LOOP DER BEVOLKING. BUITENLAND BINNENLAND. UIT ZEELAND. Naar België. Onze Middeiburgsehe correspondent schrijft ons Een onzer stadgenooten is verleden week naar België geweest en deelde ons o.a. het volgende mede over de opgedane ervaringen Heen ging de tocht over Roosendaal. Bij aankomst te Antwerpen trof ook onzen zegsman de groote stilte, die in de an ders zoo levendige stad heerschte. Zoo als bekend moeten de café's te acht uur (Belgische tijd) gesloten worden. Deze maatregel wordt echter niet toegepast voor het bekende café Weber, waar voorname lijk Duitsche officieren komen. Onze stad genoot verliet dit café te half een. Uit de met verschillende personen gevoerde gesprekken kreeg hij de overtuiging, dat Generaal von Weseler, na de inneming van Antwerpen zelfmoord heeft gepleegd, omdat hem verweten werd, dat hij wel de vesting innam, maar niet de 25000 man bezetting krijgsgevangen maakte. Van Ant werpen naar Brussel ging de reis per rij tuig, en behalve de reeds bekende ver woestingen troffen o.a. de vele witte vlag getjes, meerendeels slokken met zakdoe ken, die nog steeds uit de huizen langs den weg waren uitgestoken. Te Brussel wordt voornamelijk het wegzijn van de meer gegoeden gevoeld, waardoor luxe zaken en dergelijke bijna niets te doen hebben. De armoede is ontzettend, waar bij nog komt, dat het brood dat de bur gerij verstrekt wordt, hetgeen bijna geheel uit zemels bereid wordt, bijna niet te eten is. Des avonds werd onze reiziger aan gehouden, omdat zoowel zijn naam als zijn uiterlijk veel gelijkenis had met die van een gezochten Nederlander. Na onder zoek werd hij echter weder vrij gelaten. Hem werd aangeraden niet over Ant werpen, doch over Duitschland terug te gaan. Toen hij echter den volgenden dag naar de Kommandantur om een pas ging, weid hij weder aangehouden en het duur de. tot des avonds zes uur eer hij we der vrij was, toen kreeg hij ook den pas. Nog trof het onzen zegsman, dat te Brussel bijna iedere Belg de nationale kleuren draagt. Op de reis van Brussel naar Aken met een militairen trein viel het op dat er geen paarden en koeien te zien zijn en deze dus blijkbaar zijn opgevorderd. Te Schaerbeek liggen vele Duitsche soldaten met tering en te Luik vele met typhus en andere ziekten in de lazaretten. Als bewijs dat men niet erg bang is zou kunnen dienen, dat vele sol daten met 10 en 12 dagen verlof gaan, maar hiertegenover staat, dat men zelfs bij Luik bezig is de loopgraven en ijzer- draadversperringen weder te herstellen. Als reden waarom aan de Yser niet meer het offensief wordt hervat, ver klaarde een officier, dat men wacht tot dat meer troepen van het oostelijk front te hulp kunnen komen. De officieren en soldaten dragen bijna geen haat tegen de Fransthen, maar des te meer tegen de Engelschen. In Duitschland stonden pa pieren aangeplakt, waarbij jongens van 16 jaar als vrijwilliger voor het leger worden opgeroepen. Ook waren er pu blicaties van de burgemeesters, waarin verzocht werd met oudejaar niet luid ruchtig te zijn. Nieuwe Zeppelins. Een correspondent van de „Daily Cro nicle" meldt uit Bazel, dat pas weer een nieuwe Zeppelin uit Friedrichshafen naar een onbekend oord is vertrokken, na een paar maal over het meer van Kon- stanz een proefvlucht gedaan en op drij vende doelen bommen geworpen te heb ben. Alle drie weken wordt er zoon nieuw luchtschip afgeleverd. Naar de gangbare schatting zijn er nu 15 tot 20 van die nieuwe luchtschepen. Ze zijn nog nergens gebruikt. Die in Polen en België dienst hebben gedaan, zijn