1IJEN. tdaboomen, De Groote Oorlog. living te pachten IERING Imen, (hen en laboom, tboomen, BOOM, Dinsdag 22 December 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. iensfbode, REDA. GOES. ing te koop RWARE Mj Inschrijving id-Huishoudster de 3e Knecht Losse Oorlogsberichten. Ie j hout, Kerkbanken, olbanken enz enz. jifstede „Maalkote" te ebehoorende aan W. horige en 3iervveg te Wemeldlnge aan het Burgerlijk letten gesplitst in te 24 Dec. a. stot des luur, bij de heeren W. 1 de Broekert te Wemel- inlichtingen en voor- tijgen zijn. J boomgaard bij de hof- Ier J. G. VAN NIEUWEN- 1b, in één perceel. leveren vóór of op 29 ten kantore van den fHRAM te Kruiningen. bekomen bij den eige- emden Notaiis. A. TRIMFt BURGER te jaren, ingaande direct loer in Middelzwake aan f-edijk: stukken Bouwland, ot 4 G. 2U1 R. stukken Bouwland, of 3 U. 219 R. stukken Bouwland, ot' 4 Ot. 14 R. stukken Bouwland, t. of 4 G. 61 R. of in massa. Alles in lij de Wed. Verhulst. |e van den baailandsohen het land in pacht bij ouwland, groot 0.99.40 [60 R. in paciit geweest e. oek aan den Langenweg luwland, groot 1.03.60 1 R. ouwland, groot 1.14.20 R. of in massa. Beide in >ij de Wed. Verhulst, nljetten, ingevuld pet pgave van 2 borgen, in of op 22 Üectsmuur 1914, r, ten kautoie van Notaris SEL te Guus, alwaar na ii te bekomen zijn. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratisGanzepoorfstraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I MfB «45, gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m i|ga gag™ banden, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 3 11 Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: P gpP lp verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij I jjipm gulden bij verlies van een I I verlies hand, voet 1 jg I I van een of oog&Jr duim Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Mei gevraagd iOU'i'EGEM, Kruidingen ïvraagd een ezin. Niet beneden de i ndiensttrediug gewenscW; MOELKER, „JohauD? aartsdijk. Maart a. s. een ïing beschikbaar. Gebi Johanna Hoeve", "ol Den abonné's in het buitenland wordt eraan herinnerd, dat het abonnementsgeld moet worden VOORUIT betaald. De Administratie. De toestand. Met het klokgelui, het victoriegejubel, het vlagvertoon in Duitschland over de overwinning i n Polen, stemmen de verdere berichten van het Duitsche hoofdkwartier niet overeen. Die berichten toch zijn uiterst kalm gesteld: „in Polen volgen wij den vijand die blijft wijken". Dat wil dus zeggen, dat de Kussen terugtrokken zon der door Duitsche aanvatten verontrust te worden; zij zijn dus nog niet „in de pan zijn gehakt", om een welbekende krijgs- lutdrukking te gebruiken. Wie weet of niet weldra de Kussen met nieuwe troe pen versterkt, het offensief hernomen, ge lijk ze reeds tweemalen hebben gedaan. De Oostenrijksche berichten stellen do Russische Verliezen voor op eene wijze, welke, zoo zij waar zijn, een betere ver klaring geven van de feestvreugde in Duitschland. Volgens niededeeling van de oorlogscorrespondenten, die het slagveld van Limanova bezochten, leidden de ge vechten tot een volkomen terugwerping van den vijand uit Was't-Galicië. Het Oostenrijk-Hoogparsche leger maak te 26.000 gevangenen en veroverde een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. De verliezen der Kussen zijn buitenge woon grooit. Bij Limanova alleen werden 1200 dooden geteld. De achtervolging wordt overal met kracht doorgezet. De bevolking keert naar het door de Russen ontruimde gebied terug. Nu moet men niet vergeten, dat Oosten rijk een opbeuring noodig heeft na het zeer teleurstellende nieuws over de her overing van Belgrado door de Serviërs en de zware nederlaag aan de legers dei; Donaumonarchie toegebracht. Servië zet natuurlijk een hoog© borst. De jongste nederlaag, zoo heeft zich de zer dagen de Servische gezant te Lon den tegenover een agent van