Zaterdag 5 December 1914. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Tiende Jaargang. is. aas-Cadeaux straat D 5 en 6. ADRES voor NDI1CK, Goes. IE S.V.P. A. K. SPRUIJT, ST. NI CO LA AS. Losse Oorlogsberichten. leeftijd 20 jaar. ■leeftijd 29 jaar. leeftijd 19 jaar. •leeftijd 25 jaar. eds zeer voldoende stoken, maximum- jaar) een briefkaart is ng der Marine te lonbons in soorten, etters, Suikerbrood, Paté de foie gras. inier, Glacier. EN WEDER GLASWINKEL. tering allerhande luxe Artikelen. d. inde maakt bekend dat :t maken, 'ip Top. 25 cent Lang 25 i zie PRIJSCOURANT. Aanbevelend, ngaardstraat, Goes. r Sint Feiten aet een groot geraas, stelten. gronden 'wel wat heC' ïdheidvorschers hebben >eren om het verband en tusschen de Sinter- e Romeinsche Saturna- loor enkelen beschouwd orspronkelijk carnavals aren beweerden, dat er wordt, wat Christus le „dat er geen on j' vrijen en slaven en <Jf zijn meester zou zijn (Slot volgt Kantoor v. d. AdministratisGanxepoorfstraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 100 gulden bij verlies van een duim; Duitschland heeft liet onbetwistbaar voordeel in dezen oorlog, den krijg te voeren buiten de eigen landpalen. Enkele streken van Oost-Pruisen uitgezonderd, voelt het Duitsche rijk de onmiddelijke weëen van den oorlog niet. België en Frankrijk kunnen daar, belaas, beter over medepraten. Vooral de geldelijke ader latingen, die de Belgische steden moeten ondergaan zijn hoogst drukkend en voor de regeeringslicbamen dier steden om wanhopend te worden. Geen wonder, dat de jongste Duitsche maatregel in dezer, geest: 35 millioen francs per maand van geheel België, ver buiten de grenzen van dat land druk besproken en afgekeurd wordt. Vooral de Amerikaansche (zoo Noordelijke als Zuidelijke) bladen matigen bun afkeuring niet en verklaren, dat het opleggen van zulk een ooriogsbelasting niet alleen als een onrecht zonder verontschuldiging en een Pruisische brutaliteit zal worden beschouwd, doch als een teeken, dat Duitschland aan geldgebrek lijdt, veel ernstiger, dan zijne vrienden ot vijanden wel veronderstellen. De inname van Belgrado geeft aan de Oostenrijksche wapenen eenige voldoe ning voor de tot nu toe vrij vruchteloos gebrachte offers in den strijd met Servië en schijnt thans het begin van de onder werping van dat land. Nu Oostenrijk's leger er van het westen inkwam kan de verbinding met Semlin over den Donau hersteld worden en Belgrado een be langrijk strategisch steunpeunt bieden aan de verdere operaties van het Oosten rijksche leger, al zal de stad nimmer meer de vermaardheid erlangen, die het vroeger in de oorlogen met de Turken als „sleutel van Midden-Europa" bezat. Een leelijke tegenslag voor de Serviërs is het opblazen van de brug tusschen Strumnitza en Demir Kapoe, waardoor de verbinding' met Saloniki en Zuid-Ma- cedonië voor Servië verbroken is. Veel genot beleeft Servië niet in den nood van zijn nieuwe landskinderen, de Ma- cedoniërs. Het is stil met berichten van liet wes telijk oorlogsveld, maar daarom zitten de strijdende partijen niet stil, verre van daar. Zoo heeft gisteren een zware kannonnade plaats gehad bij Nieuw- poort en tusschen Leie en Somme. Tegenover de nieuwe krachtsinspan ning van Duitschland kunnen de bondgenooten minstens 700.000 man versche troepen stellen. Volgens berichten van den oorlogs correspondent van „De Maasbode" te Veurne zou de verhouding van de Belgische officieren eenerzijds en de Engelsch-Fransche militaire autoriteiten anderzijds iets te wenschen overlaten. De Belgische officieren klagen er over, dat zij te veel genegeerd worden en