BUITENLAND. BINNENLAND. ^TlTZEETANDr Leger en Vloot. Jachf en Visscherij. i De gouverneur van Antwerpen lieeft bij verordening bekend gemaakt dat elke bezitter van paarden en vrachtwagens verplicht is, ze dadelijk bij de politie aan te geven en ze te laten inschrijven op lijsten. Op de monsteringen en koopda gen, later voor het Duitsche leger te houden, zullen zij ze moeten teonen. De uitvoer van paarden uit de stelling is verboden. Verder worden tegen 2 en 3 Decern, ber schietoefeningen in verschillende forten aangekondigd.. De Zondag te velde. Uit een veldbrief van een jongen Duitsclier vertalen wij„Zondags wordt tegenwoordig een godsdienstoefening gehouden Dat is zóó gekomen. Met een onderofficier zat ik zekeren Zaterdag te praten en het gesprek viel op den vol genden dag. We vonden het jammer dat wij langen tijd niet naar de kerk geweest waren en besloten met onze makkers 's ochtends liederen te zingen en eenige Onze Vaders te bidden. Daar voor bouwden we een klein huisje in den grond, dat we „onze kerk" noemden. Een houten kruis werd er in gezet met de woorden: „GeloofdzijJezus.Christus". Mijn rozenkrans hing ik er omheen, en er vóór werd een licht gehangen. Des Zondags hebben we daar gebeden en onze luitenant hield een toespraak, die ons allen zeer ontroerde. We hebben gebeden voor onze gesneuvelde kame raden Dat oogenblik zal ik nooit ver geten, ik had wel kunnen weenen. Allen stonden we daar met gebogen hoofd. Ik heb God gebeden, alles ten goede te leiden en u allen te mogen weerzien." DIITSCHLAX». De Saksische Landdag is Woensdag in buitengewone zitting bijeengekomen voor de behandeling vrn een wetsont werp tot het aangaan van een ooi-logs- leening van 200 millioen mark. Met algemeene stemmen is de regeering gemachtigd, de leening te sluiten. Minister-president hield een redevoe ring, die stormachtig werd toegejuicht. ITAIIË. 's Pausen verjaard ag. Ter gele genheid van den GOen verjaardag" des H. Vaders 21 November droegen, naar de „Osservatore Romano" meldt, de verschillende pauselijke militaire korpsen halfgala en wapperden uit hun kwartie ren de vlaggen. Het muziekkorps dei- pauselijke gendarmerie gaf een concert. („De Tijd".) MEXICO. Onlusten te Mexico, lïrnstige onlusten hebben in de stad Mexico plaats gehad. De bevolking kwam voor het gebouw der volksvertegenwoor diging samen, deed een aanval op de winkels, maakte zich meester van wape nen en schietvoorraad en ontwapende de politie. De tramdienst is gestoord. Er zijn eenige dooden. Het tentenkamp te Bergen-op-Zoom. Men schrijft aan het Hand. Zeker, men kan te veel verlungen en het medelijden vertoont wel eens een ziekelijk karakter, maar men overdrijft niet met te beweren dat de verbeterin gen, die in de laatste dagen in het vluch telingenkamp op „Plein XIII" zijn aan gebracht, nog altijd zeer onvoldoende zijn De Regeeringscommissaris en de autori teiten alhier mogen er mee tevreden zijn, wij gewone burgers vinden stoomcarous- sels met een linnen dak en zonder ramen aan de kanten en zonder houten vloer in het midden al een bijzonder ongeschik te verblijfplaats voor vrouwen en kinde ren in dezen tijd van liet jaar. En ja, nu heet het wel dat er houten tenteii, die goed verwarmd worden, zullen komen. Maar wanneer dan toch 't Is al bijna December en hoog tijd om aan den tegen woordige!), naar liet oordeel van alle onpartijdigen, onhoudbaren toestand een einde te maken. Doch het is ook hier, gelijk zoo dikwijls in ons lieve vaderland „met passen en meten wordt de tijd versleten 1" Het Leeningsontwerp. Donderdagvoormiddag is in de Tweede Kamer het afdeelingsonderzoek van het leenings- en opcenten ontwerp geëindigd. Daaromtrent valt mede te dei-len, dat, hoewel uiteraard over de door de Regee ring voorgestelde middelen tot dekking