rwerkeiv De Groote Oorlog. talage. jVo. M3. Donderdag 3 December 1914:. Tiende Jaargang. ZEN. BREDA. PPELBURG. ren Pinsdag Erwtenso Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VDIIDAGAVONO. Schulte Co., beroemde b-zenuwpoeders hoest en verkoudheid Schulte Co., SCHULTE Co., ike Piensibode, Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Eikenhout, Kerkbanken, Schoolbanken enz enz OF, L. Vorststraat, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratis: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. 's De abonné's op dit blad, in het bezit der door de |e directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de L 'daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, uil G R A T I S verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim 60 gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gebruikte tabletten, r doos 60 cent. elft H 2, Middelburg. rkrijgbaar bij C. v. GAST renhoek, Hoofdagent vo bij J. DONKERS, Kwada ItoOPMAN, Heinkenszai er doos 25 cent. Delft H 2, Middelburg. sgen mochten zijn een fl circa 7 a 8 jaar oud de Verlotingscommissie rden uitgenoodigd dit Pai en te vertoonen aan die C< et Marktplein te Ovezand, December a s., voormiddi DE COMMISSIE per doos 70 cent Delft H 2, Middelburg. )l PILAAR—Schbijver, ki Goes, vraagt wegens en terstond een beneden de 20 jaar. kenwurmen heel wat theorr zijn over den naam van Sinter Nyklaes. thesauriersrekeningen van blijkt, dat men toen reeds b schreef. Het woordje „her dezen titel gaf men toen n en Ridders, zoodat „Sint l ml i jk niets anders wil tegS ige Heer Klaes 1 Wie !l etymologie doet, weet ook, eiligen „Barons" en liet OpP lire" heeten. Maar die ot rekening doet nog meer l> Wer de Sint-Nikolaas-Ny» bisschop 5 L. 4 S." (Wordt vervolgd'] Vijf Milliard. De Duitsche Rijksregeering vraagt aan de natie 5 milliard Mark voor de voortzetting van den oorlog die tot heden, naar matige berekening, 1.250.0U0 Duit sche mannen door dood of verminking voor hun land deed verloren gaan. De Duitsche sociaal-democratie zal die 5 milliard helpen voteeren. Wel zal zij een verklaring afleggen om haar houding te motiveeren, maar desniettemin zal zij, mede met de andere rijkspartijen, voor de 5 milliard stemmen. De proletariër, die zich indertijd door de socialistische toekomstmuziek liet be zoedelen, moet nu toch wel ietwat ont nuchterd zijn oogen uitwrijven. Vóór den oorlog leerde men hem, dat die internationale sociaal democratie de ware heilsark was voor alle vredelievende en van sociale broederschap droomende nienschen. Op vergaderingen, in boeken en ge schriften, in plaat en teekening werd den proletariër beduid dat hij, zich aansluitend bij de „Internationale", er voor gevrij waard was, door liet kapitalisme ais kanonnenvieesch te worden gebruikt. Geen man en geen cent voor de legers der kapitalistische maatschappijAlge meene werkstaking bij mobilisatie Dienstweigering in massa der opgeroepen miliciens De oorlog woedt reeds vier maanden In al de landen, hetzij oorlogvoerend, hetzij neutraal, staan schouder aan schouder met de „bourgeois", de „kapi- listeuknechten" de socialisten welgewa pend en ten strijde uitgerust en alle internationale broederschap ten spijt, schiet (le Fransche socialist op den Duitschen, de Russische op den Oosten- rijkschen en omgekeerd. „Pax, pax et non erat pax". Vrede, „vrede en daar was geen vrede" 1 Hoe wordt dit Schriftuur woord bewaarheid aan de internationale sociaal-democratische arbeiderspartij, die het volk de gouden eeuw beloofde