hun functie zooveel als een eereambt, een titel wordt beschouwd, terwijl het treffen van krijgskundige beschikkingen geheel in handen is van de Engelschen en Franschen. feuilleton. (Slot.) Wat er ook van dien onderlingen band waar moge zijn, het eind van het feest was vrij wel gelijk en kunt ge vinden in den uitspraak van „mijne heeren van den Gerechte" als zij verklaarden, dat de St. Nikolaasavond ontaardde in „groole ongeregeltheden ende wange laat bij nachte ende ontijden", een uitspraak welke, naar mij werd medegedeeld nog m alle opzichten geldig moet zijn voor de feestviering der Rotterdamsche Sin terklaasmannen en vrouwen, welke nu de kermis afgeschaft is zich den heiligen bint tot fuifpatroon zouden gekozen heb- Van Engelsche en Fransche zijde werd den correspondent te Galais en Veurne gezegd, dat de Belgische officieren veel te toegevend waren en het gezag in veel te onervaren handen rustte Dat liet met de Belgische officieren niet geheel in den haak is, blijkt uit hetgoen aan een onzer groote bladen wordt geschreven, namelijk dat in een onzer interneeringskampen een Belgisch majoor, twee kapiteins, een le luitenant en een pas aangesteld 2e luitenant, allen behoorend tot hetzelfde korps, waarvan een ander gedeelte nog deelneemt aan de gevechten op den Westelijken vleu gel der geallieerden, bericht hebben ontvangen, dat zij ontslagen zijn als officier. Men wil weten, dat een zelfde lot ook anderen, die eveneens over de Nederlandsche grens trokken, boven het hoofd hangt. „Toch", zegt de Maasbode-correspon dent, „diene men uit de weinig behoor lijke verhouding tusschen de bevelheb bers der verbonden naties niet op te maken, dat er wrijving bestaat. Engeland is van meening, dat de verplettering van Duitschland slechts ten koste van een ijzeren tucht en het samentrekken van het gezag in zoo weinig mogelijk handen kan verwezenlijkt worden. De bondge nooten schikken er zich naar". Nader meld men aan de couranten de bezoeken van de verschillende staats hoofden aan de fronten hunner legers. De President der Fransche Republiek begaf zich Woensdag naar het Engelsche hoofdkwartier, waar hij den koning van Engeland ontmoette. Na een lang en hartelijk onderhoud vertrokken de koning en Poincaré in een open automobiel naar het Engelsche front. De bevolking van alle plaatsen, waar zij door reden, kwam toestroomen en juichte hen geestdriftig toe. Ze brachten den dag te midden der Engelsche troepen door. 's Avonds dineer den de koning en Poincaré met den prins van Wales, generaal French en Viviani in het hoofdkwartier. Generaal Joffre had zich vóór het diner naar zijn hoofdkwartier begeven. Poincaré en Vivi ani vertrokken 's avonds en kwamen 's morgens te Parijs aan. Eigen (telefonische en telegrafische) berichten 2 December 7 uur 's avonds. Vfeeneil. Generaal Frank, bevelhebber van het 5e legercorps, seinde heden aan keizer Frans Jozet; Het zij mijl heden op den 6üen verjaardag van de troons bestijging yan Uwe Majesteit vergund U te melden dat de stad Belgrado door het 5e legercorps is bezet. (N.B. Generaal Frank ontving van den keizer het Groot Kruis in de Leopoldorde met militaire onderscheiding. Red.) van 3 December, 5 uur 's namiddags. Berlijn. Het groote hoofdkwartier meldt: Geen nieuws van beide fronten. Parijs. 