der oorlogstasten, zich groot meenings- verschil openbaarde, de tegenstanders niettemin deden blijken van ernstigen wil om in deze met de Regeering tot een vergelijk te komen. De commissie van rapporteurs is voor nemens het voorluopig verslag, dat om vangrijk zal worden, ten spoedigste op te steilen. Buitenlandsche betaalmiddelen in de grensgemeenten. De minister van financiën en van wa terstaat maken bekend, dat, met ingang van 1 December tot een nader te bepa len datum, in de onderstaande gemeenten alle bepalingen aan ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen en aan de kantoren der posterijen en telegrafie zulh*n kunnen geschieden in de. hierna, voor de verschillende gemeenten, genoemde buitenlandsche betaalmiddelen die in betaling worden aangenomen tegen afwisselende koersen, welke betrokken kantoren voor het publiek worden be kend gemaakt Aangenomen wordenDuitsche en Belgische bankbiljetten, muntbiljetten, gouden en zilveren munten in alle ge meenten in Limburg; Belgische bankbiljetten, gouden en zilveren muntenin de gemeenten Cad- zand, Retranchement, Eede, Aardenburg, St Kruis, Biervliet, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Over slag, Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Grauw en Langendam, Sluis, IJzendijke on Hulst. Broodprijzen. Met ingang van 1 Dec. a.s. zullen de meelfabrikanten behalve ongebuild meel, tot levering waarvan zij in de eerste plaats verplicht zijn, ook bloem mogen verkoopen, zonder verplichting tot bij levering van ongebuild meel. Als gevolg hiervan wordt de maximumprijs met 1 cent verhoogd. De maximumprijs voor bruin brood blijtt onveranderd. Sinds 28 Nov. mag tot nader order op bevel van den territorialen bevelhebber in Zeeland brood worden gebakken met hoogstens 50 pet, bloem, terwijl voor liet bakken van krentenbrood, kadetjes en ander klein brood een grooter percentage bloem gebruikt kan worden. Onder deze bepaling is niet begrepen het brood uitsluitend bestemd voor vee voeder. Tabaksbelasting. De commissie van advies voor een ontwerp-tabaksbelasting, onder voorzit terschap van den heer L. P. van Eeghen, voorzitter der Kamer van Koophandel to Amsterdam, is thans definitief samen gesteld. Een groot aantal belanghebben den bij den tabakshandel en de tabaks- nijverheid heeft zitting in die commissie. (N. R. C.) Het aanhouden van schepen. De „Telegr." meldt, dat er onderhan delingen hangende zijn tusschen de Fran- sche en Nederlandsche regeering, die tot resultaat zullen hebben, dat het opont houd van aangehouden Nederl. mailhooien uit Indië aanmerkelijk kleiner zal worden en een geregelde vaart verzekerd wordt. De regeling zou vooral hieromheen draai en, dat het begrip „vivres" (levensmid delen) gedetailleerd omschreven wordt, zoodat geen vergissing meer mogelijk is. Door Ged. Staten wordt aan de Provin ciale Staten medegedeeld dat de pachters van het veer tusschen Noord- en Zuid Be veland dien dienst thans uitvoeren met een motorboot, een hoogaarts en twee ïoeibooten. De pas aangeschafte motor boot is 20 meter lang, 4.05 m. breed, 1.80 bol, heeft een kajuit en een ruim dek, wordt voortbewogen door een Deutz motor van 21 p.k. en is geleverd door D. Boot te Alphen aan den Rijn voor f 13 900. De schippers van het veer betalen f 900 pacht per jaar. Van het goed slot van de jaar rekeningen zal aan de schippers 30 pet. en aan de Provincie 70 pet. komen. Door Ged. Staten dezer provincie is de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, vacature wijlen den heer A. Moer dijk, voor het kiesdistrict Hulst, bepaald op Vrijdag 18 December, ds eventueele stemming en herstemming op Dinsdag 29 December en Vrijdag 8 Januari a.s. Naar wij vernemen zou het geven van vrijkaarten voor kosteloos vervoer van Belgische vluchtelingen per spoor den steuncomité's binnenkort niet meer vrij staan en alleen door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin kosteloos vervoer kunnen worden toegestaan. Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dankbaarheid heeft het comité nog ontvangen uit Engeland, door bemiddeling van het Provinciaal Comité, 3 kisten met blikken corned-beef en een vat haring 2i/2 ILL. aardappelen van den heer M. de Bokx en 1 H.L. van N. N. (een dame), gloeikousjes van den heer Koevoets, van do heeren Van Lierc en Meijering eenige kleederen. (Do vorige week is abusievelijk opge geven 1 H.L. aardappelen van dhr. D. de Jonge; moet zijn van een mevrouw door dhr. D. de Jonge). Aanbevelend, DE L1GNY, Penningmeester. Hedenmorgen had de werkman I'. D. T. het ongeluk in zijn woning met een zijner vingers tusschen de wasch- machine bekneld te geraken. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen; en ziet zich genoodzaakt zijn da- gelijksche werkzaamheden voor eenigen tijd te staken. Onze stadgenoot, de bekende or gelfabrikant A. S. J. Dekker, heelt weel een nieuw welgeslaagde proeve van zijn fabrikaat geleverd een de Gereformeerde kerk van Ëlkerzee, waar verleden Woens dag het door hem vervaardigde orgel is in gebruik genomen. Middelburg. Te ongeveer half lie gen gisteravond ontdekten twee agenten van politie een vrij hevige schoorsteen brand ten huize van den heer H. I 268 aan de Gravenstraat. Va het wegnemen dei- kachel en de kachelplaat, hetgeen de be woner niet noodig achtte, kon de politie het vuur met twee m'n'maxen bedwingen, de inmiddels verschenen gemeentebouw meester en de opzichter en twee werk lieden van de gemeentefahricage stelden een verder onderzoek in, waarop bleek dat voor uitbreiding geen gevaar bestond. Heel wat nieuwsgierigen waren getuige van het brandje. Ook do dienstdoende inspec teur van politie was spoedig ter plaatse. Dinsdagavond tei half 8 uur heeft de opening der najaarszitting der Pro vinciale Stalen plaats. Toen gisteren hekend werd, dat de treinverbinding met Antwerpen weder her steld was, kwamen direct weer verschei dene personen om kaarten; er werden voor den trein van 9.09 op lieden 50 gratiskaarten uitgegeven. Ook voor En geland blijft de aanvrage voor kaarten nog groot. Te Antwerpen rijden de treinen weder tot aan het groote station. Men seint ons Collecte voor een kerstgave voor de militairen bracht op f 430.80. Bij de pen ningmeester werd bezorgd f 120.50, totaal f551.30. Het Belgisch komiteit zal op Sint Nicolaasdag in de school in de sociëteit St. Joris aan de kinderen van vluchtelin gen van twee tot zeven jaar eene uit- deeling van geschenken houden. De kin deren zijn uttgenoodigd om met hunnen moeders te drie uur in de school te komen. Gisteren werden 1274 en heden een zelf de aantal bons voor warm eten afgegeven Viissingen. In de loods op het haven terrein alhier worden voor de vluchtelin gen 80 kamertjes, een mannen en een vrouwenwaschzaal en een conversatie- zaal getimmerd. Waterleiding en gas als mede privaten worden aangebracht. Mej. G. Dommisse, chef-telefoniste alhier, heeft tegen 20 December ontslag gevraagd. „M. Ct.'j Met de „Administrateur de Badts" zijn Donderdagmorgen 123 passagiers naar Antwerpen vertrokken, terwijl 160 vluch telingen de reis medemaakten naar Walz- oorden, om vandaar naar liet vluchtelin genkamp te Hontenisse te vertrekken. (VI. Ct.) Een jubileum. Donderdag avond herdacht de Christ. Jongelings- vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier in een openbare bijeenkomst in de Nieuwe Kerk haar 55 jarig bestaan. Als sprekers tiaden op ds. II. C. Hoger- zeil en ds. M. v. Empel vau Middelburg. Verschillende Antwerpsche burger wachten die niet den door de Duitschers gevraagden eed wilden zwerennimmer meer de