Provinciale Staten van Zeeland. UIT ZEELAND. \i Najaarszitting. Vergadering van Vrijdag 1December, des morgens te tien uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmees- ter, commissaris der koningin. Aanwezig 35 leden. Afwezig de lieeren v. Dam, De llruyne en Die'eman met ken nisgeving, en de hoeren Hombach, Holle- stelle en Duvekot zonder kennisgeving. Eén vacature. De notulen der vergadering van 1 De cember worden gelezen en goedgekeurd Aan de orde zijn de algemeene ver slagen der afdeelingen over de verschil lende, voorstellen van (ied. Staten. Het voorstel om wijziging te brengen in de Provinciale electriciteitsverordening heeft in de afdeelingen geen bedenkingen ontmoet en wordt daarom aangenomen. Het voorstel tot, verhooging van de sub sidie aan de vereeniging Zeevaartschool te Vlissingen met f300 per jaar, heeft in eene afdeeling aanleiding gegeven tot do opmerking, dat de Provincie al zeer veel doet voor het Zeevaartkundig onder wijs, in verhouding tot ander onderwijs en dat bij iedere uitbreiding der leer krachten aan de school ook telkens hooger subsidie wordt gevraagd. Een ander lid is van meening, dat de gemeente Vlis singen zelf te weinig bijdraagt, waarop door een lid van God. Staten wordt ge zegd, dat indertijd is vastgesteld de ver houding, waarin wordt bijgedragen door Rijk, Provincie en de gemeente Vlissin gen en dat wanneer men die eenmaal vastgestelde verhoudingen niet goed keurt bet dan ligt op den weg der Staten, om daaromtrent een voorstel te doen. Weer een ander lid zegt, dat die uit breiding van leerkracht is geschied ten behoeve van een paar stoomvaartmaat schappijen, die aan do school te Vlissingen hun personeel verder doen bekwamen. De heer Gerlach zou het spijten, dat leden uit de afdeelingen, waarin niet over dit voorstel gesproken werd, door het in de derde afdeeling gesprokene van idee zouden veranderen Dat het onderwijs op de school nut afwerpt blijkt wel uit het feit, dat stoomvaartmaatschappijen ook buiten Zeeland dit nut inzien Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot afwijzing van een ver zoek van het Hoofdbestuur der Maatschap pij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland, om eene subsidie voor het, doen geven van landbouwhuishoud- kundig onderwijs, werd in alle afdeelingen door sommige leden betreurd. Gezien de goede vruchten, welke dat onderwijs af werpt, en gelet op hetgeen daarvoor door andere provinciën wordt toegestaan, wenseht men het gevraagde subsidie te verleenen. Een lid vestigt in het bijzonder de aandacht op het feit, dat in de Zomer- zitting der Staten van dit jaar zonder hoofdelijke stemming f 1000 werd ge geven voor een te houden cursus voor huishoudkunde te Middelburg en het be vreemdt hem ten zeerste dat Ged Staten over een zoo luttel bedrag als hier be doeld, voor een zoo nuttig doel, niet heb ben kunnen heenstappen. Een ander lid Verklaart, dat hij met eigen oogen het prae- tische nut van dat onderwijs heeft kunnen aanschouwen, speciaal in de gemeente Zonnemaire. Verder werd nog gewézen op liet weinige, dat door de direct be langhebbenden wordt bijgedragen, dat ze ker niet geëvenredigd is aan hetgeen wordt gevraagd van de Provincie Op een desbetreffende vraag wordt door een lid van Ged. Staten geantwoord, dat 175 les uren worden gegeven en dat bijna 3 dpr leerlingen het onderwijs gratis ontvangen. Nog wordt betoogd, dat, waar van deze cursussen profiteeren de vrouwen en de dochters van landbouwers, het boven al len twijfel verheven is, dat daardoor de beschaving van den landbouwenden stand zal toenemen in niet geringe mate. Door een lid van Ged Staten wordt op een en ander geantwoord, dat het college van Ged. Staten volstrekt niet wenseht onder te doen in waardeering van het bedoelde onderwijs, doch dat hij meent, dat die tak van onderricht niet is te brengen onder het landbouwonderwijs en dat de cursus sen in koken, naaien enz. behoorefi tot het industrie-onderwijs; hij vestigt ook nog de aandacht er op, dat weldra een tweede leerkracht noodig zal zijn. In eene