120 Duitsche officieren waar onder 2 generaals, 6 kolonels en 18 ma joors zijn te Kieff (Rusland) aangekomen. Londen. De „Morning Post" verneemt uit Petersburg dat de Russische generaal Rennenkampl uit zijn ambt is ontzet, om- ben op 5 December. Hoe St. Nikolaas in het land van Pan- thera door de geschiedenis van de drie goudbeurzen zich wist op te werpen als vriend en vertrouweling van alle min nende harteD, zullen we hier niet schet sen. Genoeg zij het, dat de visschers het nieuws naar Europa overbrachten en het weldra ook bekend werd aan de koele Noorderstranders. En „Hijlicmaker" is de Sint gebleven tot in de 17e eeuw toen hij overal als zoodanig geëerd werd, dat is liij gebléven tot de dagen waarin Genestet dichtte „...En menig woning vol verwachting en gezangen, De kind'ren vol respect, de meisjes vol verlangen". En dat de Goede Sint in 1849 het zelfs duldde, dat een ondeugende min- (dat hij 2 (dagen te laat de hem aangewezen stelling tot insluiting van het Duitsche leger heeft ingenomen. 1 De stem van een neutrale. LONDEN, 30 Nov. (11.0.) Church, de president van de Carnegie-stichting te Pittsburg, publiceert een fel antwoord op den brief, onderteekend door 93 Duitsche professoren en andere vooraanstaande Duitsche personen, welke als een oproe ping tot heel de beschaafde wereld werd betiteld. Church zegt, dat de ongeschiktheid van het oogenblik door het Duitsche volk gekozen om een, ten gunste van zichzelf, goed oordeel in de Vercenigde Staten te verkrijgen, zijn. medelijden op wekt, want de Amerikanen zijn na een diepgaande bestudeering der oïficieele do cumenten tot de conclusie gekomen, dat het Oostenrijk was, daar door een onre- delijken aanval op Servië den oorlog be gon, in alle opzichten gesteund door Duitschland, dat aan de Europeesche mo gendheden te verstaan gaf, dat iedere tus- schenkomst ten opzichte van Oostenrijk als een oorlogsbedreiging zou worden be schouwd. Church stelt hefiig de misdaad aan de kaak tegenover België bedreven en trekt het argument van Duitschland in het be lachelijke, volgens hetwelk Duitschland de neutraliteit met heeft geschonden. Hij brengt de verklaring van Von Bethmann Hollweg zelf naar voren, die bekende, dat Duitschland, ondanks het rechtvaar dig protest der regeeringen van België en Luxemburg, genoodzaakt was door die landen te trekken. Church vraagt dan: Wat kan het ge weten van het Duitsche volk antwoorden, wanneer het de verschrikkelijke beteekenis van Von Hollweg zal beseffen, de af schuwelijke tooneelen, van moord en ver woesting, die zich hebben afgespeeld? Church spreekt de overtuiging uit, dat zoo de rollen omgekeerd waren de 93 onderteekenaars van, den brief zonder me delijden op de indringers zouden los schieten. Church zegt tenslotte: De oorlog is fei telijk begonnen met de toestemming van keizer Wilhelm, die dadelijk overging tot de oorlogstoebereidselen. Do Amerikanen kunnen niet anders doen, dan het gedrag Van den keizer, die zijn troepen heenleidt om hun broeders in vreeselijke gevechten te slachten, af keuren. Er is geen enkele verontschuldiging voor dezen niisdadigen oorlog, die den Amerikanen tegenstaat en walgt. Duitschland, of het overwonnen wordt of zegepraalt, is gevallen en het zal voor men een halve leeuw verder is, niet de materieele en geestelijke voordeelen terug winnen, die het verloren heeft. 1 (Maasbode.) De operaties in Servië. SALONIKI, 2 Dec. (W.BDe spoor wegbrug over de Vardar tusschen Stroe- mitza en Demir Kapoe is door benden opgeblazen. De middelste pijler is voor naar het waagde zich in het gewaad van zijn besten tabbard te vermommen, och ook is dit te begrijpen, denkende aan „en telt het middel niet, doch acht het doel alleen". En als ik Uier nu verklap, dat do uit slag voor den pseudo-Sint was hernieuwde vriendschap en het geschenk des com mandeurs lieve dochter, als gij er bij denkt dat alles onder het knallen der champagneflesschen vergeven en vergeten