ark Bank De Groote Oorlog. n v No. 2. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 5 Januari 1915. ïrkoopiiig' anuari 1915, EN BINNENLAND. UIT ZEELAND. voor eening. cweekers. houden van lomgaarden. ïTANJE Jz>9 en Schuren, Dienstbode, Een merkwaardig schrijven. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben? (erkbanken, an enz enz. velen, onge vallen, n? bij de eelt zich beleefd ISKERKE, rfgenamen van Pa. staan van Notaris 10 uur, in de her- ritsrecht van En Grond, dekenskerke, in Je 12 uur, aan ge- confanfe betaling, [kast, Bed, Klok, Stoelen, Spie- lardewerk, Krui- [n, Arbeidersge- ppen en 1 Haan I tegen Mei verken, hoog loon, bdresMevr. JOS. NINGSDRUGGEN, GOBS. v (leinweih ter kerk was !m hot altaar de echt- an te worden, wiens nu ter laatste rust- Coenmaals en nu, - -ring ia alles, alles, nd op dien dag dit uit- iieitevolle, droevige le- oorspeld hadde, zouda üs den dwaasten alles tgelachen? Zij had ge- iwelijksaltaar de poor- tvan ongekend geluk openen, en hoe geheel omst geweest. En toch, id en peinzend in het kte, steeg een innig uit haar gewond hart nmers door den donke- licht, door een zwaar ot Zijn hart gevoerd lijdons was zij tot dö |cht. Al was hot geluk .geworden 't welk zij in dwazen waan had do goede God haar laats een ander geschon- iet zelve in een heeten tchtigen, leen geluk on- f en schooner, dan het jle, te weten de rust en (Wordt vervolgd.) Wijdvermaard om zijn geleerdheid, zijn vroomheid, zijn voorzichtigheid is kar dinaal Mercier, aartsbisschop van Meohe- '^Vanneer hij iets zegt of schrijft, kan men er zeker van zijn, dat dit in alle opzichten wol overwogen is en den toets der critiek kan doorstaan. In dat bcht beschouwd mag voorzeker het schrijven merkwaardig worden ge noemd, dat door Zijne Eminentie voor eenige dagen werd uitgevaardigd en dal gisteren (Zondag) in alle kerken van Bel gië moest worden voorgelezen. In dezen zeer wijdloopigen herderhjr ken brief toont zich de Mechelsche kerk vorst een oprecht en vurig vaderlander en als zoodanig is het schrijven een schit terend getuigenis der waarheid dat 111 do borst van den Katholiek de liefde tot God on de H. Keiik geenszins een g.oeien- do vaderlandsliefde uitsluit. Na een breedvoerige uiteenzetting van hetgeen België in dezen oorlog had te verduren, wekt hij zijn onderhoorigen op tot vaderlandsliefde en tot standvastige lijdzaamheid. Bij de ontwikkeling van het tweede punt aarzelt Zijne Eminentie niet het vol- gende te verklaren: „Neem wel in acht, dat ik n niet vraag een enkele uwer verwachtingen prijs te geven. Integendeel, ik houd het voor mijn plicht te bepalen wat u in geweten te doen staat tegenovem de macht, die ons land overviel en het tijdelijk grootendeels bezet. Deze macht is geen wettig gèzag; b ij gevolg zl ij t gij haar in het innige van uw gemoed noch achting, noch ver kleefdheid, noch gehoor zaamheid verschuldigd. Het eenige wettige gezag in België is dat, wat aan onzen Koning, zijne Regeering en aan de vertegenwoordigers der natie toebehoort". Zij alleen zijn voor ons het gezag. Zij alleen hebben recht op de toegene genheid onzer harten, op onze onder werping. Uit zich zelf zouden de daden van openbare administratie van het bezet tingsleger zonder kracht zijn; maar de wettige autoriteiten ratifioeeren stilzwijr gend die maatregelen, welke gerecht vaardigd worden door het algemeen be lang; en van deze ratificatie alleen ontvangen zij al hun juridische waarde. Bezette provincies zijn geen verover de provincies; evenmin als Galicië een Russische provincie, is België een Duit- sche provincie. Nochtans is het bezette gedeelte van het land in een feitelijken toestand, welke het loyaal moet ondergaan. Het meerendeel onzer steden heeft zich aan den vijand overgegeven en moét de voorwaarden, welke bij de over gave geteekend zijn, eerbiedigen. Van het begin der militaire operaties af hebben de burgerlijke autoriteiten, van het land er met kracht bij de burgers op aangedrongen, dat