UIT ZEELAND. Besluiten en benoemingen. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Sloop verkoopioflen, aanbestedingen, enz. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Visscherij. 406e Staatsloterij. KERKNIEUWS. ONDERWIJS UIT DE PERS. Rutgers. De motie Limburg werd in deze zitting Verworpen met 50 tegen 31 stem men 8 vrijliberalen en 6 uniliberalen behoorden met de rechterzijde onder de tegenstanders. Met de socialisten stemden voor de vrijzinnige heeren Limburg, De Jong (Hoorn), de Muralt, Marchant, de Meester, Bos, van Raalte, Schim v. d. Loeff, Otto, Heeres, Smeenge, Jannink, Teenstra, Fork, Roodsnburg-, Van Deventer en de voorzitter. Verkeer met België. Aten doelt mede, dat Nederlanders, die thans door België wenschen te reizen, zich zoo spoedig mogelijk na aankomst daar te lande tot een Nederlandsch con sulair ambtenaar moeten wenden, ten ein de de op paspoort geplakte photographie van het consulair stempel te doen voor zien en de handteekening Van den recht hebbende op het paspoort te doen legali- seeren. Bovendien moet de consulaire ambte naar eene verklaring op het paspoort plaat sen nopens de betrouwbaarheid van den rechthebbende, zoodat aan een ieder wordt aangeraden, zich vóór zijn vertrek naar België te voorzien van een bewijs van goed gedrag', afgegeven door de politie van zijne woonplaats. Intusschen wordt bet reizlen in België - tenzij men dringende reden heeft, nog' steeds afgeraden. Goes. De verecniging Kath. Lees portefeuille der K. S. A. alhier ver gaderde Alaanda.gavond onder voorzitter schap van den heer F. H. Kosters. De notulen der voiige vergadering werden goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging 21 leden telt en er maar één opzegging was. Omtrent aanschaffing en afschaffing van boeken is besloten een der tijdschriften te vervangen door het tijdschrift „Man- rienadel". De verkoop van boeken bracht op f 13.80. Do vergadering, waarbij ook de paro chiale geestelijkheid aanwezig was, werd met gebed geopend en gesloten. Do opkomst der leden was zeer matig. Middelburg. De netto-opbrengst van den Ifullebroeckavo-nd bedroeg verleden week f 180. Binnenkort zal aan de Belgische (school een afdeeling voor kinderen van '4 tot 7 jaar worden verbonden. Heden werden 1204 porties warm eten verstrekt. De collecte te dezer stede voor de Roomsch Katholieke armen gehouden heeft opgebracht, f 149.775. Vlissingen. Verkeer met Antwer- p e n. De stoomboot „De Administrateur De Badts" is Maandagnamiddag met 41 passagiers van Antwerpen alhier aange komen. Dinsdagochtend zou de boot weer met passagiers naar Antwerpen vèrtrek- jken. Naar de „VI. Crt." meldt, heeft op liet bureau van politie alhier een com missie van 'Engelsche heeren zitting die de refugiés die daarvoor in aanmerking komen per extra gelegenheid naar En geland laat vervoeren. Zoo zijn er Za- jterdag reeds 225 personen vervoerd. Er is in Vlissingen thans weer -een gi'ooten toeloop, van refugiés, die over tocht naar Engeland wenschen. Op het station houden zich weer eenige dames met het geven van inlichtingen bezig. Aan lien, die geen onderdak kunnen vinden wordt dit verschaft in een der loodsen bjj het station, de loodsen aan de Prins Hendrikwog mogen met het oog op de typhus niet worden gebruikt. De raad dezer gemeente js bijeenge- ;i'oepen tegen Donderdag a.s. n.m. 2 uur. Op de agenda komt o.m. voor een voor stel van B. en .W om te beslissen, dat de hoofden der scholen niet zullen worden ïelast met het onderwijs voor de klasse. Door de afdeeling Vlissingen der S. D. A. P. waren voor ongeveer 100 "ezinnen van militairen verzoekschriften, [aan den burgemeester gezonden