andere afdeeling zegt een lid van het zelfde college, dat de gemeenten, waar het onderwijs wordt gegeven, toch wel zooveel konden doen in het belang der goede zaak, dat kosteloos een lokaal werd beschikbaar gesteld, evenals licht en vuur. In twee afdeelingen wordt liet voorstel in stemming gebracht en verklaren zich voor 10 leden en tegen 6, terwijl 7 leden zich hun stem voorbehielden In de derde afdeeling werd niet gestemd. De heer Hocke Hoogenboom verdedigde het geven van subsidie, omdat over het algemeen de kleine landbouwer en arbei der hun vrouwen en kinderen naar de cursussen zendende meeste cursussen worden overdag gehouden, dan kunnen geen schoollokalen ingebruik worden ge geven. Hij stelt voor eene subsidie van f500 per jaar te geven. De heer Giljam verdedigde dit amen dement en wees er op, dat door slecht koken, naaien enz., heel wat verknoeid wordt. De heer Sprenger verdedigde het voor stel van Gedeputeerde Staten, zij geven toe, dat het onderwijs nuttig is, de moei lijkheid is, dat dit onderwijs ten deelo onder lager onderwijs en ten deele onder vakonderwijs valt, en er is steeds voor dit laatste gegeven, maar onder voorwaar de, dat ook het Rijk, do gemeente en belangstellenden voldoende steunen. De 'gemeenten geven niets voor dit onderwijs. Het schoolgeld voor de gegoede leerlingen is veel te laag, als het bijv. op f5 werd gebracht, is het nog maar 3,5 cent per lesuur. Het amendement Hoogenboom wordt verworpen met, 21 tegen 14 stemmen. In twee afdeelingen kon men zich ver eenigen met het voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van V. .1. Bom en anderen, om den weg van Hulst naar VValzoorden geschikt te maken voor wiel rijders. In een derde afdeeling lokte het voor stel eenigo discussie uit. Sommige leden waren van oordeel dat het rijwielverkeer ten dezen tijd het daarvoor in orde maken van de wogen noodzakelijk maakte, zelfs al bracht dit, eonige kosten me?. Een lid merkte op, dat bedoelde wieg zeer goed te verbeteren is zonder kosten. Wanneer Ged. Staten liet trambestuur er op wij zen, dat 't voetpad langs de trambaan zoodanig in orde gebracht wordt, dat dwarsliggers niet boven dat pad uitsteke, dan ware reeds een verbetering verkregen. Een ander lid is van meening, dat door middel van koolascli een zeer weinig kostbaar middel, reeds veel verbetering te krijgen ware. Na aan Ged. Staten wordt gezegd, dat zij zich moeten houden aan de adviezen der deskundigen, in casu den hoofdingenieur, en dat, wanneer deze da kosten van verbetering schat op f 11.000, men zich aan dit bedrag moet, houden. Met het oog op de tijdsomstandigheden achtte Ged. Staten deze uitgaaf niet ge wettigd, Een lid merkt nog op, dat het mogelijk zou zijn de te smalle wegen langzamerhand te verbeteren, door de bij het onderhoud uitkomende keien naast de verharde baan te leggen >en zoo deze, zij het ook met minderwaardig materiaal, te verbroeden. De heer Fruytier wees op de lijdens geschiedenis van dezen weg, en keurde het af, dat Ged. Staten zeggen, dat de weg niet ongeschikt is voor rijwielverkeer, dit zou ook al te erg zijn. Andere wegen zijn wel aan fietspaden geholpen, hetgeen spreker uit stukken aantoont. Gelijke mon nikken gelijke kappen, alle wegen, ze ker alle Provinciale wegen, moeten ge schikt zijn voor rijwielverkeer. Spr. stelt voor een amendement, waar bij ook liet maken van een afzonderlijk rijwielpad wordt afgewezen, maar waar bij toegezegd wordt, dat bij het onderhoud van den weg met het rijwielverkeer zal worden rekening gehouden. De heer van Niftrik wees op de nood zakelijke bezuiniging in deze tijden. De modedeeling bedoeld in het amendement neergelegd, acht spreker evenwel over bodig. De heer Fruytier wijst er op, dat er wel geld was voor de Zeevaartschool. Het amendement wordt verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Het voorstel wordt aangenomen, i I j In een afdeeling veraenigden zicli allen leden met het voorstel, tot afwijzing van het verzoek van den raad van Terncuzen, om liet, aanleggen van een verharden weg tussehen Oostelijk en