Renter's nieuwsbureau uitgelaten, is ongetwijfeld de grootste in Üostenrijk's oorlog met Servië, „en wij gelooven, dat deze po ging van den vijand om ons land binnen te vallen, zijn laatste is geweest. Thans is het zaak den vijand te drijven uil den Noord-Westelijken hoek van Servië tus- sclien de Schabats en Ifrupanje. Verre van uitgeput en gedemoriliseerd te zijn, zooals Oostenrijksche berichten enketen deden gelooven, is de geest onzen man nen uitstekend en zijn zij. bereid tot alles wat van hen gevergd mocht worden". Ook hier heeft men een zondebok ge zocht en gevonden. Gemeld toch wordt, dat de leider van den Oostenrijksch-Hon- gaarschen veldtocht in Servië, generaal Potiorek, van zijn post is ontheven. Deze generaal had indertijd voorspeld, dat met Kerstmis Servië totaal zou onderworpen zijn. Blijkbaar behoort Potioiek tot de profeten, die brood eten. Do oorlogscorrespondent van het „Ber liner Tageblatt" is van oordeel, dat de strijd in Noord-Vlaanderen op het doode punt staat, wijl het moeras aan de Yser- linie noch door do Duitschers noch door do bondgenooten kan worden gebruikt. Da laatste berichten echter doen zien dat de bondgenooten, zij het ook voetje voor voetje, langs de kust omhoog schui ven met de bedoeling om door een be zetting van Zeebruggo of Ostende aan da Engelschen mogelijk te -maken mcit een leger daar te landen en de Duitschers uit de beide Vlaanderens weg te d'ringeln. Maar zoo iets geschiedt niet opeens. Want do Duitschers geven zoo spoedig geen kamp. Geheel de kust en de voornaamste plaatsen in het binnenland zijn door hen versterkt, waarbij hun talent in het uit vinden van nieuwe verdedigingsmiddelen hun prachtig te stade komt. Generaal Joffre weet dit en daarom volhardt hij bij hetgeen tlo „stuurlui aan wal" een slakkenoffensief noemen, „op grond,,, zoo zegt hij in „De Temps", „van hetgeen ik niet zekerheid weet en in de ruim vier maandeu van den oorlog heb zien gebeuren. „En hoewel deze belegerings- en loop gravenoorlog weinig in overeenstemming is met ons temperament, biedt hij gelegen heid ons uithoudingsvermogen te toonen. Volharding, vertrouwen en opgewektheid vormen den hoofdtoon van de berichten, welke ons van het front 'bereiken. „De wetenschap, dat volgens Napoleon de overwinning voor drie vierden afhangt van de moreele eigenschappen van dep. troep, geeft daarom de kracht om rustig af te wachten". Aan troepen ontbreekt het den bondge nooten vooreerst nog niet. Engeland zond pas 80.000 man. De Japanners willen nog 500.000 man sturen, lord Kitchners 2e leger telt een millioen manschappcjn, er zijn nog 700.000 man Indische troepen en nog koloniale troepen. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 19 December 5 uur 's namiddags. Berlijn. In het Westen heeft gisteren een reeks van vijandige aanvallen plaats gehad. Bij Nieuwpoort, Dixmuiden en ten Noorden van La Bassóe duren de gevechten nog voort. Westelijk van Lens en Noyons en Oostelijk van Albert worden nog voortdurend aanvallen afgeslagen. Aan de Oost-Pruisische grens werd een Russische cavalerie-aanval ten Westen van Pillkallen afgeslagen. In Polen wordt de vervolging voortgezet. Triest. Aan Fransclie bladen wordt geseind, dat een Oostenrijksch oplei dingsschip „Beethoven" geheeten, door het stooten op een mijn is gezonken. Al de adelborsten en zeelieden zijn omge komen. Putte. Zooeven is zekere Prins uit Bel gisch Capellen, die de grens naar Neder land wilde oversteken, door een Duitsche patrouille doodgeschoten. (De man was volgens een bericht aan „De Tijd" een geacht ingezetene uit die plaats, 42 jaar oud. 