op ve!r- ooging der vergoedingen aan te dringen, -n was voorts door het bestuur der or ganisatie een schrijven aan den burge- leester gericht, andere verzoeken wel o willen inwilligen. Bij de uitbetaling (der vergoedingen op heden bleek, dat oor den burgemeester de vergoedingen oor een groot aantal gezinnen met 15 'k 20 cent waren verhoogd. Maandagavond is weer een mrjn (pntdekt tusschen de hoofden van de ^resterhaven alhier. (Z.) Het aantal behoeftige vluchtelingen lhier bedraagt nog 5300, het totaal aan- al 7000. Rilland-Bath. De collecte voor een Kerst geschenk aan de militairen va.n de grens- uo kustwacht heeft hier opgebracht 88.70. Hoedekenskerke. In de Maandag gehou den algemeene vergadering van de ver- *ecmging het „Groene Kruis", werd de re kening en verantwoording over het afge- loopen boekjaar goedgekeurd in ontvang sad 1136.931/2, in uitgaaf ad f 111.92, dus met een goed slot van f 25.011/2- Tot bestuurslid, in plaats van dhr. A. 1 Uurpel, naar elders vertrokken, werd gekozen dhr. A. Oele, en in plaats van dhr. M. G. Verbeek Jr., die periodiek moest aftreden en voor geen herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, dhr. J. J. Walraven. Besloten werd een raderbaar, systeem „De Moo-y" aan te schaffen. Brand. De kapitale landbouw- schuur van Joh. Boone, landbouwer al hier, is hedenmorgen te 9 uur tot den grond toe afgebrand, terwijl de bewo ner afwezig was. De levende have kon gered worden, het huis 'bleef gespaard. De oorzaak is onbekend, docli verzekering dekt de schade. Verscheidene kleine landbouwers zijn echter de dupe van dezen brand, daar zij hooi, stroo enz. in genoemde gchuur ge borgen hadden, hetwelk niet was verze kerd. 's Heer Arendskerke. Bij den landbou wer Lindenbergh, alhier, kreeg een drie jarige vaars een bietenkop in de keel, waardoor het beest afgemaakt moest wor den. Het vleesch is voo-r de consumptie goedgekeurd. De arbeider Elsman, alhier, werk zaam op het station, had het ongeluk zoodanig met zijn hand tusschen de buf fers van den trein te raken, dat geneeskun dige hulp moest ingeroepen worden. Kruidingen. Maandag j.l. kwam alhier de door Gehrs. van Bergen te Midwolde hergoten torenklok terugTevens een nieuw torenuurwerk met wijzerborden. De oude versiering is gebleven. We vonden de oude klok aantrekkelijker door het oude waas. Midden op de vaas is bijgevoegd: Hergoten door Gebr. van Bergen te Aüd- wolde, 1914, te lezen in gewone druk letters. Driewegen. In de Zaterdag gehouden vergadering van den raad waren 6 le den present; afwezig de heer W. Noels. Een suppletoir kohier hoofdgeld werd op gemaakt op f5,685 en een dito voor de hondenbelasting op f5. Voor de restaura tie van den toren werd een geldleening aangegaan van f630 en voor buitenge wone onderwijskosten van f 135. Tenslotte werd de begrooting voor 1914 gewijzigd. Koewacht. Toen Zaterdagmorgen eenige ingezetenen, zooals gewoonlijk naar do kerk wilden gaan, die op Belgisch grond gebied staat, bemerkte men, dat de grens door fijn draad- en paalwerk was afgezet, terwijl op alle wegen Duitsche schild wachten met geladen geweer stonden. Nie mand mocht er door. De koster, die, zoo als gewoonlijk, was gaan luiden, mocht niet naar zijne woning terugkeeren. Langs een binnenweg wist hij weer op Hol- landscli grondgebied te komen, zoodat de pastoor zonder koster of misdienaar de H. Mis moest doen. Wagens die naar de suikerfabriek van Moerbeke om pulp ge weest waren, mochten niet terug. In den voormiddag kwam er een automobiel met hooggeplaatste Duitsche militairen en van hen wist de ZeerEenv. heer Pastoor te vorkrijgen, dat de Nederlandsclie Katho lieken des Zondags naar de