en thans met haar leuzen en groote woorden slechts doet deuken aan de bekende vaten, die veel geluid geven, omdat zij niets bevatten. De toestand. De Duitsche keizer is Zaterdagnacht van het Westelijk naar het Oostelijk oorlogaterrein vertrokken en er jubelend door zijn soldaten ontvangen. Men ziet hierin een bewijs dat het zwaartepunt van den strijd in Oost-Pruisen en Polen ligt en de troepentransporten van het Westen naar het Oosten zouden mede daarop wijzen. Toch moet men hieraan niet te veel gewicht hechten, want volgens de be richten zijn 120.000 nieuwe soldaten in wintertenue gestoken, in Vlaanderen gearriveerd om bij Yperen den grooten doorbraak te forceeren, die den Duit- schers den weg naar Calais opent. Verder schijnen de kustplaatsen in België krach tig te worden versterkt en moet liet schieten dat Maandag j.l. aan de kust voorviel, worden gehouden voor proef- schieten der zware kustbatterijen, die de Engelschen moeten tegenhouden. Het optreden tegenover de ingezetenen van het Vlaamsche land door de Duitschers neemt meer en meer een streng karakter aan. Mannen beneden de 55 jaar, hetzij Belg of vreemdeling, kunnen niet meer nasr Nederland. Niet minder dan 500 francs moest dezer dagen een Antwerpsche dokter op de Kommandantur als borg tocht voor zijn terugkeer storten, anders kreeg hij geen pas voor Holland. Hoe waar is wat indertijd een Belgisch blad schreef: eenmaal in ons land, zullen de Duitschers er zich in vastuestelen ils s'y incrusteront en er niet dan ten koste van de allergrootste offers uit te verdrijven zijn. Het bezit van België blijft in handen van Duitschland een kostbaar pand om, als de oorlogskans zich tegen hen keert, zich een zoo min mogelijk nadeeligen vrede te verzekeren. Tot op dh oogen- blik heerscht echter bij de Duitschers een rotsvast vertrouwen op hun eind overwinning en een ongeschokt geloof aan hun meerdere kracht en behendigheid. Doch hetzelfde vertrouwen bezielt ook de tegenpartij. Generaal Joffre b. v. de opperbevel hebber der Fransche troepen zeide on langs tot een groep journalisten, die aan het front waren geweest „Het doet mij genoegen, dat gij u persoonlijk rekenschap hebt kunnen geven van den uitstekenden geest en bet moreel der troepen. Frankrijk heeft den oorlog niet gewild; deze is ons land opgedrongen. Maar nu wij in oorlog zijn, zal de natie haar plicht doen tot het uiterste, tot de eindoverwinning". En toen Joffre allen correspondenten de hand drukte, herhaalde hij nog eens „De eind-overwinning zullen wij behalen". Wie van beide partijen het beste heeft gezien? Eigen (telefonische en telegrafische) berichten van I December, 5 uur 's namiddags. Berlijn (ambtelijk). Het groote hoofd kwartier meldtGeen nieuws van het westelijk oorlogstooneel. In Oost Pruisen en Zuia Polen is het over het algemeen rustig. In Noord Polen bezuiden den Weiclisel is het aantal krijgsgevangenen met 9500, dat der kanonnen met 18 ver meerderd. Bovendien zijn door onze troe pen nog 28 mitrailleurs met veel munitie buitgemaakt. Berlijn. Gisteren kwamen de politieke partijen van den Rijksdag bijeen. Het staat vast dat de nieuwe oorlogscredie- ten ad 5 milliard Mark eenstemmig zul len worden toegestaan. De socialistische fractie zal een verklaring afleggen, waar in zij haar stem motiveert. Berlijn. De chef van den generalen staf Von Moltke is hersteld en keert naar het front terug. Parijs. (Officieel communiqué van gis terenavond 11 uur.) Er valt niets bijzon ders te vermelden. Alieen dat de vijand ten Noorden van Atrecht