Westelijk Zceuwsch Vlaanderen zoo veel mogelijk to bespoe digen, een lid onder de opmerking, dat hij dit alleen deed met het oog op de tijdsomstandigheden. In een andere afdee ling betreurt een lid liet, dat het verzoek niet wordt ingewilligd. Hij vreest, dat, wil men wachten op de inpoldering, het aanleggen van een weg nog zeer lang op zich zal lalen wachten. Hij' kan zich echter wel indenken in de bezwaren van tied. Staten. Hunnerzijds wijzen deze er nog eens op, dat zij geen vrijheid vonden het voorstel lot liet aanleggen van den weg te doen in de tegenwoordige tijdsomstandig heden. In de derde afdeeling stelt, een lid dc vraag, of hij aanneming van het voor stel van Ged. Staten de zaak voor goed van de haan is, of dat do afwijzing alleen van tijdelijkcn aard is. Een lid van Ged. Stalen antwoordt, dat, op grond door Ged. Staten aangevoerde bezwaren, de zaak inderdaad voor liet oogonblik van de baan is, indien hun voorstel' wordt aan genomen. Natuurlijk kunnen later de ver zoekers hun aanvraag herhalen, maar wanneer in uitzicht gestelde bedijking van een gedeelte van den Braakman zal lot. stand gekomen zijn, zal een veel kortere verbindingsweg kunnen worden aange legd. Een ander lid acht inwilliging van het verzoek wel degelijk noodzakelijk, al ontveinst hij zich geenszins de hoog? kos ten; talloos zijn tegenwoordig de moeilijk heden, verhonden aan het overschrijden van de Ncderlandsch-Bolgiscph? grenzen, en de in uitzicht gestelde indijking kan nog jaren op zich laten wachten. Bij stem ming over het voorstel van Ged. Staten verklaarden zich 9 leden er voor, 1 tegen, terwijl 2 zich hun stem voorbehielden. De heer Maarleveld acht. het een dure plicht van Provincie en Rijk om de tot standkoming van dezen weg te bevorde ren en stelt daarom voor liet voorstel van Ged. Staten aan te houden, hen op te dragen op een geschikt tijdstip met liet. Rijk te onderhandelen over de voorwaar den, waaronder dit steun wil verleenen en alsdan een nieuw voorstel te doen. De heer Neeteson acht dezen weg nog noodzakelijker dan dien tussehen Zeeland en Noord-Brabant. De heer van Rompu verdedigde het voorstel van Ged. Staten, voornamelijk met het oog op de mogelijke indijking van den Braakman en hij ontraadt daarom aanneming van het amendement van den heer van Maarleveld. Dit amendement wordt verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Aangenomen werden de voorstellen tot overlating aan Ged. Staten van dc behan deling van het adres van den Roiul van Nederlandsche schilderspatroons, om ver andering te krengen in d? voorwaarden van aanbesteding van verfwerken; dat tot wijziging van liet besluit der Staten lot verleening van e;n bijdrage aan het Rijk, in de kosten van het maken van los- en landplaatsen te Ter nou zen, en dat tot toeeknning van een subsidie van f 100 's jaars gedurenden drie jaar, ingaand 1 Januari 1915 aan .1. F. Taalman-de Poor ter te Philippine voor zijn omnit.usdienst tussehen het dorp Philippine en het sta tion. Inzake het voorstel tot verleening van een subsidie van f 1000 per jaar geduren de drie jaar, ingegaan 1 Januari 1911, aan J. C. Krijger te Goes voor zijn auto- dienst tussehen het Wolphaartsdijksche veer en Goes, werden in de afdeelingen inlichtingen gevraagd betreffende do be rekening van den aanvrager en waarom in liet. voorstel van Ged. Staten niet van het tarief gesproken wordt. Onmtl'ent dit laatste werd van de ziide van GeTl. Staten opgemerkt, dat. de aanvrager het tarief niet zal verhoogen, gelijk uit. de stukken blijkt. In een der afdeelingen doet een lid een voorstel om f 1500 subsidie te verleenen voor twee jaren. Intusschen vereenigen zich in die afdeeling alle le den met het voorstel van Ged. 