werd, behoef ik, geloof ik, geen betoog meer te nouden, om u allen op te wekken in deze dagen van verhoogde Sint-N ico- laas belangstelling het oor te leenen aan de Genestet ondeugend lied. Nu mag men met den ooilijken Jan ter Gouw al weer meegaan „dat Sint. Nicolaas al spoedig wist waar hij na ver loop van tijd kleine schoentjes zou heb- twee derden, de Noordelijke geheel ver niel. Drie bruggedeelten zijn ingestort. Het verkeer tusschen Uskub en Saloniki is gestaakt. De herstelling van de brug zal langen tijd in beslag nemen. Bij de vernieling moet een bloedig gevecht tusschen de benden en Servische troepen hebben plaats gehad. Zes spoorwegwagens met gewonden passeerden Saloniki op wegnaarMonastir. De Duitschers in Noord-West België. SLUIS, 2 Dec. Ook hedenmorgen klonk kanongebulder, dat in den namiddag he viger werd. 'tKwam thans meer uit de richting Yperen. Gisteravond was het te Brugge ook weer goed merkbaar, dat er aan den. Yser gestreden werd en wel aan aan de nieuwe transporten gekwetsten. Er zijn veel gewonden aangekomen. De trein van. karren, wagens, automobielen der troepen aan de Yser strekt zich uit tot Mariakerke. Van Mariakerke tot Knocke is de kust thans ook in volledigen staat van verdediging. Kanonnen, met de vuur monden naar zee gericht, maar vandaar onzichtbaar en, ook uit de lucht onbespied- baar door hun vlechtwerk-bedekkingen, enz,, staani te Mariakerke, Os Lende aan de west- en Oostzijde, en Blankenbeighe, bij den Haan en Wenduijne, en tusschen fïeyst en Duinbergen. In hutten van vlecht werk bevinden zich echter ook tal van machinegeweren. Wel een bewijs, dat de Duitschers zich op een actie uit zee heb ben voorbereid. Nu blijkt het, dat 't bom bardement der Engelschen te Zeebrugge schade aangericht heeft, welke den eersten dag niet vermoed werd en toch belangrijk is. Het platform der zeesluis zou zoo beschadigd .zijn, dat de sluis niet meer werkt. Onder de gijzelaars te Gent, door de Duitschers gevangen genomen, worden o.a. ook genoemd Burgemeester Braun, An- seele, de volksvertegenwoordigers Siffer en Van der Ilaghen. Ook den bisschop hield men aan, doch men verving hem door den pastoor van St. Baafs, daar mgr. Stillemans reeds zeer bejaard is. Deze gijzelaars werden gearresteerd na den bomaanslag. De Duitschers beweren, dat de ligging der benzine-depöts, welke ver borgen waren, aan den vijand door spion- nage bekend moet gemaakt zijn. Ook spreekt men over leen zekere gisting on der het volk, wegens beperking van de brood-uitdeeling aan de bevolking. 1(Tel.) Wat zal met België gebeuren 7 Het Centrumslid Erzberger houdt ln de „Aachener Rundschau" een beschou wing over België's toekomstig lot. Duitsch land kan aan zijne westgrens geen schijn- neutralen Staat dulden, zegt hij, en wij moeten ons tegenover Engeland de vrije vaart door het Kanaal verzekeren. Niet voor niets zal ons leger zooveel offers in België hebben gebracht. Met een onafhankelijk België, zelfs al ver zekert Duitschland zich het militaire doortochts- enbezetzingsrecht is Erz berger niet tevreden. Dat zou alleen na korten tijd tot een nieuwen oorlog voeren, zegt hij. Neen, Belgiës lot moet zoodanig bepaald worden, dat Engeland ben te vullen als het gebeurde, dat Hein Willemszoon aan zijn mooi buurmeisje Greete Jansdochter op de Sinterklaas avond een marsepeine hartje met een kloeken vrijer thuis zond en zij het dan- kelijk aannam.... de oude gevelsteen in den muur op het café „de bisschop" op op den Dam te Amsterdam vertelt u van het mirakel waardoor Myra's bisschop kinderheilige werd. Had ik hier nu de vrije beschikking over meer