De Groote Oorlog. No. 147. Zaterdag 12 December 1914. Tiende Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. 8 Ij* gulden bij I jjpfc gulden bij gpfi gulden bij P* Losse Oorlogsberichten. DIITSCHIjAIII». VKKKKMUIIE STATUS. ZIIIU-AFBIKA. Welk weder zullen wij hebben HE ZEE W COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratis: Ganzepoorfsfraat C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonnè's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering jfl |W I fl verlies van een jfl I I fl I verlies fl fl verlies van m n «1 fl fl hand, voet fl 8 fl fl fl van een fl I een M jTl IVll «f oog; IVV duim; VU wijsvinger. flfaiV gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Nu kunnen de Engelschen hun „Rule, Brittannia, rule the waves," wederom uit volle kelen aanheffen. De nederlaag van admiraal Cradock in de Stille Zuid zee op 4 November is gewroken. Inder daad zijn aan de Duitschers in den zeeslag bij de Falklandeilanden (oostelijk van de zuidspits van Zuid-Amerika) zware slagen toegebracht. De twee grootste schepen van hun eskader, de „Scharnhorst" en de „Gneisenau" (elk van 11600 ton inhoud en met 763 koppen bemand) zijn ver nietigd, benevens de pantserdekkruiser „Leipzig" (3250 ton inhoud en 303 man bemanning). In 5 uur tijd was alles beslist en waren van het eskader van admiraal Von Spee alleen twee vluch tende pantserdekkruiser over de „Dres den" en „Nurnberg" waarvan de laatste door de Engelschen is achterhaald en zooals de morgenbladen van heden be richtten in den grond is geboord. De „Dresden" wordt nog achtervolgd, maar zal den dans wel niet ontspringen. Te land schiet het voor don JJuitscher ook niet op. In Polen heeft de bezetting van Lodz nog niet de vruchten gedrageD, die deze bezetting tot een beslissend succes stempelen, al moet de mededeeling der Russen, dat zij die stad vrijwillig hebben ontruimd natuurlijk slechts met een ongeloovigen glimlach worden ont vangen De strijd in Polen schijnt zich in vele kleinere slagen te versnipperen en waar de Russen zich volgens de bekentenis der Duitschers ten oosten van de Miasga zeer sterk hebben verschanst, blijft het nog de vraag of het succes der Duitschers zich zal kunnen voortzetten. Moet Von Moltke als zondebok dienen voor de niet vervulde verwachtingen der Duitsche militairisten De leiding van den generalen staf is hem tenminste ont nomen en gelegd in de handen van den „kriegsminister" Von Falkenhayn, die in de „Zabernkwestie" zich zeer hoog hartig gedroeg tegenover den Rijksdag. Servië doet als een in het nauw ge bracht dier, hij bijt fel van zich af, zooals uit de oorlogstelegrammen blijkt. Dit moet niet al te zeer verbazen. Want vooreerst hebben de Serven de eigenaardige ge stelheid van hun land in hun voordeel en vervolgens beschikken zij, zooals nog dezer dagen Von Giesl, oud-Oostenrijksch gezant te Belgrado aan een journalist mededeelde, over een uitmuntend leger, puik schietmateriaal en een bekwame militaire leiding. Diezelfde Von Giesl heeft ook nog een andere merkwaardige verklaring gedaan, namelijk, dat wanneer de Donaumonarchie ditmaal het zwaard in de scheede had gelaten, het plotseling verraderlijk zou zijn aangevallen, wijl het Russische leger, gelijk onwederlegbare bewijzen aantoonen reeds maanden te voren met zijn mobili satie begonnen was. In ons vorig overzicht bespraken wij op gezag van een Maasbodecorrespon dent de minder goede verstandhouding tusschen Belgische en Fransch-Engelsche officieren aan de Yserlinie. De Duinkerker oorlogscorrespondent van „De Tijd" loochenstraft die bewering in een brief van 7 December. „Niets is minder waar, zegt hij, en ik heb reeds vroeger opgemerkt, op hoe fijngevoelige wijze soms de Fransche legeroverheden met de onze saamwerkten. Een kind kan echter begrijpen, dat niet maar iedereen lukraak op eigen houtje kan optreden, dat er één leiding moet bestaan, dat er flinke samenwerking zij en aan die samenwerking hapert niets. Dat de Fran schen op Fransch gebied geen Bel gische passen onvoorwaardelijk erkennen is nog al van zelf sprekend en behoeft niet tot voor de Belgen pijnlijke gevolg trekkingen te leiden". Wij geven deze rectificatie hier weer, om het „hoor en wederhoor" recht te doen wedervaren en sluiten dit overzicht, gelijk ons vorige, met een enkel woord over