Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. UIT ZEELAND. BINNENLAN Aan de Yser. Een correspondent van „De Tijd" seint: De geïnundeerde strook is oen verdedi ging en een beletsel tevens voor beide partijen. Het water toch belet do legers groote troepenmachten in korten tijd aan den overkant te brengen, 't Moet dus blij ven bij betrekkelijk kleine troepen. Wan neer men zulks doet, loopt de aanval lende partij alle kans, dat die troepen door de overmacht van de andere, verplet terd wordt ol in de Yser wordt gedre ven. Hieruit is dus te begrijpen het uit blijven van een beslisss-end feit. Doch m. i. zal het 't pogen worden van do Londgenooten om aan de kust ter hoogte van La Panne en Ostende te landen, en vandaar uit de Duitschers en Oosten rijkers aan te vallen. Een beslissing pf een strijd met groot'» gevolgen verwacht ik beslist niet vóór Kerstmis. Bovendien zijn de vegen aan beide kanlcn zóó hit ter slecht,, dat reeds de levensmiddelen- voorziening alle moeite kost. Zware ka- mions (dichte vrachtwagens) hebben moeite mei 4 paarden en meer den weg te volgen; ondanks dat konden de lieden eiken dag den weg verharden. De auto's rijden bij 't uitwijken in den modder en vele raken daarbij defect. Dan ook neemt de gezondheidstoestand af. Antwerpen Volgens den Antwerpsehen corr. van het Handelsblad worden geen passen voor Nederland aan Belgen meer afgeleverd. Alleen Nederlanders en Duitsohors kunnen nog dergelijke passen bekomen. De erze- kering door de autoriteiten gegeven kort na den val van Antwerpen, dat de be woners steeds vrij in alle omstandigheden konden heengaan, word! dus niet ver vuld. De Belgen mogen hun land niet meer verlaten. Vele teruggekeerde vluch telingen vragen zich af, waarom men hun, toen zij nog veilig in Nederland waren, die beloften is komen doen, en zij' meenen nu, dat degenen die argwaan bloven koesteren, gelijk hadden. De Belgische grensdorpen. De toestand in de Belgische grensdorpen begint zeer kritiek te worden. Levens middelen zijn schaarsch, en die er zijn zijn slechts tegen zeer liooge prijzen le verkrijgen. Een pond zout kost 40 cents, een liter petroleum 35 cents, kadetjes (kleine broodjes) 20 ets per stuk. Be Achelsche Kluis heeft nog steeds Duitsche bezetting, een 15 tot 20 Hannoveranen, die het met de bewoners uit den omtrek goed kunnen Vinden. (N. R. Ct.) Generaal von Bissing, de nieuwe goever- rueur-generaal van België, heeft in Brussel zijn ambt aanvaard. Ostende en Zeebrugge. In Oostende komen naar aan „De Tijd" wordt geseind in het geheel geen gewonden meer aan, allen worden van het slagveld in eens doorgestuurd naar Duitschland, zoodat. alleen Brugge de tra gische treinenstoeteu ziet passoenen. Als het echter in Oostende donker be gint te worden, moeten de burgers in hun ne woningen blijven, en in den nacht ko men dan groote transporten binnen. De ze transporten brengen uitsluitend dooden aan, die in diepe cn lange rijen begraven worden in de duinen naast het militaire hospitaal. Het terrein aldaar mag nooit door een burger betreden worden, en wie het toch waagt in do nabijheid te naderen, wordt zonder proces 14 dagen in de gevan genis gezet. Nadat in het begin der week een deel van de bezetting naar Zeebrugge en Heyst vertrokken is, bevinden zich in Oostende nog maar 3300 map als vaste bezettingstroepen. De toestand in do stad is er al even benard als in andere plaat sen. üe levensmiddelen zijn schaarsch ien de brandstoffen verbruikt. Wat de mogelijke actie, der onderzee- booten betreft, er is gesproken over een door het Iingelsche bombardement toege bracht mankement aan het mechanisme der sluizen. Dat is echter niet juist. Feit is, dat de ontplofte mijnen aan het haven hoofd groote schade berokkend hebben en men nog steeds bezig is aan de her