eenige aan vallen deed zonder resultaat. SI. Petersburg (Officiéél). De hardnek kige gevechten in de richting van Lowicz duren voort. Een poging der Duitschers om in de omgeving van Sjerno op te rukken, werd afgeslagen onder groote verliezen vour den vijand. Den 29 Nov. lieeft aan den linkeroever van den Weicli sel een artilleriegevecht plaats gehad. Den 28en namen de Russen na een strijd van 10 dagen de Oostenrijksche stellin gen, die de Karpathen bestreken over een uitgestrektheid van 50 K.M. vaii Korniesa tot Sjoeko. De Russen namen veel krijgs gevangenen, kanonnen en machinegewe ren. In de eerste helft van November zijn door ons leger 50000 manschappen en 600 officieren der Oostenrijkers ge vangen genomen. Londen. De koning van Engeland is in Noord-Frankrijk aangekomen, verwel komd door den Prins van Wales. Hij bezocht de militaire hospitalen. Waarschuwing. Men verzoekt aan „De Tijd" opname van het volgende: Dezer dagen teruggekeerd uit België, waar wij in de gelegenheid waren een juisten indruk te krijgen van toestanden in de streek om Antwerpen, Aerschot, Leuven en Mechelen, geven wij aan alle autoriteiten, comité's en personen, die zich het lot der Belgische uitgewekenen aantrekken, met nadruk in overweging niet op terugkeeren dier vluchtelingen aan te dringen, alvorens inlichtingen over de mogelijkheid en wenschelijklieid daarvan te hebben ingewonnen bij het te Antwerpen gevestigde informatie-hu- In verschillende gevallen zal zeker misbruik gemaakt zijn of nog worden van de door Holland verleende gastvrij heid, hetgeen zeer begrijpelijk is, gezien het groote aantal der uitgewekenen, maar dit mag geen aanleiding zijn tot het uitoefenen van zij het ook zachten drang tot terugkeer van de talloozen, die, komende op de plaats, waar eens hun huis en hof stonden, en gelegenheid was om hun schamel brood te verdienen, niets vinden dan een puinhoop en absolute werkloosheid. Wie zonder ter bevoegdor plaate in lichtingen te hebben ingewonnen of terugkeer raadzaam is, de uitgewekenen daartoe aanspoort, laadt een groote ver antwoordelijkheid op zich. Tegen licht vaardigheid in dezen dientgewaarschuwd. H. A. GROSKAMP, Hilversum. S. W. DE CLERCQ, Bloemendaal De keizer in Oost-Pruisen. De Duitsche keizer kwam Maandag te Instei'burg aan. Na een korte begroeting zette hij de reis per auto voort naar het front der in Oost-Pruisen staande troepen, die in den afgeloopen nacht verscheidene Russische aanvallen met glans hadden afgeslagen en die de verrassing van de komst van hun keizer met grooten jubel begroetten. OOST BURG, 1 December. (Part.) Uit de richting van Nieuwpoort wordt heden van den vroegen morgen af onophoude lijk kanongebulder gehoord. Hoogstwaar schijnlijk worden de Duitsche troepen weder van uit zee beschoten. In West-Vlaanderen. Een der bijz. berichtgevers van het „Hand." seint uit Sluis Sedert eenige dagen is het gevecht in den sector, gevormd door de Yser en Leie opnieuw begonnen, een gevecht heviger en woester dan de voorgaande. Niet minder dan 120.000 man Duitsche troepen, waarvan het meerendeel in nieuwe grijze winteruniformen, werden reeds naar Ieperen gezonden om een laatste en krachtige poging te doen tot het innemen van die plaats, die hun den koristen weg naar Calais verspert. Het aantal bezettingstroepen in Vlaan deren is ook tot een minimum gebracht, daar de anderen te velde moeten trekken om den verderen voortgang der gealli eerden te Zonnebeeke en Langemarck, ten N. N. O. van Ieperen gelegen, te stuiten. Rondom Atrecht en