luchtschepen van vóór den oorlog. Graaf Zeppelin is op het oogenblik in Friedrichshafen. (N. R. C.) Generaal Potiorek, aan wien de schuld wordt gegeven van de groote nederlaag der Oostenrijkers in Servië, is aangezegd zijn woonplaats op te geven en zich ter beschikking te houden der militaire auto riteiten. Hij heeft zich metterwoon te Klagenfurt gevestigd Waarschijnlijk zal hij voor den krijgsraad komen. Men weet nog niet door welke waanvoorstelling ge neraal Potiorek, die tot dusver'voor een uitstekend generaal gold, bevangen is geworden. (N. R. C.) Onder het hoofdje „De Belgische prin sessen" schrijft de Vingtième Siècle: Prinses Charlotte, de ongelukkige echt- genoote van wijlen keizer Maximiliaan, heeft haar kasteel Bouchout bij Laeken, dat door de Duitschers is ontzien, niet verlaten. De Oostenrijksche vlag is er na den intocht der Duitschers in Brussel geheschen, daar de prinses door haar huwelijk Oostenrijksch onderdaan is ge worden. Prinses Stefanie verpleegt gewonden in een Hongaarsche ambulance. Haar echtgenoot, graaf Lonyay, vecht tegen de Russen. Prinses Clementine en haar echtgenoot, prins Napoleon vertoeven in Engeland en prinses Louise te Parijs. De „Pech"-beurt is in de laatste da gen aan de oorlogsmarine der bondgenoo- ten. Na de „Bulwark" en de „Formidable" GEMEENTE Middelburg Ovezand Nisse Driewegen Krabbendijke Heerenhoek 1 Januari 1914 Geboren Gevestigd Huwel. Overleden Vertrokken 1 Januari 1915 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal 8797 9987 18784 181 180 361 487 536 1023 111 113 224 528 589 1117 8826 10001 18827 539 548 1087 16 21 37 35 38 73 14 10 8 18 38 47 85 542 552 1094 324 322 616 8 11 19 20 27 47 3 2 2 4 21 30 51 329 328 657 309 341 650 10 4 14 13 11 24 3 8 1 9 10 11 21 314 344 658 1096 1145 2241 41 22 63 40 45 85 15 5 8 13 58 60 118 1114 1144 2258 578 849 1127 18 20 38 30 27 57 12 16 12 28 35 42 77 575 852 1127 van de Britsche vloot, zijn deels door het vuur der Oostenrijksche kustbatterijen, deels door de onversaagdheid van de be manning der Oostenrijksche onderzeeboot „U XII" de Fransche duikboot „Curie" en haar zusterboot „Bernouilli", het vlag- geschip, de dreadnought „Courbet", spoe dig in de diepte der zee gevolgd. (De Tijd.) De „Politische Korrespondenz," ver neemt uit Rome, dat het voorstel van Z. H. den Paus aan de oorlogvoerende mo gendheden, om de krijgsgevangenen die voor den militairen dienst ongeschikt zijn geworden, uit te wisselen, alle kans van slagen heeft. De Heilige Stoel heeft reeds, zoo heet het, van de meeste betrokken staten gunstige antwoorden ontvangen. Ge neve zou dan de plaats zijn, waar deze krijgsgevangenen zullen worden uitgewis seld, en de eerste treinen, die hen aan voeren, worden verwacht binnen een maand. De Zwitsersche bladen wijden ar tikelen vol erkentelijke waardeering aan de bemoeiingen van den H. Stoel. Generaal Joffre. PARIJS, 30 Dec. (O.V.) De bladen melden, dat de leden van de Fransche academie voornemens zijn den zetel, open gevallen door den dood van graaf De Mun, aan generaal Joffre aan te bieden. (Maasbode.) FRA9TKBIJ K. Nieuw jaarswensc hen. Ko ning George V heeft aan president Poin- caré een telegram met zijn Beste wenschen voor het nieuwe jaar gezonden. Poincaré heeft de wenschen beantwoord en zijn volle vertrouwen in de overwin ning uitgesproken. i In antwoord op de nieuwjaarswenschen van het diplomatieke korps heeft Poin caré o.m. gezegd: Ik twijfel er niet aan of wij zullen het volgend jaar op deze receptie ge zamenlijk het sluiten van een weldadige vrede