stellingen. Het grootste nadeel voor de Duitschers is de voortdurende aanslibbing van den zeebodem, waardoor de haven voor een deel onbruikbaar wordt. In vredestijd zijn er dag en nacht baggermachines, wat absoluut noodig was, maar de Belgen hebben deze machines bijtijds vernietigd. De primitieve wijze, waarop de Duit schers nu daarin trachten te voorzien, heeft weinig resultaat. Onlusten in een Concentratiekamp. De Londenseh'o corrrespondent van de „Aftenpost" meldt, dat in het concentratie kamp van Lancanster, waar 2000 vreem delingen geïnterneerd zijn, Woensdagmid dag ernstige onlusten uitbraken. Onge veer 1000 gevangenen, met steenen ge wapend, vielen do bewakers aan, docli werden door dezen met de bajonet terug gedreven. Meerdere gevangenen werden licht ge wond, terwijl de belhamels in .afzonderlij ke cellen opgesloten zijn. Als reden dezer relletjes wordt opge geven, dat de Engelsche regeering twee Duitsch-gezinde bladen in Dublin verbo den had. Een giftmenger neergeschoten. Duitsche bladen melden, dat de krijgs raad van Czenstochau den koopman Gross- berg die den Duitschen sol-daten methyl alcohol geschonken had, waardoor elf hun ner stierven, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeelde. Toen de man naar het luchthuis van Ralibor overgebracht werd, slaagde hij erin, uit de handen van zijn bewakers te ontsnappen. De soldaten sommeerden den vluchteling om oog-enblikkalijk stil te staan; daar hij hieraan geen gehoor gaf, losten zij eenige schoteh, met het gevolg dat Grossberg dood neerviel. Keizer Frans Jozef li eefl aan prins Joachim van Pruisen voor dapperheid, in ■den slag bij Kutno bewezen, liet Ooslen- rijksc-h-Hongaarsche kruis van krijgsver- dienste ingeschonken. Generaal Potlorek, de bevelhebber van het Ooslenrijksche leger in Servië, is door de universiteit van Gpaz benoemd tot eere-doetor. Krakau. Een telegram uit Lemberg aan do Messagero, meldt, dat de Russen een aan tal zware batterijen op de hoogten ron dom Weiliczka (5 K.M. van de zuidelij ke verdedigingswerken van Krakau) heb ben opgesteld, vanwaar zij nu liet bom bardement op Krakau geopend hebben. Koning George van Engeland lieefl aan koning Albert van België de orde van den Kousehand geschonken. De Belgische oorlogslasten. SLUIS, 4 Doe. Men schrijft aan „De Tijd" .- In de voorstad Elsene van Brussel moet een aandeel van 3 millioen in de óor- logsbeiasting betaald worden en n An- derlecht bij Brussel 1 millioen 11 duizend 121 francs. De gemeenteraden hebben deze bedragen geaccepteerd en besloten dat ieder belastingbetaler zijn deel er in moet opbrengen, berekend naar den laatsten aanslag iii de belasting voor den staat. In Kortrijk kunnen de bonders van spaarboekjes om de 14 dagen 50 Mark van bun geld terugkrijgen. In Lokeren is men bezig aan bet lier- stellen der spoorwegbrug en de brug op de markt, waardoor het vervoer voor eenige dagen onderbroken is. De trein kan reeds tot op de Heirbrug rijden. In Melle is het socialistisch dagblad „Vooruit" verboden, ofschoon liet in Gent nog verschijnen mag. In bet Belgische dorp Middelburg moest de dokter noodzakelijk eenige medicijnen balen voor een ernstig zieken knaap. Hij wilde zich daartoe naar bet een half uur verwijderd Maldeghem begeven en moest dan de brug bij Stroobrugge over. Dat mocht echter niet. Op voorwaarde direct terug te komen, mag men zich over die brug slechts zóóver begeven, dat men in het gezicht der posten blijft. Noodlijdend België. Do heer Van der Veen, voorzitter van het Antwerpsch Centraal Bureel voor inlichtingen aan vluchtelingen enz., maakt treurige bizonderbeden openbaar over den desolaten toestand, waarin de Belgische bevolking in haar eigen land verkeert. Naar aanleiding hiervan schrijft de „N. R. Ct,": Bij de verwoestingen, welke de oor