kerk mogen komen; in de week worden alleen zij toe gelaten, die een schriftelijk bewijs van den pastoor kunnen vertoonen. Vrees voor spionnage schijnt de- oorzaak van deze buitengewone maatregelen. Zondag had ten huize van den heer A. Van Hove eene buitengewone verga dering plaats van de afdeeling Koewacht van de R. K. kiesvereeniging. De onder voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, deel de mede, waarom de vergadering belegd was, n.l. om over te gaan tot het stellen van een voorloopigen candidaat voor de a. s. verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten. Na breedvoerige bespre kingen werd met algemeene stemmen op één na, tot voorloopigen candidaat kozen de heer E. L. Plasschaert, wethou der en voorzitter van den R. K. Boe renbond. De onder-voorzitter deelde mede, dat a. s. 'Zondag weer eene vergadering zal gehouden worden, waarin ook een voorzitter zal gekozen worden in plaats van wijlen den heer C. P. J. Dierick. Het toezicht aan de grens wordt met den dag .scherper. Maandag' namiddag zijn weer een honderdtal Duitsche sol daten aangekomen om de wacht te ver sterken. Alle Wegen en z'ijvvegen gijn thans door schildwachten met geladen geweer afgezet. Zondag en Dinsdag werd de af scheiding langs het Kerkstraatje geopend om de Hollandsche Katholieken gelegen heid te geven naar de kerk te gaan. De geloovigen moesten .echter recht door naar de kerk gaan en na afloop dei- godsdienstoefeningen onmiddellijk terug keeren. Aan de grens is bekend gemaakt, dat hij, die noodzakelijk in België moet zijn, moet gaan met den spoorweg Ter- neuzenMechelen of laqgs den grooten weg' HulstIvemseke. Deze personen moe ten voorzien zijn van een bewijs getee- kend door het bestuur hunner gemeente of door den consul van hun land eigen handig onderteekend, v'an ambtswege afge stempeld en v'a:n portret voorzien. Op dit bewijs moeten de redenen van de reis Vermeld worden. Voor de terugreis heeft men een reisbiljet noodig afgegeven door het Diuitsch militair bestuur. Het is ten strengste verboden, wapens of deelen van wapens, schietvoorraad of ontploffings middelen mede te nemen, alsmede brie ven, briefkaarten of andere schriftelijke berichten. Door het Duitsch bestuur toe gelaten coura-nten mag men open in den zak dragen; doch deze moeten ongevraagd aan de controle v;ertoond worden. (Zij, die langs ongeoorloofde wegen de grens trachten te bereiken loopen gevaar gescho ten te worden. Op 't Belgisch gedeelte is het doodsch en stil. Alleen, ziet men de Duitsche militairen op en neer loopen, dagelijks komen ook patrouilles uhlanen en automobielen met officieren. 'De bevol king schikt zich gelaten in haar lot en de menschen spreken weinig- of niet tegen de vreemde soldaten. Oostburg. Hier verscheen j.l. Zaterdag avond St. Nicolaas in hoogst eigen persoon met zijn zwarten knecht en een extra be diende, i.n de barakken der Belgische vluchtelingen alsmede in de beurs, de school en op alle andere plaatsen waar nog behoeftige Belgische vluchtelingen ver toeven. (M. Ct.) Hulst. De wolfabriek alhier is stop gezet moeten worden wegens gebrek aan grondstoffen, naar de „Torn. Crt." j)e- richt. Bij, Kon. hesl. is J. W. Wagtho benoemd tot burgemeester der gemeente Tholen. Chrlstiania. Het Nobelcomité zal dit jaar geen vredesprijs uitreiken. Johannesburg. (Ol'f.) Generaal Beijers, de lei-der van den opstand in Transvaal is door een sc-hot getroffen. Men gelooft dat hij dood is. Pretoria. (Off.) Men zag generaal Beij ers, toen hij' de Vaalrivier overstak, van zijn paard vallen. Hij werd door den stroom medegesleept en verdween onder water. Pogingen zijn aangewend hem te vinden. Het is echter nog niet zeker, dat Beijers dood is. 9 December, 5 uur 's namiddags. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur). In België is -een he vige Duitsche aanval op St. Eloi en het Zuiden van Yperen -afgeslagen. In de bosschen én in het oosten van Argonne hebben nog steeds hevige ge vechten plaats. Verder ni-ets bijzonders. Petersburg. (Officieel). De slag, die 5 December ten Zuidoosten van Krakau begon, ontwikkelt zich in het voordeel der Russen. D-e Russische versterkingen zetten hun offensief voort en brachten de Duitschers een zware nederlaag toe. Het 24e Duitsche legerkorps, uit België gekomen, zond een auto-batterij vooruit, welke deels buiten gevecht werd gesteld en deels verdreven; 5 Duitsche batterijen werden tot zwijgen gébracht. Verscheidene kanonnen werden veroverd. Wij zetten het offensief voort. Ook in de omgeving van Petrokof behaalden wij voordeelen. Berlijn. (Off.) Het groote hoofdkwar tier meldt: Ten Westen van Reims moes ten onze troepen een hoeve in brand ste ken, die wel de Boode Krnis-vlag voierde-, maar waarachter, blijkens photografisch-e opnamen onzer vliegers, de Fransc'hen batterijen hadden opgesteld. Fransche aanvallen in de streek van Souan en tegen de dorpen Varennes ien Auxuois aan den Oostkant van het Argon- nerwou-d werden met verlies voor den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud zelf werd op verschillende plaatsen terrein gewonnen en door ons tal van gevange nen gemaakt. Bij de gisteren vermelde gevechten ten Noorden van Nancy hadden de Franschen zware verliezen. Onze verliezen waren (betrekkelijk gering. In Oost-Pruisen is niets bijzonders voor gevallen. In Noord-Polen staan onze troepen in nauwe verbinding met de Bussen, die zich in een sterk verschanste stelling ten Oosten van Miazve hebben neergezet. Onr 'Lowicz wordt de strijd nog voortgezet. In Zuid-Polen hebben Oostenrijksch- Hongaarsche en Duiitsche troepen opniieuw toet succes gemeenschappelijke aanvallen ondernomen. vernamen moet hij oorspronkelijk van Bergen op Zoom afkomstig en thans 87 jaar oud zijn. Onvoorzichtig. Maandagnamiddag had een reiziger de onvoorzichtigheid, een flesch met licht ontplofbaren inhoud met zich mee te voeren. Op het oogenblik, dat de reiziger op het W.P.-station te Amsterdam een derde klas-coupé van den trein naar Vlissingen wilde binnengaan, ontplofte de flesch, met het gevolg, dat het rijtuig ernstig beschadigd werd. De ruiten sprongen en de zoldering werd voor een groot deel weggeslagen. In den coupé bevonden zich reeds eenige passa giers, die verwondingen opliepen. Tegen het -onvoorzichtige heerschap werd pro ces-verbaal opgemaakt. (N. R. Crt.) Het verzet der geïnterneer den in het kamp van Zeist. Na het door de bewakingstroepen in uiter sten nooddwang afgegeven salvo was het verzet gebroken, de opstand bedwongen. De betergezinden lieten nog denzelfden avond door middel van een door velen geteekend stuk den kamp-commandant weten, dat men de vernieling van de can- tine sterk afkeurde en zeer betreurde, onder de opmerking, dat voor die daad van vandalisme geenzins alle geïnter neerden aansprakelijk mochten worden gesteld. Een deserteur. De „Mid. Ct." meldtDonderdag werd te St Maartens dijk onder geleide van de rijkspolitie naar Bergen op Zoom getransporteerd een Belgische vluchteling, van wien bij nader onderzoek gebleken was, dat hij Neder lander was en vroeger had dienst geno men als vrijwilliger bij het Ned. leger, docli in dien staat voor ongeveer 13 jaren was gedeserteerd en naar België de wijk had genomen. In gesprekken schijnt hij zich zelf verraden te hebben. Naar wij Middelburg. Hedenmiddag werd