'Stalen, except de voorsteller van gemeld tegen voorstel, terwijl een ander jid zich zijn stem voorbehield. Z. h. s. en zonder discussie aangeno men. Aangenomen werden de voorstellen tot afwijzing van een verzoek van B. en W. van Schore om een renteloos voor schot van f G00 voor verbetering van den Schoorschen Zoute weg en tot inwilliging van een nader verzoek om een renteloos voorschot van f2327 voor gelijk doel; dat t.ot verlenging van oenige termijnen, gesteld in besluiten der Staten tot iiet verleenen van een subsidie en een rente loos voorschot aan de Zeeuwsch-Ylaam- sche tramwegmaatschappij; dat tot ver- koopen van gromt langs den weg van Hulst naar YYalzoorden en aan den weg van Buitenkist naar Groede. liet voorstel tot toekenning van een subsidie van f 1000 voor 1915 aan de Provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, gaf in een afdeeling geen aanleiding tot bespreking. In een andere afdeeling wordt door een lid dc mee ning geuit, dat' de tuberculosebestrijding meer op den weg ligt van het rijk dan op dien van de Provincie; bovendien vreest hij, dat met 'het aannemen van het voorstel er een gevaarlijk precedent zal worden geschapen. Van verschillen de zijden wordt deze meening bestreden. Het principe van het voorstel in stem ming gebracht, woj'dt. aangenomen met 9 stemmen, 1 lid stemt tegen en 2 le den behouden zich hun stem voor. In deze afdeeling: vroeg nog een lid inlich tingen, waarom van de aangesloten le. den f 10 wordt ontvangen en f 250 aan diezelfde loden wordt uitgegeven. In de derde afdeeling wordt door oen lid ge zegd, dat waar indertijd oen dergelijk ver zoek werd afgewezen op grond van den minder rooskleuxigen toestand der Pro vinciale geldmiddelen, er thans zeker geen loden bestaat liet verzoek toe te staan. Van de zijde der Ged. Staten wordt, hoe wel toegegeven, dal ook zuinigheid een dringende eisch is, de tuberculosebestrij ding van zoodanig belang geacht, dat on voldoende redenen zijn het verzoek in te willigen. De heer De Veer bestrijdt liet voorstel, ten deele met het oog op de tijdsomstan digheden, maar voornamelijk omdat hij do tuberculosebestrijding uitsluitend als een staatszaak beschouwt. Spr. vreest, dat men ook voor bestrijding van andere ziekten geld zal vragen; ook keurt hij af, dat de geheelo inkomsten van de ver eeniging bestaan uit subsidies van rijk en provincie, terwijl het rijk voorwaar den maakt, waaraan het geld besteed moet worden. Zal de provincie dit niet. doen? De heer Vermaas wijst er op, dat het. do plicht is van de provincie- voor den gezondheidstoestand van haar inwoners te waken. Do heer Blum wijst er op, dal. Zeeland vroeger onderaan stond wat betreft het sterftecijfer, dit is verbeterd, maar het. moet steeds verbeteren en vooruitgaan. Wat betreft de tijdsomstandigheden, er is ook gegeven voor de Zeevaartschool en de Autodienst, en juist in deze tijden is de zorg voor den gezondheidstoestand door het dreigen van ernstige ziekten, juist zéér dringend noodzakelijk. Spr. meende vroeger ook, dat het geheel een staatszaak was, maar 'eene corresponden tie met den minister van hinnenlandsche zaken heeft hem van inzicht doen ver anderen. Trouwens de subsidie wordt slechts voor 'één jaar verleend. De heer De Veer toonde nog nader aan, dat hij ook in het belang van het resul taat der bestrijding het wenschelijk acht, dat die bestrijding door het rijk geschiedt en niet in iedere provincie afzonderlijk. De heer Blum antwoordde nog, dat de vraag of de wijze van bestrijding goed is beter in een arfsenvereeniging kan wor den besproken dan tussehen hem en den heer De Veer. Het voorstel wordt aangenomen mei 21 tegen 11 stemmen. Aangenomen wordt hot voorstel om eene subsidie van I' 100 te geven voor proefvelden bij door hel rijk gesubsidieer de cursussen in land bouwkunde. (Slot' volgt.) Goes. P1 a a t s 1 ij k Steuncomité. Met hartelijken dank nog ontvangen fö van vluchtelingen uit Berghem; door Mej. de Wed. de Valk fö; hij inschrijving van Mevrouw de Wed. Nieuwenhuizen i' 20 van de buurt-vereeniging St. Adri- aanstraat; 2G stuks groote en kleine broo- den van den heer v. Melle; 50 bossen andijvie van den heer Heinsdijk; terwijl gebleken is dat de behulpzame hand van Sint Nioolaas hij liet. schenken van 2 II.L. aardappelen is geweest, de heer G. van der Bliek, die tevens nog 50 pond zuur kool heeft toegezegd. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester. De christelijke winterlezingen, die hier ter stede een paar winters plaats hadden en werden georganiseerd door een comité uit onze geloovig-protestant- sche stadgenooten, zullen ook dit winter seizoen, zij liet ook in geringer getale, plaats hebben. Blijkens mededeeling van het dagblad „De Zeeuw" zal onze stad genoot de heer K. Brants den 5en Maart spreken over „Nederlandsche Bede- en Dankdagen." Middelburg. Sedert Zaterdagavond wordt alhier vermist de 18-jarige de K. die met medenamen van f 25 dc woning zijner moeder verlaten, heeft. De man weid Zondag nog aan het station Vlake gezien door een agent van politie uit Middelburg, maar deze wist niet dat. iiij moest worden aangehouden. (Z.) Naar wij vernemen zal in do deze maand te houden vergadering van den gemeente raadvan Middelburg: behandeld worden 'l verzoek van de afdeeling Middelburg van den Bond van Nederlandsche onderwijzers om, verplichte schoolvergaderingen in te voeren. Ook vernemen wij dal de school commissie geadviseerd heeft niet aan het verzoek te voldoen. In de gisterenavond gehouden 'algemeene vergadering' van dc Nijver- heidsvereeniging alhier, werd liet verslag over het boekjaar 1913/1911 goedgekeurd, evenzoo de balans en winst- en verlies rekening. Na zeer ruime afschrijvingen werd het. dividend vastgesteld op 1 pCt. betaalbaar vanaf 14 dezer. Tot. lid van het bestuur werd herkozen de lieer G. van Nederveen, en als zoo danig gekozen de heer II. A. Papegaai. Als commissaris werden herkozen de hoe- ren J. W. Verhuist en W. P. de Back. Toen hedenmorgen do stoomtram van de Maatschappij .Walcheren," welke te 6.13 alhier aankomt, den Abeelsehen Zandweg passeerde zag de machinist op ongeveer 100 M. voor de machine een man op den weg liggen. Ofschoon hij uit uit alle macht remde, kon hij niet ver hinderen, dat hij denman aanreed. Ernstig verwond werd de ongelukkige opgenomen en met de tram medegenomen naar Mid delburg. Hier word hij op last van een dokter, die constateerde dat de linkerarm afgereden was en dat verschillende hoofd wonden waren veroorzaakt, per brancard naar liet Gasthuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. De politie stelde cou onderzoek in naar ile indentiteit van den verwonde, en hef bleek te zijn de 18 jarige M. Taats, ver pleegde in het weeshuis aan de Sohie- kade te Rotterdam. Vermoedt wordt, dat de jongeman dit gesticht ontloopen is, maar dit. wilde hij zelf niet bekennen. Vlissingen. Verkeerde praktijken Nadat aan de politie te Vlissingen ter oore was gekomen dat door Belgische vluchtelingen het hnn verstrekt wordende brood wordt verkocht, is daarnaar een onderzoek ingesteld geworden, waarbij is gebleken dat bij ingezetenen aldaar in het bijzonder bij hen die beesten hou den, dat brood voor slechts enkele cen ten wordt verkocht, welk brood dan aan de beesten wordt opgevoerd. Bij een melkhandelaar aldaar vond de politie een handkar geheel gevuld met lieele brooden, welke aan genoemden handelaar door Belgische vluchtelingen waren verkocht. Getracht zal worden aan een en ander paal en perk te stellen. Eveneens is door de politie, naar aan leiding van ingekomen klachten, een on derzoek ingesteld bij de opkoopers daar ter stede, omdat vermoed werd dat Bel gische vluchtelingen gekregen kleeding ter plaatse verkoopen. Het is als een gevolg van dit onderzoek gebleken, dat bijna bij alle opkoopers kleeding te koop is aangeboden geworden en dat gestikte dekens, welke den laat- sten tijd in massa aan vluchtelingen werden verstrekt, voor f 1.50 werden koop aangeboden. De opkoopers geven voor nimmer deze kleeren of dekens van vluchtelingen te hebben willen koopen. (VI. Ct.) Steenkolen vervoer. De maatschappij Gutjahi en Bedenia varen weer van de Ruhr en den Rijn naar Ant werpen met steenkolen. Dagelijks komen hier tientallen waggons aaii. lie Rheini- sclie Schiffahrts Gesellschaft, van wie eenige lichters te Oostende en Zeebrugge door dc Belgische regeering waren aan gehouden, zijn naar Terneuzen overge bracht voor het vervoor van steenkolen naar Gent- (M. Ct.) Op