Paus Benedictus' sympathiek voor stel: een algeheele wapenstilstand met Kerstmis. Naar de bladen vernemen, moeten alle regeeringen, 's Pausen voorstel als uiting van groote humaniteit waardeerende, in principe er voor zijn, maar alles hangt af van de goedkeuring der generale staven, terwijl het vieren van het Russisch Kerstfeest op een anderen datum in het Czarenrijk is nog steeds de verouderde Juliaansche tijdrekening van kracht de zaak niet gemakkelijker maakt. Laten wij intusschen hopen en bidden, opdat niet ééne dag, ééne week, maar weer voortdurend vrede heersche in het zoo droef bezochte, zoo zwaar geteisterde Europa. Geef vrede, o Heer 1 Eigen berichten (per telegraaf en telefoon) van 10 December 8 uur 's morgens. Londen. (Officieel). De Duitsche krui sers „Scharnhorst", „Gneisenau" en „Leipzig" zijn gisteren ter hoogte van de Falklandeilanden in een zee slag met een Britsch eskader, onder bevel van admiraal Sturdee tot zinken gebracht. De Britsche oor logsschepen namen twee kolenschepen en vervolgden de Duitsche kruisers „Nürnberg" en „Dresden". De Britsche verliezen zijn zeer gering. Een aantal overlevenden der gezonken schepen werd gered. 10 Dec. 5 uur 's namiddags Petersburg. (Off.) Aan den linker Weichseloever gingen de Duitschers den 7en December over tot het offensief op het front Ilof-Glafno. Onze zoeklichten werkten zóó, dat de vijand gedecimeerd werd en moest terugtrekken. Op het front LowiczIlof werd de hevige strijd den volgenden morgen voortgezet, echter zonder succes voor den vijand. Ten Zuiden vanKrakau wordt de strijd met hevigheid voortgezet. Tweemaal trachtten de Duitschers ons front door te breken, doch werd met groote ver liezen teruggeslagen. Petersburg. (Off.) De Russische regee ring heeft den scheep varend en neutra len staten doen weten, dat zij wegens militaire noodzaak gedwongen is mijnen te leggen voor de Russische en Turksche kusten en in de havens van de Zwarte Zee. Parijs. (Off. van gisterenavond 11 uur.) Geen enkel nieuw incident valt te ver melden alleen het vooruitrukken bij Parvillers en een aanval der Duitschers bij Tracy-le-Val, die werd teruggeslagen. Berlijn (Ambt.) In den omtrek van Spotain bepaalden de Franschen zich gisteren tot heftig artillerievuur. Een in het oosten van het Argonnenwoud her nieuwde aanval der Franschen kwam niet vooruit en eindigde door het vuur van onze artillerie. De tegenstander had daar groote verliezen. Drie vijandelijke vliegers wierpen gis teren op de open niet op het operatieveld gelegen stad Freiburg 10 bommen. Schade werd niet veroorzaakt. Dit wordt alleen vermeld, om te constateeren dat alweer sinds het uitbreken van den oorlog een open liggende stad wordt aangevallen. Oostelijk van de Mazurische meren hadden slechts artilleriegevechten plaats. In Noord-Polen op deu rechter Weich seloever namen wij Przasnyszer werden 600 gevangenen en eenige machinege weren genomen. Langs den Weichsel oever worden de aanvallen voortgezet. In Zuid-Polen werden Russische aan vallen afgeslagen. Rome. (Off.) Het Servische hoofdkwar tier meldt een volkomene overwinning voor de Serviërs. De steden Waljevo en en Uzitze zijn op de Oostenrijkers her overd, van wie twee legerkorpsen zijn uiteengeslagen. De Serviërs maakten een enormen voorraad buit, veroverden 50 kanonnen en maakten 20.000 man krijgs gevangen. Vlsé. Van hier wordt telegrafisch gemeld Zondagavond j.l. te 10 uur heeft tus schen Gemmenich en Aken een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein van 40 wagons, bevattende 1000 soldaten ontspoorde in volle vaart. Vele rijtuigen werden verbrijzeld, andere schoven in elkander, geen bleef onbeschadigd. Het aautal dooden en gewonden kan moeielijk worden vastgesteld, De gewonden vul den verscheidene wagens, ik telde 52 dooden. Een Engelschman ter dood veroordeeld. LONDEN, 9 Dec. Ahlers, oud Duitsch con sul- te Sunderland en genaturaliseerd En gelschman is schuldig bevonden aan land verraad. Hij had Duitschers in staat gesteld om Engeland te verlaten teneinde zich bij het Duitsche leger te voegen. Aiders is ter dood veroordeeld, maar in hooger beroep gegaan. Von Moltkeaf I BERLIJN, 9 Dec. (WB.l De generaal- overste Von Moltke heeft zijn kuur in Hamburg beëindigd en is hier aangeko men. Zijn toestand is gelukkig aanmer kelijk gebeterd, maar toch altijd nog van dien aard, dat hij voorloopig niet in het veld kan. Zoodra zijn gezondheidstoestand het toelaat zal hem zijn functie nader worden aangewezen. De werkzaamheden van den chef van den generalen staf van het veldleger zijn aan de minister van oorlog, luit.