dooi den griffier der Staten van Zeeland aanbe steed de levering van papier en drukwerken, ten dienste der provin ciale griffie, over de jaren 1915, 1916 en 1917, in 5 perceel en. Ingeschreven werd door de firma H. S. Auer en Zoon, Middelburg; le per ceel f 3.85 per riem, 4e perc. model o f5.75, mod. d 16.25, mo-d. f6, alles per riem en op normaal paplier der firma van Gelder en Zonen te Amsterdam. Door de firma Oosterhaan en Le C o i n t r e, Goes, le perceel 3.90 per riem, 3e perc. f24.75 per riem, 4e perc. model c f4.90, mod. d f4.60, mod. e f5, alles per riem. 5e perceel (envelop pen) mod. F f 0.37, mod. G fO.51, mod. H f'0.74, mod. I £0.84, mod. K. fl.30, mod. L f3.25, mod. Al f 1.60, mod. N f2.90, alles per 100 stuks. De perceelen 1, 3 e'n; 4 zijn van de Ne- derl. Papierfabriek firma Van Gelder en Zonen, Amsterdam. Door don heer J. 011 h o f, Middelburg perc. 5 mod. F f0.35, mod. G f0.50, mod. H f0.68, mod. I f0.8ü, mod. K f 1.25, mod. L f 3.25, mod. M- f 1.25, mod. N. f2.75, alles per 100 stuks. Daze enve loppen zijn deels van binnenlandsche, deels van buitenlandsche firma's. De Ho-oge Raad heeft Maandag het niet door cassatiemiddelen gesteunde be roep verworpen van P. J. B., schilder te Middelburg, door het Hof veroordeeld tot 3 mnd. gevangenisstraf wegens dief stal. Mosselen. Gedurende de week van 27 November lot 4 December werden in de haven van Philippine gelost 225 ton mosselen, die door vrachtrijders uit Gent geladen en gekocht werden legen 2 fr. per ton. Per schip werden naar Gent vervoerd 300 ton mosselen, die daar verkocht wer den tegen 1.25 fr. a 2.50 fr. .per ton en naar de steden Antwerpen en Brussel ongeveer 400 zakken mosselen, die- daar verhandeld wierden tegen 3 A 4 fr. per zak. Verder werden door een handelaar te Phillipine ongeveer 400 zakken mossel-en verzonden van Rotterdam via Havre naar Parijs. (M. Crt.) lste kl. 1ste f 1500: 9551 10007720 400: 13152 200558 1002232 201382 3095 5634 9437 19055 Trekking 7 Dec. lijst. 15740 9470 20439 8328 12123 6486 7768 1390 3031 3114 3131 5657 5713 9495 17036 17039 20721 20730 I 3049 3089 4331 4133 9384 9392 19026 lste kl. 2de lijst. f20000: f 1000: 200 f 100: f 20: le kl., f 5000 f 2000 f1000 f 400: f 200: f 100: f 20 18249 1127 14947 17692 3884 3887 17266 18797 859 1766 4314 5638 9488 19009 3e lijst. 2799 8221 12892 919 20084 11851 6524 15795 333 3010 4333 5611 9411 9425 19037 19039 Trekking 8 D-eo. 4845 5196 7948 3016 3028 3102 5690 9415 9451 20684 20705 Trekking 9 Dec. 15867 16187 3018 3065 3128 5651 5676 5691 9478 17003 17043 20701 20707 Bovenstaande trekking heeft voor zoover het de prijzen beneden f 100 be treft alleen betrekking op de nummers die in Zeeland zijn geplaatst. De Jezuïetenorde. De Congregatio g-eneralis (Al gemeene Vergadering der Afgevaardigden) van de Sociëteit van Jezus (Je zuïetenorde), ter verkiezing van ieen Al- gemeenen Overste de vorige generaal; pater F. H. Wernz overleed 3 maanden geleden zal te Rome in het C o 11 e g i- um Germanicum in de maand Fe bruari 1915 plaats hebben. Als serieus candidaat voor dezen be langrijken post wordt gen-oemd pater Tacei- Venturi, algemeene secretaris der Orde. Vlissingen. Op de voordracht voor on derwijzer aan de openbare school F ko men voor de heeren A. Mets en L. van Brakel, beiden te Vlissingen en F. de Meijer te Schoondijke. (Z.) Voor het examen van machinist diploma A. zijn geslaagd de heeren L. A. J. Harthoorn, P. F. Streefkerk en C. E. de Conink, allen leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. (Z.) Bij K. B. is aan de na te noemen gemeenten een buitengewoon subsidie voor het lager onderwijs verleend: Burgh 1100Clinge