dezen, zich van elke vijandelijke daad jegens het vijandelijk leger zouden onthouden. Deze aanbevelingen blijven van kracht. Ons leger alleen heeft, te zamen met de dappere troepen onzer verbondenen, do eer en het recht om het land te ver dedigen. Laten wij van het leger de definitieve verlossing verwachten. Verder vermaant de kardinaal de pries ters van België met deze woorden: „Gij in het bijzonder, mijne dierbare medebroeders in het priesterschap, weest tegelijkertijd èn de beste bewa kers der vaderlandsliefde èn de steun pilaren der openbare orde". En deze schoone taak kan Zijne Emi nentie des te geruster aan de priester schap opdragen, waar hij in denzelfden brief verklaart: i Overal, waar ik kom-, heb iki de be volking en den clerus ondervraagd, vooral een tamelijk groot aantal pries ters, die reeds naar de gevangenissen van Duitschland vervoerd geweest wa ren en die door een menschwaardig ge voel, waaraan ik gaarne hulde breng', weder in vrijheid zijn gesteld. \V e 1 n u ik verklaar op mijn woord van eer en ben bereid onder eede te bevestigen, dat ik tot op dit oogenblik geen enkelen geestelijke, hetzij. wereld geestelijke, het z ij klooster ling, ontmoet heb, die de bur- gerlijke bevolking aange spoord heeft om de wapenen tegen den vij1 and op te nemen. Verder is de brief van den kardinaal vol van heerlijke lessen over den ootmoed, de Christelijke zelfverloochening, over het lijden als middel tot hemelsche verdien sten, over den oorlog als beproeving; uit Gods handen nederig aanvaard. Do brief eindigt met de belofte dat, zoo België uit zijn ellenden herrijst, een nationaal heiligdom tot in de verre toe komst zal getuigen van België's vader landslievende eendracht en trouw, maar- bovenal van België's onwrikbaar geloof in Hem, die wel beproeft, maar Die met de beproeving ook uitkomst geeft. N.B. De hierboven aangehaalde tekst van den brief van kardinaal Maroier is ont leend aan „De Maasbode". Ho spatieering is deels van dat blad, deels van ons. Red. N. Z. Ct. De toestand. Als men bij de intrede van het nieuwe jaar, na vijf maanden oorlogvoerens, de balans van den strijd opmaakt, dan schijnt het Fransche gezegde niet geheel en al hier misplaatst: „plus 9a change, plus ?a reste la m'ême chose", „hoe meer het verandert, hoe meer het hetzelfde blijft. Honderden oorlogsberichten kruisen elkan der dagelijks in de pers en toch zit er nog zoo w<jinig schot in do krijgsbedrijven, dat van een begin van het einde nog niets valt te bespeuren. In Noord-Frankrijk en België houden de Duitschers en de bondgenooten elkander in evenwicht en in Polen, waar de jongste Duitsche over winningen aan een verplettering der Rus sen deden geloo-ven, hebben deze laatsten opnieuw hun offensief hervat. Dit alleen kan als resultaat worden ge boekt, dat do Oostenrijkers, gelijk zij zei ven bekennen, in de westelijke Karpathen zijn verslagen en thans door de Kussen worden achtervolgd en dat hun strafexpe ditie in Servië op een mislukking is uilae- loopen. Op zee brachten de Duitschers en En- gelschen elkander zware slagen toe, die door de eersten, met een minder machtige vloot toegerust, natuurlijk smartelijker ge voeld worden dan door de laatsten. Poch maakt in Engeland de koele hoog- hartigheid, die men daar voor korten tijd tegenover maritieme verliezen aan den dag legde, plaats voor een. ruiterlijk erkennen van hetgeen geldt als een verzwakking der scheepsmacht en der nationale kracht. Zoo zegt de „Times" naar aanleiding van het vergaan der „Formidable" (zie onder losse berichten in dit nummer): „De marine heeft een menigvuldige taak te verrichten, die afgescheiden is van haar eerste plicht om de slageskaders gereed te houden om den vijand het hoofd te bie den. Voor een gedeelte van die taak zijn schepen van het Formidable-type van uit nemend nut. Wij hebben er in het geheel geen belang bij om ze te verliezen, en als we er een verliezen, is het misleidend om te zeggen, dat het er niet op aankomt. biechts mogen we zeggen, dat we dank baar zijn, dat het geen dreadnought was. ït\ m meeste van- zulke gevallen, is net verlies aan menschenlevens groot en men zal warme medegevoel koeteren voor de betrekkingen van do officieren en manschappen, die hun leven voor het land hebben gelaten." 