De Groote Oorlog. No. 153. Dinsdag 29 December 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-JIOENSDAG- en VRIIDAGAVQND. I if gulden bij gulden bij gulden bij A W* V De Kerstgroet onzer Koningin. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrij dig vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blid, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I verlies van een JË 9 verlies fi— verlies van B mfc I I8 hand, voet H 8 E van een |Th y Kj een M I VU of oog; I duim; VV wijsvinger. fcV gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. „Van het standpunt der moraal kan ik geen internationale politiek voeren". Zoo moet de rijkskanselier Von Bülow tijdens den Boerenoorlog in den Duitschen Rijksdag hebben gesproken. Git cynische woord wijst op een be denkelijk verschijnsel, dat door velen voor een der diepere oorzaken wordt ge houden van den liuidigen oorlogsbrand, n.l. het uitschakelen van God en Zijn wetten uit de beraadslagingen van re geerders en diplomaten. Te weldadiger doet het dus aan van een koninklijken troon woorden té hoo- ren, die een belijdenis inhouden van dat gene, wat ontelbaren op het wijde we reldrond sterkt in de beproeving en troost in den rouwhet geloof in den Almach- tigen God, Schepper van Hemel en Aarde en in Jezus Christus, Zijn eenigen Zoon, onzen Heer. Die woorden heeft onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina gesproken in Haar jongsten Kerstgroet, dien zij tot Haar volk richtte. „Krachtig aldus Hare Majesteit doet de behoefte tot nadenken,Jtot gebed zich gevoelen, er wordt veel, er wordt vurig gebeden. Men kan zich geen grooter tegenstelling denken dan de heilbelofte Gods en het leed en de smart, waaronder thans de wereld gebukt gaat. Doch nooit schitterde ons het licht dier ontfermende liefde helderder tegen dan op dit feest van onzen Heilandimmers ook om de ellende te dragen waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, nam Hij onze ge staltenis aan. Het kindeke Jezus heeft ten allen tijde veel vertrouwen gevraagd. Het vraagt dit nog steeds. Aan ons de fiere moed Het dit te schenken. Laten wij met de Herders gaan in het gebed naar de Kribbe, naar het Kruis met al onze nooden en vragen. Tot ten slotte ons gebed ver stomt en ons gebed en geloof overgaan in aanbidding". Aldus onze geëerbiedigde vorstin. Geen twijfel of verreweg de meerder heid onzes volks heeft dezen Kerstgroet met groote ingenomenheid, met ware vreugde en levendige voldoening ver nomen. Hare Majesteit heeft de waarheid van het Schriftuurwoord begrepen„gelukkig het volk waarvan God de Meester is", en Haar volk willen voorgaan in onver zwakte trouw en kinderlijk gelooven aan Hem, die het lot van vorsten en volken in Zijne handen houdt en Die wij zijn er zeker van het kleine Nederland zal zegenen om wille van dezen Kerstgroet onzer geloovige, edeldenkende Souve- reine. V Belflië's neutraliteit. Eenigen tijd geleden publiceerde de Norddeutsche Allgemeine Zeitung verschil lende mededeelingen, ontleend aan te Brussel gevonden diplomatieke stukken, waaruit zou blijken dat België reeds van te voren door een geheime overeenkomst met Engeland zijn neutraliteit zou heb ben geschonden, althans dat België de bedoeling had zulks te doen. Wijl zeiden 'toen reteds dat de geschiedenis niet zal oordeelen over de bedoelingen, maar over de feiten, zooals over het feit van de schending van België's neutraliteit door Duitschland. Thans is een vlugschrift verschenen van (de hand van den Belgischen Staatsminis ter Van den Heuvel, waarin deze kwestie .wordt besproken en recht gezet. De cor respondent van „De Tijd" te Havre deelt laan zijn blad een uittreksel er van .mede. Wij nemen er het volgende uit over: Indien er een Belgisch-Engelsche overeenkomst, volgens de redeneering van Duitschland bestaan heeft aldus de staatsminister om samen te werken tegen Duitschland, dan zou deze overeen komst zelfs volgens bet stuk Barnardiston alleen van kracht worden, nadat de Onzijdigheid van België door Duitschland zou geschonden zijn. En dat België vol komen het recht had om dergelijke ver dedigingsverdragen te sluiten, is onbetwist baar. Maar „het is tot geene overeenkomst gekomen. Het werk van den Engelschen krijgsattaché bij de Belgische officieren heeft geen ander gevolg gehad dan een verslag, door den generalen staf ingediend hij