gedenken, welke stevig gegrondvest zal zijn op het recht en eerbied voor de internationale verdragen en .aan de vol keren de veiligheid zal geven welke zij noodig hebben. VKHKHSIltiUË ST VTKY President Wilson heeft vele nieuwjaars groeten van staatshoofden ontvangen. Ko ning George seinde hem zijn hartelijke wenschen, voor zijn persoonlijk geluk en voor de welvaart van de Vereenigde Sla- ten, waarmee Engeland door zulke nauwe banden van innige vriendschap is ver bonden. Koning Albert gewaagde van Amerika's edelmoedigheid jegens België, welfce zoo veel steun heeft gegeven in deze tijden van nood en droefenis. IT AL1E. Engeland en het Yatikaan. Thans is openbaarheid gegeven aan de opdracht die verleend is aan Howard met betrekking tot zijn zending naar het Vatikaan. Howard heeft opdracht om den paus geluk te wenschen met zijn ver kiezing en tegelijkertijd de redenen voor hem te ontvouwen, die de Engelsche regeering genoodzaakt hebben om, nadat aile middelen om den vrede te bewaren, waren uitgeput, zich in den huidigen oorlog te mengen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Engelsche re geering door haar vertegenwoordigers in het buitenland alles gedaan om bij de onzijdige regeeringen alle misverstand uit den weg te ruimen omtrent den loop der gebeurtenissen die tot het uit breken van de vijandelijkheden hebben geleid. Ten opzichte van het Vatikaan was zulks onmogelijk, daar Engeland daar geen vertegenwoordiger had. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef heeft persoonlijk de nieuwjaarswenschen van de leden van het keizerlijke huis in ontvangst genomen en heeft bij den gebruikelijken nieuwjaarsfamiliemaaltijd aan 't hoofd der tafel gezeten. Tweede Kamer. Naar men ons gisteren meldde, ligt heit in de bedoeling, de Tweede Kamer te gen den. 14den dezer des vooraniddags balf 12 bijeen te roepen. Het voornemen is om dan te besluiten tot afdeelings- ondepzoek, voornamelijk ook van wets.- on'twerpen tot verlenging opnieuw van den termijn van het in dienst houden van militie en landweer, welke ontwerpen inmiddels de Kamer waarschijnlijk zul len hebben bereikt. Jhr. Mr. Roëll. burgemeester van Amsterdam heeft als zoodanig gisteren in de raadsvergadering officieel afscheid genomen, alvorens zijn ambt van Commissaris der Koningin in Noord-Holland te aanvaarden. Hij werd toegesproken namens den gemeenteraad, door het oudste lid in jaren, den heer L. Serrurier, en, namens de wethouders; door den oudsten wethouder, dr. N. M. Josephus Jitta. H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins en H. K. H. Prinses Juliana bij gelegenheid van het Nieuw jaar de geluk- wenschen in ontvangst genomen van de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten (leneraal, de ministers den opperbevelhebber van zee- en land macht, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, een generaal majoor, gouverneur der residentie, den burgemees ter van 's-Gravenhage, den directeur van Hr, Ms kabinet, zoomede van de in de residentie aanwezige dienstdoende dames en heeren van het civiele en militaire huis van H. M. Vermits deze ontvangst niet het karak ter eener officieele receptie droeg, waren de bezoekers niet in ambtscostuum. H. M. de Koninging-Moeder ontving in den loop van den dag de dames en heeren behoorende tot de hofhouding van H. M. ter Nieuwjaarsreceptie. Donderdagmorgen is een honderdtal vluchtelingen in Roosendaal uit de „Ja va" naar het kamp te Gouda vertrok ken, dit is het geheele aantal, dat aan het vei ziek van den minister om de „Java" te verlaten heeft gehoor gegeven. De toevloed van vluchtelingen is vooral in de laatste dagen weer kolossaal toe genomen. Vooral uit de omstreken van Kalmpthout, Kapellen en Esschen komen de Belgen weer met troepjes tegelijk naar Roosendaal, gedwongeu als zij zijn door den nijpenden nood aan levens middelen. (Gr.ct). Een verklaring. Belangrijk was de verklaring van den heer Lely, Minister van Waterstaat, in de Eerste Kamerzitting van 30 Dec. j.L, dat geen enkele inmenging van buitenlandse lie mogend heden in onze postverzending heeft plaats gehad. Dat klopt dus volmaakt met de verklaringen van den directeur-generaal der posterijen. Onderscheiding. Paus Benedictus XV heeft den heer E. Laane te Bergen op Zoom bevestigd in zijn hooge waardigheid van Kamerheer des Pausen met Kap en Degen. Kranten voor R. K. Militairen. Men schrijft ons Hoezeer men van alle kanten bereid is, om mee te werken aan de versprei ding van Katholieke bladen onder de Militairen, blijkt uit de honderdtallen van briefkaarten, welke wij aanstonds op onzen oproep ontvingen. Moeilijker blijkt het, om aan goede, vertrouwde adressen te komen van R.-K. Militairen, die de kranten in ontvangst willen nemen, om ze onder hunne R.-K. kameraden fen in de ''kantines te ver spreiden. Daarom verzoeken wij R.-K. Militairen, die óf wel gaarne een krant ontvangen voor zichzelf, óf wel bereid zijn meer dere kranten dagelijks in ontvangst te nemen, om deze ter plaatse van hun ver blijf te verspreiden, hun juist adres a,an hot Centraal Bureau voor de K. S. A. zoo spoedig mogelijk op te geven. Bij voorkeur worden adressen ge vraagd in forten en afgelegen plaatsen, met opgave, hoe groot daar het aantal Katholieke militairen is. HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE K. S. A. LEIDEN. Erratum. In de onderfceekeningeti van den oproep om geld, teneinde aan Militairen gratis een abonnement op een R.-K. Dagblad te verschaffen, zijn enkele fouten geslopen. Bij de namen van Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer en hr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd waren, althans in sommige bladen, de woon plaatsen weggevallen; deze zijn resp. Nijmegen en Utrecht. Do naam van den Z.Eerw. 'Majoor- Aalmoezenier h. d. Ille Divisie is nie't 11 u s c h, maar II u y s. Goes. Dit jaar zijn aan de beurt va.n aftreding de gemeente'raadts|]ie- den J. Pilaar, W. Kakebeeke, I. D. Fransen v. d. Putte en J. Donner; ter wijl uiterlijk in Maart moet voorzien wor den in de vacature wijlen mr. J. de Witt Hamer. De V. P. N. heeft veel succes ge had met hanen eersten veilingsdag in het nieuwe lokaal in de Wijngaardstraat. De aanvoer was groot, de verkoop ging vlot en aan goede prijzen. Benoemd tot klerk bij de registra tie en domeinen alhier, de heer C. F. J. Egeli te Ginneken, Middelburg. Thans kunnen wij melden, dat de heer Herman Snijders op 15 en ook op 18 of 19 Februari voor de mili tairen, alhier in garnizoen, zal optreden. Hedenmorgen geraakte op den hoek van de Bogardstraat een voor een wagen van een landbouwer gespannen paard op hol. Het dier reed tegen het schildwacht huisje hij den Waag op en kwam te vallen, militairen hielpen het paard weder op de been. Heden bedroeg het aantal bons voor warm eten 1194. Gisterenavond werd, doordat een kind, dat alleen in een kamer was, een gaskomfoor omtrok, brand veroorzaakt in de woning van den heer B., hoofd van school J, aan het Cellobroershof. De po litie was spoedig met minimaxen en het personeel der gemeentefabricage met slan genwagens