log over het Belgische land beeft go- bracht laat zich nu boe langer boe zwaarder de oeconomische druk gevoelen die bet feit der Duitsche bezetting over de bevolking verspreidt. Zware oorlogs schattingen putten de financieele weer kracht der bevolking uitopvorderingen van allerlei aard veroorzaken, dat het der bevolking hoe langer hoe meer aan bet meest noodige komt te ontbreken. Geen dak boven bet hoofd geen eten geen verwarmingsmiddelen; geen dek om onder te rusten ziedaar, boe de beer Van der Veen ons den toestand van zeer velen beschreef Van zeer velen en daaronder z.ijn dan de meesten nog vrouwen en kinderen, die, door aller lei oorzaken, bun mannel ijken steun zelfs zijn komen te ontberen. De beer Van der Veen wendt pogingen aan om hier te lande linancieelen steun te verkrijgen, omdat bij vreest, dat zonder krachtige hulp van buiten, niettegenstaan de de Amerikaansche zendingen, velen in België in de komende wintermaanden uit gebrek een ellendigen dood zullen ster ven. Tot nu toe bad de beer Van der Veeu weinig succes van zijn pogingen gehad. Het Amsterdamsche comité, van welks medewerking bij zich veel bad voorgesteld gaf hem nul op zijn rekwest, daar liet meent, dat de door dit comité geïnde gel den in de eerste plaats voor de uitgeweken Belgen bier te lande moesten strekken. Andere fondsen zijn er op bet oogenblik niet beschikbaar. En zoo heeft de lieer Van der Veen zicli tot ons gewend met het verzoek, zijn drin gend beroep om hulp, dat hij in zijn in ons blad opgenomen interview met een verte genwoordiger van bet Haagsohe corres pondentie-bureau ingelascht heeft, nog eens met nadruk te willen steunen Wij doen dat onbeschroomd. Zooals de lieer Van der Veen ons den toestand heeft geschilderd, staat men voor een ellende, die waarlijk verschrikkelijk is. cn ook Ne derland moet geacht worden geroepen te zijn, bet Amerikaansche voorbeeld te vol gen. De heer Van der Veen meent trou wens, dat ook andere landen iets zullen willen doen. Nederland is thans echter in staat spoedig to helpen. Dc firma W. Laane, kassier te Roosen daal, beeft zich welwillend bereid ver klaard gelden in ontvangst tc nomen, wel ke worden toegezonden voor bet Ant werpsch Centiaal Bureel voor Inlichtingen aan vluchtelingen, enz. F IS A A' li 11 1.9 li. IletEransclie parlement bij- eenge roepen. Naar de „Times" meldt, zal bet Fransche parlement tegen 22 December in buitengewone zitting bijeengeroepen worden. Allen afgevaar digden cn senatoren, die onder de wa penen zijn, zal de gelegenheid gegeven worden om van de zittingen van bet parlement en aan de commissies, waar toe zij behooren, deel te nemen. KUB St-AFEl BiA. De gevangenneming van de W e t. JOHANNESBURG, 4 Dec. (Reut. Part.) Toen de Wet bier aankwam rookte bij kalm een pijp, maar bij zag er ver wilderd uit. Na afscheid te hebben ge nomen van kolonel Swemmer en kolonel- commandant Jordaan, die hem eigenlijk heeft gevangen genomen, werd de Wet snel na-ar liet fort gebracht. Aan een verslaggever beeft Swemmer gezegd, dat de Wet zijn gevangenneming kalm en mannelijk opneemt. Op de reis naar Johannesburg was niets bizonders gebeurd, behalve dat in Mafeking een groote menigte de gevangenen uitjouwde. Het schijnt, dat dc Wet bij verrassing gepakt is. Toen bij den Ume-trocp zag naderen, trachtte bij nog te paard te vluchten, maar zijn vervolgers omsin gelden hem en toen zag do Wet, dat liet spel verloren was. I T A 1.1 ft De nieuwe minister-president Salandra heelt in de kamer een rede gehouden waarin bij zeide, dat Italië verplicht is zijn rol als groote mogendheid te vervul len. Ilij verklaarde, dat de sterk geschokte economische toestand zicli weer her stelt en riep de partijen op, den onder linge» strijd te staken om tegenover do groote gevaren eendrachtig te