den Mnisiter van Oorlog. De over- ieenkomst, het meest gewraakte onder- Werp der Duitsch© beschuldiging, heeft nooit bestaan, noch mot Enge land, nochmet F rankrijknoohin 1906, noch ineen ander tijdperk... ,Geen tenkel' der gepubliceerde stukken be wijst het bestaan van ©enige overeen komst." De toestand. Tijdens de Kerstdagen heeft het oor- lagsbedrijf niet stilgestaan, al was het den eersten Kerstdag stiller dan gewoon lijk aan het Westelijk front. Er is gestre den te water, te land en in de lucht. Een Duitsch vlieger trachtte Louden te bereiken onder begunstiging van den mist, doch moest, daar nij ontdekt werd, haastig de vlucht nemen. Een Duitsch luchtschip wierp hommen op de Fransche stad Nan cy en Fransche vliegers wierpen hommen op de militaire treinen te Metz, terwijl ze ven Engelsehe marinevliegtuigen een aan val deden op de Duitsche marinehaven te Cuxhaven. Wat de krijgsverrichtingen te land aan gaat, zetten de bondgenooten hun offensief krachtig voort, vooral in den Boven-El- zas. Volgens Duitsche berichten zijn al hun aanvallen afgeslagen, volgens Fran sche berichten zijn door de bondgenooten vorderingen gemaakt. Een telegram van 27 December somt de buit op bij1 Perthes behaald. Oostenrijk is weer ongelukkig geweest in zijn strijd met Rusland. Bij Ducla werd zijn leger verslagen en ver strooid in de gevechten van 25 en 26 dezer. 1 In het licht hiervan is wel curieus wat de „Matin" verneemt uit Verdun, hoezeer men ook ten opzichte van dat blad de noodige reserve moet in acht nemen. De verklaringen der gevangen Duit sche soldaten werpen een nieuw licht op de bedoelingen van Duitschland. Deze soldaten zeggen, dat de toekomst van van Duitschland noch in Frankrijk, moch in België ligt, maar in Oostenrijk, welks leger zich voortdurend laat verslaan. Oostenrijk zal de oorlogslasten dragen. Wij! 'zullen het zijn Duitsche bevolking ontnemen. Ons rijk zal zich uitstrekken tot de Adriatische Zee, en men zal onze vloot op de Mid- dellandsche Zee zien. Dan komt de beurt aan Engeland. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 24 December 5 uur 's namiddags. Petersburg. (Off.) De gevechten aan den linkeroever van de Pilica duren hardnekkig voort. Bewesten Novoniath hebben de Rnssea aan den rechteroever van de Piliza terrein gewonnen. Bij To- masjof in Gallicië blijven de Russen suc cesvol opereeren. Bezuiden den Weichsel werden op 20 en 21 December 5600 ge vangenen gemaakt. Terugtrekkende Oos tenrijkers in de Karpaten werden ach tervolgd in het gevecht van 22 December werden 1500 gevangenen gemaakt. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: In de omgeving van Nieuwpoort heeft gisteren de vijand zijn aanvallen niet hernieuwd. Bij Bixschoote maakten onze troepen den 21en December 230 gevangenen. In de omgeving van Blawa zijn de stellingen weer in onze handen. Wij maakten 1000 Russen krijgsgevangen. Op de linie Sura en Rawka hadden hevige bajonetgevechten plaats, waarbij de ar- tellerie weinig dienst kon doen. De ver liezen der Russen waren zeer groot. Op den rechteroever van de Rinodja in de streek zuid-oostelijk van Toladzow rukten de Russen opnieuw op doch werden onder zware verliezen voor hen teruggeslagen. In het Westen en het Zuiden is de al gemeene toestand onveranderd. Rondom het camp de Chalons heeft de vijand een zeer krachtige actie ont wikkeld. In de buurt van Souain ontnam hij ons enkele loopgraven, doch wij wis ten die 's avonds wederom te heroveren. Een deel der loopgraven was door het vijandelijk vuurvernield. Meer dan 100 gevangenen vielen in onze handen. Onze troepen op de linie SoldauWeitenburg gingen opnieuw tot het offensief over. Roosendaal. Op telegrapisch bevel werd op het station alhier door de mili taire wacht een Belgisch geïnterneerd linieofficier gearresteerd, die uit wissin gen was gevlucht, kort vóór zijn over brenging naar het kamp te Zeist. Roosendaal. De Belgische minister Helleputte bezocht vanmorgen de Belgi sche vluchtelingen in het gebouw Java, daarna die in Bergen op Zoom. In beide plaatsen verzochten de vluchtelingen den minister te helpen bewerken, dat zij niet naar elders zouden worden vervoerd. De minister beloofde bij de Nederlandsche regeeriDg stappen daarvoor te doen. Zijne Excellentie vertrok daarop naar Vlissin- gen. Antwerpen. De „Tijd" verneemt, dat Louis Frank, voorzitter der