-generaal Yon Falkenhayn, die ze reeds bij de ziekte van v. Moltke als vertegenwoor diger overnam, voor goed aan dezen over gedragen. Von Falkenhayn blijft ook mi nister van oorlog. (Msbode). De houding van Liebknecht. Het „Volk" van Woensdagavond publi ceert een vertaling van de schriftelijke verklaring, waarin Liebknecht zijn tegen stemmen tegen de oorlogscredieten in de laatste zitting van den Duitschen rijksdag motiveert. Gelijk men weet, werd deze verklaring door den rijksdagvoor- zitter geweigerd en niet voorgelezen. Aan het stuk ontleenen we o. m. het volgende „Mijn stem tegen het wetsontwerp van heden berust op deze overwegingen: „Deze oorlog, die geen der betrokken volken zelf heeft gewild, is niet ontsto ken ten bate van de welvaart van het Duitsche of van eenig ander volk. Men heeft te maken met een imperialistischen oorlog, een oorlog om de beheersching van de wereldmarkt, om de politieke heer schappij over gewichtige exploitatie-ter reinen, over het industrie- en bankkapi taal. Van het standpunt der concurrentie in de oorlogstoerustingen heeft men te maken met een door de Duitschers en Oostenrijksche oorlogspartijen gemeen schappelijk in de duisternis van het half- absolutisme en der geheime diplomatie uitgelokten krijg, om den tegenstanders vóór te zijn. Tevens is de oorlog een Bonapartistische poging om de groeiende arbeidsbeweging te ontzenuwen en te verpletteren. Dit hebben de verloopen maanden in weerwil van een niets ont- zienden toeleg om de hoofden te ver warren met steeds grootere duidelijkheid getoond „De oorlog is geen Duitsche verdedi- ginsoorlog. Zijn historisch karakter en aanvankelijk verloop beletten vertrouwen te stellen in de bewering eener kapita listische regeering, dat het doel, waar voor zij credieten vraagt, de verdediging van het vaderland is. „Geëischt moet worden het sluiten van een spoedigen vrede, zonder vero veringen; alle pogingen daartoe moeten gesteund worden. Enkel de gelijktijdige en duurzame versterking van de op een zoodauigen vrede gerichte stroomingen in alle oorlogvoerende staten, kan de bloedige slachting doen eindigen, vóór de algeheele uitputting van de volken is ingetreden." (Maasbode.) Brand te New-York. NEW-YORK, 10 Dec. Bijna alle hoofd gebouwen van de fabrieken der Edison- maatschappij zijn door brand vernield, vermoedelijk tengevolge van een ontplof fing. Eén hoofdgebouw, waarin zich kost bare instrumenten bevinden, en dat onder persoonlijk toezicht staat van Edison, is gespaard gebleven, De schade bedraagt 5 millioen pond f60.0000.000.) Op de vraag aan Edison wanneer met den herbouw moet begonnen worden, antwoordde hij morgen De Opstand. PRETORIA. Generaal Botha zegt in zijn rapport over de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, dat Maritz en Kempf er in geslaagd zijn de wijk te nemen op Duitsch gebied. LONDEN. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Johannesburg (Zuid-Afrika) geseind, dat de commandant der opstan delingen, Piet Grobler, te Rustenburg is gevangen genomen. Tweede Kamer. Leeningontwerp. In de zitting van Woensdag critiseerde de heer Vliegende wijze waarop Minister Treub de leening wil dekken, omdat daardoor gedurende 15 jaren van socialen arbeid niet veel zal komen en omdat het proletariaat, dat toch reeds zoo zwaar gedrukt wordt, nog zwaarder zal belast worden. Een krachtig pleidooi hield spreker voor een heffing ineens, waarvoor ons nationaal vermogen sterk genoeg is. 