De Groote Oorlog. lallwollen iBOOMEK nstbode, ermeisje, No. 148. Dinsdag 15 December 1914. Tiende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-JIOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. |VU «f oog; IVW duim; VU wijsvinger. AlU A. iCHRIJVING ïboomen, boom, jvraagd Dienstbode. endienstbode, 1 f- gulden bij 4% gulden bij 1% gulden bij P* V 's pausen voorstel. Welk weder zullen wij hebben Losse Oorlogsberichten. V Kerkbanken, ken enz enz. A Heeren. an lage - kplein te Schore, -346 en 710 op de perc. of |it, en inlichtingen kantore van den LM te Kruiningen, tersbond te Clinge. fd.) Voorzitter. leer J. A. TR1MPE Kloetinge: |ekken" te Kloetinge netende tot 1,60 M. h, metende tot 1M. |k of gecombineerd. bewoond door C. circa 25 voet en rek en 1 Kastanje- pe, bewoond door nen, in eene weide ke, aan den Lange- de Braai, metende aldaar, metende Lr, metende 19 duim. iderlijk of gecombi- k onder Hoedekens- pn de hofstede, be- jasperse: zeer geschikt voor met Strobbels en Jtraatweg naar's-Gra- s, bij de wisschen. Iten in te leveren fiber 1914, 's middags van Notaris E. O. Goes, die nadere in- ii gevraagd >TEGEM, Kruiningen. zich aan m terstond in dienst Godsdienst, Inlichting leinkenszand. ri gevraagd sch buitenshuis. Aan- letters X Z Bureau spoedig mogelijk een jaar, hoog loon. letter K bij de Firm loekh. Oversohle. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór taalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoortstraat C 209, GOES Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: f500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering m Kfe I I verlies van een m I I 9 I verlies I H verlies van M hand, voet I I 11 I van een ^T| 8 8 een M m I gulden bg verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Het voorstel van Paus Benedictus aan de oorlogvoerende mogendheden, om den Eersten Kerstdag niet door bloedvergieten te ontwijden, is afgestuit op de weigering van Rusland. Al de betrokken regeeringen, ook de Turksche, waren het voorstel gunstig ge zind; alleen te Petersburg gaf men er de voorkeur aan, het Westersche Kerstfeest te negeeren en zich enkel te houden aan het „orthodoxe". Deze houding behoeft geen verwonde ring te baren. Met ëene zorg, eene betere zaak waardig, bewaart de Russische Staatskerk de hatelijke onverdraagzaam heid en trotsche minachting: jegens de Westersche Christenheid, die zij als gees telijk erfdeel van de Byzantijnen over nam. Aan dien haat, bereid om nog lie ver de Turksche muts te dragen dan den Latijnschen hoed, viel eenmaal het Byzantijnsche rijk met het trotsche Con stantinopel ten offer en er zijn nu nog vele helderziende geesten, die het vol trekken van een dergelijk godsoordeel aan de Russische z.g. orthodoxie in de too komst zeker achten. De mislukking van 's Pausen edelmoe dig plan. zal alle vredesvrienden bedroe ven, alle weidenkenden teleurstellen. 'tWas wel weinig, wat Christus' Plaats- bekleeder op aarde den oorlogvoerenden voorstelde: één dag wapenstilstand; doch men behoort hier wel in acht te nemen, wat de Paus wilde en wat hij kon vragen. Wie het gemoed van Benedictus door schouwt, zooals hij het in zijn enclycliek van 1 November den volken heeft bloot gelegd, ontwaart daarin een onmetelijk en vurig verlangen naar den vrede. Maar allerlei omstandigheden, die ten slotte hun oorzaak vinden in de tegenwerking van den vijand, die naar het Schriftuurwoord er steeds qp uit is, onkruid te zaaien op den akker van den huisvader, is aan den Paus een groot deel van dien invloed ontnomen, dien hij, krachtens zijne geheel bijzondere plaats in de wereld, ten bate van de mensohheid in het algemeen, van de Katholieke Kerk in het hijzonder ver mag uit te oefenen. Kortzichtige goever- nementen weerden 's Pausen