wapenen tegen de Duitschers op tc nemen, zijn hier aangekomen, som migen met hunne gezinnen. Zierikzee. De afd. van den Raad van State voor de. geschillen van bestuur behandelde Woensdag het beroep van den raad dezer gemeente tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 28 Aug. 1914 betreffende het verhaal van pensi oensbijdragen van gemeente-ambtenaren. De gemeenteraad bepaalde, dat de ge meente de som verschuldigd voor den inkoop voor den diensttijd derambtenaren volbracht vóór 1 October 1913 zal voldoen in veertig annuïteiten en het verhaalbare ton volle op de betrokken ambtenaren zal verhalen- Ged. Staten onthielden hunne goedkeu ring op grond dat het li. i. het meest strookt met de bedoeling van den wetge ver en met de billijkheid, wanneer de ge meente de inkoopsommen van alle ambt naren geheel voor hare rekening neemt. De gemeenteraad voerde aan dat door de pensioenwetten belangrijke offers van de gemeente worden gevorderd en dat het hoogst onbillijk zou zijn indien alle ambtenaren zouden worden vrijgesteld van bij te dragen voor den inkoop in het nieuwe pensioenfonds, te meer waar is bepaald, dat de thans in functie zijnde ambtenaren en beambten, die voor zoo veel zij daartoe gerechtigd zijn, geen deel nemen in dit fonds., worden geacht daardoor afstand te doen van alle onder steuning in geval van ouderdom of ge breken, zoodat er later dan ook geen termen kunnen bestaan, om hen uit de gemeentekas ceiiig- pensiosn of gratificatie te verleeuen. (M. C 'sHeer Arendskerke. Ook hier is door eenige dames een comité opgericht, tot het inzamelen van gelden, voor een Kerst geschenk voor onze militairen welke dooi de mobilisatie verstoken zijn van het genot om met Kerstmis aan hun eigen huis en haard te vertoeven. Hoedekenskerke. In de gemeenteraads zitting van Vrijdag j.l. is de heer J. ,F. Kolijn definitief benoemd lot havenmeesj ter alhier, met ingang van 1 Januari 1915. Het uitvoerig traadsverslag der gemeente raadszitting moeten wij wegens plaatsge brek tot een volgend nummer verschuiven. Wemeldinge. Uit deze gemeente zijn een 75-tal vluchtelingen naar Engeland ver trokken, in de hoop daar werk te zullen vinden. Naar België vertrokken in ver band met de nieuwe paspoorten slechts enkele gegoeden. (Z.) lerseke. Men seint ons Schipper Frans Hoogstraten was Vrij dagavond met zijn hoogaarts 1 38, geladen met meubelen van een Belg uit Brussel, dicht bij de l'oetbrug tusschen Antwer pen en Burght, toen hij1 door de Duit schers gearresteerd en gevankelijk weg gebracht word. Hij voer n.l. in het don ker, zonder licht. Ook twee Bruinisser visscliers werden aangehouden en op gesloten. (Z.) Vrijdag 'hebben zich alhier 33 Bel gische uitgewekenen aangegeven voor gra tis vervoer naar Engeland (met de boot van Viissingen naar Folkestone). Dit is voor het groote aantal Belgen, dat hier nog is, werkelijk niet veel. Er wordt zach te drang aangewend om degenen, die door de gemeente onderhouden worden, naar de kampen te vervoeren. De meesten evenwel willen hier zeer gaarne blijven. De verloting der mosselbanken zal plaats hebben 22 December a.s. Schip pers van lerseke (consenthouders) maken we wel attent, dat zij zich, om daaraan deel te nemen, 5 December om 10 mil 's inoijgens met hun Vaartuig in de haven moeten bevinden, voor de opname dier vaartuigen. i (Z.); Hansweerd. Op heden worden hier nog 2300 vluchtelingen gevoed, welke meest op daarvoor ingerichte rijnschepen zijn ondergebracht. Hedenmorgen arriveerden alhier weder een 30-tal vluchtelingen uit Antwerpen. Kamperland. Thans zijn ook de mijnen, op den Banjaard en aan den Onrustpolder alhier waren aangedreven, onschadelijk gemaakt. De ontploffing was zoo lievig, dat, drie uren in den omtrek alle deuren en ramen trilden en rinkelden. Domburg. De