internationale commissie, voor den krijgsraad te Havre zal moeten verschijnen, beklaagd van hoogverraad, door met de Duitschers nopens dc overgave der stad Antwerpen en het aangaan van een niet door de Belgische regeering veroorloofde over eenkomst onderhandeld te hebben. De „Antwerpsche Tijdingen" noemt dit be richt onjuist, „L'Avenir" houdt het staande. Londen. De «Daily Mail" verneemt, dat Dinsdag de Belgen de Duitsche posi ties boven Sint-George doorbraken en nieuwe stellingen innamen. De „Daily Mail" zegt het bericht van officieele zijde te hebben ontvangen. Parijs. (Officieel communiqué van gis- teravond 11 uur). Wij hebben het terrein dat wij bij ons offensief tusschen Maas en Argonne innamen, bijna geheel kunnen behouden. Volgens de laatsts berichten heeft ons front in die streek de draads versperringen van den vijand bereikt. Het front loopt van den weg naar het bosch Boureuille. Londen. Een Duitsch vlieger wierp hedenmorgen een bom op Dover, die in een trein viel en geen schade aanrichtte. Engelsehe vliegers achtervolgden den Duitscher, die wist te ontkomen. Londen. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg, dat de Czaar opnieuw gedwongen is tijdelijk het strategisch hoofddoel op te geven en zijn leger op de binnenste verdedigingslinie terug te trekken. Ter verdediging van het front bij Warschau moet Krakau (in Oosten- rijksch Polen, door de Russen bedreigd) worden opgegeven. 26 December half 2 's namiddags. Londen. 25 Dec. De bewoners van Southend, aan de monding vandeTheems, zaten aan hun kerstmaal, toen opeens hevig schieten werd gehoord. Duizenden snelden naar het strand en zagen door kijkers op groote hoogte twee aeroplanes, die over de Theems vlogen. Uit Sheerness wordt gemeld, dat drie Britsche vliegers den Duitschen vliegenier achtervolgde, doch deze vloog te snel en verdween. Van het werpen van bommen is niets ver nomen. Parijs. (25 Dec.) Communiqué van het Fransche hoofdkwartier. In België hebben op verschillende punten artilleriegevech ten plaats gehad. Wij maakten vorde ringen in de streek van Vermelles en een gedeelte van het dorp Boisselle werd door ons genomen. Ook kwamen wij vooruit in het Lihonsdistrict. Ten Zuiden van de Oise vernielde onze artillerie de Duitsche positie te Bailly. Bovendien hadden aan de Aisne en in Champagne verschillende artillerie- en infanterie} gevechten plaats, waarbij de aanvallen aer Duitschers werden afgeslagen. Bij Berry-au-Bac werd terrein gewonnen en de aanval des vijands afgeslagen. Ten noorden van Mesnil traden wij krachtig op; geheel de eerste verdedigingslinie van den vijand viel in die streek in onze handen. Bij Bagatelle en Saint Hubert sloegen wij 5 aanvallen af. Onze posities bij Boureielles en Vaguois werden met succes verdedigd en onze artillerie dwong den vijand verschillende loopgraven prijs te geven bij Aprémont. Wij zijn circa tot op 1500 M. genaderd. Berlijn. 27 Dec. De groote generale staf meldde hedenmorgen van het Wes telijke oorlogstooneelIn Vlaanderen is gisteren niets belangrijks gebeurd. Heden morgen vertoonden zich Engelsehe schepen. Ten Noord Osten van Albert deed de vijand een vergeefschen aanval op La Boisselle, waarop vroeg een met succes bekroonde aanval van onze troepen volgde. De Fransche aanvallen op het terrein van Meurissons (Argonne) en ten Zuid- Oosten van Verdun mislukten tegenover ons vuren. In den Boven-Elzas deden de Fran sehen een aanval op onze stellingenten Oosten van de linie ThannDammer- kirch. Alle aanvallen der Franschen wer den afgeslagen. In de eerste uren van den nacht maakte de vijand zich mees ter van een gewichtige 'hoogte ten Oos ten van Thandoor een krachtigen tegen aanval werd zij echter heroverd. Dehoogte bleef vast in ons bezit. Parijs. 27 Dec. Het Fransche commu niqué vermeldt geregelde lichte vorde ringen der verbondenen. Het communiqué zegt, dat een Duitsch bestuurbaar luchtschip tien bommen op Nancy wierp, zonder dat hiervoor mili taire redenen waren. Fransche vliegma chines daarentegen bombardeeren een station van Metz, waar, volgens militaire berichten, militaire treinen stonden én een kazerne van St. Privat bij Metz. Parijs. 