gezant van de vredesconferentiën van 1899 en 1907 en een aan godsdienst en ware beschaving vijandig anticlericalisme beroofde eerst den Paus van zijn wereldlijk gebied, waarop do Kerk eeuwenoude rechten kon doen gelden en trachtte daarna door een even drieste als hardnekkige propaganda het Pausdom zooveel mogelijk te isoleeren en de Katholieke landen meer en meer van het centrum der Christenheid te vervreem den, gelijk het de bijzondere personen van de leer en zedenwet der Kerk poog de afkeerig te maken. En ziet nu de vijanden van het Christendom dat Christendom aan het schandhout hebben geslagen en tot de risée gemaakt der gansche wereld, roepen zij het toe, gelijk weleer de Farizeeën den gekruisigden Godmensch: „Kom af van uw kruis I Anderen heeft het geholpen, zichzelven kan het niet helpen I" En het niet slagen van 's Pausen vredesbemoei- ingen, het uitbarsten van den oorlog, het plegen der bloedige krijgsgruwelen, die dag aan dag ons gemoed schokken, ons hart doen beven van ontzetting, het is alles de schuld van het Christendom! Typische inconsequentie 'bij lieden, die door hun anticlericalen, hun Rome-haal vooral, zóó zijn verblind, dat het hun ten eenemale schort aan het vermogen, voor de hand liggende dingen te begrijpen,, gelijk ieder, met gezond verstand begaafd mensch ze begrijpt. Het gaat hun als den luien scholier in de schrijfles, die van zijn erbarmelijk schrift aan pen, inkt, papier, aan alles de schuld geeft, behalve aan zijn eigen onwil en onverschilligheid. Zoo worden het kwaad, de vele rampen en ellenden, uit de botsing van allerlei slechte harts tochten en kwade begeerten geboren, aan het Christendom, aan de Katholieke Kerk toegedicht, terwijl zij: juist ontstaan zijn door toedoen van menschen, die aan de gonsolideering yan den Christelijker! geest in de maatschappij, waardoor de harts tochten getemd, de booze begeerten ge breideld worden, een strijd: heben ver klaard op leven en dood. En ter staving van hun valsche theo rieën beroepen zich de heeren op onbe nulligheden als b.v. deze: „En het is d i t Christendom, dat om een dag wapenstilstand vragen moet. En het verzoek gaat uit van het hoofd eener kerk, welke haar weg door de eeuwen heen met bloed en tranen geteekend ziet". r) Dit door en door versleten praatje, dat zelfs in den hartstochtelijken verkiezings strijd ternauwernood meer de aandacht van een eenigszins ontwikkeld mensch wordt waardig gekeurd, moet als argument dienen voor den bodemloozen onzin, die de anticlericale bladen en blaadjes in deze dagen over de Kerken, in haar beitrek king tot den vrede, uitkramen. Het lust ons niet dergelijk anticlericaal abracadabra te ontcijferen, wiji willen ech ter, speciaal voor degenen, die dergelijken zotteklap voor goede munt aannemen, dit historisch feit voor oogen houden, dat, toen in de Xe en Xle eeuw het onbeperkte vuistrecht, in bond met het veetewezen alom in Europa een toestand van verwildering; en anarchisme hadden in het leven geroepen, de Roomsch-Katho- lieke Kerk, door de instelling, van den Godsvrede, de maatschappij voor het wegzinken in het barbarisme heeft behoed. En ter kenschetsing van die z.g. bloed dorstige Kerk geven wij, nog de volgende woorden ter overweging, die door Paus Innocentius III dus in de volle mid deleeuwen aan den koning van Frank rijk werden gericht: III i I i j „Op het oogenblik, dat Jezus zijn ver lossingswerk komt voltooien, geeft hij den vrede zijn leerlingen als erfenishij wil dat zij hem ook Oewaren en over leveren aan hupt nakomelingen. Wat hij stervend zei de, bevestigde hij ook na zijn opstanding. De vrede zij met u, dat waren de eerste woorden, die hij tot zijn apostelen richtte. De vrede is de uiting van barmhartigheid en naasten liefde. Bestaat er nog een