'Achteraf blijkt, dat de „Formidable" door een Duitschen onderzeeër is getor pedeerd. 1 ihet docl der bondgenooten, Duitsch- land door een almattenden krijg zoowel puhtair als economisch te fnuiken ge lukken l Als men den Zweedschen overste Borweng moet gelooven, zeker niet. Niet zonder welgevallen publiceert het. Duitsche Nieuwsbureau Wolff het navol gende: Alle Stockholmsche bladen hevatten een twee artikel van luitenant-kolonel Bor- weng het hoofd van de Zweedsche krijgs school, die kort voor Kerstmis uit Duitsch land is teruggekeerd. De schrijver prijst de weerbaarheid;van Dujtechiand en de offervaardigheid van net Duitsche volk en spreekt als zijn over- uiging uit dat Duitschland nooit met do yfnpenen zal kunnen worden overwonnen. Hij heeft bovenal groote bewondering voor do onuitputtelijke reserves aan manschap pen en oorlogsmateriaal. Eiken dag koeren genezen gewonden naar het front" terug dagelijks wordt de africhting der nieuwe rekruten beter. Daardoor neemt dagelijks de sterkte van Duitschlands militaire piaeht toe. Ten slotte komt de schr. op tegen de meaning dat de oorlog door uitputtiim van do tegenstanders zal eindigen. Hij wist niet of dat voor de overige landen geldt wie dat echter van Duitschland denkt, zou de beoordeeling van do stem ming in dat land een zeer bedenkelijke dwaling begaan. Als men de vastberadenheid der nieuwe soldaten heeft gezien, die zoo noodig nieuwe legers zullen vormen,, als men weet welke geestdrift de vaderlandsliefde m deze jonge mannen ontvonkt, dan zal v2«n InVerm0ed1i1 laten varen. In een volk, dat in de toekomst vertrouwt worden geen gevoelens van vm1 „on «tputtmg geboren. Natuurlijk heeft bovenstaande uitlating slechts betrekkelijke waarde en moet ge wacht worden, of de toekomst den Zweed- stelt °TCrSt0 aI dan "iet in het geIÜfc Do Ilongaarsche minister-president Tisza. heeft in een toespraak de bewering1 ge logenstraft als zou de samenwerking Uis- schon de Duitsche legers en die der Donau- monarchie te wenschen overlaten, terwijl t Weensche „Fremdenbklt" de uitlatingen van hen die op een-toekomstig uiteenval len der Donaumonarchie zinspelen, be lachelijk noemt. „De zending van het Donaurijk is niet ten einde, zooals onze vijanden, die zich met onze bezittingen willen verrijken, ver kondigen. Die zending is veeleer in een nieuwe phase getreden. De oorlog, waar door men ons rijk wilde verwoesten, be wijst, hoe noodzakelijk en gewichtig de zending is, welke Oostenrijk-Hongarijo te vervuilen heeft, ;en hoe sterk het ideaal is, dat dit land ons bezieltt." Aldus het blad. Turkije is sinds einde October mede strijder met Duitschland en, zooals velen willen voor Duitschland, dat de Porte helpt aan schepen, munitie en officieren, ja zelfs aan een Duitschen Pasha in de persoon van maarschalk Von der Goltz. In de Zwart© Zee blijkt Turkije tegen Rusland opgewassen, terwijl in den Kau- kasus beide oorlogvoerende rijken elkaar vrij wel in evenwicht houden. Er wordt echter gefluisterd dat Enge land zijdelings moeite doet om de Porte aan de zijde der bondgenooten te krijgen onder belofte van onschendbaarheid van het Ottomaansch© rijk. Dit zou zijn oor zaak vinden in de aanmatigende eischen van Rusland dat bij1 een, eventueele over winning der bondgenooten Konstantmo- pel', de oevers der Dardanellen en de Azia tische kant van den Bosporus voor zich opeiseht, behalve wat aan den Moscoviet reeds was toegedacht (Armenië enz.);Deze eischen zouden Engeland zeer hebben (ont stemd en wrijving hehbben doen'ontstaan tusschen Brittannië en het Czarenrijk. ,Wie het oude ideaal van den Moscoviet kent: het orthodoxe kruis op de„Sofia" te Con- stantinopel, ziet feitelijk niets