plaatsuuimte, dan zou ik u de legende vertellen, dan zou ik aan de hand van dr, Eelcoo Verwijs, die het aangedurfd heeft een heel boekje over Sinterklaas te schrijven, u nog allerlei bijzonderheden verhalen, wellicht met u deel XIII van de Navorscher opslaan, waarin mr. J. van Lennep tracht te be wijzen, dat wij het Sinterklaasfeest ten gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Deo.. Meest krachtige, tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gedeel telijk bewolkt. Wellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. voortaan geen gewillig werktuig op het Vasteland meer heeft. Meer nog: België moet als verdedigings- en aanvalswapen gekeerd worden. Hoe dat moet gebeuren, zegt Erzberger niet. Alleen zinspeelt bij op „een toestand, waarbij de Belgen zich goed bevinden, beter zelfs dan onder aen druk van Engeland(De Tijd.) Stervensmoed. Uit den brief van een Franschen katho lieken onderofficier, die naar het front toog, vertalen wij „Verheugt u met mij, want ikgahoo- ger op. Want, indien ik terugkeer, gelijk ik hoop, en gelijk gij het mij toewenscht, ben ik er zeker van meer strepen op mijn mouw t« dragen; en als ik niet terugkom, nu dan zal ik de schoonste bevordering krijgen de bevordering naar de gelukzalige eeuwigheid. „Vóór ik vertrek, wil ik nog eens naar de kapel gaan en er kalm het offer van mijn leven bieden aan God. 't Is. hard, als men jong is en een vrouw heeft en kinderen, maar dat is de plicht en wat het mij ook kost, van ganscher harte wil ik hem vervullen." In de loopgraven. In de „Kreuzzeitting" vertelt een offi cier uit de loopgraven en de N. R. C. vertelt het over, van de goede ver standhouding met de Engelsche vijanden, die daar heerscht in den tijd, dat er niet gevochten wordt; hij bevestigt tevens een verhaal, dat reeds vroeger van andere zijde gedaan is. ,,'s Avonds" zegt hijis liet wer kelijk vrij gemoedelijk. Als tie scheme ring valt, doen vriend en vijand elkaar geen kwaad. Als wij dan uit de loop graven komen om ons een beetje te vertreden of wanneer een van ons om zekere onverbiddelijke reden zich ver toont, dan wordt er aan beide kanten een spade omhoog gestoken en hot is eereplicht niet te schieten. Begint het vuur echter te vroeg, dan wordt van alle kanten „Halt" of „Stop', geroepen. En de wapens zwijgen. Men ziet, de oorlog heeft ook zijn idylle en als het zoo ver der gaat, zullen wij van den winter, zoo als in 1SÏU71, gevechten met sneeuw ballen leveren." Nog een anecdote der „Echo de Paris". Als de Fransche soldaten in de loop graven eens aan hun vijanden het een of ander wenschen mee te deelen, van gen zij een konijn, hinden een tinnen bus met de bewusts boodschap aan het dier en jagen het aldus toegerust naar de tegenovergestelde vuurlijn. De Duit sche krijgslieden worden het dier ge waar door het geratel van de bus en ze doen hun best, het konijn als een lekker hapje voor het middagmaal machtig te worden, tijde van Filips de Schoone uit Spanje zouden gekregen hebben en dat liet „Spanje" in de liedjes werkelijk liet aardsehe Spanje zou zijn.... ik zou u ver halen van d'Erc met den beer, die in do Betuwe rondreist en van Kiaes Vaer, die rond Harlingen omstreeks dezen tijd te zoeken is, van het standbeeld in klink klaar zilver dat 1000 Carolus gulden ge kost heeft en in de oude kerk te Am sterdam heeft gestaan tot 157S toen er een vierkante noodmunt uit geslagen werd, welke ge in penningkabinetten nog vinden kunt.... van nog o zooveel meer, doch noodgedwongen moet ik van dit alles zwijgen. D. J. v. d. V. (Maasbode.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1