zijn. Wat dit nu allemaal beteekent? Gioiitti moet te kennen hebben gege ven, dat men uit de woorden van Salan dra niet de slotsom moet tre'kken, dat Italië aan den oorlog wil gaan deelne men. Volgens een telegram aan de Iiöl- nische Ztg. is dit ook de algemeene op vatting in bezadigde politieke kringen. Zij beschouwen zoowel Balandra's rede als de houding der Kamer als een bewijs dat Italië neutraal wil blijven. Ook de overige Duitsche pers meent, dat Italië's neutraliteit nu wel vaststaat; het schijnt, dat de bedoeling vooral is, bij eventueele vredesonderhandelingen een woord te kuunen medespreken. Aan de Londensche Standard wordt uit Rome geseind dat na Salandra's rede voering in liet Itabaanscbe parlement de afgevaardigde Comandirii liet voorstel heeft gedaan om een groet aan België te zenden. Alle aanwezigen stonden op en betuigden liuii instemming. In den Senaat is hetzelfde gebeurd. Von Biilow. De Duitsche gezant te Rome beeft „om gezondheidsredenen" een langdurig ver lof genomen en de leiding van bet ge zantschap is opgedragen aan Von Biilow, den voormalige» Rijkskanselier. Tweede Kamer. Het liuisontruimingsontwerp van den beer Mendels is Vrijdag door de Tweede Kamer begraven. Artikel 1, dat over geheel liet ontwerp beschikte, werd verworpen met 37 tegen 14 stemmen. Tegen de aanwezige socia listen plus dc boeren Borgesius, Patijn, Van Doorn, De Meester en Eock. De beeren Va» Hamel en Limburg meenden evenwel toch iets te moeten doen door een motie voor te stellen waarin wordt uitgesproken, dat tegen bet aanhangige wetsontwerp gewichtige bedenkingen bestaan, dat echter een aanvulling der ritwinningswetgewensebt is ter voorkoming van gedwongen ont ruimingen, na hum-opzegging, speciaal voor weekbuurwoningen c.d., in gevallen, waarin de huurder uitsluitend of hoofd zakelijk door dc buitengewone tijdsom standigheden niet in staat is zijn huui- te voldoen, reden waarom do Kamer de wenschelijkheid uitspreekt, dat de Re geering onverwijld een ontwerp tot wij ziging van de Uitwinningswetzal indienen Dat „onverwijld" in de motie deugde niet. Er is geen noodtoestand, die on verwijld voorziening eisclit. De heer Rut gers merkte dit zeer juist op. De voor steller" zag het in en wijzigde zijn motie. Toen kwam de heer mr. Limburg nog, om te betoogen, dat aldus de motie nog onvoldoende was en dat er ook nog iets in moest staan van verplichting tot uit breiding "van linancieelen steun. Wat de Regeering dus in tweërlci op zicht in gebreke stelde Dc beeren Loefden Lobman deden nog een poging, om de Regeering, die niet in gebreke is en bij monde van mr. Ort nogmaals verklaarde zeker te zullen in grijpen, als liet noodig is, voor smaad, te behoeden, maar de motie ging in zee, waar zij strandde bij staking van stemmen (2t!- 2(5). Zal zij in de zitting van morgen (Dinsdag) vlotkomen of zinken Tramdienst Bergen-op-ZoomAntwerpen gestaakt. De tramdienst AntwerpenBergen-op- Zoom is Zaterdag j.l. gestaakt. Toen de tram, die dien morgen om half negen van Bergen-op-Zoom vertrokken was, aan do grens aankwam, weigerden do Duit schers de voortzetting van de reis, zoodat de reizigers teleurgesteld moesten terug- keeren. Iemand die Zaterdag uit Antwerpen kwam deelde ons mede, dat aldaar per aanplakbiljet aan do bevolking is bekend gemaakt dat gedurende de eerstvolgende acht dagen niemand de stad mocht bin nenkomen of verlaten. (De Zoom). Verzet van Belgische geïnterneerden. Men deelt aan do Nieuw Ct. mode, dat de lieer Troelstra, naar aanleiding van bet gebeurde te Zeist, deri minister van oorlog zou aangeboden hebben, teza men met den socialistischen Belgischen volksvertegenwoordiger Camille Daysman naar bet interneeringskamp tc Zeist te gaan deze laatste zou alsdan zijn land- genooten daar toespreken en trachten ben tot