vreemds» in deze Russische eischen. Maai- zij betee- kenen een machtsoverwicht van het Czarisme in Europa. En dat is leelijker. De laatste berichten spreken van een toenemende anti-Duitsche stemming in Turkije. Von der Golz' zending wordt als mislukt beschouwd. De brief van Kardinaal Msrcier is nu juist niet zeer sympatiek voor de Duitsche opvattingen omtrent de occupatie van België. De Duitschers doen dan ook pogingen om de voorlezing en verspreiding van dien brief te beletten. De correspondent van De Tijd schrijft nog: Ofschoon de Kardinaal-aartsbisschop van Mechelen steeds in correcte houding heeft gestaan, zoowel jegens gouverneur- v. d. GoJz, als jegens den liuidigeu gou verneur-generaal Von Bissing, bleef hij steeds protesteeren tegen alle z. i. on rechtvaardige handelingen der bezetters van het Belgisch gebied. Eerst later zal bekend worden, hoe menigmaal het den Kerkvoogd gelukte, om door even tact vol als energiek optreden, groote voor- deelen voor de Belgische bevolking te bedingen. De Duitschers in België. PUTTE, 2. Jan. (Particulier.) De burge meester van de gemeente Cappellen deelt het volgende schrijven aan zijne ingezete nen mede. Cappellen, 28 Dec. 1914. Bij: dezen verbied ik alle lioegenaamde bijeenkomsten of vergaderingen, hetzij zij een geestelijk doel hebben of andere. Deze vergaderingen zullen nochtans toegestaan worden indien er mij afzonderlijk aan vraag van gedaan wordt ten minste 8 da gen op voorhand. Ik verzoek u hiervan kennis te geven aan de Cappelsche hevolking en huil te vens te verwittigen, dat de overtreders streng zullen gestralt worden. Terzellder- tijd beveel ik u aan mij voor 29 dezer een lijst over te maken inhoudende 30 inwo ners, waarvan 10 van don geestelijken staat of overheidsbeambten, 10 kooplie den of handeldrijvenden en 10 ambachts mannen of wel'klieden. w.g. Majoor SCHULZ. Deze order is het gevolg van een po ging van een drietal jongelui om een locomotief jjnder stoom te brengen en deze als „wilde trein" in de richting Antwerpen los te laten. Juist, toen alles klaar was, werden ze door een Duitsohe wacht gegrepen en naar Antwerpen vervoerd. I Tot de gijzelaars behooren o.a. de Zeer- Eerw. heer pastoor v. d. Hout te Cappel len, de heer Geeland, burgemeester van Capellen en de Zeereerw. heer Somers, pastoor te Putte, (gemeente Cappellen). In den nacht Van 1 Januari hebben 8 van de gijzelaars voor liet eerst dienst gedaan. Die dienst bestaat in de bewaking van het station te Cappellen. Om de twee uur mogen zij elkaar aflossen; de wacht moet buiten het station op en' neer wandelen, de één 20 passen rechts, de andere 20 passen links. De Duitsche ovterheid moest inziien, dat het zeer vernederend is voor, en veel op plagerij gelijkt van de Belgisohe gees telijken, die toch werkelijk niet verant woordelijk moesten gesteld worden voor de daden van eenige kwajongens. Elk der gijzelaars moet voorloopig zes nachten wachtdienst doen. (De Maasb.) Paus Benedictus XV en Keizer Wilhelm. EERLIJN, 2 Januari. (W. B.). Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Gisteren heeft tusschen den Paus en den keizer de volgende telegrammen- wisseling plaats gehad Aan Z. M. Wilhelm II, keizer van Duitschland. Vertrouwendop degevoelens van Christelijke naastenliefde, welke Uwe Majesteit bezielen, verzoeken Wij Uw Majesteit dit onheilvolle jaar te eindigen, en het nieuwe te beginnen met een daad van keizerlijke grootmoedigheid, doordat Uwe Majesteit Ons voorstel aanneemt, dat tusschen de oorlogvoeren de staten een uitwisseling zal plaats vinden van krijgsgevangenen, welke voor de toekomst als ongeschikt voor den krijgsdienst moeten beschouwd worden. PAUS BENEDICTUS XV. Aan Z. H. den Paus te Rome. Terwijl ik Uw Heiligheid voor Haar telegram bedank, is het mij een behoef ie des harten te verzekeren, dat het voor stel van Uw Heiligheid, om het lot van de voor den verderen krijgsdienst onge schikte krijgsgevangenen te verzachten, mijn volle sympathie geniet. De