territoriale bevelhebber in Zeeland beeft den heer L. J. van Voort- huijsen, burgemeester alhier, aangewezen tot voorzitter eener commissie van onder zoek naar de door liet springen van mijnen veroorzaakte schade. De opperbevelhebber van land- en zee macht zal naar aanleiding van het door de commissie ingediende rapport door heëedigde taxateurs de werkelijke schade doen verifieeren. „N. R. Ct." Ossenisse. Een timmerman alhier, te Kloosterzande werkzaam, had het ongeluk, door het uitschieten van een stuk hout, met de hand in de zaag van een machine te geraken, tengevolge waarvan een vinger zoodanig gewond werd dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en voorloopig geen werk zaamheden kan verrichten. Koewacht. Vrijdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeen teraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met besluit van den Raad te Stavenisse het afschaffing der kermis. Daartegen is geen bezwaar B. en W. stellen voor een wijziging te brengen in de gemeentebegrooting van 1914, noodzakelijk wegens de verhooging der jaarwedde der onderwijzeres in te gaan op 1 Augustus 11. en wegens te kort op enkele posten. Wordt goedgekeurd. Tot leden van het stembureau met het oog op de aanstaande verkiezing van een lid van Provinciale Staten (vacature ontstaan dour het overlijden van den heer A. Moerdijkl werden gekozen de heeren A. Dierick, voorzitter, E. de Vleeschouwer en Aug. de Blieck leden. Alsnu kwam aan de orde bespreking tot wegsverbetering. De voorzitter deelt mede, dat weuens vernieuwing van een gedeelte keiweg eenige oude keien beschikbaar zijn en vraagt, waar die volgens het oordeel van den Raad. het best zouden kunnen worden gebruikt. Enkele leden zijn er voor om den weg naar de begraafplaats ie verharden. Anderen zouden de Kerkstraat verder willen bekeien. Tot dit laatste wordt besloten. Hoewel de meeste Belgische vluch telingen onze gemeente hebben verlaten en naar hunne haardsteden zijn terug gekeerd, verblijven hier toch nog een een 2 a 300-tal, die in hunne behoeften kunnen voorzien en op hun gemak den verderen loop der zaken afwachten, vooral omdat de nood in België met den dag nijpender wordt met het oog op het gebrek aan levensmiddelen en brand stoffen. Biervliet. Onder veel belangstelling van de zijde der ingezetenen vierde mej. Marie de Maree Vrijdag j.l. haar honderdsten ■verjaardag. De „eeuwelinge" mist sinds verschei dene jaren het gezichtsvermogen, maar is verder nog kras. Groede. In de Vrijdagmorgen gehouden raadsvergadering werd met algem. slem- men benoemd tot onderwijzer aan school A dhr. A. J. van Lare te Groede. Aan den gemeente-architect werd een gratificatie toegekend van f 100 voor toe- zich bij den verbouw der beide scholen. Verder werd goedgevonden een voor schot. uit de gemeentekas te geven tot het inslaan van noodzakelijke levensbehoeften waarvan de aanschaffing met het oog op mogelijke afsluiting van Zeeuwsch-Vlaan- deren en op een te voorziene prijsver- booging wenschelijk wordt geoordeeld. (M. Ct.) Boschkapelle. Ofschoon de vaart in de geul in het Hellegat naar den Van den Lijndenpolder door het aanslibben steeds lastiger wordt, zijn er dit jaar toch aan de laadplaats bij dien polder 719 350 KG. suikerbieten verscheept, alle naar de Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Bij het afkappen van bietenkoppen hakte zich iemand Vrijdag in één vinger en Zaterdag in drie hot mes drong door tot op het been. Geneeskundige hup moest worden ingeroepen. Van over de grens. (Van onzen eigen verslaggever.) OOSTBURG, 25 November 1914. We hebben dezen Maandag getracht een be zoek te brengen aan Brugge. Van een pers collega, die Zondagachtermiddag gemak kelijk over de vernielde brug te Stroo- brugge was geraakt, vernamen we, dat de