Yperen. „De Daily News" verneemt uit Parijs, dat de bewoners van Atrecht, na drie maanden het schieten der Duitsche gra naten te hebben doorstaan, Zaterdag de stad ontvlucht zijn tengevolge van een ontzettend verwoestend bombardement, dat de stad tot een puinhoop maakte. Zij beschreven het gevecht als een wan hopig handgemeen dat beperkt bleef tot de betrekkelijk geringe oppervlakte der loopgraven, die herhaaldelijk werden ge nomen en hernomen. De Fransehen hiel den echter tenslotte alle te voren be zette stellingen. „De Daily Expres" verneemt van de Belgische grens dat de geallieerden ten zuiden van Yperen op een krachtige wijze tot het offensief overgegaan zijn en de door de Dui!schers verlaten loop graven bezet hebben. Mechelen. Een correspondent van „het Vader land' heeft een onderhoud gehad met dr. Lamborelle, Belgisch volksvertegen woordiger die een zeer mistroostig beeld ophing van den toestand te Mechelen. Er is daar geen graan meer en geen zout. Van de 30.000 inwoners die naar hun stad zijn teruggekomen de bevolking bedroeg 60.000 zie'en zijn er 20.000 geheel behoeftig. De overblijvenden eten bun laatste centjes op, en zullen ook binnenkort door het gemeentebestuur van voedingsmiddelen moeten voorzien wor den. Daarbij is de gemeente in geldelijke verlegenheid. Er is letterlijk geen cent in kas. Bommen. Er wordt in den laatsten tijd weer druk gewerkt met bommen. Een Duitsche vlieger wierp 5 bommen op Hazebrouck (Noord Frankrijk) en doodde een chauf feur en uit Parijs wordt aan de „Daily Chronicle" geseind, dat een Duitsche vlieger te Bailleul, een bom wierp, welke de ambulance trof. Drie Britsche gewonde soldaten werden gedood. Te Warschau werd hot gebouw van het Amerikaansch consulaat door een Duit sche bom beschadigd. De aanval op Friedrichshafen. Omtrent de aanval op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen meldt „Daily Chron." nog, dat men reden heelt te gelooven, dat verschillende landstormmanschappen gedood werden. Uit Milaan ontving het blad bericht, dat een bom een der hallen trof, waarin zich een nieuw Zeppelin- luchtschip bevond, dat beschadigd werd. De Engelsche vliegers vlogen op een hoogte van 1100 voet met een snelheid van 75 mijlen per uur. Een grenadier van het Mecklenburg- sche regiment 89, die in het begin van den oorlog bij Luik zwaar is verwond, is Zondagmorgen uit Calvariënberg te Maastricht naar Duitschland vertrokken. Zijn moeder, een vrouw uit Rostock, die liem voor de derde maal bezocht, mocht haar zoon meenemen. Op haar dringend verzoek heeft de minister van oorlog zijn vertrek toegestaan. De jongeman is doodziek en verlamd de geneesheeren hadden het vervoer dan ook sterk ont raden. (N. R, Ct.) Geen vrienden meer. De Hollanders zijn voor de Duitschers lieelemaal geen vrienden meer schrijft de oorlogscorrespondent van „De Tijd" uit Sluis. Integendeel, iedere Hollander, die de grenzen tracht over te komen, wordt als spion aangezien en gevangen geno men. Dit lot onderging Zondag in West- kapelle nog een Middelburger, vertegen woordiger van een Amerikaansche petro- leum-maatschappij Bij de grensposten had hij eenige dagen geleden z'n papie ren achtergelaten en moest die gisteren terughalen om te vernemen of hij verder mocht naar Kuocke. Teen hij ze echter kwam vragen, werd liij gevangen geno men en naar Brugge gevoerd. Vandaar bracht men hem des nachts in een bootje door het kanaal weer naar de Hollandsche grenzen terug. Maandag zijn ook weer een Hollandsche burgemeester, en een notaris weggevoerd