grooter tegen stelling tot de naastenliefde dan men- schenslachterij? In haat geboren, is zij de bron van alle misdaden, verscheurt de banden van welwillendheid en liefde. En wie kan God liefhebben, die zijn naaste niet liefheeft? De menschen te voeren tot de barmhartigheid en den vrede is de 'eerste taak van den on- waardigen vertegenwoordiger van Jezus op aarde".2) 1 i Is het niet treffend t;e zien, hoe de woorden van Innocentius volkomen' de uitspraken dekken, vervat in de encycliek van Benedictus XV? Wel een bewijs hoe alle eeuwen door, de Katholieke Kerk er naar streeft de menschhaid deelachtig te maken aan die zegeningen, die haar stichter, Christus de Vredevorst, is ko men brengen, met name dien vrede, die, zooals de Apostel zeg.t, allen vrede te bor ven gaat, omdat zij: is „pax Domini", de „vrede des Heieren".3) l) „Goesche Courant" 12 Dec. 1914, hoofd artikel. Innoc. Epist, I, 355. 3) Phil. IV 3-7. De toestand. De slag bij de Falkland-eiLanden houdt nog aller aandacht bezig. Merkwaardig is de telegraphische dankbetuiging van minister Churchill op een felicitatie van het Japansche gouvernement met de door Engeland in dien zeeslag behaalde zege. De minister bedankt „voor de krachtige, onvermoeide hulp der Japansche vloot". Japan heeft dus ter zee reeds een handje mee geholpen. Zal dit het voorspel I I I I .1 zijn van Japansche hulp op het vasteland, met name in Frankrijk? Uit hetgeen ons omtrent de zeegevechten bij het eiland Mochoe wordt bericht, blijkt, dat Engeland tot de laatste Duitsche oor logsbodems uit de groote wateren ,wjl doen verdwijnen. De Duitsche bladen erkennen, dat het spel voor het Duitsche eskader, dat zoo lang do schrik der Engelschen was, ver loren is, doch, zoo, zeggen zij, dat was te voorzien en al moest de geheele hoog- zeevloot eraan gelooyen, als het vader land dat offer vraagt zullen wij het bren gen. Deze waardige taal is geheel in over eenstemming met het dappere gedrag van scheepsvoogden en ondergeschikten, die, ook in den jongsten slag, met eere voor hun land het leven lieten. Admiraal Von Spee en zijn twee zoons, zoogoed als de minste matroos, hebben den dood jn de golven verkozen boven de oneer, hun vlag aangedaan. Het past zulk een houding te waax- deeren. Wie, zooals sommige Fransche kranten, bij de Du.itschars en 'Oostenrijr kers alleen schaduw, bij de verbondenen alleen het licht ziet, doen aan de zaak die zij heeten voor te staan bij den onbe- vooroordeelden toeschouwer meer kwaad dan goed. In dat opzicht geeft de En- gelsche pers van breeder opvatting blijk. De verliezen van Duitschland op zee worden thans geschat op 3003 menschen- levens en 80 millioen mark aan waarden. Aan de Yserlinie duren de „ups and dawns" voort. Zelfs het heroveren van een enkelen loopgraaf wordt als een feit van beteekenis gememoreerd. Wel een be wijs dat beide partijen tegen elkander opwegen. De verovering van de gewichtige stel ling La Bassée door deTranschen wordt alleen door Engelsche bladen gemeld. Vol gens den „Times"-correspondent heeft de vijand ook de stellingen op de heuvels ten zuid-oosten van die plaats moeten ontruimen. De correspondent schrijft den terugtocht der Duitschers bij L,a Bassée toe aan den druk van het Fransche offen sief over het 'front Rijssel-Atrecht en de verovexing van Vermelles dooi; de Fran- schen. Reuters correspondent seinde reeds een dag voor de verovering v:an La Bassée, die door de bladen werd gemeld, dat de inneming van Vermelles van buitenge woon belang >vordt geacht. De Franschen zijn thans geen 7 K.'M. meer van Lens af en vlak bij Font a Vendin. Indien het succes aanhoudt zullen de Franschen spoedig 'in hot bezit zijn van den hoofd weg Lens-La Bassée. Hieruit blijkt wel het groote belang voor La Bassée voor de geallieerden. Intus- schen, de verovering is nog niet officieel bevestigd. Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 12 December 5 uur 's namiddags. Londen. De „Daily Express" publi ceert iu een speciale editie een telegram uit Kopenhagen meldende dat de Gottorp- kazeme te Kiel door brand volkomen is vernield. De oorzaak wordt geheim ge houden. Heerlen (bij Maasstriclit). De trein die kort geleden bij Gemmenich ontspoorde, vervoerde infanterie. Het ongeluk ont stond door verkeerden wisselstand. Twee honderd personen werden gedood of ge wond. De plaats van het onheil is geheel door militairen afgezet. Roode Kruisper- soneel uit Aken is er heen gezonden om hulp te bieden. Londen (part. Handelsb.) De „Times" verneemt uit Petersburg, dat de laatste berichten van het Russische hoofdkwar tier aantoonen, dat de Duitschers, trots al huu inspanning niet naar Warschau of Krakau kunnen oprukken. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt In Vlaanderen deden de Franschen aan vallen in de richting van Langemark. Zij werden teruggeslagen met een verhes van 290 dooden en 34U gevangenen, Onze artillerie beschoot het station van Yperen, teneinde de beweging der vijandelijke troepen te storen. Bij Arras hebben wij vorderingen ge maakt. Bij Sauain en Perthez hebben de Fran schen opnieuw aanvallen gedaan docli zonder succes. In het Argonnenwoud trachtten de Franschen na een wekenlange passieve houding nieuwe aanvallen te doen, die werden afgeslagen. Wij namen een be langrijke stelling van den vijand in bezit door mijnen te doen springen. De vijand leed zware verliezen. Wij maakten 200 gevangenen. Bij Apremont zijn verschei dene aanvallen der Franschen afgesla gen, zoo ook in de Vogeezen en ten Oosten van Markirch. Op de Oost-Pruisische grens wierp onze cavatlerie Russische cavallerie terug en maakte 350 gevangenen. Ten Zuiden van den Weichsel in Noord- Pylen ontwikkelen zich onze operaties. In Zuid-Polen zijn de Russische aan vallen door Hongaarsche en Duitsche troepen afgeslagau. Londen. De „Daily Mail" deelt mede, dat 2 Duitsche onderzeeërs Woensdag morgen m de Forth of Forth aanvallen deden, die werden afgeslagen. De twee vijandelijke onderzeeërs werden vernie tigd. Hew-Vork De bladen melden dat bij het eiland Mocha (ten westen van Chili) kanongebulder is gehoord, vermoedelijk afkomstig van den Duitschen kruiser „Eitel Friednch" iu gevecht met een En- geisch oorlogsschip. Andere Engelsche oorlogsschepen achtervolgen de Duitsche kruisers „Karlsruhe" en „Kronprinz Wil li ilm." Londen. De „Daily Mail" verneemt, dat de Franschen Ue stelling La Bassee na een schitterenden infanterieaanval hebben genomen. Constantinopel. De Turksche vloot be schoot gisteren de omgeving van Batoem (aan de Rust der Zwarte Zee) als antwoord op Rusland's bewering, dat alle Turksche schepen uit de Zwarte Zee waren weg genomen en 2 schepen buiten gevecht waren gesteld. parijs (Officieel communique van gis terenavond 11 uur), in de streek bij Ype ren werden zeer hevige aanvallen der Duitschers afgeslagen. De loopgraaf in dezelfde omgeving, die de Duitschers zoo pas genomen hadden, werd door ons op lien wederom heroverd. Petersburg. (Officieele mededeeling van den generaleu stal). In de richting van Mlawa werden ge durende den dag en den nacht van 10 dezer de krachtige aanvallen der Duit schers met succes afgeslagen. Onze troe pen, die tot het offensief waren overge gaan, vervolgden den vijand, die op ver schillende plaatsen in wanorde terugtrok. in den nacht van Woensdag op Don derdag en den geheelen daarop volgenden dag is de vijanu tot hevige aanvallen over gegaan, die alle werden afgeslagen. De Duitschers leden zware verliezen. In de streek ten Zuiden van Krakau namen wij op 10 dezer een groot aantal kanon nen en mitrailleuses en maakten 2000 gevangenen. Op het overige front is geen wijziging ingetreden. 