine menschen voor de goede zaak te winnen; en daar door wordt een dubbel goede daad ver richt, aangezien tevens wordt belet dat die menschen hun goed geld versnoe pen aan Lotisico of Tijdgeest Polissen, en dergelijke buitennissigheden. De aangewezen weg omi deze vele kleintjes tot inteekenen te bewegen schijnt ons te zijn hen attent te maken op de soliditeit, op de hooee rente, op het feit dat de Nederlandsche Bank ten allen tijde geld op de obligatiën leent, en op de omstandigheid dat zij1 steeds door ver koop te gelde kunnen worden gemaakt. Verder moet hun de beteekenis der leening van een vaderlandlievend stand punt worden verklaard. Men moet hun uiteenzetten dat de Staat, om zijin neu traliteit te kunnen handhaven en even tueel om zijn onafhankelijkheid te kun nen verdedigen, geld in kas moet hebben; voorts dat handel, landbouw en verkeer beter zullen worden wanneer de Neder landsche Bank het geld dat zij aan den Staat heeft moeten leenen terugkrijgt en opnieuw ter beschikking kan stellen van den boer en -den koop-man, en dat dit gunstig moet terugwerken op het bedrijf van iedereen. Bij vermijding van inge wikkelde bijzaken zullen deze eenvoudige waarheden niet nalaten het gewenschte gevoljg te hebben. En daar zulk gevolg een eerste landsbelang is hopen wij dat leder lezer onder de „kleine luyden" in zijn kring ijverig propaganda zal jnaken voor de Groote Leening.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3