rede te brengen. De minister zou evenwel bet aanbod bobben afgewezen en verklaard zelf voornemens tc zijn strenge maatregelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Bivakmutsen voor de militairen. II. M. de Koningin-Moeder beeft aan liet hoofdconiité van Neeerlandsche vrou wen voor bet breien van bivakmutsen voor soldaten 100 stuks dier mutsen doen toekomen. De oorlogsleening. De Memorie van Antwoord is Zaterdag verschenen. Zij vermeldt o.a. de conces sie, waartoe de minister' zicli bereid ver klaarde in zijn met. de Commissie van Rapporteurs gepleegd overleg en hand- baalt voor 't overige zijn standpunt o.a. tegenover verlaging der rente tot 4pCt. Tabaksbelasting. De Bond van sigarenwinkelierstver- eenigingen beeft zich gewend tot de Tweede Kamer in verband niet de be doeling van den minister van Financiën, om 's Rijks middelen te versterken door een belasting op tabak of tabaksfabri katen. Adr. wijst er op, dat in de door den minister gevormde commissie van advies geen enkele sigarenwinkelier zitting heeft, niettegenstaande de urgentie hiervan werd beoogd in een adres d.d. 24 No vember j.l. Verzocht wordt, een ontwerp-wet van belasting op de tabaksfabrikaten niet aan te nemen, alvorens de bezwaren tegen zoodanig ontwerp door de meest belang hebbenden en meest getroffenen, de siga renwinkeliers, zijn kenbaar gemaakt. Schending van de onzijdigheid. Naar wij vernemen is Mr. C. P. van R- te Rotterdam Donderdag j.l. op bevel van den procureur-generaal bij bet Ge- rechtshof te 's Gravenhage door ecu in specteur der recherche te Rotterdam gearresteerd en naar den Haag overge bracht, als verdacht van schending der onzijdigheid door bet verspreiden van een geschrift in bet buitenland. (Maasbode.) Het Ilaagsch Correspondentiebureau meldt nog Naar wij vernemen is de te Rotterdam gearresteerde mr. C. P. van R. de rechts geleerde mr. van Rossom te Rotterdam woonachtig. Wij vernemen reeds, dat reeds geruimen tijd geleden door justitie en politie een ernstig en geheim onderzoek was inge steld naar aanleiding van een in schade lijke termen gesteld pamflet, ten nadeele van bet Duitsche Rijk, hetwelk in bet buitenland werd verspreid. Verscheidene personen zijn van bet uitgeven en verspreiden van dit pamflet verdacht geweest. Het schijnt thans, dat bet gelukt is, de band oji den vermoedelijken schrijver te leggen. (Maasbode.) Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dank nog sinds de Vorige opgave ontvangen f3.60 van madame Murphey Philadelfia door tusschenkomst van ma dame F. Hemelrijck uil Antwerpen, 6 wollen barets van en gebreid door Ma dame Ilemelrijck, van de gezamenlijke beeren bakkers hier ter stede 46 K.G. speculaas, dat 's avonds op 5 dezer in zakjes van 1 II.G. aan alle behoeftige vluchtelingen is uitgedeeld; le gelijkertijd is aan hen chocolademelk geschonken; dan is in een onopgemerkt oogenblik in den namiddag1 van den 5 dezer door de .onzichtbare band van Sint Nico'aas 2 ll.L. aardappelen vooraan in liet gebouw van de soepkokerij neergezet, waarvoor den Sint een bijzondere dank wordt gebracht, wellicht is een on bekende hem hierin behulpzaam ge weest, die zich later wel zal willen be kend maken. Aanbevelend. DiE LIGNY, Penningmeester. Si,nt Nikola as lieefl "Goes niet vergelen. Ilij kwam bij groolen en klei nen, bij rijken on armen, bij' de vluch telingen in de Korenbeurs on bij die welke de „Breede Watering" gastvrij her berg! in lie! Polderhuis, op de Groote Markt, liij kwam ook en mot voorliefde op do scholen, om or de leergierige jeugd Ie vermanen en te beloonen, terwijl zijn knecht van de speelzieke „spes patriae" voortdurend tic waarheid inocsl helpen herinneren van hel vers: Maar onder in dien zak. Daar is een groole, groote plak oor 'I ltiie, sloiile kind, Zeg, past