'Tegen het leeningsbedrag van 275 mil lioen gulden had spr. geen bezwaar, wel tegen de liooge rente van 5 pCt., tegen opcentenheffing op de personeele belas ting, tegen het loslaten van de opcenten heffing op de successierechten, tegen het zwaarder belasten van de kleine ver mogens. Dhr. Van Vuuren keurde af, dat de Minister door een compromis met de Commissie van Rapporteurs van zijn oorspronkelijk stelsel is afgeweken en drong daarna bij Minister Treub aan om geen stap verder te gaan, bijvoorbeeld zou bij uitstellen der aflossing, spr. mis schien tegen het ontwerp stemmen. Dhr. Bos kwam op tegen een aanval van de Regeering tegen hen die critiek uitoefenen. Besloten werden Donderdag avondzit ting te houden en ook Vrijdag, indien des middags de debatten over liet leenings- ontwerp niet afloopen. JNa afdoening van het leenings-ontwerp komen de algemeene Staatsbegrootings- debatten aan de orde. Te beginnen met de volgende week zal op Maandagmiddag en Dinsdag en Donderdagmorgen vergadering gehouden worden, In de zitting van Donderdag kwam de heer Troelstra op tegen het verwijt van de Regeering over de agitatie door enkele linker fracties gevoerd in den lande, tegen het ontwerp. Dat verwijt is miskenning van recht en plicht van Kamerleden om op te komen tegen regeeringsdaden die zij niet in 's Lands belang achten. De strijd tegen het ontwerp was volstrekt geen bedreiging van ons onafhankelijk volksbestaan en leverde evenmin gevaar op voor de credietwaardigheid van den Staat. Ook droeg de agitatie geen karak ter van een poging om een regeerings- crisis te weeg te brengen. De Regeering Verwachting tot den avond van 12 Dec.; Aanvankelijk zwakke veranderlijke, later wellicht toenemende wind uit Oostelijke richiingen, nevelig tot zwaarbewolkt, kans op regen of sneeuwbuien. Iets kouder. moest bedenken, dat de liefde niet van één kant kan komen en zij moest geen politieken strijd uitlokken. Het meest zonderlinge is, dat de Mi nister zelf zegt, dat het ontwerp niet weergeeft zijn inzicht op belastinggebied. Daarom verweet spr. Minister Treub een voudig te zijn gezwicht voor dreigemen ten van Dr. Kuyper en ter wille eener politieke godsvrede met de rechterzijde den socialen godsvrede te hebben ver stoord en agitatie te hebben verwekt. Alleen na aanneming van Vliegen's amendement, dat neerkomt op een uit gestelde oorlogsheffing, zal de soc.-dem. fractie voor het ontwerp kunnen stemmen. Dhr. Fock verklaarde zich voor het ontwerp, zooals dit door den Minister is gewijzigd na gepleegd overleg met de Comm. van Rapp., al had spr. gaarne het rente-type lager dan 5 pCt. gewenscht en met aflossing zien gewacht tot 1918. Dhr. de Monté Verloren verklaarde zich voor het ontwerp. Eveneens dhr. de Geer, die zich er over verheugde dat door de Regeering de beslissing of er tot een heffing in eens- moet worden overgegaan tot rustiger tijden is uitgesteld. In den namiddag nog maar vooral in de avondzitting was minister Treub aan het woord om het ontwerp te verdedigen en kon de heer Bos nog aan zijn repliek beginnen. Voorziening in noodzakelijke levensmiddelen In Belgische grensgemeenten. De commissie, die bij besluit van 5 December isingesteld tot regeling van de voorziening in noodzakelijke levens behoeften in Belgische grensgemeenten, lieeft tot taak de Regeering te advisee- ren omtrent den uitvoer van die levens behoeften, waaraan in de Belgische grens gemeenten dringend behoefte bestaat. Alleen aanvragen van of namens ge meentebesturen, zedelijke lichamen, stich tingen, coöperatieve vereenigingen en dergelijke zullen in behandeling worden genomen. Naast overlegging van het koopcontract zullen worden gevorderd de noodige gegevens ten blijke, dat de uit te voeren levensbehoeften onder de meest voordee- lige voorwaarden en uitsluitend aan de bevolking der gemeente van bestemming c.q. de leden der vereeniging ten goede zuilen komen. Verder zal worden overwogen of het betrokken Belgische gemeentebestuur de noodige maatregelen zal hebben genomen om gebrek aan levensbehoeften te voor komen of bestaand gebrek te lenigen. Alle aanvragen moeten, vergezeld van de noodige bescheiden, worden ingezon den aan voorzitter der commissie, den heer A. N. Fleskens te Geldrop. (St. Crt.). N.B. Voor Zeeland zitten in de Com missie F. van YVaesberghe, burgemeester te Hulst en L. James, notaris te Sluis, Red. (N. Z. Crt.) mijnen. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer van Nispen Sevenaar deelde de minister van Marine mede dat in het tijdvak van 1 Aug.—5 Dec. op onze kust in totaal 83 mijnen zijn aan gespoeld. Daarvan waren 70 Engelsche en 4 Fransche, terwijl van een de her komst niet bekend was. De 8 overige zijn Nederlandsche. Bovendien zijn een twintigtal mijnen in de nabijheid van de kust door geweer en geschutvuur in den grond geschoten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1