't Motief om op genoemde plaats onder het draad door le kruipen is hoogst waarschijnlijk ge weest 't bekorten van den weg naar Hollandsch Putte, want zijne papieren waren in orde. Red.) Petersburg. (Off.) Aan den linker Weichel oev r lieerscht zoo goed als over het geheele front rust. In verband met de bewegingen van een gedeelte der troepen aan de Bsoera en de voort durende aanvulling van Oostenrijksche troepen aan de Karphaten moest de op stelling onzer legers gewijzigd worden. Aan het front Sancalysko hebben wij succes gehad en 3000 krijgsgevangenon gemaakt. Parijs. (Officieel communiqué van gis teravond 11 uur.) Wij hebben eenig terrein gewonnen ten Noord Oosten van Nieuwpoort; tusschen Yperen en Meenen werd de Vijandelijke aanval afgeslagen. In de streek van Armentières maakten de Britsche troepen eenige vorderingen. Onze artillerie vernielde twee zware batterijen van den vijand in de streek van Verdun. Overigens is er niets bijzon ders te vermelden. Londen. De „Daily Chronicle" en „Daily Mail" vernemen uit Noord-Frankrijk dat Ruiisselaere door de bondgenooten is bezet met Belgische en Frausche voor- losten. De Duitschers schijnen zich daar definitief te hebben teruggetrokken. Constanfinopel. Een Engelsclie krui ser, die eenige dagen voor Akaba kruiste, heeft troepen ontscheept. Turksche troe pen er op afgezonden, itwougen echter de Engelschen, zich wederom in te schepen. Londen. (Offi.) Geen enkel Britsch schip is bij den aantal der Duitschers op de Engelsche kust verloren is gegaan. 20 December, 2 uur 's namiddags V|issingen. Het lijdt geen twijfel of de bondgenooten, die in Zuidwest België opereeren, zetten hun offensief krachtig Voort. Langs de kust bezetten de gealli eerden Middelkerke dat door Fransctie en Belgische troepen voorloopig was bezet. Deze beweging ging met hevige gevechten gepaaid, evenals de bezetting van St. Jo ris, oostelijk van Nieuwpoort gelegen. Voet voor voet moeten de geallieerden het ter rein op den vijand veroveren. Op hout vlotten of tot aan de knieën door het wa ter wadend, r. ukken de troepen Voort, onder dekking hunner eigen artillerie zóó wel als van het scheepsgeschut van de langs de kust opgestelde Britsche oorlogs schepen, die door Engelsche vliegers van de positie des vijands worden op de hoogte gehouden. Op den rechteroever van de Yser zijn thans de bondgenooten 'definitief door de Duitsche stellingen gebroken. Dixmuiden is thans geheel in hun handen. Van uit deze omgeving gaan thans hun troepen vooruit in noordelijke en noordoostelijke richting in samenwerking met de troepen, die vanuit Langemark en Yperen operee ren. Gevolg hiervan is reeds geweest de bezetting van West-Roozebeke en Rous- selaere. Zelfs zijn reeds Fransche, Bel gische en Engelsche cavalerrepattouilles in de omgeving gezien van Kortemark en Thielt. Volgens betrouwbare inlichtingen is een spoedige bezetting dier plaatsen door de bondgenooten te wachten, wat voor hen een groot succes zou zijn. Turnhout. Op de stoomtramlijn Herent- halsOostmalle is Vrijdagnacht een trein, geladen met paarden bij Poederlee ont spoord; 2 man en 13 paarden werdeni gedood. Sluis. Een vluchteling uit Belgisch Westcapelle deelt mede, dat Donderdag een vlieger een bom wierp op een trein juist toen die langzaam het station bin nenreed. Er moeten 40 dooden en 100 gewonden zijn. Dieppe. 19 Dec. De Duitschers tracht ten opnieuw de verforen stellingen bij Yperen te heroveren. Zij1 vorderden ech ter niet. Parijs. (Oificieel communiqué van gis terenavond 11 uur)In België werden de Duitsche aanvallen afgeslagen op Steen- straten. Wij' Zijn aanzienlijk vooruitgegaan bij Kortekerk. De vijand heeft zich opnieuw actief betoond in de richting van Thiertgal en Lehonf, waar vijandelijke troepen zich vertoonden, die letterlijk, werden wegge maaid. Londen. De Turksche troepen heb ben sinds 14 dagen het schiereiland Si- nay ontruimd en zijn niet weder versche nen. Inmiddels is het schiereiland in staat Van verdediging gebracht. Pretoria. Conroy, de laatste leider deï opstandelingen, is Vrijdag in Oranje-Vrij staat gevangen genomen. De toestand te Antwerpen. Een Belgisch vluchteling