het terrein aan de Nieuwe Markt alhier worden nog twee loodsen voor de Belgische vluchtelingen gebouwd, bene vens een afzonderlijke loods voor schaft lokaal. Er komen daar dus in het geheel 5 -loodsen. (VI. Crt.) Tot nu toe konden slechts de Bel gische vluchtelingen gebruik maken van den trein, die hier 's morgens te 8.55 vertrekt. Naar wij vernemen kunnen thans de gewone reizigers en militairen ook van dezen trein gebruik maken. De raad dezer gemeente kwam Don derdag onder voorzitterschap van den oudsten Wethouder, den beer Kalbfleisch, bijeen. (Het zeer uitvoerig verslag dezer vergadering, hoewel voor dit nummer ge reed, kan daarin, tot. onzen spijt, wegens gebrek aan plaatsruimte niet worden op genomen en zal Maandag worden ge plaatst. Red.) Zierikzee. Gemeenteraadsvergadering op Woensdag 9 December. Voorzittende Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. De rekening van liet burgerweeshuis over 1913, zoomede ,de begrooting van liet burgerweeshuis over 1915 worden vastgesteld. De instructie voor de schoonmakers en schoonmaaksters der openbare scholen wordt vastgesteld. Voorloopig vastgesteld worden ook de pensioens grondslagen van eenige gemeenteambtenaren. Tot leden der Commissie van Fabricage worden herbenoemd de lieeren Boone en Timmerman tot leden der Commissie voor de Gasfabriek de lieeren Crane, van Os en Doeleman, tot leden der Commis sie voor de strafverordeningen de lieeren mr. Polvliet en van Nouhuystot com missarissen van de Viscbmarkt de lieeren Ribbons en Timmerman, tot regent van liet burgerlijk armbestuur den heer II. Eakenman tot regent van liet burger weeshuis den heer J. A. Legemaat. Geen benoeming tot liet lidder plaatse lijke schoolcommissie lieeft plaats, daar geen aanbeveling was ingekomen. De lieer J. A Bierinasz wordt herbenoemd tot lid der commissie van toezicht op liet middelbaar onderwijs. Hierna wordt de vergadering gesloten. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering was het volgen de aan de orde. De begrooting over 1914 werd gewijzigd tot een bedrag van f 585, zulks in verband met de uitkeering aan militie en landweermannen en gemaakte kosten voor Belgische vluchtelingen. Een af- en overschrijving in dezelfde begroo- ting had plaats tot een bedrag van f 5.80. Supp. kohier II. O. werd opgemaakt op een bedrag van f 10.73 id. kohier hondenbelasting op f7. Herbenoemd werd tot lid van de com. tot wering van schoolverzuim dhr. A. v. d. Poest Clement. Daarna sluiting. In de gehouden jaarsvergadering' van de zangvereening „Excelsior" bleek liet volgende uit de verslagen. De vereeni ging telt thans 22 leden. De inkomsten waren f97.10 en de uit gaven f 01.29. Daarna had verkiezing voor bestuursleden plaats. Gekozen werd als voorz. J. Moerland in plaats van J Dron- kers die bedankt had. Herkozen werd als lste Secr. P. Kloosterman als 2de Secr. N. Moerman als bibliothecaris A Hirdes en als bijzittend lid L. Korstanje. Geko zen als Penningmeester J. Mattliijssen in plaats van J. Moerland, die voorzitter was geworden. Hanswierd. Woensdag waren er maar enkele vluchtelingen aan boord van de Telegraafboot van Rotterdam naar Ant werpen. De moeilijkheid om weer uit Belgie te komen is hiervan de oorzaak. Hoedekenskerke. Hier zat Woensdag de goederenboot „Jeannette" van Rotterdam naar Gent aan den grond. (M Ct.) Rilland-Bath. Woensdagavond j.l hield do kolenvereeniging „Do Vrijheid" hare algemeene vergadering. Uit het verslag van don penningmeester bleek, dat over het jaar 1913 1914 was ontvangen f5137.GO5 en uitgegeven f4741.905, (lus is er een batig saldo in kas van f395.70. Daar do Vereen 102 loden telt mot 190 aandeelen, werd besloten f2 per aandeel af te schrijven cn de rest voor het aan schaffen van materieel te bezigen. Ook werd goedgevonden, dat behalve in don zomer, ook in hot voorjaar eon schip kolen zal worden aangeschaft on do rest per wagon zal worden besteld. Goedgevonden werd eveneens om de bergplaats te ver- grooten. Over het boekjaar werden aange-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2