die jou soms, vrind! Nu, onze katholieke jongens- en meis jesschool in de Wijngaardstraat on op de Ylasmarkt hebben niet te klagen.! Be goede bisschop schonk aan de kin deren, di-o daar het onderwijs genieten zijn beste morgenuren van den kostba ren 5en December. Eerst liij do jongens, waar op dc bo venklas allen ordelijk, netjes gerangschikt stonden in twee groepen onder toezicht win de hoeren Van Ilost en Oliehoek, respectievelijk hoofd van schoo-l en onder wijzer. Na liet gebed, aandachtig, met luider stem door allen ge-daan, klonk het aloude, onsterfelijke Sint Nikolaaslied onzer Jlol- landsche kinderen..Ziel. de maan schijnt door do hoornen". En juist depd de Sint, in ponlificaal gewand, begeleid door den welcerw. lieer kapelaan zijn intrede in de. klaszaal, gevolgd door den zwarten knecht voorzien van zak, yoede en ketting, vreeswekkend genoeg om zelfs den meest brutale» rakker in te schuchteren. Sinl Niko'ans groelte hel onderwijzend personeel, den hoogeerwaarden heer de ken en de hoeren van de Sinl N'ieolaas- commissie. en vertelde toen in vloeiend Spaansch, -door den weleerw. lieer kape laan in vrije overzeLling ter kennis van do jongens gebracht, hoe hij ondanks den oorlog (toch nog jia.nr Rel gastvrije Ne derland en naar Goes had kunnen ko men. De welsprekendheid van den bis schop „van Madrid", zooals de weleenv. heer kapelaan hem had aangekondigd maakte zichtbaren indruk en menige jon gen die daarna hij hem kwam om zijn presentje in ontvangst te nemen en nog liet een en ander op zijn geweien had rankte in 's bisschops tegenwoordigheid allen moed kwijt cn bekende gulhartig zijn fout om dan na een korle vader lijke vermaning even gulhar,ig le worden geabsolveerd. Immiddels genoten de jongens van de grappen van Subbas. Een uitnemend ko miek, die zwarte knecht van SI. Nikolans! Ilij is in zijn geboorteland, bij, de Nikkers, zeker duivelshezweerder of zoo iels ge- „weest, want hij wist zich in de won derlijkste bochten tusschen de jongens door te wringen, tot groot vermaak na tuurlijk van allen, die liet zagen. Raakt (Sabhas ooil zijn betrekking kwijt Dij den milddadige® bisschop, dan zal ieder too- neelgez-elschap hem met open armen ont vangen, want daar zit een auteur in, eerste klas 1 De uitdeeling der geschenken liep vlug van stapel en werd voorafgegaan en be sloten door het zingen van eenige liede ren, die getuigden van den smaak van dengene, die ze do jongens deed ïnstu- decren. Zoo b.v. „Een witte roze" (woorden van fr, Berthold, Carmeli-et) en „Tennis boer" (woorden van ,Do Meij), welke liederen een zeer welgeslaag de proeve mogen heelen van inusicale eruditie en den componist, den heer Th. Bosman, lioold van de R.-K. school le Oud-Beijerland, alle eer aan doen. De lieer P. van Host bedankte in een korte maar van humor tintelende rede den goeden Sint voor zijn bezoek. Vermelden wij nog dal Sint Nikolans de jongens er op gewezen had toch vooral het voor recht te waardeeren, Katholiek onder wijs (e kunnen genieten. Blijkbaar maakte de orde, do discipline onder de leerlin gen indruk op hem, wat dus als een onuitgesproken compliment gold aan het schoolhoofd, dat reeds in zoo korten tijd na de opening der „St. Jozefschool" de vruchten van zijn paedagogische leiding naar builen doel uitstralen. Na de jongens kregen de meisjes in de Zusterschool een beurt. Die heide be waarschoollokalen der benedenverdieping waren lot één groole- zaal gemaakt en versierd met die zorg welke den Zusters eigen is. Bij de groote estrade, beladen, niet geschenken voor de kinderen, nam St. Nikolaas, blij bejubeld en toegezon gen door de schooljeugd, in een wijden armstoel plaats, na zijn reis naar Goes beschreven te hebben in een mooie, guitige toespraak.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2