ter plaatse, maar toen was het vuur, dat het behang had aangetast, reeds met emmers water door den bewoner en een agent gebluscht. Toch is de schade nog vrij belangrijk. Er was nog veel volk op de been gekomen. Gedurende enkele- dagen vertoeft hier op het politiebureau een Duitscher zekere R. M., die aangehouden is als ver dacht van paardendiefstal .gepleegd to Watervliet (België). Het paard is reeds te Kloetinge aangehouden. Dit jaar zijn aan de beurt |van aftre ding als leden van den gemeenteraad de heeren: in het eerste district mr. J. (Adri- aanse en mr. G. J. Sprenger; in het twee de district C. Boudewijnse en jhr. A. A. van Teijlingen; in het derde district mr. L. van Andel en C. Verhage. Biljarten. In de Buitensocieteit te Middelburg is gedurende meerdere weken een biljartwedstrijd voor de leden gehouden. Op het carambolebil jart waar elke stoot over band gemaakt voor 5 punten telde en zonder band voor 3 punten, werden door een der leien 120 punten gemaakt. Er werden namelijk voor elke partij 25 stooten gedaan. Genoemde speler had dus van de 25 stooten er 24 overband gemaakt. Liefdadigheid. Het burgerlijk armbestuur alhier ontving van een familie die onbekend wenscht te blijven 200 francs. 1 „M. Ct." Gisterenavond werd in het Vincen- tiushuis alhier voor de laatste maal het „Herderinnetje van Lourdes" onder groo te belangstelling voor een volle zaal op gevoerd. Zoowel het stuk als het uitmun tend tooncelspel had blijkbaar ook buiten Middelburg de menschen aangezet eens te gaan zien en luisteren, want in de zaal werd een groepje bewoners van Heinkensr zand opgemerkt, die er niet tegen opzagen om nog deinzelfdem nacht de terugreis! naar hun woonplaats te aanvaarden. Wel een voldoening voor den St. Petruskring, die deze toon-eelavonden had georgani seerd. In het geheel, alle voorstellingen in begrepen, is de opvoering van „Het Her derinnetje" in het Vincentiushuis door circa 1000 personen bezocht. Vlissingen. 5 Jan. Opgeroepen. Van een Belgische jongeman uit een der gemeenten in Belgisch Limburg (die nu als vrijwilliger via Engeland naar het leger der bondgenooten ging) kreeg ik inzage van een oproep onderleekend door den burgemeester zijner gemeente, waarbij hij werd opgeroepen zich Maandag 4 Janu ari 1915 voormiddags te 10 uur op het gemeente-bureel aan te melden, teneinde hij het Duitsche leger te worden ingedeeld. De oproep was namens de Duitsche mi litaire overheid gedaan eu betrof de jonge mannen der lichtingen 1914 en 1915. Aan de beurt van aftreding als le den van den gemeenteraad zijn dit jaar in het eerste district de heeren: W. L. Winkelman en hij, die in de vacature Rot tier gekozen wordt; in het tweede district de heeren C. A. Kalbfleisch en J. M. Stuart; in het derde district de heeren P. F. Auer en J. A. van Hal. De anti-rev. Kiesvereeniging heeft besloten zich hij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het eerste district (vacature-Rottier) te onthouden. De afdeeiing Vlissingen van de S. D. A. P. stelt geen candidaat voor den ge meenteraad (vac. Rottier). De heer W. Anker (v. 1.) moet in Juli weer aftreden als hijl gekozen wordt. Namens de vluchtelingen, verblij vende in de loods aa.n de binnen haven is het volgende schrijven-nan II. M. de Koningin gezonden. Vlissingen, 1 Januari van het jaar onzes Heeren 1915. Aan Hare Hooge Majesteit Wilhelmina Koningin van Nederland. Eindelijk is de lang verwachte idag aan breken. Den dag waarop wij' uit gansch ons hart, in naam van alle verblijvende vluchtelingen alhier, Binnenhavenloods, Goedheil