27 Dec. Een officieele nota meldt, dat de buit, welke de Franschen den 24sten December in de Duitsche loop graven in de streek van Perthes gemaakt nebben bestond uit 2 mitrailleuses, ver schillende belegeringskanonnen op wa gens, een mijnwerper van 24.5 ml., en een van 50 mM., een kanon met een ge- wapenden koepel en verder 37 mM. kanonnen. Uit deze opsomming kan men zich een gedachte vormen van de wijze, waarop de Duitschers hun defensief ge organiseerd hebben. Generaal Rennenkampf. Volgens volkomen betrouwbare berich ten meldt het bureau „Norden", heeft het incident Rennenkampf een verrassende oplossing gekregen. Waar is het, dat Rennenkampf een geschil met den opperbevelhebber, grootvorst Nicolai Nikolajewitsj heeft gehad en dat hij bij den Tsaar niet meer in de gunst is, doch hij kreeg geen ontslag, zooals eerst werd gemeld, maar werd belast met een commando in den Kaukasus. Zooals men zich zal herinneren, was generaal Rennenkampf gestraft, omdat hij, zooals het heette, door zijn dralen, de omsingeling der Duitschers had ver hinderd. Er werd echter beweerd, dat de generaal het slachtoffer was geworden van den haat van den grootvorst, die sedert lang een wrok tegen hem koesterde. („De Tijd.") Een lastering tegen mevrouw Hindenburg. Russische bladen bevatten dezer dagen een bericht, volgens hetwelk de gemalin van een generaal-veldmaarschalk van Hindenburg bij haar echtgenoot te velde vertoeft. Zij zou een werkzaam aandeel genomen hebben aan de' plundering van Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Dec.: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt, tijdelijk wellicht opklarend. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. het kasteel van graaf Swistopolk en na dat zij alles had laten wegvoeren, wat eenige waarde had, zou zij bevolen heb ben, het slot in brand te stekenDe „Daily Telegraph" Deemt dit verhaal op onder het opschrifteen illustre dievegge De Duitsche pers protesteert tegen dezen laster en wijst op het telkens terugkeeren van dergelijke berichten, ten laste van bekende persoonlijkheden. („De Tijd") Treinenbotsing in Polen. PETROGRAD, 26 Dec. Te Kalisch werden bij een botsing tusschen een trein vol militairen uit Pruisen en een trein die terugkeerde met gewonde officieren, 400 man gedood en 500 gewond. De oor zaak is een vergissing van den wissel wachter. De wisselwachter, de station chef en andere beambten werden ge arresteerd. Dr. Karl Liebknecht. PARIJS, 25 Dec. (Reuter). Een tele gram van de Zwitsersehe grens meldt, dat de bekende Duitsche socialist dr. Karl Liebknecht door de Duitsche auto riteiten gedwongen is dienst te nemen in het leger, teneinde hem den mond te snoeren. In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat Liebknecht onlangs in een zitting van den Rijksdag krachtig tegen den oorlog protesteerde. („De Tijd".) Spijziging der Belgen. Door verschillende bakkers te Tilburg worden dagelijks 1000 brooden naar Turn hout uitgevoerd, om de hongerige Bel gen te spijzigen. Geldelijke hulp voor de Belgen. Na een redevoering, te New-York ge houden door de echtgenoote van den Belgischen socialistisehen minister van staat, Van der Velde, werd ten bate der Belgen een inzameling gehouden, waar bij vijf groote manden met banknoten gevuld werden. Het ondersteuningsfonds te New-York is thans gestegen tot een bedrag van 700.000 dollars. De priesters In het Fransche leger. Naar de „Herald" verneemt heeft de Fransche minister van Oorlog aan de legerbevelhebbers machtiging verleend, om, op bijzonderen wensch der soldaten, priesters in het leger te benoemen, ten einde daar godsdienstoefenirgen te houden. Toespraak van Keizer Wilhelm. De „Kreuzzeiting" publiceert een toe spraak van den keizer bij zijn bezoek op het oostelijk oorlogstooneel. Hij zeide o. a. breng mijn koninklijken groet over aan de kamerader, in de loopgraven, maar breng den vijand den kogel en de bajonet. En dan zeg ik u nog dit eene In elk geval zal de vijand verslagen worden." Aan den Yser. De oorlogscorr. van „De Tijd" meldt: Onze dappere Belgische troepen heb ben bij Dixmuiden schoone voordeelen weten te [bereiken. Men weet, dat de Duitschers Dixmuiden bezet hielden, maar daarmede nog niet den overtocht over den Yser hebben bereikt. Zij be waakten met groote nauwlettendheid het bruggehoofd, en anderzijds deden de Belgen dat eveneens. Met groote behoed zaamheid en list hebben nu de Belgen een betrekkelijk groot aantal mannen aan de andere zijde van het water zuidwaarts

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1