13 December, 2 uur 's namiddags. Parijs. (Olficieel communiqué van gis teravond 11 uur)i Er is niets bijzonders voorgevallen. Weenen. Ondanks het moeilijke terrein rukken onze troepen in de Karpathen voortdurend voorwaarts. ,\Yij zijn daarbij steeds in gevechten gewikkeld waarin wij succes behaalden: Vrijdag o.a. namen wij ruim 2000 Russen gevangen. De passen ten Westen van den Boepko- werpas zijn weer in onze handen. In de streek ten Zuiden v'an Gorlioe en Neu- Sandeck zijn belangrijke gevechten be gonnen. In |W,est-Galicië duurt de strijd Verwachting tot den avond van 15 Dec.. Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westetijken wind. Betrokken of zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig verandering van temperatuur voort over een front Oostelijk van Tym- bark tot aan het gebied Oostelijk van Krakau. Vrijdag werden Russische aan vallen door onze artillerie afgeslagen. De toestand in Polen is onveranderd. De bezetting van Przemysl deed een uitval .waarbij zij 700 gevangenen maakte en 18 machinegeweren met y.eel ammunitie ver meesterden. Constantinopel. De Russen verloren in het gevecht bij Deir aan de Perzische grens ten Oosten (van Wjan 100 dooden en tal van gewonden. i Havre. Gisteren beschoot de artillerie der bondgenooten met succes een stel ling der Duitschers bij Yperen en Paschen- daele. De Duitschers moesten dientenge volge een noordwaartsche beweging ma ken. De toestand is overigens onveran derd. De Duitschers ontwikkelden meer activiteit dan de vorige dagen. Een Tau- be die op verkenning was en defect raakte werd vermeesterd, de inzittenden, die veel plannen, kaarten en geld bij zich hadden, werden gevangen genomen. Het bombardement der Russische stad Lowicz. Een telegram uit Lowicz (Russisch Polen) in Petersburg ontvangen, noemt het bombardement dier stad, dat nu reeds van alle zijden en onafgebroken gedurende 14 dagen plaats heeft, een hel. Publieke gebouwen en particuliere huizen zijn verwoestde inwoners nemen de wijk naar hunne kelders, maar in de straten worden er tallooze gedood en gewond. Moeders met kinderen in de armen komen ont, wanneer ze, pogende uit de stad te ontsnappen, in de vuur linie geraken. Een ontzettende botsing. De „Times" verneemt uit Petrogrado, dat twee militaire Duitsche treinen, be laden met pyroxiline en bommen in het gouvernement Kielce in groote vaart op eikander zijn geloopen. Beide treinen werden volkomen vernietigd en geen enkele van de begeleiders is er levend afgekomen. De ontploffing was zóó hevig, dat ze op een afstand van meer dan 3U mijlen werd gehoord. Koningin Elisabeth in Engeland. De „Iudépendance Beige" van 3 De cember meldt „Onze bekoorlijke souvereine is acht dagen bij hare kinderen in Engeland komen doorbrengen. Voor het vertrek van koning George naar het front, werd zij in den koninklijken familiekring ont vangen. Aan het diner in het paleis, nameii de hertog van Brabant, de graaf van Vlaanderen en prinses Maria-José deel. Maandag heeft koningin Elisabeth koningin Alexandra met haar geboorte dag gelukgewenscht. Dinsdag vertrok zij naar Folkestone en kwam Woensdag in Frankrijk aan, bij koning Albert aan het front terugkeerende, om haar edele taak van troosteres in onze ambulances weer op zich te nemen". (Msbode.) De ontvluchte officieren. Met betrekking tot de onlangs uit de interneering ontvloden twee Duitsche of ficieren deelt men mede, dat deze officie ren, na in Duitschland op hunne verplich tingen te zijn gewezen, thans vrijwillig naar Nederland terugkeeren, ten einde zich ter beschikking van de militaire autori teiten te stellen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1