en na uren van ge vangenschap teruggebracht. Op verzoek noem ik geen namen. Men kan er dan ook wel van op aan, dat het albreken der treinverbinding met Antwerpen ook niet voor een paar dagen geschied is, maar voor langen duur. ËAIfiDLAIl) Een gezant bij den H. stoel. Nog in de laatste levensdagen van Paus Pius X z.g. had de Engelsche regeering haar verlangen te kennen gegeven een diplomaat, althans zoolang de oorlog duurt te accrediteeren bij den II. Stoel. De onderhandelingen werden ouder dezen Paus voortgezet en leidden tot een gunstig reslutaat. Thans melden de bladen de benoeming van Sir Henry Howard tot Britscli ge zant bij het Vaticaan. De heer Howard was tot vuor eenige jaren Engelsch gezant te 's Gravenlnige en stond er bekend als een Katholiek, die trouw zijn plichten vervult. Deze benoeming is van groote betee- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Deo.. Meest krachtige, tijdelijk wellicht storm achtige zuidelijke tot zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. kenis en een erkenning van den machti gen, weldadigen invloed, dien de Paus ook heden nog in de wereld uitoefent. OostenrijkHongarije. Heden, 2 December, is het 66 jaar geleden dat keizer Frans Jozef de re geering over de Donaumonarchie aan vaardde. Hoe men ook over Oostenrijks rol in dezen oorlog oordeele, zeker is liet dat de 84 jarige monarch slechts zeer noode er toe is overgegaan den vrede te ver breken, dien hij zijn volkeren zoo gaarne als ongestoord erfdeel had achter ge.aten. Verbod Lijnzaadolie. LONDEN. De Daily Chronicle ver neemt, dat de Engelsctie regeering den uitvoer van lijnzaadolie naar Nederland heeft verboden. Een Engelsch oorlogsschip naar den Nieuwen Waterweg HOEK VAN HOLLAND. Een Engelsch oorlogsschip vroeg vanuit volle zee per draadlios telegram wegens averij den nieuwen Waterweg te mogen binnen- Ioopen. DEN HAAG, 1 Dec. Bovenstaand bericht wordt door het ministerie van Marine voor ongegrond verklaard. De neutraliteitsschennis in Nederl. Indië. DEN HAAG. Naar aanleiding van de schending der neutraliteit door een Duitsch schip in de haven van Sabangn Nederlandsch Oost-Indië, deelt het mini sterie van marine mede, dat het Duitsche handelsstoomschip „Preussen" toen we gens desbetreffende vermoedens aan boord een onderzoek werd ingesteld een ge heime draadlooze installatie langs den binnenwand en verder gaande naar de hut van een der olficieren bezat, die er kort te voren niet aanwezig was, terwijl het schip in het Lloydregister stond aan gegeven als een schip zonder installatie voor draadlooze telegrafie. Om wille van dat feit is de comman dant van de „Preussen" gerechtelijk ver volgd en het schip in beslag genomen- Lijnzaad-olie. Men seinde ons gisteren: Naar de „Daily Chronicle" meldt, heeft de regeering den uitvoer van lijnzaad-olie naar Holland verboden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededceling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week 111 Nederland uitge sproken 18 faillissementen tegen 39 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Goes. Bevolking. In de tweede helft van de maand November zijn in deze gemeente ingekomen: A. A. J. A. van AgtmaeJ, winkeljuf frouw, uit Essohen (België), Klokstraat 161; A. van der Vliet, sohildersknecht, Rotterdam, Smallegangesbuurt 62t. V ertrokken: J. M. van Anrooij, kappersbediende, naar Loosduinen; D. J. Touw, bakkers knecht, Zierikzee; G. Meeuwse, boeren knecht, .Wolfaartsdijk; C. de Korte, ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 1