ge voelens van Christelijke naastenliefde, welke dit voorstel ingegeven hebben, komen geheel met mijn eigen overtuiging en wenschen overeen. WILHELM. Oud-Minister W. L. A Gericke. t Donderdag is te 's Gaavenhage op 88-jarigen leeftijd overleden de vice-ad- miraal-titulair Willem Lodewijk Adolph Gericke, oud-minister van Marine. Belgische kinderen. Naar de Tijd meldt, vertrekken notaris Brandts, voorzitter der vereenigiug Te huis voor Belgische kinderen, te Amster dam, en mevrouw Kellenaers, vice-pre- sidente van het R K. Huisvestingscomité te Leiden, a.s. Dinsdag, vergezeld van enkele propagandisten, naar Mechelen. Het plan is, om na een audiëntie bij kardinaal Mercier, in overleg te treden met de Duitsche autoriteiten, ten einde de meest in nood verkeerende kinderen mede naar Holland te nemen en ze voor- loopig in tehuizen en families onder te brengen. Verder is het de bedoeling deze propaganda in België blijvend te doen zijn en in de eerste plaats die streken te be werken, waar hongersnood dreigt of reeds is, daarbij vooral niet te vergeten het arme platteland. Den Haag. Men seinde ons gisteren De regeeringen van Frankrijk, Groot- Britaunië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting en het doel der Nederlandsclre Overzee Trust Maat schappij hebben aan de Nederlandsche regeering verklaard, dat contrabande-goe deren aan dio maatschappij geconsigneerd, niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde mogend heden aan onze regeering de verzekering gegeven, dat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behoorende voedingsmiddelen, wanneer zij aan parti culieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particu lieren tusschenpersonen zijn voor leve ring aan de regeeringen der tegenpartij. Goes. Zondag 3 Januari vergaderden de leden der Sint-Josefsvereeniging als naar gewoonte op de bovenzaal van het Café „Boudeling" te Goes. De voorzitter opende de vergadering met een heihvensch aan de leden voor- het jaar 1915. De notulen werden voor gelezen en in orde bevonden; voorts werd rekening en verantwoording gedaan van het 4e kwartaal 1914. Ook werd het jaar verslag voorgelezen, hetwelk bleek te slui ten met een batig saldo- van f 188.55. Verkiezingen hadden plaats wegens perio diek aftreden, van voorzitter, vice-voor- zitter en 2e secretaris; allen werden met een groote meerderheid van stemmen her kozen. Na enkele besprekingen omtrent voor komende zaken behandeld te hebben, werd de vergadering, onder dankzegging voor de trouwe opkomst, gesloten. Ook te Goes heeft de drank weer een treurige rol gespeeld bij de jaars wisseling, met het bekende gevolg; twist hier en handgemeen daar, tot de orde roepen hier, verbaliseeren daar. Zoowel Donderdag- als Vrijdagavond had de politie heel wat te doen, om de orde. te handhaven. Tegen verschillende personen is pro ces-verbaal opgemaakt. Wanneer zal de drank eindelijk ver bannen zijn van het Nieuwjaars-„feest" Moeten de tijden daarvoor nog ernstiget) worden? (Z.) R. K. Leenbiblotheek J. M. J. In 't jaar 1914 werden ter lezing1 gegeven 3069 boeken. Gedurende het jaar werden de handen vernieuwd en met nieuwe om slagen voorzien. Verder werd de biblio theek met nieuwe boeken aangevuld. Een verlies leed de bibliotheek door het heen- Verwachting tot den avond van 5 Jan.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige zuid oostelijke tot zuidelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen of sneeuw. Weinig verandering van tempe ratuur. gaan van den Z.E. Directeur Ileytveldt. Gedurende de jaren dat Z.E. aan t hoofu der bibliotheek optrad, heeft hij steeds met volle kracht den bloei en vooruitgang bevorderd en immer getracht door nieuwe lectuur haar voor het leesgrage publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit verlies werd echter dadelijk aangevuld door den nieuwen directeur, den Wel- ccrw. heer v. d. Eem. In. het ctHemoodr zakelijkste werd nu voorzien: de boeken kasten werden