f5075; Driewegen f700; Ivapelle f2625; Koewacht f1400; Krab- bendijke f1700; Nisse f750; Oudelande f750; Overslag f750; Schore f 1100 Veere f825; en Zuiddorpe f1600. Examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Geslaagd te Rotterdam de dames F. M. Kuiler, Middelburg; J. Roosendaal, Big- gekerke en C. A. Zandee, Vlissingen. Geslaagd te Venlo op 8 Dec. de da mes M. C. Roosendaal, S. P. Bearens en J. A. Janssen, allen van Oostburg. Geleend of Genomen? Met de woorden: „Geleend of Geno men" karakteriseert „De Tijd" de vóór- en tegenstanders van de leening, die do Regeering voorstelt tot dekking der oor logskosten. Wie van oordeel is, dat d-e oorlogs kosten mogen gedekt worden door d-e 'heffing, ©ene belasting op grootere ver mogens, hetzij die heffing dan nu of over enkele jaren plaats heeft, wordt gerang schikt -onder hen, die van „nemen" hou den, een begrip, nauw verwant aan dief stal. j Wij meen-en dat „De Tijd" hier ten onrechte van „n-em-en" spreekt. Want één der groote beginselen van het belastingrecht is, dat de belastingen zullen geheven worden naar draag kracht. Bestonden -er thans nog geen belas tingen, <en was de voorgestelde heffing de éénige, dan had „De Tijd" gelijk; er zou geen belastingheffing zijn naar draagkracht. De zaken staan echter anders. Nederland heft reeds millioenen gul dens belasting; alle bewoners worden hierdoor getroff-en, hetzij door direct-B-, hetzij door indirecte belastingen. Door de huidige toestand-en moeten deze belastingen zeer verzwaard worden. Indien men nu van m-e-ening is, dat degenen, die niets -of weinig bezitten, ©n evenz-eer dat de betalers der indirecte belastingen reeds voldoende bijdragen in de onkosten van den Staat, is het dan tegen de rechtvaardigheid of billijkheid, om de hoogere kosten te laten betalen door hen, die d-eze bijdragen h-et best dragen kunnen? Of heeft m-en principieel' bezwaar, dat het vermogen in plaats van het inkomen wordt belast? Maar dan moet men zijn tegen iedere ^vermogensbelasting; als katholiek behoeft men echter niet tegen zulke belasting te zijn, zooals o.a. Cathrein in zijn Moral- philosophie (dl. II bl. 658) duidelijk aan toont. Men kan om red-enen van practisehen aard tegen -eene oorlogsbelasting zijn; men kan van oordeel wezen, dat de andere inwoners ook iets dienen bij te dragen, zooals wij in een vorig nu-mmer betoog den; maar de voorstanders een-er oor logsheffing voor te stellen als menseben, die maar „nem-en" willen, achten wij niet gerechtvaardigd. i Een belasting op grootere vermogens zal dus wel -degelijk op het geheel© volk drukken, maar heeft, juist voor de niet zeer-v-ermogenden, h-et groote bezwaar, dat het schijnt, alsof zij er niet door getroffen worden. Wanneer er nu wat vaststaat weldra nieuwe belastingen voor de gewone staatsuitgaven moeten geheven worden, dan zal het zeer redelijk schijnen, dat deze dan vooral geheven zullen moeten worden van de groota volksmassa, en dat de meervermogenden, die immers al zoo zwaar door d-e ooriogs- helasting heeten getroff-en te zijn, ietwat ontzien worden. Dat men het toch nooit vergete: zeer zware belasting van de groote vermogens drukt steeds op het geheele volk. Dit achten wij niet voor redelijke be twisting vatbaar. Welnu, als dan toch die belasting; niet tegenstaande het anders schijnt, op 't geheel© volk drukt, la,a.t men dan dien schijn vermijden, en den moed heb-ben openlijk en op directe wijze te doen, wat men anders op indirecte wijze en bedekt evenzeer doet: de belasting heffen van het geheele volk, maar dan over het volk verdeeld naar draagkracht. (N. Koerier.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 3