Duitsche wacht aldaar zeer toegeeflijk was, wat betreft het overlaten van Hol landers lot in Maldeghem. We besloten dan ook maar het langs Eede te pro- boeren. Na 'de passen vertoond te hebben daal den we langs een ladder van een twintig sporten naar beneden, gingen over een paar wankelende planken naar den over kant van de Vaart en bestegen daar weer een ladder, om behouden en wel op do groote route to komen naar Maldeghem. Aan den Belgischen kant der vaart ston den -een twintig Belgische kooplieden te wachten om in Nederland te geraken. Geen enkele werd echter doorgelaten. Van Stroobrugge naar Maldeghem is een klein uurtje loopens. Onderweg ontmoetten we de Duitsche aflossingspatrouille voor do brug. 'Ongestoord gingen we onzen weg. In Maldeghem zagen we betrekkelijk weinig Duitschers. De anders zoo nijvere plaats is zeer doodsch. In groepjes zagen we de werklieden staan en loopen. Anders gingen deze naar de fabrieken werken in Eecloo en kwamen dan met de laatste treinen 's avonds lenig. Een enkele werk man, die oen „Passierschein" van den Duitscher heeft, kan vrij naar Eecloo en Brugge gaan werken, doch moet 's avonds terugkeeren. Op het gemeentehuis gingen we zien om onze passen te laten afteeke- nen en de beste route naar Brugge te vragen. De commandant teekende wel on ze papieren, doch kon geen verlof geven om naar Brugge te gaan, daar groote troepentransporten over Maldeghem naar het Zuid-Westen zouden trekken. Mochten we op de groote baan aangetroffen wor den, dau zouden we gauw van spionnage verdacht worden. We besloten dan ook om onze reis te veranderen en in Mal deghem te overnachten om den volgenden morgen per rijtuig naar Eecloo te gaan. Maldeghem ondervindt, evenals alle an dere plaatsen in Vlaanderen, sterk den Duitschen druk. De vorige week werd een Maldeghemer, De Frak, beticht van spion nage, naar den „Kommandantur" gevoerd. Een ander inwoner werd door een mili tair vijfhonderd francs ontstolen. Hij dien de een klacht in bij den kommandant en deze heeft voor de teruggave gezorgd. Zooals overal moesten o. a. ook alle dui ven uit de plaats vóór 23 November inge leverd worden. Op het stadhuis was reeds een reuzen-duiventil hiervoor gemaakt, doch door tusschenkomst van den burge meester Rotsaert de Her ting werd elk duivcnliefhebber vrijgelaten om zijn dui ven op het hok te houden, mits van een Duitsch stempel voorzien. Toch zijn een tiental der beste duiven van een „duiven melker" weggenomen, naar verluidt dooi de soldaten. Een inwoner had ze in een mand zien verzonden naar het front, waar ze voor oorlogsdoeleinden denkelijk zullen gebezigd worden. Voor vele ingezetenen slaat intusschen de armoe voor de deur bij gebrek aan werk. Op vele artikelen wordt beslag ge legd, terwijl oorlogsbons in betaling wor den gegeven. Dezer dagen werden ook groote 'voorraden steenkolen in beslag ge nomen ,en onder de armen verdeeld. Aan veel 'artikelen begint groote behoefte te komen, o. a. aan meel, daar de groote meelfabriek te Brugge, die alles levert, niet werkt. In „De Maasbode" van Maan dag j.l. lazen we een bericht, als zou in vele onbewoonde huizen zijn ingebroken. Dit bericht is onwaar. 's Avonds om 7 uur moet ook hier alles binnen zijn. Toch waren er een paar café's, die verlof hadden om langer open te blijven. In deze herbergen troffen we de meeste notabelen aan, die hier den gang van den krijg bespreken met Vlaam- sche vurigheid en onder liet genot van een groote pint schuimend hier. Het is wonderlijk, lioe zelfs vele ontwikkelde Bel gen over den oorlog denken en praten. Een "voornaam ingezetene verleide ons, dat hel hevige bombardement van dezen Maandag Voor Knocke te doen was. De Engelschen zouden daar geland zijn en zouden de strook bezetten tusschen het Leopoldskanaal en de