en gelukkig Nieuwjaar aan Hare Ilooge Majesteit te kommen wenschen. Den Heere wemelt zijne goude zonne stralen over Haar onze Troosteres, en moge Hiji ook onze gebeden aanhoor-en, dan zoude Hare Hooge Majesteit nog vele jaren te slijten hebben, en liet eeuwig geluk zal de schoone belooning uwer deug den zijn. (VI. Ct.)' In de loods aan de binnenhaven was Vrijdag in het zand de volgende geluk- wensch geschreven„Veel heil en zegei) aan do Heeren van hot, komiteit. Leve Koningin Wilhelmina!" Ook waren het portret van H. M. de Koningin en Z. K. H.' Prins Hendrik, ge heel gedrapeerd, op- een zichtbare plaats in de loods opgehangen. (V. Ct.)' In de tweede helft der maand De cember zijn in deze gemeente, in gek o men: M. Frank, musicus, Palingstraat 6 van Amsterdam; W. G. EijkhoutBullusen, zonder beroep, Nieuwendijk 9, Amster dam; H. Kruijthof, werktuigkundige, Ka steelstraat 68, Zevenbergen; U. Udema, stuurman, Groenewoud 44, Rotterdam; J. Baljé, bootsman, Badhuisstr. 19, Rot terdam; M. Vader-Duijvekot, zonder be roep, Badhuisstr. 41, Helder; A. C. Hil- dernisse, teekenaar, A. Dekenstr. 129, Mid delburg; L. C. Lagaay, zeevarende) Iloul. de Ruyter 50, Singapore; J. F. Beun, chauffeur, Koningsweg 27, Haag; J. Rein- ders, kastelein, Peperdijk, Peeprdijk 32, Luzern; wed. J. Harpe-Poppe, zonder be roep, Scherminkelstr. 10, Koudekerke; S. Koning, bankwerker, A. Dekenstr. 103, Maassluis; N. C. Haag, Britsch consul, Boul. de Ruytier 2, Londen; F. G. Th. Pahud de Mortganges, C. Buskenstr. 12, 's Hage. V er trokken: G. A. Schalkx, W. Bermweg 4 naar Tlburg; W. de Vriies, Kerkstr. 1, Bata via; J. H. de Vlieger, C. Buskenstr. 46, Haarlemmermeer; P. Tjaberings, Lepelstr. 10, Batavia; J. P. Meertens, a, b. „Julia na", O. en W. Souburg; J. Colijn, Spui- str. 56, Alkmaar; C. M. Jasperse, Zwanen- hurgsche weg 4a, Koudekerke; N. Ruijter, Badhuisstr. 59, Hoorn; J. P. Maas, B. Ewoutstr. 24, Sluis; A. Sachs, Boul. Ban- kert 26, Amsterdam; J. E. Deuster-üekker, de Ruijterstr. 9, Nieuw Helvoet. I (M. Ct.) Zierikzee. Met ingang van 16 Januari a.s. is door den Commissaris der Ko ningin benoemd tot bezoldigd veldwach ter in de gemeente Zaamslag de agent van politie te Zierikzee J. van Westen- brugge. Bij kon besluit is eervol ont slag verleend als voorzitter der pi. comm. voor de ongevallenverzekering aan dhr. J. A. de Bniijne, en in diens plaats be noemd mr. J. A. C. v. Heusde, alhier Kapelle. Dinsdagavond vergaderde t be stuur van de Landbouwersveraaniging „V. I. O. S." in haar gewoon vergaderlokaal. Als voorzitter werd gekozen do hoer J. van Wingen Johz.; als secretaris in de plaats van P. Mol, die! niet moer in aan merking wilde komen, de lneer H. P. Gan- seman; en als penningmeester de heer 1'. Nijssen. Na nog enkele besprekingen sloot de voorzitter deze vergadering. (Z.) Kruiningen. Maandagnamiddag met pas sagiers teiugkeercnd van 't station Krui ningen naar hier, had de omnibusonder- nemer Bauer 'hel ongeluk, dat bij 't uit wijken voor een ander rijtuig een zijner trekdieren een achterpoot brak. 't Dier is bestemd voor de consumptie. Assu rantie dekt voor een groot deel de schadet Oostburg. Het aantal behoeftige vluch telingen in onze gemeente vermindert in de laatste dagen weer sterk. Naar En geland trokken weer respectievelijk een 90- en een 60-tal personen, terwijl naar Nunspeet vertrokken een 75- en een 100- tal armlastigen. Thans zijn hier nog een 400-tal behoeftigen en een 400 tal min- gegoeden. (Maasbode.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2