geschilderd. Een nieuwe alpliabetische catalogus is in bewerking genomen, waarin ook o. a. de boeken zui len worden gerangschikt naar den inhoud, roman, novelle,, tijdschrift etc. Tevens zal de bibliotheek verrijkt worden met enkele honderdtallen nieuwe boekdeelen van de meest aantrekkelijke en deugdelijke lec tuur. Kon tot op heden de Katholieke Leesbibliotheek concurreeren met de an dere hier ter stede zijnde bibliotheken, na deze verbeteringen zal zij, staan boven elke andere, zoodat de katholieken gerust zich kunnen wenden tot hun eigen bi bliotheek en de openbare voorbij gaan. Zoodoende steunt men de Katholieke zaak, doch bovendien en dit is, veel voor namer voorkomt men het gevaar van slechte en gevaarlijke lectuur in huis te brengen. Dus Katholieken haalt in 't ver volg uwe boeken in uwe eigén bibliotheek. Stormt de R. K. Leesbibliotheek, welke door al deze verbeteringen voor zware lasten komt te staan, welke alleen gedekt kunnen worden, wanneer het aantal ge- vraagde boeken zal toenemen. De bibliotheek is geopend gedurende den winter, des Zondags van 12 1 uur. Eierveiling. Morgen (Dinsdag) des morgens om elf uur zal in het lokaal in de Wijngaardstraat (ingang naast de woning van den heer Siemelink) de on- deraideeling Zuid-Beveland der Vereem- ging tot Bevordering van de Pluimvee houderij en Tamme Konijnenteelt in Ne derland (de V.P.N.) met hare wekelijksohe eierveilingen een aanvang maken, De vei ling is voor ieder toegankeljj'k en is ieder dus daar in de gelegenheid grootere of kleinere partijen gegarandeerd versche eieren te koopen. Men deelt ons mede, dat ontvangen is voor de gemeente-oudheidkamer ca -bibliotheek. Van Ds. J. J. Homburg: Een gulden, beeltenis Koning Willem 1 (zilver); een oud Ned. kwart gulden (zilver); een tha ler (zilver). Van de Ver. „Handelsbelangen te Goes: Twee papieren Noodmunten 1911. Van dhr. v. d. PijlTwee gebeeldhouw de sluitsteentjes. Van de familie De Witt Hamer te Goes Een portret van wijlen v. d. Bilt La Motthe; eenige jaarverslagen en begxootingen dei; gemeente Goes; Binsbergen, Geschiedenis van Schore en Vlake. Middelburg. Vrijdag werden 1205, Za terdag 1199, Zondag 1181 en heden 1174 bons voor warm eten afgegeven. Drie baldadige soldaten bezorgden met Oudejaarsavond, toen zij werden aangemaand het café „de Beurs" op den Dam te verlaten aan de politie heel wat last. De agent Seijs werd mishandeld en zijn collega Kunst moest ter verdediging de sabel trekken. Eein militaire patrouille werd door den be velvoerenden sergeant gelast den agenten hun arrestant te ontnemen. Gelukkig kwam politiehulp opdagen en de militaire commandant, die zelf ter plaatse verscheen, gelastte de soldaten, naar de kazerne te gfian, waardoor de agenten met hun arrestant naar het po litiebureau konden vertrekken. De agenten Seijs en Kunst zijn beide verwond en andere agenten liepen in de worsteling! enkele schrammen op. Nader meldt men ons, dat de sergeant bovengenoemd geen patrouille-comman dant was, maar zich daarvoor uitg,af. Onder belangstelling van een zeer groot aantal aanwezigen had Zondag avond in de zaal van het Vincentiusge- bouw de opvoering plaats van „Het Her derinnetje van Lourdes", godsdienstig too- neelspel in 5 bedrijven, gespeeld do-or 25 meisjes. Verder werden verschilteiixle liederen gezongen en tot slot een klein, kluchtspel „Een tegenvidlertje" voor hét voetlicht gebracht. Beide stukken verwier ven een donderend applaus. Deze uitvoering was gearrangeerd door den St. Petruskring, die daarmee wéér, Zijn goeden naam in het geven van ge paste ontspanning heeft hooggehouden. Vlissingen. Als een bewijs dat de crisis en ook het verblijf van duizenden vluch telingen alhier ontzettend veel werk aan het telegraafkantoor geeft, melden wij' dat in 1911 totaal 143.494 telegrammen wer den verzonden, tegen 88387 in 1913. Het aantal intercommunale gesprekken per te- lephoon bedroeg 17937 tegen 30060 in 1913.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 5