Neder, grens. Dan zouden de Engelse! op de Duitschers kunnen schiel wijl de Duitschers niet terug zou! nen schieten, daar de kanonhcl Nederlandsch gebied zouden vallij derlijke strategie voorzeker! Dinsdagmorgen zijn we met tuig naar Eecloo getrokken lan ghem en Balgerhoecke. Ook te de 'voornaamste plaats uit het Mee met zijn velerlei fabrieken, is o stil. De levensmiddelen zijn i schaarseh, doch er is aanvoer, heeft in het begin van den oorl schools hot hare bijgedragen stroom van vluchtelingen te hel Toen waren alle groote gebouweil onder het Gesticht van Onze LievJ ten Doorn, geheel vol En een later moest Eecloo zelf vluchten en over de 'grens 1 Vóór den grod voelde men in Eecloo weinig oorlog. De burgerwacht, in typisc jes, zat toen heel knusjes voor I huis. de wacht deed gewoon zijl de fabrieken werkten, alles wa en beweging. Maar nu is het er en doodsch. Overal plakkaten Duitschers, die over niels dan dl en fusilleering spreken. Het sts van den Vlaamschen dichter Le staat treurig op zijn voetstuk, als het de brute kracht, die over Bc biedt. Indien hij nog leefde, wat echte Vlaming "gevoeld hebben van geleisterd België? Hoe zou klankjuweelen, zooals we die v gewoon waren, zijn toorn en ver geslingerd hebben naar den overwi Te Eecloo brachten we een bez' een vriend, een voorman uit do sche beweging. Hij las in „Onze sche dichters" een gedicht „Ad mania" van Eugeen van Oye. En met geschoolde stem „Ik zag, Germianja, uw rotsen cn st. uw hergen en wouden, n iets vond ik op uwen grond, nc jl meer wonderbaar. •5 Ik had in uw edele zangen de taal des rechts gehoord, gevolgd 'uw zonen te velde." En hij brak af en kreet: „Waa dal recht van Germania?" En wij "We voelden den weedom mee en afscheid. De tram Eecloo-Watervliet] ons in ©en Uurtje naar de grens, v we behouden en wel in Oostbur keerden. - - Bij de directe belastingen vel met 1 Dec,, a.s. L. M. Maree, adsf I calcur, van Oldenzaal mar Vlissin Verloven aan militairen voor Ken en N euwjaar. Door den generaal Snijders, oil velhebber van Land- en Zeemacht volgende order aan de militaire aij ten gezonden. Daar het niet mogelijk is alle I tairen in de gelegenheid te stel I aanstaande feestdagen (Kerstmis, C Nieuwjaar) in hunne gezinnen tc doorbrengen, wordt door mij te moetkoming hieraan het volgende bc Aan ieder militair, die in het tijdv R 1 December tot en met 2 Januari zijn beurt met verlof gaat volgens gelen, door mij vastgesteld bij orcl 24 September 1914, B.L., No. 479 éénmaal ingenoemd t ij d v a I etmalen langer verlof worden vei dan volgens genoemde regelen het zou zijn. Van deze gunstige bepaling zijn zonderd a. zij, aan wie in genoemd tijdval volge bijzondere beschikking van d nister van Oorlog of van mij een hu woon verlof (of verloven) van lai duur (of gezamenlijken duur) dai dagen mocht zijn of worden verleei h. zij, die wegens vervalsching va biljetten voor vervoer per spoor z straft geworden. t Ik behoud mij voor, bovenstaand' stige bepaling op elk oogenblik in b ken, waarop de tijdsomstandigheden belang van den dienst zulks mochte deren Bovendien zijn de korpscoi danten en hoogere autoriteiten gema bij de Uitvoering van bedoelde be zoodanige beperkingen toe te passc door de eischen van den dienst veiligheid bepaaldelijk gevorderd w („Sold. Ci Lichting 1915. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, zuil dienstplichtigen van de lichting van die op 15 December a. s. worden ins niet in d© garnizoenen, doch in de c worden geoefend. Kloetinge. In de gehouden kloj van den Ambachtsheer werden eenige jagers een 300-tal hazen en e fazanten geschoten. Gedeputeerde Staten dezer pro- hebben de sluiting der jacht op wild gesteld op 31 December a. s. zonsondergang.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1914 | | pagina 2