deelde ons me de jhet volgende uit zijn Vaderstad Ant werpen, als zijnde de toestand die er op het oogenblik heerscht, te hebben ver nomen. „Alles is hier rustig, zeer rustig; het is 'hier waarlijk voor den oogenblik veel rustiger daL vóór het bombardement. Men gaat gerust slapen en slaapt tot 's mor gens vroeg. Wij voeten niets van den oorlog tenzij men nu en dan een Duit- schen soldaat ziet. Het brood is wat duurder geworden en kost thans fes. 0.40 de kilo. Maar er is brood in overvloed en vleesch, vooral kalfsvleesch is hier nog nooit zoo goed koop geweest." j Om nui echter niet al' te rooskleurige verwachtingen te wekken geven wijl vol ledigheidshalve ook weer, wat een corres pondent uit de Scheldestad aan „De Tijd" meldde, dato 19 December. „De. geest wordt er in Antwerpen niet heler op. Behalve de mannen, kunnen nu zelfs de vrouwen geen pas voor Holland meer bekomen. De Hollanders kunnen een pas krijgen om naar Holland te gaan, maar niet om terug to koeren. Een Hollander, zoo juist van Brussel komend, vertelt daar een verklaring te hebben moeten teekenen, niet in België terug te zullen komen gedurende den oorlog". De Duitschers in Beigië. EECLOO, 19 Dec. (Part.) Dezen Zater dagmorgen brachten we een bezoek aan Eecloo over IJzendijke en Watervliet. De bewaking der grenzen te Watervliet is zeer streng. De tram naar Eecloo rijdt nog steeds. In het anders zoo levendige en bedrij vige Eecloo met zijn vele fabrieken is nu alles doodsch. De Duitschers hebben hier een opslagplaats van steenkolen voor alle gemeenten uit het Meetjesland. Het is streng verboden om hoornen te veilen in de bosschen. Alleen in de dennebosschen mag hout gesprokkeld worden en met tientallen trekken de arme bewoners er op uit om brandstof te zoe ken in de bosschen van Eecloo. Talrijke patrouilles doorkruisen in alle richtingen de omstreken. (Maasbode MALDEGHEM, 19 Dec. (Part.) Deze week had weer een groote doortocht van militairen plaats. Donderdag werd er door Duitsche posten op een tweetal burgers geschoten, echter zonder gevolg. De burgers stonden met elkaar te pra ten en hadden het geroep der Duitschers om weg te gaan, niet gehoord. Uit de gemeente Moerkerke jverden de vorige week drie mannen meegenomen naar Brussel. Ze zijn thans teruggekeerd, na in het Paleis van Justitie te Brussel gevangen gezeten te hebben. (M.) Een vriendelijk woord over Nederland. Een lezer in Amerika zond aan de „N. Ct." een uittreksel uitd de „Chicago Daily News", waarin op zeer waardeeren den toon do houding van Nederland ten opzichte van de Belgische vluchtelingen en inzonderheid de weigering van de Nedcrlandsche regeering om zich de taak van het hulp verschaffen aan die vluch telingen door Engeland uit de hand te laten nemen, wordt besproken. Het blad schrijft o.m.„De hulp welke Holland geeft aan de réfugiés uit het zuster-koninkrijk zal1 ongetwijfeld medehelpen om de laatste sporen van afgunst te niet te doen gaan, "Welke nog mochten overgebleven zijn uit den tijd, toen België zich van Holland losrukte. En in gelijke mate zal de ver leende hulp iedere zweem van verdenking die in do harten der Belgen bij1 het begin van den tegenwoordigen oorlog was ge slopen, doen verdwijnen. Toen werd Hol land door zijn in nood verkeerende na buren verdacht van een geheim© over eenkomst met Duitschland te hebben ge sloten. Holland hoeft zich een schitterend voorbeeld van eer ©n rechtschapenheid getoond in zijin betrekkingen tot alle oor logvoerenden. Het heeft zijn woord tegen over alle gehouden, zijn eigen neutraliteit met succes weten te handhaven en zich met menschlievendheid opgemaakt om de wonden van de slachtoffers van den oor log te heelen." Een jong Fransch luitenant was in Noord-Frankrijk op een toren bezig, de vijandelijke posities op te nemen en deze telefonisch te berichten naar zijn troepen, die meer naar achteren waren opgesteld. Deze toren stond slechts op eenige hon derden M- nfstands der Duitsche loop graven. De „Times" vernoemt omtrent dezejn, held, dat men hem, nadat hij ©en half uur lang regelmatig zijn orders had getele foneerd voor de regeling van het Fran sche geschut, opeens met de grootste koel bloedigheid hoorde opmerken „Ik hoor de Duitschers de trap op komen. Ik heb mijn revolver bij me. Ge loof niets meer van wat ze u, zullen overbrengen". Dat was alles. Men hoorde den officier niet meer. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Dec.: Meest matige, zuidoostelijke tot zuidwes telijken wind. Zwaarbewolkt met tijdeljke opklaring. Eenige kans op regen of sneeuw buien. Weinig verandering van temperatuur. Een generaal ontzet. Een soldaat uit Kressen kreeg vol gens de „Kreuszeit." do opdracht, met twee man een patrouilletocht te maken naar ©en hoeve om te zien of deze vrij van vijanden was. Toen zij daarbij aan een sloot vlak voor een brug kwamen, zagen zij ©en troep van achttien Rus en, die teen bejaarden Oostienrijkschen officier in hun midden hegeleidden. Onmiddellijk werd de vijand onder schot genomen, en het gelukte de patrouille negen Russen neer te schieten. Daar verder schieten den Oostenrijkschen officier in gevaar gebracht zou h©khen> gaf <1° aanvoerder der pa trouille het bevel, aan te vallen met da bajonet. Toen do Rwsson de drie man zagen aankomen, staken zij, de, handen omhoog en riepen„Niet schieten, wij zijn huisvaders!" Slechts een der Russen -trachtte nog ©en revolver te trekken, maar werd door de Duitschers mot de bajonet neergestoken. Plotseling begonnen elders verspreide Russen op den troep te vuren. Onder hevig vuur bracht de patrouille den Oostenrijksche generaal, want dat was de gevangene, ©n zijn acht Russen, achter het Duitsche front in veiligheid. Het voornaamste van zijh heldendaad was, dat in den Oostenrijkschen corpscomman dant Krezy alle plannen en opmarsch- lijnen van de Duitsche en Oostenrijksche opperbevelhebbers door d© Russen we ren tuit gemaakt, en nu weer in veiligheid getracht. Generaal Krezy was met zijn automobiel even tevoren in handen van de Russen gevallen. Welk ©en loop' had den de zaak kunnen nemen, indien zijh papieren in handen van het Russische legerbestuur waren gevallen. LONDEN. Aan do Daily Chronicle Wordt geseind, dat de Serviërs tot op heden 35000 man, 220 officieren on 126 ka nonnen hebben buitgemaakt. 220.000 nieuwe recruten in Frankrijk. Volgens een telegram uit Genève aan het Berl. Tageblatt, heeft Minister Mil- lerand (oorlog) in den Zaterdag te Parijs gehouden Ministerraad medegedeeld, dat het totaal-cijfer der nieuwe recruten 220.000 bedraagt, Van welke 210.340 man bestemd zijn tot versterking der infanterie 2500 voor de artillerie, 4000 voor de genie en 500 voor de militaire aviateurs- afdeeling. In een Belgenkamp. Een Leuvensch student-vrijwilliger meldt aan „De Tijd": Het leven gaat hier altijd zijn ouden slenter voort, maar het is hier afgrijse lijk hard geworden. Deze laatste week hebben we niets anders gekend dan 'n feilen storm; regen, wind. och, gedu rende acht dagen een echt tempeest 1 On ze arme tentjes waggelden als boompjes, potten en pannen worden op den grond als het niet op ons hoofd weis geslingerd. Vele makkers hebben zelfs het ongeluk gehad van hunne primitieve wo ning, met gansch den boer op hun. cor pus te krijgen en dat natuurlijk tot g oot vermaak van de geboren. Gelijk 'k het u vroeger al schreef, zijn we nog niet ge- kipeerd, en in December is ons wit pakje vreeselijk kond. Vele mannen hebben sleu ren van schoenen I Bij mij1, bijvoorbeeld, steken mijn vijf teenen er heel charmantjes uit, en zoo trekken we, half blootvocts, door modder, water en al wat ge wilt. Maar wat doet ons dat? 't Is voor 'tva derland, cn daar willen we nog veel meer

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1